Wie wil er eigenlijk nog die rijksweg 60 in Stekene? De Stropers (Kemzeke) eindelijk natuurreservaat? Hondenklub Lucky Dog uit Tlelrode bestaat vijf jaar Playbackers uit het Aalsterse aan de eer in Stekene Debat Leefmilieu Sint-Gillis wordt WILG-Sint-Gillis Botvink - Hellestraat (Stekene) exposeert Beveren gaf meer dan half miljoen aan 11.11.11 De Voorpost - 21.12.1984 - 45 De rijksweg 60 ter diskussie in Stekene. U herkent v.l.n.r. L. Ferket (ABS), ingenieur Casteels van openbare werken, E. Matthijs van Leefmilieu Stekene en M. Oelbrandt namens Abllo (gremar) Het panel en de moderator waren er voor het «Groot rijksweg 60-debat». Het podium en de zaal waren in orde, de organisatie was in orde. Maar de toehoorders, bleven weg. Amper een zestigtal konden we er tellen. Eigenaardig toch dat zo'n belangwekkend onderwerp, zo'n probleem dat het leven van honderden Waaslanders door-en-door kan veranderen niet kan rekenen op enige belangstelling van de «gewone man»... Het panel bestond uit de heren G. Goossens (Boerenbond), A. De Greydt en P. Matthijs (SP), L. Ferket (ABS), Cas teels (ministerie openbare wer ken), E. Matthijs (Leefmilieu Stekene), M. Oelbrandt (Ab- blo), W. Peeters (VU) en de enige dame in het gezelschap N. Macs (VU). De pientere lezer heeft gesnapt dat er geen CVP-ers of PW-ers aanwezig waren, net zo min als vertegen woordigers van het gemeente bestuur van Stekene. Het ge meentebestuur liet weten dat het Stekense standpunt duid- lijk is: totaal tégen de RW 60, maar een deelname aan dit debat had dat standpunt even tueel kunnen «bezoedelen». Ingenieur Casteels een nauwgezet, duidelijk en niet vlug in paniek te brengen am btenaar vroeg zich af om wélke RW 60 het hier ging: de grootschalige ofwel de klein schalige? Voor de eerstge noemde werd een strook van liefst 200 m geprereservecrd op het gewestplan, wat nog niet wil zeggen dat die zal ongeveer hetzelfde standpunt als de VU in. Hét grote pro bleem, aldus de SP-er, was het bezwaar dat op de geprereser- veerde gronden ligt en ook hij zwoer bij een alternatieve op lossing. De heer Matthijs meende ech ter begrepen te hebben uit de woorden van de heer Cau- berghs (kabinet ministerie openbare werken) dat de RW 60 niet meer op het program ma van openbare werken zou staan... 160 ha grondinname Eugeen Matthijs van Leefmi lieu Stekene was uiteraard volledig tégen deze RW 60. Ondermeer omdat liefst 160 ha landbouwgrond zou worden onttrokken aan z'n bes temming. Hier kwam hij na tuurlijk in konflikt met de heer Casteels. Verder benadrukte hij het feit dat Kemzeke van Stekene zou worden afgesne den, wees op de vêrkeershin- der, het lawaai, de enorme kosten, de verstoring van het natuurlijke en ekologische worden gebruikt. Voor de «al- evenwicht en het feit dat tentatieve» oplossing zouden 75% van het verkeer op de op de bestaande provinciale provinciale baan pendelver baan twee omwegen worden keer is. Dus zal blijven gebruik aangelegd: rond de dorpskom- men van Sint-Pauwcis en Kemzeke. Vermits het voornamelijk om de «grote» RW 60 ging, ver maken van deze baan! Lieven Ferket van het ABS was van oordeel dat reeds te veel landbouwgrond was ont- - trokken aan z'n oorspronkclij- duidelijktc Casteels dat voor ke bestemming, terwijl die deze verbinding tussen E3 en grond nodig is voor tewerkstel- Expresswcg zowat 11 ha wei land, 16 ha akkergrond, 3,5 ha ling en voedselvoorziening. Vooral de overheid doet aan bos en ongeveer 1,5 ha tuinen grondinname, meende e.d. zullen