STADSBERICHTEN Ongebruikte spoorlijnen boeien Dendermondse politici Het Pluvi-dossier: er is een pluimpje aan de lucht Briehoningenwedslryd DRIEKONINGENWEDSTRIJD BEIAARDRECITAL Papierfabriek Oudegem mag stoomketel bouwen '- 21.12,1984 - De Voorpost Zowel volksvertegenwoordiger De Batselier (SP) als volks vertegenwoordiger De Mol (VU) hebben in het parlement een tussenkomst gehouden over de ongebruikte spoorlij nen. De achtergrond is natuurlijk de doorsteek in Baas rode. Norbert De Batselier vroeg de vzw Vrienden van de Belgi- aan verkeersminister De Croo sche Stoomlokomotieven zoals of een aantal ongebruikte dat het geval is voor de lijn spoorlijnen voor andere doel- Baasrode-Puurs. Vraag is of er einden kunnen worden ge- nog andere mogelijkheden bruikt. Onder meer voor de zjjn. Bievoorbeeld de onge- Dendermonde. Wordt de groene loper hier open gerold, aanleg van fietspaden, zoals de bruikte spoorwegruimte aan- Het heeft er alle schijn van, maar in feite is het alleen minister zelf in het openbaar wenden om er een openbare een bedrijfsbezoek dat gemeenschapsminister Lenssens reeds herft gezegd «>or de wcg op Ie leggen. Welke krite- bracht aan de fabriek Desso (v) toeristische aanwending door ria worden hier gehanteerd en welke instantie moet hier een beslissing treffen. Minister De Croo antwoordde dat het inderdaad mogelijk is dat de onbenutte spoorlijnen, waarvoor een KB van defini tieve buitendienststelling is be komen, kunnen gebruikt wor den door openbare besturen, onder meer voor de aanleg van wandel- of fietspaden of nieu we wegen. Het zijn de openba re besturen zelf die deze be stemming moeten uitlokken. Maar ook privé personen, meestal aanpalende eigenaars, betonen belangstelling voor de aankoop van kleine gedeelten van deze buitendienst gestelde lijnen. De bestemming van de verlaten spoorlijnen kan wor den vastgelegd op basis van bekrachtigde gewestplannen \n biezondere plannen van aanleg, aldus de minister die zegt dat de uiteindelijke be stemming dient bekend ge maakt te worden door het Mi nisterie van Financiën, daar de ontvreemding van het staats domein onder haar uitsluitelij- ke bevoegdheid valt en zij daarbij mogelijk rekening wenst te houden met de opti male benuttiging. Johan De Mol had voor de bevoegde minister drie vragen waarvan de eerste eveneens betrekking had op het gebrui ken van de spoorwegbedding als fietspad. Of zijn er nog andere mogelijkheden, zoals de aanleg van een omleidings- weg? Welke zijn de eisen die men stelt bij de verkoop van een verlaten spoorwegbedding ten aanzien van de nabestem- ming? Minister De Croo bevestigt in zijn antwoord dat verlaten spoorwegbeddingen kunnen gebruikt worden als fiets- of wandelpad, wanneer lokale openbare besturen daarom verzoeken of het Ministerie van Openbare Werken dat zou vragen. De aanleg van omlei dingswegen op de verlaten spoorbeddingen kunnen des gevallend de woonkernen ont lasten in zoverre dat dit in he patroon der betrokken wege nis past. Ook hier komt he initiatief van de lokale openba re instanties op basis van een biezonder plan van aanleg. Wat tenslotte de nabestem- ming betreft, de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen stelt hier geen biezondere eisen. Het Pluvi-dossier dat al zovele gesprekken in Dendermon- de heeft overheerst, is nu ook in het parlement binnenge drongen. Zowel VU-volksvertegenwoordiger Johan De Mol als