Het rommelt nog steeds in de Stekense SP-afdeling Wase bediendenvakbonden op de bres Sjacherbeurs eind januari in Sint-Niklaas Oscar Schelfhout overleden Een school voor ouders in Sint-Niklaas Triphon Boodts overleden in Sint-Niklaas Omer Pauwels en Flady Thys laureaten bij wedstrijd Close-Up (Sint-Niklaas) Nieuwe openbare telefooncellen in Sint-Niklaas Wase Jonge Leeuwen willen amnestie Ruim 900000 frank voor 11.11.11 Sint-Niklaas Temse zette bloemekes buiten Rode Kruis Sint-Niklaas vraagt vrijwilligers Elverseelse dorpsraad: eerst inventarizeren Groene Fietsers Temse: «Er moet wat veranderen» 10 - 4.1.1985 - De Voorpost Vorige week woensdag overleed, op tacntigjarige leeftijd. Oscar Schelfhout. Hij was een prominent figuur in kerke lijke middens en speelde ook een rol bij de heropbouw, na de tweede wereldoorlog, van de hoofdkerk in Sint- Niklaas. Oscar Schelfhout werd op 22 juni 1904 in Buggenhout geboren. Hij studeerde o.m. in Rome en werd dokter in de wijsbegeerte en godgeleerdheid. In 1929 werd hij onderpastoor in Sint-Niklaas, in 1932 lesgever aan het groot seminarie in Gent. Hij werd ook diocesaan proost van de vrouwelijke burgers en de middenstandsjeugd. In 1941 werd hij benoemd als erekanunnik aan de Sint- Baafskathedraal. Na de oorlog, in 1946, keerde hij terug naar Sint-Niklaas, als pastoor-deken. Hij hielp de verwoeste dekenij en kerk herstellen (de bidtempel kreeg nieuwe klokken). Nog in Sint-Niklaas zette hij een missie-aktie op onder de bevol king, hielp grootscheepse H.-Hartfeesten organizeren als dankuiting omdat de stad was gespaard gebleven (1948) en zou, zonder enige overheidssubsidie, de H.-Theresiakerk doen oprichten. Schelfhout was in Sint-Niklaas betrokken bij akties ten bate van behoeftigen en ouderlingen, bij de Oostpriester- hulp-aktie ook. In 1952 zei hij Sint-Niklaas vaarwel. Dan werd hij vikaris-generaal van de bisschop van Gent, algemeen bestuurder van de Zwarte Zusters in Gent en ook huisprelaat van de paus. (wv) Voor de vierde maal organizeert het Terapiecentrum van Sint-Niklaas een kursus waarin de ouders leren omgaan met kinderen en pubers. Daarover hadden we een gesprek met Bea De Bruyne, kinderpsychologe, die samen met Hilde Franck, eveneens kinderpsychologe, deze lessen reeks zal leiden. Onlangs overleed in Sint-Niklaas op 74-jarige leeftijd Triphon Boodts. Met name in kristelijke onderwijsmiddens was hij een bekend figuur. Triphon Boodts was ere- onderwijsinspekteur en is ook voorzitter geweest van de Katholieke Gilde-Katholieke Vlaamse Hogeschool Uitbrei ding (wv) «De lessen zijn gebazeerd op de principes en de technieken van het kommunikatiegedrag» zegt Bea op de vraag naar de inhoud van de kursus. Dat klinkt misschien nogal inge wikkeld maar het komt erop neer dat men de ouders via teoretisch inzicht, maar ook door oefeningen leert hoe ze anders met hun kinderen kun nen omgaan. Bievoorbeeld wordt hen bijgebracht hoe ze het vertrouwen van hun kind kunnen winnen, hoe ze naar dat kind moeten luisteren en hoe ze dat kind naar hen moe ten leren luisteren. Uiteraard wordt ook aangeleerd hoe men een kind iets moet weigeren. «Kortom, we proberen de hou ding van de ouders tegenover hun kinderen te veranderen. Maar daarvoor moet de ouder zich in de eerste plaats bezin nen over zijn houding, zijn gevoelens. Dat leert hij via een reeks technieken die in de kur sus worden ingeoefend». De resultaten van de lessen reeks noemt Bea De Bruyne over het algemeen positief. Men probeert met name in de eerste plaats de sfeer thuis te verbeteren én door te luisteren naar elkaar én door een ver nieuwd wederzijds