De grote &L en de kleine k Catharinisten zilveren Hoofdkamer van Land van Aalst [)lga Randy wint «Zoek de ster»-wedstrijd e Berlare Regiofilm Kerstmuziek in 't Land van Waas Kerstkoncert in abdijkerk Lowie Weynants, laureaat essay over plastisch werk in Lede Wase dichters, ontwaakt Tien jaar N.O. Train Jazzband in Lokerse jazzklub Wazenaar Frans Labelle wint Oostvlaams muziektornooi De Voorpost - 21.12.1984 - 19 finale van de zangwedstrijd in feestzaal De Ireef te Berlare heeft niet gegeven wat men ervan ad verwacht. Het publiek was nu niet bepaald onderd procent tevreden en ook de organizatoren agen zich lichtjes bedrogen in hun verwach- ngen. a drie schiftingswedstrij- 31 had men 26 finalisten jeen gekregen. Onder hen i was tijdens die voorbe- lidende wedstrijden geble- waren heel wat goede ngers. Vandaar dat men ige verwachtingen had. deelnemers zelf hadden gehoopt ieder twee üedjes te mogen zingen. Dat bleek helaas niet te kunnen. Ook bij hen dus enige teleurstel ling. Bij de minder dan 14- jarigen was Erwin De Pin- newaert de te kloppen man. Hij stelde zijn talrijk opge komen fans niet teleur en won met brio. Zijn suppor ters beloonden hem trou wens ook met de prijs van het pubhek in deze reeks. In de reeks klassiek lied gaf Frans Maes de toon aan. Hij won onbedreigd. Op de tweede plaats eindigde Luc Roelandt uit Haaltert. Ver der vinden we in de rang schikking ook terug: Ange- le Verbanck, Liliane D'Hondt, Christin en Hilde De Keulenaere (Lokeren), Raoul De Beer, Frans Coop- mans en Gratiën Poppe. In de kategorie van het lich- erlare. De persprijs ging naar Ingrid Verhulsl uit Erembodegem. (jj) te lied waren 15 kandidaten ingeschreven. Het was vooral in deze reeks dat de spanning te snijden was. Het publiek het trouwens bij het bekendmaken van de uitslag zijn ontevredenheid blijken. Het bleek met name dat twee kandidaten hetzelfde aantal punten hadden beko men met de eerste plaats als inzet. Dat waren Olga Ran dy uit Nijlen en Ingrid Ver huist uit Erembodegem. Zij dienden het onder elkaar uit te maken. Olga Randy bleek in die ultieme test de meest plankvaste te zijn. Nochtans kreeg Ingrid Ver hulst bij het pubhek het meeste krediet. De jury koos voor Olga Randy. Zij mag tien dagen gaan zon nen in Tenerife in een vier sterren hotel. De persprijs ging dan wel als een pleister op de wonde naar Ingrid Ver hulst. Zij is een nieuwko mer in de zangwedstrijden. Het was haar eerste deelna me in Berlare. Vast staat dat zij heel wat talent heeft en dat ze best aan een grote zangkarrière kan gaan bouwen. Uitslag lichte hed: 1 Olga Randy, 2. Ingrid Verhulst, 3. Penica David, 4. Veerle Reekeman, 5. John Flower, 6. Bieke Van Moer, 7. Arthur Sylveira, 8. Anja Baert, 9. Dirk Claer- hout, 10. Philip Berkers, 11. Patrick De Vrieze, 12. Johan Haelters, 13. An nick De Wilde, 14. Dirk De Vrie ze, 15. Myriam Dierickx. GHOSTBUSTERS Op een kwade dag worden er in New-York spoken gezien, echte nog wel, die de hele leefgemeenschap het leven zuur maken. Kan het dan ook anders dat de zopas opgerichte firma «Ghostbusters» gouden zaken doet en amper de oproepen om hulp kan beantwoorden? Gelukkig komt alles na een apoca- lyptischachtig schouwspel flink in orde; spoken weg en het volk gerust weer de straat op. Het idee van deze dolle prent