fendermondse brandweer krijgt nieuw materieel int-Gillis Dendermonde int-Egidius Harmonie mwert drie muzikanten Een boek over karnaval in Dendermonde Naar een beter leefmilieu in Dendermonde Velt Dendermonde hield algemene ledenvergadering 't Zwijgerke verhuisde naar Grembergen De Voorpost - 21.12.1984 - 9 I Dendermond.se brandweer zal overeenkomstig het door de gemeenteraad goedge- de vijfjarenplan, vernieuwd materieel krijgen. Het materieel zal verder ook worden >breid. Dat staat in de beleidsverklaring van de verantwoordelijke schepen Fons mans te lezen. In de begroting voor 1985 is 200.000 fr. voorzien voor de aankoop van erieel. Eenzelfde bedrag is ook voorzien voor de herstellingen aan de gebouwen, itrnaast is ook een bedrag van 200.000 fr. voorzien voor aankoop van materieel dat H in het vyfjarenplan is opgenomen. houdt in dat het huidige xieel, waarover de brand- beschikt, zo funktioneel dtreffend mogelijk moet len gebruikt. Onderhoud lus van kapitaal belang. :n Hermans deelde ook dat indien het mogelijk is, iroepsysteem ook zal uit- :id worden tot de bijpos- van Baasrode en n v). legem. eefti or de kledij van de nieuw le werven brandweerlui is krediet van 373.000 fr. irzien en men raamt de te den honoraria op 3.744.000 Verder zal de nodige aan- ht ook gaan naar de oplei- en de verdere vervolma- g van het korps. Dat geldt voor de opleiding van de dewerkers aan de dienst 900 volgens het huidige sys- -„„in blijft verder werken. Om ,CI" 1„ a ha i. V optimale en efficiënte wer- van het brandweerkorps azai bekomen, zal het stadsbe- 1985 ongeveer 745.000 fr. spenderen aan narn e dienst terwijl ongeveer miljoen aan diverse ont- St gsten zijn geraamd. :n gel k eersveiligheid mi k volgend jaar zal de dienst n ,c keersveiligheid blijven ktioneren. Zoals in het ver blijft de dienst ook in- in voor verkeersonderricht en verkeersopvoeding in de verschillende onderwijsinstel lingen. De uitbreiding van de parkeermogelijkheden zal worden bestudeerd en de mo gelijkheden geboden aan de oude haven en aan de Gel- droplaan zijn de eerste priori teiten die in aanmerking ko men. Voor het herstel van de voetpaden blijft ook in 1985 de belangstelling gaande. Daar voor is een miljoen frank voor zien. Waar mogelijk zullen ook fietspaden worden aange legd of verbeterd en op de noodzakelijkste punten komen er verkeerslichten, voor zover men daarvoor de toelating kan voor bekomen. Aan bushuisjes komen er fietsrekken Daar heeft men een krediet van 120.000 fr. voor voorzien. In samenwerking met de Jonge Kamer van Dendermonde zal een verkeerspark worden aan gelegd op het terrein van het zwembad Olympos. De stad zal daar 300.000 fr. voor uit trekken. Deze som is bedoeld om het terrein gebruiksklaar te maken. De Jonge Kamer neemt de verkeerstoestellen voor zijn rekening en eenmaal het verkeerspark helemaal klaar, zal het aan de stad wor den overgedragen. Er komt ook een oefenterrein voor het behalen van een rijbewijs on der de vorm van een vrije begeleiding. Waar dit oefen terrein ergens komt is nog niet bepaald. Taxistop, en dat is belangrijk nieuws, krijgt ook in Dender monde burgerrecht. Stuurgroep Binnen het kader van de stede lijke raadskommissie voor te werkstelling komt er een stuur groep. Die heeft als taak infor matie in te winnen en mee te delen via de meest efficiënte kanalen aan allen die werkloos zijn; het begeleiden van bedrij ven, KMO's en nieuwe zelf standigen; het opstellen van een informatiebrochure; een personeelslid aanduiden dat belast zal zijn met een specifie ke informatie- en verwijzings opdracht; studies opvragen en bespreken die betrekking heb ben op de werkloosheid en de werkgelegenheid, inzonder heid gericht op het gewest Dendermonde; het opvangen van geschillen inzake werking en