|n vijf minuten van Aalst naar Ninove Kampioenschap «De Zwartkop» Lede Gedeprimeerde Herman Liebaers over deprimerend «Orwellsyndroom» Wegenwerken in het Aalsterse Lebbeeks schepenkollege ontmoette de pers De Voorpost - 14.12.1984 - 3 r W ffljjksweg 731 Inder een winters zonnetje werd de nieuwe rijksweg nr. Ninove - Geraardsbergen - voerd door de N V. Moens uit II die leidt van Aalst-Terjoden naar Ninove «Den Zottegem. Het gewestplan Meise en hebben in totaal irn» verleden woensdag ingereden. Officieus was deze heeft daar trouwens noS een 41.367.660 F gekost, echter reeds sinds 13 september II. in gebruik en belangrijk element aan toege- 2. De bouw van een brug on- finpen we/en uit dat er daneliiks zowat 8 000 voertuinen voeSd door nJkswe8 731 Se' der de spoorlijn Oostende- lingen wezen uit dat er dagelyks zowat 8.UUU voertuigen deelteli:k in te lassen in de Brussel te Erembodegem. De lden. Wat dan wel op de noodzaak van deze weg wijst, nieuwe geplande verbinding ze werken werden aanbesteed frominenten Bnder de vele aanwezigen mi- r van Openbare Werken Middenstand Olivier, uatssekretarissen Mw. Paula jb'Hondt-Van Opdenbosch en Jlaurice Waltniel, senatoren volksvertegenwoordigers, Brgemeesters. schepen en |ödsleden o.m. van Aalst, aaltert. Denderleeuw ert Ni- (ove. magistraten, ambtena- n al dan niet generaal van penbare Werken met hoofd- ar-direkteur Casteels 't hoofd, officieren van jpcswacht en politie en van- pfsprekend tal van aanne- [trkeersveilig irgemeester Raymond Uyt- iprot stelde na de verwelko- ig dat Aalst en Ninove, nog langs door stadssekretaris fillems bezongen in zijn Dek, nu qua tijd kortef bij Ikaar komen te liggen. De I ude weg, bochtig en door tal j an woonkernen lopend waar ij de woonfunktie verpest, ordt nu ontlast. Hij liep daar- lboven over een gelijkgrond- w* spooroverweg en had weinig •®èkkomodatie voor' fietsers. Die amen er nu, door de ontlas- ag via de nieuwe rijksweg, hun trekken. MjBSÉÊËÊÊÊKÊÊF,fr~~~ 4W ^ÊÊBÊt an, leze nieuwe weg is zeker be- g? TH -» ingrijk op ekonomisch vlak n' ach spreker houdt het in zijn asitie liever bij het tema ver- tersveiligheid. Vooral nu wc ihet Jaar van de Verkeersvei- ghcid zijn. Of dergelijke ja- in (remember dat van de touw, van het dorp, van het j ind, van monumenten en kas- -en rlen) degelijk effekt sorteren Jor at hij liever in het midden, clangrijk voor de verkeers- tiligheid is een sensibilisering an de massa. Tal van initiatie- tn werden op dat vlak reeds j cnomen doch alle zijn ze te Aalst. De opening van de nieuwe weg werd door heel wat genodigden bijgewoond, (a) w «radisch, te geïsoleerd en al- szins niet gckoördineerd. Be- aeling moet zijn te komen tot en mentaliteitsverandering aarbij een halt wordt toege- iepen aan het voortschrij- Thi lend egoïsme van de automo- ilist en meer respect wordt fgcdwongen voor zwakke(re) icggcbruikers. Aalst. Burgemeester Uyttersprot overhandigt aan minister Olivier een stadsplakket. (a) rijksweg 55 is uiterst bochtig, heeft een gelijkgrondse spoor overweg en kan wegens de langsbebouwing niet uitge bouwd worden tot een weg van het primair net. Bovendien is deze weg tot op heden onvol doende uitgerust voor de fiet- ijksweg nr. 751 ileg van een nieuwe igverbinding tussen Aalst en Jinove is in het arrondisse ment Aalst gedurende ticntal- n jaren vooropgezet als een jjrastruktuurwerk van priori- 'ir belang. De reden daarvoor niet ver te zoeken: de Kstaande verbinding langs de De tracéstudie van de nieuwe verbinding stond 10 jaar gele den reeds zover dat het tracé nagenoeg in detail gekend was. In het noorden zou aangeslo ten worden op het toegangs- kompleks met de autosnelweg E5 te Aalst en in het zuiden op de oostelijke omleiding om Ni nove. Dit tracé