Socialistische ziekenfondsfusie ingegeven door benarde financiële situatie Gemeenschappelijk leerlingenvervoer in Stekene Vogelbeschermingskomitee verzacht dierenleed in 't Waasland Gebruik gemeentelokalen te Waasmunster moet betaald worden Fotoklub Flash uit Temse presteert puik 12 - 4.1.1985 - De Voorpost Vrasene. De Wase redden een Sint-Niklaas - Dendermonde. Prominenten uit Het Coördinatie Comité voor de Bescherming van de Vogels (CCBV) groepeert verschillende natuurbescher mingsverenigingen en is tevens één van de oudste vogelbe schermingsverenigingen van België. De groepering werd twintig jaar geleden opgericht door Roger Arnhem, die nu nog steeds de voorzitter is. Sedert kort is een Wase afdeling aktief. Het doel van de vereniging is de vogelbescherming breder uit te bouwen en te ijveren voor een wettelijke basis. Het CCBV heeft zich vooral toege legd op het bestrijden van de jacht, de vogelvangst en de dodelijke handel in vogels. Op wetgevend vlak werd in 1972 de afschaffing van de vogel vangst met netten bekomen Onder impuls van het CCBV werd ook een verbetering van de jachtreglementering afge dwongen en dankzij het tijd schrift «Mens en vogel» en an dere publikaties wordt op gro te school opvoedende informa tie verspreid. Het CCBV is niet alleen be kommerd om de vogels, want enkele jaren geleden wist het de bescherming van de bruine kikker, de salamander, het lie veheerbeestje, de libel, de vleermuis, de egel, de zomer- taling, de gans, de wezel, de bunzing en de water- en houts nip te realiseren. De houtsnip werd ooit uitgeroepen tot het «symbool van de Vlaamse vo gelbescherming» maar mag sinds vorig jaar terug «be- was volledig verlamd door de HPPPBP jaagd» worden. zware slag, en kon onmogelijk ?ennla,HHin!r„dj!!riS,™kï™8 VrijhCid !?tld Tr" verschillende direklies van de Slekense onderwUsin- Waasland CCBV-Waas «11 opgeha«X>,W CCBV^WaS v™T" 7 ïer8ade.re" .ach,c|r de ™8- ruimere aandacht vragen voor en in een ruime kooi geplaatst. Vo0ral met vertegenwoordigers van de dienst leerlingen- de vogelbescherming en infor- Deze kooi werd dan in de vervoer van het ministerie. Vanaf 7 januari gaat immers matie verstrekken over allerlei afdeling CCBV-Waas in een voor de zoar Stekene-Kemzeke het «gemeenschappelijk vogelsoorten. Deze afdeling donker en warm vertrek gezet leerlingenvervoer» van start. Eindelijk dus gedaan met stelt zich ook ter beschikking en verder met rust gelaten autobussen van verschillende schoolnetten die in dezelfde om met een mobiele verkoop- Enkele uren later bleek het straat leerlingen komen ophalen om ze naar bijna dezelfde- en intormtiestand deel te ne- sperwerwijfje volledig hersteld bestemming te voeren... men aan beurzen, happenings, van haar ongeval, en vloog het braderieën en dergelijke. Bij naar alle kanten om toch maar Alle scholen van groot-Steke- «die niet beschikken over pas- het CCBV-Waas kan men te- de vrijheid te vinden. Die ne. waar m het verleden leer- send openbaar vervoer». Na recht voor stickers, posters, heeft ze een half uurtje nadien Hngenvervoer werd georgani- tuurlijk zullen de bussen wor- boeken, nestkasten, broedpot- ook gekregen. Ze werd terug seerd, zullen nu gebruik ma- den aangepast aan de nood- ten, voederplanken, enz in Vrasene losgelaten, op de ken van de vier bussen. Elke wendigheden (grote en kleine) Buiten dit alles biedt het plaats waar ze tegen het ven- bus worden beheerd door en nadat het kontrakt met de CCBV ook daadwerkelijke sterraam gevlogen was. één school. Voor alle proble- firma Weyn is afgelopen, zal hulp Onlangs ontving CCBV- Met dergelijke tussenkomsten men 'n verband met die be- een openbare aanbesteding verantwoordelijke Jan Rodts weet het CCBV heel wat klein paalde bus zal men zich dan worden gedaan. Elke bus zal een telefonische oproep uit dierenleed te verzachten en °°k tot die ene school moeten voor- en achteraan een num- Vrasene Een sperwer (zie fo- draagt het bij tot een natuur- wenden. De ritten werden uit- mer dragen, overeenstem- to), had zich te pletter gevlo- vriendelijker gedrag van de be- eraard opgemaakt in gemeen- mend met het nummer van de gen tegen een vensterraam ter volking. Kontaktpersoon van schappelijk overleg en men «lijn». Er is een bus voor de hoogte van de Klein Laarstraat CCBV-Waas is Jan Rodts, deed een poging om de meest beroepsschool Cor Jesu (ande- te Vrasene. Deze roofvogel. Heistraat 203, 2700 Sint-Nik- vanzelfsprekende weg te kie- re uren), bus 1 bedient Helle die toch een heel zeldzame laas (tel. 03A776.06.94) zen om in een korte tijd zoveel