Temse gaat 's zondags karnaval vieren Temses raad voor verkeersveiligheid permanent waakzaam Recyclage van afvalolie in Beveren Wase CVP kiest Krijgsbaan als alternatief voor Grote Ring voor kinderen in Sint-Niklaas Sinterklaas per ballon in Sint-Niklaas? Sinterklaasfeest voor kinderen van Blijdorp verongelukt Temse help! Britse mijnwerkers 8 - 30.11.1984 - De Voorpost Temse startte reeds lang vóór het «jaar van de verkeers veiligheid», namelijk op 19 maart 1979, met het oprichten van een raad voor verkeersveiligheid. In deze raad zetelen vertegenwoordigers van politie, rijkswacht, gemeentelijke technische dienst, brandweer, OCMW, onderwijs, bond van grote en jonge gezinnen, middenstand, jeugdraad, wijkcomités en leefmilieu verenigingen. Deze raad is een adviserend agendapunten stonden ter dis orgaan dat bijeenkomt telkens cussie: één of meerdere leden schrifte- Qetsencontrole; verkeerspark lijk verkeersproblemen van al- voor lagere scholen: veiligheid lerlei slag aan de voorzitter van 'n de gemeente bij dag en de raad ter behandeling mede delen. Dit teneinde vooraf gaandelijk de technici toe te nacht; gebruik snelheidsmeter en curvometer; uitbreiding be bouwde kom; gevaarlijke laten een voorstudie te maken kruispunten; Akkerstraat die het voorwerp van bespre- winkelstraat; verkeersrem- king kan uitmaken. Elk jaar mende mogelijkheden; gedeel- werd twee- tot driemaal verga- lelijk op voetpad parkeren; derd. De raad is tenslotte een scha- augustus 1984 werden kei tussen de bevolking en het nieuwe vertegenwoordigers enz. Nog i gemeentebestuur. van drie verenigingen in de De jongste vergadering dateert raac* voor verkeersveiligheid van 15 maart 1984. Volgende opgenomen. cijfermateriaal bewijst Aan de hand van de lijst der verkeersongevallen in 1983 voor de gemeente Temse, sta tistisch voorgesteld en toege licht door het Nationaal Insti tuut voor de Statistiek, valt een merkelijke daling van het aantal verkeersongevallen aan te stippen. Geruststellend voor de bevol king is de situatie in die straten van groot-Temse waarin zich scholen bevinden. Bij aanvang van het schooljaar kon men, dankzij het toezicht van poli tie, rijkswacht en onderwij zend personeel, deze plaatsen definiëren als de meest veilige van Temse. Over het ganse oppervlak van de gemeente waren trouwens slechts vier voetgangers het slachtoffer van verkeersonge vallen. In het kader van de «Aktie Twee» van de Groene Fietsers werden de verantwoordelijke senator mevrouw Marjet Van Puymbroeck én de minister van verkeerswezen, Herman De Croo over de in gunstige zin evoluerende kurve van ver keersveiligheid in Temse, ge- informeerd. De ongevallen die hebben plaatsgehad waren meestel te wijten aan: niet aangepaste snelheid en slippen, niet naleven voor- rangsregel, verlaten parking of parkeerplaats, inhalen, door rood licht rijden en verlies van kontrole over het stuur. Beleidsoptie De gemeente Temse heeft in die zin een verkeersongelukki- ge ligging dat het doorgaand verkeer van oost naar west en omgekeerd dwars door de vier kernen vaó de deelgemeenten heen moet. Het verkeer is voortdurend in evolutie. Door nauwlettend optreden via rijkswacht en politie wor den niet alle problemen opge lost. Naast de noodzaak van een algemene mentaliteitswij ziging bij de weggebruikers en de opportuniteit van een echt praktijkgerichte verkeersop- voeding in de scholen, zullen de beleidsmensen verder ijve ren vooral via voornoemde raad voor een verkeers- vriendelijke gemeente waarin het verkeer aangepast