VIJF DOLLE MINUTEN 3 LOGISCH VERDIKT «EEN KWALIFIKATIE VOOR EEN EUROPESE PLAATS» (Rik Matthys) OPINIEONDERZOEK NAAR DE TERUGVAL VAN HET VOETBAL EENDRACHT AALST: WIKKEN EN WEGEN PETER CREVE VERWACHT VEEL HEIL VAN DE TERUGKEER VAN THEUNIS 1 VERRASSEND MAAR VERDIEND SPORTING LOKEREN-TELEX 26 - 21.12.1984 - De Voorpost krappe situatie, vlak schijnbaar j tast is,» dixit Ro I1ANK daarot Wel evcntjei t Appels dc rtcgen Excel :etal weken ii >p een bijzon mier. Appch wakt door dc thuisncder 1° Nationale DE DOELSTELLING VAN SK BEVEREN: «Na tien jaar vond ik op Freethiel onmiddellijk opnieuw de gemoedelijke, zuivere sfeer van vroeger terug. Ik had dat nauwelijks gedacht. Na twee titels en evenveel beker overwinningen kon de ploeg best anders gegroeid zijn.» Rik Matthijs is, ook al gaat het met zijn nieuwe werkgever toch niet zo best, een tevreden man. Wanneer het bestuur van SK Beveren besloot Rik Pauwels het hoofdtrainerschap van de nieuwe kampioenen toe te ver trouwen, plaatste het de oude bekende Rik Matthijs aan zijn zijde. Rik Matthijs, een Borger- houtenaar die jaren voor An- derlecht speelde, werd inder daad in het seizoen 1972-73 al naar Beveren gehaald om de pas gedegradeerde geel-blau- we ploeg weer naar eerste te brengen. En onmiddellijk luk te Matthijs in dat opzet. Hij kreeg op Freethiel trouwens waardevol spelersmateriaal. Voetballers als Robert Ro giers, Paul Vangenechten, Freddy Buyl, Wilfried Van Moer, Jaak Roelandt, Jean Janssens en de toen piepjonge Jean-Marie Pfaff. Het jaar na dien, het tweede avontuur voor Beveren in eerste klasse, investeerde men zwaar. De transfer van de jonge Guy De Baere van Sint-Ni- klaas, overal beschouwd als de grootste belofte van het Bel gisch voetbal, werd het nieuws van dat jaar. De Baere maakte de verwachtingen nooit waar en zou later via Berchem naar de onbekendheid afglijden. Matthijs hield de ploeg in eer ste en nam toen afscheid van Beveren. Bij Waregem wacht te hem de grootste ontgooche ling uit zijn voetbalkarrière. Sinds enkele jaren al zocht SK Beveren naar een sportief ma nager. Een man die vooral de jeugdkoördinatie verder moest doortrekken naar het eerste elftal. Zorgen voor de door stroming van het jeugdig talent naar het hoogste niveau. Mat thijs kreeg hier een belangrijke taak. De supervisie over de A- kern van Rik Pauwels, de B- kern van Omer Janssens, de Uefa-kern van Franky Jans sens en verder kontakt houden met jeugdkoördinator Guido Ferket en het adviseren bij trainingsprogramma's en transfers. De kwetsurenlast waarmee Beveren van bij het seizoenbe- gin te maken kreeg, zette Mat thijs onmiddellijk aan het werk. Hij begeleidde de nieu welingen bij hun eerste echte stappen in het eersteklasse- voetbal. En, net als Rik Pau wels zelf, vindt Matthijs dat de jongeren het helemaal niet slecht hebben gedaan. «We zit ten toch nog bij de subtop en de jonge spelers hebben bewe zen dat Beveren met vertrou wen in de toekomst mag blik ken. Na de winterrust, en in derdaad die komt voor Beve ren net op het goede moment, moeten we in staat zijn mee te strijden voor een Uefaplaats. Want dat was de doelstelling bij het seizoenbegin: een kwa- lifïkatie voor een Europese plaats. Daarvoor blijft er trou wens ook nog de Belgische beker.» De kleine kern waarmee Be veren het seizoen startte ziet Rik Matthijs helemaal niet als een nadeel Natuurlijk, stelt hij, konden we niet voorzien dat we met een dergelijke kwetsurenlast