Ay Marieke, Marieke, een rijkelijk lachspektakel in première te Lokeren Berlaarse Kuituur kring bereidt het jaar 2000 voor Plezierig-plezant, de moeite overwaard Robert en Bertrand, op de wijze van ommekaar PACT Aalst op «Het balkon» Oberon-Temse wil echtgenote terug )p zaterdag 2 fe- rzorgt de kring en gastvooratel- Gildenhuis tge Op vrijdag 21 december geven Jacques Vermeire en Raf De Pauw en da's een Lebbekenaar in het Kultureel Centrum «Torenzaal» te Lokeren, de eerste voorstelling ten beste van «Ay Marieke, Marieke!», een kabaretteske lachkreatie van Patrick Meirte, Hebt u wel eens een bedorven kreeft gezien? Het dier fosforesceert. Er komt een spookachtig schijnsel vanaf. Met die glans heeft humor wat te maken. Een echte samenleving, waarin alle normen nog overeind staan, kent de humor niet. Zij kent de opgewektheid. Voor humor echter is ze te sterk. Eerst als het geloof in bepaalde waarden is uitgehold, ontstaat een gevoel voor betrekkelijkheid, dat humor mogelijk sliert lachsalvo's. Een rijke lijk lachspektakel als medi cijn tegen de met ernst ver giftigde, grijze wereld. Met dit citaat uit het oeuvre van Godfried Bomans als motto, introduceren auteur Patrick Meirte en akteurs Jacques Vermeire en Raf De Pauw hun kreatie «Ay Marieke, Marieke», een in genieus bouwstuk, een «hot news» magazine met de Vlaamse «soul» en Vlaande ren als inhoudelijke en de vervuiling van ons taalge bruik en de manipulatie van en via onze kommuni- katiekanalen, als vormelij ke themata. Een sensatieblad omtrent Vlaanderen op de scène Vlaanderen verorbert dage lijks een flinke voorraad sappige roddelblaadjes en triviale «informatie-flod ders, waarin de konsument aardig wordt meegesleept met een uitgedokterd jour nalistiek lijmtaaltje. ledereen kent wel deze krentjes, waarin niets nog wetenswaardig is, maar al les met de pen tot lichtver- teerbare hapjes «verwonde ring» wordt opgeklopt. Geboeid door de manier waarop de Duitse dichter- essasyist en kultuurfilo- soof Hang Magnus Enzens- berger, de strategie achter het topeensatieblad «Bild- Zeitung» blootlegde, kreèerde het trio Meirte - De Pauw - Vermeire een «doorprikte Hlustrierte», een «levend» sensatieblad omtrent Vlaanderen. Met een voelbaar ironisch ge noegen, versieren deze he ren hun kreatie dan ook zorgvuldig volgens de meest renderende normen van de schandaaljoumalis- tiek. Zogenaamd in funktie van de vrije journalistiek (Zij weten wel beter!) geven zij zich over aan kletsen, liegen, informatie verdraai en, lallen, vuilbekken, war taal spreken, schaamteloos generaliseren, sentimen teel bemoederen en schijn baar wetenschappelijk schwarmen. Live rig leggen ze de sensa tiegeile toeschouwer in de watten of is het «in de luven»? met «musts» als een overheersende Vlaamse gerichtheid, een preten tieuze voorraad «referen ties», opgedirkte clichés, protserige dooddoeners, sentimentele kitsch, feuille- tonneske stereotypen, hart verwarmende ontboeze mingen, een massa aan trendgevoelig fotografisch materiaal, een galerij van nationale en internationale beroemdheden en natuur lijk waar wacht de toe schouwer toch op een milde knipoog naar erotiek en glamour. Het wordt de acherpkijken- de toeschouwer echter dra duidelijk dat «Ay Marieke, Marieke!», bet sensatieblad op de scène opengevouwen,- in fact niets anders is dan een ingenieuze poging de vijand met