Gemeenschapsminister Lenssens: Vlaanderen is bezig een milieubewuste generatie klaar te stomen Drie jaar Vlaamse deelregering: hoe is het gesteld met het leefmilieu? Dossier van NV Pluvi onderwerpen aan wettelijk voorziene bepalingen De Voorpost - 21.12.1984 - 13 Globale aanpak van waterzuivering in heel Denderbekken alleen kan afdoende oplossing bieden Drie jaar al zit de Vlaamse deelregering in het zadel. Officieel is het de Vlaamse Executie. Een regering door de Vlamingen dus, zoals het staat te lezen op een brochure die kort na de installatie van deze regering werd gepubliceerd. Voorzitter of eerste minister van die deelregering is Gaston Geens. Samen met acht collega's vertegenwoordigers van de politieke partij en die Vlaanderen ryk is, waakt hy over het wel en wee van Vlaanderen en de relaties van Vlaanderen met België en het buitenland. Binnen die deelregering heeft Dendermondenaar Jan Lens sens de bevoegdheid en wat belangryker is, ook de verantwoordelijkheid over het leefmilieu, het waterbeleid en het onderwijs. Een materie die bij de bevolking uitermate gevoelig ligt, omdat het leefmilieu ons tenslotte allemaal aanbelangt. Maar ook omdat we dagelijks worden gekonfron- teerd met het onderwys. Na drie jaar beleid moet er in Vlaanderen toch al enige verandering merkbaar zijn op het stuk van ons milieubewust- zyn. Met die gedachte in het achterhoofd trokken we naar Brussel en vroegen het aan gemeenschapsminister Lenssens. Meteen een ideale gelegenheid om ook eens te praten over een aantal andere, meer streekgeboden milieuproblemen zoals daar zijn de Dender en Pluvi. werkt. «Slechts een globale aanpak van de waterzuivering in heel te Denderbek ken kan een afdoende oplossing bie den», zegt Lenssens die daarom terecht veel belang hecht aan het saneringspro gramma dat door de Vlaamse Waterzui veringsmaatschappij voor het hele Den derbekken is opgezet en sedert begin 1982 ook is gestart. Daarin zitten nogal wat prioriteiten: overleg met het Waals Gewest met het oog op een verminde ring van de gewestoverschrijdende ver ontreiniging, strenge kontrole door de Vlaamse Waterzuivenngsmaatschappij bij de industriën die langs de Dender zijn gelegen 'op de naleving van de lozingsvoorwaarden, uitbouw van de waterzuiveringsinfrastruktuur in de gro te bevolkingscentra (Geraardsbergen, Ninove, Aalst, Denderleeuw en Den- dermonde) en tenslotte een studie van het saneringsplan voor de Bellebeek dat vanaf 1986 in uitvoering zal worden gebracht. «In afwachting dat deze waterzuive ringsinfrastruktuur operationeel wordt zal de waterkwaliteit nog enkele jaren even slecht blijven als vandaag. Om in deze periode de reukhinder voor Als minister word je vaak met ver plichtingen gekonfronteerd waaraan je niet kan ontsnappen Allicht zal men nooit de juiste waarde van een preventief optreden juist kun nen bepalen Tenzij men natuurlijk voor elke inrichting of stortplaats die men weigert een exploitatievergunning af te leveren, kan beschikken over een Milieu-Effekt-Rapport waarin nauw keurig op basis van empirische gegevens de invloed op alle aspekten van het milieu wordt weergegeven. Vast staat dat er door het preventief beleid minder en minder problemen ontstaan. Maar het is biezonder moei lijk om met enige zekerheid te zeggen wat er allemaal zou zijn misgelopen mocht het beleid anders zijn geweest. Het paal en perk stellen aan tal van illegale stortplaatsen heeft natuurlijk een gunstig effekt op de bodem en het grondwater Het benutten van de ener gie met huisvuilovens bespaart het ge bruik van andere brandstoffen, zodat minder luchtverontreiniging ontstaan en het rccykleren van afvalstoffen voor komt dat ze weer in de kringloop van milieuvervuiling worden opgenomen. Voeg daarbij de strengere exploitatie voorwaarden en de oprichting van de verwerkingsfabriek, dan beseft men dat het milieubeleid op het goede spoor zit. De burgemeesters Gemeenschapsminister Lenssens is van mening dat ook de gemeentebesturen een biczonder rol hebben te vervullen in Een eerste taak is natuurlijk dat je als minister een beleid gaat uitstippelen. Dat gebeurt wel doordacht, want dat beleid moet je precies de richting aange ven die je wilt uitgaan. Daarin kan je, :enmaal je de weg en