kamerlid Norbert De Batselier hebben gemeen schapsminister voor het leefmilieu en Dendermondenaar Jan Lenssens over deze materie aan de tand gevoeld. >A,b DEndERM0^ DENDERMONDE 3' Jaargang - nr. 51 Socio-Culturele Info-Kalender Zowel De Mol als De Batselier hebben in hun interpellatie duidelijk de kwalijke gevolgen van Pluvi op een rijtje gezet en aangedrongen op een MER, een milieu-effekten-rapport. Pluvi, zo stelt Johan De Mol het onomwonden, is een be drijf waarvan de installaties minderwaardig zijn. Hij wijst er ook op dat Pluvi niet in de openbare riolering kan lozen omdat het daarvoor geen ver gunning heeft gekregen. De Mol voegt eraan toe dat voor de installaties die Pluvi gebrui ken zal nog geen sektoriële lozingsvoorwaarden bestaan. De enige aanverwante sektor is deze van de pulpfabrieken Bovendien kan Pluvi ook niet aansluiten op het nabijgelegen waterzuiveringsstation, want - dat-is-niet aangepast voor de opvang van het afvalwater van Pluvi. Het is vooral dc water stofsulfide die in het afvalwa ter zit, dat onoverkomelijke problemen stelt, zo stelde ka merlid De Mol die verder zegt dat Ovam een gedetailleerd en gemotiveerd rapport heeft af geleverd over Pluvi en ongun stig heeft geadvizeerd voor de exploitatievergunning van het bedrijf. «Er is reukhinder en het feit dat het bedrijf valse informatie verstrekt als het zijn installatie identiek noemt aan deze van Diepholz» In het Duitse Diepholz werd 4,5 mil joen mark geïnvesteerd in zui veringsinstallaties alleen, ter wijl de nv Pluvi dejotale inves teringskosten op slechts 5 mil joen frank raamt. Dat Pluvi de veren onmiddellijk zou ver werken, zonder opslag, noemt De Mol technisch gezien on mogelijk. Tenslotte stelt Ovam dat het bedrijf niet thuishoort in een gewone industriezone, zeker niet in een industriezone waarvan de dichtste woonkern is gelegen op amper 200 meter. Dat bedrijft hoort thuis op een terrein waar milieuvervuilende industrieën mogen gebouwd worden. Daarbij komt nog dat het schepencollege van Den- dermonde ongunstig heeft geadvizeerd. Het is dan ook onbegrijpelijk, aldus Johan De Mol dat de bestendige deputa tie van Oost-Vlaanderen wel een exploitatievergunning heeft afgeleverd. Ook de Go- mov advizeerde gunstig na een beraadslaging van amper enke le minuten. Hij vroeg tenslotte hoe gemeenschapsminister Lenssens zal reagerga. Gaat hipde-adviezen van de admini stratie aanvaarden of zal hij zich bazeren op een nato van het Verbond voor Pluimvee en Eieren? Gemeenschapsminis ter Lenssens antwoordde dat de interpellaties hem wat voor barig voorkomen. Hij hoopte croep c een co Ite gr »'J ff Sflïc penen te gen een beslissing van de bes tendige deputatie wordt aange tekend, aanleiding zal zijn tot een interpellatie. Hij vond de insinuaties van Johan De Mol ten aanzien van zijn persoon ongepast en wilde niet dat zijn persoonlijke integriteit als po liticus in opspraak werd ge bracht. Wat de grond van het dossier betreft, aldus de minis ter. kan hij niet vooruitlopen op een uitspraak inzake het beroep van het gemeentebe stuur. «Ik zal met het advies van Ovam en met alle mogelij ke milieu-effekten rekening houden, vooraleer een defini tieve beslissing te nemen. Doel van de MER is een "volledige milieusituering en niet alleen het uitlokken van weigeringen. De beslissing die ik in dit dos sier zal nemen, zal ik later volledig toelichten, maar il wil daar niet op