DE ARK VAN NOE «Jeroen De Coninck: striptekenen, een wereld apart De Nieuwe Snaar komt naar Be ver en Geen «Gefopte Rover» bij Kalleke Step Dendermonde Twintig; jaar audio-visuele middelen in Aalsterse biblioteek J AU. 48 - 21.12.1984 - De Voorpost *7TV5- /"WAi IK NU NOG MABP 581 JARR v\ JONGER. MORGEN NO€, LEKKER WEERTJE) VVANORRG, N\ET JUUUI men met een andere stripte kenaar, Sylvain Polfliet uit Dendermonde. Hij heeft me dan raad gegeven in ver band met papiersoorten, welke penselen ik het best kon gebruiken en dergelij ke dingen meer Want ei genlijk, een opleiding voor striptekenen bestaat niet. Maar met uitleg van een bevoegd iemand kom je al ver. Het is eigenlijk meer gevoel, maar je moet het natuurlijk wel weten hé! En ook de tekst wordt er zelf bijgeschreven. Het is niet zo dat de drukkers het lege wolkje opvullen. Er zijn wel striptekenaars die over een specialist letterzet ter beschikken. Bij Dupuis werkt er iemand die bij voorbeeld perfekt de stijl vn Volgende week richt jeugdhuis Nijdrop de zevende stripbeurs in. Deze loopt van 20 tot 25 december in de Kloosterstraat te Opwijk. Ook Jeroen De Coninck zal er aanwezig zijn om z'n albums te signeren. Onlangs verscheen bij uitgevrij Jumbo Offset immers z'n eerste stripalbum: «De ark van Noë». Wij zochten deze talentrijke tekenaar op in de Van Langenhovestraat te St. Gillis- Dendermonde en hadden het met hem over de aparte wereld van het striptekenen. dan hoop ik voor de lezer hetzelfde. Voor de figuur tjes van Noë en God de Va der uit m'n album heb ik opzoekingen gedaan. Schil derijen van Michel Angelo of foto's allerhande. En uit dat materiaal stileer je dan een figuur. Je kopieert na tuurlijk geen bestaande dingen, je kan er wel op baseren. Ik observeer ook mensen rondom mij. Ik ben steeds op zoek naar een typische houding, een bepaalde trek. Het observeren is van be- Op initiatief van socio-kultureel centrum De Spie- ners-muzikanten. Ze bren- den van Mikis Theodoraki gel uit Beveren komt De Nieuwe Snaar op zaterdag gen een kollage van slap- volop aan de gang. Er ziji 12 januari langs in het Gildenhuis. Op het pro- stick-toestandenaf ge wis- al ruim driehonderd kaai gramma staat «Fragmenten uit de geïllustreerde 361(1 met ^PPe persifie- ten aan de man gebrachi muziek... Die produktie ging jaren geleden in j^nde of akrobatische muzi- Theodorakis komt op initia Dremière in De SDiee-el m«fr sindsdien is er al heel nummers speels- tief van De Spiegel langs n premiere m ue spiegel maar sindsdien is er al heel heid de impn> de Antwerpse Elizabethzaa wat veranderd. Er valt thans nog weinig te verbete- visatie en het plezier dat ze op 13 januari. Voor inlicl ren aan wat de definitieve versie van het program- zelf aan hun optreden bele- tingen over beide optreden ma is geworden. ven werkt aanstekelijk. Af- kan men terecht in De Spi« spraak in het Gildenhuis te gel via telefoonnumme Het overstapje van de ge- geen enkele adempauze. Beveren op zaterdag 12 775.44.84. broeders De Smet van lou- Een avondje ongekompli- januari ter muziekgroep (De Snaar) ceerd amusement dus door inmiddels is ook de kaar- L.V.I naar een mengeling van drie professionele entertai- tenverkoop voor het optre- theater en muziek is achter af bekeken een voltreffer van formaat. De integratie van Geert Vermeulen ver liep bijzonder vlot. Geert ontpopte zich, naast