te maken krij gen. «Men hoort altijd: Ander- lecht dit. Anderlecht dat! An- derlecht heeft een grote kern nodig en kan het zich finan cieel ook veroorloven. Maar dat wil ook zeggen dat heel wat goede voetballers, ja interna tionalen, regelmatig op de bank zitten Dat schept soms drama's. Bert Cluytens bij voorbeeld is voor veel geld weggegaan, maar hij raakte zijn ziel als voetballer bij An derlecht kwijt. De supporters hebben het recht veeleisend te zijn, maar ik veronderstel dat ze bij Beveren de juiste ver houdingen niet uit het oog ver liezen. Op die manier maakt SK Beveren zijn supporters ge lukkig en blijft de ploeg finan cieel gezond.» Hugo Aerts AKTUEEL Sinds verschillende jaren wordt er, niet in het minst door de klubs zelf, geklaagd over de teruglopende belangstelling voor voetbal. En dan wordt er steeds weer gezocht naar de oorzaken ervan. Zo kregen bijvoorbeeld de media, de scheids rechters, de krisis.al de schuld voor de nog steeds groeiende 'afkeer' voor volkssport nummer één. Vorige week werd op het probleem echter een totaal andere kijk geworpen door hei opinieonderzoek van het Neder landse Inter Football. Want het is geen typisch Belgische situatie, ook elders in Europa gaat de bedrijfstak voetbal achteruit. Het profvoetbal is zelf de hoofdschuldige van de terugvoet bal, stelt Inter Football. En de twee belangrijkste redenen zijn te veel resultaatvoetbal met zijn verdedigend en weinig aantrekkelijk karakter en wanordelijkheden in en rond de stadions. Situaties die ook op onze voetbalvelden kenmer kend blijken. Uit het onderzoek blijkt dat de interesse voor sport in het algemeen zeker niet is verminderd maar dat er dus zeker wel minder naar het voetbal wordt gegaan. Er is een duidelijke verschuiving van de sportinteresse. Tennis, atle tiek, basketbal en volleybal bijvoorbeeld groeien nog steeds. Voetbal boert achteruit. Vooral dus het betaalde, zeg maar het ligavoetbal. Lagere afdelingen profiteren hiervan en inderdaad, het is een feit dat sommige derdeklasseclubs 'veel' meer toeschouwers trekken dan tweede, zelfs eersle- klasseploegen. Er moet dus wat veranderen. Hoe? Met beter voetbal, want onaantrekkelijk spel kan je niet verkopen. Me) meer chauvinisme, zeggen de Nederlanders, en met een voor de klub kenmerkende speelstijl. Dat ontbreekt nu volledig en dus gaat de kijker selektief te werk. En verder een betere akkomodalie en de supporter meer betrekken bij de klub.. Koning voetbal lijkt dus ernstig bedreigd, maar heeft het wel zelf de middelen in handen om de heropstanding waar te maken? Hugo Aerts Voor Eendracht Aalst is de winterstop welgekomen. In de eerste plaats krygen de discipelen van oefenmeester De Groote de volle gelegenheid om de batterijen opnieuw op te laden, na een heenronde waarop het etiket 'totale ontgoocheling' kan gekleefd worden. Inderdaad, ontgoocheld omwille van de slechte prestaties inzake winst en verlies, ontgoocheld omwille van het feit dat de meeste aankopen onder de verwachtin gen blijven. Oefenmeester Frans Bers vertelde ons onlangs nog dat hy Eendracht Aalst als een serieuze kandidaat voor de degradatie aanziet. De gewezen legerkommandant is van oordeel dat Eendracht 'te laag' kocht en spelers aanwierf die het tempo in tweede nationale niet aankunnen. Als we Bers goed begrijpen komt het hier op neer dat voorzitter Matthijs spelers aanwierf die niet over de nodi ge slagkracht en talent be schikken