wordt aan de mens en niet omge keerd. Deze intentieverklaring da teert niet van het jaar 1984, maar evolueerde bij het beleid sedert 1979 uit de dagelijkse bekommernis om verbete ringen, wijzigingen en aanpas singen aan onze verkeerspro- Fietsenkontrole in Beveren. De KWB-OLVrouw organizeerde deze aktie i.s.m. blemen aan te brengen, reke- rijkswacht. (Iv) ning houdend met de sugges ties en de daadwerkelijke in spraak van de bevolking. Al dus de mensen van het sche penkollege. Temse wil zijn jonge karnavaitraditie op een hoger peil brengen. Het middel daartoe is de verschuiving van de kavalkade op zaterdag naar zondagnamiddag, gedeeltelijk wel onder druk van middenstandsgroepen, die in het verleden een belangrijke koopjesdag zagen teloorgaan. Door die tegemoetkoming verwacht het ijverig karnaval- komité van Temse een grotere inbreng van zakenlui in het peterschap dat een belangrijke vorm van inkomsten voor het komité betekent. Het feit dat het programma in grote lijnen goedgekeurd werd bewijst wal de vernieuwde aanpak van dit komité, dat sinds enkele jaren geleid wordt door erevoorzitter burgemees ter Van Riet, voorzitter Hugo Smet, sekretaris Hendrik Jans- sens, ondervoorzitter Dolf Peeters, leden Willy Beeck- man, Alajos Van Peteghem, Jozef De Caluwé, Werner Van Overloop, Eddy Stockmans, André Speleman, Theo Brijs- sinck, Marianne Stroobandt en Cyriel De Beule. Programma Reeds op zaterdag 2 februari 1985 wordt de nieuwe prins op het gemeentehuis van Temse aangesteld waarna een bezoek wordt gebracht aan de ver schillende rustoorden. De nieuwe prins is nog niet verko zen omdat de kandidatenlijst pas op 1 december afgesloten wordt. Vrijdag 8 maart om 20 u heeft in sporthal Temsica een show avond plaats met medewerking van de bejaardenraad met Ed dy Wally en zijn showen semble. Zaterdag 9 maart is er in de sporthal een kinderkamaval- feest met o.a. de verkiezing van een jeugdprins en -prinses. Het komité zorgt hier voor de cape en de hoedjes. Daarna optocht naar het gemeentehuis onder muzikale begeleiding van De Strooien Hoedjes o.l.v. Eduard Foubert. Dit kinderfeest wordt besloten met de karamellenworp vanop de pui van het gemeentehuis 's Avonds is er het kamavalbal in de sporthal met discobar. Het hoogtepunt in Temses kar naval is de kavalcade die zon dag 10 maart doorheen het centrum van dé Scheldege- meente trekt. Na de stoet is er het bezoek van de prins met zijn gevolg aan steunende her bergiers. Ook op maandag 11 maart is er een soortgelijke kroegentocht voorzien. Ticlrode In deze deelgemeente had af gelopen zaterdag nog het over winningsbal plaats van prins Freddy I en de jeugdprinsen. Zondag 3 februari 1985 is er een shownamiddag voor jong en oud met aanstelling van het prinsenpaar van de derde leef tijd. Zaterdag 9 februari is er in het Gildenhuis een jeugd- karnavalfecst met verkiezing van aen jeugdprins en -prinses. 's Avonds prinaenbal met aan stelling van de nieuwe prins. De kavalcade trekt op zondag 17 februari doorheen Tielrodc. Steendorp In de voormalige steenbak kersgemeente wordt de nieuwe Sint-Niklaas doet wat aan de verkeersveiligheid. Dat vertelden we in De Voorpost prins aangesteld op zaterdag uitgebreid. Vorig weekend was er een akademische zitting waarop het woord we. de 'geme™nTeschoo^door V<ie 8evoerd door o.m. minister van verkeer De Croo en verkeersschepen Huys van Sit Orde van de Baksteen' De VMoos. (tv) karnavalstoct heeft plaats op 16 februari. Zondag 9 december worden op het stadhuis in Sint- Niklaas de prijzen