worden ingepalmd ABS-spreker: industriezones Deze RW 60 zou er moeten die vaak braak blijven liggen, komen omdat de provinciale woonwijken waarvan grote de- baan haar verzadidingspunt |en onbebouwd blijven, ont- bcreikt heeft Soms worden spanning én wegennet. Hij eis- 10.000 en méér voertuigen per tc dat zuinig zou worden om- dag gemeten, terwijl 9.000 als gesprongen met de landbouw- veilig wordt beschouwd. Niet écht nodig grond en keerde zich zowel tegen de kleine als de grote RW 60. Enkel een aanpassing Nelly Macs meent dat de van de provinciale baan zou RW60 er niet meer écht nodig door de beugel kunnen, is, gezien de vaste oeverver binding er niet kwam en er dus Waarom RW 60? geen grote verkeersstroom te Voor de Boerenbond verwon- verwachtcn was. derde Guido Goossens er zich De twee trajektcn noemden ze over dat iedereen het er roe- waanzin, terwijl ze nog geen rend over eens is dat geen uitsluitsel kon geven. Een keu- landbouwgrond meer mag ze tussen de grote en de kleine worden ingenomen, waarna hij RW60 diende vooreerst te het over de plaatselijke boeg worden besproken in haar par- gooide. Het gemeentebestuur tij. Het grote probleem was volgens de VU de verkeers stroom door de dorpskernen van Sint-Pauwels en Kemzeke. Wel diende er een oplossing te worden gevonden om het ver keer uit Sint-Niklaas weg te halen, maar een grootschalige RW 60 een aanslag op de open ruimte, enz... is daarvoor niet noodzakelijk. Zij pleitte dan ook voor «hier en daar» een aanpassing aan de bestaande wegen. Ook SP-er Pros Matthijs wilde vooraf overtuigd worden van de dwingende noodzaak van de RW 60 en nam wat betreft de op te lossen problemen (dorpskernen, veiligheid e.d.) ne (levensader van Stekene), de RW 60 (noodzakelijk voor tewerkstelling), sociale wijken (boeren moeten sociaal voe lend zijn), laat bebossing van landbouwgrond toe... Hij.stel de dat de BB reeds tien jaar geleden bezwaar had gemaakt tegen de RW 60, dat er op de Expressweg méér ongevallen gebeuren dan op de provincia le baan en dat de Boerenbond tegen de RW 60 is en blijft. M. Oelbrandt van Abllo kwam, via een verhaaltje, tot de voor hem ware reden van de eventuele aanleg van de RW 60: aan de bouwers van de Liefkenshoektunnel waarbij trouwens géén spoorwegbed ding is voorzien werd be loofd dat zij 17.000 voertuigen per uur zouden te verwerken krijgen. Vermits het een «te betalen» tunnel zal worden was een nieuwe weg nodig die alle voertuigen naar daar zou loodsen. Daar de vaste oever verbinding is weggevallen, is de RW 60 overbodig, meende hij nog. Sirenenzang De heer De Greydt van de SP hamerde nogmaals op het pro bleem van de huidige verkeers drukte langs de provinciale baan, die hij zelfs onhoudbaar noemde. Hij meende dat een serieus alternatief absoluut noodzakelijk is in funktie van de doorstroomfunktie, om de leefkernen van Sint-Pauwels en Stekcne-Kemzcke te bewa ren. Dit was ook de mening van VU-senator- Peeters, die echter uit ondervinding (Ham- me) sprak en waarschuwde te gen de «sirenenzang van open bare werken». De overwegen werden pas beveiligd nadat er 16 doden waren gevallen, het is en blijft levensgevaarlijk bij duisternis, waar zullen de fiet sers moeten gaan rijden, wat met de geluidshinder, de par- ralelle landbouwwegen, de grondinnamen? En p-as daarna begon de dis kussie, waarbij voornamelijk ingenieur Casteels gevizeerd werd. Lange tijd werd te recht stilgestaan bij de vei ligheid (fietspaden, maar voor al verkeerslichten) waarna