Jan en Chris, tot een meesterlijk podiumfiguur. Him pro gramma «Fragmenten uit de geïllustreerde muziek» wordt overal gelauwerd. De groep heeft inmiddels een groot aantal optredens ach ter de rug in Nederland, alsook tournees in Zwitser land en Frankrijk. Ook het grotere avontuur lonkte in de vorm van een drie weken tournee in Québec. Het suk- ses was ook daar overweldi- Me"dde eerste emgle .Ar- De groep De Nieuwe Snaar treedt weldra op in Beveren dennen doo wop» stond de Nieuw Snaar hoog in de playlists van de BRT-zen- ders. Een nieuw program ma wordt in het vooruit zicht gesteld voor het na jaar 1985. Met een perma nente vertegenwoordiging in Nederland en Frankrijk wil de groep zich interna tionaal inplanten. Aan nieuwe plannen en projek- ten ontbreekt het voorlopig niet. Verbluffend De Nieuwe Snaar komt een tweede keer langs te Beve ren, maar ditmaal in wat men de definitieve versie van «Fragmenten. zou kunnen noemen. Het drietal brengt dit pro gramma op een verbluffend tempo, ze laten het publiek Kalleke Step, de guitige marionet uit het teater aan de Sint Elooistraat in Grembergen is bedroefd: één van zijn goede vrienden is voor een paar weken ziek geworden: het is één van de mensen die aan de touwtjes trekken bij Kalleke Step en zijn maats. Daardoor konden de repetities voor het kerststuk «De gefopte rover» niet doorgaan. Toen bleek dat de speler in kwestie méér dan één weekje zou ziek zijn, was het meteen te laat om iemand anders in te schakelen. Voor de geplande voorstelling van 22 december kon het stuk dus niet klaar komen. En aangezien een kerststukje na Nieuwjaar als «vijgen na Pasen» zou overkomen, werd het stuk dan maar opgeborgen tot december 1985 Spijtig voor de vriendjes van Kalleke Step die op zaterdag 22 december naar het teatertje wilden komen, maar er zal dus geen voorstelling zijn. Maar wees gerust, Kalleke Step komt terug na Nieuwjaar en wel in februari, met een splinternieuw stuk: «Abakadabra», een spannend spel waarvoor er nu reeds druk geoefend wordt. Kalleke Step verontschuldigt zich voor deze onvoorziene omstandigheden en wenst, samen met alle spelers en helpers, aan al zijn vriendjes en vrienden een zalig Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar! ~2n de Plaatselijke Openbare Biblioteek Aalst wordt het feit dat de afdeling audio-visuele middelen er reeds 2 decennia aktief is niet ongemerkt voorbij gegaan. Vandaag vrijdag 21 december wordt im mers in de Sint-Martinuskerk te 20 uur een kon- cert georganiseerd met het vokaal ensemble «The saurus Musicus» dat werken brengt van Schütz, Mendelsohn, Brahms en Distier. Konsert dat tot stand kwam m.m.v. N.V. Amylum. Toegangskaarten te ver- waren de Gezelle-koncerten krijgen in de stedelijke met werk van Tinei, Mortel- openbare biblioteek, Katte- mans, Ryelandt, Van Hoof straat 17 en in alle filialen Nees en de Missa MI-MI en uitleenposten. van J Ockeghem in de ori- de pauze «Die Weihnachts- ginele bezetting met vier- geschichte» voor 4-stem- stemmig mannenkoor mig a capellakoor en 4 Het koor verzorgde reeds voorzangers van Hugo plaatopnames van missen Distier. en madrigalen. T II Programma Op het programma liederen van Heinrich Schütz uit Geistliche Chormusik van Melosohn «Ehre sei Gott in de Hühe», motet voor dubbelkoor, van Brahms «O Heiland» en na Dendermonde. Ik teken al jaren (P. Van