uzie tussen Wase metaalbond en vroegere leiding reigt zaak van lange duur te worden Wase bediendenbonden zijn ongerust Topbenoeming voor Willy Van Kerckhove uit Lokeren De Wase metaalarbeiders: een A.B.V.V.-eis SP-Temse solidair met metaalbewerkers Repressiedossier de doofpot in door advies Raad van State? CVP-Waasland en de verkiezingen CVP-meeting in Sint-Niklaas: bomvolle zaal en bommelding VU-Waasland bekommerd om telekommuni- katiesektor Faciliteiten voor werkzoekenden in Kruibeke? SP-Waasland en de trein naar Klein-Brabant KBG-Puivelde doel méér dan feesten De Voorpost - 21.12.1984 - 5 van 'a inschakeling van rechtbank :n ha t nieuwe autonome VVase metaalbond vreest dat zijn maa oegere leiding, de Provinciale Metaalbewerkersbond (uitwerpen (PMB), een uitputtingsslag heeft ingezet. De zesii lies van de PMB-Antwerpen zijn vooral gericht op een atarstoren van de dienstverlening aan de Wase leden, zo et het. Ondertussen krygen de Waaslanders weinig of n steun van de nationale socialistische vakbondstop. nationale ABVV zwijgt, de Centrale voor Metaalbe kers (CMB) beschouwt het Waasland nog altijd als een I van de PMB-Antwerpen en by bemiddelingspogingen rdt de Wase Metaalbond niet betrokken. PMB-Antwerpen doekte hele Wase vakbondswer- g op, inbegrepen bediende propagandist, deelde de ise metaalbedrijven mee dat né Stroobant niet meer als IB-sekretaris moet erkend rden en dagvaardde Stroo it opdat deze de kantoren de Wase metaalbond zou [ruimen. Door het inschake- van de arbeidsrechtbank Sint-Niklaas zette de 3-Antwerpen de juridische len in gang waardoor de lossing van het konflikt wel as heel lang zou kunnen uit- jven. René Stroobant, die sekretaris is van de zelfstan- e Wase metaalbond, meent de PMB-Antwerpen het chil zo lang mogelijk wil :n duren, erop spekulerend de Wase metaalbond het eindelijk financieel en mate- niet meer aankan. Wie moet men geloven? Voor de 3500 Wase betrokken vakbondsleden is het niet zeer duidelijk en de verwarring grijpt om zich heen. Wase me taalbond, Wase Socialistische Gemeenschappelijke Aktie (SGA), PMB Antwerpen en de nationale ABW- en CMB- leiding versturen maar brieven en verspreiden verklaringen waarin de meest uiteenlopende standpunten ingenomen wor den. «Met het Waasland be staan innige en onverbreekba re banden», deelt de PMB- Antwerpen mee. «U bent volgens de statutaire bepalingen lid van de PMB- Antwerpen», verklaart de na tionale CMB aan alle Wase metaalbewerkers op 13 decem ber en men waarschuwt tegen het blokkeren van geldelijke overdrachten via de lidboekjes en het hegeren van de oproe- «Het kan en mag niet dat de Wase bedienden moeten inleveren en dat de afbouw van hun arbeidsplaatsen wordt versoepeld», stellen de ACLVB, BBTK en LBC van het Waasland in een gezamenlijk schrijven aan de Wase parlementairen. Aanleiding tot deze 'open brief vormen de parlementaire besprekingen inzake de voorstellen tot wijziging van de arbeidsovereenkomsten voor bedienden De drie bediendenbonden voeren aan dat de arbeidsmarkt n de regio een dieptepunt heeft bereikt: jeugdwerkloos- leid, faillissementen en bedrijfssluitingen, etc., ondanks het feit «dat de bedienden reeds meerdere jaren zware nleveringen moeten ondergaan». Ze zijn van oordeel dat Ie goedkeuring van enkele voorstellen (versoepelen van Ide afdankinsmodaliteiten, legaliseren van onstabiele be dekkingen, verminderen van het aantal 'beschermde' edienden) het tewerkstellingsvolume niet zal ten goede amen. Daarom verwerpen de bedienden de voorliggende Jggesties zoals die werden ingediend in