2- Weinig vrede in kerstgemeenteraadszltting Ie Aalst UITREIKING HOOFDPRIJZEN OKTOBER-SPAARMAAND RAIFFEISENKAS1984 Alleen Waasmunsterse meerderheid keurde begroting goed Zevende kampioenschap van België Disco, Jazz en Breakdance te Waasmunster Openingsvergadering Jonge Balie Dendermonde Een nieuwe lagere school en aktievere jeugdwerking in Dendermonde GELE VAKANTIE VOOR TWEEHONDERD DENDERM0NDSE KINDEREN Zaterdag Driekoningenstoet in Sint-Niklaas De Voorpost - 21.12.1984 - 3 ;clijt lcd« In aanwezigheid van talrijke burgerlijke en kerkelijke vooraanstaanden had in het Gerechtsgebouw van Dendermonde de plechtige opening plaats van de Konferentie van de Jonge Balie te Dendermonde. Het was de 49e vergadering. In zijn openingstoespraak onderstreepte voorzitter Mare Grysolle dat de rol van de advokatuur niet beperkt is tot het pleiten, maar ook erin bestaat raad te geven en te verzoenen Daarna zette advokaat Alain Legat het onderwerp «de codex van Hammurabi, recht van alle tijden» uiteen, waarbij hij de nadruk legde op het enorme belang dat deze codex inhoudt, ook voor de huidige wetgeving. In de codex Hammurabi zijn geen godsdienstige bepalingen vervat. Dat komt overeen met het streven van Hammurabi naar een scheiding tussen kerk en staat Men kan die grote delen onderscheiden in de codex Hammurabi: het procesrecht, de wetten op de eigendom en het personen- en familierecht. Dan rijst de vraag of Hammurabi c is deze codex ook ingang te doen vinden. Naast de bouw van een nieuwe lagere gemeentelijke school in de deelgemeente Schoonaarde, kondigt schepen van onderwijs en jeugdzorg Patrick Meulebroek ook een aktieve jeugdwerking aan in het kader van het Internatio naal Jaar van de Jeugd. Dendermonde. Jonge Balie. Voorzitter Grysolle leidt de vergadering in. (foto Piet Hermans) CIM Dendermonde. Jonge Balie. Zoals gebruikelijk mocht men ook tal van vooraanstaanden welkom heten, (foto Piet Hermans) Wat het basisonderwijs be treft, zo stelt de schepen in zijn beleidsnota die past bij de be groting 1985. daarvoor zijn geen verhogingen voorzien. De kredieten voor de school maaltijden komen te verval len, omdat die sedert het begin van het nieuwe schooljaar niet via een tussenkomst van de stad worden georganizeerd. Voor de schoolbehoeften wordt in 70 fr. per kleuter en 200 per leerling van het lager onderwijs voorzien. Het basis bedrag voor de werkingstoela gen bedraagt 4.746.09 fr. per kleuter en 6.227,07 fr. per leer ling van het lager onderwijs. Het leerlingenvervoer maakt nog deel uit van een onder zoek. In 1985 wil men wat de gewone onderhoudskosten betreft, de beurt geven aan de oudste ge bouwen. Voor de bouw van de nieuwe basisschool in Schoon aarde is in de begroting een bedrag van 15 miljoen frank ingeschreven. De stad moet daarvan 6 miljoen voor zijn rekening nemen. Voor de ere lonen voor deze school is 475.000 fr. uitgetrokken. Voor de verdeling van de kre dieten over de drie vestigingen heeft men wat het basisonder wijs betreft gebruik gemaakt van hetzij de verdeelsleutel op basis van het leerlingenaantal, hetzij op basis van de geraam de oppervlakte van de school, naar het geval. Jeugdbeleid Volgens het subsidiereglement is er in de begroting een kre diet van 241.000 fr. voorzien voor de toelagen aan jeugd werking. In een afzonderlijke nota zal een voorstel over het lot van de jeugddienst na het beëindigen van het BTK pro- jekt worden