ontsproot in het warhoofd van Dan Ackroyd, gewezen Blues Brother en hd van de American Society for Psychological research. Kolder, science-fiction en horror zijn de hoofdingrediënten van deze pittige film, hoewel er aardig werd gegluurd naar het werk van Steven Spielberg. In Amerika woog deze film zeer zwaar door aan de kassa en was er meteen goed voor de grootste publiekslokker van het jaar, vóór Indiana Jones en Purple Rain. Sint-Niklaas WOMAN IN RED Teddy is een keurige en trouwe huisvader met twee kinderen. Hij wordt overdonderd door drie boezem vrienden, die hem met him avontuurlijke slippertjes confronteren. Door één blik op een adembenemende vrouw, breekt ook voor hem de bom los. Wat volgt is een vrij uitvoerig maar mat verhaal van hoe ver een man wil gaan. Centen uitgeven aan de uitstekende muziek van Stevie Wonder is een veel beter idee. Aalst. GREYSTOKE Nieuwe en iets meer doordachte visie op het Tarzan- verhaal, waarbij kreten als «Me Tarzan - You Jane», niet meer zijn terug te vinden. Niet zomaar een verhaal la Weismuller maar een vrijblijvende interpretatie over hoe het eventueel zou kunnen, maar achteraf beschouwd toch vrij verve lend, ondanks het Engelse vakmanschap en flegma dat in deze film werd gelegd. Aalst. SPLASH Een jonge man die eigenlijk niet schijnt geboren te zijn voor de liefde heeft het op een dag dan toch goed te pakken, alleen is zijn nieuwe vriendin nogal van de speciale soort, met name een zeemeermin. Na alles zal hij haar toch volgen in haar liefde. Tussen al de onzin die tegenwoordig over onze hoofden heen wordt gedeponeerd is deze komedie vrij leuk, zowel in onderwerp als de uitwerking. Een aardig tussendoortje voor onhandige avonden. Sint-Niklaas. THE MAN WITH THE GOLDEN GUN James Bondfilm uit 1974 met Roger Moore. Het verhaal doet er niet toe. Fantastische autostunts met lokaties over de gehele wereld. Dendermonde. PINOCCHIO Welbekende Disneyproduktie over een marionet die tot leven komt met als hoogtepunt het verblijf in een walvis. Leuk voor de komende kerstdagen. Lokeren. JAWS Vervolg op de gigantische kaskraker uit 1975 van Steven Spielberg Maar zoals meestal het geval, verdwijnt de opvolger helemaal in het niets. Lokeren. ROMANCING THE STONE - INDIANA JONES Twee films die proberen op hetzelfde vijvertje vis te vangen. Het verhaal doet in beide gevallen niet terzake, omdat leute verkopen en sensationeel pulp- amuzement brengen de enige betrachting is geweest van de producers. Alleen steekt Indiana Jones mot schouders en al boven zijn konkurrent uit. Lokeren Er zijn de komende uren en dagen enkele boeiende muzikale manifestaties gepland, allemaal met kerstsfeer opgesierd In Beveren verzorgen het Sint-Niklase knapenkoor In Dulci Jubilo en het koperensemble Gabrièli een koncert op zaterdag 22 december om 20.30 uur in de Sint-Martinuskerk. Godfried Van de Vyvere diri geert bij In Dulci Jubilo (hij is ook dirigent van het Beverse Sint-Martinuskoor dat de manifestatie op het getouw zet). Gabriëli wordt geleid door H. Biebaut. In Sint-Niklaas kan je vrijdagavond 21 december, vanavond, al terecht als je In Dulci Jubilo aan het werk wil zien. Om 20 u koncerteert het vermaarde knapenkoor in de kollegekerk, o.l.v. alweer G. Van de Vyvere en m.m.v. de jonge organist Eric Vande- brande. De