Drie kandidaten voor Prins der Wuitens1985 Buurtwerking 't Hofken Hamme stelde hobby tentoon De Zonnige Woonst beoogt renovatieprojekten in Hamme Waasmunsterse Sint-Antoniuskapel gerestaureerd Mozaieken in opdracht en voor een goed Hams doel Jeugdhuis The Old Chap Hamme in ruimere lokalen 8 - 21.12.1984 - De Voorpost Hamme. Hobbytentoonstelling. De voorzitter van de buurt opende de tentoonstelling, (vh) Tydens het voorbije weekend organiseerde het Buurthuis 't Hofken in hun lokalen een hobbytentoonstelling, en dit voor de achtste maal. Bij de officiële opening vrijdagavond was er een grote belangstelling. Buurtwerker Johan De Lathouwer wenste de aanwezi gen van harte welkom. «Het is de bedoeling met deze tentoonstelling de mensen te benaderen die in hun vrije tijd een hobby hebben. Velen zijn daar vaak dagelijks mee bezig in hun stille huiskamer. Met deze tentoonstelling wil men deze mensen naar buiten lokken om anderen te laten genieten van hun hobby». Tevens wil men niet alledaagse hobby's aantrekken. Vrijdag 21 december te 20 u. heeft de verkiezing plaats van de Prins der Wuitens 1985, in de feestzaal van het gemeentehuis. De drie kandidaten, Van Kerckhove Frankie, Verdonck Alfons en Bruggeman André werden aan de pers voorgesteld. Terzelfdertijd sprak de voorzitter van het Wuitenskomitee zijn ongenoegeh uit over de geruchten die de ronde doen over de zware financiële aderlating die een Prins Karnaval in Hamme zou moeten dragen. De weerlegging van de voorzitter was duidelijk. De verkozen Prins Karnaval krijgt steeds zijn kostuum van het Wuitenskomitee gratis aangeboden, samen met een som van 20.000 fr. Vorig jaar bedroeg dit nog 13.000 fr. Een realistische berekening werd in samenwerking met oud-prins Karnavals opgemaakt en men kwam tot de bevinding dat de prins het met 20.000 fr. gedurende de drie dagen van het Hamse karnaval zeker kan stellen, zonder daarom in zijn plichten tekort te schieten. Caroline Hofman werd voor de derde opeenvolgende keer verkozen tot Prinses en mag nu de titel van Keizerin dragen. Jan Van Lysebetten is de Prins 1985 van de derde leeftijd. Nu is hij naast wijkburgemeester van 't Achterhof en Voorzitter van het buurthuis, nog Prins ook. Het is dan ook niet te verwonderen dat er zoveel werkloosheid is, als men vast stelt wat die man allemaal ku- muleert. Over de manier waar op hij was verkozen werd niet gesproken of had men geen betere kandidaten? Volgende week zullen wij we ten wie in Hamme het kama- valgebeuren 1985 zal leiden, Frankie, Alfons of Dreken Roos. 240 kiesgerechtigden kunnen hiervoor hun stem uit brengen. (B.H.) Er zijn wel Prinsen geweest in het verleden, aldus de voorzit ter, die met dit bedrag niet rond kwamen en aan wie het veel meer heeft gekost, maar dat was dan omdat zij het uit vrije wil deden. Wij horen zelfs bedragen noemen van 150 tot 200.000 frank. Dat is om van te duizelen. Daarom wil het Wuitenskomitee deze on zinnige praat de kop indruk ken, want wij hebben al vast gesteld dat het veel kandidaten afschrikt wanneer zij deze ge ruchten horen, besloot de voorzitter. De verkiezing van de Prins der Wuitens is in feite de start van de Wuitensfees- ten. De voorzitter dankte de drie kandidaten voor de moed die zij gehad hebben om zich kandidaat te stellen. Kandidaten Frankie Van Kerkhove is 24 Hamme. Jan Van Leysebetten en Caroline Hofman den verkozen tot prins en prinses van de derde leeft >r (vh) Jew Dit jaar is er een verzameling van bierglazen, flessen en bier schenkborden. Maar telkens weer krijgt deze tentoonstel ling