Woonwagenprohlematiek blijft heet hangijzer «Verbond Dekenijen Aalst» waarschuwt tegen «soldenverkoon» Wél de kerstman, liever niet de brandweer.. Kerstaktiviteiten te Mere Bomen achter 't Parochiecentrum van Meldert Brandbeveiligingen in voor het publiek toegankelijke inrichtingen vóór Nieuwjaar Kinderkerstfeest in Sint-Annazaal te Aalst De Voorpost - 21.12.1984- 11 Sint-Annazaal verleden De feestperiode, voor wie zulks nog aan kan in deze krisistyd, nadert. Met alle gevolgen van dien. Wil U niet het risico lopen dat na de kerstman de brandweer bij u op bezoek komt, dan doet u best de tips die het stadsbestuur meegeeft in acht te nemen. Opteert u voor een levende Allemaal klassieke tips doch kerstboom, neem er dan een elk jaar zijn er tal van branden met wortels en geef hem vol- en brandjes te betreuren, doende water. Plaats er geen Speel liever op veiligheid, brandende kaarsen in en kijk LH elektrische slingers goed na. De laatste jaren is de Kerst- en Nieuwjaarsperiode een geschikte tijd om allelei aktiviteiten te organiseren. Ze passen weliswaar in het kader en verschillende verenigin gen trachten het te koppelen aan een feestelijk en gezellig samenzijn, aan een treffen van mensen die in een heerlijke wintersfeer iets meer willen beleven dan deze feestdagen in spys en drank te laten voorbijgaan. Groots Kerstkoncert Van Tittelboom, een bekend Twee verenigingen bestaan en begaafd muzikant uit o.a. dit jaar twee lustrums en Mere, om hun drukke kalender te Houd alles op veilige afstand van de haard waar best niet te veel houtblokken worden op gelegd en voor kinderen afge schermd moet zijn met een vuurplaat. Laat op het fornuis geen pannen onbewaakt achter en doe de frietketel niet te vol. Wees voorzichtig met alkohol- pitjes en schotelverwarmers. Op maandag 24 december ver zorgt het Gemengd Koor Vro lijk Musici in de dekanale kerk van Haaltert een middernacht- mis naar aanleiding van het Kerstfeest. Het koor telt onge veer 50 uitvoerders. Zaterdag 29 december trekt van vanaf 10 uur door de straten van Haal tert, al zingend, met de jaar lijks driekoningen stoet. besluiten hebben de VZW- Vlaams Centrum Mere en de VTB-VAB afdeling Mere sa men een kerstkoncert georga niseerd op zaterdag 22 decem ber a.s. om 20.30 uur in de Kapel van het Klooster te Mere. Het aantrekkelijke van dit Voor het kinderkerstfeest georganizeerd door schepen Chris Borms liep de nochtans ruime Sint-Annazaal verleden zaterdagnamiddag eivol. Men schat het aantal aanwezigen, groot en klein, op zowat duizend. Een 800-tal kinderen stuurden alleszins hun gekleurde tekening van de kerststal in en volgens leeftijdkategorieën van 3 tot 12 jaar werden ze door een bevoegde jury geklasseerd en aan de muren opgehangen. Teater Lanceloet zette zijn beste beentje voor niet het Kris-Kras-Kabaret waarna kerstgeschenken werden uitgereikt aan alle aanwezige kinderen. Voor de eerste editie een schot in de roos. LH In het kader van de komende viering .15 jaar Paro- p,anten reÈ,e kansen wortlen c centrum>> te heldert en ter gelegenheid van het in geboden. koncert"!s"dat'"de* organïzatoren vo,,e eiSendom komen van gebouw een aanhankelijkhe- Het wordt alleszins een riante voor heel wat variatie gezorgd den' Stevensveldstraat, van de vzw Parochie centrum gelegenheid om er volgende hebben waarbij de muziek wei Meldert grepen verleden zondag verfraaiingswerken seizoenen door de vele «Hop- de voorrang krijgt maar ook plaats aan de grote speelweide achter het Parochiecen- du'v?'