infrastruktuur van de stem pellokalen en in overleg met DDS ijveren opdat de ter be schikking leggende industrie- gronden optimaal zouden kun nen worden ingenomen. De stuurgroep zal ook de tege moetkoming op huisvuilbelas ting moeten in natura uitwer ken door het verstrekken van een aantal huisvuilzakken aan volledig werklozen op basis van een reglement. Welzijnszorg Schepen Hermans heeft het in zijn beleidsnota ook over de welzijnszorg die hij onder zijn bevoegdheid heeft. Wat de minder-validen betreft wil men in de eerste plaats gaan werken aan een aantal projekten. On der meer aan het oprichten van een projekt piloothouders dat bedoeld is om de ouders die reeds langer een gehandicapt kind hebben de zorg zouden dragen voor de opvang van ouders met een pas geboren gehandicapt kindje of met een kind dat plots gehandicapt is geworden. Een tweede projekt is het opstellen van een bro chure «Waarheen met de op vang van minder-valide kinde ren». In deze brochure wil men een overzicht verschaffen van de voorzieningen waarop de ouders van gehandicapten een beroep kunnen doen. Daar naast zal men de mogelijkheid onderzoeken tot de oprichting van een minder-mobiele cen trale. Deze dienst kadert hele maal binnen de initiatieven van Taxistop Gent en is een hulpdienst voor mensen met verplaatsingsmoeilijkheden. Ook zal de aandacht gaan naar het beter toegankelijk maken van de openbare gebouwen en daaraan gekoppeld moet men ook de aanpassing van de voet- paden zien. Zo zal bievoor- beeld op de Oude Vest een deel van het voetpad worden voorbehouden aan rolstoel-pa tiënten. Om het stadhuis mak kelijker toegankelijk te maken voor de minder-validen is een bedrag van 250.000 fr. voor zien. Blijft dan nog de perma nente sensibiiizering, niet al leen naar de bevolking toe, maar evenzeer naar de minder- validen toe. Ook de bestaande toelagen voor de minder-vali den blijven bestaan. Voor de derde leeftijd denkt men aan het samenstellen van een informatiepakket dat meer duidelijkheid moet brengen in het netwerk van diensten en voorzieningen voor de Derde Leeftijd. Daarnaast denkt men aan het stimuleren van de wer king van de opgerichte of nog op te richten dienstencentra en wordt de organizatie van de «Week van de Derde Leeftijd» behouden. Zondag 16 december II. hield de Vereniging voor Ekologi- sche Leef- en Teeltwijze (VELT), afdeling Dender monde haar algemene ver plichte ledenvergadering in het Gildenhuis te Sint-Gilhs. Na het welkomstwoord werd er een overzicht gegeven van de aktiviteiten die plaats vonden in 1984. Nadien volgde het kasverslag. Vervolgens werd de jaarplanning voor 1985 ter goedkeuring aan de leden voorgelegd en werden enkele suggesties weerhouden om verder uit te werken: o.a. een natuurbeurs. Voor 1985 staan volgende aktiviteiten op het programma: donderdag 28 fe bruari zadenbedeling gevolgd door een voordracht over ho meopathie, dinsdag 19 maart en dinsdag 2 april theorie bio logisch telen door Paul Van Oosterwijck, in de maand maart is er ook een snoeide- monstratie voorzien, op zon dag 5 mei brengt de afdeling een bezoek aan de plantentuin van de Rijksuniversiteit van Gent, in juni geeft Paul Van Oosterwijck praktische richt lijnen in de tuin van een Velt- lid, op donderdag 12 septem ber komt Julia Huyck ons le ren om fruitsappen te maken en de natuurbeurs zou even eens plaats hebben in septem ber, in oktober gaat het be stuurslid Frans De Block zijn wijnkennis doorgeven. Dit is het jaarprogramma in grote trekken waar hier en daar nog een aktiviteit kan tussen ko men. De Velt had Jan Steen hout van Velt Aalst uitgeno digd om te komen spreken. Het werd een aangename en interessante voordracht waar bij men allerlei tips kreeg van deze doorwinterde bio-teler. Met liefst vyf karnavalstoeten, een