werd opgeno- het gewestplan Aalst - Aalst-Ninove-Geraardsbergen - Brakcl -Oudenaarde (rijks weg nr. 80). De rijksweg 731 maakt dus deel uit van een interessante nóord-zuid-as (E5 Dendermonde - Aalst - È5- Ninove) maar ook van de nog aan te leggen weg ter ontslui ting van het zuiden van de provincie Oost-Vlaanderen. Dit verantwoordt meteen zijn aanleg op 2x2 rijstroken. Aanleg in fasen 1, De bouw van een brug over de spoorlijn Kortrijk-Brussel te Erembodegem. Het betreft een hyperstatische plaatbrug in spanbeton met 3 overspannin gen. De werken werden uitge- en beheerd door de N.M.B.S., maar betaald met kredieten van het Wegenfonds. Deze brug is isostatisch en heeft twee overspanningen. De hoofdliggers zijn geprefabri ceerde balken in voorgespan nen beton. De bouw van het kunstwerk werd uitgevoerd door de N.V. De Nul uit Aalst. Voor deze uitvoering was een tijdelijke spooromlegging noodzakelijk evenals belangrijke tijdelijke aanpassingen aan de leidingen. De kostprijs van de bouw van dit kunstwerk bedroeg 70.361.370 F. Na de bruggenbouw werd een aanvang genomen met de we- geniswerken. Er werd geop teerd voor een wegprofiel met 2x2 rijstroken, 2 pechstroken en 2 fietsstroken. De wegver harding werd aangelegd in ce- mentbeton. Voor beide eerste aannemin gen geschiedde de oppervlak behandeling door groeftrek- ken, voor het sluitstuk werd de voorkeur gegeven aan het re centere procédé van het che misch uitwassen dat een beter rij komfort meebrengt. Voor de grondwerken werd maximaal gebruik gemaakt van de aanwezige bodemlagen. Aangezien het hier hoofdzake lijk leemgronden betreft, was daartoe een kalkstabilisatie nodig. Dit procédé heeft de milieu-aantasting, die het aan leggen van een nieuwe verbin ding hoe dan ook meebrengt, in die mate verzacht dat geen spoor van zandwinningsputten in de omgeving werden nage laten. En de bruggen 3. Aanleg vaf: het Vak tussen de oude rijksweg 55 Aalst-Ni- nove en de Hoogstraat te Den derleeuw. De werken zijn uit gevoerd door de N.V. Wegebo uit Brussel. Kostprijs: 156.439.578 F. 4. Aanleg van het vak tussen rijksweg Aalst-Geraardsber- gen te Aalst en de Driesstraat te Haaltert. De werken zijn uitgevoerd door de N.V. Be- tonwegenbouw uit Gent. Kostprijs: 80.466.276 F. 5. Aanleg" van het vak tussen Driesstraat te Haaltert en de Hoogstraat te Denderleeuw. De werken zijn uitgevoerd door de N.V. Aswebo uit Gent. Kostprijs: 118.834.913 F. De totale lengte van het nieuw wegvak tussen rijksweg 55 te Ninove (kruispunt «Den Hoorn) en rijksweg 60 te Aalst bedraagt 7,85 km. De totale kostprijs (inbegrepen de kunstwerken) beliep 467 mil joen F. Het wegvak werd in gebruik genomen door het verkeer op 13 september 1984. De eerste tellingsgegevens wijzen op een gemiddeld dagelijks verkeer van bijna 8.000 voertuigen, hetgeen het belang van deze verbinding nu reeds onder streept. Te Ninove Na een tocht doorheen een licht golvend landschap met haltes op het grondgebied van Haaltert waar Jan Eeman de minister bloemen toereikte en te Idderiiem (Denderleeuw) waar burgemeester Van Ister- dael zulks deed de rijksweg heeft nu nog geen openbare verlichting belandden we in het gloednieuw gemeentelijk kompleks te Ninove, door de stadsdiensten een paar dagen terug pas in dienst genomen. Na een vluchtige kijk te heb ben laten nemen en vóór de degustatie van Faluintjesgene- ver en Witkap stelde burge meester Cosyns dat minister Olivier de eerste officiële gast is in dit nieuw gebouw waarbij hij dankwoorden had voor ge meenschapsminister Mare Gal- le die de normale 35% betoela ging optrok tot een uitzonder lijke subsidiëring van 50%. Ook dankwoorden voor oud- minister Ludovic Moyersoen, de stuwende kracht achter de realisatie van rijksweg 731, zo belangrijk voor de Ninovie- ters. Dit werk werd reeds bespro ken dertig jaar terug en is nu gerealiseerd. De burgemeester wijst terloops op een paar ver keerstechnische problemen van Ninove die zelfs in een tijd van bezuiniging een noodzaak zijn: de verbetering van de dorpskom om te Denderwin- deke en het plaatsen van voet gangerslichten bij de nieuwe, eigentijdse atletiekpiste. LH Vogelvereniging «De Zwartkop» die verleden weekend een geslaagde tentoonstelling hield met ruim 1400 vogels publiceerde het klassement van het kampioenschap 1984. 