voorgelegd. Wat de speelpleinen aangaat, daar van komen de gewone onder houdskosten niet meer voor op de lijst van de fakultatieve uit gaven. In de begroting staat een bedrag van 150.000 fr. in geschreven voor de aankoop van speeltuigen voor het speel terrein Perrebroek. Het een malig werkingskrediet naar aanleiding van het Internatio naal Jaar van de Jeugd, waar bij het stadsbestuur via de jeugddienst is betrokken, be draagt 50.000 fr. Komen we dan tot het ontwik kelingsbeleid. Hier is een ver hoging voorgesteld, ingaande op een nato van 20 december 1983 en opgemaakt door het kernkomitee van Dendermon de en aan de fraktieleiders van de gemeenteraad gericht. Het voorstel, aldus de schepen, kan nog niet worden ingewil ligd. Het krediet zal volledig gebruikt worden voor een der de wereldweek of voor elk ver vangend initiatief door het stadsbestuur genomen. Op vrijdag 14 december werden de hoofdprijzen van de spaarmaand uitgereikt in het Raiffeisengebouw te Dendermonde. De heer en mevrouw Van De Putte uit Eksaarde en de heer en mevrouw De Nul uit Lebbeke waren de gelukkige winnaars van een waardebon wooncomfort van 125.000 fr. Op de foto vindt U de gelukkige winnaars samen met provinciaal direkteur de heer Van Damme, een vertegenwoordiging van de Raden van Bestuur en het personeel van Raiffeisenkassen Lokeren en Lebbeke. De laatste gemeenteraadszitting van 1985 startte in gunstige omstandigheden met een kerstgeschenkje vanwege het stadsbestuur aan raadsleden en persjongens. De zitting eindigde trouwens naar Aalsterse normen eerder vroeg want met Kerstwensen door burgemeester Raymond Uyttersprot werd de openbare vergadering «reeds» te 23.30 u. besloten. Ondertussen gebeurde echter heel wat waarvan nogal wat gezegden, toespelin gen en insinuaties weinig met de kerstidee te maken hadden. Het weerbericht EEN GROENE KERST Er komt de komende dagen in wezen maar weinig verandering in het heersende weer. Bij de Azoren is een hogedrukgebied volop in opbloei richting Spanje. Bij IJsland bevinden zich depressies. Tussen deze beide druksystemen staat boven de Atlantische Oceaan een krachtige westelijke luchtstroming die bestendig zachte lucht naar het Europese kontinent voert. In deze lucht stroming trekken geregeld tegengebieden mee Tot en met tweede Kerstdag geeft ons dat volgende verwachtingen: wisselende bewolking. Gaande van opklaringen met tus sendoor enkele buien, naar zwaar bewolkte perioden met perioden met regen Daarbij waait er meestal een matige tot krachtige wind, overwegend uit het zuidwesten. De middagtemperaturen variëren daarbij meestal tussen 5 en 9 graden! Nachtvorst van betekenis wordt er niet ver wacht. Ook voor diegenen die op een witte kerst hadden gehoopt, wordt het een desillusie. In de wintersportgebieden treft men slechts sneeuw van betekenis aan boven de 1.500 meter Zeer koud is het dan weer in noord-Rusland. In Siberië tekende men gisteroch tend een temperatuur op van 62 graden onder nul. E.D.M. Een tweehonderdtal kinderen en leraars van de gemeen telijke kleuter- en basisschool aan de Denderbellestraat in Sint-Gillis-Dendermonde hebben een langere kerstvakan tie gekregen dan gewoonlijk. Een dertigtal van hen, onder wie een leerkracht, zullen die vakantie echter in bed doorbrengen omdat zij geelzucht hebben opgelopen. Dokter Hugo Malbrain, hoofd Deze maatregel was nodig om van het medisch schooltoezicht verdere uitbreiding