de eigen wapens te verslaan. Het magazine wordt eindelijk met humor doorprikt. Zoals elk maga zine dat zichzelf respek- teert, kan «Ay Marieke, Ma rieke!» bogen op een strak ke lay-out. De perskoppen, bewerkt tot audio-visuele dia-sekwenties vormen sa men met de mediaverslagen (kabaretteske spelscènes) 16 artikels. Deze worden op hun beurt verzameld in 12 rubrieken. Deze vormen dan uiteindelijk het inwen dige «Russische poppetjes; - corpus van «Ay Marieke, Marieke». Stof tot nadenken en/of puur amusement? Door middel van deze op z'n zachtst gezegd niet alledaagse vormgeving wordt «Ay Marieke, Marie ke! een vette kluif voor de gene die houdt van intelli gent en modern entertain ment. Voor de kritische, kreatieve toeschouwer wordt «Ay Ma rieke, Marieke!dan tot een bijten uit hef de, een lachen om te zuiveren. Het wordt een poging om het echte Vlaamse, onbezoedelde ge voel weer te ontdekken door afbraak van het valse, vervuilde, door reiniging met humor. Kortom, een Brelliaanse liefdesverkla ring vol liefde voor het zui vere, authentiek vlakke en vol haat tegenover het plat te, triviale, onechte. De literatuurder vindt een taalkritisch geheel in de sfeer van de Vlaamse Opus generatie (Ivo Michiels, Da niël Robberechts, Gust Gils, Mark Insingel, Leo PLey- sier. waarin met de in houd van de verschillende sekwenties centraal staat, maar wel de kontrastvolle vormgevingen en de ver schillende uitingen van taaiengagement. Een op blazen van afgezaagde en misbruikte taalvelden tot lachwekkende, groteske De kracht van «Ay Marieke, Marieke» is echter dat het geheel zowel kan gekonsu- meerd worden als een krachtige sliert lachsalvo's, als een onschuldig, sappig tussendoortje, dan als een groteske kaleidoskoop, een kijker waarbij de toeschou wer zelf de scènes, de fon kelende bouwsteentjes, kreatief moet bewegen tot een herkenbaar, zinvol, persoonlijk en kleurrijk ge heel. Hoedanook blijft «Ay Marieke, Marieke!», meer dan voldoende gestoffeerd om zelfs als «open werk stuk» alke toeschouwer aan te spreken. Bovenal is het een gif(t) tegen het «esprit de sérieux». Een krachtige «Als we in dat jaar (het jaar 2000) iets groots willen, moeten we wellicht nu de basis leggen. We kunnen bomen planten, we kunnen een fotoarchief aanleg gen, een jaarlijkse statistiek rond een thema aan houden, een tafelaktie houden, juist nu beginnen met iets, of herbeginnen, of een nieuwe (betere) richting kiezen. Met deze woorden roept de Berlaarse Kuituurkring de bevolking op om in 1985 door allerlei aktiviteiten het jaar 2000 voor te bereiden Dit kan zijn door het Berlare van nu op de een of andere vorm te bewaren om binnen 15 dagen een vergelijking te kunnen maken, of door het uitwerken van een visie hoe Berlare er inderdaad zal uitzien. Aan de verenigin gen wordt speciaal gevraagd het eigen toekomst beeld naar voor te brengen. Al deze aktiviteiten moeten leiden naar het Feest van de Vlaamse Ge meenschap (11 juli), dat als thema «Berlare en Vlaanderen in het jaar 2000» zou kunnen krijgen. De werkgroep fotografie heeft al het plan opgevat Berlare in al zijn aspecten op papier vast te leggen. Zij zoeken daarvoor nog mensen die daar willen aan meewerken. Op zondag 23 december beleggen zij hiervoor een vergadering in de oude gemeen teschool, Dorp 101, om 10 u. Andere ideeën zijn steeds welkom en kunnen op de volgende algemene