vertrouwen op te bouwen. De ervaring heeft ook uitgewezen dat het kontakt met andere ouders tij dens de kursus heel interessant is. Het uitwisselen van ervarin gen, het samen zoeken naar oplossingen is wel belangrijk gebleken. De kursus loopt van 17 januari tot 28 maart en wordt gegeven in het Terapiecentrum van Sint-Niklaas. Het zijn tien donderdagavonden na elkaar van 19.30 tot 22.00 uur. De lessen kosten 1.500 fr. per ou der of 2.000 fr. per ouderpaar. Het is geen absolute noodzaak dat de ouders allebei komen. Er is geen enkel diploma of bepaald studieniveau vereist. De groep wordt beperkt tot 15 deelnemers. In geval van meer inschrijvingen, denkt men eraan de frekwentie van de kursus te verhogen. Voor meer inlichtingen en inschrijvingen kan men terecht op het Tera piecentrum, Kinderdienst, Grote Markt 37 te 2700 Sint- Niklaas (03/776.47.74). Men herinnert zich ongetwijfeld nog de perikelen in de Stekense SP-afdeling. Na een «tussenkomst» van o.m. senator Pros Matthijs - die eerlang Stekenaar zou worden - leek het «einde van het sprookje» in zicht. Maar de Stekense SP lijkt nog even verdeeld als voorheen. Dat werd ons van diverse kanten bevestigd. Sommigen spre ken zelfs van «scherven die niet meer te lijmen zijn»... Om uiteenlopende redenen werd het geschil een tijdlang binnenskamers uitgevochten, maar met de parlementsver kiezingen in het verschiet, komt het konflikt weer aan de oppervlakte. SP-alternatief In bepaalde kringen van de Stekense SP-afdeling is men ontgoocheld. In SP-partijbla- den wordt gepropageerd dat het SP-alternatief tot in de kleinste geledingen van de af delingen doordrong en werd besproken. De wijzigingen worden zelfs opnieuw aan de leden voorgelegd. In Stekene is daar in de verste verte geen sprake van, luidt het. Daar «vergeten» sommige verant woordelijken zelfs belangrijke problemen op de dagorde te plaatsen van ledenvergade ringen. Verkiezingen Er wordt volop gewerkt aan en onderhandeld over de «verrui ming», de «Doorbraak», wat niet overal en/of door iedereen in dank wordt aangenomen. In Stekene blijkbaar géén proble men, want begin november '84 vernamen sommige leden dat op 22 oktober 1984 een alge mene ledenvergadering had plaatsgehad! Hier zou de lijst van SP-federatie Sint-Niklaas zijn besproken. Voor de ver kiezingen van... 8 december 1985! Open brief We kwamen aan de weet dat door een SP-lid een «open brief» werd verstuurd aan de Stekense SP-voorzitter J. Ver- schueren. Daarin wordt aange klaagd dat niet alle leden wer den uitgenodigd voor genoem de algemene ledenvergade ring, dat geen oproep werd gedaan bij de SP-leden om zich eventueel kandidaat te stellen en er wordt dan ook gevraagd welke kriteria werden in acht genomen om de Stekense kan didaten aan te duiden. Antwoord van de voorzitter: de statuten werden volledig geëerbiedigd en ieder lid had een uitnodiging gekregen. Richtlijnen federatie De «open-brief»-schrijver was verre van voldaan met dit ant woord en schreef half novem ber een volgende brief. Om opheldering. Is er nu al of niet een vergadering geweest? Werden er Stekense kandida ten voorgebracht voor de ver kiezingen van '85? Op welke basis werden ze aangeduid? Hoeveel zijn het er? Ook vraagt het lid om eventueel klacht neer te leggen bij de postdiensten omdat er wél een uitnodiging werd verstuurd terwijl die nooit ter be stemming kwam. En weer een snel antwoord. Met de melding dat «alles gebeurde volgens de richtlijnen van de arrondisse- mentele federatie». Verder vernamen we dat het gewestelijk partijkongres de kandidaturen van Paul Noens (kamer) en Jeannot Verschue- ren (provincie) had vooropge steld. Deze kandidaten werd voorgesteld door het koepel- bestuur van Stekene en later aanvaard door de algemene le denvergadering van (inder daad) 22 oktober. Demokratie? Voorzitter Verschueren schreef nog: «Het is niet ge bruikelijk dat een openbare uitschrijving gebeurt rond de samenstelling van kandidaten lijsten bij de wetgevende ver kiezingen». Sommige SP-leden ergeren zich over deze gang van zaken: «niet demokra- tisch» is de reaktie. En ze ko men voor de dag met een zin netje uit de SP-statuten voor de verkiezingen dat zegt «de kandidaten worden voorgedra gen door de partij-afdeling». «Wordt er nu niet gegoocheld met de statuten naar gelang de persoonlijke aangelegenhe den?» Een aantal SP-leden zijn ontgoocheld over de demokra- tische ingesteldheid van de Stekense SP-afdeling en me nen dat zij toch «iets» voor hun lidgeld mogen ontvangen. Doorbraak Een ander probleem is de «Doorbraakgedachte». Op het nationaal SP-kongres te Ant werpen werden op imperatieve wijze de bepalingen vastge steld tot de gemengde samen stelling van de SP-lijsten voor de komende parlements- en provincieverkiezingen, klinkt het. Naar men hoopt heeft men te Stekene een oproep gedaan voor «Doorbraak»- kandidaten en zullen ook de goed geplaatste SP-ers plaats willen maken voor deze Door- brakers. Gremar M.m.v. De Voorpost en De Cirkel Zaterdag 26 en zondag 27 januari: geen plaatsje zal onbenut blijven in de stadszalen te Sint-Niklaas. Reeds drie dagen na de bekendmaking stond de zaal al voor driekwart vol. Voor onze trouwe lezers behouden de organisatoren echter nog wel een plaatsje vry. Wie in extremis wil meedoen: neem vlug informatie, en lees vooreerst de volgende uitleg over wat zo'n sjacherbeurs eigenlijk behelst. Hoe vaak heb je al niet ge- om niet meer gebruikte spullen zegd: wat ik door de jaren op te halen, heen op zolder opgestapeftl En met al die spullen komt u heb, ga ik voor goed en altijd naar de sjacherbeurs. wegdoen. Maar weggeven met De sjacherbeurs is een over- de vuilniskar is puur verlies en dekte, verwarmde beurs, waar een opkoper geeft er niet veel iedereen alles kan e. mag ko- geld voor. men verkopen. Duizenden be- Ook u, handelaar, weet vaak zoekers zullen erop afkomen, geen blijf met uw oude stocks De partikulier die meedoet, of licht beschadigde goederen: moet geen leurkaart of btw- gedemodeerde klederen, ra- nummer hebben, de handelaar dio's, televisies, platen, meu- krijgt desgewenst een rekening bels, curiosa, parfums, antiek, opgestuurd, en de sportklubs brocante... In uw winkel of kunnen gewoonweg deelne- magazijn liggen ze in de weg men zonder verdere formali- en u geraakt ze langs geen teiten. De sjacherbeurs is een kanten kwijt. gezellige mengelmoes van par- Sportklubs en vriendenkringen tikulieren en handelaars, zij organizeren om geld in de aan zij, zonder de minste kon- klubkas te krijgen, tombola's, kurrentie. Eind januari dus in en verkopen steunkaarten. Sint-Niklaas. Maar nu kunt u iets origineels Organisatie: Exporama n.v., doen om een centje bij te ver- De Roest d'Alkemadelaan 8, dienen. bus 59, 2600 Antwerpen. Tel. Iedereen moet gewoon bij fa- 03/239.53.423 of 774.18.60. n.ilie of kennissen langsgaan Sinds enkele maanden is de bediendenwereld in beroering door een aantal wetsontwerpen vanwege de regering. Hoewel in de sociale herstelwet een gamma maatregelen werden verwerkt die de werknemers, en bijgevolg dus ook de bedienden treft, spitst de aktie die in het Waasland door de drie bediendenorganisaties wordt geleverd zich toe op vijf belangrijke knelpunten. De bediendenvakbon den van