Socialistische ziekenfondsen Waasland-Dendermonde fusioneren «Land van Aalst» met belangwekkende publikaties 't Was voor de Waaslanders een royaal en zalig jaar, maar sociaalekonomisch ging 't er zorgelijk toe all Terugblik op '84 René De Winne: «Systeem heeft bovenhand gehaald op de mens» 4 - 21.12.1984 - De Voorpost tegen de mogelijke aanleg van plaatsing gedreigd. De trein- 't Land van Waas in de ban van Reinaert. Vervolg van blz. 1 De groeigeschiedenis van het ACW 1921 Stichting van het A.C.W. - de eerste voorzitter is Hendrik Heyman. Het A.C.V., dat reeds gesticht was in 1912 en de K.A.V.. gesticht in 1920, op nationaal vlak onder leiding van mej. M Baers, traden onmiddellijk toe 1923 Officiële aansluiting bij het A.C.W. van de Lands bond der Christelijke Mutualiteiten die in 1903 reeds opgericht was. 1924 Oprichting van de Belgische Arbeiderskoöperatie als centraal koöperatief organisme, ter bundeling van de koöperatieve initiatieven, die in praktisch alle gewesten reeds voordien werden genomen. De Lim burgse koöperatie (reeds opgericht in 1910) krijgt onder de benaming «Welvaart» een nationale op dracht. 1925 Stichting en aansluiting van de K.A.J. 1928 Oprichting van de Christelijke Landsbond voor Teringbestrijding en oprichting van de Dienst der Verpleegsters-Bezoeksters 1931 Stichting van de Centrale voor Volksontwikkeling, voorloper van de K.W.B. 1932 «De Volksverzekering», N V wordt de nieuwe benaming van de Centrale Volksverzekering, die reeds opgericht was in 1929. 1935 De Belgische Arbeiderskoöperatie wordt de centrale van de spaarinstellingen onder de benaming «B.A.C.-Centrale Depositokas». 1935 Stichting van het Landelijk Verbond van Christelij ke Koöperatieven, ter vervanging van de Belgische Arbeiderskoöperatie als centraal koöperatief orga nisme. 1935 Uitbreiding gezondheidsdiensten van de Landsbond der Christelijke Mutualiteiten tot o.m. speciale ge nees- en heelkunde. 1938 Oprichting van Vakantiegenoegens. LH «Tot welzijn van de werkers stand» Van Aalstenaar Dirk Podevijn verscheen, als overdruk uit «Het Land van Aalst» de kom- pilatie van zijn licentiaatstesis «Tot welzijn van de werkers- stand». Een keurig uitgegeven boekdeel van 110 pagina's op glanspapier en verlucht met een aantal waardevolle foto's uit vroegere tijden. Het boek is aan de prijs van 200 fr. te bekomen in het ACW-sekretariaat Aalst en in de boekhandels van het arron dissement Aalst. De wens van kardinaal Cardijn Kardinaal Jozef Cardijn over leed tijdens de nacht van maandag 23 op dinsdag 24 juli 1967 op 83-jarige leeftijd. In zijn testament, dat hij op 8 juli 1966 had opgesteld, drukte kardinaal Jozef Cardijn de wens uit dat de geschiedenis van de (V.)K.A.J.-beweging, de stichting en de ontwikkeling ervan, zou geschreven worden. Het A.C.W.-verbond Aalst liep echter vooruit op de be kendmaking en de uitvoering van deze laatste wil van de kardinaal. Het veertigjarig bestaan van de (V.)K.A.J.