.lj5s>>' een. scoutsafdeling samengaat met voordracht. «Aalsters Accent» over 'de begroting' Eerlang valt het nieuwste nummer van «Aalsters Accent» in uw bus. Het hoofdartikel gaat deze keer over 'de begroting'. Iets waarover veel wordt gesproken, maar waarvan men meestal weinig weet. U wordt dit alles nu eens eenvoudig voorgesteld. Verder zijn er bijdragen over belastingen, over het Jaar van de Jeugd, over de problematiek van woonwagenbewo ners, over verhuis van stadsdiensten en tips over zuinig autorijden. Lezen dus. LH Het instrumentale gedeelte zal verzorgd worden door het He- iikon-kwartet en het vokale zal uitgevoerd worden door het Aalsters koor «Colla Voce» die blijkbaar de wind in de zeilen heeft, naar hartelust te stoeien. Vooral omdat een paar jaar terug ook reeds cha lets werden opgericht die heel wat mogelijkheden bieden. Levende kerststal in H. Geestkapel te Aalst Als u deze regels onder ogen krijgt is de levende kerststal in de H. Geestkapel in de Kattestraat wellicht reeds een feit geworden. Zulks door de stadsdiensten (kuituur, toerisme) in samenwerking met de Dekenij Kattestraat. Tot even na Nieuwjaar kan u er terecht in een levende kerststal, os, ezel en schaapjes inbegrepen. Alhoewel ter plekke valabele exemplaren voorradig waren voor Maria, Jozef en het Kindje worden het echter poppen. Dat wegens verzekeringskwesties. De risiko's met levende mensen in dergelijk gebouw zouden te groot zijn. Uitgekeken wordt ondertussen naar individuelen of groe pen die kunnen zorgen voor kerststemming ter plekke. Vokaal of instrumentaal. Of misschien met passende poëzie. LH Gekoppeld aan een natuurex- Langsheen de (sombere) be- ploratiespel en aan een onder- tonnen afsluiting komt hage- zoek van wat te Meldert in het beuk en langs de andere zijde, laatste decennium veranderde kwestie van het (mooie) zicht Herman Slagmulder. wat heel wat soms verras- te behouden, wordt meidoorn Het geheel wordt dan nog bii- Het gesproken woord wordt sendc resultaten opleverde aangeplant. gewerkt door aanplanting tus- uitgebracht door declamator ging onder leiding van groeps- Dit alles dan onder deskundige senin van een aantal streekei- uuiao Klinck. leider Jan de Geyaelaer en van leiding en volgens de regels gen bomen. de hele leiding met o.m. Joost met het uitgraven van een vele K tf ifsr Callebaut en Luc De Vis verle- tientallen meterlange sloep LH den zondag, een boomplantak- langs weerszijden en het gul Ook andere verenigingen tje door. bemesten zodat aan de jonge doen wat speciaals om wat meer kerststemming te scheppen bij hun leden. De Culturele Socialistische Centrale van Mere viert het jaarlijks kerstfeest op de hoogdag zelf en dit in het gemeentelijk ontmoetings centrum van Mere. Het kinderkerstfeest vangt aan om 15 uur met de jeugdfilm «De grote prijs van Smórenberg» waarna aan de allerkleinsten een kerstpaket uitgedeeld wordt. Om 19 uur is het de beurt aan de ouderen die meer in de kermissfeer de avond zullen doorbrengen want er is alvast een gerre- bolling naar panklare kip pen en andere prijzen. Er is ook een speciale tombola aan verbonden en op het programma staan ook dans en vermaak. Het geheel zal opgeluisterd worden door akkodeonist-orgelist Frank Aalst. Een aantal entoesiaste Meldertse hopduveltjes die boompjes plantten (a) Het is een vast gegeven dat tijdens de eindejaarsfeesten brandrisiko's veel groter zijn dan gedurende de overige tijd van het jaar. Dat is niet alleen te wijten aan het gebruik van allerlei versieringen, maar eveneens aan de grote koncentratie van mensen in inrichtingen die voor het publiek toegankelijk zijn: cafés, winkels, warenhuizen, enz... Daarom hieronder eenvoudige maatregelen die in derge lijke inrichtingen moeten worden getroffen: 1. In de gangen, op de trappen en de overlopen mag zicL geen enkel voorwerp bevinden dat het vlotte verk' van mensen kan hinderen. De deuren, geplaatst evakuatiewegen, mogen in geen geval vergrende' 2. De uitgangen en vluchtwegen moeten op goed Zi re plaatsen worden aangeduid door middel van vl heidstekens, overeenkomstig artikel 54 quinquies v; het Algemeen Reglement voor de Arbeidsbescher-* ming. 3. Enkel elektrische verlichting is toegelaten: dat geldt ook voor de feestverlichting. 