Weelllai van Heater- Seheltestmk Socialistische ziekenfondsen Waasland-Dendermonde fusioneren «Land van Aalst» met belangwekkende publikaties liiniii - en 1 WD LimeeRaen PEDILUX Dendermonde wil stedelijk personeelsbestand handhaven VoorwteJat&jöeter zoekt KERKSTRAAT 18 AALST Zalig Kerstmis, Gelukkig Nieuwjaar Drie jaar Vlaamse deelregering: een exclusief gesprek j René De Winne: «Systeem heeft bovenhand gehaald op de mens» SSSRl De Voorpost VRIJDAG 21 I 37* JAARGANG NR. 50 - 34 F CFNïlUU VS\ p}3 i^otlNtrac/t Uj^J Hoogdtraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1/6/40/25/302 Telefoon 053/21.59.23 Dat zijn de welgemeende wensen van de redaktie. de medewerkers, de direktie en de hele ploeg van mensen die op een of andere wijze wat te maken hebben met dit weekblad. Voor 1985 wensen we dat al uw dromen ook zullen waar gemaakt worden en wij van onze kant zullen trachten U ook het volgende jaar veel en vooral goed nieuws te brengen. Volgende week zijn we er niet. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar is het immers windstil op het nieuwsfront en is bet kwasi onmogelijk een volwaardig nummer op de markt ie brengen Van dit weekje vrijaf, maken we gebruik om het eerste nummer van 1985 eens extra te verzorgen. Het spreekt vanzelf dat onze redaktie en onze medewerkers ook tussen Kerst en Nieuwjaar steeds ter beschikking De Historische Kring «Land van Aalst» met erevoorzitter Fritz Courteaux, voorzitter L. De Rijck, ondervoorzitter Luc Robijns, beheerder Geert Van Bockstaele en bestuursle den M. Cock en Herman Van Isterdael gaf in de voorbije jaargang 1984 blijk van interesse voor de sociale bewogenheid in «Het Land van Aalst» dat zowat 150 gemeenten bestrijkt. Enerzyds was er de publikatie van kritische bronnenstudie door Geert Van Bockstaele over de briefwisseling van Daens (die in 1986 wordt aangevuld met een 80-tal brieven) en anderzijds «Tot welzijn van de werkersstand» door lie. Dirk Podevyn, een exploratietocht naar zeer verspreide bronnen waarover U elders in dit blad meer verneemt. Dubbel doel Met publikaties door afgestu deerde licentiaten wil het Land van Aalst eerstens deze men sen de kans bieden hun werk in de openbaarheid te brengen en tevens de lezers vertrouwd ma ken met de nieuwe methodes in het eigentijds historisch on derzoek. Zo waren er reeds publikaties van M. Cherreté («Magistraat van Aalst in 18de eeuw»), Ste- faan De Feyter («Jan de Lich te»), Martine Pieteraerens («Bouwgeschiedenis van de Sint-Adriaansabdij te Ge- raardsbergen») en een deel van de doktoraatstudie van R. Borremans over «de kasteel- berg te Viane». Uiteraard moeten schriftjes om in aanmerking te kunnen komen in betrekking staan tot een gemeente van Het Land van Aalst, wetenschappelijk origine?! zijn ?n vlot lees baar voor een breed publiek Te verwachten In volgende jaargang, de 37ste dan, kan U verwachten: 1. Een artikel over de relatie van de abdij en de parochie van Ninove. 2. Een inventarisatie van het dekanaal archief te Ninove. D Van Der Perre. Beide artikels in het licht van de grote vierin gen die in Ninove volgend jaar voorzien zijn. 3. De oudste geschiedenis van de Ninoofse proostdij te Dik- kelvenne en Velzeke (L. Van Durme). 4. De armenzorg te Zottegem. (D. Lamarcq). 5. De wezenzorg in het Aal- sterse en de figuur van Hal- laert (Uyttersprot). 6 De genealogie van de fami lie de Saedeleer van Haaltert (J. de Brouwer, 7. Pastoor Fontaine te Op- brakel. 8. De gotische bouwkunst in de Dendervallei (Raes). 9. De archeologische kroniek door L. Beeckman. 