Imtrent Wase magie en heembekommernis: Ie kroniek van Sint-Gillis laarhoek Vase Qui De pastoor en zijnen triporteur Oudheidkundige Kring en boeiende publikatie Luitentuit-Sinaai in rouw Heemkundige kring Sint-Gillis-Waas uit de startblokken leken Johan Geilleit draagt boek aan Paul Van Steirteghem op Wase marktramers kwistig met prijzen Waaslandwedstrijd voor film en dia in de zetelen a De 358 winkelsnuffelaars in Sint-Niklaas De Voorpost - 14.12.1984 - 9 snigingen Kadootjesmaand bij de Wase marktkramers. N.a.v. de eindejaarsaktie in Temse werden enkele winnaars uit de bus geloot (foto boven) Monique Smet uit Tielrode, De Souter uit Steendorp en Chris Hemelaer, Bovyn en Butens van Temse. Bij de fietsenaktie in Kieldrecht kwamen als laureaten tevoorschijn Elza Van de Velde en Martha Cleys van Kieldrecht en Patricia Vermeulen uit Meerdonk (foto onder). De bestuursleden van de Wase Marktkramersvereniging waren ter plekke. Vrijdag 21 december wordt in Kieldrecht de laatste fiets verloot. En we vernemen ook dat de marktdagen in Beveren die normaal op kerst- en nieuwjaarsdag zouden plaatsvinden één dag naar voren verschoven worden, naar maandagvoormiddag.(WV) Tweemaal is de straat Luitentuit in Sinaai, aan de grens met Waasmunster, de voorbije week in het nieuws geko men. Twee keer moest tragisch nieuws worden gemeld. Vorige maandag vond men in haar woning aan Luitentuit 6 het levenloze lichaam van Denise Verleysen, 31 jaar en moeder van twee kindjes. Ze kwam door verstikking om het leven. Vermoedelijk is een defekt aan de verwarmer in de badkamer de oorzaak van de tragedie. Vorige donderdag werd Albert De Block, Luitentuit 30, bij het verlaten van de woning van zijn schoonzuster aan de Hulstbaan, aangereden door een personenwagen. Bij zijn overbrenging naar het ziekenhuis overleed de 69- jarige man. Albert De Block, grafmaker van beroep, was vooral in schutterskringen een bekende figuur. «Uit ons verleden», het fameuze feuilleton van Sint-Gillis- Waas, is een subliem staaltje van teamwork. Vélen hebben aan het tot stand komen van het boek gesleuteld, maar in eerste instantie toch twee mensen Paul Van Steirteghem en Johan Geilleit. Paul Van Steirteghem (1907-1983) was behalve kruidenier ook een figuur in het plaatselijke verenigingsleven sekre- taris van de BJB en van de Heilig Hartbond, schatbewaar der van de Sint-Egidiuskerkfabriek, lid van heem- en oudheidkundige verenigingen. Hij doorploegde jarenlang de archieven met het oog op de artikelenreeks jn 't parochieblad. Pauls vrouw Elodie Van Camp vertegen woordigde zondag de vorig jaar overleden vorser. Paul Van Steirteghem legde de basis voor het boek, dat door de pastoor in vorm werd gegoten. Pastoors in 't Land van Waas. Van hen gaat vaak een ferme impuls uit als het op 't aanmaken van heembetrok ken publikaties aankomt. Zie Jozef De Wilde, zieleherder in o.m. Vrasene en Doel geweest; zie Leo Vercruyssen, auteur van het boeiende boek over Meerdonk; zie diens broer Achiel, bezieler van een jubileumboek over de Terekenparochie in Sint-Niklaas; zie de vroegere deken Weemaes en z'n bijdragen over Beveren; zie familiekundi- ge Verberckmoes en Elversele; zie Anton Van Wilderode natuurlijk; en er zijn nóg voorbeelden. Ook Johan Geilleit hoort tot het heir van heemkundig geïnspireerde zieleher- ders. Johan Geilleit, Nederlander van origine (Temeuzen, 1915) maar al een halve eeuw in 't Land van Waas danig aktief, is vooral in noord- en