de diskussie zich voornamelijk toespitste op een meningsver schil tussen enerzijds SP en VU en anderzijds Abllo. Daarna werden vanuit het pu bliek nog enkele vragen ge steld, maar ook die brachten geen pasklare oplossing. Aan dacht ging wél naar het even tuele gebruik van de oude spoorwegzate tussen Sint-Ni- klaas ennHulst. Gremar Bestuurslid van 'Leefmilieu Sint-Gillis' (Waas) (Ignace Thyssen) meldt ons dat zijn verenigig van naam is veran derd. Leefmilieu Sint-Gillis heet voortaan WILG en dat staat voor «Wij ijveren voor een Leefbare Gemeente». De wijziging moet verwarring met de werkgroep milieu van de plaatselijke CVP-afdeling uitsluiten en. zo vinden de bestuursleden, onderbouwd worden door een grotere aktiviteit van WILG. Inwoners van Sint-Gillis-Waas met vragen i.v.m. het milieu in hun omgeving kunnen altijd terecht bij WILG, Kerkstraat 107, telefoon 03/770.73.02. Er stond veel talent op de planken van het Stekense «kul- turele Centrum». Jonge men sen vooral die zich inleefden in de «act» van één of andere hedendaagse popster, het lied je meestal rats van buiten ken den en ook maar het kleinste gebaar, de subtielste zenuw trek, de soms sublieme dans passen enz. zo goed na bootsten dat men eraan zou gaan twijfelen of het niet de échte was die aan het werk was te Stekene... Zeven keer Michael Een Michael Jackson is onge twijfeld het meest dankbare «onderwerp» voor zo'n play- backshows want in Stekene was hij liefst zevenmaal ver tegenwoordigd. Een totaal spektakel dat gewoonweg af was. Het was deze groep rond Michael Jackson ofte Patrick De Koninck uit Lede die dan ook verdiend de eerste prijs wegkaapte. Goed voor zeven duizend frank, te verdelen on der wel vijftien mensen. De winnaar was niet alleen; samen met z'n gezelschap bracht hij een kopie van de videoclip die één van Jacksons suksessen be kend en beroemd maakte. Een prachtig werkje dat de eerste prijs ruim verdiende. Maar er waren nog andere aanspraak makers op deze eerste prijs. Een bijzonder zware taak was weggelegd voor de jury en voor de plaatselijke pers: zij dienden de eerste twee prijzen toe te kennen. De derde prijs was afhankelijk van de goes ting van het overtalrijke pu bliek. Na telling kreeg de Ste kense groep die de Pointer Sisters imiteerden veruit de meeste stemmen achter hun naam zodat dit familiale trio de prijs tweeduizend frank rijker werd. Een vierde prijs kwam van de laaiend enthoesiaste uitbater Leo De Block, die aan Alexander Curley (een natuur talent!) de prijs van de zaak toekende. Playback in Stekene. Op de foto de imitatoren van Michael Jackson en groep, The Pointer Sisters uit Stekene en Kate Bush uit Erembodegem (gremar) Kate Bush De eerste prijs ging dus naar de beste onder de Michael Jacksons, terwijl Kate Bush op de tweede plaats eindigde. Een andere Jackson, vertolkt door een break-dance-leraar uit het Brusselse, Jessy Kay, legde be slag op de derde plaats, Alexander Curley werd vierde en Liza Minelli vijfde. Dan was er nog de tweede prijs of «de prijs van de pers». Na een eerste selektie bleven Kate Bush (Anja Meuleman uit Erembodegem), Cindy Lauper (Geert Claeys uit Hofstade), André Hazes (Luc Meuleman uit Herdersem). Michael Jackson (Patrick De Koninck uit Lede) en George Michael (Pater van de Velde uit Beve- ren) over. Na enige rugge spraak en nadat alle beoorde- lingskriteria nog eens waren uitgebeend kozen de persmen sen de 15-jarige Anja Meule man uit Erembodegem, die op een sublieme manier Kate Bush