A.C.L.V.B., B.B.T.K. en L.B.C. plaatsen zich, door dit gewestelijk initiatief, in een nationale aktie. Er werd de voorbije weken een pamflet verspreid in alle grote bediendenondernemingen waarin vooral informatief de regeringsmaatregelen werden toegelicht. Onder druk van dit onverwachte bediendengeweld en door positief overleg werden een aantal zaken verwezenlijkt. Wat iedereen weet is dat be dienden bij ontslag een aantal maanden vooropzeg ontvan gen in funktie van hun anciën niteit in de onderneming, nl. 3 maanden vooropzeg per schijf van 5 jaar anciënniteit. Minder bekend zijn de loongrenzen die dienen voor de berekening van de bijkomende opzegver goeding. Sinds dit principe in de wet werd ingelast stond hier onveranderd de grens van 250.000 fr. Wie op dat momtent méér verdiende dan 250.000 fr. bruto per jaar had recht op een hogere vooropzeg die met een aantal faktoren, o.a. leeftijd, funktie en wedde, rekening hield. Gezien intussen het ge waarborgd minimuminkomen al hoger lag dan deze grens stelde de regering voor, dit plafond tot 750.000 fr. op jaar basis op te trekken. Volgens de bediendenbonden was dit geen aanpassing meer ingevol ge de evolutie van de indeks, maar een wijziging zelf aan de filozofie die achter deze wet stak. De minister heeft zijn voorstel uiteindelijk beperkt tot 650.000 fr., wat wel zou overeenkomen met een zekere aanpassing aan de voorbije loonevolutie. Faillissementen De reeks falingen blijft maar stijgen. In welomschreven om standigheden kunnen de ge troffen werknemers van een gesloten bedrijf hun schuldvor dering overmaken aan het slui tingsfonds. Dit zou ook voor de bedienden een serieuze waarborg betekenen indien er tot op heden niet een aantal grenzen vastlagen waarboven het Fonds voor Sluiting niét tussenkomt, nl. 40.000 fr. per maand en een totaal van maximum 650.000 fr. Deze grenzen betekenden vooral voor de bedienden, dat slechts een gedeelte van hun schuld vordering werd uitbetaald. Het ontwerp voorzag het optrek ken tot 73.000 fr. per maand en 750.000 totaal. De bedien denorganisaties bekwamen dat het totaal plafond tot 900.000 en per maand tot 75.000 fr. werd opgetrokken. De werkgevers zijn volgens de vakbonden kreatief in het vin den van oplossingen om de verbrekingsvergoeding voor bedienden te ontlopen. De re gering wenste hen hier blijk baar een helpende hand toe te steken door een wet te ontwer pen waarbij het voortaan mo gelijk was om deze vergoedin gen in maandelijkse termijnen uit te betalen. Hiertegen heb ben de bediendenvakbonden zich verzet. «Het is niet door het de werkgever gemakkelij ker te maken bij ontslag dat er nieuwe tewerkstelling zal ko men. Alleen voor ondernemin gen in moeilijkheden, maar in een te ruime definitie, zou het nu nog mogelijk blijven. Het principe zelf blijft voor de be dienden onaanvaardbaar», al dus de Wase bedienden bonden. Betrokken dossiers werden omstandig toegelicht en over gemaakt aan de parlementai ren van het Waasland. Zeer recent werden de Wase volks vertegenwoordigers nog door ACLVB, BBTK en LBC aan geschreven om hen te wijzen op het feit dat de bedienden zeer scherp zullen toekijken op de evolutie van deze ontwer pen. In het vorige nummer van De Voorpost stipten we al een gunstige reaktie van F. Wil- lockx aan. Film- en diaklub Close-Up uit Sint-Niklaas (lokaal in zaal De Kring, Heistraat 223), organizeerde onlangs voor de zesde keer haar Albert De Smedt-wedstrijd. Thema: het Land van Waas. De werken waren aan elkaar gewaagd en van een buitengewoon niveau. Juryleden waren Albert De Smedt, Jo Daems, Jean-Pierre De Vogel en Willy Windey. In de