vooruitlopen». Kamerlid De Batselier van zijn kant bezwoer gemeen schapsminister Lenssens neen te zeggen aan de nv Pluvi. Volgens De Batselier is het SP- standpunt in deze zaak duide lijk: de rekuperatie van afval stoffen is een doelstelling van het dekreet van 2 juli 1981 die wij aanmoedigen en waarvan wij voorstander zijn, maar dan wel op voorwaarde dat hier door het leefmilieu niet extra wordt belast Dat laatste is natuurlijk de hamvraag. Hij zegt dat de bestendige deputa tie er zich nogal gemakkelijk vanaf maakt wanneer ze zegt dat Pluvi niet kan vergeleken worden met andere bedrijven die destruktiebedrijven zijn. Dat is een argument dat men niet kan gebruiken om het pro bleem van de stankverwerking bij pluimenverwerking van zich af te schuiven. De Batse lier wijst er ook op dat Pluvi zal worden gebouwd in de on middellijke nabijheid van woonkernen. Wat uiteraard niet kan. Blijft dan het pro bleem van het afvalwater Lo zing in openbare riolering is niet mogelijk. Het bedrijf moet dus zelf voorzien in de zuivering van zijn afvalwater. En dat is niet opgenomen in het dossier. Hij komt tot het besluit dat ofschoon de bes tendige deputatie aan dc nv Pluvi de verplichting oplegt geen onaangename geuren te mogen verspreiden, het een vaststaand feit is dat de inrich ting stank zal veroorzaken. Tenslotte had hij enkele vra gen zoals de dringende nood zaak aan een dergelijk bedrijf in het Vlaamse gewest, de plaats waar een dergelijk be drijf kan komen indien het inderdaad noodzakelijk is, welke investeringen moet het bedrijf doen wil het in orde zijn met de door dc deputatie opgelegde voorwaarden. Hij vroeg ook of de minister, ge zien de voorgaande argumen ten, niet het recht had een vergunning te weigeren en wat te denken over een proefperio de? Is die niet zinloos? V.V.V. Dienst voor Toerisme - Dendermonde ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 tussen 16 en 18 uur in de Handelswijken te 16 uur te 19 uur door Dhr. P. De Smedt, stadsbeiaardier PRIJSUITREIKING van de Driekoningenwedstrijd in de Ros Beiaardzaa! van het Stadhuis REGLEMENTEN VAN DE DRIEKONINGENWEDSTRIJD ZIJN TE VERKRIJGEN BIJ DE DIENST CULTUUR EN TOERISME STADHUIS - GROTE MARKT 9330 DENDERMONDE - TEL. 052/21.39.56 - 21.39.57 BRANDBEVEILIGING - EINDEJAARSFEESTEN Aan de verantwoordelijken van alle inrichtingen die toegankelijk zijn voor het publiek rialen vervaardigd zijn. Om die reden is het gebruik van papier, watten en celluloid sterk af te raden; Alle droge takken moeten verwijderd worden onderaan de Door een ministerieel besluit van 4 oktober 1984 krijgt de naamloze vennootschap «Ver enigde Papier- en Kartonfa brieken» te Oudegem de toe stemming een stoomketel te bouwen. Die toelating heeft wel wat voeten in dc aarde gehad, gewoon omdat er bij de Raad van State nog een beroep van Raldes aanhangig was over de lawaaihinder. Dat beroep dateerde al van 8 juli 1977 en daarin vroeg Raldes dc toege laten grenzen van het equiva lent geluidsniveau te willen verlagen tot 60 dba overdag, 55 dba 's avonds en 50 dba "s nachts. Vroeger bedroegen die waarden respektievelijk 65, 60 'pn 60. HeL bevoegde ministe- yrie, dat wordt geleid door ge meenschapsminister Lenssens, heeft Raldes in deze zaak ge volgd en heeft precies de ge vraagde grenzen ook van toe passing gebracht. Eenmaal de ze beslissing genomen kon men zich ook uitspreken over de uitbreiding van de inrich