de bakens hebt uitgezet, helemaal geen zijsprongen meer maken. Preventie Gemeenschapsminister Lenssens op teerde resoluut voor een beleid dat stoelt op de preventie. Een oud Vlaams gezegde indachtig dat voorkomen nog steeds beter is dan genezen, paste hij deze zienswijze ook toe op de materies waarvoor hij verantwoordelijk is. Een tweede hoeksteen van het beleid is de doeltreffende en planmatige inzet van financiële, technische en wetenschappe lijke middelen en daarbij hoort als der de ankerpunt de bewustmaking van de bevolking. Die drie gegevens hebben we getoetst tan de werkelijkheid. Minister Lens sens ziet vooral een preventief beleid op het domein van de waterlopen. Vandaar tot zo snel mogelijk werk werd gemaakt van het operationeel maken van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij Die moet immers de basis vormen van een gekoördineerd waterzuiveringsbc- leid in Vlaanderen. Deze maatschappij moet net zoals de Waterzuiveringsmaat schappij van het Kustbekken enerzijds lozingsvergunningen afleveren en an derzijds heffingen innen die de industrie moet betalen voor het lozen van haar afvalwater in de riolering. Op dat stuk wilde het in het verleden nog al eens verkeerd lopen en via dit instrument wil men preventief optreden en dus voorko men dat vervuilingsbronncn een kans krijgen. Daarnaast werd ook al in het kader van de preventie een Algemeen Waterzuiveringsprogramma voor Vlaanderen uitgewerkt. Dat wil zeggen dat alle mogelijke beschikbare gege vens, die verspreid zaten over de ver schillende instellingen en instanties, bij elkaar werden gebracht en als basis hebben gediend voor een algemene planning. Daaruit volgde dan een studie van de nog noodzakelijk uit te voeren werken op het vlak van de waterzuive ring. Het ganse opzet kon worden gc- rcalizecrd dank zij de inbreng van de meest moderne technologische middc- en van de informatica Wat de bescherming van de bodem en grondwater betreft, moet men eerst weten dat de kwaliteit van het grondwa- er in Vlaanderen meer en meer wordt bedreigd De Vlaamse Raad heeft op terzoek van gemeenschapsminister .enssens een dekreet goedgekeurd dat Ie bescherming van het grondwater leoogt. Het dekreet waarvan sprake aat toe maatregelen op te leggen die de isiko's voor bevuiling van het grondwa- er moet beperken. De watervoorzie- ing is ook belangrijk, want daarvan angt natuurlijk onze drinkwatervoor- iening af. Op dat vlak werd een indika- icf meerjarenplan uitgewerkt in ver and met de uitbouw van de noodzake- jke infrastruktuur. Met een krediet an 3 miljard kan men nu gaan denken an de bouw van verschillende water- faarbekkens. Onder meer Eekhoven, luizen II en Blankaert II Samenvattend kan men zeggen dat het \>oor het preventief optreden nemen le problemen stelselmatig af. De kinderen worden meer en meer milieubewust Nu moet men er wel rekening mee houden dat in de milieusektor een aan tal vergunningen naast elkaar bestaan, met elk een eigen procedure. Minister Lenssens heeft ccn initiatief genomen om de exploitatievergunning, lozings vergunning en bouwvergunning te koor- dineren tot een enkele milieuvergun ning Een ontwerp dekreet in die zin werd bij de Vlaamse Deelregering inge leid Op het vlak van de middelen wordt gestreefd naar een vernieuwing van het instrumentarium en van de kontrolemo- gelijkhcdcn. Terloops gezegd kan men stellen dat op het vlak van de geluids hinder eerlang een besluit zal worden voorgelegd aan de deelregering waarbij het gebruik van modelvliegtuigen wordt gereglementeerd. Ook op het vlak van de motorsportaktivitcitcn zijn er wijzi gingen te verwachten. De besluiten van 1976 zullen worden aangepast aan de sedertdien opgedane ervaringen. De sensibilizatie dan. Inforipaticvc en cdukatieve akties missen hun doel niet. De leefmilieucampagnc werpt vruchten de plaatselijke bevolking op korte ter mijn weg te werken bereidt de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij de instal latie voor van een alternatief zuiverings procédé dat bij wijze van experiment in de omgeving van Dendermonde zal ge test worden. Indien deze proef sukses heeft zal dit op de cruciale punten van de Dender ver der toegepast worden tot zolang de zuiveringsstations zelf operationeel