een tema. Zoals men weet heeft het gemeentebestuur het inzicht in de komende jaren de vernieuwing door te voeren van het Kleinhulst, Hof ter Bossen en Kapellestraat. Daar is de buurt bij betrokken en werd er een stand opgebouwd over de reeds bestaande plan nen. Ook de voorstellen van de buurtbewoners zijn er in te zien. Er is een ideéenbus ge plaatst waar de bewoners van de wijk hun visie kunnen ge ven De tentoonstelling had ook een Turkse inbreng In de buurt wonen veel Turkse ge zinnen en zij worden nauw betrokken bij de buurtwer king. Een Turks leraar zong een lied uit zijn geboorteland, en andere imigranten stelden hun jeugdatelier tentoon, waar rond een verlichte moskee de kinderen hun tekeningen, haakwerkjes en knutselwerken voorstelden. Opening Schepen Paula Van Cauwen berghe mocht als afgevaardig de van het gemeentebestuur de tentoonstelling voor geopend verklaren. Een hobbytentoon stelling is een sympatieke be doening. Wellicht heeft het iets te maken met hetgeen veel mensen bezielt en aantrekt. Door de inkrimping van de arbeidsduur en de grote werk loosheid, hebben veel mensen de kans een hobby uit te wer ken. Voor mensen die in pen sioen zijn is een hobby soms zeer belangrijk. Schepen Van Cauwenberghe sprak ook over de plannen die het gemeente bestuur heeft om de buurt te verfraaien. Zij wees op het initiatief om de buurtbewoners bij deze plannen te betrekken. Zij kennen de stand van zaken beter dan gelijk wie ook. Het is daarom dat hun ideéen naast de intenties van de architekten worden gelegd. Wij moeten samenwerken, aldus de sche pen, die nog zegde dat dwars liggen voor niemand nut heeft. Deze mensen hebben bewezen dat ze iets mooi kunnen scha pen en ze verwees naar het hoekje dat daar aan het Hof ter Bossen en het Kleinhulst werd gerealiseerd. Nadien ver klaarde zij deze tentoonstel ling voor geopend en hoopte dat hij veel belangstelling zou mogen krijgen. Terwijl dc toastjes en de schuimwijn kwam aangerukt namen wij een kijkje op de tentoonstelling. Er was een enorme variatie. Heemkundi ge Mon De Rauw pakte uit met een aantal foto's die herin neren aan de Vredestoet op 16 september 1945. Renaat De Rijckc, de man die graveert in glas. Er waren opgezette vo gels, miniatuurboten en de reklamestand van het Fortuint je over biologisch tuinieren. De aquariumvereniging Aqua rius, Jef Colman met enkele schilderijen, Erik Moens mi niatuurserres, Maria De Mul der, o.l. vrouwbeeldjes met prachtige kleedjes en Henri Van Cauwenberghe. eerste dag afstempellingen. hadden elk hun stand. Ook Moerzeke kwam op de tentoonstelling aan bod met foto's over de overstroming van 1906, de vleesbedeling uit 1918. Er was nog een stand van The Old Chap, de harmonie St. Cecilia en een demonstratie matten maken. Tot slot was er in de wijnstube nog een kleine plechtigheid. Mon De Rauw ontrolde een vlag van de Moedige Rookers uit 1912. Deze club werd ge sticht in café 't Wit Paard in Kleinhulst. Later verhuisde dc club naar het nu bekende café Paradiso om dan helemaal in de rook op te gaan. Mon De Rauw zei dat deze vlag thuis hoorde van waar ze is geko men, en overhandigde ze aan de wijkburgemeester. Jan Van Lijsebetten, die ze wenend in ontvangst nam en beloofde er goed voor te zorgen, vooral tijdens dc karnavaldagen, als hij de scepter zal zwaaien van Prins Karnaval van de Derde Leeftijd. (bd) Hamme. Kandidaat Prins Karnaval. André Bruggeman (vh) Hamme. Kandidaat Prins Karnaval. Alfons Verdonck (vh) jaar, gehuwd, metaalarbeider en stelt voor de eerste maal zijn kandidatuur. Hij zou het