1. Temmerman Karei, 2. Van zef 543, 25. De Vos Alfred 543, 26. De Backer Raphael 543 27. Van Impe Gustaaf 542, 28. De Schrijver Albert Hauwermeiren Freddy 550, 3. V.D. Haezevelde Victor 550, 4. Blommaert Lucien 549, Bontinck Jacques 549, 6. Slag- 541, 29. Cooman Marcel 541, mulder Francois 549, 7. Elpers 30. Rombaut Frans 541, 31. Rufin 547, 8. Van Huffel Phi- Meersman Ernest 541, 32. Van lemon 547, 9. Van Immerzele Isterdael Willy 541, 33. De Etienne 547, 10. Triest Hubert Spiegeleer Francois 540, 34. 546, 11. Camphijn Mare 546, Noyaert Jos 540, 35. Raes Re- 12. Impens Paul 546, 13. De mi 540, 36. Sonck Omer 540, Witte Daniël 546, 14. Lievens 37. Boucq»ct Georges 539, 38. J. Luc 546, 15. Roe's Danny Sergooris Jozef 539, 39. Win- 545, De Troyer Eugeen dis Geert 539, 40. Van Goet- 545, 17. Goossens Jozef 545, hem Ann 538, 41. De Clercq 18. D'Hauwe Gaby 544, 19. Marcel 538, 42.' Arijs Alfred V.D. Steen Willy 544, 20. Van 538, 43. Vereecken Herman Dooren Mare 544, 21. 537, 44. Verbeken Daniël 537, D'Hondt Willy 544, 22. Tem- 45. Hofman Jozef 537, 46. De merman Paul 544, 23. Lievens Saedceleer Edgard 537, 47. Paul 543, 24. Van Damme Jo- Danckaert Maria 537, 48. De Nil Noël 5?6, 49. Van Den Bossche Hans 536, 50. Van Cutsem Herman 536, 51. Waegneer Pros 535, 52. Ver- haeghen Robert 535, 53, La- beeu André 535, 54. Bael Louis 535, 55. Coessens Luc 534, 56. Van Affelterre 534, 57. Willems Leon 533, 58. Gossens Herman 532, 59. De Couck Pierre, 60. Ringoet Pat- riek 532, 61. Van Den Bossche Jean 531, 62, Smekens Louis 531, 63. Van Hende Patrick 531, 64. De Neef Patrick 531, 65. Van Den Brempt Urbain 531, 66. Van Der Meulen Michel 531, 67. Van Der Meu len Guido 529, 68. Arijs Mar- nix 529, 69. Moens Petrus 529, 70. Goossens Dirk 5^9, 71. Macharis Hubert 527, 72. Vlieghe Jean Pierre 524, 73. Bauwens Maria 521, 74. Ver- ekens B. en A. 519. LH Aalst. Het bestuur van «De Zwartkop» uit Hofstade dat de geslaagde vogeltentoonstel ling organizeerde. (a) Drie Aalsterse Welzijnszorgprojekten Teledienst, Withuisstraat 4 (053-77.61.61). Een kontaktplaats waar u persoonlijk of telefonisch met vragen terecht kan. De geboden hulpverlening berust vooral op vrijwillige medewerkers en kan variëren van krisisopvang tot een eenvoudige inlichting. Gastarbeiderswerking, Moorselbaan 96 (053-77.54.29). Allerlei aktiviteiten zowel voor migranten als naar de Belgische bevolking toe. Voor kinderen speelnamiddagen en begeleiding van schoolwerk. Voor volwassenen lessen Nederlands, alfabetisatie, adviezen en ontspanning. Een vreemdelingenvriendelijke houding wordt er gestimuleerd, 't Spieken, Botermelkstraat 177 (053-78.35.35). Het jongste initiatief dat echter zijn doeltreffendheid reeds heeft bewezen. Een beginnend buurthuis midden een nieuwe sociale woonwijk op de rechteroever. Ook andere diensten zijn er permanent aanwezig kinderop vang, 't Nest, afdelingen van Teledienst en van het konsultatiebureau voor levens- en gezi nsbegeleiding De dienstverlening steunt op vrijwilligers en is volledig gratis. Men moet het er kunnen bolwerken via uw steun. LH Bij de maandelijkse lunch in de Salons Carlton maakten sitief. Hij stond er dan ook we verleden dinsdag een veelbelovend