San) Met als doel het brengen van vokale muziek op tech nisch hoog niveau en op verantwoorde wijze richtte Kamiel Coo remans m de cember 1976 het kamer koor «Thesaurus Musicus» op. Beroep werd daartoe ge daan op een beperkte groep zangers met grondige mu zikale kennis en degelijke vokale scholing. Sinds het eerste optreden in mei 1978 in Den Haag trad het naast voor BRT 3 op in feesten en festivals in Vlaanderen en in het buitenland. Gezon gen worden in de eerste plaats werken uit renais sance en barok maar ook uit de romantiek en uit late re periodes. Met een biezon- dere belangstelling dan voor werk van eigen bodem. Opmerkelijke realisaties mensen het toch niet zien. Ik vind wel dat hij daar het kijk- en leespubliek onder schat. Er zijn mensen die het wél merken. Is humoristisch tekenen moeilijk? Het is wel moeilijker dan realistisch tekenen Als je een vogel realistisch tekent kan je hem alleen laten vlie gen. En hij moet er zo echt mogelijk uitzien. Wanneer je humoristisch tekent, kar je de vogel een uitdrukking meegeven. En dat is moei lijker. Je moet hem eei beetje menselijk maken maar toch dient hij herken baar te blijven als dier. Dat het album van Jeroei De Coninck inderdaad suk ses heeft bewijst onze foto graaf wel. Al een hele tijc was hij immers verdiept ii «De Ark van Noë», zo ver diept dat hij bijna verga foto's te nemen. tekst: Sirou Am foto's: Piet Van Sai (Jeroen De Coninck, 28 jaar, werd geboren te Gent en is de zoon van kunstschilder Jef De Coninck. Vanaf z'n twaalfde ging hij lessen volgen aan de akademie van Dendermonde. Zijn le raar was er Paul Vermeir. Hij volgde er twee jaar voorbereidende en drie jaar ornamenten en sierkunst. In die avondlessen begon nen tien leerlingen, maar men eindigde met z'n tweeën: «Het voordeel van zo'n klein aantal leerlingen is dat er serieus gewerkt wordt», vertelt Jeroen. «Er zitten geen prutsers tussen». Toen verhuisde de familie De Coninck echter naar Ka- pelle op-den Bos en was het gedaan met lessen volgen aan de Dendermondse aka demie. «Later», zegt Jeroen De Co ninck, heb ik grafiek ge volgd aan het Hoger Insti tuut voor Grafisch Onder- 'wijs te Gent. Toch ben ik pas een 6-tal jaar geleden met strips begonnen. Mijn vader had een atelier in Vlassenbroek. In de win ter stond het zaaltje van "Huize Geertrui' leeg en Re- naat Moortgat, de toenmali ge uitbater, gaf me toen de gelegenheid om eens ten toon te stellen met tekenin gen en schilderijen. Men sen vroegen dan naar de «diepere betekenis» (doet theatraal) van zo'n teke ning, en ik wist er geen antwoord op. Be had ze ge woon gemaakt. Ja, ik heb in feite altijd al getekend. Voortdurend was ik bezig met schetsen maken. Nu zit ik in branche van het tekenen op de lay-outafdeling van Uit- geven) De Cuyper. Je zoekt voor je ^„^0, je M voortdurend naar vormen. hoe menaen „ageran. Dat Schilderen doe ik niet meer belangrijk 13nt als ik Van schilderen alleen kun ^„beid i„ figuur „fi je met leven, dus moet je Ie teken u, Jet enkel het na je uren. m je vnje „treepjea; integen- t!)d doen. Maar dat gaat deel dan merk je met als je ernstig wil wer. heid het geacht, heel ken. Je zou alles moeten de houding laten vallen en je er füll- time mee bezighouden. Hoe kom je nu aan zo'n figuurtje uit je album? Je maakt veel schetsen vooraf, vertelt Jeroen. Soms, heel soms, neem je een potlood en