diareeksen onderscheidde zich Omer Pauwels met «Nostalgie», mooie sfeerbeelden uit het leven van een oude landbouwer. Tweede werd André Wagemans met de natuurevokatie «Boeketje Waas», derde (nogmaals) Omer Pauwels met «Pastorale», vierde Albert Vandevelde met «Herenhoeven in het Waasland», vijfde Daniël Spaenjers met «Rust roest» en zesde Eddy Wilssens met «Herfstmelodie». Voor de kategorie film deed Fladi Thys het 't allerbeste, met de dokumentaire over het maken van snoep op ambachtelijke wijze: «De laatste der Mohikanen», een illustratieve titel omdat dit ambacht nu voorgoed uit het Waasland is verdwenen. Tweede werd Hugo Lybeert met een dokumentaire over leven en werk van kunstenaar Karei Aubroeck uit Temse. Derde werd opnieuw Hugo Lybaert, met een impressie over Sint-Niklaas als breigoed centrum, vierde Godelieve Van Bauwel met «Een dorp aan de Schelde», vijfde Willy Van Broeck met «De magische dood van een planeet». (wv) Het stadsbestuur van Sint-Niklaas ijvert al maanden om meer en aangepaste telefooncellen op zijn grondgebied te krijgen. Het beoogt hiermede, de dienstverlening ten overstaan van de bevolking te verbeteren. Schepen Marcel Verdonck bekwam konkrete resultaten en een preciese timing van de voorziene inplantingen. Vanwege mevrouw D'Hondt, staatssekretaris voor PTT, ontving schepen Verdonck volgende toezeggingen: Telefooncel Populierenwijk - Belsele: werd geplaatst op 23 oktober 11. en wordt binnenkort aangesloten; Mispelstraat - Kleibeke: plaatsing eind februari 1985; Grote Heymelinktraat - Vlasstraat: plaatsing eind februari 1985; Belestraat: plaatsing eind februari 1985; Heistraat: plaatsing eind februari 1985; Nieuwstraat - Hazewindstraat: plaatsing eind maart 1985. Meer dan veertig jaar na de oorlog staan de Wase Jonge Leeuwen op de eis van algehele en onvoorwaardelijke amnestie. Is amnestie een politieke noodzaak, terzelfder- tijd is het een vooruitstrevende maatregel, nl. het afsluiten van een tragisch hoofdstuk uit onze recente geschiedenis. Aan de grondslag van deze WJL-visie liggen demokrati- sche, humanitaire en Vlaamsgezinde motieven. De Wase Jonge Leeuwen on- Nochtans zijn het de politici dersteunen de amnestie-kam- die hun verantwoordelijkheid pagne van het Taal-Aktie-Ko- moeten opnemen. WJL vraagt mitee n.a.v. het pausbezoek in met klem de uitbreiding van.de De Sint-Niklase 11.11.11-aktie bracht in 1984 904.793 frank in het laatje. Dat is 148.000 frank meer dan het jaar voordien. In Sinaai had elke bewoner 20 frank over voor 11.11.11, Nieuwkerken volgde met 19 frank per inwoner, Sint- Niklaas met 13 frank en Belsele met 8 frank. Dit jaar was er een opvallende lippijnse eilanden terwijl de verhoging van het bedrag uit overheid de meest elementaire stortingen. In 1983 haalde men ziekenzorgen verwaarloost», zo een bedrag op van 110.000 oordeelt het 11.11.11-komitee. frank op, in 1984 zat men al Zo ontbreekt in grote gebïe- tegen de 200.000 aan, nl. den van het land zuiver water. 192.000 frank. Het geld van de Sint-Niklase De globale cijfers per gemeen- aktie zal nu aangewend wor- te gaven vanzelfsprekend een den om het tweede jaar van hoog cijfer voor Sint-Niklaas. een meerjarenplan basisge- De vrijwilligers haalden in de zondheidszorg, opgezet door stad 619.43i-frank op. In de niet-gouvernementele organi- deelgemeenten bedraagt het satie, te financieren, totaal 285.358 frank. Sint-Niklaas zette zich samen Dit geld gaat naar een gezond- met andere Vlaamse 11.11.11- heidszorgprojekt op dé Filip- komitees en de Duitse even- pijnen. 