handvol buurt- en/opf groepsprinsen, een hele resem gemeentelijke prinsen en heel wat lokale karnavalbals en fuiven, kan het Dender monde van na de tweede fusie wellicht aanspraak maken op de titel van de meest gedecentralizeerde karnavalge- meente. len hebben ze er liefst 170 jaar muziekleven opzitten, il zyn met hun drietjes ook nauwelijks ouder: hooguit jaar samen, zo schatten we. De Koninklijke Katolieke monie Sint Egigius uit Sint-Gillis Dendermonde zette drie verdienstelijke leden zondag in de bloemetjes en meer is, de drie kregen ook een dekoratie opgespeld, 'oor zorgde voorzitter ex-schepen Petrus Verhelst iu al 17 jaar de harmonie in goede banen leidt. Adolf De Ridder werd zoals zijn naam toch ook zegt Rid der in de Fcdekam Orde Pierre De Cock, zo goed als 77 jaar, is een stille ietwat bedees de man die al jaren de knepen van het vak kent. Hij speelt tuba, een instrument dat hij voor geen geld van de wereld willen missen. Hij is een Sint-Gillis is het een ge- Hite dat de burgemeester de voorzitter is van de Toen Petrus Ver- t burgemeester Hendrickx olgde als voornaamste bur- k van Sint-Gillis, kreeg hij deze erfenis mee en se- n is hij niet meer weg te (ken uit het leven van de Voorzitter Verhelst I niet veel woorden nodig Ticrre De Cock, Jozef Ver- pen en Adolf De Ridder welgemeend proficiat te ten. Hij liet die honneurs - aan zijn sekretaris Rik I Gucht. man van weinig woorden Kenmerkend bij hem is dat hij bij elke uitstap minstens een keer zijn partituur kwijt is. Dit jaar vierde hij ook zijn gouden huwelijksjubileum, feest dat ook door de Harmonie werd opgeluisterd. Pierre heeft ook Ridder. Dat is een beetje de dorpsfilosoof, de pallieter, de dierenvriend. Hij is daarnaast ook een verwoed jager. Adolf De Ridder is de man die steeds bereid is om in te springen. Hijnheeft dan ook allerlei plaatsen in de harmonie be kleed. Meestal bespeelt hij de «groskes» met andere woorden hij probeert zoveel mogelijk lawaai te maken. Jaarlijks geeft de Koninklijke Harmonie Sint-Egigius een drietal koncerten. Dat onder de leiding van de heer Pieters. Zo is er het traditionele mei- koncert, volgt het optreden be gin september naar aanleiding van de Bloemencorso en is er nog een koncert in de loop van de maand oktober. De Harmo nie komt al vele jaren uit in de reeks uitmuntendheid, maar kampt net zoals vele andere harmonies en fanfares met het jeugdbeleid. Het is inderdaad lang niet makkelijk om de jon- Haast iedere deelgemeente - Mespelare vormt de enige uit zondering - heeft zijn karna- valviering. Grembergen en Schoonaarde kwamen zowat als laatsten de al lange rij aan vullen. Grembergen heeft er een stoet aan overgehouden, maar de mannen van 't Keur hebben die dan weer zien ver dwijnen. In Schoonaarde be perkt men zich (voorlopig?) tot aan eigen prins. Van enige samenwerking en koördinatie is er geen sprake. Elk komitee gaat zijn eigen gang, al moet gezegd dat er ondertussen een Dendermonds Karnavalver- bond van de grond is gekomen waarbij heelwat karnavalvere- nigingen uit de deelgemeenten zijn aangesloten. Nu het nieuwe kamavalsei- zoen van start is gegaan, ver scheen een reeks van vier wer ken met als gemeenschappe lijke titel «Karnaval in 't Dcn- dermondse». Mare De Decker stelde de vier boekjes samen" en gaf ze uit in samenwerking met de karnavalkomitees van Dendermonde, Baasrode, Ou degem en Sint-Gillis. Elk ko mitee stond mee in voor de samenstelling, verspreiding en bekendmaking van het deel over de eigen deelgemeente. Een mogelijke winst komt trouwens ten goede aan de karnavalviering van de bedoel de deelgemeente. Het eerste boekje handelt over het karna val in Baasrode. Het telt 64 bladzijden en net als in de andere boekjes vindt men er gegevens in terug over de his toriek