vergadering naar voor gebracht worden. Inlichtingen kunnen verkregen worden op het sekretariaat E. Hertecantlaan 83 te Berlare, tel. 052/42.30.17. (N.K.) Patrick Meirte (Dender- monde, 7 mei 1961) wensen wij het hier gezien de jeugdige leeftijd van som mige van onze lezers, niet te hebben. We hebben aan Onze Heilige Vader, de Paus van Rome, schriftelij ke toestemming gevraagd om eventueel toch een tipje van de sluier te mogen op lichten, maar helaas was de Kerkelijke Overste toeval lig een keertje op reis en kon hij onze brief niet be antwoorden. Ondertussen blijft het dus behelpen met volgende, weliswaar onvolledige, maar toch representatieve, bio-bibliografie 1961: Patrick Prosper Cle mentine Josephine wordt onbestraft op de wereld gezet. 1962: Het vlugrijpe literai re wonder schrijft uit eigen opvoedkundige ervaring het handboek «Voor- en na delen van borstvoeding» 1964: Patrick loopt kleuter school en observeert zijn kollega's nauwkeurig. In het najaar verkoopt hij dan ook één miljoen eksempla- ren van de psychologische zedenstudies «Julienke heeft een Oidipoeskom- pleks» en «Juf. Chantalleke heeft penisnijd!». 1967: Ter ere van zijn Eer ste Kommunie publiceert Patrick het helaas enkel in het Latijn verkrijgbare bij belse verhaal «In het wiel van Francesco MOzes» 1973: Patrick publiceert een verzameling kosmische poëzie onder de titel «Een scheet is een planeet». 1975: In opdracht van Test aankoop onderzoekt Pa trick 30 verschillende scheerapparaten onder de titel: «God shave the Queen 1978: Patrick publiceert een wetenschappelijk ge neeskundig essay over de typisch Vlaamse verkoud heid «De Vlaamse Leeuw, hij briest niet! Hij niest!» 1982: Patrick wordt vol wassen Hij mag van Raf De Pauw het boek «Heden jon gen, morgen man» even le nen. In ruil schrijft hij een aantal liedjesteksten. 1984: «Ay Marieke, Ma rieke. Jacques Vermeire 1974: Zanger-entertainer Jacques Vermeire houdt «Kabiaar» boven de doop vont. 1975: «Kabiaar» teistert het Humorfestival van Knokke-Heist. 1976 «Kabiaar» delft een finaleplaats op het belang rijkste Nederlandse kaba- rettefe8tival «De Delftsche Cameretten» te Delft. 1976: Eerste televisie-optre den met 4 life-nummers in het programma «Laby rinth». 1979: Jacques werkt mee aan diverse afleveringen van «Wikken en Wegen» 1980: Kabiaar haalt «Hit- ring» met de single «Denk aan mij». 1980: «Kabiaar» in sterec en monokinisch «Zomerhit '80» te Blankenberge Twee de single «The girl I know» 1981: Eerste solo-single: «Ik hou van vrouwen» Tweemaal in «Hitring». 1981: Jacques wordt colle ga bij het Mechels Minia tuurtheater. Einde van Kabiaar. 1982: Jacques loopt voor de camera's bij de opnamen van twee Belgische kort films, waarvan één met goud wordt belegd op de Wereldkampioenschappen voor de amateurfilm te Aachen. 1982: Jacques speelt aan de zijde van Raymond Van Het Groenewoud m de Belgi sche langspeelfilm «Na de liefde» van Jaak Boon. 1982: Jacques speelt 'n hoofdrol in het kinderto- neelstuk «Artiesten ge vraagd» van René Verreth 1983: Jacques toert samen met Raf met een «The best of...» uit hun oeuvre 1984: Jacques brengt een wekelijkse sportsketch in het zaterdagochtendpro gramma «Buitenspel» (BRT-O.V1.) 1984: Ay Marieke, Ma rieke...! Raf De Pauw 1958: «Raphaël» wordt vak kundig in de doopvont ge mikt door een niets vermoe dende plaatselijke afdeling heiligen. 