het parlement, let aandrang vragen ze dat hun amendementen zouden orden goedgekeurd. imiddels heeft volksvertegenwoordiger Willockx al de illedige steun van de SP toegezegd. «Wij zullen in elk :val tot het uiterste vechten, en niet nalaten een rechtzet- ig te overwegen bij een eventuele deelname van de cialisten in de regering», aldus Freddy Willockx. ak- or i paus ni ehot li Old e< Vrari-i indt, ba idl 0e Minister voor P.T.T heeft Lokeraar Willy Van Kerckhove benoemd tot Inspekteur Generaal van de -I Posterijen. Zo vernemen wij uit bevoegde bron bij het ter a >crsc gaan. Dit betekent dat Sint-Niklaas binnenkort een s nieuwe postmeester krijgt aangezien de betrokkene thans deze funktie vervult in het hoofdkantoor gelegen op de I Grote Markt. n Lokeren zelf is Willy Van Kerckhove zeker geen (onbekende. Hij is er voorzitter van de S P.-afdeling en edert 1 januari 1983 is hij schepen van Financiën. Door Tiend en tegenstander wordt hij bestempeld als de oornaamste architekt om de stad stilaan uit de rode cijfers te werken zijn vrije tijd is Willy Van Kerckhove aktief in de lokale o lurnvcreniging «Vooruit» terwijl hij ook voorzitter is van Ie plaatselijke afdeling van de mutualiteit Bond Moyson. Volgens ingewijden moet deze benoeming geïnterpreteerd vorden als een waardering in brede kring van een vooraanstaand ambtenaar en dit boven alle partijgrenzen. ER( £'jn kennis en zijn doelstelling, de Post maximaal uit te louwen tot een dienstverlenende publieke instelling heeft lij, in de mate van de mogelijkheden, kunnen doordruk ken als adjunkt-kabinetschef van de gewezen Minister van P.T.T., Freddy Willockx. Gezien zijn leeftijd (45 jaar) mag verondersteld worden dat Willy Van Kerckhove aan de top van de Post in de toekomst nog meer verantwoordelijkheid zal dragen wat ongetwijfeld een gunstige invloed zal hebben voor de meer dan 50.000 personeelsleden. pen vanwege de PMB-Antwer pen. «Geeft u geen gevolg aan de oproepen uit Antwerpen en lever die lidboekjes in», roept de Wase Metaalbond dan weer tot alle Wase metaalbewerkers op 17 december. Ook al is de nationale CMB-leiding nig niet ingegaan op de autonomiebe- slissing. De nationale ABW-top zwijgt en verwijst naar de CMB, maar wil wel als bemid delaar optreden. De Wase SGA steunt de zelfstandigheid van de Wase metaalbond voor honderd procent wat Fonny Boesmans in naam van de SGA woensdagavond tijdens een perskonferentie nogmaals herhaalde maar schakelde de Antwerpse SGA in om te bemiddelen. De verwarring bij de leden is begrijpelijk. De Wase metaal bond en zijn verantwoorde lijken beseffen dat wel, en in een brief van 17 december deelde men aan alle leden mee dat de sekretariaten in Temse en Sint-Niklaas open zijn en blijven. Men vraagt ook, ge duld te oefenen en zeker niet naar een andere vakbond over te stappen. Autonomie op 8 december De Wase metaalbewerkers rie pen op 8 december hun zelf standigheid uit tijdens een open kongres in het Sint-Ni- klase Textielhuis. Er bestond grote onvrede over de syndika- le aktie van de Antwerpse lei ding. Dat was blijkbaar ook omgekeerd het geval, want de Antwerpse PMB zette de Wa se vakbondssekretaris Stroo bant af en ontbond de geweste lijke besturen in Temse en Sint-Niklaas. Deze aktie was trouwens de rechtstreekse aan leiding tot de splitsing. Hier staan twee soorten syndi- kalisme loodrecht tegenover elkaar: het offensief aktiesyn- dikalisme van de Waaslanders en het defensieve servicesyndi- kalisme van de Antwer penaars», verklaarde Patrick Mertens. een Boelafgevaardig de, tijdens de persmeeting