om Eendracht weer naar de subtop te loodsen. Maar ja, gedane zaken hebben geen keer en oefenmeester De Groote moet nu maar roeien met de riemen waarover hij beschikt. Persverantwoordelijke Ro ger Van de Waeter blijft, on danks de kritieke toestand waarin de Aalsterse tweede nationaler zich bevindt, toch nog altijd gematigd optimist. «Ik staar me niet blind op de huidige situatie. Eendracht staat inderdaad op de onderste sport van de ladder en gaat natuurlijk een zware terugron de tegemoet. Maar langs de andere kant hebben we in de eerste en voorbije periode van deze kompetitie, op uitzonde ring van RWDM, voor geen enkele andere ploeg op het speltechnisch vlak moeten on derdoen. Bovendien werden we gekonfronteerd met tal van gekwetste spelers. Neem bij voorbeeld Deroy, wel die heeft nog niet kunnen deelnemen aan geen enkele officiële wed- stijd. Bovendien kunnen we niet meer rekenen op Ferrera. Die gaat in februari a s. arbei den voor zijn firma in Japan en zijn gedachten gaan in zulke omstandigheden meer in de richting van het 'land van rijzende zon' dan naar voetbal in het Eendrachtte Nu ben ik wel met de redi ring akkoord dat bepai aangekochte spelers zich niet hebben kunnen aanpas aan het tempo van tweede tionale. Eigenlijk zijn een situatie terecht gekoi waarin een hecht nen gevormd te worden, geheel dat kan knokken eerste tot de laatste alle middelen dienen wend te worden om de tie «redding» in goede te leiden. Ik blijf echter ven in de goede wil vat spelerspotentieel, dat de huidige het morele niet aangetast is,» Van de Waeter. Net als zyn medemaats is ook Peter Creve erg gelukkig met de winterstop die, zo zegt het Bredense gemeente raadslid, voor SK Beveren net op het goede moment komt. De rust is wel kort want de negentiende december wordt de ploeg weer bijeengeroepen om zich via de Indoorcup, Beveren speelt daar eerst tegen Beerschot, op de terugron de van het Belgisch kompetitiegebeuren, voor te bereiden. Die terugronde zou de Waaslanders dan meer moeten opbrengen dan wat de mannen van Rik Pauwels er in de heenwedstrijden hebben uitgehaald. Anders moet men op Freethiel van een mislukt seizoen spreken. Peter Creve ziet de toe komst echter rooskleurig. «Zo slecht staan we nu toch weer niet. Net bij de subtop. En dat met een ploeg die week na week met gekwetsten had af te rekenen. Beveren mocht altijd al de offensieve toer opgaan maar met eerst Jaspers, dan Lambrichts en tenslotte ook nog Baecke uit de ploeg was het vooral achteraan dat moest bijgewerkt worden. Na de feestdagen zal het weer anders kunnen. Met Theunis erbij, de Limburger zal dan meer dan twee maand inaktiviteit achter de rug hebben, kan Beveren weer offensiever gaan spelen. Vooral voor Heinz Schönber- ger, maar ook voor mezelf, is de aanwezigheid van Theunis geruststellend. We worden dan op het middenveld goed be schermd en kunnen meer aan vallend gaan werken. Vooral Heinz miste de aanwezigheid van Paul en hij moest doorlo pend zijn verdedigende rol in het oog houden. Nee, Beveren start na de winterrust weer met een andere lei. Met ambitie Een Europese plaats is voor de kollega's haast een must. En dan blijft er verder de beker. Daar worden nogal wat zinnen opgezet. Beveren is nog niet uitgeteld hoor (H.A.) Sportief huwelijk in Zele. In Zele-Heikanl onderschreef Filip De Wilde, doelman van SK Beveren, zijn tweede profkontrakt. Ditmaal een levenslang met Els Plaetinck (gvw) EENDRACHT ZELE - VK NINOVE 2-2 De terugwedstrijd tegen Ninove is op een logische punten- deling geëindigd nadat de bezoekers een half uur lang domineerden in dit gewestelyk derby. Het derde kwartier kwam de thuisploeg geaarlyk opzetten langs Mare Coore- man zodat Ninove met een 1-1 aan de rust goed weg kwam. Na de pauze bewerkten de beide ploegen het bevredigend eindresultaat. De wedstrijd zelf startte on heilspellend voor de lokalen. 