wel allemaal eens van dichtbij willen meemaken. Ook zijn vrouw heeft er mee ingestemd dat hij zich kandidaat stelt. Alfons Verdonck, uitbater van een herberg in de Noordstraat, heeft vorig jaar ook reeds zijn kandidatuur gesteld, maar werd niet verkozen. Hij wil het dit jaar opnieuw proberen en rekent er ten stelligste op dat hij nu Prins der Wuitens 1985 mag worden. André Brugge man. alias Dreken Roos. is zeker geen onbekende in het kamavalgebeuren. Hij was reeds Prins Karnaval in 1980. Hij heeft het zo plezant gevon den. dat hij het opnieuw wil beleven. Naast de kandidaten werd ook de Prins en de Prinses van de Derde Leeftijd voorgesteld. Godelieve Ruys, woonachtig op de wyk Vlierkouter Hamme, maakt mozaïekwerken uit liefhebberij en vo een goed doel. Zy behaalde het diploma monument kunst aan de kunstakademie te Sint-Niklaas en na ha huwelijk plaatste zy aan haar woning grote mozait werken. 745 Dit werd door enkelen opge- ne en ook groene marn e merkt en toen het bestuur van maar deze is, volgens Gode m de bouwmaatschappij De Zon- ve Ruys zeer zeldzaam. gSt nige Woonst naar een symbo- verwerkt zij ook keien en liek begon te zoeken voor het wanneer het past in het geh ke< woonerf «Posthoorn», ging van het kunstwerk. Zij ma v men bij haar ten rade. Aan de op een cementplaat een te fcee ingang van dit woonerf hangt ning en brengt vervolgens ^tic nu een groot mozaiek, voor- voor één alle stukjes aan. V, stellende een Posthoorn. Nu is de wijk Vigor-Wuitens er onder elk straatnaambord bruikte zij Venetiaanse i van de wijk Vigor-Wuitens, zaieksteenjes. Deze gekleo een mozaiekwerk geplaatst, steentjes worden geknipt waarvan het onderwerp terug- een tang. De voegen wor I slaat op de naam van de per- opgevuld met een specie. I soon naar wie de straat werd Van al haar mozaiekwet genoemd. Zo is er onder het maakt zij een foto, als herii naambord van Kard Cardijn ring, want zij voert de wetl het symbool van de KAJ Hamme. Kandidaat Prins Karnaval. Frankie Van Kerckhove (vh) Materiaal Voor haar kunstwerken ge bruikt zij afval van marmer De stukken worden met een schikt, houweel in kleine stukjes ge kapt. Er is witte, zwarte, brui- slechts uit in opdracht, en vi haar blijft het een hobby zoals de glasramen die 1 maakt, en waarvoor zij ai goed uitgerust materiaal Sedert haar bestaan heeft de Hamse sociale Bouwmaatschappij De Zonnige Woonst, reeds 1496 woningen opgetrokken in Hamme en omgeving. De laatste tyd is er echter minder behoefte aan nieuwe woningen. Men kan zelfs stellen dat er een verzadiging is op dat vlak. Maar in Hamme zijn er nog wel veel verouderde woningen. Door het uitwerken van renovatieprojekten wil De Zonnige Woonst, de krotten bestrijden, maar terzelfder- tyd, daar waar nodig is opnieuw goede, gezonde woningen kreëeren. Hamme. Hobbytentoonstelling. In 't Hofken kwamen heel wat bezoekers langs (vh) Krisis Omwille van de knsis is dc bouw van sociale huurwonin gen in Vlaanderen sterk afge nomen. In de periode van 1975 tot 1981 bedroeg het gemiddel de van aanbestede sociale huurwoningen in ons land, meer dan 11.000 per jaar. In 1983 was er al een dieptepunt met nog slechts 1.450 wonin gen. De jarenlange doorgedre ven bouwpolitiek van De Zon nige Woonst werd afgeremd. Toch is het opvallend dat er nog heel wat vragen zijn voor een huurwoning, maar dan met een lage huurprijs. De ekonomische krisis laat zich hier ook reeds duidelijk gevoe len. Daarom werd er reeds een renovatieprojekt gestart, in sa menwerking met het gemeen tebestuur, dc sanering van dc Kweekhoek. De Zonnige