4. De feestversieringen moeten uit moeilijk ontvlambaar materialen vervaardigd zijn. Om die reden is hel gebruik van bijvoorbeeld papier, watten en celluloid sterk af te raden. 5. Alle droge takken onderaan de kerstbomen moeten verwijderd worden. De bomen worden best in een bak met vochtig zand geplaatst. 6. In lokalen waar mag gerookt worden, moeten passende asbakken in voldoende aantal voorhanden zijn. 7. Alle toestellen - en daarmee worden de waarschuwings- en meldings-, alarmerings-, en brandbestrijdingstoe- stellen bedoeld - die in geval van brand worden gebruikt, moeten in goede staat zijn en hun plaats moet duidelijk worden aangegeven. 8. Het personeel moet voorgelicht worden over de in geval van brand te treffen maatregelen en over het gebruik van de beschikbare blustoestellen. Bovenvermelde maatregelen kunnen makkelijk getroffen worden. Eventueel aan te vullen met strengere eisen in funktie van specifieke risico's. LH Dirk Beersman vraagt dan re- gularisatie van de toestand op de Tragel, de Zijp, Blekte- en Lokerenveldstraat maar de schepen repliceert dat het hier om geen stadseigendom gaat behoudens Lokerenveld dat ei gendom is van het OCMW. Het wordt nu dus wachten naar de verdere evolutie. LH De problematiek van woonwagenbewoners blijft Aalst beroeren. Gemiddeld verblijven er zowat 35 woonwagenfamilies te Aalst. Onder hen foorreizigers, «voyageurs», Manoesj- en Romzigeueners waarvan een aantal familiale bindingen hebben met Aalst. Ln Netwerk De Ridderstraat, organizeerde HAK, Hulp-, Advies- en Kontakt- en Informatiecentrum, verleden zaterdagavondc een debatavond over deze materie, een heet hangijzer. Schepen De Maght was er als vertegenwoordigster van het stadsbestuur. College Chris Borms gaf verstek wegens an dere verplichtingen. Dirk Beersman vertegenwoordigde het Overlegkomitee «Woon wagens» en Peter Gilbert, Ca- pucijn, deelde zijn ervaringen mede op dit stuk. Dit alles dan onder het moderatorschap van Willy Hostens van HAK. Na een inleiding door de mo derator en een diamontage die de bestaande noden aantoonde vertelde Pater Gilbert- honder duit over zijn ervaringen tij dens de 35 jaar dat hij woon wagenbewoners begeleidt. «Deze mensen houden zich niet afzonderlijk. Het zijn wij die hen schuwen», sgelt hij. Wat deze mensen vooral nodig hebben is enig begrip voor hun toestand. Hoe het groeide Ter situering van het probleem en voor enig begrip stelde schepen De Maght hoe de toe stand groeide tot wat hij heden ten dage is. De gemeenteraad heeft in zitting dd. 30.8.1978 (eenpa rig) de princiepsbeslissing ge nomen voor de oprichting van standplaatsen voor woonwa genbewoners, nl. 1 voor vaste verblijvers van ong. 15 wagens op een opp. van 20 30 aren en 1 voor doortrekkers met een capaciteit van 10 15 wagens. Bij gemeenteraadsbeslis sing dd. 25.4.1979 werd het perceel grond, eigendom van het O.C.M.W., gelegen aan de Churchillsteenweg (tussen Houten Hand en E5) aange duid als standplaats voor «vas te verblijvers» met een kapaci- teit van 15 20 wagens. Er werd tevens beslist de ele mentaire voorzieningen, zoals het nivelleren en voorlopig verharden van de bodem als mede het aanbrengen van elektriciteit, water, sanitair, vuilniscontainer... door de stadsdiensten te laten uit- Bij gemeenteraadsbesluit dd, 12.11.80 werd het huishou delijk reglement voor de woonwagenstandplaats goed- gestemd. Op 29.10.80 werd door het O.C.M.W. (die dus eigenaar is van het terrein) een stede bouwkundig attest nr. 