woensdagavond. Vooral de Antwerpse PMB- sekretaris Luk Willemkens moet het ontgelden. Men ver wijt hem een diktatoriaal op treden, een anti-Waasland mentaliteit, het negeren van de interne vakbondsdemokratie en het schenden van de indivi duele rechten van leden en mandaatdragers van de bond. Wase SGA bemiddelt, maar... De Wase metaalbond krijgt tegenwind van verschillende kanten, maar kan op de steun rekenen van de Wase socialis tische beweging. Fonny Boes mans bevestigde dit. «Indien de Wase SGA Marcel Schoe- ters, voorzitter van de Ant werpse SGA, verzocht om met sekretaris Willemkens te on derhandelen dan is Schoeters» enige taak, Willemkens ervan te overtuigen dat de Wase af delingen Temse en Sint-Nik laas beter de Antwerpse PMB verlaten». Niet mensen maar centen belangrijk De tegenwind blaast echter hard. De Antwerpse PMB wil na tuurlijk van géén autonomie weten. «Met het Waasland be staan innige en onverbreekba re banden en die moeten be houden blijven», verklaarde Willemkens tijdens de zitting ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de PMB- Antwerpen. René Stroobant gelooft wel in die hechte banden: De militan ten en het Wase syndikalisme kan Willemkens missen als kiespijn maar de financiële bij dragen van de 3500 Wase le den maken van het Land van Waas een wingewest voor de PMB-Antwerpen. Niet de mensen zijn belangrijk, maar alleen hun centen waarmee hij zijn luxe betaalt». De nationale leiding van de socialistische metaalbond (CMB) is ook niet opgetogen over de autonomie van de Wa se metaalbond. Zij schreef elk Waas vakbondslid aan om hem erop attent te maken «dat vol gens de statutaire bepalingen u lid bent van de PMB-Antwer pen». De oproepen van Stroobant om de PMB-Antwerpen te ne geren en de financiële afdrach ten via lidboekjes te stoppen raadde de CMB ten strengste af. De woordvoerders van de Wase metaalbond zijn hele maal niet te spreken over deze brieven die werden onderte kend door Fernand Decoster, sekretaris-generaal van de CMB: «Ondanks de beloften om geen stelling in te nemen, kiest de CMB toch... voor de sterkste» Een goede afloop De Wase metaalbond hoopt op een goede en snelle oplossing, hoewel het inschakelen van de rechtbank bijna «borg staat» voor een lang aanslepen. Men nam dan ook maar een advo- kaat onder de arm die zich drie zaken steeds voor ogen moet houden: de Wase metaalbe werkers willen los van Antwer pen, zich financieel veilig stel len en onderhandelingen voe ren die een erkenning als auto noom gewest en later de over gang naar de PMB-Vlaanderen meebrengen. Op 15 januari '85 zetelt de Sint-Niklase arbeidsrechtbank voor de eerste maal in het geschil PMB-Antwerpen-Wase Metaalbond. Onderwerp: de eis van Antwerpen om de sleu tels van de kantoren in Temse en Sint-Niklaas af te geven, de Schering van de vakbondsle den over te draeen en het ont ruimen van de kantoren. De Wase metaalbond verzet zich natuurlijk tegen die eisen. Of het op 15 januari echter al tot een uitspraak zal komen, kan men ten zeerste betwijfe len. «Uitstel om verder onder zoek te verrichten» geeft men dan wellicht als reden op. P.S. Het bestuur van het ABW-gewest Sint-Niklaas in verga dering bijeen op zaterdag 15 december herbevestigt zijn morele en materiële solidariteit met de Wase metaalbe werkers. Het onderschrijft tenvolle het standpunt ingenomen door de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie. Het eist dat vóór 21 december een definitieve oplossing gevonden wordt voor dit konflikt, opdat de belangen van de Wase metaalbewerkers verder op een