west-Waasland bekend. Hij studeerde aan het kollege in Sint-Niklaas, werd onderpas toor in Sinaai (1940) en nadien in Sint-Gillis (1949). In 1962 werd hij als pastoor van de Stekense parochie Hellestraat aangesteld. In 1966 zou hij opnieuw in Sinaai aanlanden, als pastoor. In 1974 kwam hij opnieuw naar Sint-Gillis, als pastoor-deken. Per fiets en per 'triporteur' hoste e.h. Geilleit door Sint- Gillis. Hij bracht de parochianen het liturgische zingen bij. Schrééf ook veertig jaar lang, week na week, een bijdrage voor Kerk en Leven, het parochieblad. Uit die publikatie werd de serie «Uit ons verleden» gepuurd. Burgemeester Omer De Mey, toen nog een jongeling uiteraard, leerde Geilleit destijds kennen tijdens een studieweek van de KAJ (Geilleit was proost van de Sinaaise KAJ). De onderpastoor verplaatste zich toen per motorfiets. Toen e.h. Geilleit in Sint-Gillis pleisterde moest hij vaak naar Gent toe om in 't archief vele boekdelen te gaan raadplegen met het oog op z'n kroniek. Via-via slaagde hij erin, de toelating te krijgen om een hele serie waardevolle boeken te ontlenen, mee te nemen dus (wat eigenlijk niet mocht, maar alla). De vracht werd per 'triporteur' Waaslandwaarts gevoerd. Een kulturele missie... Geilleit volkszangpromotor, publicist, Wazenaar. Van Steirteghem kruidenier, parochiaan, vorser, Wazenaar natuurlijk. Twee steunpilaren van Sint-Gillis-Waas. Van een kleinschalig-vinnige dorpsgemeenschap. W.V. In Sint-Gillis-Waas gaat een heemkundige kring van start. Dat besluit werd genomen op een bijeenkomst van een aantal geïnteresseerden. Over de vorm, de manier of de onderwerpen waaraan specifiek zal gewerkt worden is echter nog niets definitiefs afge sproken. Op deze eerste informatievergadering werd enkel vastge steld dat een aantal personen intersse hebben voor één of andere tak van de heemkunde en dat dus de mogelijkhe den aanwezig zijn om er iets van de maken. De h. J. Trommelmans, voorzitter van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, sprak over het verschil tussen een oudheidkundige en een heemkundige kring en over de mogelijkheden die een heemkundige kring in Sint-Gillis- Waas zou kunnen hebben. Aan de struktuur waarin zal gewerkt worden en aan de omschrijving van de doelstelling zal men de komende vergaderingen wijden. Een kerngroep zou gisteravond, donderdag 13 december bijeenkomen in het lokaal van Volkskunstgroep Drieske Nijpers, aan de Kronenhoek- straat, en een eerste algemene vergadering heeft plaats op maandag 14 januari 1985 in de Saelegemkring te Meer donk. Er werd afgesproken dat de algemene vergadering afwisselend in de deelgemeenten zal gehouden worden om duidelijk de betrokkenheid van elke entiteit tot uiting te brengen. Een oproep wordt ook gedaan tot belangstellenden die geen persoonlijke uitnodiging zouden ontvangen hebben. Hoewel hun naam niet bij de initiatiefnemers bekend was, blijven zij op beide vergaderingen welkom. De nieuwe heemkundige kring wil voor iedereen openstaan, want uit de eerste kontaktname is gebleken hoe veelomvattend het werk van een heemkundige kring in Sint-Gillis-Waas zou kunnen zijn. lit is de zware klepelslag van de 1.700 kg. wegende renklok» zei pastoor-deken Johan Geilleit zondag zo gen twaalven bij en over het verschijnen van het boek lit ons verleden-Kroniek van Sint-Gillis-Waas». Een eun van zowat twee kilogram en wel vijfhonderd gina's, een kloek klokkengeluid dat nazindert van temverbondenheid en historische