uitgereikt van de tekenwedstrijd die n.a.v. da Sinterklaasstoet werd georganizccrd. Dit jaar heeft men voor een extraatje gezorgd. Als hel weer niet te stormachtig doet zou Sinterklaas zo rond halftwaalf (11 u30per luchtballon opstijgan vanop hel marktplain. Hemelwaarts, natuurlijk. goed met kerstmis. Daarom wensen ABVV en ACV fe Temse hun aktie ver der te zetten. Zij organiseren op zaterdag 15 december een grootse omhaling van kleren, voedsel en speelgoed. Alles wat opgehaald wordt zal nog vóór kerstmis naar de gezinnen van de Engelse mijnwerkers gebracht worden. Men kan ak koord gaan of niet akkoord gaan met de staking. Men kan echter niet blind zijn voor de reële nood in heel wat ge- Zoals elk jaar wordt een deel van de opbrengst van het bal van de Dendcrmondsc burger vader besteed aan 'een Sinter klaasfeest voor de mentaal ge handicapte kinderen van het opvangcentrum Blijdorp Dit jaar organizcrcn de komitcclc- den van het bal van de burge meester het Sinterklaasfeest op zaterdag 1 december om 15.30 uur op het stadhuis van Dendermonde waar een hc feestelijk programma is zien. Zo is er een grote p penkastvertoning door de Hendrik Vcrwacrcn in werking met Blijdorp, is e bezoek van de Sint en na lijk de bedeling van ges< ken. Een lekkere koffietafl besluit de gezellige namid|H| die omstreeks 18 uur zal besl ten worden voor de gemeenschap zou meebrengen dan de Grote Ring (geringere afstand, een voudiger aansluitingen op de andere wegen, bescheidener afmetingen); alle andere oplossingen of een grotere omweg uitmaken, of een groter bodembeslag plus grotere milieuverstoring in de brede betekenis teweeg- Het arrondissementeel partijbestuur van de CVP van het Linker- en Rechteroever zou arrondissement Sint-Niklaas heeft de problematiek van de bezorgen; toegangswegen tot de Liefkenshoektunnel onderzocht, —nauwelijks een bijkomend meer bepaald de voorgenomen aanleg van de Grote J^itntebeslag voo[ het gewest Ringautoweg van Antwerpen vak Kallo - Haasdonk. Het arrondissementeel partijbestuur stelt vast dat de Grote Ring in geen geval in aanmerking kan komen als toevoerweg naar de Liefkenshoektunnel. De Wase CVP staaft dit met argumenten en zegt van de Grote Ring dat die met zijn lengte van 10,5 km en autowegbreed profiel een aanzienlijke ruimte beslaat. Het Waasland is echter aan de grens van zijn draagvermogen gekomen, en kan geen bijko mend ruimtebeslag door grote infrastrukturen meer aan; gesitueerd is hoofdzakelijk in de landbouwzone en zijn aanleg dus in de eerste plaats ten koste van de landbouw zou gaan De Wase landbouw heeft echter reeds maximale offers gebracht; - gaat door of raakt aan be- betekent, daar het grootste deel van deze route momen teel al een verkeersweg is; de route Krijgsbaan vergt slechts 2,3 km nieuwe weg, en hier- voor is reeds een brede aarden - de enige grote open nnmte bcrm be5chlkba„. —-Ik kosten doorsnijdt. Het is planologisch onverantwoord om geen open bufferzone te handhaven tus sen twee grote polen. Krijgsbaan Het arrondissementeel partij bestuur stelt de Krijgsbaan als alternatieve route voorop om dat dit; brengen. Het arrondissemen teel partijbestuur van de CVP- Waasland is van oordeel dat de route Krijgsbaan met de grote zorg voor zo min mogelijk om- gevingshinder kan gekonci- pieerd worden, en dat de toe voerweg van de Liefkenshoek tunnel en de Krijgsbaan in één vloeiende beweging voor het verkeer aaneengeschakeld kunnen worden. Na de suksesrijke selektieve inzameling van glas in 14 wordt weggegoten in