ting met een stoomketel. En ook hier kregen dc nv Papier en Kartonfabrieken van Oude gem de gevraagde toestem ming. Het betreft een stoom ketel en een oververhitter met een zegeldruk van 70 kg/cm: en een verwarmingsoppcrvlakte van respektievelijk 249 en 57 m2. De termijn waarin de stoomketel met oververhitter in bedrijf dient gesteld, is be paald op twee jaar. Bij het naderend einde van het jaar 1984 zal door velen gedacht worden aan het organiseren van eindejaarsfeesten Het gebruik van allerhande versieringen tijdens deze feesten verhoogt de brandrisico's. Tevens dient gewezen op een grotere concentratie van mensen in de inrichtingen toegankelijk voor het publiek. De toeneming van het brandgevaar in die omstandigheden vergt dat daaraan bijzondere aandacht wordt besteed. Met deze omzendbrief vestigen wij de aandacht van eenieder op enkele eenvoudige maatregelen die in dergelijke inrichtingen moeten genomen worden: 1. In gangen, op trappen en overlopen mag zich geen enkel voorwerp bevinden dat het verkeer van mensen hindert. De deuren geplaatst in de evacuatiewegen mogen in geen geval vergrendeld zijn; 2. De uitgangen en vluchtwegen moeten op goed zichtbare plaatsen worden aangeduid door middel van veiligheidste kens; 3. Enkel elektrische verlichting is toegelaten. Dit geldt ook voor feestverlichting; 4. De feestversieringen moeten uit moeilijk ontvlambare mate- Tentoonstelling 110 jaar Muziekacademie Dendermonde In de loop van de maand april organiseert de Stedelijke Muziekacademie van Dendermonde. in samenwerking met de stedelijke musea en het stadsarchief, een tentoon stelling rond het thema «110 jaar Stedelijke Muziekacade mie» De eerste stedelijke muziekschool werd te Dender monde inderdaad opgericht in het najaar 1874 en onder gebracht in het aloude Vleeshuis. Eerste direkteur was J.B.-Stuyver. Zijn opvolgers waren G. Hilge, Armand Seghers, Robert De Leye, G De Hauwere, F Baeck en M. Defleur. Na de Eerste Wereldoorlog vond de instelling onderdak in een afhankelijkheid van de Mariaskring en sedert de 30-tiger jaren in het huidige gebouw op de Kerkstraat. Over de geschiedenis van de nu meer dan honderdjarige muziekacademie is er niet zoveel geweten. Wij doen dan ook een dringende oproep tot iedereen die ons gegevens kan mededelen over vroegere directeurs, leraars of be langrijke ex-leerlingen, foto's van deze personen, van de school, van de klas, van optredens van leerlingen of leraars, affiches, uitnodigingen, diploma's, stadsmedail- les, prijzen enz. Adres: Stedelijke Musea, Nijverheidsstraat 1, 9330 Den dermonde. Tel. tijdens de diensturen: 052/21.30.18 A. Stroobants, conservator-archivaris. Karnavalisten van SI. Gillis Dendermonde Weldra staat de Halfvastenviering op het programma Graag zouden wij de personen, geïnteresseerd in de kandidaatstelling Prins Karnaval 1985 ontvangen op ons sekretariaat. Daar kunt u de inlichtingen krijgen over het wat en hoe. Prins Karnaval St. Gillis worden is geen financieel avon tuur. Inschrijven tot 1 februari 1985 op het sekretariaat. Stee man Gaston, Buisstraat 15, 9330 Dendermonde. Tel. na - 18 uur 052/21.58.22 kerstbomen, die in een bak met vochtig zand dienen te worden geplaatst: 6. In lokalen waar mag gerookt worden, moeten passende asbakken in voldoende aantal voorhanden zijn; 7. Alle toestellen en hiermee worden de meldings-, waar- schuwings-, alarmerings- en brandbestrijdingstoestellen