van het kamval, de lijen van prinsen, jeugdprinsen en buurtprinsen, uitslagen van ka- valkades. aktiviteiten van het komitee, aktiviteiten van der den die al dan niet voorkomen op de kamavalkalender, vroe gere en huidige groepen, anek dotes, stunten, jeugdkarnaval en ga zo maar verder. De Dendermonde. Vergadering Velt. Met veel aandacht werd geluisterd naar de uiteenzettin gen (c) boekjes zijn ook geïllustreerd met fotomateriaal dat ter be schikking werd gesteld ener zijds door personen en komi- tees en anderzijds gemaakt werden door Alois Moerlose. Het tweede deel (80 pagina's) bespreekt het karnaval in Den dermonde en deel drie gaat integraal over het zotkapsfeest in Oudegem. Het vierde deel bespreekt het halfvastenge- beuren in Sint-Gillis Dender monde. Dat is voorlopig het laatste deel. De werkjes kos ten 100 fr. per deel en voor de serie van vier betaalt men 400 fr. Ze zijn uitgegeven op een zeer handig formaat (14 op 21 centimeter) en de eerste drie verschenen rond 15 december. Het vierde deel kwam een paar dagen later van de persen. Vermelden we dat deze boek jes niet in de boekhandel ver krijgbaar zijn, maar uitsluitend bij de karnavalkomitees en bij de auteur (Tuinwijk 2 te 9330 Dendermonde 052-21.93.81). Voor Baasrode kan men dus terecht bij de Orde der Paling boeren, F. Van Hoey, Sint Ursmarusstraat, voor Dender monde bij Karnavalkomitee Dendermonde op het sekreta- riaat in het Administratief Centrum, voor Oudegem bij de Orde der Filosofen, H. De Troyer, café Icaros, Oudegem- sebaan en voor Sint-Gillis bij het Halfvastenkomitec. De boekjes kunnen ook beko men worden door overschrij ving van het verschuldigd be drag op rekeningnummer 001- 0297849-38 van de auteur, met vermelding van het gewenste Een beter leefmilieu, dat is het streefdoel van schepen voor leefmilieu en gezin, mevrouw Therese Van Gucht. In haar beleidsnota zet ze uiteen hoe ze dat doel wil bereiken. De gemeente moet volgens die nota een eigen visie op het milieubeleid tot ontwikkeling brengen. Het milieubeleid, dat een zaak is van elke beleidsverantwoordelijke, moet tot stand komen in samenspraak met de bevolking. Niet in de nota staat dat er in Dendermonde enkele test-cases zyn om de trefkracht van dit beleid naar zyn waarheid te onderzoeken. En in dit geval zullen veler gedachten gaan naar Pluvi. Schepen Van Gucht zegt wel in haar beleidsnota dat de stedelijke leefmilieuraad het orgaan by uitstek is om de polsslag van wat leeft by de bevolking te voelen en ook kenbaar te maken. ndermonde. Drie muzikanten kregen een ereteken: Jozef Verstrepen, Pierre De Corte Adolf De Ridder. Na afloop poseerden ze fier met het bestuur (c) d van de tongriem gesne- zette zowat het wel en wee de harmonie ujiteen. Die aat 80 jaar, verdween voor tijdje uit het gemeen- psleven tijdens de eerste ddoorlog, maar werd in I opnieuw boven de doop- gehouden Ook in de :de wereldoorlog werden begrijpelijke redenen de viteiten stilgelegd. Maar xtdien is men aan een iperiode bezig. Liefst 40 ikanten op dit ogenblik en maast nog eens 150 leden, naai samen in het Gilden- aan de feestdis om de liging van de drie verdien- jkc leden mee te maken, ijgezind zijn wij deze mor al spelend ter kerke ge en hebben allen vooraan lts genomen Onze Harmo- heeft deze dankmis.spelend I cluisterd. Een dankmis I lat wij nog voortbestaan en 1 Jlai dit jaar niemand van is weggegaan. Na deze >ie heilige mis hebben wij t straten van de gemeente fo, end doorkruist en geen cn- herberg waar wij ziinings ;n binnen te gaan, is aan aandacht ontsnapt», al- de sekretaris die dan stil- het hoogtepunt van zijn log inzette: de huldiging Pierre De Cock en Jozef tstrepen als 60 jaar akticf sIr rikant en van Adolf De Ider die 50 jaar muzikant is. eerste twee werden Offi- in de