riolerin- de Grote Ring een containers, verspreid over de gemeente en na de inzame- 8en °f wordt uitgestort op de meerafstand (voor het ver- ling van kwikbatteryen, start de milieudienst van Beveren ^°^em' vormt z? een ernstige keer) van slechts 0,8 km bete- dit najaar met de recycjage van afvalolie. Op eenvoudig r*""no vnnr p ken': telefonisch of schriftelijk verzoek wordt afgewerkte moto- woongebieden van ro|je kosteloos aan huis opgehaald. Deze olie wordt woonde zones die tot nog toe ook'van de Scheldekant, een Uideljjk gestockeerd in de gemeentelijke werkplaatsen en van verkeersoverlast oesnaarri aoeHe Ao wordt daarna opgehaald door een daarvoor erkend van verkeersoverlast gespaard goede aansluiting met de tc- werkstellingsplaatsen op de bedrijf. Het gemeentebestuur koos voor het ophaalsysteem, in tegenstelling tot andere ge- bedreiging voor het milieu. De olie kan, afhankelijk van de bodemstruktuur, samen met het regenwater doorsijpelen tot in de grondwaterlaag. Hel water, gepompt uit een put die tot deze laag reikt, is voor zeer lange tijd bedorven. Zelfs e zeer kleine hoeveelheid olie kan duizenden liter drinkwater i afvaloliecontai- -ongeschikt maken voor kon- ners geplaatst werden. Omdat Beveren een zeer uit gestrekte gemeente is zou het aantal te plaatsen containers vrij groot zijn wil men ieder een de gelegenheid bieden om sumptic. Door de aanwezig heid van olie in het oppervlak tewater wordt de biologische zelfzuivcring van een rivier of een beek grondig verstoord. De olie vormt een fijn laagje ren. Olie kan, in tegenstelling met glas, niet zo gemakkelijk in boodschappentas of auto meegenomen worden. Van daar dat het gemeentebestuur de service wil bieden om de olie thuis op te halen. Op de dag van de ophaling, die voor af wordt meegedeeld, moet het produkt eenvoudig vooraan het huis gedeponeerd worden in een gcslote^i recipiënt. De lege verpakking wordt door de gemeentewerklieden terugge plaatst In principe gebeurt de ophaling steeds elke laatste woensdag van de maand. De bijeengezameldc olie Temse. De zesdelige kursus over toerisme in groot-Temse oogst heel veel sukses. Meer wordt gezuiverd en eventueel dan 130 deelnemers worden genoteerd. Daaruit puurt men ook een aantal kundige gidsen brandstof smecrm' (dw) Milieuvriendelijk Afvalolie is een afgewerkte olie die voor zijn oorspronke- I--/ lijke bestemming niet meer ge- T schikt is. Denk maar aan olie J afkomstig uit het autokarter Üt j hydraulische systemen. 'K fl li. j Wanneer deze olie zomaar voldoende dicht bij huis zijn op het oppervlak, waardoor de afvalolie te kunnen verwijde- zuurstofopname uit de lucht bemoeilijkt wordt. Ook verbranden van afvalolie is uit den boze. Het veroor zaakt ernstige luchtverontrei niging door het vrijkomen van zwaveldioxide in vrij hoge con centraties. roet en toxische zware metalen als lood en ba rium. Volgens recente cijfers van de leefmilicucampagne van minis ter Lenssens, zou een kwart van de Vlaamse automobilis ten de motorolie van hun wa gen zélf verversen. Wanneer we veronderstellen dat elke wagen driemaal per jaar een smeerbeurt nodig heeft, zou er in Beveren zo n dertigduizend dintaaNlKl3ZGI133r liter afgewerkte olie per jaar geproduceerd worden Dit is ongeveer 2.500 liter maand. Een reden te meer om dit initiatief van de Beverse i milieudienst toe te juichen. Voor inlichtingen telefoneer naar de dienst leefmilieu, 03- 775.28.68. (wvdv) t i Op de E3-autosnelwcg ging maandagnamiddag de auto bc- stuurd door Pierre Kiekens, uit r de Heistraat 