Vereniging tot Promotie van Jonge Kunstenaars organizeert. Nog in Sint-Niklaas het kon. gemengd koor Sint- Gregoriusgild o.l.v. Robert Hellemond, en met bege leiding door organist Edwin Van Bogaert, te gast op kerstdag 25 december om 10.30 uur in de Onze- Lievevrouwkerk. De «Missa Sancti Nicolai» van Jo zef Haydn wordt integraal ten gehore gebracht. In Belsele-Puivelde wordt de kerstavondmis, vanaf 18.30 uur, muzikaal opgeluisterd door het koperen semble van Sint-Cecilia Belsele o.l.v. Petrus De Vlee- schouwer en m.m.v. kinderzangkoor Sint-Job en Jeugd-Kerk. In Sint-Gillis-Waas luistert het plaatselijke Sint- Gregoriuskoor de kerstnachtmis op en ook de hoog mis van kerstdag zelf (9.30u.) zet dat koor luister bij- In Stekene, H. Kruiskerk, treedt zaterdagavond 22 december om 20 u. het plaatselijke Ruysschevelde- koor op. Ook het jeugdkoor, het Hofstaadse Sint-Jan Berchmanskoor en het duo Van Vaerenberg-Bra- bants musiceren In Waasmunster zaterdagavond 22 december wor den vanaf 19.30 u kerstliederen ten gehore ge bracht door het gemengd Roosenbergkoor, in de kerk van de abdij aan de Oude Heirweg Intermezzi door Caty Muller-Sergeant (piano) en Marijs Mar- ten8-Dellaert (dwarsfluit). Ook de kerstnachtmis in de O.L.Vrouwkerk wordt door het Roosenbergkoor verzorgd. (wv) Op zaterdag 22 december 1984 te 20 uur vindt in de Abdijkerk te Dendermonde een enig kerstkoncert plaats; de koncerterende gezelschappen zijn De Minnezangers uit Zele, het jeugdensemble Allegro uit Zele en het Gymel-ensemble. Het belooft een uniek kon- Dendermonde en Zele. eert te worden, inzonder- Dit koor wordt instrumen- heid voor het Gymel-ensem- taal begeleid door een groep ble dat precies een jaar gele- muzikanten o.l.v. hun diri- den, uit een gezamenlijk gent Dirk Vermeir en musi- kerst-optreden van het ceert reeds op zulkdanig ni- Dendermondse Zwyveke- veau dat op aanraden van koor en het Freya-koor uit toehoorders wordt overwo- Zolc, is ontstaan. gen him kandidatuur voor De Minnezangers zijn reeds deelname aan de provincia- ettelijke jaren aktief bezig le tornooien in te dienen, met koorzang en hun uit- Onlangs werd voor de eer- muntende prestaties in di- ste maal een volledig reper- verse (o.m. provinciale) tor- torium ten gehore gebracht nooien, koncerten her en in de Kerk te Impe, dat zeer der, koncertreizen in het lovende kritiek meekreeg, buitenland en meerdere plaatopnamen zijn méér Een nieuw geluid in de dan visitekaartjes. Denderraondse kulturele, Het Gymel-ensemble (toen muzikale middens, nog onder de Zwyveke- Een niet te missen afspraak Freya benaming), verzorg- op zaterdag 22 december in de vorig jaar reeds drie de Abdijkerk te Dender- kerstkoncerten te Lede, monde. In een luisterrijke akademische zitting te Lede werd laureaat van de Provinciale Prijs Letterkunde Lowie Weynants, verleden vrijdagavond gehuldigd. Met het echtpaar Lowie Weynants-Lieve Schatte- man, heeft Lede een uniek echtpaar. De echtgenote kreeg deze prijs immers Morgen zaterdag 22 december wordt een hoogdag voor de «Konincklycke Aloude Rederijkecaemer De Catharinisten binnen de graevelycke stadt van Aelst onder de bescher ming van de Maegd en Martelaresse, de heilige Catharina van Alexandrië» met als kenspreuk «Amor vincit». Het Land van Waas ligt bezaaid met dichterlijk talent. Maar hoe rijk is de poëtische oogst? 