11.11.11 wilde met het knie van Broederlijk Delen in projekt de aandacht trekken om het noodzakelijke begro- op de Filippijnse ziekenzorg, tingsbedrag van 5,1 miljoen Die is wel goed uitgebouwd frank bijeen te brengen, met zeer moderne apparatuur, Konkreet wendt men het geld maar de zorg is nauwelijks af- onder meer aan om gezond- gestemd op de reële noden van heidswerkers op te leiden, on- de bevolking en vooral deze op derzoek aan de universiteit en het platteland. edukatieve brochures te «Dure, gespecialiseerde zie- betalen, kenhuizen verrijzen op de Fi- P.S. 1985 hierin blijven van de Benelux en zien bevoegdheden van de Vlaamse i middel om het uit- raad, zodat Vlaanderen zelf algemene amnestie-maat- maatregelen in België op het regel kan uitvaardigen, internationale forum te bren- De Wase Jonge Leeuwen, die gen. De audiëntie van Erwin jongeren groeperen onder de Brentjens, abt Koenraad Stap- dertig jaar, wijzen er met na- pers en Anton Van Wilderode druk op dat amnestie géén bij de paus heeft nieuwe hoop goedkeuring of verheerlijking gewekt. Zij overhandigden de van de kollaboratie inhoudt. «Open Brief» ondertekend Evenmin is amnestie bestemd door meer dan 2.500 geestelij- voor misdadigers, beulen of ken, waarin de paus verzocht verklikkers. Het gaat om de wordt om bij het bezoek aan gewone Vlaamse man en idea- ons land een oproep te doen list die bestraft werd voor zijn voor vrede en verzoening... eerlijke overtuiging. Het gemeentebestuur van Temse organiseerde op initia tief van het Werk van den Akker van Temse en in samen werking met de bloemisten en de stratenkomités een gevel- versieringsaktie. Het initiatief heeft gunstige kritieken gekregen van al wie met de Scheldegemeente be gaan is. De resultaten van deze aktie werden onlangs bekend gemaakt. Liefst 400 huisgezinnen namen aan de gevelversiering deel en meer dan 1.500 bloembakken werden gratis geschonken door de verenigde bloemisten van Temse. Meer dan 20 ton pot grond werd door het gemeen tebestuur van Temse kosteloos ter beschikking gesteld voor het vullen van de bloembak ken. Meer dan 7.500 éénjarige plantjes en meer dan 4.000 geraniums werden door de deelnemers aangekocht en door de bloemisten in de bloembakken geplant en aan huis afgeleverd. De uitslag van de individuele versieringswedstrijd werd tij dens de jongste feestvergade- ring van het Verbond der Volkstuinen bekend gemaakt. De herinneringsmedailles wer den toegekend aan: Julien Van Meirvenne, Hoogkamerstraat 265 te Temse; Omer Gosselin; en aan Hendrik Joossens, Re- né Van Broeck, Werner Loe- witz, Simonne Bultrijs. Ook de overige deelnemers mochten een prijs in ontvangst nemen en werden sukses toegewenst voor de geleverde inspan ningen. De uitslag van de wedstrijd per straat werd bekendgemaakt tijdens de vieringsplechtigheid van de laureaten op het ge meentehuis van Temse. Door een steeds uitgebreider service kampt het Rode Kruis, afdeling Sint-Niklaas, met een vrijwilligerstekort. Het tekort wordt aangevoeld op zowat alle Rode Kruis- diensten. De nationale hulpdienst, die preventieve akties verzorgt tijdens sportmanifestaties en schoolfeesten, vraagt vrijwilligers ouder dan zestien met bij voorkeur een EHBO-brevet op zak. De plaatselijke afdeling spant zich ook in voor de oprichting van een eigen ambulancedienst en zoekt daarvoor alvast een aantal chauffeurs en begelei ders. Begeleiders zijn minimum 18 jaar, chauffeurs mini mum 21 j-ar en beiden moeten in het bezit zijn van tenminste het brevet 'helper' en bereid zijn vervolma- kingskursussen te volgen. De dienst 'Welfare' doet aan bezigheidsaktivering b:> bejaarden en zieken. De leden gaan wandelen met bejaarden, bereiden