Woonst kan 11 leegstaande on gezonde woningen aankopen en 6 bewoonbare verbeterbare woningen verwerven. Men denkt reeds aan de plannen voor de vervangingsbouw van dit kleinschalig projekt. Wellicht liggen nog andere projekten binnenkort op tafel, om in het kader van de dorps herwaardering te worden uit gewerkt, door de bouwmaat schappij die reeds heel wat gerealiseerd heeft. Van de 14% woningen werden er 640 verkocht en de overige zijn nog eigendom van de maat schappij. die ook nog 177 ge groepeerde garages bezit en 4 ontspanningslokalen. Van de kavels zijn er 32 verkocht en zijn er nog 11 die wachten op een eigenaar. V erwezenly kingen Onder dc leiding van voorzit ter Jozef De Grave, bijgestaan door directeur De Pillecyn en zijn team medewerkers, groei de de sociale woonwijk Vigor- Wuitens uit tot een voorbeeld, met 196 woningen. Deze wijk is gebaseerd op het principe van een woonerf, waarbij van uit één centraal dorpsplein dc entiteiten één geheel vormen, maar waarin de eigenheid en samenleving van de gezinnen wordt gewaarborgd. In de Mocrzeekse wijk «De Gees», liggen nog een zevental kavels. Verkoopprijs per m2, 600 fr. Men stelt alleen als voorwaar de dat de eigenaars binnen dc 5 jaar na aankoop van de grond, hun ruwbouw zouden hebben afgewerkt. In uitbrei ding op de wijk te Kastel, verkreeg men de financiering voor dc bouw van vier wonin gen. voor bejaarden Langs heen de Dijkstraat verwierf men 12.000 m2 grond voor de opbouw van 17 woningen, waarvan 5 voor bejaarden. Men hoopt dat de bewoners op 1 april 1985 deze woningen kunnen betrekken, die uitge rust zijn met elektrische cen trale verwarming, termische isolatie en uitgewerkte keu- ken- en badinstallaties. Voor de heropbouw van de Calva rieberg, wacht men ongeduldig op de fondsen van de Nationa le Maatschappij voGr de Huis vesting. Alles is klaar om met de werken te starten, het ont breekt enkel nog aan geld. Jeugdhuis The Old Chap, één van de drie erkende jeugdhuizen van Hamme, en ooit «het kleinste jeugdhuis van het noordelijke halfrond» genoemd, was dringend aan verruiming toe. De beperktheid van de lokalen in de Mandemakerstraat wo gen te zwaar op de werking. Op vele voorstellen van de leden kon niet ingegaan wor den omdat de infrastruktuur het niet toeliet Grote projek ten werden sowieso niet aange pakt en voor aktivitciten die «geld in 't baksken» moesten brengen, diende noodgedwon gen uitgeweken te worden naar andere zalen. Grotere lokalen werden dus gezocht cn gevonden. Den Chap huurde onlangs een oud herenhuis in de Hoogstraat tc Hamme. Momenteel zijn de aanpassingswerken zo goed als voltooid cn wordt er reeds ver lekkerd uitgekeken naar de opening, óp vrijdag 28 de cember. Het jeugdhuis beschikt nu over een gezellig ingerichte instuif- ruimte van 60 m2, aangepast sanitair, een tafeltenniskamer, een grote keuken, opslagplaats en atelier, sekretariaat en drukkot, vergaderruimte en een met een open haard uitge ruste info- en leeskamer. De lokalen op de tweede verdie ping zullen voorlopig nog niet gebruikt worden. Verder is er een mooie cn grote tuin aan het huis verbonden. Om deze nieuwe jeugdhuis ruimte aan zoveel mogelijk mensen voor te stellen, werd een uitgebreid openingspro gramma opgesteld. Vrijdag 28 december zijn er vanaf 19 uur video-clips, kaas- en wijn- standje, toespraken van voor zitter Rita en V.F.J. medewer ker Bertil Eernans, tekenfilms, drankje en hapje, enzovoort. Een gids zorgt voor de geleide rondwandelingen! 