zeker niet de gemak kelijkste figuur om na te bootsen! op de planken to verde, als hun uitverkorene. Het was ondergetekende die de eer kreeg om Kate innig geluk te wensen met haar prijs: een diploma en drieduizend frank. Deze eerste «Playback- show van Waas- en Zeeland» waarvoor Diskobar Sfinx het technische luik verzorgde en waarvoor de presentatie in handen was van Guy Van Praag werd een enorm sukses. Gremar Het Aktiekomité ter Beveiliging van het Leefmilieu op de Linker-Scheldeoever werkt momenteel aan een motie waarin wordt gepleit om de tachtig hektare staatseigen dom van het bosryke gebied De Stropers het statuut van natuurreservaat te verlenen. Het is de bedoeling om die motie binnenkort aan staatssekretaris Akkermans over te maken. Momenteel wordt steun gevraagd aan de Wase parlementairen en de gemeentebesturen van Stekene en Sint-Gillis. Laatstgenoemde gemeente heeft overigens al positief gereageerd op het verzoek van Abllo. De Stropers is een 250 hektare klaas - Lokeren kreeg het ge- groot gebied dat zich uitstrekt bied de bestemming van na- op het grondgebied van Steke- tuurreservaat toebedeeld, ne en Sint-Gillis. Zo'n tachtig maar in de praktijk blijkt dat hektare zijn staatseigendom, nog steeds niet het geval te Op het gewestplan Sint-Ni- zijn. Tot dusver heeft Akker mans alle verzoeken in die zin naast zich neergelegd. Eén van die verzoeken ging uit van de Hoge Raad voor Na tuurbehoud in november 1981. Als voornaamste argument werd toen de hoge waarde van het gebied vermeld. Abllo wil nu nog maar eens proberen om voor het gebied het statuut van reservaat te krijgen. Daaraan zijn immers een aantal voorde len verbonden. Vooreerst komt er dan meer geld vrij voor bepaalde natuurbehouds- aktiviteiten Ook wordt in zo'n geval een beheerskomité met deskundigen samengesteld. Door de goede verstandhou ding met Waters en Bossen werd niettemin al een en ander gerealiseerd. Zo werd in 1983 gestart met een begrazingsex- periment. Bedoeling van het projekt is de oorspronkelijke vegetatie te behouden en, waar nodig, te herstellen. Maar er stellen zich uiteraard nog wel problemen in het ge bied. Zo is er het al jaren aanslepende probleem van de illegale weekendverblijven, een onderwerp trouwens dat onlangs nog tijdens de ge meenteraad te Sint-Gillis aan de orde kwam. In milieukringen is men van oordeel dat de gemeentebestu ren te laks optreden. Abllo is van mening dat er voorbeelden moeten worden gesteld en dat enkel een krachtdadig optre den aan deze plaag een einde kan stellen. In De Stropers zijn bepaalde gedeelten voor ver- blijfsrekreatie gearceerd, maar dat belet niet dat er zich nog weekendverblijven bevinden in daarvoor niet bestemde zo- Op 1 februari '80 werd onder impuls van de familie eindigde immers op een zeer Verheyden in Temse de hondenafrichtingsclub Lucky Dog verdienstelijke vijfde plaats, gesticht. Deze vereniging zit dus in haar vijfde werkjaar, •f^hjks organiseerde men Onverdroten zetten zij zich in voor de opleiding van l~cc nationale wedstrij- honden lot gezelschapshonden of lol waak- en verdedi- „Talig "tó WaSaSd°de™V gmgshonden. spaties op teneinde de hon- Erik Verheyden, die nu nog andere volgende resultaten: densl^rt te promoten, steeds sekretaris is, bracht het eerste plaats te Zinnik, tweede ,Lucky Dog in het voor elkaar bij het gemeente- plaats te Lebbeke, vierde af8e,°Pen Jaar niet minder dan bestuur Temse het terrein ge- plaats te Masnuy-st-Jean. Max vier demonstraties gegeven