Wase socialistische voorlopig autonoom erenlglng voor Aalsters Kuituur- bhoon neemt veel hooi op de vork Vijf alternatieven voor Baasroodse doorsteek reSKDlau ifüÏ MIS? «li Met de zegen van de hele Wase socialistische beweging V.V.A.K.-prijs uitgereikt DOODSTEEK I De Voorpost VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 37' JAARGANG NR. 49 - 34 F ES SS SS C>' SS N JUi SV -•ik- «De citadel die de tijden trotseert» ïtroi De Wase afdeling van de socialistische Provinciale Metaal werkers Bond (PMB) verklaarde zichzelf zelfstandig tij dens een drukbijgewoond open kongres in het Textielhuis te Sint-Niklaas, zaterdag jongstleden. De Wase Socialisti sche Gemeenschappelijke Aktie (SGA) met SP-volksverte genwoordiger Freddy Willockx op kop, betuigde zijn steun voor deze drastische stap van de Wase metaalbond. Terzelfdertijd vierden de andere afdelingen van de Ant werpse PMB het 75-jarig bestaan van hun vakverbond tijdens een gesloten kongres. Door deze splitsing in de Antwerpse PMB vormen de 3500 Wase metaalarbeiders voor het ogenblik een autonome metaalvakbond. eden er ruime belangstelling de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon telt 500 leden idige lonique Van Landuyt, 500e in de rij, werd in de bloemen gezet had in de te kleine liter- wzaai van het stadhuis verleden zondagvoormiddag de jaarlijkse statutaire vergade- van de vereniging plaats met een terugblik op het verleden en een kyk op het heden en visie voor de toekomst, rzittcr Jan Van der Hulst zegde voor de 20e maar tevens ook voor de laatste maal jaarvergadering te willen presideren vermits hij zich in april, als hij 70 wordt, als zitter wil terugtrekken maar wel aktief wil blijven als gewoon bestuurslid. Het dt echt een leemte waarin niet zo dadelijk valabel zal kunnen worden voorzien nstig ;t ge- door 'its Van der Hulst er zowat zijn levenstaak van maakte. Ook vraagt men zich af wie nu zal geroepen voelen om zowat jan en alleman de levieten te lezen. nckX; hout [jf. WAK voorzitter Jan Van der Hulst reikt de rèstauratieprijs uit aan Antoinette De me van «De Biekorf». (a) luid- Inwerking Publikaties uitgegeven door of Meldertse zandkalksteen. WAK stelt steeds goede Staat en Provincie zijn niet Tenslotte neemt spreker het tics te hebben onderhou- alleen te duur maar vooral we- gewestplan onder de loupe met om het even welk tcnschappelijk niet voldoende waarbij hij stelt dat er moge- ibestuur. Stadsbesturen gefundeerd en tevens al te on- lijkheid is tot valabele uitbrei- nderen doch de WAK volledig. In «Bouwen door de ding van het kerkhof te Aalst l Toch wenst de voorzitter eeuwen heen» zouden verkeer- mits wijziging van het gewest- dc WAK in wat haar de ikonografische gegevens plan. Dat Raldes zoveel inkt «langt meer zou worden voorkomen en van «Hertogen doet vloeien over de hoog- adpleegd wat heel wat van Vlaanderen» heeft spreker spanningslijn Aalst-Dcnder- ilijkhcden zou kunnen nog nooit gehoord. Wie wel? monde vindt spreker verkeerd, komen. De WAK streeft Dat, zoals een deputee in een Er zijn 't allenkante in het land oncrcto o.m. naar unifor- voorwoord schreef, een werk hoogspanningslijnen en in toe- op het Keizerlijk Plein, «verrassend vlug tot stand ristische streken kabelbanen, gt het eigen karakter van kwam» kan spreker dan ook Stoort dat dusdanig? Wat be- Huis De Block te bewaren, goed begrijpen als men immers treft industriële vestiging zegt thet beleggen van de stoe- niet nauw toekijkt. Ook over Van der Hulst dat men oog op het Keizerlijk Plein met de Kommissie van Monumen- moet hebben voor werkver- tistccntjcs doch vindt het ten en Landschappen oppert schaffende bedrijven en dat goed dat die daartoe van Van der Hulst bedenkingen, het aan de stad is er voor te pen in andere straten wor- Hij vraagt zich af