De grote |v en de kleine k Revue 'Da was Sinpals' >racht heel Sint-Pauwels op de been Willen is Kunnen vond ïeuwig leven in Dendermonde Hoger Op Aalst in 't veilig nest h£ minser <K°rd kand"m*« De Voorpost - 14.12.1984 - 19 dendermonde. Dendermonde. Guy Smet maakte dit prachtig werk van zijn leermeester Rik Bettens. Dit en nog andere werken zijn te zien op de tentoonstelling in de Dendermondse akademie vanaf 14 tot en met 23 december. lapdorp overtrof zichzelf Willen is Kunnen. Spiritiste Claire (Machteld Cool) wil nonkeltje in haar bol. (P. Van San) t Was schoon, 't was ies iet angders,» zeiden de aensen bij het buitengaan. De voorlaatste opvoe- solö ing van de revue T)a was Sinpals'. Vier keer een in litverkochte zaal, ook zaterdagavond 7 december, in inderdaad, het was een bijzonder spektakel, een jur de force bijna van Clapdorp, dat plaatselijke meelgezelschap dat in zijn 21ste speeljaar ver eert. Er werd in het Wase Sint-Pauwels deze eerste ecemberdagen wat afgelachen, afgezongen, uit olie borst, dat het een plezier was. En lach een raan ook hier en daar kan ik me voorstellen. Ze lillen 'Da was Sinpals' in Sinpals niet zo vlug erge ten. lonte avonden in volle re- ostij 1, een felle renaissan- van The Good Old Days lagen die niet écht onver- Beld goed waren. Maar: «'t Er fas toch da!» Oud, naoor- sentiment dat het hart an oudere toeschouwers mam en de jongeren toch aar- oeide. De tijd van de vele lokmakerijen, de twee temmeren» in de Potter- n Iraat die een «groetsige ongt» uit Gent «den bos isturen», de zoon die zijn aders, broers en zussen -jey' m achter het IJzerfront ank sricht «als dat» ze zich hem niet ongerust oe^fcoeten maken, Emaken rote awie die 6611 kbid ver wachten en zich zorgen ma ken over hoe ze de blijde gebeurtenis aan de buur jongen zullen moeten ver kopen, de kinderspelen, de nieuwjaarspomkoek, de lie- kes van toen, de caféklap, het eerste rendez-vous in de danstent da was alle maal: Sinpals. Operette Sint-Pauwels, een dorp als een ander. Een dorp met een hoogsteigen dialekt. Alhoewel: de Belselenaars beweren weinig verschil te horen met hun patois. Mare Meul geeft een koddige kijk op het doen en laten van de pastoor tijdens de mis. Dia's geven een beeld van het Sint-Pauwels van (veel) vroeger. Bernard De Cock, die zijn roeping als operet tezanger blijkt te hebben gemist (ik zie hem zo als Rosenkavalier) krijgt voor zijn lied akkordeonbegelei- ding van Patrick Van de Voorde. Hij niet alleen trou wens: ook Leon Meul zingt wat later met veel verve «De moord te Sint-Pauwels» waarvan Walther Van Riet de muziek schreef. Marian ne Janssens vertolkt met haar gitaar en engelenstem 'Het Dorp' van Wim Sonne- veld en brengt zo wat sere niteit in het stuk. Tot daar het zonder meer verdienste lijke vokale aandeel in deze revue. Lucrèce De Keyser en Ma ria Soetens, twee gerouti neerde dorpskommeren, wisselen nieuwtjes uit en kunnen de zaal geregeld tot gezonde lachsalvo's verlei den. Een 'schitkongt' uit Gent die in dit "boeregat' haar familie wil opzoeken, Lydia Van Vlierberghe meen ik, moet het ontgel den. Ze moet naar Grouw- steen, ze sturen haar naar De Oude Kroon. Voor wie Sint-Pauwels kent, zegt dit genoeg. Een plezierig tafe reeltje. Maria Soetens, als oud moe dertje, ontvangt een brief van haar zoon, soldaat tij dens de eerste wereldoor log, een brief waarin ze tus sen de regels de bloedspo ren van zijn ontworteling leest. Koning Albert heeft hen toegesproken, maar hij had er niets van verstaan, het was in 't Frans. De offi cieren zijn ook allemaal Franstalig. Daarom is «ne Vlaamse soldaat nen hond». De brief werd vooral goed op de band ingelezen door Marc Meul. Rita Ver- straeten komt met een ver zorgde uitspraak een vol gende sketch inleiden. Hilde Van de Voorde en Herman Slowack zijn nog niet zo lang getrouwd. Hil de, alias Emaken, vertelt