1965: Raf is zindelijk ge worden en doet zijn Eerste Khomeinie in de Onze-Lie- ve-Vrouwekerk van Lebbe- ke. 1969: Raf wordt de meest aanbeden puber van uren in de omtrek. 1970: Raf komt tot inkeer en onderstreept zijn nieuwe moraal door het doen van zijn Plechtige Khomeinie. 1972: Raf krijgt dons! 1976: Raf krijgt het boek «Heden jongen, morgen man» cadeau van nonkel Lebbeke. Voor Robert en Bertrand werd een beroep gedaan op een uitgebreide bezetting, (v) Robert en Bertrand, zo was hun naam. Zij haden bij de rijken Geen al te goede faam. Robert en Bertrand, klonk het in koor Voor men wist dat ze er waren Waren ze er weer vandoor. Aldus klinkt het refrein van het «Lied van Robert en Bertrand», dat Cornel Leunis, alias Robert, en Francis Lissent alias Bertrand, tussen het eerste en tweede bedrijf zaal «Heidehof» insturen. En daarmee hun kollega's van d decorbouw niet alleen de tijd verschaffen het decor «krot en mot» te veranderen, maar meteen ook «Robert e Bertrand», de jongste prod uk tie van de Lebbeekse Toneelkring «Ommekaar», definitief de weg opsturen van een zee genietbaar toneelspektakel. Volkstoneel - en we doen geenszins denigrerend - van de bovenste plank, waari hoofdzakelijk de gulle, volle lach, maar ook wel een traan de hoofdtoon voeren. En waaraan een happy-en vanzelfsprekend niet onbreekt. Een opvoering die o.i., het vorig jaar gebrachte «Plezante begrafenis van Klakke Verdoest» overtreft en een eerde «Wonderdoktoor» prod uk tie evenaart. 1977: Raf begint het Vlaamse land af te schui men met gitaar en plun- jezak. 1979: Raf wordt tweede op de Grote Prijs Will Ferdy. 1979: Raf wint de Armand Preud'hommeprijs met nummer «Annekes vader» 1980: Raf vormt de forma tie «Raf Groep», bestaan de uit een aantal losse mu zikanten. Enkel saxofonist Patrick Heirbaut is een vas te waarde. 1981: Raf verklaart in een intervieuw met Playboy eindelijk de inhoud van het boek «Heden jongen, mor gen man» te begrijpen. Hij wordt gevaarlijk 1982: Raf bewandelt experi mentele wegen met de «gi taar-elektrische piano sax -kombinatie Raf Ge- (z)ellen. Mijnheer Patrick Prosper Clementine Jose phine Meirte produceert de teksten 1983: Raf verlegt de aan dacht meer naar het toneel en plukt enkele kleinere rollen bij amateurtoneelge zelschappen. 1983: Raf ontmoet Jacque Vermeire. Samen met dit verdacht individu trekt hij de baan op met een compila tie van de beste fragmenten uit hun oeuvre. 1984: Ay Marieke, Marie ke, «Ay Marieke, Mariekevan Patrick Meirte, door Jacques Vermeire en Raf De Pauw gaat in première op vrijdag 21 de cember, te 20 u. stipt in de «Torenzaal», Torenstraat 1 te Lokeren. Pierre Van Rossem De vzw Progressief Aalsters Collectief Theater» meldt dat de tweede produktie van zijn speelseizoen 84-85 zijnde «La dame de chez Maxim» van Georges Feydeau voorzien voor eind januari doorgeschoven wordt als openingsstuk van het seizoen 85-88. Deze produktie zou gaan voerig op de hoogte worden onder de titel «Parijse gar- gehouden van dit eerder naai maakt kabaal» met langzaam rijpend product, liedjesteksten van Anton Op dezelfde data brengt Cogen, en op muziek van PACT nu «Het balkon» van Octaaf Boone, met een cho- de omstreden franse auteur reografie van Greta Linz, in Jean Genet. Deze productie een decor van Jo De Buck, die reeds meer dan eens en met costumes van Janice struikelde over