welke de zorgen dat milieuhinder bin- weggehaald. «Er liggen normen tot klassering zijn die nen aanneembare perken pi kasseien genoeg in Aal- de Kommissie volgt. Het Kas- wordt gehouden. Terloops, de vj e straten waar ze beter teel Muylem, zowat in puin, WAK kreeg van Amylum [I zouden liggen», zegt Van werd geklasseerd doch Kasteel 100.000 fr. De land-, tuinbouw Hulst. Verder verheugt de Terlinden, in goede staat, niet. en leefmilieuexpo vindt sprc- \K zich over het optrek- Het Begijnhof was wél geklas- ker een schoon initiatief en hij van het herenhuis tegen- seerd, maar verdween dcsal- heeft dan ook felicitaties voor de Kcizershallen, be- niettemin. Spreker vraagt zich de organisatoren ervan, de bouw van adv. Van af wie zwarte ramen in de Sint- De WAK opteert op lege in de Vrijheidstraat en Martinuskerk toeliet en pro- plekjes in de stad niet alleen gt zich af wie het negatief testeert tegen restauratiewer- voor reinheid en onderhoud ts geannuleerd heeft en ken waar plinten in Balegemsc maar zo mogelijk voor een Hut dat het lot van «Het steen worden weggenomen en bloemperkje. «Liever er geen ken» blijkbaar bezegeld vervangen door andere plin- glaskontaincr neerploffen», cn herberg die dateert niet ten, niet in Balegemse, Leedse vraagt Van der Hulst. «Plaats de 18e, docht uit de 16e 1 1 met kelders uit de 15c, jriodc van de bouw van de Martinuskerk. trkingen aktuelc toestand formu- VVAK-voorzitter Van Hulst een drietal bemer- tn uitgave van rGEVERIJ DE CUYPER d» Veat 34 10 Dendermonde 052/21.40.60 ikrek, KB 442-0601481-36 l|»voorlo« nummer 34 F irtbonnement 1.620 F Uand 825 F Hand 425 F De toekenning van de WAK-prijs voor restauratie van oude gebouwen liep dit jaar niet van een leien dakje. Een financieel probleem vermits er een misverstand was gere zen tussen het stadsbestuur en het WAK-bestuur. Voor zitter Jan Van der Hulst stelde te hebben moeten vechten voor de schamele 45.000 fr die hij dan in kontrast brengt met de 30 miljoen die de stad spenderen wil aan de zittribune van Eendracht. Gelukkig kwam Amylum dat de public-relations stevig verzorgt ondertussen opdagen met 100.000 fr. Er was eigenlijk maar één kandidatuur binnengelopen. Die van Mw Antoinette De Winne voor de restauratic van de voorgevel van de oude herberg aan de hoek van Kerk en Rozemarijnstraat. De jury die bestond uit de heer Van Geem van Openbare Werken, Jan Van der Hulst, voorzitter, Stan Francois, vice-voorzitter, Marc Van den Steen, sekretaris en be stuursleden met o.m dr Luc Robijns kenden de prijs volmondig toe. Onder leiding van Johan Dierick die hiermede lang niet aan zijn proefstuk was werd immers valabel werk gepresteerd. Voegen werden uitgeblazen en waar nodig bijgewerkt, de stenen werden gezandstraald, de plint in Balegemse steen in dezelfde soort steen vernieuwd, er kwam een behandeling met siliconen en het jaartal werd herverguld. Onder applaus werd de prijs dan ook door voorzitter Jan V ;n der Hulst uitgereikt aan Antoinette De Winne samen met een foto en een in te metselen plaket. LH die liever ergens achter lugus- trum». Ook over de Dirk Martensprijs heeft Van der Hulst zijn zegje. Die bedraagt immers niet meer dan de WAK-prijs, 20.000 fr maar Van der Hulst stelt zich vragen over het aantal leden van dat komitee en over de veelheid van toelagen die door dit komitee worden ont vangen. W erk programma De WAK heeft heel wat pun ten op haar programma organiseren van een molen museum helpen aan de restauratie van de zijgevel van «De Biekorf» inhuldigen van de gerestau reerde «Biekorf» en het stand beeld van Johannes Nepomu- cenes op de Houtmarkt oprichten van een archief en biblioteek van de WAK in Jebron waar ieder er kan ko men inzage van nemen oprichten van een gedenk teken van Valerius De Saede- leer op het