normale manier zou kunnen verdedigd worden. Het vindt dat langer treuzelen onverantwoord is, gezien de problemen die dit meebrengt. Het gewestelijk bestuur zal tegen 21 december, indien er nog geen oplossing gevonden is, zich beraden over andere aktiemiddelen. Het overkoepelend bestuur van SP-Groot Temse sluit zich volledig aan bij de steun, be tuigd door de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie van het Waasland, t.o.v. de socialistische metaalbewerkers van Sint-Niklaas en Temse die zich als gewestelijke afdeling metaal Waasland hebben afge scheiden van PMB-Antwerpen in kollektief wensen over te gaan naar CMB-Gent. De socialistische partij van Temse kan in geen geval aan vaarden dat haar militanten op Boelwerf of enig ander metaal bedrijf in het gedrang worden gebracht, «door de houding van de Antwerpse metaalvak- bondstop, die enkel het patro naat in de kaart speelt». De SP-groot Temse blijft im mers het volste vertrouwen be houden in haar militanten, SP- leden en syndikalisten van de gewestelijke afdeling met al Waasland, die zich zowel poli tiek als syndikaal steeds heb ben ingezet voor de belangen van de werkende bevolking van Temse. De SP-groot-Temse is vastbe raden de strijd voor een open, aktiegericht socialisme, verder hand in hand met de andere takken van de Gemeenschap pelijke Aktie te Temse te voe ren en hoopt hiervoor op al haar leden metaalbewerkers te kunnen rekenen. VU-Kamerlid Somers op amnestie-studiedag te Sint-Niklaas Op een studiedag te Sint-Niklaas van de Wase Jonge Leeuwen, het Taal-Aktie-Komitee en het Vormingscen trum Lodewyk Dosfel over amnestie deelde VU-volksver- tegenwoordiger Joos Somers mee dat de Raad van State een negatief advies heeft verstrekt m.b.t. zyn voorstel van dekreet, een normalizatietoelage toe te kennen aan gezin nen en alleenstaanden die geen of een te klein pensioen ontvangen ten gevolge van de naoorlogse repressie en epuratie. Het VU-kamerlid had in mei voorgesteld, daartoe een be drag van 150 miljoen in te schrijven op de begroting van de Vlaamse gemeenschap. En kel gezinnen met een inkomen tot 30.000 fr. en alleenstaan den met een inkomen tot 20.000 fr. zouden voor de toe lage in aanmerking komen. Volgens Somers zouden nog zowat 30.000 Vlamingen hier op aanspraak kunnen maken en was de Vlaamse raad be voegd op grond van de staats hervorming van 1980, die de hulpverlening aan ex-gevange nen aan de gemeenschappen had toevertrouwd. Voorzitter Jean Pede van de Vlaamse Raad zag het echter anders en maakte het voorstel over aan de Raad van State, die zijn negatief advies o.m. steunt op het feit dat bij de staatshervorming het parle ment voorstellen van VU-se- nator Oswald Van Ooteghem en VU-kamerlid Hugo Schiltz om het amnestiedossier over te dragen aan de gemeen schappen afwees. Nochtans werd tijdens de parlementaire bespreking meermaals gezegd dat een uitdrukkelijke over dracht onnodig was omdat de repressienasleep kon aange pakt worden in het kader van de post-penitentiaire hulpver lening. De Raad van State blijkt nu echter een andere mening te zijn toegedaan. Volgens Joos Somers hoeven de leden van de Vlaamse Raad zich niet bij dit advies neer te leggen. Hij hoopt dat er toch nog voldoende mandatarissen zullen zijn die de moed op brengen om zijn voorstel toch goed te keuren, zoniet wordt het uiterst twijfelachtig of het repressiedossier nog ooit zal gesloten kunnen worden, ten zij het pausbezoek onverwacht een en ander zou mogelijk ma ken, aldus de h. Somers Om wille van de noodzaak van am nestie, wat verzoening