weemoed. De eerwaar- heer was «in form», sprak sprankelend, speelde op ierige wijze en bezield een thuismatch. Het werd een est in 't vroegere vredegerecht. Een happening van mvinisme en in veel volksheid wortelende uitgevers- oed. Een parochiaal evenement met heei-Vlaamse di- ensie, een Waas gebeuren met allure. iuI Van Steirteghem, «de regisseur achter de schermen» lus burgemester De Mey, mocht de geboorte van zijn *k niet meer meemaken. Z'n weduwe, Elodie Van imp, was er wel, kreeg een boek en bloemen. Paul moet standbeeld krijgen, me dunkt. Hy legde de basis voor it monumentale «Uit ons verleden», het eerste en enige lek dat - zy het bij wyze van impressies - diep graaft lar de historie van een dorp dat eigenlijk Sint-Egidius id moeten heten maar door een frankofiel grilletje als it-Gillis tussen stad en polder gedyt. trwacht van me géén recen- Het boek bestaat, en dat is meer dan verheugend. Het erd bewierookt, zondag, or o.m. voorzitter Jean ommelmans van de Wase idheidkundige Kring en burgemeester Omer De Dat zijn referenties die innen tellen, ik torn niet aan beoordeling van goedge- tatste prominenten en vak den. Bovendien heb ik bij uittikken van deze impres- hooguit honderd gram ver berd (en die vond ik smake- i). En nog bovendien ziet goed uit, dat boek: aan- tkkelijk gezet, gelayout, bij- ngeschikt. Marcel Oel- andt, één jaar geleden al zo ksesrijk met Drieske Nijpers Walther Van Riets volkslie- renbundel, weet van Wase inten, Rinda bewandelt de weg: kleinschalig, heem bonden en -geboeid, dyna- isch en zakelijk. Er zitten mdertjes van plaatselijke :rschepping in «Uit ons ver- den», paragrafen in retroroes gedrenkt, knusse illustraties, mooie memories. Er wonen ménsen in het door Van Steirteghem-Geilleit uit getekende landschap van toen en nu, het boek is één wirwar van verrukkelijke verkennin gen. U moet het zélf maar lezen. Pezig en kromgewerkt Laat ik het bij de voorstelling houden, laat ik zeggen wat anderen zeiden. KOKLW-voorzitter Trommel mans had het over een gedurfd initiatief, over de harmonische samenwerking tussen beide au teurs. «Het werd het verhaal van de gewone man of vrouw die hier, op deze grond, heb ben gebaard, geleefd, gewerkt en gewroet en die hier naam loos liggen begraven». Een brok religieus leven (16 afleve ringen), zes eeuwen pastoornamen, burgerlijke ge schiedenis: Trommelmans heeft het boek gewogen en goed bevonden. Burgemeester Omer De Mey hield een knappe en bijwijlen ontroerende toespraak. Zette de twee auteurs en de uitgever in de bloemen. Sprak over »het magische», de menselijke «verbondenheid met het oer- bestaan», één van de aspekten die dit boek boeiend maken. Pionierswerk hebben de sa menstellers verricht, ze legden o.m. alles voor omtrent Dries ke Nijpers en de Sebastiaangil- de. Volgens De Mey loopt doorheen het verhaal een rode van draad «wijsheid en leven skunst van ons volk», «van tradities, van een dorp als een tuin, van huizen rond de kerk toren in een bosrijke omge ving, van adellijke families, en van mensen die niet rijk zijn en niet schoon in hun paradijs, maar pezig, kromgewerkt, als naamlozen leefden en zongen én dronken om hun miserie te vergeten». Mooi verwoord vind ik dat. Ikonostase Pastoor-deken Johan Geilleit dan, op de kansel als het ware. Schouderkloppen uitdelend aan Marcel Oelbrandt, ir. Trommelmans, Paul Van Steirteghem natuurlijk en Elo die Van Camp, aan Marcel Oelbrandts echtgenote Ann Joos en anderen. Hoe