Vredeplein in samenwerking met Je bron houden van een tentoon stelling in 1985 over «Het be gijnhof, vroeger en nu» de viering van 300 jaar kon- gregatie van de zusters in het hospitaal reizen naar Chevetogne, leper, Brugge, Mechelen en Klein-Brabant en wandelingen in de stad o.m. naar de Sint- Jobskapel en het kasteel Rc- gelsbrugge. Te veel verenigingen Jan Van der Hulst stelde, en velen treden hem hierin bij, dat er veel te veel verenigingen te Aalst zijn. Versnippering tot en met. Zijn er 15 toneelbon den nodig te Aalst? Moeten verenigingen voor postzegel- liefhebbers per se stoelen op partijpolitieke gronden? Kan «dialogeren met twee» Aalst uit de middelmatigheid red den? Is er esthetica te ontdek ken in installaties als die van Amylum? Kunnen pompiers geen dokumentatie krijgen over plaatsen waar water te vinden is zodat ze geen 20 minuten moeten wachten naar aansluiting op de Dender als de zwemkom van <t't groot kol lege» vlakbij is. De oude breuk van het Oud-Hospitaal zal ver vangen worden door een meer geschikte boomsoort en dit op kosten van Wilfried Vernaeve. Schrijnwerker Van Neck wordt erelid benoemd van de WAK voor zijn deskundige restauratie van de poort van het Huis Van Langenhove. «Mededelingen» bestaat 10 jaar en krijgt een nieuwe kaft naar een ontwerp van Staf Francois en de brochure dit jaar is van de hand van Kamiel Boel en handelt over taalkun dige en flamingant Hypoliet Meert. Liefde De WAK blijft trouw aan haar stelling «liefde voor de stad en haar bouwkundig erf goed waarvoor de WAK de citadel wil zijn die de tijden trotseert». LH De onmiddellijke aanleiding tot de breuk was de afzetting van de Wase PMB-sekretaris René Stroobant en het ontbin den van de syndikale delegatie van de Boelwerf en de vak- bondsbesturen van Sint-Ni- klaas en Temse, door de alge mene sekretaris van de PMB- Antwerpen Luc Willemkens. Tussen Willemkens en de Wa se metaalarbeiders, en dan vooral die uit de scheepsbouw, boterde het al maanden niet meer. De splijtzwam was de lassersstaking op de Boelwerf in mei en juni '84. Verschillen de sprekers op het open kon gres, onder wie Rudy Van Vlierberghe (hoofd syndikale afvaardiging op de Boelwerf) en René Stroobant, verweten Willemkens een diktatoriaal optreden, een anti-Waasland mentaliteit, het negeren van de interne vakbondsdemokratie en het schenden van de indivi duele rechten van leden en mandaatdragers in de bond. En dan de socialistische party Het bleef echter niet beperkt tot een interne vakbondsruzie. Willemkens verklaarde begin oktober in het dagblad De Morgen dat de syndikale dele gatie van de Boelwerf fascisten zijn. Door die uitspraak jaagt hij de hele Wase socialistische beweging tegen zich in het harnas. «Zo'n uitspraken zijn ondul- baar», oordeelde SP-volksver- tegenwoordiger Freddy Wil lockx tijdens een tussenkomst op hei open kongres. Een be grijpelijke reaktie, want vele van deze ABW-militanten zijn tevens SP-militanten of zelfs SP-politici. Als woord voerder van de Wase SGA zei Freddy Willockx zijn volledige steun toe aan de akties van de Wase metaalarbeiders. De Wase SGA erkent de auto nomie van de Wase metaalbe werkers en zegt hen morele en materiële steun toe. Julien Van René Stroobant: het ABW van 't Waasland heeft nu ook z'n geval Jan Cap» (archieffoto). Geertsom, algemeen sekretaris van het Wase ABW, gaf zo zijn zegen om elke financiële overdracht van het Waasland naar de Antwerpse PMB te blokkeren. In naam van de SGA pleitte Freddy Willockx er toch voor om de problemen niet op de spits te drijven «Het konflikt mag in geen geval een kon- frontatie worden tussen Wase en Antwerpse metaalarbei ders, tussen Wase en Antwerp se socialistische partijleden». Aktiesocialisme, geen kor- poratisme «Waar het eigenlijk om draait», aldus Freddy