het feno- Van der Meirsch. meen auto-censuur, wordt Allerlei oorzaken staan een als aanklacht ten tonele ge goede première op voorzie- voerd. Dynamisch, fel door- ne datum in de weg. Talrij- leefd teater, emouvant ke rolwisselingen hebben spektakel doorspekt met de scènerepetities een te provokante emoties en grote vertraging bezorgd Vlaamse pseudo-erotiek. ten opzichte van het ballet- Anton Cogen maakte een en muzikaal gedeelte dat zo speciale bewerking en men goed als klaar is, PACT krijgt de hele PACT-cast te neemt geen risiko en stelt zien. uit. In de volgende uitgave van ons programmatijd- schrift zal het publiek uit- Volks «Robert en Bertrand», vrije bewerking van Arnold Van De Perre, vertelt het ver haal van twee marginalen avant-la-lettre, die door hun schalksheid, spot en inventiviteit erin slagen het onrecht dat geschied is te herstellen. Dat ze op hun weg naar de ontmaskering van een dief - want dat is al bij al de plot van het stuk - ettelijke van hun medemen sen, maar dan liefst het ge zag van de hogere stand, letterlijk en figuurlijk in hun onderbroek zetten, ge beurt tot groot jolijt van de toeschouwers, die zich ver meien in deze volkse bedoe ning en lachbui na lachbui de zaal insturen. Dat dergelijke stukken te gen een strak tempo moe ten worden gespeeld - de toeschouwer mag immers geen respijt gegund wor den - spreekt vanzelf. Re gisseur Lieve De Baes had dat trouwens best begrepen cn slaagde erin vooral tij dens he tweede en derde bedrijf de opvoering flink wat vaart te schenken. Naast knappe regie-ingre pen - de monoloog van Ro bert, «op de fluit», begeleid door Bertrand- begrepen we minder waarom het op smukken van het café-ex terieur gebeurde in een haast totale stilzwijgend heid. Een tingel-tangel nummertje op de piano had daar wonderen gedaan. Daarnaast hadden we de »broek-af» scènes liever een tikkeltje meer «uitge speeld» gezien. Deze bemerkingen en een weerbarstige spot die rijks wachter met dienst Jan De Wachter de bibber op het lijf moet hebben gejaagd, doen echter geen afbreuk aan de positieve totaalindruk van deze Ommekaar-produktie Knappe afkeerprestaties Voornoemde indruk werd mede bepaald door overwe gend positieve akteerpres taties. Van de kant o.a. van Comel Leunis (Robert) en Francis Lissens (Bertrand). Beiden evolueren met de flair van twee struikrovers over de scène en weten ge past op de reacties van het publiek in te spelen. Zijn gewoonweg twee komische talenten. Eerstgenoemde bewees daarnaast in zijn monoloog over ruime akteercapacitei ten te beschikken en Fran cis Lissens kreeg ook een open doekje voor zijn voka- le kundigheid. Dat doekje had hij trouwens al ruim verdient voor de kompositie van het «Robert en Ber trand»-lied. Ook Guy Pauwels, voorzien van een krême van een moustache, zette de figuur van de cipier knap in de verf. Precies getekend, van begin tot eind. Wat gezien de aard van de rol en het veelvuldig aan- en optreden lang geen sinekure was. Ook Jo Abbeloos zette een overtuigde alles beh al ve- snuggere champetter op de planken. Positief vonden we bovendien de prestaties van Stefaan Wesemael (Meeldraaier), Ann Col- paert (een goedlachse waar din), Els Van Den Abeel (Roosje, natuurlijk acte rend), Hendrik De Leeuw (knap getypeerde baron;, Lena Van Mol (barones) Hil- de Van Mol (erg overtui gend als Isidora), daar zit talent