1» Frank Van Den Broeck liep er na een kopduel met Beeckmans duizelig bij en had medische zorgen nodig om te kunnen hervatten. Na vier mi nuten liep trainer Pfaff een kuitkwetsuur op zodat Stee man het veld in moest. Ninove daarentegen nam zonder fran jes het initiatief en verwoordde dit meesterschap in een kop- baldoelpunt van Raes waarbij de voor zijn doel vertoevende Van Puyvelde kansloos bleef Rond he. halfuur betaalden de K Zele-Nmove 2-2. Mare BORNEM - JONG LEDE 0-3 Jong Lede is aan een sterke periode bezig. Dat is nogmaals duidelyk gebleken te Bornem waar de thuisploeg niet groots was. Doch de lokalen werden evenmin door het geluk gediend. De grootste tegenslag voor Bornem was echter de produktiviteit van de tegenstander. Lede scoorde alweer regelmatig en op kruciale momenten. Het gaat de Ledenaars rond de jaarwende duidelijk voor de wind. De nieuwe thuisnederlaag van Bornem kwam bij het thuispubliek duidelyk zwaar aan. Bornem zakt nu diep weg in de klassering. De start van de wedstrijd was even voor Bornem. In de aanvangsfase waren de thuis- spelers de gevaarlijkste ploeg. Peeters en Peersman liepen te gen een kans aan, maar doel man Vijt bleef attent. Toen begonnen voor Lede de dolle minuten. Op vijf minuten tijd werd doelman Segers twee maal verslagen. Uyttenhove lukte de openingstreffer na een inworp van Strobbe. Lede ging op dat élan verder en even later was de jonge Mertens suksesvol tijdens het besluiten. Tijdens deze fase wankelde de thuisverdediging duidelijk. Twee doelpunten uit evenveel aanvallen. Lede mocht niet mopperen. Bornem leek se rieus aangeslagen en wist er voor de koffie maar weinig van terecht te brengen. Na de rust kwam Bornem fors drukken op het doel van de bezoekers. Voor Lede bra ken enkele moeilijke momen ten aan. Peersman poogde Vijt te verschalken, maar de doel man bleef overeind. Bornem kende wel veel pech t< schot van De Bruyn tegen de staak vloog. Lede speelde dui delijk op het behoud van de voorsprong. Het initiatief lag wel bij Bornem, doch de thuis ploeg bakte er, enkele kansen niet te na gesproken, zeer wei nig van. In de slotfase van de wedstrijd nam Eeckhoudt nog alle twijfels weg omtrent de zege van Lede. Als er nog wel mensen waren die twijfelden? Deze ruime zege van de be zoekers kwam erg gelegen. De konkurrentie in de bodem van dc klassering won ook zijn wedstrijd zodat Lede zijn posi tie wist te handhaven. Voor Bornem worden de problemen wel veel groter. Wanneer Lede met hetzelfde zelfvertrouwen en trefkracht kan uitpakken als gebleken is te Bornem, mag de eerstkomende thuiswedstrijd tegen Diegem geen enkel pro bleem opleveren. Scheidsrechter: Javaux Bornem: Segers, Jacobs, Spiessens, Pepermans, De Bruyn, Peersman, Glorieux, Van Paemele, Peeters, Benijn, Wymeersch. Jong Lede: Vijt, De Winne, De Rijck, Eeckhoudt, Van Paemele werd zojuist foutief gestopt (Pol) Steyaert, Mertens (82' raerts). Baten, Strobbe, Carlier, Uyttenhove. De doelpunten: 0-1 Uyttenl ve (14'), 0-2 Mertens (19 Eeckhoudt (87'). (G.D>PI ue Jo Wymeersch In duel met de Lede-doelman (Pol) Duel In de lucht (EVR) RED STAR HAASDONK - EXCELSIOR 1-2 3'Provinciale Didier Verheuge en Angelo Nijskens mochten woens dag II. plaatsnemen vóór de groene tafel: de uitsluiting van beide spelers in de wedstrijd Lokeren-Beerschot kostte eerstgenoemde een schorsing van twee speeldagen, Nijs kens daarentegen kreeg één speeldag aan het been Bewuste wedstrijd werd trouwens op de BBC-televi- sie gedeeltelijk uitgezonden om aan te tonen hoe triest het in België soms gesteld is met de arbitrage in de hogere voetbalafdelingen De Joegoslavische doelman Zalad komt toch niet naar Daknam. Naar we vernamen kon het Lokerse bestuur trainer Davidovic niet volgen in zijn keuze Maurits De Schrijver is, na een paar opgemerk te prestaties bij de reservenplocg, terug aan rusten toe. Het gaat dus niet goed met de blonde libero Rik Van Cauter daarentegen gaat er na de winterstop terug keihard tegenaan met het invallersteam. Hij hoopt binnen afzien bare tijd terug in de kern te staan Raymond Mom mens zit momenteel met de Rode Duivels in Griekenland. Woensdagnamiddag stond de wedstrijd tegen het Griekse elftal op het programma, uitslag 0-0. Wanneer U deze regels leest zit ons nationale team in Albanië waar zaterdagnamiddag dc wedstrijd Albanië-België zal betwist worden. (v.B.) De Brabander werd met twee prachtige doelpunten de meest opgemerkte speler van de wedstrijd (gb) lokale supporters opnieuw bib- bergeld wanneer De Bruyne op rechts doorging maar deze keer was Van Puyvelde wel ter plekke. Twee minuten later was de Zcelse doelman bij de Na de pauze schoot Ninove het pinken om een vrijschop van snc'st weg U'1 de startblokken. Van der Weeën uit het doel- Freddy Jacobs kende een dosis vlak te houden Plots keerde Seluk ,oen h'j een inzenden het tij nadat Steeman zich op van de ingekomen Naudts met rechts een weg baande door de het hoofd tegen de eigen Ninoofse defensie. Geens ver- dwarsligger verlengde. Het lengde de bal tot bij Cooreman doelpunt viel echter aan de maar deze laatste verschrikte overkant. De Brabander met zijn krachtig eindschot en- scoorde het doelpunt van de kei de supporters achter de maand toen hij een vrijschop bezoekende kooi. Een nieuwe rechtstreeks in het kruishout aanval, ditmaal foutief gestuit, JNinove, in het verlies leverde Peersman een vrij- geduwd, ging in het tegenof- schop op. Godart kreeg het fensief. Op de 60ste minuut leder niet helemaal onder kon- was de aalvlugge Raes op- trole zodat De Brabander in de nieuw ,er Plckke om een vrij- rebound de gelijkmaker tegen ^hop van Van der Weeën met de netten joeg. Eendracht leek het hoofd voorbij Van Puyvel- onweerstaanbaar geworden de P|^al^enTwee minuten wanneer Cooreman vrij doel een inzenden van De Bra- diende Pfaff nog de gekwetste Filip Plaetinck te vervangen bander tot wanhoop van de door Maache, maar beide Zeienaars over de doelmond ploegen leken best tevreden keilde. Op een voorzet Jacobs haalde een goed ge ïnspireerde Mare De Braban der in één tijd uit, maar ook hoogtepunten, deze aktic kende ecen sukses. met deze uitgangspositie, zo dat het derby zich beperkte tot middenveldspel zonder nieuwe De geei-roden hadden er voor de wedstryd alle vertrou wen in dat ze de punten zouden thuishouden en begonnen ook uitstekend met een vroeg doelpunt. De bezoekers lieten zich daarentegen niet onbetuigd met een vertimmer de