Wil lockx, «is de opstelling van een vakbond in krisistijd. Kiest men voor een open aktiesocia lisme of voor een gesloten bu- reaukratisch korporatisme?» Volgens Willockx koos men in het Waasland voor een aktie socialisme, wat door de Wase arbeiders geapprecieerd wordt, getuige de overgang van heel wat kristelijke arbei ders naar het ABW. Hij be- zwoor de Wase metaalbond wel, zich niet te laten verleiden door allerlei geïnfiltreerde krachten die de ruzie op de spits willen drijven. René Stroobant, de Wase PMB-sekretaris, was het vol komen eens met Freddy Wil lockx, De Wase vakbondslei ders stuurden een motie naar het dagblad De Morgen waarin ze stellen dat tussen de arbei ders geen problemen bestaan. De enige scheidingslijn, aldus de Waaslanders, is de huidige PMB-leiding. René Stroobant zag het kon- flikt (net als Freddy Willockx) in het licht van een totaal ver schillende opinie over de rol van de vakbond in krisistijd. Hij citeerde uit een PMB-bro- chure, waarin de betere service aan de leden boven offensieve aktie op bedrijfsvlak wordt verkozen, en stelde dat de Wa se metaalarbeiders niet ak koord gaan met zo'n vakbondspolitiek van de An twerpse PMB. Vervolg op blz.4 Werkgroep «Neen aan de Doorsteek» zet akties verder Op uitnodiging van de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde, beter bekend onder de naam Raldes, heeft de aktiegroep «Neen aan de Doorsteek» op een perskonferentie uiteengezet wat er allemaal is gebeurd sedert de Dendermondse gemeenteraad meerderheid tegen minderheid de doorsteek van Baasrode goedkeurde. Dat is heel wat, want het aktiekomitee is niet by de pakken blijven zitten. De heer Robert Vermeersch die zich zowat heeft opgeworpen tot de leider van het aktiekomitee, verklaarde onder meer dat men de inwoners van Baasrode allerlei informatie heeft bezorgd. Er was een pamflet met als titel «Doq mee... voor de kinderen», waarby werd gesteld dat de doorsteek er niet komt en dat een omleidingsweg door de spoorwegbedding wel kan worden gerealizeerd. Het algemene motto is «weg alle onveiligheid» aldus het pamflet waarin gepleit wordt voor een verkeersveilig Baasrode, dus ook in de Mandekensstraat. Het pamflet houdt ook een oproep in om mee te doen aan de aktie «Jaar van de verkeersveiligheid en de verkeersleefbaarheid». In een tweede pamflet «Door steek maakt Baasrode hele maal onveilig en onleefbaar», wordt naast het alternatief van de spoorwegbedding, ook nog een tweede alternatief voorge steld. Dat heeft betrekking op een omleidingsweg naast de spoorwegbedding. Nog drie andere mogelijkheden Raldcs heeft ondertussen in samenwerking met het aktie komitee «Neen aan de door steek» vijf alternatieve moge lijkheden uitgedokterd. Ze werden ook op het gewestplan uitgetekend. De eerste is en blijft de oude spoorwegbed ding Dendermonde-Puurs. Het spreekt vanzelf dat er in dit geval moet afgezien worden van het 3toomtrcintje. Maar dit alternatief wil ook zeggen dat in overleg met de gemeen te Buggenhout de Mandekens straat ook verkeersarm moet worden gemaakt. Dat best tot de mogelijkheden behoort. Het voordeel van dit alterna tief is dat er weinig onteigenin gen moeten gebeuren. Het tweede voorstel houdt in dat de doorsteek wordt gelegd naast de oude spoorbedding, aan de kant van Baasrode. In dit geval laat het alternatief het stoomtreintje wel toe, maar ook hier moet de verkeersont- lasting van de Mandekens straat aan gekoppeld worden. Het derde alternatief is de doortrekking van de industrie weg Hoogveld doorheen het industrieterrein Beukestraat in dendermonde. Zaterdag protesteerden de Baasrodenaars tegen de doorsteek. de richting van de Mandekens straat. Het verkeersarm ma ken van de Mandekensstraat blijft. Hier moeten enkele wo ningen aan de Diepmeersstraat worden