's Ande rendaags is er een «Dat-doet- de-deur-open-fuif» vanaf 19 uur. Zondag 30 december staat volledig in het teken van de films: om 16 uur «Raiders of the Lost Ark», om 20 uur «Monthy Python Live at the Hollywood Bowles» cn om 22 uur tenslotte «Poltergeist» Gratis. Op dinsdag 1 januari wordt het nieuwe jaar in de nieuwe lokalen ingezet met een spetterende «Nieuwjaars- happening». Dat zou een colla ge kunnen worden van sket ches, vrij podium, kolder, nieuwjaarsbrieven. zelfge kweekte sansivcriaY. Men sen die willen deelnemen kun nen kontakt opnemen met het jeugdhuis. Gedurende gans het openings weekend Melt Mark Eycker- mati zijn werken ten toon cn is cr een tentoonstelling over het maken van stripverhalen te be zichtigen. Verder zal het jeugdhuis voor taan ook 's woensdagmiddags vanaf 14 uur open zijn (elke weck film!) en 's vrijdags vanaf 16 uur. In 1983 nam Pol Van Grembergen het initiatief om de vervallen Sint-Antoniuskapel in de Neerstraat te restaureren. Pol Van Grembergen, een gepensioneerde, wiens echtgenote reeds meer dan 30 jaar deze kapel onderhoudt, is dan ook terecht fier wanneer hij de oorkonde van het Verbond voor Heemkunde van Oost-Vlaanderen laat zien, die naar aanleiding van de geslaagde en verzorgde restauratie werd uitgereikt. Deze kapel is opgetrokken in een gotische bouwstijl in 1902 cn dit op grond van de familie Van Doorslaer de ten Ryen. De kapel is eigendom van de parochiegemeenschap van dc wijk Ruiter. Hulp Om deze restauratic uit te voe ren hebben de initiatiefnemers kunnen rekenen op de hulp van enkele buren en vrienden. Ook kreeg hij financiële en materiële hulp. Kandelaars, beeldjes, ijzer- en koperwerk werden opgekuist. een nieuw altaar werd opgetrokken en dc oude vloer werd vervangen door een nieuwe. Dc voegen werden uitgekapt en hervoegd cn het dak kreeg ook een her stellingsbeurt. De oude mas sief eiken deur, die al tekenen van verrotting vertoonde, werd mooi gerestaureerd, na dien afgeschuurd en herschil- derd. Rondom de kapel wer den nog drie bomen ontwor teld omdat deze teveel schade toebrachten aan het dak van de kapel. Het gemeentebe stuur van Waasmunster schonk veel aandacht aan deze restau ratie cn zorgde o.a. voor de kasseien, die langsheen dc ka pel werden gelegd. Maar Pol Van Grembergen heeft het niet allemaal alleen gedaan, Jef Zaman. Maurice Snocck, Willy en Alice Cools-Van Loo, en zoon Danny, André Rods, Cesar De Wilde, August Van Daele, Paul Bogaert, Franqois Smckens, Clement Ketels en Georges Baert staken een hel pende hand toe, totaal belang loos. De restauratic heeft zes maanden geduurd en na de voltooiing werd zij op 11 juni 1984 ingezegend door de pastoor van de Ruiter. Allen die belangloos hadden meege werkt en zich hadden ingezet om deze geslaagde restauratie te helpen verwezenlijken, kre gen nadien een herinnering aangeboden. Deze kapel is toegankelijk voor het publick, elke zondag en tijdens dc zo mermaanden ook elke dins dag. (bd) Voor de achtste maal organi- zeert het Joris Minnefonds een tekenprijskamp Joris Minne met de bedoeling een jonge Vlaamse kunstenaar tc bekro nen die uitmunt in teken- en/of graveerkunst. De deelneming is kosteloos cn staat open voor jonge kunstenaars die tenmin ste 25 jaar oud zijn en niet Hamme. Straatnamen in Mozaïek. Lieve Ruys maakt straatnaambordjes van de wijk vigor Wuitens in moz (vh) Waasmunster. Dc Sint-Antoniuskapel in de Neerst rad geklasseerd, (vh) Joris Minncfonds, Eikenstl &*1 hit ouder zijn dan 35 jaar op 1 mei 1985. Dc prijs bedraagt 9 tc 2000 Antwerpen. 50.000 fr. Voor meer informa tie kan men terecht bij het

De Voorpost | 1984 | | pagina 8