haar man Lewie dat ze «azoë» is. Jefken, de buur jongen die soms een handje komt toesteken op de boer derij, zullen ze wijsmaken dat ze 't kind tussen de bloemkolen hebben gevon den, of van de Kongoboot Dendermonde. Willen is Kunnen. Nonkel Serafien (Jean Van Hauteghem) het verrezen lijk. (P. Van San) geen probleem en in de scène waar hij als geest ver schijnt had hij dan ook het publiek op z'n hand. Heel geslaagd vonden we Staf Burssens als Jeroom, de begrafenisondernemer. Hij beheerste zijn rol volko men en ook het moment waarop hij dronken thuis komt van de begrafenis hield hij het fijn genoeg, zonder de boertige toer op te gaan. Ook sterk was Rik Van Gucht als Zeno, de schoenmaker Zelf zien we hem liever in een karakter rol, maar Rik scheen zich hier best te amuseren En een goeie borrel drinken doet niemand kwaad, maar dan liefst niet uit een lege fles. Renée Schreyen bracht haar rol als Zeno's vrouw met flair. Ook Karine Ver- lee zette zich volledig in, maar haar stem en haar personage kwamen niet al tijd over. Machteld Cool hield de toeschouwers in haar ban met magische te kens en bezwerende formu les, en dit als spiritiste Clai re. Een geslaagde koppe ling: Jeanne en Fons, alias Els Van de Wiele en Mare Wauters. Vlot, fris, beweeg lijk. Dokter Pletsers, ver suft door de drank, werd manmoedig gebracht door Hugo Herssens en Guy Wil- lems deed z'n best als Theo Ver karren. Karine Hervent sprong in als teksthulp en ook de maskotte was aanwezig. Het dekor was eenvoudig en werd verzorgd ineenge timmerd door Roger Van Geerteruy. I-Iij stond ook in voor de rekwisieten. Re- gnier Verdonck en Danny Stassijns richtten de spots en draaiden aan de knop pen voor de bizarre klan ken. De spelers kregen een passende grime van Cle ment Leybaert. Willen is Kunnen deed met dit stuk een toegeving aan z'n publiek. Het was alleen jammer dat datzelfde pu bliek slechts in kleine geta le kwam opduiken vorige week. Wie alsnog eens gezapig wil lachen, kan terecht in zaal Antikens, op vrijdag 14 december om 20 u. Wij hopen in elk geval dat de spelers en de regisseur met dit stuk op adem geko- «Breng het najaar in eenzaamheid door uw zenuwstel sel is er u dankbaar voor. hebt de keuze tussen: tweepersoonskamer met zicht op meer en eenpersoonska mer met zicht op meer.» Zo luidt de advertentie die de familie Fleet, hoteleige naars, onlangs in de krant plaatste. Toneelkring Hoger Op haalde de familie Fleet en hun hotel «In 't veilig nest» naar Aalst. Francinne De Bolle nam de leiding op zich. Dat liep uit op een luchtige, amusante avond voor de spelers en het publiek. In 't veilig nest is een be scheiden hotelletje op een eilandje gelegen, ergens midden in een meer. Gasten zoeken er de rust en de een zaamheid. Deze rust wordt plots verstoord als er gang sters opduiken die hier een schuilplaats zoeken. Ze worden bovendien nog ach ternagezeten door een kil ler die hun partij gestolen juwelen wil afhandig ma ken. Komt er nog bij dat er in het hotel een gast logeert die als twee druppels water op deze killer lijkt. Maar geen nood, een happy-end maakt komaf met deze lou che affaire. De voorstelling van elk per sonage was origineel en prima verzorgd, dankzij het samenspel van regis seur, akteurs, geluid en licht. Francinne De Bolle bewees hier meer in haar mars te hebben dan in de produktie «La Cage aux Folies» waar ze een magere regie opzette (de regie van de show uitge zonderd). «'t veilig nest» was geen zware klus, maar dit blijspel zat boordevol be weging en tempo. Ook de spelers brachten het er goed vanaf. Een drukke, maar heel genietbare Odila Ashome kregen we geser veerd door Lut Matthieu. Karei Pauwels, die steeds in en uit de regenjas moest wippen, was sterk als in- kamatie van Jack Redford en de slachter Killinger. Eveneens aardig was de vertolking van Mary (Moni que Van De Velde), Pat (Vera Matthieu), Jennifer (An Pauwels) en de niet al tijd even snuggere Linky (Fons Janssens). Danny De Boeck vonden we onschul dig als gangster Frank Aalst. Hoger Op. Jack Redford (Karei Pauwelswordt weer opgekrikt. (P. Van San) t Eeuwig leven, amen», een stuk zoals er dertien in een dozijn gaan, stond vorig eekend geprogrammeerd bij Willen is Kunnen te Dendermonde. Een stuk dat, in argelijking met de vorige produktie (de Vrek van Molière) op een veel lager niveau aat. De auteur van dit werk, Roger Pieters, oogstte immers zoveel sukses met z'n Mirakelmakers» dat hij op dit stramien verdere verhalen uit z'n mouw bleef schudden, iarche funèbre voor Kamiel» is zo'n afgietsel, «'t Eeuwig leven, amen» eveneens, aarom, vraag je je af, grijpt een kring als Willen is Kunnen naar dergelijk stuk. Het itwoord is eigenlijk eenvoudig. Deze groep genoot enkele jaren terug zo'n bijval met De Mirakelmakersdat ze de Dendermondenaars opnieuw aan het schateren wilden lengen. Het publiek vroeg en de groep gaf. kndermonde. Willen is Kunnen. Serafien (Jean Van Hauteghem) doet zijn verhaal aan tröom (Staf Burssens) en Zeno (Rik Van Gucht). (P. Van San) aar de regisseur diende alleen ontzettend veel schrappen en andere din- 8n bij te voegen, er waren ik nog moeilijkheden in dekorploeg en bovendien ad men te kampen met een ikort aan tijd en dus aan petities. Daar kwam nog dat belangrijke repeti- (zelfs tot een paar da- voor de opvoering) eesten stopgezet worden m 22 u, wegens het sluiten het café. Allemaal fak- n die een rol spelen in ima-fct eindresultaat, ioor ioor >t lijk is zoek ring et verhaal gaat als volgt: room Baes en z'n vrouw stellen hoe ze het lijk van de un nonkel Serafien verlo- ;an' n op weg naar huis. Sera- waa 9n v/as immers in Bretag- overleden en om de kos te dekken (Jeroom is zeil begrafenisondernemer) hadden ze nonkeltje in een plastieken buis verstopt en hem op de porte-bagage van de auto gelegd. Maar, er gens onderweg moet Sera fien uit de buis gegleden zijn. Dan maar een begrafe nis zonder lijk, beslissen ze. Nonkel blijkt echter niet dood te zijn, maar wenst wel te blijven doorgaan voor dood, zodat hij in Bre- tagne van z'n oude dag nog wat kan genieten. Nonkel Serafien zorgt er toch eerst nog voor dat Jeanneke en Fons mogen trouwen. Regie en vertolking Alhoewel het dan een zwak stuk is, de regie en de ver tolkingen waren het niet. Clement Leybaert haalde meer uit het stuk dan er eigenlijk uit te halen was! Een prestatie op zich. Eén schoonheidsfoutje: een paar keer zagen we een spe ler, terwijl hij aan het spre ken was, achter de rug van een andere speler passeren. Normaal gezien gaat een akteur dan langs voor. Voor de rest niets dan lof. De persoon om wie het hele verhaal draait is dus non kel Serafien. Voor Jean Van Houteghem, iemand die er geleidelijk aan 'in' komt, betekent een korte repeti tieperiode een waar pro bleem. Een minder sterk geheugen laat je dan ook op de opvoering in dé steek, met als gevolg een paar 'zakken'. De black-outs de den dan ook het peil gevoe lig dalen. De scènes waarin hij z'n tekst grondig be heerste, werden echter met hart en ziel gespeeld. En goed bovendien. Rare snui ten trekken is voor Jean afgehaald. Met het voorstel van Ema om hem gewoon de waarheid te vertellen, kan Lewie het niet vinden. «Ge peis gij zeker dammen in 1984 zin!» 1984. De oude Mare Meul blikt terug op zijn leven, de meer kwade dan goede dagen, een vrij wel tragisch, melodrama tisch verhaal. De school, het leger, 't getrouwd leven: «was 't mor da?» Maar het leven, al bij al: «'t Was toch da». Een monoloog met een grote Mare Meul tussen haakjes. Chapeau! Wonderzoet De SinpaJse taal is wonder zoet. Dat leren we tijdens een les Algemiën Be- schoufd Sinpals met Her man Slowack, Jozef Braem (die ik nog nooit zo goed in zijn vel heb gezien), Leon Meul, Marc Meul