-beweging in het arrondissement in 1967 was te vens de aanleiding om een aan vang te maken met de ge schiedschrijving van de bewe ging in het arrondissement en in De Volksmacht verschenen er een vijftal bijdragen waarin de geschiedenis van de bewe ging werd behandeld. Dit ini tiatief werd door de nationale redaktie van De Volksmacht toegejuicht. Al vlug bleek echter dat de uitvoering van het testament van Cardijn, i.e. het schrijven van de geschiedenis van de beweging, gemakkelijker ge zegd dan gedaan was. Het his torisch wetenschappelijk appa raat kwam slechts traag op gang. Dit werk stond in Vlaan deren onder de leiding van Prof. Dr. L. Wils, in Wallonië nam Prof. Dr R. Aubert de verantwoordelijkheid op zich. In de beide landsgedeelten werden er enkele licentiaatste- sissen geschreven, maar we moeten wachten tot september 1983 vooraleer er over de ge schiedenis van de beweging ge publiceerd werd. Ondertussen had Dr. L. Vos de leiding van dit historisch onderzoek op zich genomen. Het is in deze ontwikkeling dat het nu voor liggende werk dient gesitueerd te worden en eigenlijk is het de eerste maal dat er een histo risch werk gepubliceerd wordt dat betrekking heeft op de be weging zelf. Het werk dat vo rig jaar gepubliceerd werd had, zoals de titel Cardijn, een mens, een beweging aangeeft, enkel betrekking op de figuur van Cardijn. Tot welzijn van de werkers stand dient niet enkel gesi tueerd te worden binnen het lopende historisch onderzoek m.b.t. de geschiedschrijving van het katolieke jeugdwerk in Vlaanderen. Dit historisch onderzoek dient eveneens in een ruimere maat schappelijke context geplaatst: de ekonomische. sociale, poli tieke en religieuze ontwikke lingen in België tussen 1920 en 1970. Over deze problematiek verscheen in december van vo rig jaar een artikel in Het Land van Aalst. Het historisch wetenschappe lijk onderzoek m.b.t. het ka tholiek jeugdwerk in Vlaande ren, i.e. de (V.)K.A.J.-bewe ging, kent ook zijn eigen pro blemen. In verband hiermee verscheen er in september 1983 in Het Land van Aalst een artikel waarin de metodologi- sche problemen bij het gebruik van bronnenmateriaal in de ge schiedschrijving van de heden daagse tijden aan bod kwamen. Tot welzijn van de werkers- Een jaaroverzicht met enig reliëf schry ven of dat trachten te doen is het met een nogal voorspellende blik schrijven van geschiedenis, want welke feiten of daden beklijven? Een jaaroverzicht bijeenpennen heeft óók, zij het onge wild, uitstaans met het pousseren van een mogelijke 'jaarfiguur'. Voer voor historici en voor persgebonden selektieheren dus, maar toch ook een brokje levenserva ring van ieder van ons. Het doen en laten van de Wazenaren tijdens het voorbije jaar. Sportieve ups en een beetje downs, nogal wat sociaalekonomisch leed, de komst van de koningin, een Wase zalige. Die dingen. Sport bijvoorbeeld IWW natuurlijk. SK Beve- ren begon 't jaar 1984 voor beeldig en leidde in de eerste klasse. Net als Sportkring Sint- Niklaas, toen nog in tweede, tweede periodekampioen. Een bangelijk seizoen voor Spor ting Lokeren: de terugbal in de kompetitie (de voorbije, de huidige), het weggaan van Pre- ben Larsen na z'n knappe Deense prestatie in het Euro pese voetbaltomooi in Frank rijk, het overlijden van voor zitter Rogiers (hij werd door ondervoorzitter Keppens op gevolgd), de 'ambras' met keeper Bob Hoogenboom. SK Beveren kraaide viktorie na een thuiszege tegen SV Brug ge. vijf jaar later werd geel- blauw opnieuw kampioen, op moederkensdag. En SK Sint- Niklaas wachtte tot Pasen om eerste klasse te zetten: gejubel in Overpelt, schouderklopjes voor trainer Leon Noliet en kapitein Geörges Leekens en voor voorzitter Willy De Cor- te. 't Was decennia geleden dat z'in Sint-Niklaas nog topvoet bal gezien hadden. De nieuwe tribune werd in gereedheid ge bracht, maar zo rond Sinter klaas bengelde SK Watermo- lendreef aan de staart van de klassering, al hengelde 't naar versterken in heel de wereld. Zwemmen ook, in februari. De Wase Zwemkring charterde negentig gezellen ter verbete ring van het wereldrekord es tafette. 