Fcdekam Orde en de moeilijke momenten van de harmonie meegemaakt en mag er fier op zijn dat hij een van de tien overblijvenden uit die periode is Jozef Verstrepen, beter ge kend als de Slinke, blaakt van gezondheid, want rood van kleur en soms hoogrood aanlo pend, is hij de meester op de trompet. De oudste trouwens van deze groep. Dendermonde is een stuk van zijn, leven. Als rasecht Dcndermondenaar heeft hij het gewaagd een overstapje te maken naar de Harmonie Sint-Egidius in St- Gillis-Dendermonde. Hij is een man van veel woorden, luidruchtig, met de onvergete lijke gulkle lach. Hij is een levensge.ieter die na de repeti ties ook graag de kaarttafel opzoekt. Met Pierre De Cock heeft hij alleen het kweken van de konijnen gemeen. Blijft dan dc gouden Adolf De geren warm te maken om toe te treden tot een harmonie of fanfare. Sint-Egidius biedt nochtans aardig wat waarbor gen. Zo zijn de jongeren, daar mee bedoelt men zowel jon gens als meisjes, vanaf de leef tijd van 8 jaar van harte wel kom. Onder de bevoegde lei ding van de heer Pieters wor den ze ingewijd in de kennis van de muziek, elke vrijdag avond om 20.00 uur in het Gildenhuis in de Otterstraat te Sint-Gillis. Eenmaal zij vol doende muziekkenms hebben opgedaan, worden ze ook op genomen in dc harmonie zelf en kunnen ze deelnemen aan de vele koncerten en uit stappen. Het bestuur van de Koninklij ke Katolieke Harmonie Sint- Egigius wordt geleid door voorzitter Petrus Verhelst. Rik Van Gucht is sekretaris-schat- bcwaarder Speciaal tarief voor prentkaarten verzonden in binnenlands verkeer In de Kerst- en Nieuwjaarsperiode worden traditioneel wensen van vrede, geluk en voorspoed uitgewisseld. Gedurende de periode van 15.12.1984 tot en met 14.1.1985 zijn volgende tarieven van toepassing: prentkaarten, los verzonden of in open genormaliseer de omslag 8fr op deze kaarten mogen wensen, gedrukt of geschreven worden met uitsluiting van elke actuele of persoonlijke mededeling naamkaartjes, met enkel een gedrukte melding 8fr naamkaartjes, met geschreven meldingen 12 fr Ze heeft enkele punten uitge zet voor een beter leefmilieu. Daartoe behoort ook de strijd tegen het sluikstorten. Regel matige kontroles, sensibiiize ring van de inwoners en een klachtenbehandeling via het inschakelen van de milieutele foon zijn zowat de middelen waarover men beschikt om de ze kwaal te lijf te gaan. Dan is er ook een selektieve ophaling van sommige afvalstoffen. Er zijn glaskontainers geplaatst en in elke deelgemeente is er een oliekontainer. Men kent dc inzameling van de kwik- en zilverbatterijen. Dan volgt het onderhoud en de beplanting van de bermen. Koördinatie is volgens schepen Van Gucht hier een noodzaak en zij kondigt dan opmaak aan van een zogenaamde weg- bermkaart, waarop niet alleen de bennen zijn aangegeven die door de stedelijke diensten moeten worden onderhouden, maar ook deze die door de andere openbare besturen moeten worden onderhouden. Er blijft ook nog de milieutele foon. Die is te bereiken op het nummer 052-22.08.00, binnen post 569 en noteert de klachten in verband met water-, lucht en bodemverontreiniging. Die klachten worden allemaal on derworpen aan een onderzoek en wordt gestreefd naar ade- kwate oplossingen. Schepen Van Gucht beschikt ook ever de stedelijke leefmi lieuraad die een advizerende opdracht heeft. Maar daar naast moet deze raad ook de Dendermondse bevolking in formeren over een verant woorde milieuzorg. In het ge heel van de bewustmaking moet men ook de milieutcn- toonstelling zien. Die zal om de twee jaar worden georgani- zeerd. Een ander orgaan is de groendienst. Volksgezondheid Nog een teer punt is de volkge zondheid. Die hangt ook nauw samen met het vorige. Al zijn er nog andere klemtonen te leggen Onder meer het stimu