van de in het Dendermondse advi- ziekte tegen te gaan. seerde het schepencollege om Ondertussen is men volop be de school te sluiten tot na de zig om het gebouw en de mate- pTÜIfrtf"1'6' rialen waarmee de kinderen in Er werden immers een dertig- aanraking komen te ont- tal gevallen van geelzucht ge- smetten. tt ,mVOOrde1.lanhti8 Toch is het aUemaal minder kleuters, 111 lagere schoolkin- erg dan het lijkt, zegt dokter deren en tien leerkrachten be- Malbrain. Deze vorm van geel- ÏÏSf meteen een ver" zucht (hepatitis-A) is een vroegde vakantie. goedaardige aandoening. Kin deren kunnen dat zonder kom- plikaties doormaken. Voor volwassenen is dat echter anders. Tegen deze ziekte is echter geen kruid gewassen. Alleen voldoende rust moet het li chaam de kans geven om zich te herstellen. Uiteraard zullen de nodige voorzorgsmaatregelen getrof fen worden, aldus schepen van onderwijs Patrick Meule- broeck. De school zal pas geopend worden als de verant woordelijke voor het medisch toezicht zijn fiat heeft gegeven. Slechte wil Raadslid Edgard Hooghuys (SP) die middenin tijdens de afwikkeling van de dagorde vroeg zijn traditionele einde- jaarsboodschap mee te geven vóór de toestand zodanig zou kunnen evolueren zodat «kerstvrede» nog enkel een ij- del woord zou blijken te zijn Hij wenste vrede aan alle men sen van slechte wil, verwek kers van konflikten allerhan de. Onbegrip, wantrouwen cn gebrek aan eerbied voor an dermans overtuiging zijn mo menteel schering en inslag. Toch wil blijkbaar iedereen in deze raad er voor de bevolking het beste van maken, onafhan kelijk of hij in meerderheid of minderheid zetelt In deze kontekst pleit Hooghuys dan andermaal voor verlaging van de belastingdruk. Hoofdschotels van deze raads zitting waren vanzelfsprekend het onderzoek naar de Voor de missionarissen Zaterdagnamiddag 22 december trekt de Driekoningen- stoet weer door enkele centrumstraten van Sint-Niklaas, en de kameel stapt mee op en ook de trommelband van de scouts is van de partij. Het initiatief werd ruim zestig jaar geleden genomen en komt ten goede aan de missionaris sen. Men krijgt tegelijk de gelegenheid, giften ten bate van de missies te deponeren in de bussen of in de speciale afferblokkcn na de zondagmissen tijdens de twee laatste weekends van 1984 cn het tweede weckend van 1985. Vorig jaar werd in verschillende kerken van Sint-Niklaas een eerste «proef» gedaan met de offerblokken. Pater Jan Joos, spilfiguur achter de Driekoningenoptocht en de kollekte, noemt het resultaat heel bevredigend De geldinzameling die met de stoet gepaard gaat vergelijkt pater Joos een beetje met de aktic van de groep Welzijns zorg. Het is immers de jongste jaren traditie dat in elke parochie van Sint-Niklaas een kerstfeest wordt georgani zeerd, en een nieuwjaarsgeschenk wordt bezorgd aan de gebrekkigen, bejaarden cn vereenzaamden. De Dricko- ningcnstuct zit op dezelfde golflengte. Niet dat de missio narissen marginalen zijn, al leven ze wel heel geïsoleerd cn voelen zij zich rond kerst cn nieuwjaar sterk vereenzaamd. Zoals gebruikelijk zal ook een deel van de ontvangen gelden worden afgedragen aan de Algemene Pauselijke Missiewerken. Bij de verdeling van de sommen zal het aandeel van iedere missionaris zoveel mogelijk aan de familie van hem worden overgemaakt, want die kent doorgaans de beste weg om de kerstgave te bezorgen. WV OCMW-labo-balans en de hui dige