Panta Rhei Overmere gezegend met nachtdienst Mademoiselle nam De Leeuwerckenaers onder haar hoede Rosiers Dendermonde wandelden Toneelgroep Kameleon uit Lokeren: Berlare. Panta Rhei. Mag ik asjeblief je rok lenen? (P. Van San) een meisje uit de stad blootvoets in het park 20 - 21.12.1984 De Voorpost Panta Rhei. Hugo De Lathouwer en Katrien Schepens: wat kun je anders doen je kleren worden gestolen? (P. Van San) Vorige zaterdag woonden we de première bij van het blijspel «Nachtdienst», opgevoerd door toneelkring Panta Rhei en dit in de vernieuwde zaal van de gemeentejongens- school. Ter gelegenheid van de opening van die zaal hielden een paar mensen een korte speech. De voorzitter van Panta Rhei liet het woord aan de stichter van de kring Dirk De Vriendt. Deze richtte z'n woorden van dank vooral tot Johan Lateir en Dirk Van Hee voor de verwezenlijking van deze zaal. Ook verhaalde hij de voorafgaande geschiedenis: het maken van de plannen in verband met de vernieuwing, de trage molen van de administratie, de groei en het uiteindelijke resultaat. De burgemeester van Groot- Berlare opende daarna officieel deze toneel- en koncertzaal. «Nachtdienst» kon beginnen. Dendermonde. Leeuwerckenaers. De familie maakt kennis met mademoiselle. (P. Van San) Het Dendermonds toneel lijkt dit seizoen wel arm te zijn aan kwalitatief hoogstaand werk. Ook de Leeuwerckenaers vormden hierop geen uitzondering. Vorig weekend brachten ze, in een regie van Leo Vertongen, drie opvoeringen van «Mademoiselle», een toneelspel van Jacques Deval. De auteur schetst in «Mademoiselle» een kijk op het leven van de bourgeois-familie Galvoisier. We zien Lucien en Alice, een paar dat zichzelf heel belangrijk vindt en dus steeds met zichzelf in de weer is. Dan zijn er de kinderen Maurice en Christiane, twee leeghoofden. Christians wordt onder de hoede gesteld van een nieuw gouvernante. Deze mademoiselle is schijnbaar stug en dor, maar ze zal Christiane toch uit de nood helpen. Vertolking We mochten genieten van een uitstekende vertolking van Marie-Louise Stockmans als de gouver nante: beheerst maar toch emotioneel. Goed waren Re- né Legat als advokaat Lu cien en Erna Dierickx als Alice. In Erna's gedraai met heupen en schouders stoor de wel de gebogen rug. We menen wel dat regisseur Vertongen een betere keuze had kunnen maken voor de rol van de minderjarige dochter Christiane. Rita De Mulder overtuigde wel met haar stem, echter niet met haar figuur. Het in zwijm vallen was wel verbazing wekkend. De rol van dokter werd niet helemaal geslaagd ge bracht door Nico Van Nuf fel. Hij was niet geloof waardig genoeg om met de ouder makende grime ook als ouder over te komen. Dan was er Luc Pieters als de zoon Maurice: soms goed, soms veel te slordig. Verder speelden mee: Wim Baude en Mare Saeys als de knechten en Hilde Cools, Maryse Vermeiren en Mar- tine Jacobs als de dienst meisjes. De regie mogen we wel on oplettend noemen. Dit stuk stroomt over van tijds- en plaatsverwisselingen. Lu cien spoedt zich bijvoor beeld weg om de trein te halen, doch na tien minu ten verschijnt hij terug. Blijkbaar was hij niet eens weg geweest. Toch rept hij zich opnieuw naar het station. Op een bepaald moment worden uitnodigingen ge schreven voor een feest, en drie maand later in het stuk Dèridermönde. Leeuwerckenaers. De ouders staan bij een in zwijm gevallen Christiane. (P. Van San) vraagt iemand of de uitno digingen reeks klaar zijn, In het regiekoncept wordt ook danig met deuren ge goocheld. Wanneer me vrouw haar nagels voor de eerste maal gelakt heeft komt ze uit de linkse deur. Ze verdwijnt in de deur naar achter om ze een twee de keer te lakken. Dergelij ke situaties vindt men meermaals in het stuk. Afwerking Het dekorontwerp was ge maakt door Aimé Vilaih en werd uitgevoerd door René Tonnelier, Marc Van