zijn». preventief beleid zeer spcktakulaire re sultaten heeft opgeleverd. Vooral dan op het vlak van de afvalverwerking. Men moet in dit verband maar even denken aan de illegale stortplaatsen die in Vlaanderen werden gesloten. Dat Alleen een globale aanpak kan resultaat opleveren. af en de Groene Telefoon heeft in zijn korte bestaan burgerrecht verworven. De telefoon verwerkt niet alleen klach ten, hij verschaft ook informatie. Onder de bewustmaking moet zeker en vast geciteerd worden dat scholen bij de bevoegde diensten terecht kunnen voor werkboekjes en kijkplaten rond afval en waterzuivering, dat terwijl de werk boekjes rond luchtverontreiniging en lawaaihinder nog dit schooljaar aan alle basisscholen van Vlaanderen zullen worden bezorgd. de zorg om het leefmilieu. De gemeen tebesturen moeten immers alles regelen wat van gemeentelijk belang is. De vormen en middelen daartoe kunnen ze vrijuit kiezen. De bestrijding van elke vorm van ver ontreiniging past helemaal in de plicht van handhaving van de openbare gezon- heid en rust, zodat de gemeente, zeg maar de burgemeester, in princiepe vol ledig bevoegd is om alle politiemaatre- Een duidelijk beleid met drie grote trekken gelen te nemen die men noodzakelijk of nuttig acht om milieuverontreiniging te voorkomen en te bestrijden. De burge meester kan onmiddellijk maatregelen treffen in geval van dringende noodza kelijkheid. «Er wordt op mijn kabinet momenteel aan een brochure gewerkt die handelt over de gemeentelijke be voegdheden inzake leefmilieu en die zal aan alle gemeentebesturen worden be zorgd», aldus de minister die vervolgens het probleem van de komende generatie aansnijdt. «Ik geloof dat Vlaanderen bezig is een milieubewuste generatie klaar te stomen» zegt hij en die uit spraak kan hij staven aan de hand van de vele schoolbezoeken die gemeen schapsminister Lenssens aflegde en tel kens weer werd gekonfronteerd met de grote en vaak ook diepgaande kennis die de jongeren van vandaag omtrent het milieu hebben In heel wat scholen wordt aardig gewerkt rond het milieu. Reken daarbij de belangstelling voor het leefmilieu die door ouders aan hun kinderen wordt doorgegeven, «Enkele De inbreng van de ouders niet on derschatten Het dekreet om de uiteenlopende vergunningen te koördineren tot een milieuvergunning ligt ter tafel houdt ook in dat Vlaanderen voor een stuk properder is geworden. Alleen al in de Rupelstreek werden 14 stortplaatsen gesloten. Daarnaast werd ook werk ge maakt van de oprichting van een ver werkingsfabriek voor industriële afval stoffen. weken geleden werd ik uitgenodigd in Herdersem voor het vijfde en zesde leerjaar om er een soort milieules te geven. Nog dezelfde avond was het milieu en de milieuzorg ook aan de orde tijdens het ouderkontakt». Het kan dus allemaal, daar waar het vroeger eerder schoorvoetend gebeurde, nu zeer spon taan. Vergunningen Een ander teer punt is het afleveren van vergunningen. Ook hier geldt de regel van de preventie. Een hinderlijke akti- viteit voorkomen door ze met toe te laten, is volgens minister Lenssens nog altijd beter dan aan de toelating strenge maar soms onuitvoerbare voorwaarden te koppen, waarvan de naleving dan nog een kwasi-permanent toezicht veron derstelt. Of hij met deze uitspraak ook Pluvi op het oog heeft, wilden we weten goed beseffend dat wc ons op glad ijs waagden? «Het dossier nv Pluvi wordt aan de wettelijke voorziene beroepspro cedure onderworpen», aldus de minister die eraan toevoegde dat dit betekent «dat de administratie alle dokumenten bij de provinciale overheid opvraagt teneinde dit dossier grondig te onder zoeken. De administratie zal mij hier over een verslag voorleggen en op basis van dit verslag zal ik een beslissing treffen.» Een lokaal heet hangijzer vormt natuur lijk de denderprohlematiek. Niemand kan ontkennen dat de Dender zwaar is verontreinig en vooral Dendermonde heeft de kampen met de narigheden van deze verontreiniging. De reukhinder is al jaren een bron van ergernis voor de Dendermondenaars. Stellen dat men van vandaag op morgen een einde kan stellen aan die reukhinder, is nogal voorbarig. Maar er wordt wel aan ge- Drie jaar milieubeleid: we zijn op de goede weg.

De Voorpost | 1984 | | pagina 13