en Fran cois Daneel op de school banken en Bernard De Cock als meester. Deze sketch heeft duidelijk de gunst van het publiek. De akteurs worden gewaardeerd met applaus en gul geschater. Spijtig nochtans van de stotteraar, vind ik. Het was dankbaar, maar goedkoop Sint-Pauwels. De revue «Da was Sinpals» werd door deze mensen voor het voetlicht gebracht. De belangstelling was overweldigend (Iv) men zijn, zoals ook de be doeling was, en dat ze vol doende kracht hebben op gedaan om ons volgende keer een stuk voor te scho telen om duimen en vingers af te likken, zoals vorige produktie. (ann sirou) en plat. Een handikap be schouwen als iets volks, is een misverstand. Aan dron kenschap van de andere kant, kan men met recht wél een volkse interpretatie geven. Voor de koorrepeti tie moeten de meisjes ge haald worden. Sommigen van hen hebben al een voor hun vermeende leeftijd flink ontwikkelde boezem- partij. Bij de jongens heeft er zelfs één een halve klets kop. Leon Meul, wie anders? Het publiek zingt luid het «Lied van Sinpals» mee: «Waar de molenwieken draaiden in de wind. Waar de Dries als speelplein dien de voor elk kind...». Het staat, eilaas, in de verleden tijd. Bernard De Cock diri geert breed en met een Ka- rajaanse overtuiging. Waar is den tijd? Waar is de tijd van: «iën, twië, drei, vier, vijf, zes, zeven, duiven in de keven, duiven op het kot en gij zij zot!», van «iën, twië, drei petêt» en «In het water lag ne pater, mi zèn tiëne boven 't water»? Lang ver vlogen, luidt het antwoord. De impressie kinderspelen doet Breugheliaans aan. De muziek van Mozart draagt daartoe bij. Marianne Jans sens heeft een jong figuur tje en is daarom makkelijk geloofwaardig als Rozeke Smet die met nieuwjaar bij peteren en pit in ruil voor de zegging van haar nieuw jaarsbrief een traditionele pomkoek mag meenemen. «Moeten wij nu weer tot in paril pomkoek eten, moen?» In het dorpscafé spelen vier stamgasten «lapaf». Uit meerdere pro millen alko- hol borrelt bij Frangois Da neel een platvloers dicht over Adam en Eva op. Een krachtige stunt. Op het dorpsplein staat Lewie te wachten op Marie-Louisken van de bakker met wie hij voor het eerst een (avondlij ke) afspraak heeft. Toevalli ge passanten, een stront zatte Leon Meul onder an deren, houden er de leut in. Helemaal te gek wordt het met het mannenballet. Een dame niet ver van mij raakt nauwelijks nog uit haar lach. Er wordt gegierd, bil len worden murw gesla gen. Zo'n mannenballet is een zekere investering in een gulle Vlaamse lach, vooral als daar dan figuren als Bernard De Cock een deel in hebben. In 'Remedies' zitten de re medies wat al té gekoncen- treerd, maar het stukje blijft niettemin te smaken. «En toch...» blijft Sint-Pau wels de moeite waard, ook voor opa's kleinkinderen die willen uitwijken en dat op zijn aanraden toch maar niet doen. Een ode aan Sint- Pauwels. Kwart voor twaalf. Het pu bliek is moe, het heeft lang geduurd. Nu Sint-Pauwels al 750 jaar bestaat, dan maar een revue-marathon, had immers regisseur Leo Van "de Voorde van tevoren gezegd, «'t Was schoon, 't was ies iet angders,» zeiden de mensen bij het buiten gaan. «'t Was toch da,» zeg gen wij. Leo De Bock Lawford en bij wijlen on duidelijk. Verder was er Marc Poppe, met zeer goe de, maar ook mindere mo menten, als barman en kok. De slachter werd uiteinde lijk in de boeien geslagen door veiligheidsagent Fred dy De Bruyn. De spelers evolueerden in een knap uitgewerkt dekor en er was rustige en span nende muziek voorhanden op het juiste ogenblik. De Aalst. Hoger Op. De gieren zijn op het nest geland (Fons Janssens. (P. Van San) Aalst. Hoger Op. Linky (Fons Janssens) houdt het gezelschap onder schot. (P. Van San) middenscène zonk een beet je in de schaduw. Al bij al was het een ont spannend verblijf in 't vei lig nest Ann Sirou

De Voorpost | 1984 | | pagina 19