in, en Lucienne De Vos (een douairière die van «Volière» houdt). Jan De Saedeleir daarente gen overtuigde niet geheel als Michel en ook Louis We semael zagen we reeds in betere doen. De «autoriteit» uitbeelden ligt hem blijk baar minder. Franky Die- rick, die de rol van ober Johan toegewezen kreeg, bleek voortdurend door plankenkoorts te zijn ge plaagd en slaagde er niet in zijn figuur aanvaardbaar te maken. Eddy Heymans zat aan de piano en Els Pauwels, Heidi De Lathouwer, Els Moort- gat. Use V anderstraeten Dieter Podevijn, Anneke Lambrecht, Leen Podevijn, Joris Michiels. Gert Mi chiels, Veerle Lambrecht en nog anderen figureerden. Verzorgd tot en met Dat de Ommekaarploeg erop toeziet dat alle as pek ten die een toneelproduktie tot een genietbaar spekta kel maken, tot in de details verzorgd worden, bewees opnieuw de uiterste zorg die besteed werd aan het dekor. Funktioneel cn oogstre lend, noch min of meer, was dat dekor ontworpen door Dirk De Ridder en uit gevoerd door Atelier Louis Buytaert, Petrus Van Stap pen, Gustaaf Moortgat, Frans Van Lierop, Leon Verhavert, Jan De Wachter, Leon Van Praet, Daniël Huys, André Veireman, Lu- cien Dierickx, Gilbert Til- burgh, Frans Michiels. Re né Moortgat, Rudy Leon, Pierre Philips, Dirk De Rid der, Freddy Van Haudt en Louis Wesemael. Voor de belichting en het geluid tekenden Rudy Rob- brecht, Eddy Heymans en Patrick Heymans. Aan de grimetafel zaten schoon heidssalon Vicky, Mady Ringoot, Dré Lissens en Demcy Stevens Voor een verzorgde kostumering zorgde Marleen Chalmet. Els Van Nieuwenhuyse ei Filip Van Ransbeke zegdei voor, Gustaaf Moortgat wa toneelmeester, Guido Vai Praet zorgde voor een foto montage van de produktii en de algemene koördinatii lag in handen van Andr Lissens. Met «Robert en Bertrandi bewees Ommekaar ander maal dat dankzij een enor me inzet wonderen venricht kunnen worden. Met de» produktie bewees de jong ste onder de Lebbeekse to neelkringen bovendien zij als niet één de formulel gevonden heeft. Ze integen deel nog vaak de fratsen van «Robert en Bertrand" in hun herinnering zullen beleefd hebben. Ommekaar voert «Robert en Bertrand» nog op op vrijdag 21, zaterdag 22 zondag 23 december, tel kens te 19u30 in zaal Hei dehof, Heizijdestraat Lebbeke. Op bruari vera bovendien ling in gaal Dendermonde. Wie niet te blasé voelt, mat van die voorstellingen missen Pierre Van Lebbeke. De jonge spelers die in Robert en Bertrand aantreden (v) Een vrouw, een vriend, een psychiater? Dolkomische situaties in «Mag ik mijn echtgenote terug?» van J. Bernard Luc en J.P. Conty, zaterdag 22 en zondag 23 december om 20 uur door toneelkring Oberen op te voeren in het parochiecen trum aan de Prinsenlaan in Temse. Mark Lissens regisseert, Oswald Joossens verleent assistentie. In de rolbezetting Zulma Meersman Livy Verbeke, Martin Verbeke, Riet Waltens, Jef Van Mele, Gust Coppens en ook Mark Lissens Onthou dat Oberons jeugd toneelgroep zaterdag 9 februari in zaal Het Volk in Temse opvoert «Peter en de Wolf», met daarna vertolking van een reeks gedichten. De superacht-speelfilm «Als volven huilen» waaraan werd meegewerkt door Oberon (en ook door Spirit), gaat op 16 februari in première, er zijn ook voorstellingen op 17, 22, 23 en 24 februari, telkens in Het Volk. (wv) 46 - 21.12.1984-De Voorpost Tweederde Lebbeekse inbreng

De Voorpost | 1984 | | pagina 46