het, broksgewijs, groeide. De deken vertelde over 't eind van de jaren vijftig, begin ja ren zestig. Over «de geschied schrijving in de vorm van een stripverhaal». Reikhalsde al naar straks, naar een mogelijk te verschijnen tweede deel. Geilleit over Van Steirteghem: «Een naam en een man als het watermerk van iedere bladzij de en de muntstempel, het ze gel van de waarheid en echt heid. Hij had het oertalent van een historikus, die het ezels- werk 'van iedere vrije minuut, gebogen over de dokumenten op zijn zelfgemaakte leesezel Sint-Gillis-Waas in kroniekvorm. U herkent v.l.n.r. uitgever Marcel Oelbrandt, burge meester Omer De Mey, deken Johan Geilleit en voorzitter Jean Trommelmans van de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas (dw). in kroniekvorm. Een feest, die voorstelling van het boek dat door Paul Steirteghem en Johan Geilleit werd samengesteld (Iv). getast en die onder zijn ver grootglas de namen en jaartal len, de cijfers en de gothische handschriften ontcijferde en wakker maakte uit hun slaap». Een toespraak met -zoals al gezegd - klokkengelui. Bim- bammend rond kerktoren en parochieblad (het feuilleton verscheen destijds, langgerekt, in die publikatie). De deken had het over «het avondwerk van de kleine onderpastoor die de wekelijkse stukjes met kur- siefjes aaneennaait tot de lap pendeken (hij was toen nog geen deken), over de man die de wekelijkse kleine ikoen naast elkaar prikt tot een iko nostase, waarachter de lezer het diepe, het primitieve, ont zaglijke, het soms onbegrijpe lijke, maar toch het eigene uit ons verleden ervaart en samen- leest. Voilé. Wéér flarden magie dus, ontwaard door deken en burgemeester. Die stelling kan door me bevestigd worden, ik beaam dat uit de pagina's die 'k al doornam iets sprookjes- achtigs-religieus te proeven is. En toch gaat het om een bijna uniek naslagwerk over plaatse lijke geschiedenis. Een flink kompliment! Zes missionarissen Twee uur duurde de feestzit ting zondag. Volksmuziek groep Kadril uit Gent penseel de muzikale tafereeltjes op z'n Breughels, al doedelzakkend en wijnslurpend. Kantonnaal onderwijsinspekteur Gabriel Buytaert zette puntjes op iet- jes, reeg muziek en mijmerin gen aan elkaar, Buytaert werd aangezocht om zulks te doen omdat hij zich als 350ste inte kenaar aangediend had. In de zaal zaten heren en da mes met naam en faam. Pastoor Karei De Wilde was ter plekke, onlangs nog in het nieuws. Reinaertvorser Jozef De Wilde was er, ook hij heeft de auteurs inspiratie bezorgd. Schepenen en raadsleden, van Sint-Gillis zag ik, Walther Van Riet himself, nijvere Ria Braem die samen met Claudi- ne en Karin heel wat korrek- tiewerk opknapte en een bloe metje kreeg. Luk Vereecken (Rinda) werd met een exemplaar bedacht, William Schietekat (van Imago uit Sint-, Niklaas) en z'n echtgenote kreeg een boek als dank voor het advies bij het uitgiftepro ces. Je moet Marcel Oelbrandt. heten om al deze mensen op 't goeie moment te geven waar ze recht op hebben: waarde ring. Marcel Oelbrandt kent het klappen van de zweep, ook als het aankomt op kontakten met de media. Het moet mij van het hart dat door Drieske Nij pers en al wat zo intens in het kielzog van deze volkskunst groep beweegt en leeft de pers- relaties op haast professionele wijze verzorgd worden. De Marcel en co weten dus (net als de pastoor) waar de klepel hangt, hun voorbeeld zou in Beveren, Haasdonk en andere kweekgebieden van boeken- schrijvers