stand in de procedure van de verkoop van het stedelijk slachthuis. Hierover in volgen de editie meer details. In telegramstijl een aantal on derwerpen die behandeld werden. Eddie Monsieur (SP) betreurt dat te Aalst duidelijk weinig medeleven bestaat met de Britse stakende mijnwerkers en schepen Remi Van Vaeren- bergh stelde de toponiem «Do- nksveld» voor als benaming van een nieuwe straat te Hof- stade. Raadslid Dolores Baita (SP) verwees naar de overhe veling van stadsgelden naar Eendracht Aalst en naar de positie van deze klub in de rangschikking waarop Willy Van Mossevelde (VU) inhaak te met het laten betalen van zitplaatsen in de tribune met karnaval. Raadslid Danny De- nayer (VU) neemt het niet dat ons 5 fr. verhoging van het water per mJ vanaf nieuwjaar wordt opgedrongen zonder enige medezcggingsschap ook al weet hij dat die 5 fr. gewoon een kompensatic zijn voor wat de TMVW meer vraagt per m3. Dolores Baita (SP) vraagt an dermaal dat er een reglement zou komen i.v m de verhuring van socio-kulturele infrastruk- tuur en wijst op anomalieën en diskriminaties. Dat publiciteitsborden van 20 tot 15 m: krimpen neemt De- nayer (VU) niet Verder heeft hij het over het aantal publici teitsborden en het al dan niet betalen van taks. Gracienne Van Nieuwenborgh (SP) verwondert er zich over dat waar eerst gedacht werd voor de socio-kulturele infra- struktuur aan kategoric B men nu bij de aanvraag zich tevre den stelt met katcgorie C. Om dat we wel een bar en foyer hebben doch geen restaurant, repliceert schepen Borms. Ook over de beheersvorm, vzw of gemeentelijk met de respectievelijke voor- en nade len wordt lang geredetwist tot uiteindelijk door alle partijen uitgezonderd de SP wordt geopteerd voor de gemeen telijke vorm. Inzake de platanen op de Leo de Bethune en Capucijnenlaan neemt Danny Denayer het niet dat «omhooggevallen ambte naren ons vanuit Brussel ko men dikteren wat we met deze bomen moeten aanvangen» waarbij Lambert Van de Sijpe (CVP) het heeft over de woon- en andere funkties van de ring- lanen die volgens hem van doorgaand verkeer moeten worden vrijgemaakt «Praat tegen de vaak», zegt Edgard Hooghuys. «Waar moeten we dan heen met het doorgaand verkeer?» Over het verspreiden van be richten door de CVP-Jongcren van Hofstadc vermenigvuldigd in de stadsdiensten en afge stempeld met de zegelmachine van de stad trekt Danny De nayer zijn geplande interpella tie terug waarbij hij zegt in de kommissie een hem voldoend antwoord te hebben gekregen. Uit explikaties van schepen Doorns blijkt dat de specialis ten-rattenvangers te Aalst een éénmansdienst is die gehoor geeft aan alle oproepen zo spoedig als hij kan. Raadslid Van Mossevelde (VU) legde nog een amnestie motie ter stemming die una niem werd aanvaard «om de gevolgen weg te nemen van epuratie en repressie». Als bijgevoegde punten heeft Patrick De Smedt (SP) nog vragen over het afschaffen van de stempelkontrole, Willy Van Mossevelde over de uurrege ling van de huisvuilophaling en de muurteksten van Dr. Smur- ry die hij «een linkse psycho paat» noemt en Patrick De Smedt over de toestand in de stadsschouwburg. De begroting voor volgend jaar werd tijdens de jongste raadszitting aan de Waasmun sterse gemeenteraadsleden voorgelegd. Deze voorziet in de gewone dienst een nadelig saldo van 11 miljoen 514.514 fr. De uitgaven worden ge raamd op 128 miljoen 689.949 fr. en de ontvangsten op 