onteigend en komen er kruispunten met de Mande kensstraat, Beukestraat-Indus- trieweg, Diepmeersstraat. De ze weg komt zeer dicht bij Blijdorp en het agrarisch ge bied wordt in belangrijke mate aangetast. De mogelijkheden op aansluitingen met de Grote Ring blijven. Het vierde alter natief is een doortrekking van de Industrieweg Hoogveld tus sen het Industrieterrein Beu kestraat en het parkgebied Ge nthof. Dit alternatief houdt de zelfde voor- en nadelen als het voorgaande, maar blijft alleen verder verwijderd van Blij dorp. Tenslotte is er het vijfde alternatief dat Genthof-Zuid tracé is. Hierbij zijn recht streekse aansluitingen op de grote ring tussen de Volaarde- straat en de spoorwegen voor zien. Er zou dan een viadukt moeten komen over de spoor weg achter het Genthof. Dat is het voorstel dat onder meer door de Gomov wordt gedaan. Maar het is de minst goede oplossing. Ze is duur. Het voordeel van het vierde en ook vijfde alternatief is dan weer dat het stuk van de provinciale baan tussen het station van Baasrode en de Oude Briel wordt ontlast. Het aktiekomitee «Neen aan de doorsteek» zette vorig weekend een afficheslag op en stelt tot zijn grote vreugde vast dat er liefst 1.500 affiches wer den aangebracht voor de ra men van de Baasroodse hui zen. Daarnaast heeft men ook kontakten gelegd met de pro vincie en de ministeries om ook via deze weg druk uit te oefenen, Het aktiekomitee wil nog steeds rond de tafel gaan zitten om met deskundigen de voorgestelde alternatieven te bespreken. Ook was er een petitieslag waarbij meer dan 2.000 handtekeningen werden ingezameld. Om door iedereen allicht gekende redenen heb ben de bewoners van de Man dekensstraat daaraan niet meegewerkt, ook al zegt het aktiekomitee dat de Mande kensstraat in geen geval de dupe mag zijn van de werking. Verder hebben een aantal be woners van de oude gemeen tekern niet meegewerkt, de den enkele middenstanders van Rosstraat niet mee en ving men bot bij een aantal eige naars van potentiële bouw gronden. Het aktiekomitee doet dan ook een laatste op roep tot het college van burge-, meester en schepenen van de gemeenten Buggenhout en Dendermonde en tot de ver antwoordelijken van de inter- kommunale DDS om te willen inzien dat de bevolking van Baasrode de meerderheid niet bijtreedt en om de alternatie^ ven een eerlijke kans te geven door ze op een eerlijke manier te bestuderen en naar waarde taxeren. Men heeft bij de Ste delijke Dienst voor de Ver keersveiligheid - die ten dien ste staat van iedereen - ge vraagd om samenwerking, maar die werd boudweg gewei gerd. Daarmee kan men on mogelijk akkoord gaan, zo ^erd op de perskonferentie gesteld. Verdere akties Raldes van zijn kant heeft on dertussen brieven gestuurd naar de ministers Akkermans, De Croo en Olivier. In de brief naar gemeenschapsminister Akkermans die verantwoorde lijk is voor de ruimtelijke orde ning wordt erop gewezen dat de doorsteek juridisch onmo gelijk is en planologisch onlo gisch. Bovendien wordt aange drongen op het samenstellen van een kommissie ad hoe om het probleem te bespreken. Aan minister De Croo wordt gevraagd om te overwegen wat het belangrijkst is. een stoom treintje of de veiligheid van vele mensen en aan minister Olivier werd gevraagd reke ning te willen houden met een aftakking naar de grote ring toe. In de toekomst zullen ook bepaalde schepenen worden aangeschreven en in die brief zullen zij gekonfronteerd wor den met het standpunt dat door hun partij werd ingeno men. Er zal ook kontakt wor den opgenomen met de be stendige deputatie. Het aktie komitee «Neen aan de Door steek» is ervan overtuigd dat wanneer men samenwerkt de doorsteek er ook niet zal ko men. Die komt er al 25 jaar niet. nu niet, nooit, zo wordt gezegd.

De Voorpost | 1984 | | pagina 1