's Nachts komen ze aan de oppervlakte, de vers- voeters. Want als de duisternis is ingetreden pleegt men in Sint-Niklaas zo nu en dan een Avond en nacht van de Wase dichters» op het getouw te zetten. Op 23 februari is 't weer zover: Belsele boven onge twijfeld (Brak, Van Bastelaere. Spinoy). Meer en meer hijst jong talent zich op. Een wissel op de toekomst. Jong zijn, het is niet ieders voorrecht. En nog kunnen schrijven en dichten ook Dan heb je beet. Stuur als de bliksem een stuk of vijf gedichten naar Jan Bral, of ga ze persoonlijk bij hem deponeren (dichters hebben wel vaak talent, maar niet immer een postzegel). De oproep van de Sint-Niklase kuituurattaché, die doorgaans op 't stadhuis te vinden is. is oprecht Hij zou graag van de jongelieden die wat in hun mars hebben derhalve een selektie van vijf gedichten ook wat gegevens ontvangen: wat ze zoal uitspoken in 't leven, waar en wat ze gestudeerd hebben, of ze een bundel in voorbereiding hebben ofwel of zo'n publi- katie al het licht zag, die dingen. Vijf gedichten? Puik. Maar de keuze is moeilijk als je er hooguit vier schitterende aangemaakt hebt. Gauw nog eentje bij fabriceren. Je blijft er jong door. En als je toch een postzegel bij de hand mocht hebben: Jan Bral, stadhuis, Grote Markt. 2700 Sint- Niklaas wacht tot uiterlijk 4 januari op je epistel (wv) reeds dertien jaar terug en werd trouwens nog laurea te van andere provinciale, zelfs van een interprovin ciale prijs. Nu was het de beurt aan echtgenoot Lowie Weynants, die reeds in 1955 met zijn roman «Kan- tabilee» de Brabantse pro vinciale literaire prijs in de wacht sleepte. Deze keer werd hij gehul digd met het sukses van een essay over «Geroen de Bruycker». Namens de jury wees Hu- bert Ascoop er op dat slechts twee inzendingen aan de gestelde normen vol deden: Jan D'Hase met een werk over de ateliers van Octave Landuyt en deze van Weynants die van de jury de voorkeur kreeg als «waardevol en stijlvol essay met informatieve en lyri sche teksten en getuigend van kontinuïteit». Deputee Etienne De Cuyper stelde dat van de 25 jaar uitgereikte prijzen deze es say de eerste is over een plastisch kunstenaar en kuituurschepen Toon Mer- tens bezong het uitgebreid kunstenaarspalmares en de activiteiten bij BRT 3 van Lowie Weynants. Tenslotte kwam de laureaat zelf aan de beurt die de ver dienste van zijn prijs relati veerde en er heel wat toeval ligheden bij vermeldde. Tenslotte overhandigde burgemeester Grepdon het diploma aan de laureaat de rest zou volgen - en nodigde hem uit het gulden boek te naamtekenen. LH «De Catharinisten in de 19de en 20ste eeuw» Luc Kieckens, archivaris en Clemens Uyttersprot, oud- griffier, twee Catharinisten in hart en nieren, schreven de geschiedenis van de «Katrie- nen» tijdens de laatste twee eeuwen Een vervolg op het werk van Valerius D'Hondt. Het werd een keurige uitgave van een boek van 274 pagina's met geverniste omslag en bla zoen van de Catharinisten in vierkleurendruk en met 70 zwart-wit illustraties. Het eerste deel vangt aan met de intrede van de Franse legers te Aalst in 1794 en loopt te midden der 19de eeuw. Het verhaal van de Catharinisten in deemstering. In deel II wordt de huidige kamer belicht met in 1881 po gingen om de vereniging