moeten (kunnen) nagevolgd worden. En dan was er mejuffer Ar mando, huishoudster van de ken Johan Geilleit. Ze was onmisbaar bij het tot stand komen van «Uit ons verle den». Ze tapte uit het goeie biervaatje, zei Marcel Oel brandt sluiks. Het was de sfeer van de grote dagen in Sint-Gillis-Waas. Werner Van Mele en z'n zoon (die ook in de zaal zaten) heb ben nog maar net Sint-Pauwels stoetsgewijs in hun boek be handeld, Leo Vercruyssens werk over Meerdonk ligt vers in het geheugen, over De Klin- ge verscheen eerder het De Keyser-boek. Sint-Gillis werd kompleet «gecoverd» in histo- risch-heemkundig perspektief. De Potter en Broeckaert, steeds zij, legden aan 't eind van vorige eeuw de basis, Jan Gerrits geeft over enkele maanden via de VTB de eind toets. Tussenin: minzame, meesterlijke vorsers als Johan Geilleit en Paul Van Steirte ghem, zo intens betrokken bij de plaatselijke situaties, alle bei (Paul postuum) kandidaat- «figuur van het jaar». Johan Geilleit deed nog een gebaar. Hij stond z'n auteurs- vergoeding af aan de parochia le missiewerken. Zes boeken werden door de uitgever be zorgd aan e.h. Geilleit, hij zal ze doorreiken aan de zes mis sionarissen van de parochie. De eiertrappers, geirnaarte- ters, Nijpers van Kluize en Kalf, de Bastianen, Davids- fondsers en Cecilianen hebben nu het boek waarnaar zo lang werd uitgekeken. Er staan prentjes in - niet zoveel als in het kijkboek van Guido Smet dat twee jaar geleden op de markt kwam, maar nu pri meert de «plot», het verhaal - het is heel mooi verzorgd, het is een turf gstoken op de grond van moeren en ingedijkt land. Wouter VLOEBERGH 'Uit ons verledentelt ruim 500 blzn., bevat 49 illutraties en een alfabetische voorintekenlijst met liefst 428 namen. In het boek wer den 287 bijdragen die tussen 1957 en 1962 verschenen in het plaatse lijk parochieblad, gebundeld. De uitgave is verpakt onder stevige kartonband. Winkelprijs: 1.150 frank. Je kan dat bedrag ook over schrijven op rekeningnummer: 293-0286484-01 van pvba M. Oel- brandt-drukkerij Rinda, Zwaluw straat 16, 9100 Lokeren. Telefo nisch bestellen: 091-48.36.16 of 052-47.23.57. Tielrode en Sint-Pauwels, Castrohof en appelen... W. (Kon. Oudheidkundige Kirng van het Land Waas) is één van de oudste geschiedkundige kringen het Vlaamse land en één van de oudste kulturele van het Land van Waas. Sedert zijn oprich- ig in mei 1861 is de K.O.K.W. ononderbroken aktief weest op het gebied van de studie van de geschiedenis n ons gewest en de zorg voor de materiële resten van ons trieden. Getuige daarvan o.a. de verzamelingen van de udheidkundige Kring die in het museum te Sint-Niklaas j orden geëxposeerd en de publikaties van de K.O.K.W. J «Annalen van de Pietersabdij van Gent in Tem- O.K.W.» verschijnen sedert se, door J. Smet, archivaris om el 1978 als een jaarboek. In van de gemeente Temse. r g| loop van december komt 4. Doel wordt zelfstandige I cl 87 van de pers! De anna- parochiedoor e.h. Jozef De 1 i genieten een groeiende be- Wilde (het eerste deel van de- ilal tgstelling, niet alleen bij de ze bronnenpublikatie vcr- o™ Ic leden uit het Waasland en scheen in deel 86). r. arbuiten, maar ook bij alle 5. Bevolkinglandbouw en en tlangrijke geschiedkundige rurale industrie in het Land van ag 2 heemkundige kringen van Waas (18de eeuw)» door lie. gem 5 land. Vele wetenschappe- Jan Blomme. sgei kc instellingen, waarvan een 6. «rEen zeldzaam verslag over ton jÖgtal in het buitenland, de toestand