2 aange vraagd om op het terrein gele gen aan de Churchillsteenweg een standplats voor 12 woon wagens met bijhorend sanitair blok in te richten. Het dossier werd door het stadsbestuur met gunstig ad vies overgemaakt aan Stede- bouw, wel op voorwaarde van inachtneming van bepaalde voorzorgsmaatregelen, bv. geen asfaltverharding van de toegangsweg; integratie van het perceel met de omgeving door middel van een deskundig opgesteld en uit te voeren groenplan, afscheiding van de percelen! onderling en t.o.v. de toe gangsweg met een lage beplan ting. De aanvraag werd op 12.3.1981 door Stedebouw on gunstig geadviseerd omdat het terrein gelegen is in «parkge- bied». Er werd tevens vermeld «dat de vraag niet verenigbaar is met de algemene be stemming en gaafheid van het betrokken gbebied» en «dat van de zonering niet kan wor den afgekeken om reden dat de bestemming geen openbaar karakter heeft, of niet kan be schouwd worden als een ge meenschapsvoorziening». Vermits er tegen een stede bouwkundig attest geen geor ganizeerd beroep mogelijk is, werd er bij de Minister een hiërarchisch beroep ingesteld tegen voornoemde negatieve beslissing. Op 27.8.81 werd door het Hoofdbestuur van Stedebouw medegedeeld dat het ongunstig advies van de Provinciale Di- rektie «gegrond is, de aan vraag niet verenigbaar is met parkgebied en evenmin kan beschouwd worden als een ge meenschapsvoorziening of een openbaar karakter heeft». In augustus 1984 werd het voorstel hernomen en werd er opnieuw een stedebouwkundig attest aangevraagd. Het Stads bestuur heeft deze hernieuwde vraag gunstig geadviseerd om reden dat «uit het Besluit dd. 29.6.1983 van de Vlaamse Executieve, waarbij (de kost prijs van de verwerving, inrich ting of uitbreiding van woon wagenterreinen voor 60% of meer wordt gesubsidieerd, mag afgeleid worden dat de inrichting van woonwagenter- finen toch een openbaar ka- kter heeft en derhalve in nmerking komt voor de toe passing van artikel 20». (NB. Artikel 20 van het KB. dd. 28/ 12/72 zegt dazt van de zonering kan worden afgeweken voor gemeenschapsvoorzie n i ngen en aanvragen van openbaar nut). Op 5 september 1984 werd de nieuwe aanvraag besproken op het Hoofdbestuur- van AROL. Er werd toen medege deeld dat standplaatsen voor «vaste verblijvers» in geen ge val in een parkgebied kunnen worden voorzien (hierdoor zou een precedent geschapen wor den, nl. voorzien van woonge legenheid in een groengebied). Vaste standplaatsen moeten in woongebied of woonuitbrei- dingsgebied worden ingeplant. Een «transit-standplaats» in richten in een parkgebied kan overwogen worden, mits gron dige motivering. Konkreet werd afgesproken dat een in ventaris zou worden opge maakt (met aanduiding van in plantingsplaats en zonering) van alle woonwagens in Aalst en dat er ook een voorstel zou worden geformuleerd om deze toestand te saneren. Op huidig ogenblik be schikt de dienst R.O. reeds over voornoemde inventaris. In samenwerking met de dienst Grondbeleid wordt thans ge zocht naar een geschikte plaats voor het inrichten van een ter rein voor «vaste verblijvers». Familiale terreinen Namens het Overlegkomitee stelde Dirk Beersman dat gro te koncentraties leiden tot ghettovorming. In Nederland liep men er trouwens fiasko's mee op en momenteel bouwt men grote projekten af om te komen tot kleine, familiale ter reinen. Relaties hebben met de buurt moet een mogelijk heid zijn tot enige integratie. «Moest er geen valabele oplos sing komen dan kan een lange, hete zomer worden verwacht» zegt spreker die er aan toe voegt dat Rom-zigeuners steeds terugkeren. «Ze zouden boos zijn!» Schepen De Maght wil die «boosheid» overbren gen naar de leden van het kollege doch kan alleen geen beslissingen treffen. Het gaat