be doeld die ingeval van brand Worden gebruikt moeten in goede staat zijn en de plaats waar ze zich bevinden moet duidelijk zijn aangegeven; 8. De aandacht van het dienstpersoneel moet op het brandge vaar worden gevestigd; het moet ingelicht worden over de evacuatiewegen en de bij evacuatie te verlenen hulp, alsmede over het gebruik van de beschikbare blustoestellen; 9. In geval van brand moet de brandweer onmiddellijk worden gealarmeerd. Daartoe moet het oproepnummer 900 op elk telefoontoestel vermeld staan. De Stadssecretaris, De Burgemeester, F. Beckers A. Cool OPHEFFING SLUITINGSUUR EN WEKELIJKSE RUSTDAG De wekelijkse rustdag en de verplichte avondsluiting voor de handelshuizen gelegen op het grondgebied van de stad Dendermonde, wordt ten uitzonderlijken titel opgehe ven op volgende data: zaterdag 22, zondag 23, maandag 24, dinsdag 25 decem ber 1984, zaterdag 29, zondag 30, maandag 31 decem ber 1984 en dinsdag 1 januari 1985. STEDELIJKE OPENBARE BIBLIOTHEEK Wijziging uurregeling vanal 1.01.1985 Hoofdbibliotheek Jeugdafdeling Krijgshof 2, 9330 Dendermonde Maandag 15u-18u Donderdag 15u-18u Dinsdag 15u-18u Vrijdag 15u-20u Woensdag 12u-17u Zaterdag 9u-12u Filiaal St. Gillis Oud-Gemeentehuis/Cultureel Centrum, Weggevoerdenstraat 1, 9330 Dendermonde Donderdag 18u-20u Maandag 18u-20u Zaterdag 10u-12u Wnnnsriao 16u-20u Filiaal Baasrode - afdeling Scheepswerfstraat 6 (voorheen Willemsfonds) Donderdag 18u-20u Zaterdag 14u-16U ZATERDAG 22 DECEMBER 19 00 u Kerstfeest met eetmaal en ontspanning, ingericht door KAV.- K.W B.-Keur in de parochiezaal Vooraf H. Mis om 19 u. 19.00 u Kerstfeest voor K.W.B -Grambergen in het parochiaal centrum. 19.00 u Turngala in de sporthal te St. Gillis, o.a. bijgewoond door de Soc. cult ver v. Vlaamse Liberale Vrouwen. 19.00 u Galafeesten met demonstraties van jazzturnen, turnen, ritme en show, ingericht door Turnkring Morgenrood in zaal 't Ros Beiaard te Grambergen Op 29/12 gala der grootouders 20.00 u Kerstconcert door Jeugdharmonie Dynamic, In de Ros Beiaardzaal van het stadhuis te Dendermonde. 20.00 u Kerstconcert door het Gymel-ensemble m.m.v. de Minnezan gers en Allegro uit Zele, in de Abdijkerk te Dendermonde 21 00 u Kerstbal van turnvereniging Werken Baart Kracht, in de zaal, 5* januaristraat ter hoogte van huisnummer 17 ZONDAG 23 DECEMBER 8 00 u. Kerstbezinning voor K.W.B St.-Gillis-center en de Kon St- Rafaëlsgilde in zaal Gildenhuis te St.-Gillis. 11.00 u Opluisteren van Kerstfeest door het Jeugdkoor Jeko, ingericht door Ziekenzorg, met om 11 u. H Mis in de kerk te Appels en om 13 30 u. concert in het parochiaal centrum te Appels. 14.00 u Kerstfeest met poppenkast, toneelspelletje en koffietafel, mgencht door de VI. Vrouwenkring Grembergen in zaal Uilenspiegel. 14 30 u Jaarvergadering met voordracht «Er is geen plaats in de herberg» voor K.A V -Schoonaarde in de parochiale zaal 14.30 u Kerstfeest met voordracht «Er was voor hen geen plaats in de herberg», ingericht door K.A.V.-Dendermonde-centrum in het V.T.I., Em. Van Winckellaan te Dendermonde 15 00 u Voordracht en debat «Er is geen plaats meer in de herberg» daarna Kerstfeest en gezellig samenzijn, voor K.A.V -Oudegem in het parochiecentrum. 15.00 u. Rood Kerstfeest: Walt Disney tekenfilms en kinderfestival, ingericht door S.V.V -Grembergen in zaal Ros Beiaard 15.00 u Kerstfeest met algemene ledenvergadering en bestuursverkie zing, declamatie door personen uit de vereniging, voor de Kath. Vrouwenbond Onder Ons aan de Hoofdstraat 9. 