72 in Sint-Ni- klaas, aan het slippen. De wa gen beukte tegen een elektrici- tcitspaal. De chauffeur werd naar het ziekenhuis overge bracht, maar overlaefde het ongeval niet. Pierre Kiekens zou de dag nadien 45 jaar zijn geworden. Zaterdag 3 november organi seerden militanten van het ABW en het ACV in Temse een gezamenlijke hulpaktic voor de noodlijdende gezinnen van de Britse mijnwerkers. Meer dan 90.000 frank werd op één namiddag rondgehaald. Hoewel men het zich moeilijk kan voorstellen, heeft men er toch ook begrip voor wat het betekent om maanden te sta ken zonder stakersgcld. Inder daad, de mijnwcrkcrsgczinncn moeten rondkomen met wat paar schamele bedragen die hen door de Engelse OCMW's worden toegestopt. Een gezin met twee kinderen moet met 8.000 fr per maand de eindjes aan elkaar kunnen knopen.^ Een bijna onmogelij ke opdracht. Daarbij komt nog dat de ein dejaarsperiode nadert. Nieuwe kleren kan men zich niet aan schaffen, voor extraatjes is géén geld meer. De kinderen dreigen hiervan slachtoffer te worden: voor hen geen spcel- Het stadsbestuur van Sint-Niklaas, en meer speciaal de dienst toerisme organiseert dit jaar een zeer interessante kleurwedstrijd voor kinderen. Het betreft een prachtige zwart-wit tekening van Leo Fabri, waarvan hierbij een verkleind exemplaar wordt afgedrukt. Op een ludieke manier bracht de kunstenaar verschillende vertrouwde taferelen samen. Men ziet er o.m. het Sint-Niklase Marktplein; het jaarlijkse «ballonfeest», waarvoor de stad tot ver buiten de grenzen bekend is. Sinterklaas verlaat eveneens per ballon de stad die zijn naam draagt. Kinderen doen hem uitgeleide. Zelfs de wereldbol van Mercator gaat de hoogte in met de geleerde als passagier. Op het voorplan staat Reynaert de Vos, die tijdens het Reynaertjaar 1985 te Sint-Niklaas meer dan ooit in de belangstelling zal staan, met als absoluut hoogtepunt de opvoering van het Reynaertepos in het stadspark (september 1985). Ook enkele van de mooiste historische gebouwen van de stad zijn samengebracht op de achtergrond. Elk kind dat woonachtig is te Sint-Niklaas en/of fusiegemeenten en leerling is van een basisschool kan zich voor de geringe prijs van 60 fr. een afdruk van de tekening aanschaffen (afmetingen 48 cm/60 cm). Het kind kan dan naar eigen fantasie en inspiratie de tekening kleuren met kleurpotloden/ stiften of met waterverf. Vervolgens moet de gekleurde tekening, vergezeld door een gesloten omslag (op de buitenkant van de omslag vooraan een nummer van drie cijfers aanbrengen, dat ook op de achterkant van de tekening voorkomt, en in de omslag een briefje met naam en adres toevoegen) afgegeven worden in het toeristisch infokantoor. Grote Markt 46, Sint-Niklaas, uiterlijk tegen 15 januari. De best gekleurde tekeningen zullen op kosten van de stad ingekaderd worden en samen met een mooie prijs (bock en/of plaat) aan de kinderan plechtig worden uitgereikt in het stadhuis begin februari 1985. Alle andere kinderen (met of zonder prijs) kregen hun tekening terug, met daarop in elk geval de geschreven gelukwensen van de jury voor de geleverde inspanning. Een afdruk van de tekening kan bekomen worden tegen de prijs van 60 fr. in het toeristisch- infokantoor, Grote Markt 46. Sint-Niklaas, tel. 03/777.26.81. Openingsuren alle werkdagen van 8.30 uur tot 12 uur en van 13 uur tot 17 uur. Toerisme in Temse. De deelnemers aan de fiets-zoektocht, georganiseerd door de gemeente, werden met prijzen bedacht, (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 8