Cau- wenbergh, Pros Van Nuf fel, Gommaire Valle. Mare Saeys en Wim DHondt. De belichting lag in handen van Raf Cauwels. De belich ting was funktioneel, doch de lampen vlak bij het po dium waren foutief aange bracht. Deze lampen heb ben een andere kleurtempe- ratuur dan de spots in de zaal en hierdoor wordt de grime telkens anders wan neer een personage zich verplaatst. De lampen zou den misschien beter achter uit geplaatst worden zodat het licht versmelt met het licht van de spots. Voor de aangepaste muziek zorgde Jan Bracke. Het haar werd in stijl van de twintiger ja ren gekapt door Leni Over- meer. De grime was wel een ander paar mouwen. Als Alice in het stuk verklaart dat ze haar make-up veran dert naargelang de kleren die ze draagt, hadden we dat wel graag werkelijk ge zien. Lucien leek net een klein dubbeltje met de zwarte lijnen rondom de ogen. Tenslotte lag de koördina- tie in handen van Marc Van Cauwenberghe. Sirou Ann Keuze van het stuk Theodoor is de laatste tijd steeds moe. Overdag valt hij zomaar in slaap. De fa milie maakt er zich zorgen om, maar toch is er een eenvoudige verklaring, 's Nachts gaat Theodoor wer ken als ober, en dit zonder medeweten van zijn vrouw. Met het geld dat hij er ver dient betaalt hij de zangles sen van een jonge schone. Hij raakt verward in een net van leugens, komische toestanden en een onge wenste ontmoeting met z'n vrouw. Toch komt op het eind alles nog terecht. Met dit stuk schonk Panta Rhei aan z'n toeschouwers een ontspannende avond. Regisseur Rolf Matthijs op teerde voor dit toneelspel om nieuwe krachten de kans te geven de planken te betreden en om de mensen te amuseren. Hij zegt: «Ik weet dat er mensen zijn die deze stukken verleden tijd vinden en niet meer in. Dat is best mogelijk, maar zie hier mijn antwoord: ik hou niet van stukken die een boodschap brengen. Bood schappen doet men in een winkel. En het publiek doen lachen, de timing van een gag, een pointe de zaal inbrengen is de kunst. En sorry hoor, maar «Nacht dienst» is écht teater.» Duidelijke taal, als je 't ons vraagt. Maar Rolf Matthijs, je hoeft je niet te excuseren als je Nachtdienst echt tea ter noemt, het bewijst al leen dat je er zelf niet zo zeker van bent. Neen, als echt teater behelst: heen en weer gedraaf, voorspelbare gags, dan hoeft het voor ons niet. Vertolking Plankenvast was in elk ge- veil Luk Vernimmen als Theodoor Hageman. Uitste kend. Ook Rik Coppieters (met en zonder trouwring) als Eusebius was een waar genoegen om zien. Hij viel meesterlijk uit het bed. Ver der was er een vlotte en beweeglijke vertolking van Helma de Lièvre door Ka- trien Schepens. Ook Hor- tense Van Wesemael als Ro sa en Hugo De Lathouwer als Wolfgang Amadeus wa ren te genieten. Marc Van Royen was als Felix Rieger in elk geval vlotter dan in «De twee maagden». Dan was er Christelle Temmer man als het dienstmeisje Frieda en Roger Flancquaert als Noll, alle bei met goede en minder geslaagde momenten. Fa- bienne Sichien als Jenny scheen ons nog niet plan kenvast te zijn. Het bleef te mat, te weinig overtuigend. En dat geldt ook voor Lie ven De Geest als piccolo, Raf De Moor als Kaiser en Franky Van Hee als Von Gareis. Technische afwerking Het dekor was verzorgd, maar we merkten reeds op voorhand dat het dekor zou omgewisseld worden. Er hing niets aan de muren, en rekwisieten om een huis kamersfeer te scheppen blonken uit door afwezig heid. Wat stoorde in de overigens goed uitgekiende belich ting was dat de huiskamer en de hotelkamer hetzelfde licht meekregen. In het 2* bedrijf mocht er toch andere sfeer gekreèerd worden en dat kon door be paalde spots te dimmen. De grime, aangebracht door Joske Buyse, bleef be perkt tot grijze strepen, op verkeerde plaatsen. Men slaagde er niet in een perso nage ouder te maken; het gelaat van deze personen gaf enkel een vuile