117 miljoen 472.435 fr. In de bui tengewone dienst zijn de ont vangsten 138 miljoen 963.692 fr. en de uitgaven 133 miljoen 519.161 fr., aldus een batig saldo gevende van 5 miljoen 444.531 fr. De toelichting bij deze begroting werd gegeven door schepen van financiën Marie-Thérèse Maes. Zij Stel de dat de gemeentebelastingen niet werden verhoogd. Nadat burgemeester Strobbe mede deling gaf van het jaarverslag 1983 ging de raad akkoord met de onderhandse aankoop van een stofzuiger en boenappa- raat voor kasteel Blauwendael. Eveneens werd góedkeuring gegeven aan het ontwerp tot verbetering der openbare ver lichting in de Hollandse Mo lenwijk en verzoek om betoe laging. Schepen Thuysbaert stelde dat hiervoor 34 palmen met armaturen zullen worden aangekocht. De werken wor den geraamd op 1 miljoen 321.000 fr. waarbij men hoopt voor 1 miljoen 288.000 fr. aan toelagen te bekomen. De licht sterkte van de nieuwe armatu ren zal 70 Watt in plaats van 40 Watt bedragen. Wegenwerken in de Weverstraat Bij de bespreking van de meer- werken aan de Weverstraat voor een bedrag van 480.000 fr. plus BTW-voortkomende van een meer hoeveelheid van de KWS-onderlaag kwamen enkele diskussies los. Vooral raadslid Bruggeman had hier bij enkele opmerkingen. Hij was van oordeel dat vroeger was medegedeeld dat deze werken door Sint-Niklaas voor 80 t.h. en voor Waasmunster 20 t.h. van de kosten bedroe gen. Bruggeman drong hierbij aan om dit terug na te zien en dat het niet opging dat de ge meente daar hetzelfde bedrag als Sint-Niklaas diende voor te betalen. Burgemeester Strob be verklaarde dat het hier gaat over de gemeenschappelijke delen cn dat men moeilijk de gestelde normen van de techni ci kan in twijfel trekken. De raad diende nadien een besluit te treffen in verband met de bestemmingswijziging van en kele lokalen van de school te Sombeke ten voordele van de plaatselijke scoutsvereniging. De jongste tijd is net gevoelig uitgebreid tot 120 leden en werden hierdoor door de scouts enkele voorstellen aan het schepencollege gericht. Op zondag 23 december organiseren dansclub en dansschool Sebra te Waasmunster in het Sport- en Kuituurcentrum, in de N(jverheidslaan 34 de Nationale Kampioenschap pen disco-, jazz- en breakdance. De organisatoren verwachten hiervoor 250 deelnemers en deelneemsters. Men is meteen aan de zevende uitgave toe. Dit jaar kreeg dansschool en dansclub Sebra de opdracht, om onder auspiciën van de Belgische Professional Bond, dit kampioenschap te organiseren. Dit wordt beslist een nationaal gebeuren in het Waasland. Ook in 1982 werd de organisa tie van dit kampioenschap toe vertrouwd aan D.S. en D.C. Sebra Sint-Niklaas. Vorig jaar had de wedstrijd plaats te Has selt. Elk jaar gaat het om een afwisselend en vooral spekta- kulair gebeuren. Voor de deel nemers wordt het een belang rijke ontmoeting om zich met danskonkurrentcn te meten in soepelheid, snelheid, ritme en sierlijkheid. Voor de talrijke verwachte toeschouwers wordt het een spektakel van de bo venste plank en misschien voor sommigen onder hen de gele genheid om zich door de dans- mikrobe te laten besmetten. Voleens de organisatoren brengt deze manifestatie jaar lijks zo'n 500 tot 800 kijklusti- gen uit het ganse land bij me kaar. Omwille van de grote toeloop die wordt verwacht in de heidegemeente, ook zowel voor de jongere als oudere dansliefhebbers en sympathi santen, hebben de mensen