ploeg en raakten met recht en reden aan een overwin ning die vooral gerechtvaardigd was door hun niet afge vende inzet. De thuisploeg speelde met dezelfde opstelling als degene die vorige week Waasmunster een puntje ontfutselde en toen een sterke indruk gaf. Bij de Sint-Niklazenaren integendeel tal van afwezigen: Stremersch bleef met een mysterieuze kwetsuur langszij, Firmin Heirbaut sukkelt nog steeds met een rugblessure, de ge broeders De Baere waren ook onbeschikbaar en Benny De Winter komt voorlopig nog niet trainen. Gelukkig keerde na lange tijd Mark De Breu- cker terug in de ploeg in rol van middelvelder direkt achter de twee aanvallers, Deckmijn en Vergauwen. Vermelden overigens nog dat Patrick De Beleyr als rechtsback een uit stekende partij leverde en dat Mohammed Achaibi het als middenvelder best aardig deed. In dc bcginmiuten was Red Star duidelijk de beste en dat werd aan de 7de minuut ook al beklemtoond met een doel punt Eddy Macs schotelde een comer voor die Dirk Van Boxelacr met een keiharde kopbal in doel verlengde. De ze goeie aanzet inspireerde de thuisspclcrs niet tot verder aandringen en ook van de tegenstander ging weinig ge vaar uit. Excelsior werd lang zamerhand wel vlotter in de kombinatie maar had nogal wat last van zenuwen en van te persoonlijke akties. Na de pauze had trainer Ma- les daar denkelijk iets aan ge daan want in de 48ste minuut viel de gelijkmaker. Aude- nacrt centerde een vrijschop keurig voor doel waarbij Mark Dc Brcucker uitstekend kwam ingelopen en naast een wat onthutste Buytacrt in doel schoof. Groen-zwart deelde nu dc lakens uit met nog enkele kansen voor Dcckmijn en Ver gauwen tot gevolg en een Star- formatie die gewoonweg per plex stond. In dc 73ste minuut raakte de eerder genoemde Excelsiorvoorhocdc immers door en speelde ook nog de keeper uit Gcrry Deckmijn schoof de bal echter iets te traag naar doel zodat een Haasdonkenaar nog in extre mis kon ontzetten. Excelsior bleef het beste voetballen ter wijl de thuisploeg niet op dreef raakte. In de 77ste minuut was het dan toch gebeurd: Deckmijn wrong zich door heen de lokale achterlijn en schoot dan onhoudbaar vanaf de rand van de grote backlij n in doel. Nadien was er echt niet veel meer te beleven omdat de be zoekers wat graag hun voor sprong beveiligden en daarin nooit werden bedreigd. Na af loop spraken de Excelsiorvcr- tegenwoordigers natuurlijk over bijzonder kostbare punt jes en het feit dat de ganse ploeg een pluim verdiende. Toch behoorde rechtsachter (voor het eerst overigens) Pa trick De Beleyr en de terugge keerde Mark De Brcucker bij de uitblinkers. Zondag plan nen de Heistraatjongens hun goede prestatie vanop Haas donk te herhalen en zou Appels moeten worden, beklemtonen dat formatie is waartegen >ior voor een tweetal weken het verlies ging op een der pijnlijke manier, was immers verzwakt uitsluiting van een speler ontsnapte meerdere keren de Sint-Niklase aanvallen. Red Star Haasdonk viel zijn kant wat uit de rol, de betere prestaties van jongste weken dus werden gewisseld met deze laag. Direkte daarvoor konden de donkse niet aanhalen, al werd van kanten wel toegegeven dat tegenstander werd onderschat. En het ge doelpunt in kon de spelers niet om de skore verder op te ven. Zondag trekt dan naar Waasmunster en daai moet zonodig iets gehaald wor den, wil men niet opnieuw de direkte gevarenzone vet zeilen. (m.n.

De Voorpost | 1984 | | pagina 26