indruk. Ann Van Der Sypt fungeer de als toneelmeester. Werk ten verder mee aan de af werking van het dekor: Ru dy De Vos, Dirk Van Hee, Raf en Mark De Bruyne, Juul Lateir, Francis Van Laere, Willy Wauwens, Ma rietta Pringel8, Cyriel Bom- beke en Herman Van Hee. Wie het blijspel «Nacht dienst» nog wil bekijken, krijgt die kans nog op za terdag 22 dec. te 20 u. in de gemeentejongensschool te Overmere. SIROU ANN den. Na het kordaat optre den van een agent, brengt de postbode uiteindelijk licht in de zaak en op het laatst zitten we opgeschept met twee nieuwe paartjes: Edward en Griet en dan Jan met (niet meer Annette) maar met haar zus Anna- «Blootvoets in het park», een blijspel van de overbekende auteur Neil Simon, werd ons Rosiers hebben ook niet zo- waarom de buitendeur van vorige week vrijdag gepresenteerd door de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer veel repetities achter de de flat dikwijls open stond, Rosiers. Neil Simon beschrijft kleine tragedies uit het werkelijke leven, weliswaar op rug). en waarom men die deur een plezierige wijze, maar steeds met een lichte ondertoon van ernst die hem ervoor Toen Celina De Dijn de steeds volledig opentrok bij behoedt alleen maar plezierig te zijn. Kleine tragedies zijn in «Blootvoets in het park» scène opkwam hoorden we het naar de keuken gaan hijvoorbeeld het wegblijven van de meubels, het zich oud voelen van de moeder, de het publiek vrijwel onmid- Dit dekor werd uitgevoerd dochter die wil scheiden, het dakraam dat kapot is, enz... dellijk lachen. De mensen door Roger Van Den Bran- verwachten van haar blijk- de, Rudi Neyrinck en John Het verhaal gaat over een hun karakter, hun plasti- zen en een broek aanhad. baar dat ze altijd grappig Seri vena. Voor klank en be- pas gehuwd paartje dat sche mogelijkheden en hun De figuur van Paul (Erwin jg Maar Celina was dan ook lichting stond Mauri te De zich installeert op een zol- uiterlijk. De Decker) was het tegen- gen plezier om zien. Verder Letter in en de grime werd derflatje Paul is een saaie. Rekening houdend met bo- gestelde: een eerder saai fi- verschenen nog op de plan- verzorgd door Veerle Ver- jonge advokaat, Corrie een venstaande vinden we dat guur. Het is namelijk daar- ken: een monteur (Danny heyen. romantisch huisvrouwtje, regisseur Paul Sonck geen tegen dat Come in opstand De Bock) en een hijger, En toch was er nog een Dan is er ook nog Velasco, juiste keuze gemaakt heeft komt. Doch ook hier ont- alias een besteller (Fernand detail dat enigszins raar him buurman; en Ethel, voor de rol van Corrie. Deze brak er iets in de figuur: Eeckhout). aandeed. Erwin De Decker. Corries moeder. Na een figuur wordt ons beschre- het saaie werd bijna niet schonk zichzelf een whisky etentje blijft Ethel bij Velas- ven als een romantisch benadrukt. DEKOR In, dronk ervan zette het co overnachten. Corrie wil jong bruidje. Door haar ui- Wat betreft het spel zelf: de Een pluim voor regisseur glas neer en goot zich nog scheiden omdat ze Paul te terlijk (lang, slank, kort personages bewogen zich Sonck die het dekor ont- een whisky in. Dan gaf hij saai vindt. Maar toch komt geknipt haar, bril) leek Jen- vlotter in het «gevulde» de- wierp. Alle attributen wa- het eerste glas aan Celina alles weer goed. ny De Potter op het eerste kor (2* bedrijf) dan in het ren essentieel voor het mi- die bedaard zei: nu moet ik «Blootvoets in het park», gezicht niet direkt een ro- lege appartement. Dekor- neu en werden dan ook mijn medicijnen met marti- geen echte opbouw van het mantisch figuurtje. Door stukken vergemakkelijken gebruikt in de mise-en- ni innemen, mag dat wel? stuk. geen hoogtepunt en de kleding werd dit nog dikwijls het spel. Toch was scène (anders hebben ze im- Pas daarna werd de echte geen echte ontknoping. eens benadrukt (laarzen- de prestatie die Jenny De