van Sebra hun eigen zaal moeten verlaten. De organisatoren za gen zich verplicht uit te wijken naar buurgemeente Waasmun ster. Het ruime Sport en Kul- tureel Centrum Hoogendonck zal zeker een vlot verloop van het gebeuren - in de hand werken. Waarom deze wedstrijd? Zo een evenement is één van de middelen om de belangstel ling voor het dansen in het algemeen verder te stimuleren en de samenwerking tussen de dansscholen en -clubs aan te wakkeren. Men wil tevens de dansliefhebbers, die zich enorm inzetten in de onder scheiden dansscholen, de mo gelijkheid bieden zich met el kaar te meten in dit Belgisch kampioenschap. Vanaf 14 u. start dit nationaal kampioen schap. Er zal gedanst worden in verschillende kategorieèn nl.disco, jazz, solo's voor jon gens en meisjes onder de 14 jaar. Nadien voor meisjes bo ven de 14 jaar. Nadien volgt disco, jazz voor duo's, voor duo's met lifts en voor groe pen. Tot slot electric Boogie breakdance. De duo's en groe pen disco-jazz brengen een in gestudeerd dansnummer op zelf geselekteerde muziek. De andere deelnemers dansen met opgelegde muziek. Rond 18.30 uur wordt de einduitslag be kend gemaakt. Het wordt vast geen gemakkelijke taak voor de juryleden, die zowel pre sentatie, choreografie, muzi kale interpretatie als moeilijk heidsgraad moeten beoordelen van hard getrainde dansers en danseressen. De toegang be draagt 200 fr. Belangstellen den kunnen nog tot en met donderdag 20 december in schrijven via dansschool Sebra - Hertjes 15 te Sint-Niklaas, tel. 03/777.45.93. Het wordt op zondag 23 december een na middag vol show, sensatie, spektakel en moderne dans muziek. (p. van Gendt) Meteen zouden we ook een andere oplossing moeten zoe ken voor het kinderwelzijn, voegde burgemeester Strobbe eraan toe. Dit op vraag van volksunie-raadslid De Lam- per. Waarbij door de voorzit ter werd opgemerkt dat deze hun lokaal zouden krijgen in de zaal van de school, waar tevens moet gezorgd worden dat er een minimum aan ver warming zou zijn van 22 gra den. Wij zullen eerst nog in het schepencollege bespreken hoe we aan dit alles kunnen verhel pen, aldus burgemeester Strobbe. SP-raadslid Janssens vroeg waar de uitbetalingen van de mutualiteit dan kunnen plaatsvinden. Dat is echter geen probleem stelde de voor zitter. Dan ken evenwel ge beuren in het zaaltje of in het schoolhuis. Bij de stemming ging Janssens deel uitma kend van de oppositie niet akkoord met dit voorstel. Vol gens laatstgenoemde is het steeds voor dezelfde verenigin gen waarvoor er wat gedaan wordt. Vervolgens werd een begrotingswijziging nr. 1 van 1984 door de raad goedge keurd. Voor de begroting van 1985 voorziet men een batig saldo van 993.349 fr. Volgende leningen werden nadien nog goedgekeurd; een lening van 1 miljoen 400.000 fr. voor wer ken tot vernieuwing van voeg- vullingen; een lening van 1 miljoen 582.000 fr. ter finan ciering der gemeentelijke toe lage aan de kerkfabriek-cen trum voor de meerwerken aan de kerkrestauratie en tenslotte een lening van 4 miljoen 910.000 fr. ter financiering van de aanpassings- en verbou wingswerken aan kasgeel Blauwendael. De raad gaf nog zijn goedkeuring tot vaststel ling der gemeentevlag naar aanleiding van het advies van de bevoegde diensten van het ministerie van de Vlaamse ge meenschap, evenals aan de vaststelling en toekenning van een toelage aan de jeugdmu- ziekschool. (V.G.P.)

De Voorpost | 1984 | | pagina 3