en de opruiming van de sociale ge volgen van repressie en epura tie impliceert, steunt Somers de aktie van het Taal-Aktie- Komitee n.a.v. het nakend pausbezoek aan ons land. Eerherstel Op de amnestie-studiedag te Sint-Niklaas werd ook het woord gevoerd door CVP-ka- merlid André Bourgeois, ver slaggever van de werkgroep van de Vlaamse raad, belast met de inventarizatie van de sociale en menselijke gevolgen van repressie en epuratie. De heer Bourgeois noemde België een «amnestie-onvriendelijk land». Het blijft het enige land in Europa dat geen amnestie heeft verleend voor feiten tij dens W.O. II. In Frankrijk werden reeds in 1951 en 1952 amnestiewetten goedgekeurd en zelfs in de Sovjetunie wer den in 1955 algemene amnes tiemaatregelen aangenomen. De heer Bourgeois pleitte voor eerherstel voor repressieslachtoffers, wat heel wat meer zou uithalen dan een amnestiewet, die een louter symbolisch karakter draagt. Dergelijk eerherstel werkt al leen voor de toekomst en op die wijze, stelt Bourgeois, zou het psychologisch bezwaar te gen de terugwerkende kracht van een amnestiemaatrcgel vermeden worden. Hij vroeg ook dat iedere aktie terzake zonder provokaties, in alle se reniteit en met respekt voor de overtuiging van andersdenken den zou gevoerd worden. (LD) Vanwege de CVP van het arrondissement Sint-Niklaas ontvingen we volgende persmededeling, gedateerd op 13.12.1984. Het arrondissementeel bureau van de CVP van het arron dissement Sint-Niklaas in vergadering bijeen op 12.12.1984, wenst duidelijk te stellen dat de samenstelling van de lijsten voor de wetgevende verkiezingen zal gebeuren zoals voor zien in de nationale statuten: namelijk bespreking en goedkeuring in het arrondissementeel partijbestuur en daar na bekrachtiging door het arrondissementeel kongres of kongresafge vaardigden De mededeling werd ondertekend door G. Lockefeer, arr. sekretaris en ir. J. Vanwyck, arr. voorzitter. Op uitnodiging van de CVP-Sint-Niklaas kwam premier Wilfried Martens praten over zijn beleid. Op de foto boven ziet u de eerste minister in gezelschap van volksvertegen woordiger Miel Smet en arrondissementeel voorzitter Jan Van Wyck, terwijl ook Bernadette Muller mee op de foto mocht. Onderaan een beeld van de belangstellenden. Er was veel volk op deze meeting in het Gildenhuis. Maar zo tegen achten werd de zaal (Renova) ontruimd, want er way een bommelding binnengekomen bij de politie. Men vond echter géén CCC-explosief en na negenen kon de vergadering verdergezet worden. De CVP blikt toch terug op een geslaagde bijeenkomst. In de lokalen van CMO- Waasland werd nog een receptie aangeboden, (wv-dw) De arrondissementsraad van de Volksunie volgt met be zorgdheid de evolutie van de werkgelegenheid in het Land van Waas. De telecommunikatiesektor is voor de moderne ekonomie wellicht de sektor met de grootste toekomstmogelijkhe den. De Volksunie van het Land van Waas stelt vast dat de belangrijkste bedrijven in de sektor in het Vlaamse land gevestigd zijn, en reeds nu 11.000 mensen tewerkstellen, waaronder heel wat streekge noten. Daarom betuigt de V U. haar solidariteit met de werknemers van Bell en Atea in hun strijd voor het behoud van de tewerkstelling nu en voor de toekomst. Ook waarschuwt de VU-Waas land de regering voor de reak- ties in het Vlaamse land indien zij toegeeft aan de Waalse druk en de overheidsbestellin gen in de telekommunikatie- sektor in Wallnië te plaatsen, terwijl Waalse bedrijven niet in staat zijn de bestellingen zelf te realiseren, maar via de bui tenlandse konkurrenten van Bell en