10. Een 18c eeuwse predikstoel te Moerbeke (G. Van Bock staele). Ook komen de resultaten van het BTK-projekt o.l.v. Her man Van Isterdael die een aan vulling worden op het stan daardwerk van L. De Wach ter. Reeds nu zijn 40.000 fiches klaar. Te verwachten begin 1986. Iedereen zal er kunnen op intekenen. Wie lid wil worden van de Historische Kring Land van Aalst kan zulks door het stor ten van 350 fr. op rekening 000-0586911-61 van Land van Aalst. Bevegemstraat 14 te 9620 Zotteeem. LH We gingen praten met gemeenschapsminister Jan Lenssens die moet waken over ons leefmilieu. Een materie die dus bij iedereen gevoelig ligt. Met name wilden we weten hoe het nu gesteld is met ons leefmilieu, of er na drie jaar beleid een kentering ten goede valt waar te nemen. Wat de gezondmaking van de Denderloop in de binnenstad van Dendermonde betreft, verklapte gemeenschapsminister Lenssens ons dat gewerkt wordt aan een alternatief zuiveringsprócédé dat bij wijze van experiment in de omgeving van Dendermonde zal getest worden. Indien deze proef sukses heeft, zal dit op kruciale punten van de Dender verder worden toegepast, tot zolang de zuiveringsstations zelf operationeel zijn. Onder de titel «Vlaanderen is bezig een milieubewuste generatie klaar te stomen» verneemt U alles over ons milieubeleid. ontvoogdingsstrijd van de arbeiders tegen de toen rrsende klasse. Daarover ging het destyds. De arbei- rs, «zy kwamen stilaan tot het besef dat zij, alleen Ireven door een sterk gevoel van solidariteit, eht momische juk konden breken. Arbeid is hun kapitaal, idariteit hun macht». n het woord is René De Winne, algemeen sekretaris van Federatie van Ziekenfondsen van het Schelde- en lasland. Of liever: hy zal morgen, zaterdag 22 decem- in hotel Serwir te Sint-Niklaas in die trant speechen, nleiding tot een en ander, tot feestvieren ook (het feest rt vanavond, vrydag, al) is de fusie van de Bond tyson-Waasland en Gezondheid-Arbeid van het Den- mondse tot de ene koepelfederatie van mutualiteiten, rode vlaggen wapperen, men gewaagt van een histo- th evenement, lid de eeuwwisseling ont- aden ze, Gezondheid-Ar- het Dendermondsc irzijds. Bond Moyson in 't asland anderzijds. Het op- nen van syndikalisme in gewest, toen. De sigaren- ;ers, de dokwerkers lieten hun stem horen. Zowel de Dendermondse als de Wase mutualiteitsbonden ontston den op hun beurt uit de samen voeging van een reeks «primai re ziekenkassen». Er heerste bij de arbeidende bevolking immers nogal wat bckommcr- tterdag 22 december voeren zowel Willy Claes als René k Winne het woord in hotel Serwir, n.a. v. de fusie van de Kialistische mutualiteitsverbond van 't Waasland en dendermonde. Willy Claes is voorzitter van 't kollege van 'laamse sekretarissen, René De Winne algemeen sekreta- is van de Federatie van Ziekenfondsen van het Schelde- 1 Waasland (archieffoto). I nis om voor opvang te zorgen bij ziekte, bij werkonbek waamheid ook. Baanbrekend Vanzelfsprekend was, is de al lereerste opdracht gesitueerd bij de ziekte- en invaliditeits verzekering. Daarnaast wer den in de loop der jaren bin nen de mutualiteit diverse vzw's opgericht; stuk voor stuk laten ze zich in met het welzijn van de leden. Kuratieve kinderzorg, de Mu tualiteit voor Jonge Arbeiders, voorhuwelijkssparen, de Fede ratie voor Socialistische Voor uitziende Vrouwen, de Fede ratie voor Socialistische Ge pensioneerden, de Vlaamse Federatie voor Gehandikap- ten. Het ressorteert allemaal onder dezelfde, grote, zieken fondskoepel. Plaatselijke tak ken: in Berlare, Buggenhout, Dendermonde, Hamme. Laar- nc, Lebbeke, Waasmunster, Wetteren, Wichelen en Zele, en ook in Beveren, Kruibeke, Lokcrcn, Sint-Gillis-Waas, Sint-Niklaas, Stckene en Tem- se. Een potentieel rekrute- ringsgebied met bijna 380.000 inwoners twee arrondissemen ten. Vaste kantoren alom, van in De Klinge tot Berlare voor bij. Personeel natuurlijk, ge- ruggesteund door heel wat vrijwilligers. De Bond Moyson, de Federatie van 'Ziekenfondsen van het Schelde- en Waasland voortaan in beide regio's, neemt zich voor, in Vlaanderen baanbre kend werk te verrichten op het vlak van de nulde- en eerste lijnsgezondheidszorg. Kwali teit hoort te primeren, zo luidt al vele decennia het devies. De waaier van zorgenverstrek- king kreeg gaandeweg innove rende impulsen. In de gezond heidscentra staan hele ploegen van gezondheidswerkers haast permanent ten dienste van de bevolking: thuisverplegers, ge- zins- en bejaardenhelpers, maatschappelijk assistenten, huisartsen. In het leven wer den geroepen een reeks zelf hulpgroepen, waar