24 uur. Ook de water- polospelers deden mee en men zwom liefst 150.934 meter. Sociaalekonomisch De Wase Scheldekant en Krui- beke in de spits bij het verzet Op 15 februari werd een aktiekomité van ter plekke ontvangen op het kabi net van openbare werken in Brussel en op 7 april betoogde men in Kruibeke tegen de pot- polders en tegen de mogelijke aanleg (dit is een maatschappij van eventualiteiten) van de Grote Ring. Tegen het einde van 't jaar zou de Wase CVP de Krijgsbaan in Zwijndrecht als alternatief voor de Grote Ring aanduiden, maar een plaatselijk aktiekomité (wéér een komité) beet fel van zich af en vond het niet netjes dat de problematiek naar een ander arrondissement, een andere provincie werd geschoven. De Liefkenshoektunnel, dat is de Scheldelink Kallo-Lillo, komt er. En daar zijn de Wase politieke formaties blij mee. Maar men is bij ons niét opge zet met het heffen van tol. Betalen moet je als dat 'kunst werk' af is, omdat privéonder- nemingen de Liefkenshoek tunnel financieren en hun in vestering o.m. middels tolgel den willen afbetalen. Een golf van onrust ging begin '84 door hel personeel van de NMBS Men vreesde ervoor dat het herstruktureringsplan voor de spoorwegen een aantal arbeidsplaatsen zou in gevaar brengen, er werd met over- wachters waren er niet gerust in. De scheepsbouw in de bran ding, vitaal voor 't Land van Waas. De scheepswerf van Ru- pelmonde (CNR) bleek/blijkt welvarend, in Kruibeke ging 't Doksken voorgoed dicht. So ciaal konflikt bij Boel, met gerechtelijk staartje: een aan tal lassers eisten een extra pre mie voor werk in een gesloten ruimte. De Boelwerf maakte kans om een diepdrijvend boorplatform te (mogen) bou wen, een order van enkele mil jarden. Begin december keur de het bevoegde ministerkomi- té kredieten goed voor een stand. Een bijdrage tot de ge schiedenis van de (V.)K.A.J.- beweging in het verbond Aalst (en Geraardsbergen). 1927- 1977 wil in de eerste plaats een bescheiden bijdrage leveren tot de geschiedschrijving van de (V.)K.A.J.-beweging voor, tijdens en na de tweede wereldoorlog in de verbonden Aalst en Geraardsbergen. Be scheiden omdat het beschikba re bronnenmateriaal de volle dige geschiedschrijving van het verbonds- en afdelingsleven in deze regio, neergeschreven in een zestal hoofdstukken, niet toeliet. Zes hoofdstukken De toestand van het katolieke jeugdwerk in Aalst tijdens de jaren twintig en de stichting en verspreiding van de beweging in de Aalsterse regio worden in het eerste hoofdstuk behan deld. Een tweede hoofdstuk heeft betrekking op de jaren dertig. Tijdens deze krisisjaren ont wikkelde de beweging zich in het verbond: het aantal afde lingen en het ledental namen toe. Toch verliep deze ontwik keling niet zonder vallen en opstaan. De bereikte resulta ten werden echter snel op de proef gesteld. an w| is, dl. Duit I ematit Of de kajotsters en de kajol ters tijdens de tweede were! oorlog voor hun kruis dan w voor het hakenkruis, Vlaamse leeuw of de Duit adelaar kozen is de tematii van het derde hoofdstuk. Het vierde hoofdstuk behaij,, delt de herinrichting van naoorlogse beweging en ha mundiale uitstraling. Welke de invloed van de mad^l schappijverandering op de bt llv weging tijdens de jaren zest tie was wordt in het voorlaats rst hoofdstuk onderzocht. Een beknopt overzicht van verbondelijke diensten, hu ontwikkeling en werking, sh deze bijdrage tot (V.)K.A.J.