leren van een thuisgezond heidszorg waarbij wordt ge streefd naar een betere samen werking tussen huisartsen, spe cialisten en andere gezond heidswerkers. In dat kader hoort ook de steunverlening aan enkele organizaties en de uitbouw van een projekt ge zondheidsvoorlichting en ge zondheidswerking. Wat het gezin betreft wordt de werking van de bestaande diensten op peil gehouden. Maar er wordt in elk geval werk gemaakt van de verdere uitbouw van de bestaande kin deropvang. Dat houdt in de stedelijke onthaalmoeder- dienst zal uitgebouwd worden tot meer dan 20 werkende ont haalmoeders en dat men de dienst full-time zal laten betoe lagen door Kind en Gezin wat betreft de bezoldiging van de maatschappelijke werkster. Deze uitbouw heeft ook zijn weerslag op de begroting, waar een bedrag van 111.000 fr is ingeschreven voor dit projekt. Wat het stedelijk kinderdag verblijf betreft zijn er een aan tal dringende .problemen die op een oplossing wachten. Men kan nauwelijks het aantal aanvragen volgen. Dat brengt met zich dat men aan uitbrei ding moet gaan denken wat dan weer bijkomende uitgaven impliceert. Ook dc dienst thuisopvang voor zieke kinde ren wordt in stand gehouden en op de voet gevolgd. Hier wil men overgaan tot een herzie ning van het reglement dat momenteel van kracht is. Huisvesting In 1985 zijn er in Dendermon de een aantal sociale bouw maatschappijen akticf. De SM Volkswelzijn bievoorbeeld heeft voor 1985 op de rol staan: de verkaveling Elsbos, het opvullen van de ruimten onder de appartementen in de Serbosstraat en de verkaveling in het Mevrouw Courtmans- park. De SV Gewestelijke Landmaatschappij - Dender monde zal in een eerste faze het zetten van 23 woningen in de Molcnbergstraat aanvatten en in Grembergen overgaan tot het bouwen van 23 woningen. De CV Geluk in ons Huis heeft in zijn bouw programma de dorpsrenovatie ingeschreven, evenals de af werking van de tweede faze in de Meibosstraat en de afwer king van de renovatie van het Hof ten Rode. De SV D.D.D. schreef de vcrkavling Kroon- veldlaan in zijn programma in. Op vrijdag 4 januari wordt in de Ancienne Belgique te Brus sel het Internationaal jaar van de Jeugd geopend. Vanaf 14 uur is er doorlopend in alle zalen een talkshow, afgewis seld met optredens van Milk Shake Banana, Ider of Belgical en het jongerentheater Time Out. Verder ook films van jon ge Vlaamse kineasten en een optreden van The Zoots. Om 22 uur is er de Funkty Town Party. Eenvanouds bekende herberg op de Martelarenlaan in Grembergen is terug nieuw leven ingeblazen door Nico Voogd (inzet) die 't Zwijgerken van de Oude Vest heeft overgebracht naar die drukke baan tussen Dendermonde en Grembergen. Vanaf 17 uur staat Nico elke dagparaat om zijn publiek te omringen met de allerbeste zorgen. Een mooie kollektie speciaalbieren en een honderdtal likeuren, sterk alkoholische dranken, cocktails, long drinks, enz. kunnen zelfs de meest buitensporige klant voldoen. Buitensporig is hier natuurlijk veel gezegd, want deze zaak is duidelijk geschikt voor een eerder rustig publiek, dat hier een rustige en gezellige avond komt doorbrengen. In een zeer gezellig, rustiek dekor, kan men genieten van allerlei snacks, een lekkere biefstuk en zelfs een uitstekende «vin du patron(300 F), terwijl op de achtergrond uitgelezen muziek voor de juiste stemming zorgt. Een korrekt publiek kan hier een aangename avond doorbrengen bij het degusteren van bijvoorbeeld een fijne Bordeaux tegen 450 F. Elke dag kan men er terecht vanaf 17 uur en op oudejaarsavond zorgt Joske Martin zelf voor aangepaste muziek. Let ook eens op de sierlijke ijskaart, het verzorgde glaswerk en de lekkere bieren van 't vat zoals Kronenbourg, 1664 en Zulle: een streling voor alle zintuigen!

De Voorpost | 1984 | | pagina 9