tot nieuw leven te wekken. Waar na tot aan wereldoorlog I de herinrichting wordt besproken met als hoogtepunt de wed strijd «De Belgen - Les Bei ges». Tussen beide oorlogen komen er hoogtepunten met o.a. de opvoeringen van «Het geding van ons Heer» en «Ma ria van Bethanië» en na 1945 volgen een reeks hoogstaande prestaties op niveau. Het boek is te bekomen door overschrijving van 1.450 fr. op rekening 293-0058222-77 van dc Kon. Rederijkerskamer De Catharinisten te Aalst. De luxe-uitgave met similikaft. groen en rood leeslint en aan gepast koffertje kost 2.000 fr. Academische zitting Morgen zaterdag 22 is er te 15 u. in dc feestzaal van het stad huis een academische zitting om het feit van 25 jaar Hoofd kamer van het Land van Aalst te vieren. Gemeenschapsmi nister Mare Galle spreekt er over «De Catharinisten vroe ger en nu», prof. A. Van Es- lander over «25 jaar Hoofdka mer» en voor dc feestrede staat G. Goedemé in. Deken van de Kamer Herman Slagmulder huldigt vervolgens de jubilarissen: minister Ludo- vic Moyersoen, 50 jaar lid en 33 jaar prins van dc Kamer. Louis De Smet een halve eeuw aktief lid en Jef Francois, 50 jaar vaandrig. Tevens Antoon Van Nuffel, een kwarteeuw op de bres. Ondertussen opvrolij king van de zitting met poëzie Moyersoen dankt. en met zang door Colla Voce o.l.v. Herman Slagmulder waarna schepen Etienne Bo gaert spreekt namens het stadsbestuur en Ludovic Tentoonstelling De kous is daarmede ver van af want vanaf 17 u., na de receptie, is er in de prachtig gerestaureerde benedenzaal van het belfort de vernissage van de tentoonstelling. De Ka- trienen zijn hiermede aan hun 8ste expo doende. Die van 1951 beklemtoonde vooral de oude kamer en die van nu wil meer het accent leggen op de huidige kamer. Toch zijn er uiteraard een aan tal merkwaardige stukken van vroeger die er niet mochten ontbreken: de twee bijna vol ledig opgefriste antependia van het altaar van de H. Ca tharina, het 2,86 m hoog zilve ren altaarkruis waarvan verle den jaar de grote medaillon in gedreven zilver verdwenen is (wordt opgezocht), het boek van de Broeders en Zusters van de confrérie en het «boek met de zilveren sloten». Over de huidige kamer ziet U er herdenkingstekens allerhande, namen van voorzitters en le den, archiefmateriaal en ge bruiksvoorwerpen die een idee geven van de geest van de Kamer. Er zijn grote, te door bladeren dokumentatieboe- ken, fotoboeken en albums en uiteraard het gulden boek. Verder, uitgesmeerd over een 26 m lange wand de evolutie van de affiche en verder decor ontwerpen en een montage. Interessant daarbij dat boeken niet zullen in gesloten kasten worden gedeponeerd doch dat ze kunnen ingekeken worden. Uiteraard is er voortdurende controle en kan U ook over al wat geëxposeerd is vragen stel len aan daartoe aanwezige per sonen. Om het uur zal er bo vendien een diamontage van een 12-tal minuten plaatsheb ben over wat de kamer zoal doet, ook buiten de prestaties op het vlak van theater. Ver der is er een beknopte leidraad ter plekke voorhanden. De tentoonstelling is toegan kelijk op zaterdag 22 vanaf 17 u. en van zondag 23 tot en met zondag 30 december telkens van 15 tot 18 u. Op Kerstdag zelf evenwel gesloten. LH Zaterdag 29 december viert de Lokerse jazzklub het tienjarig bestaan van zijn house