-geschiedenis af. Lee Europe, nieuwe sponsor van SK Sint-Niklaas. En Doel dan, natuurlijk. Er bestaat geen twijfel meer: Doel 5 komt er. En in 'doem- dorp' Doel deed zich een taal incident voor. De Volksunie van 't Waasland drong aan op het respekteren van het zgn. 'taaidekreet' dat de onderne mingen verplicht, de taal van de streek waar ze gevestigd zijn te gebruiken. Revues en boeken Retrosfeer volop. In de kleine parochie Sint-Pauwels, deelge meente van Sint-Gillis, die haar zevenhonderdvijftigjarig bestaan vierde met o.m. een knappe historische stoet. De plaatselijke toneelvereniging Clapdorp bokste een boeiende show in elkaar: «Da was Sin- pals». Naar 't voorbeeld van Lokeren. En van Beveren, waar de revue van Blau maar volle zalen blééf lokken. Retro en Reinaert. In Sint-Ni klaas dat meldde De Voor post in primeur wordt in september het Reinaertspel opnieuw opgevoerd, in kasteel Walburg. Het bericht ontke tende een heuse Reinaertrage, een Reinaertroes. De speur ders naar de wère identiteit en woon- of verblijfplaats van de vos en z'n akolieten bleven Heeft U nog oude dokumenten over de kristelijke arbeidersbeweging? De ontsluiting van de plaatselijke dokumentatie van de kristelijke arbeidersbeweging is erg belangrijk voor het onderzoek over de beweging. Immers vanuit de lokale afdeüngen en arrondissementen gingen belangrijke impulsen uit bij de vorming van de nationale organisaties. Ook na het groeien van koördinerende. centraliserende en overkoepelende nationale organisaties bleven zij een belangrijke inbreng hebben. De ontsluiting van de archieven en de dokumentatiekollekties van het Algemeen Christelijk Werkersverbond van het arrondissement Aalst zal in nauwe samenwerking gebeuren met het Katoliek Dokumentatie- en Onderzoekscentrum (KADOC) in Leuven. De kristelijke arbeidersbeweging van het arrondissement Aalst zou het erg op prijs stellen dat al wie zich nog wat herinnert over personen en feiten uit de geschiedenis van de beweging in het arrondissement Aalst even kontakt zou opnemen met de verantwoorde-, lijken van het A.C.W -sekretariaat in Aalst of met het KADOC in Leuven. Wie nog dokumenten (briefwisseling, verslagboeken, verslagen, brochures, tijdschriften, eksemplaren van het weekblad Ons Volksblad, foto's, dossiers, financiële stukken, affiches, geluidsopnamen, zou bezitten kan beslist een zinvolle bijdrage leveren tot de kennis van de ontwikkeling van de kristelijke arbeidersbeweging in het arrondissement Aalst door ze even ter inzage te geven. Kontaktadressen: A.C.W. St. Jorisstraat 26, 9300 Aalst. Tel. 053/21.01.07. (Vragen naar Clement Prieels of Hubert Diependaele). KADOC Mgr. Ladeuzeplein 21, 3000 Leuven. Tel. 016/23.86.78. (Vragen naar Jos Verhoogen of Dirk Podevijn). Vervolg van blz. 1 Omniva- lente gezondheidscentra op de been helpen waar de méns cen traal staat en niét de medische konsumptie. Zo kan de socia listische mutualiteit zich duide- lijk(er) profileren. Herkules Morgen neemt het dubbelver- bond afscheid van Jef De Vos, morgen heft men het glas op verleden en toekomst. Morgen ook wordt in de hall van het zickcnfondsgcbouw aan de Sint-Niklase Mercator- straat een kunstwerk inge plant. «Herkules» heel het. symbool van dynamiek en kracht. van vernieuwing. «Herkules» is een realisatie van de in 1935 in Berlare gebo ren beeldhouwer Paul Van Giijsegem, nu