spreker mee: Ere- eerder hulpeloos bij en vond Grootmaarschalk van het Hof, Hoofd-Conservator van de finaal dat werken in dergelijke Koninklijke Biblioteek en Kommissaris-Generaal van Eu- omstandigheden geen Kerstraketten «1st. Een viervaksweg met middenberm, twee pechstroken en twee fietspaden. (lh) Minister van Openbare Werken Olivier die zich als eerste objektief had gesteld reeds begonnen werken te voltooien, ziet de realisatie van rijksweg 731 als een konkreet onderdeel van deze optie. De tijd van de grote infrastruk- tuurwerken is voorbij, stelt de minister. Aksenten moeten worden verlegd maar wegen blijven steeds de echte levensaders van een gebied. Zwarte punten Minister Olivier wil via zijn «car-cov-projekt» «zwarte punten», kruispunten die door hun slechte inrichting aanleiding geven tot ongevallen, wegwerken. Dit via kommissielcden die zich ter plekke begeven en alternatie ve voorstellen uitwerken. Voor deze werken is voor 1985 1 miljard uitgetrokken. Werken in eigen streek De veiligheid zal worden verhoogd door het aanleggen van fietspaden, door het moderniseren van bestaande wegen en door het plaatsen van schermen tegen lawaaihinder. Uit de (lange) lijst van werken puren wc die welke voor ons gebied belangwekkend zijn. Er komt een nieuwe verbinding Geraardsbergen-Aalst via rijksweg 80. In 1986 is de omlegging van Gijzegem voorzien in de uitbouw van de verbinding Aalst-Dendermonde, In 1986 zal de rijksweg Denderleeuw-Essene, toe gangsweg tot de E5, voltooid zijn. Viadukt over de Dender en brug onder de spoorweg zullen voltooid zijn begin 1986. Op de Albrechtlaan komt een middenberm in 1985. Het kruispunt «De Haring» wordt heringericht in '85. Rijksweg 60 die aansluit op de pas geopende zal in '85 worden verbeterd. De Boudewijnlaan wordt heringericht. De doortocht te Moorsel wordt aangepast. Capucienen- en Leo de Bcthunclaan worden gemoder niseerd. «De Achterlinie» neemt een nieuwe missionaris onder haar hoede. Het betreft de «Priester van de H. Harten» Pater Verlcysen, geboren in 1934 en sinds 1961 werkend in Brazilië. Ook deze missionaris wiens moeder en zuster thans te Aalst wonen zal regelmatig een «raket» ont vangen. Deze maand wordt hem en de vele anderen een kerstraket toegestuurd. ropalia Herman Liebaers. Waar velen een boeiend cau seur verwacht hadden die een en ander van achter de scher men zou hebben verteld maak ten we een totaal ontgoochel de, gedesillusioneerde man mee die op de aanwezigen eer der een deprimerende indruk naliet. Hij zou het hebben over het «Orwell-syndroom» bij de Bel gische Overheid doch toonde zich in deze dan toch delikate materie ongenuanceerd en to taal geabsorbeerd door de ei gen lotgevallen die, na een briljante karrière, eerder plots van de troon werd gestoten via een «koninklijk besluit». Zoals Orwell stelde zegt Her man Liebaers dat in onze tijd Aalst. Ere-groothofmaarschalk Liebaers over het «Or- weel-syndroom» voor de Handelskamer, (a) Binnen afzienbare tijd zullen de bushaltes aan de kruising van de Minnestraat en de Brusselsesteenweg - één ervan is momenteel in de Lange Minnestraat gesi tueerd - overgebracht worden naar de steenweg in de buurt van het bedrijf Holbrecht. Dergelijke beslissing, legde burgemeester Moeyersoon uit, werd genomen na gesprekken met NMBS-verantwoordelijken. De schuil- huisjes zullen verplaatst worden en door de dienst «Brug gen en Wegen» zal de rijweg aangepast worden om een parkeerhaven te kreëren. Uit het bezoek dat minister Akkermans enkele dagen geleden aan Denderbelle bracht - opzet was zich te komen vergewissen van de stand van zaken in de Polder en in het stroomgebied van de Vondelbeek, na de overstromingen van o.a. begin dit jaar - resulteerde de beslissing