band New Orleans Train Jazzband. Het feest, dat vanaf negen uur 's avonds begint, had al eerder op het jaar moeten plaatsvinden, maar dat kon niet omdat de agenda zo bijzonder goed gevuld was. In 1974 richtte Alajos Van Peteghem de band op. De trein stoomde en snelde langs de Benelux en Frankrijk, was (1979) ook in Dresden (DDR) te gast, als eerste Belgische groep. Het repertoire bestaat uit klassiekers en minder gespeelde thema's. Met nadruk toch op de nummers uit de ballrooms. Van de oorspronkelijke crew is naast Alajos enkel nog trompettist Tony Peelman overgebleven, een man die heel wat muzikaal werk achter de schermen opknapt en een belangrijk aandeel heeft in de arrangementen. Ook drummer Dirk Burssens was het grootste deel van de voorbije tien jaar hd van de Train. En dan is er pianist Guido Ros, met de spreekwoordelijke sigaar; klarinettist-saxofonist Jean-Claude Deschamps (uit Nijvel); bassist Arnold De Schepper, nog een klarinettist-saxofonist en wel Georges Segers; banjospeler Patrick Van Houtte ook. Een boeiende party wordt het in de klub op 29 december. Onthouden dat de jazzklub in 1985 twintig jaar bestaat. Daarover hebben we 't te gelegener tiid wel. (WV) Poëzie in Sint-Niklaas, op de verjaardag van Paul Snoek. Marleen Taekels, Gil Vrijdaghs en Boudewijn Backelmans brachten in de stadsbibliotheek een kaleidoskoop omtrent (het werk van) de overleden Sint-Niklase dichter-romancier (Iv) Voor derde opeenvolgende maal De zaal van het Middenstandshuis in Gent was flink bezet ter gelegenheid van het «volwassenen- en seniorentornooi» ingericht door het Verbond van Muziek- en Koorzangverenigingen van Oost-Vlaanderen. Het werd een spannende finale. De jury bestond uit Omer Van Bogaert, voorzitter, en de deskundigen Roland Cardon, Jozef Wauters, Gaston Van Opbroecke Sekretaris was Eduard Van Goethem. Presentator was Martin De Ryck die op geestige en spirituele wijze zijn taak vlot vervulde. Ziehier de uitslag: laureaat en eerste prijs met grote onderscheiding 91%: Frans Labelle, tuba, Koninklijke Harmonie De Kunstvrienden, Sint-Niklaas; eerste prijs met grote onderscheiding, 90%: Ronand Dillis, K.H. De Kunst vrienden, Sint-Niklaas. tuba eerste prijs met onderscheiding, 88%: Eduard Balens, K.K. Fan. Sint Jozef, Kruibeke-Rupelmonde, tuba idem 85,3%: Robert De Poorter, Kon. Oude Gemeenteharmonie; Heusden, klarinet eerste prijs: Blockel Willy, K. Harm. De Kunstvrienden, Sint-Niklaas, kornet, 83,3%; Snel- linckx Johan, K. Harm. De Kunstvrienden, Sint-Niklaas, tuba, 82,3%; Segers Alfons, K Harm. Sint-Cecilia, Hamme, klarinet 81,6%; Tack Julien, K. Fan. «Diederik van Assenede», Assenede, tenor-saxofoon, 80% tweede prijs: Albert Bauwens, K. Harm. De Kunstvrienden, Sint-Niklaas, trompet, 77,6%. Al de kandidaten werden met een erediploma en trofee bedacht. Tijdens de plechtige prijsuitreiking hield voorzitter Maurice Torrekens, tevens voorzitter van het Muziekverbond van België de feestrede, waarin hij kandidaten, jury, begeleidende pianisten, presentator, sekretaris en organisatoren felicteerde en dankte en wees er op dat deelnemen belangrijker is dan overwinnen Het «volwassenen- en seniorentornooi 1984» kende een flink sukses. laten we hopen dat het volgend jaar nog meer «crescendo» gaat.

De Voorpost | 1984 | | pagina 19