op legen aan de Burgemeester A. avondmarkten, braderieën en Heymanstraat in Tielrode ter wis zich ook te plaatsen tussen feestelijkheden, beschikking te krijgen. Samen de honden d,e g?selekteerd Lucky Dog is groter geworden met zijn vader Albert, voorzit- wcrdcn voor de Grote PnjS en e,nd 1983 reeds kon men Annie D'Hollander en haar Duitse herder Tron zich kam pioen van de hondenschool. Nelson van Fred De Vlee- schauwer kroonde zich klub- kampioen in de klasse begin nelingen bij de verdedigings honden en in de klasse gevor derden pakte Max van Luc Robberecht de titel. Door het grote ledenaantal 'is men verplicht uit te breiden. Je kan best begrijpen dat men als klub liever met plaatsgebrek dan met ledengebrek kampt. Dit plaatsgebrek neemt echter niet weg dat nieuwe leden nog steeds welkom zijn. De boog kan echter niet altijd Prijs en eind 1983 reeds kon men ttr en 'Jfn'va.n Belgic, hel k™pi«n- een klubkampioenschap raga- Mets. schatbewaarder, aange- f13" va" Belg» in de bevor- „seren. Ook d,t jaar werd een vuld met nog enkele hondenfa- denngsklassc. Ook hier was h,j Wubkampioenschap mgencht. naten, brachten zij het voor niet zomaar een meeloper. Hij Op 6 augustus '84 kroonden mekaar het nodige geld samen te brengen om het plein aan te leggen en er een kantine te plaatsen. Zijzelf stelden zich voor de ter beschikking gestel de som borg. Langzaam maar zeker groeide het ledenaantal en in 1982 werd ook begonnen met het geven van lessen honden school. Op deze wijze boden aspirant-africhters zich reik halzend aan, In de honden school worden de honden ver trouwd gemaakt met de ge hoorzaamheidsoefeningen uit het programma voor gezel schapshonden. Ook sommige tiondenajrichtingsklub in Tielrode. De vereniging bestaat vijf jaar en heeft volop wind in de zeilen (dw) van deze mensen dromen er van, eens met hun hond «wed strijd te kunnen spelen». Vol gend jaar reeds krijgen zij de gelegenheid te bewijzen hoe ver zij staan. Op zondag 25 *è1™torh?»oor'Itckï» ">'llt"'traalsc Botvink bestaat dit jaar precies 21 jaar. vink uit tot een waarachtige honden in Tielrode door 1)626 ornitolo8iscbe kring uit Stekene-Hellestraat organi- vogelklub. Nu nog wordt een Uiteraard bestaat een honden- °P 22 en zondag 23 december dan ook de «Wisselbeker Gislain Van africhtingsclub niet alleen uit eerste tentoonstelling uit z'n «volwassen» loopbaan. Vorig Hooste» betwist onder de deel- cen hondenschool. Bij Lucky jaar stonden liefst 1626 vogels te kyk en te keur en dit v°gel^n?nden- La'er Dog is het allemaal begonnen aantal zal niet worden geëvenaard. Nu zullen, zowel uit veitj™d l6° .u ne^"sJ met het ringwerk, dit is de ons landje als uit Nederland, zo'n 1.250 gevederde diertjes muk breidde zieh uit TV l*/ opleiding tot waak-en verdedi- worden tentoongesteld. Klub breidde zich uit. De ten- gespannen staan. Men waagt zich soms aan het feesten, voornamelijk om de sfeer en de kameraadschappelijkheid op peil te houden. Zo wordt deelgenomen aan karnaval en last but not least is er het jaarlijkse gezellig samenzijn (teerfeest) en de barbecue. Wie interesse heeft kan terecht op het terrein Burgemeester Heymanstraat te Tielrode op de trainingsdagen (dinsdag en donderdag vanaf 17 uur en zaterdag vanaf 14 uur) of bij onze sekretaris Erik Verhey den, Ganstienden 31 te Elvcr- sele, tel. 052/47.28.57. 