woonachtig in Mariakcrkc (Gent). Van Gij- segem geniet ook bekendheid als jazzmusikus. Het fusiefeest als aanhef van een nieuw tijdperk. Want vol gens René De Winne werd de nieuwe federatie geboren op wat men later wellicht om schrijven zal als «de kentering der tijden» Wouter VLOEBERGH Koningin Fabiola bezocht in november Sint-Niklaas. Broeder Isidoors geboortehuis in Vrasene: zalig bedevaartsoord (Iv) nieuw Oboschip en twee Roro- schepen. Naweeën van veel sociale on rust (vorige jaren) bij de Boel werf, syndikale naweeën. De Sint-Niklase Westvlaming Re né Stroobant, Wase PMB-se- kretaris, werd door de Ant werpse met.talbond van het ABW afgezet. De hele Wase socialistische beweging, met Freddy Willockx op kop, schaarde zich achter Stroobant en de Wase afdeling van de socialistische Provinciale Me taalwerkers Bond verklaarde zichzelf autonoom. Ook het ABW van Waas had z'n «ge val Jan Cap». Bedrijven in de branding. Be roering in de drukkers- en uit geverswereld. In het najaar gingen de Sint-Niklase onder nemingen Media-Print en Me dia-Data over kop. Vreemd gevolg: in Sint-Niklaas en om geving was er plots één adver tentieblad méér in plaats van minder In juni werd het her- strukturenngspian van het postorderbedrijf Unigro be kendgemaakt; daar zouden een honderdtal arbeidsplaat sen sneuvelen, terwijl men uit keek naar een overheidstus senkomst van zowat honderd miljoen en de zaken op een moderner leest ging schoeien. Expansie dan weer bij de meu- bcl-totaalzaak Colifac (vlakbij Unigro). En De Voorpost maakte half december bekend dat heel binnenkort een toclc- veringsonderneming voor de autosektor van start gaat: 7a- wica, met als centraal bedrijf Tasibel uit Hammc, komt in Sint-Niklaas werk verschaffen aan misschien wel honderd of méér mensen. Nog een Sint- Niklase firma in het nieuws: niet bij de pakken zitten; pastoor De Wilde, Rik Van Daele, Marcel Ryssen, etc. Die van Hulst zetten een eigen Reinacrtstoet op en kwamen in Sint-Niklaas en omgeving een groenige streep trekken over 't wegdek; in Sinaai vatte de politic van Sint-Niklaas de streeptrekkers bij de lurven. Volgend jaar wil 't Land van Waas zich overigens nog meer en intenser als Reinacrtland afficheren, ook op toeristisch vlak. De Voorpost verklapte trouwens al een paar aktivitei- tcn voor straks. Boekenschrijven dan. Het ver leden heeft uitgewezen dat die in 't Waasland kans plegen te maken op de onderscheiding «Wase figuur van het jaar». Begin 1984 werd Drieske Nij pen bedacht met die «titel», ook al omdat ze een maand of twee eerder zo'n knap boek («Zo d'ouden zongen») had den gerealizeerd. Walther Van Riet (Meerdonk) kreeg overi gens voor z'n prestatie de volkskundeprijs van de provin cie. En toen het jaareinde in zicht kwam, begin december opnieuw, stelde uitgever Mar cel Oelbrandt in Sint-Gillis- Waas de «Kroniek van Sint- Gillis-Waas» voor: knappe his torische notities van deken Jo- han Geilleit en Paul Van Steir- teghem. Weer twee kandidaten voor de uitverkiezing tot Wase jaarfiguur? Maar ook Romain Malfliet, volgend jaar in mei zeventig, hoort tot de kandida ten, vermoed ik. In juli werd immers in Wachtebeke het derde luik van de trilogie van de Belscclsc meester-etser voorgesteld. In Beveren schre ven zich o.m. in de kijker Pe trus Van Landeghem (Haas donk) en e.h. Richard Wee moes, kenner van de kerkge schiedenis (boek over de Wil- helmicten), maar vooral werd begonnen aan de realisatie van een wel vijfdelige