joep, het fi guurtje vloeit er zomaar uit. Maar sommige figuur- Ontwerpen tjes zijn ook gemakkelijker dan andere. De smurfen Met m'n ontwerpen ben ik van Peyo bijvoorbeeld zijn naar uitgeverij Dupuis ge- eenvoudig te tekenen, het stapt. Ze vonden mijn teke- zijn allemaal ronde vor- ningen goed, maar het on- men. En die vormen komen derwerp lag niet in de lijn automatisch lief en sympa- van hun programma en ook thiek over op de kijker. En het in inkt zetten was niet op die manier zet je natuur- 100% juist. Ze hebben de lijk ook veel figuurtjes op tekeningen wel doorge- papier, op een dag Het stuurd nar verscheidene moet dan wel nog goed zijn. scenarioschrijvers, onder Wanneer ik een figuurtje andere naar Willem Rit- maak moet het mij in de stier, eerste plaats aanstaan. En Ik ben ook in kontakt geko- de eerste albums van Willy Van der Steen kan imi teren. De Ark van Noë Uiteindelijk ben ik met m'n ontwerpen naar Nederland getrokken. De strip «Heer Blooderick», naar een sce nario van Caren Peetere, is verschenen in het tijd schrift Yèch. Aan het album «De ark van Noë» heb ik één jaar ge werkt, ik heb ook zelf het scenario geschreven. Dit al bum is in België alleen in een paar speciaalzaken te verkrijgen, onder andere in Fred's stripwinkel in Aalst. En natuurlijk ook op de stripbeurs in Opwijk. Aalst. De cast van Hoger Up met Gieren op 't veilig nest» (a) Scenario Is er nog een markt voor Is je metode van werken strips? verschillend wanneer je een Ach, zegt Jeroen De Co- eigen scenario hebt dan ninck, er wordt gezegd dat wanneer je van een vreemd de stripmarkt oververza- scenario gebruik maakt? digd is, maar er verschijnt Zeker. In een scenario dat Han ook heel wat rommel, ik in handen krijg staat dus Maar je komt er nog wel beschreven wat elk perso- door als je goed bent. nage zegt. Rond die zinnen begin ik dan schetsen te maken en kies er nadien de beste uit. In een vreemd see- Willy Van der Steen vertel de onlangs dat het niet no dig is de tekeningen zo vol ledig af te werken omdat de Ik ben nu aan een vervolg op m'n album bezig, vol gens de bijbel althans. De bijbel vormt nog een goede bron van inspiratie! En je moet iets produceren dat samenhangt, want je kunt niet met een paar losse te keningen naar een uitgever stappen. Maar de reakties op dit eer ste stripverhaal zijn in elk geval positief. waarover het gaat. Het is zoals een filmscenario. Wanneer ik alles zelf doe schrijf ik geen brochure. De ideeën zitten immers in m'n hoofd en je hoeft ze maar uit te werken. Maar scenarioschrijvers vinden is ook een moeilijke zaak. Veel mensen hebben me al voorgesteld om een scenario voor mij te schrij ven, maar het blijft bij beloven! Je werkt wel enorm gedetailleerd In m'n tekeningen verwerk ik enorm graag details, voor mijn persoonlijk ge noegen. In «De Ark van Noë» merk je, als je goed kijkt, een negertje met een potlood door z'n oor. Wel, Mare Sleen gaf in één van z'n safariboeken eens een potlood aan een negennne- tje, die dat onmiddellijk door haar oor stak. Dat is het prettige eraan, die de tails. Op de kaft van m'n album staat God de Vader met een aureool en een kop je in de hand. Dat bord ach ter z'n hoofd en dat kopje zijn dezelfde als on servies thuis. En als je het boek ondersteboven houdt zie je in het koffielepeltje mijn konijn zitten.

De Voorpost | 1984 | | pagina 48