20.00 u Kerstconcert door het Gymel-ensemble in de kerk te Over- mere. MAANDAG 24 DECEMBER 11.00 u. Sociaal dienstbetoon door gemeenteraadslid Lutgart De Beul. ingericht door vzw 't Vestje, aan de Oude Vest 129 te Dendermonde. Tot 12.00 u. 17.00 u Sociaal dienstbetoon door minister Jan Lenssens, in het Sociaal Centrum, Oude Vest 166 te Dendermonde Tot 18 30 u 18.30 u.: Concertuitvoering door K.F. De Ware Belgen, tijdens de Kerstavondmis, in de O.-L.-Vrouwekerk te Oudegem. 19.00 u PI. Eucharistieviering opgeluisterd door de Denderkantorij in de parochiekerk St -Gillis-Binnen. Kerstwake en P.: Eucharistieviering t.g.v. Kerstnacht 23.30 u.: Kerk Boonwijk - Gymel-ensemble 23.30 u.: O.-L.-Vrouwekerk - O.L. Vrouwekoor St. Gregoriusgilde 23.40 u.: St. Jozefskerk St. Jozefskoor 24.00 u Parochiekerk Oudegem De Denderkantorij 24.00 u.: Kerk Appels, - Jeugdkoor Jeko 24.00 u. O.L. Vrouwekerk - Resurrexikoor O.L. Vrouwekoor St. Gregoriusgilde 24.00 u.: Kerk St-Gillis-Bulten St. Gregoriuskoor 24.00 u.: St.-Lutgartkerk - St.-Lutgartkoor. DINSDAG 25 DECEMBER Plechtige Eucharistieviering t.g.v. Kerstmis 10.00 u. Kerk Mespeiare - Jeugdkoor Jeko 10.00 u Parochiekerk Oudegem - De Denderkantorij 10.30 u Kerk St. Gillis-Buiten, St. Gregoriuskoor 10.40 u St. Jozefskerk, St. Jozefskoor 11.00 u.. St. Apolloniakerk Appels, St. Apolloniakoor 11 00 u.: St.-Lutgartkerk, St. Lutgartkoor 11.00 u.: O.L. Vrouwekerk, St. Gregoriusgilde Resurrexikoor. WOENSDAG 26 DECEMBER Super Grote Kerstjumplng ingericht door Rijschool Rijbaan Piet, Schoolstraat 1A te Dendermonde. 19.00 u Spelavond: Master Mind, ingericht door vzw Radio Weekend, in studio 3, Brusselsestraat 106 te Dendermonde. 20.00 u Gezellig samenzijn in de club om het nieuwe jaar in te luiden, voor de Fotografische Kring in de Sted. Nijverheidsschool. DONDERDAG 27 DECEMBER 19.00 u Spelavond: Vlooienspel. ingericht door vzw Radio Weekend, in studio 3. Brusselsestraat 106 te Dendermonde. VRIJDAG 28 DECEMBER 9.00 u Sociaal dienstbetoon door minister Jan Lenssens. in het Sociaal Centrum, Oude Vest 166 te Dendermonde Tot 1 14.00 u Poppentheater en pannekoekenbak. Ingericht door K.A.V.- K.W.B Woensdag 12u-16u VERKIEZING PRINS KARNAVAL 1985 GROOT DENDERMONDE 26/1/1985 De kandidaturen voor Prins Karnaval 1985 van Groot-Dender- monde worden ingewacht op het secretariaat Jozef De Paepe, Adm centrum, Fr Courtensstraat 11, 9330 Dendermonde De kandidaten moeten het grondgebied van Groot-Dendermonde bewonen. De verliezende kandidaten zullen, en dit voor het hele lopende seizoen, samen met de nieuw verkozen Prins Karnaval het karnavalgebeuren kunnen beleven in onze Stad. Kerstwens van een soldaat Na de bevrijding in 1944 was de Engelse soldaat Alf. Wyke gekazerneerd te Dendermonde. Het was rond Kerstmis en hij werd gedurende een drietal weken de gast van een Dendermonds huisgezin. Het is zijn vurige wens om, indien mogelijk, opnieuw kontakt op te nemen met deze familie. Op de foto ziet men soldaat A. Wyke en de toen 12-jarige dochter. Personen die deze foto herkennen en hierom trent inlichtingen kunnen verstrekken, worden vriendelijk verzocht dit te melden aan het stadssecretarlaat, admi nistratief centrum, Fr. Courtensstraat 11, Dendermon de, tel. 052/22.08.00 (binnenpost 558).

De Voorpost | 1984 | | pagina 12