15652 104 gingshond, ook politiehond ge- toonstelling verhuisde naar de Hooslc en Edward Rods plaatselijke scholen (die tel- naamd In dit programma Ie- In 1%3 deed Achiel Vercaute- ide de Hellstraalse Boi- kens diénden te.worden ont- ren de honden niet alleen te ren een oproep tot enkele vo- gehoorzamen, maar ook aan- gelliefhebbers in Stekene-Hel- vallen en de aanval te staken lestraat om ook in deze paro- op bevel. Het volledige leer- chic eens iets te doen voor en pakket uitleggen zou ons uiter- door mensen die hun hobby aard te ver leiden. Waarschijn- gemaakt hebben van het kwe- lijk heeft u Lucky Dog al eens ken van vogels, aan het werk gezien op een Het was in de demonstratie. Zoniet kan u KWB-Hellestraat dat alles ge- steeds terecht op één van de beurde en mensen als Georges wedstrijden ringwerk in 1985, Cor,eb.eeck- Lucien Geerinck ruimd) en toen de mooie zaal «'t Helleken» een feit was ge worden, werd deze ruime zaal de vaste tentoonstellingsplaats van de Hellestraatse Botvink. Men exposeert nu zaterdag 22 december van 13 tot 21 u. en zondag 23 december van 9 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. Gremar De rijksweg 60 ter diskussie in Stekene. IJ herkent v.l.n.r. G. Goossens (BB), de SP-ers De Greydt en Matthys, en de VU-parlementairen Walter Peeters en Nelly Maes (gremar) meer bepaald op zondag 21 en Willy De Paepe sprongen De 11.11.11-aktie die dit jaar deelgemeenten: Beveren april of 30 juni, of op de trai- °P de wagen.. te Beveren werd gehouden ten 189.784 fr.. Melsele 150.340 ningen. De eerste vogelshow ging door voordele van visserskoopera- fr., Vrasene 72.248fr Doel in café De Pekton en men ll,es te Negombo, een kust- 16.000 fr., Kieldrecht 54.704 ,1!? stelde ongeveer honderd Plaa,sJe 'e 8n Lanka'. werd [r Kallo 21.020 fr, Verre- Tot in 1983 stond de naam van beestjes tentoon Veel belang- door de bevolking gunstig ont- broek 23.255 fr. en Haasdonk dCJClub "°8 °P g6e" enkel stelling was cr toen niet, maar ^ld" "et totaal verzamelde 32.413 fr. wedstrijdblad ingeschreven. de leerlingen van de Helle- bedra8 beloopt 559.764 fr. Vergeleken bij de aktie van Maar in 1984 werd dat euvel straatse school brachten wél Daarb|j komt no8 10 000 fr vorig jaar is er in alle deelge- vcrholpen. Max, de hond van een bezoek subsidie van het gemeentebe- meenten vooruitgang. Het re- Luc Robberecht, behaalde in stuur sultaat van 1983 was 442.300 '84 in de nationale wedstrijden Onder impuls van onder meer De bedragen zijn als volgt ver- fr. in de bevorderingsklasse onder Cyriel Dhooghe, Gislain Van deeld over de verschillende Het gemeentebestuur dankt al le medewerkers uit de verschil lende dorpsraden (Kallo en Doel), ontwikkelingsgroepen (Melsele, Vrasene, Verre- broek) en de 50 verenigingen (Haasdonk, Kieldrecht en Be veren) voor hun niet te onder schatten inzet bij deze aktie. Uiteraard wordt ook een woord van dank gericht aan de Beverse bevolking voor haar financiële bijdrage. (wvdv) Afgelopen zaterdag zat de Stekense zaal Het Centrum aan de Dorpsstraat alweer méér dan stampvol. De Play- backwedstrijd van Waas- en Zeeland was een schot in de figuurlijke roos, zowel wat betreft de belangstelling als inzake deelname. Er kwamen inderdaad 32 kandidaten opdagen, gaande van Julio Iglesias (die 's morgens reeds de wekelijkse markt met z'n aanwezigheid had vereerd) over natuurlijk Michael Jackson tot Peter Maffay en Urbanusje van Anusje. Ook vader Abraham was er, Kate Bush, Stevie Wonder, Doris en Liza Minelli. Verder Robert Jacketty and the Scooters en Alexander Curley met André Hazes en Elvis tot zelfs Claude Francois.

De Voorpost | 1984 | | pagina 45