van de minister zijn diensten een plan te laten opstellen, waarin koliektoren een grote rol zouden spelen. Van een dijk in Bellebroek of afwatering langs rijksweg 60, is dus geen sprake meer. Op donderdag 20 december a s., kondigde financicsche- pen Karei De Gucht aan, wordt de gemeentebegroting 1985 aan de raad voorgelegd. Een begroting die een boni van zowat tien miljoen zal vertonen. De Lebbekenaars zullen niet opgezadeld worden met nieuwe belastingen, maar van vermindering van de lasten is er evenmin sprake. Het is, lichtte de schepen nog toe, een soberheidsbegro ting. Die bovendien voldoet aan de eisen gesteld door het saneringsplan. De middelen waarover we als gemeente beschikken, zullen oordeelkundig gebruikt worden. Volgend jaar zal begonnen worden met de uitvoering van de aanleg van de koliektoren op de Dendermondse- steenweg. Werken die, dat valt best te begrijpen, met flink wat ongemakken van diverse aard zullen gepaard gaan. In een eerste fase zal de Dendcrmondse steenweg vanaf de Lindelaan tot de Vondelbeek aangepakt worden. Voor de werken van start gaan, aldus burgemeester Moeyersoon, zullen de diverse bij het projekt betrokken instanties - o.a. de gemeente. Openbare Werken, de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij, de installateurs van de nutsvoorzieningen als gas, elektriciteit, water, enz. - zich tijdens een werkvergadering beramen over de problemen die met werken van dergelijk ingrijpend kaliber gepaard gaan. Ook de middenstand zal bij deze gesprekken betrokken worden. De totale kost der werken, in een eerste fase althans, wordt geraamd op 71 miljoen. De gemeente zal hiervan 17,4 miljoen moeten dragen. Wat de wijk 't Roth betreft, informeerde schepen Hiel, dat er een akkoord bestaat met Stedebouw wat betreft het ontwerp van deze wijk, die geprangd ligt tussen de Langestraat, Heizijdestraat en IJzerwegbaan. Gewerkt wordt nu aan de aanvaarding van het wegtracé. Een eerste fase voorziet het optrekken van 21 woningen, aantal dat kan opgevoerd worden tot 30. Ook het projekt Meystveld-Stractenveld (tussen Op- wijksestraat, Minnestraat en Brusselsestcenweg), dat de gemeente zal aanpakken in samenwerking met de inter- kommunale DDS, krijgt opnieuw een verhoogde belang stelling. Wel zouden plannen bestaan deze wijk zodanig te benaderen dat er in hoofdzaak ruime percelen bouwgrond bouwrijp zouden gemaakt worden. Zodat de wijk eerder een residentieel karakter zou verkrijgen. Let wel, beklem toonde schepen Hiel, het projekt bevindt zich nog in het stadium van de voorbesprekingen. Pierre Van Rossf.m een onafhankelijk persoon geen levensrecht noch levens kans heeft zo hij niet aanleunt bij Big Brother Vadertje Staat. Zijn ervaringen als koninklijk kommissaris hij was in 1936 de eerste en in totaal kwamen er 17 met een tiental onder twee ministers van opvoeding ressorterende instellingen als de Kon. Biblioteek, het Na tuurhistorisch Museum, het Museum van Centraal-Afrika, het Rijksarchief en andere meer noemt hij ontgooche lend. Zijn taak bestond erin voorstellen ie formuleren tot herstrukturatie doch op zijn voorstellen werd niet gerea geerd. Noch negatief noch po- Hij gaf er dan ook de brui aan wat hem uiteindelijk dat was zo te zien slecht be kwam want van enige vreugde over het zelf gepresteerde was er bij Liebaers lang geen spra ke meer. Felix Callcbaut dankte de spreker, stelde dat het alle maal niet zo zwartgallig te zien was en hoopte dat Herman Liebaers bij een spreekbeurt mogelijk volgend jaar beter geluimd zou zijn. Terloops, U kan de Orwell- film meemaken in een organi satie van de Rotary-service- club in cinema Palace op vrij dag 8 februari 1985. LH Aalst. Herman Candries aan het woord, (a)

De Voorpost | 1984 | | pagina 3