van de landbouw in Hvangen de «Annalen van de het Land van Waas en beide vcrl >0 K W.» Vlaanderen in het begin van de hel| fcl 87 is een lijvig boekdeel 19de eeuw» door Ir J. Trom- idef 11 380 blz. geworden, met meimans. Een artikel over ing 'Igende inhoud: Rev. T. Radcliff die in 1817 de rcle 'Het kartografisch werk van landbouw in het Land van lei Theoloog Franciscus Ha- Waas kwam bestuderen, ie»tus (ca 1555-1631door 7 Het Castrohof te Sint-Ni- tier C-J Van der Krogt en prof. klaas. Beschrijving, ontleding ;rk! G. Schilder, beiden ver- en restauratie van een edele inden aan de universiteit van patriciërswoningbestemd voor veil 'recht. In dit artikel wordt een nobele funklie», door hej jzonder gehandeld over een architect M. Bourgeois die de ,f vw 'tcldbolbckleding,bewaard restauratiewerken van het de ot het archief van de Castrohof leidde, isk» O.K.W., waarvan tot op he- 8. «Een voornaam 17de eeuws lie tn slechts één exemplaar be- schilderij bij de Broeders Hi- vig !"d is. eronymieten te Sint-Niklaas: de hiel Doopnaamgeving te Loke- «Aanbieding der Wijzen» van ;toc (1586-1665)», door lie. P. Nicolaas de Liemaecker (1601- 200 '"den Bavière. 1648)», door J.P. De Bruyn. Hannemansgoedof de 9. «Oude appelsoorten tn onze Tiendeschuurvan de Sint- gewesten en in hel Land van Waas», door H. Vandommele, de bekende auteur van de fruitencyclopedieën 10. «Oude toponymie van Tielrode in de 17de en 18de eeuw», door R. Bryssinck. Een systematisch overzicht van alle akkernamen, bceknamen, straatnamen, enz... geïllus treerd met 7 kaarten. 11. «Van Gallo-Romeinse ne derzetting tot moderne gemeen te. De economische ontwikke ling van Sint-Pauwels in vogel vlucht». door prof, dr. H. Van der Wee. Deze tekst is de gewijzigde vorm van een feestrede die in Sint-Pauwels werd voorgedra gen op de akademïschc zitting van 10 augustus 1984 n.a.v. 750 jaar Sint-Pauwels. Jaarverslag 1983 Deze «annalen» worden zoals steeds gratis toegezonden aan de leden van de K.O.K.W. Wie lid wil worden voor 1985 kan dit door storting van 450 fr. op de bankrekening 293- 0152423-91 van de K.O.K.W. Buitenlandse leden betalen 550 fr. op p.r. 000-0021449-12, van A. Vanderveken (pen ningmeester, Sint-Niklaas). Niet-leden die belangstelling hebben voor deel 87 van de annalen kunnen het mits beta ling van 500 fr. bekomen, elke zaterdagnamiddag tussen 14 en 17 u. in de bibliotheek van de K.O.K.W., Zamanstraat 49 (museum) eerste verdieping. Het bod kan ook schriftelijk besteld worden op volgend adres: K.O.K.W. Postbus 144, 2700 Sint-Niklaas en storting van 500 fr. 50 fr. verzen dingskosten Smedt,J. Daems.JP De Vogel Het Waasland. Dat is het the- en W. Windey. ma van een wedstrijd die de Geïnteresseerde diassers en fil- Sint-Niklase film- en diaklub mers zijn welkom op een bij- Close Up organizeert. De wed- eenkomst die zondag 16 de- strijd is aan de zesde editie toe cember wordt gehouden in De en het initiatief daartoe werd Kring, Heistraat 223, om 15 genomen door kunstenaar AI- uur. bert De Smedt in Sint-Niklaas. (wv) Liefst 358 mensen hebben een formulier afgehaald voor de «Wandel-, winkel-, weet- en winwedstrijd» die op initiatief van het Stadskernkomité en m.m.v. het stadsbestuur werd gehouden in het najaar. Het Stadskernkomité stelde de prijzen ter beschikking en de prijswinnaars worden maan dag 17 december om 19 uur in 't Sint-Niklase stadhuis met ge schenken bedacht. (wv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 9