mers geen zin). Paul Sonck martini uitgeschonken jeans) en een derde keer Potter en Erwin De Decker bewees oog voor detail te Blootvoets in het park kan legie en vertolking werd er op gewezen toen ze leverden niet zo slecht. De hebben door het steeds la- men nog bekijken op vrij- ls goed psycholoog moet aandacht van Paul vroeg en rol van Velasco werd ge- ten aan- en uitgaan van het dag 21 december om 19.45 regisseur de mogelijkhe- een luchtig negligé aan- speeld door de regisseur Rcht in de hall. Het hele u.in zaal Casino te Dender- n van z'n spelers kennen, trok. Die poging kon sla- zelf Heel goed. Toch ver- dekor werd uitgespeeld. monde, kracht van hun talent, gen, ware het niet dat ze wijten we hen alledrie een We begrepen wel niet goed Ann Sirou n persoonlijkheid en onder het negligé nog laar- gebrek aan tekstkennis (De De toneelgroep «Kameleon» die te Lokeren op de Spoele stilaan naam en faam begint te krijgen, opende het nieuwe werkjaar met een «boertige» klucht: «Een meisje uit de stad» van I. Ansinck. Dendermonde. Rosiers. Een scène uit Blootvoets in hel park. (P. Van San) Dendermonde. Rosiers. Meneer Velasco komt dineren en brengt een hapje mee dat niet door iedereen naar waarde wordt geschat. (PVan San) Bij de boerenfamilie Van Waaien ontbreekt sinds een paar maanden de zoon Jan aan de dis. Hij verdedigt het vaderland. Zijn vader, Henri, stug en ouderwets 'maar met gezond boeren verstand, vindt de nieuwe dingen die Jan inbrengt in het dagelijks leven van de boerderij al te progressief. Moeder Maria zalft waar het kan om de vrede te be waren. En als het wat uit de hand loopt, kan ze haar hart eens uitstorten bij haar vriendin Griet. De fa milie Seghera is aan lager wal geraakt. Edward, een man van de wereld probeert in het zakenleven, samen met zijn twee dochters, An- netje en Annabel, het hoofd boven water te houden. Het komt vooreerst tot een dwa ze verliefheid tussen Jan en Annette. Maar ook Griet en Edward schijnen elkaar al langer te kennen. Er wordt nogal wat gesjacherd met het zuur verdiende boeren- geld van Henri Maar het is ten slotte Griet, die als amb tenares bij de post, alles in de beste plooi weet te hou- bel Als liefhebber-regis seur trad op Georges Van Damme Hij zocht en vond het stuk, hij pastte het aan het spelerspotentieel aan en zorgde voor een wervelend schouwspel. Het was ook Georges Van Damme die op de gedachte kwam het stuk helemaal in het Lokers dia- lekt te spelen. Roger Van Bastelaere en Lea Verstraeten zorgden voor de rollen van de boer en de boerin. Ryan Rom- baut, als hun zoon Jan was weergaloos, terwijl Myriam Majolijne als Griet het hele maal niet slecht deed. Etienne Van Haver en Luc Podevijn zorgden voor de kleinere rolletjes: de poli tieagent en de postbode. De vreemde familie Segers werd vertolkt door Mare De Caluwé, Leen Plaetinck en Annemie De Baere. En willen wij nu alle spe lers min of meer over de zelfde kam scheren, wat het spelgehalte betreft, nie mand viel uit de toon, toch willen we een uitzondering maken voor Leen Platinck als Annabel. Deze zestienja rige stond voor de eerste keer op de planken. En het is maar door onvoorziene omstandigheden dat zij op slechts een maand voor de vertoning er bij gehaald werd. En op die korte tijd heeft zij het klaargespeeld om aan de figuur van Annette ge stalte geven. Lokeren. V.l.n.r. Ryan Rombaut, Lea Verstraten en Roger Van Bastelaer of een stukje van de toneelgroep Kameleon. Wat de technische uitwer king van het stuk betreft, ook dat was af. Het dekor, een boereninterieur, was het ontwerp van Georges Van Damme en werd opge bouwd door Aimé Van Uyt- vanck, Leopold Roossens, Leon Smet en Eddy Van Rossem. Voor het geluid zorgden Herman Blan- cquaert en Mare Adriaens, en de grime werd verzorgd door Simone Carnoy Nancy De Vylder.

De Voorpost | 1984 | | pagina 20