Atea, die aldus de positie van deze bedrijven in binnen- en buitenland kunnen aantasten en de werkgelegen heid in het Vlaamse land be dreigen. e Vlamingen, die het overgrote deel van 's lands middelen op brengen, weigeren deze mid delen aan een staat die met dat geld de tewerkstelling in Vlaanderen afbreekt. Overigens is de Volksunie van mening dat de verantwoorde lijkheid voor het Vlaamse geld alleen in Vlaamse handen thuishoort. Het doppersatelier van Kruibeke, een initiatief van (V)KAJ-ACV-Jongeren, bekwam al dat sporthal De Dul- pop elke week gedurende een voormiddag gratis ter beschikking wordt gesteld van alle geïnteresseerden. De gemeentelijke overheid willigde dat verzoek in. Datzelfde doppersatelier vroeg nu een onderhoud met burgemeester Denert van Kruibeke om enkele bijkomen de voordelen voor de werkzoekenden te verkrijgen. De vraag behelst een gratis abonnement op de gemeentelijke bibliotheek, het gratis ter beschikking stellen van een lokaal ten behoeve van het doppersatelier, het etaleren van alle werkaanbiedingen op een prikbord aan het stempellokaal. (wv) De SP-Waasland heeft op haar bestuursvergadering van 15 de cember de gevolgen van de snelheidsverhoging op de spoorlijn Sint Niklaas - Meche- len besproken. De partij vraagt met nadruk om zo snel mogelijk de rittijd van deze IR-verbinding te wij zigen. Deze aanpassing zou zonder grote problemen kunnen ge beuren na de voltooiing van de elektrifikatiewerken in februa ri. Naast een verhoogde snel heid op de lijn bezit het elek trisch materiaal een veel hoger acceleratievermogen, zodat de huidige uurregeling kan inge kort worden. Hierdoor wordt de aansluiting met de IC van en naar Oostende mogelijk, en ontstaat meteen een bijkomen de halfuurrelatie met Gent. Indien de NMBS verkiest te wachten tot juni '85 om deze aanpassingen door te voeren kan de SP-Waasland enkel maar het gebrek aan kommer- cieel inzicht van de maatschap pij betreuren. Dit vooral door het verlies aan reizigers, die zij nu reeds zouden kunnen aan trekken met het oog op de komende paasdrukte en de klassieke trek naar de kust, eigen aan het voorseizoen. De Kristelyke Gepensioneerdenbond van Puivelde (Belse- le) bestaat in '85 vyftien jaar. De vereniging telt 140 leden. En bovenal: de KBG ontplooit in die landelijke uithoek van Sint-Niklaas heel wat aktiviteiten. Zo werden in het afgelopen jaar liefst tien liggende wip schietingen gehouden, werden vier reizen ondernomen met telkens 54 mensen in dé bus, vond in juni de «fietsuitstapbe- devaart» plaats naar de Boska- pel en hield men in april een aangepaste kruisweg. Elke woensdagnamiddag was er een «klubnamiddag». Gefeest werd er, het spreekt vanzelf. Met Pasen, begin au gustus (resp. voor de vaders en de moeders). Met Allerheili gen ook, waarbij de overlede nen piëteitsvol werden her dacht. En ter voorbereiding van de kerst, met een kadootje toe. Gratis kunnen de KBG-ers ge bruik maken van de sociale dienstverlening. En ook de va kantieservice is een initiatief dat zeer naar waarde wordt geschat. Eendrachtig wil men van het komende feestjaar nu het bes te maken. Over de aktiviteiten in '84 is men in Puivelde best tevreden. Terecht. (wv) De winterkursus is waarschijn lijk de hardste, meest eisende op gans het Belgisch Outward Bound Programma. Het is daarentegen ook de meest vol- doeninggevende. De kursus, omvat onder meer langlaufen, kaart en kompas lezen, winter E.H.B.O., enz. Voor meer in formatie Outward Bound School, Kapucijnenvoer 217 te 3000 Leuven, 016-23.51.72.

De Voorpost | 1984 | | pagina 5