ontspannings avonden en -namiddagen in rusthuizen voor en bieden hulp bij allerlei aktiviteiten voor mindervalide bejaarden. De dienst pubhc relations kan ook nog wat mankracht gebruiken. Kandidaten (mannelijke en vrouwelijke) wor den opgeleid om in te staan voor tentoonstellingen, beurzen, informatieavonden en wat dies meer zij. Vooral enige aanleg voor administratie is aangewezen. Belangrijk nog is dat werklozen vrijstelling van stempelkontrole krijgen voor Rode Kruis-aktiviteiten. De geïnteresseerde lezer kan zich voor meer informatie wenden tot Eric Merny, Parklaan 2, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/776.29.29. (Idb) De mensen betrekken bij het beleid, overleg plegen, ruggespraak houden. Dat soort zaken is eigen aan een dorpsraad. Ook dus aan die van Elversele, een nieuwe instantie van deze aard. De dorpsraad van de Durmege- meente en deelgemeente van Temse werd half december «opgestart». Mensen uit het verenigingsleven gaan na in hoeverre zo'n overlegorgaan werken kan, waarmee men zich bezig kan houden. Helemèèl gestart is men dus nog niet. Maar het scheelt niet veel. Vooral vanuit Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland worden impulsen gegeven met het oog op het funktione- ren van zo'n dorpsraad. Iedere inwonner betrekken bij al wat gepland en gedaan wordt, in een open sfeer, zonder aan partijpolitiek te doen; daarover gaat het, da's de leidraad. Konkreet schoof men op de (voorbereidende) vergadering een drietal punten naar voren. Gezegd wtrd dat het opstellen van een kuituurkalender moeilijk haalbaar is, maar wel nuttig zou kunnen zijn. Gesteld werd ook dat het parkeren op het voetpad in de Dorpsstraat hinder teweeg brengt. En de Hof ter Elstlaan, een woonwijk, blijkt nogal wat last te hebben van vrachtwagens (lawaai, gevaar voor kinderen). Deze aspekten werden te berde gebracht door het twintig tal aanwezigen op de eerste vergadering. Ze kunnen later uitgediept worden. Niet tegen gemeente Het initiële samenzijn was vooral een verkenning, een aftasten van de mogelijkheden. Men spiegelde zich aan de dorpsraad van Tielrode, waar men zich thans toelegt op o.m. dorpskernherwaardering. Men had he* ook vaak over openheid, een essentiële voorwaarde om goeie infor matieverstrekking mogelijk te maken en te bestendigen. Door zoveel mogelijk mensen te raadplegen kan men op zinvolle wijze praten met de politici. Gezegd werd nog dat het beleid op die wijze dichter bij de burgers komt te staan. «Het misverstand dat een dorpsraad tégen het gemeentebestuur zou zijn, moet uit de werrid worden geholpen». In Elversele zijn ze nu toe aan het inventarizv-ren van de problemen. De aanpak, de in het vooruitzicht gestelde werkmethode althans, zal ongetwijfeld kleinschalig zijn. (wv) De vereniging Groene Fietsers van Temse zit niét op dezelfde golflengte als het gemeentebestuur. De gemeen telijke overheid had komplimcntjes gekregen van ver keersminister De Croo omdat Temse zo volstrekt ver keersveilig is of zou zijn. Volgens deze groepering werd in 1983 één kind gedood te Temse en werden er een tiental zwaargewond. En telkens ging het om voetgangers, fietsers of bromfietsers. Er worden dus wél een aantal mensen «geofferd aan het dodend verkeer». Temse moet dus méér rekening houden met de zwakke weggebruikers, aldus de Groene Fietsers. Die aktievoerders sturen aan op meer veilige fietspaden, willen dat voetpaden niét tot parkings worden omgeto verd, wensen ook snelheidsremmende maatregelen in woongebieden en opteren tenslotte voor meer politietoe zicht. (wv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 10