mensen die gekonfronteerd werden mei éénzelfde soort aandoening, doorgaans van kronische aard. «De stau is en b'yft een belangrijk werkgever. Niet alleen zyn er 238 sl (utalren in dienst, maar ook stelt de stad 57 tewerkgestelde wendden aan de slag», zo schryft schepen van openbaar ambt en middenstand Van Cauteren in zyn beleidsplan 1985. Men wil die tewerkstelling ook in 1985 handhaven en men zal rekening houden mei het feit dat tot 1987 het personeelsbestand overeenkomstig de opties van het saneringsplan geblokkeerd blijven. Er komen dus geen aanwervin gen in vast verband wat de vakante betrekkingen betreft in de personeelsformatie van administratie, politie en werk lieden. Er werden wel een aan tal funkties in bevordering open geschreven. Onder meer die van bibliotekaris, van ploegbaas B. van drie eerst aanwezende klerken en van evenveel eerstaanwezende klerken-typisten. De bevor deringen zullen worden ge spreid over een periode van 1985 tot en met 1987, rekening houdend met de budgettaire teek-assistenten. Komen dan de tijdelijke aan wervingen. Voor 1985 wordt het systeem van de tewerkstel ling van werklozen ongewij zigd overgenomen. Wat de overige tewerkstellingscircuits betreft, stelt zich het probleem van de goedkeuring van de ingediende projekten door an dere of hogere overheden. Tot eind december 1984 keurt de RVA immers geen projekten meer goed, waardoor reeds een aantal tewerkstellingsini tiatieven in 1984 spijtig faal den. De stad had zonder de niet bekend. Maar de stad gaat in elk geval al deze projekten opnieuw verdedigen. Alles zal ook in het werk worden ge steld op de huidig lopende diensten voor jeugd- en infor matiecentrum en verkeer, bei den in BTK vorm, te be houden Middenstandsbeleid De opties voor 1985 blijven wat het middenstandsbeleid betreft geaxeerd op ruime ma teriële hulpverlening en bij stand. 1 raditionele initiatieven zullen op een ruime steun kun nen rekenen. Andere akties zullen via de adviesraad voor de middenstand de ruime aan dacht van het bestuur blijven kennen. De opcentiemen voor de drijfkracht voor nijverheids-, Handels- en landbouwonderne mingen werden verlaagd van 1.000 naar 73ü. Ze werden dus terug op een normaal niveau René De Winne: «Arbeid is hun kapitaal, solidariteit h macht(archieffoto). samen op zoek gaan naar aan paste levensvormen. Veelarmige octopus Vanavond wordt gefeest in ho tel Serwir, n.a.v. «versmel ting» van beide bonden. Eén van de attrakties: een «tropi sche troep artiesten die exklu- zieve en exotische muziek brengen in de zwoele sfeer van de Antillen». Dat wordt wel wat. Vanavond groot perso neelsfeest. En morgenvoor middag, vanaf 10 u in hotel Serwir, akademisch feest. Met toespraken door Patric Jacobs. Jef De Vos, René De Winne. En Willy Claes. namens het Nationaal Verbond van Socia listische Mutualiteiten. Omtrent wat Willy Claes zeg gen zal ben ik nog niét inge licht, maar 't zal ongetwijfeld niét over Happart gaan. Van René De Winnes toespraak heb ik echter al wél weet. Hij, de Sint-Niklazenaar, algemeen sekretaris van het verbond, borstelt dan een breed palet van welzijn en ontv« formuleert bedenkingen het maatschappelijk b Een paar voorproefjes. Geleidelijk aan groeide et ciaal zekerheidssysteem model kan staan voor het Europese kontingent e voor de hele westerse i Een krachttoer, want i sprong ging het om kleii willigersverenigingen van beiders. De Winne: «Het mij op in dit verleden da periodes van betrekkelijke en vrede er geen merl dige vooruitgang te n< valt. Maar dat telkemr wanneer ellende en honger duiken, ziekte en werklc heid toeslaan, deze geme schap de kracht vindt om zich af of dat gepaard ging met terminals komputers». On veel welzijn. «Het maatschap- derlmge hulp en b.jstand lijken klissïkroh'ën itïpuiietmeer anonim.teit heeft zo te zïn de dat Der; heie Winne vraagt zich af of we het. ook volgens René De zelfs voor de afgang niet zélf verant- Winne, hoog tijd dat juen in TCld- ronSndiel s° steTm "dè Srïfweer opzoet gÏÏ nat d°de"cuype^ u

De Voorpost | 1984 | | pagina 1