boekenserie over de geschiedenis van Beve ren. Ook in Steendorp werd een heemgebonden boek voor gesteld. De politiek Op wat gekibbel in Waasmun ster na bleef het vrij rustig in de politiek in 't Land van Waas. De charismatische poli- tikus Maurits Coppieters uit Nicuwkerken zei het politieke leven vaarwel (straks jaarfi guur?), idem deed Bert De Cock, zij het dat den Bert veeleer een 'man achter de schermen' is. De Cock wordt als ACW-voorman in Sint-Ni- klaas opgevolgd door Bruno Machiels, tot nu toe onder voorzitter van de Wase VW. Europese verkiezingen. Het Land van Waas volgde in juni vrijwel de nationale trend. Maar de Volksunie had er niét op gerekend dat deze partij klappen zou inkasscren. Winst voor SP en Agalev. Nelly Maes kon zich niet in 't Europarle ment nestelen. En evenmin Lieven Lenaerts, die nochtans een flinke kampagne had ge voerd en groot kanshebber voor de as Straatsburg-Brussel was. Moorden Beroering in Moerbeke-Waas en omgeving, in juli, toen de uit Stekenc afkomstige Maric- Paule Wowra op beestachtige wijze, mei een resem riekste- ken, werd afgemaakt. De al lereerste verdachte, schoen- Socialistische ziekenfondsfusie in Sint-Niklaas. Dit wet, «Herkules», van de in 1935 in Berlare geboren kunsteni Paul Van Gijsegem, zal de hall van het gebouw in Mercatorstraat 67 in Sint-Niklaas opsieren. maker Gerard Verlinden uit Sint-Niklaas, bleef hardnekkig ontkennen en werd vrijgela ten. Naderhand werd een man uit Moerbckc aangehouden, maar ook die bleef schuld ont kennen. Tweede drama, ook al in wes telijk Waasland. Net vóór Al- lerheiligenvakantic stond de buurt van de Oude Heerweg- Toekomstlaan in Lokeren in rep en roer. Suzanne Pijl werd door haar man Antoine Van Bocxelaer neergeschoten. Heilig en royaal Enkele 'uitsmijters' tot slot. De nieuwe woonwijk in 't noorden van Sint-Niklaas, de Clementwijk, kwam in juni-juli in het nieuws toen de bewo ners klachten uitten in verband met vocht en kondensatie in hun woonst. Een «schimmel- wijk» noemden zij het De Sint-Niklase Maatschappij voor de Huisvesting pleitte zichzelf echter van alle schuld vrij. Omtrent wonen nog: de erkenning van herwaarderings gebieden in 't Waasland. Sint- Niklaas, Lokeren, Temse en de Beverse polder gaan de ver krotting te lijf, de verpaupe ring, althans in alles samen een achttal wijken. Eindigen doe ik met een kroontje op. Er was, alweer, koninklijk bezoek in Sint-Ni- klaas. In november toefde ko ningin Fabiola drie uur op en rond het stadhuis, ze vereerde de Akademies-Plus Drie-t( toonstelling met een bezoek. Was de derde (en opnié goeie) keer dat burgemceS De Vidts tijdens z'n ambtst mijn(en) op «zijn» grond| bied een koninklijke gast v welkomen mocht. Eerder een delegatie van de Sint-I klase kulturcie raad op I paleis in Laken ontvanj n.a.v. het verschijnen van plaat en cassette «Het F van Amen» met gedichten s Anton Van Wilde rode. I veelgelauwerde Wase dicfo D ging overigens in Rome, K gezelschap van enkele Tak-l litanten, een oproep voor a ncstie bezorgen aan de paus ni Eind september was Rome I epicentrum van de Wase i G tualiteit. De nederige, gehot 'n zame Broeder Isidoor Loot), afkomstig van Okl voorde (huidige grens Vra 'r nc-Sint-Gillis). werd zalig v »c klaard. Een hoogdag voor kristelijke gemeenschap heel Vlaanderen, want Kortrijk, waar zich het g| dc van Broeder Isidoor bevindt V al vele decennia een beq*< vaartsoord. Wouter VLOEBERCfa

De Voorpost | 1984 | | pagina 4