hier om een kollegebeslissing en die moet ook zij eerbiedi gen. Wel zal gezocht worden naar valabele alternatieven: kleine, familiale terreinen. Een paar voor blijvers en een voor doortrekkers. Aalst. Het paneel van het woonwagendebat met moderator Willy Hostens, schepen De Maght en Dirk Beersman van het overlegkomitee (a) Naar het zeer goeie voorbeeld van de «Winter» en «Sommerschlubverkauf» in Duitsland heeft het Verbond der Dekenijen zich voorgenomen de «Aalsterse Seizoenop ruiming» of in de volksmond: de «soldenverkoop» in de énige, échte, juiste en wettelijke banen te leiden. Aalst. In de Zoutstraten werd ondertussen ook de kerstver lichting aangebracht. Zo te zien met bijzonder zwaar materiaal, (a) Wenskaarten van Buso Don Bosco Don Bosco Sint-Kamielstraat, school voor buitengewoon secundair onderwijs is ondergebracht in voor een deel verouderde lokalen en heeft dan ook dringend financies nodig. Een van de middelen waarheen direkteur Albrecht De Vos en zijn medewerkers grijpen is de uitgave van een aantal wenskaarten van de hand van Norbert Verbe- rekmoes, leraar aan de school. Een reeks van acht mooie wenskaartyen, meestal kopijen van ouderwetse authentieke kerst- en nieuwjaarskaarten, zijn dan ook te bekomen, omslag inkluis, aan de prijs van 100 fr. De opbrengst komt integraal ten goede aan het Buso van het Don Bosco-instituut. Bestellen kan telefonisch via 063-78.85.25 van het Don Bosco-instituut, Sint-Kamielstraat 85 te 9300 Aalst. De voorraad is beperkt en de tijd dringt. LH Dit wordt alleszins een werk van lange adem maar niette min is het Verbond der Deke nijen vast van plan de atmos feer hieromtrent aanzienlijk te verbeteren. De soldenverkoop is een in strument dat in het verleden door iedereen te pas én te onpqs aangewend werd om aan verminderde prijzen artikelen op de markt te brengen. Het werd naar eigen goeddunken geïnterpreteerd tot ergenis van alle eerlijke handelaars. Het Verbond der Dekenijen is er zich dan ook ter dege van bewust dat het regulariseren van deze materie geen klein bier is maar anderszijds kan het ook niet langer door de beugel dat winkeliers alle wtten op de handelspraktijken aan hun laars lappen of door onwettige verkoopspraktijken de hele toestand mee helpen verloederen. Wij zijn van mening dat het Verbond der Dekenijen te Aalst als organisatie met rechtspersoonlijkheid zeer goed geplaatst is om aktiemid- delen te ondernemen om de belangen van de eerlijke han delaars te vrijwaren. Gedurende het eerste halfjaar van 1984 werd reeds meer maals opgetreden tegen zelf standigen die er werkwijzen op na hielden welke alle spuigaten uitlopen. Het is dan ook evident dat het Verbond der Dekenijen zijn aandacht nog scherper zal toe spitsen voor het 4C kwartaal van 1984 en het eerste kwar taal 1985; dit om de onover zichtelijke toestanden van af slagen en prijsverminderingen in de kiem te smoren. Het Verbond der Dekenijen geeft daarom in de eerste plaats de raad aan het Kopers- publiek zich steeds te wenden tot de handelszaken en winkels welke de geloofwaardigheid en betrouwbaarheid van kwaliteit én prijsaanbiedingen veilig stellen. Deze verkoopspunten zijn heel eenvoudig te vinden want dat zijn precies die zaken welke de wettelijke normen en afspra ken respekteren én naleven, m.a.w. alle winkeliers die ze ker niet «solderen» of aan géén seizoenopruiming doen vóór Nieuwjaar!!! Het publiek mag zich zeker niet laten vangen aan ver meende verbouwingen of me dedelingen welke sitekem op kleine kaartjes of bandeletjes in de etalages aangebracht werden door de niet-conse- quente handelaars. Vermits het hier gaat op wette lijke beschikkingen zal de stadspolitie uitkijken naar eventuele overtreders: LH

De Voorpost | 1984 | | pagina 11