straat. Tromp, Drieschouwen broedvogel is in onze streken, mogelijk leerlingen op te halen en Kickenhaag; bus 2 is er voor Koewacht, Heistraat, Nachtegaal, bus 3 bezoekt Kemzeke langs Drieschouwen en bus 4 rijdt via Wildernis naar Polken, doet Klein-Sinaai aan en komt langs Heirweg, Bormte, Ijzerhandstraat en Nieuwstraat - Potaarde naar haar vertrek- en eindpunt. Dit punt van vertrek en einde -r is voor alle vier de bussen de Te Waasmunster kent de worden aangepast. De huidige zal het vrije bouwspeelplein rijksbasisschool Zo zullen de jeugdmuziekschool een voort- vlag bestaat uit een blauwe 150 fr. per dag worden aange- bussen 's avonds vertrekken durende groei van het leerlin- band en een gele band. Burge- rekend. Raadslid Bocklandt aan de RBS om vervolgens de genaantal. Om tegemoet te ko- meester Strobbe maakte met- verklaarde dat hij bij de stem- Vrije scholen in de Kerkstraat men aan de onkosten die hier- een kenbaar dat volgens het ming zich tegen dit voorstel aan te doen: alle vier achter mede gepaard gaan, heeft het ministerie er in het blauwe ge- zou houden omdat men wat de elkaar. Daarom zal er ook ge gemeentebestuur beslist om deelte een zeemeermin moet gemeentelijke lokalen betreft decltelijk parkeerverbod ko komen. Aan de plaatselijke al voor heel wat honderddui- mcn jn de Kerkstraat, akademie zou gevraagd wor- zenden frank heeft geïnves- den hiervoor eerst enkele ont- teerd. Naast Bocklandt stem- Abonnementen werpen te maken. Wie voor- den ook Janssens en Hen- Er zijn voorlopig opstap- taan lokalen in het kuituur- en dryekx tegen. Raadslid De plaatsen om de (minstens) 500 sportkompleks Hoogendonck, Maere en de VU raadsleden meter en men streeft naar een vooral de loonkosten zijn die te Sombeke of de turnzaal van onthielden zich. min of meer vaste uurregeling, hoog oplopen. De jeugdmu- de jongensschool wil gebrui- In geheime zitting werd de ver- Vooral in het begin zal die ken, zal een bedrag van 100 fr. lenging van het familiaal verlof wellicht nogal eens wijzigen, per vergadering hoeven te be- van de bibliotheekbediende ondermeer vanwege de werk talen, met een maksimum van Jan Goossens tot en met 15 zaamheden aan de riolering. 4.000 fr. per jaar. Op voorstel februari 1985 bekrachtigd. In Verder zullen de leerlingen die van de culturele raad werd de de plaats werd ais interimaris meerijden zich moeten houden huurprijs van het KSA-lokaal M. Geerinck aangesteld. Voor aan een reglement, zodat het op de wijk Ruiter en dit van de het kunstonderwijs werd verlof vervoer ordelijk kan verlopen, scouts- en gidsen te Sombeke zonder wedde toegekend aan De prijs van een abonnement geraamd op 2.500 fr. per jaar. Erik Stuer tot einde van het dat vooraf moet worden Ingevolge een advies van het Naar verluidt werd hierbij ook schooljaar. In zijn plaats werd betaald is berekend op de ministerie van de Vlaamse Ge- rekening gehouden met de ma- P. De Puydt uit Gent aange- tarieven van de buurtspoorwe- teriële en financiële inbreng steld, gen en staat in evenredigheid van de verenigingen. Tevens (V.G.P.) met het aantal kilometers van af de opstapplaats tot de school. De kleuters die minder dan 3,4 km afleggen betalen 267 fr., de kinderen die lager onderwijs volgen 356 fr. Voor de overige afstanden is er geen onderscheid meer: tot 4,4 km 409 fr., tot 5,4 km 424 fr. enz. Er is geen enkele terugbetaling (bij afwezigheden) of vermin dering bij meerdere leerlingen per gezin. Indien méér dan tien dagen niet gebruikt, kost het abonnement de volgende maand slechts de helft. Men- kan een volledig abonnement nemen ofwel enkel voor 's morgens of enkel voor 's avonds. Probleem Het knelpunt blijft dat de leer lingen «naar de dichtsbijgele- gen school van hun keuze moe ten gaan», indien ze gebruik willen maken van het georga niseerd schoolvervoer. Ver mits er slechts één rijksbasis school is in groot-Stekene (en onmiddellijke omstreken) vormt dit voor de leerlingen van wie de ouders opteerden voor het rijksonderwijs dus geen probleem. Wél voor het katolick onderwijs, waarvoor in groot-Stekene (gemeen teschool mcege'ckeiid) vijf scholen zijn. Voorlopig stelt zich dat probleem nog niet om dat de kinderen hun school mogen «afwerken». En daarna wordt wellicht een «achter poortje» gevonden. Gremar Ruim tien jaar geleden werd in Temse fotoklub Flash boven de doopvont gehouden. In eerder familiale sfeer. In de voorbyejaren is men erin geslaagd, voordrachtenseries op te zetten, foto-uitstappen te organiseren, voor kundige begeleiding te zorgen. By Flash zyn ze wel fier over wat gepresteerd werd. daarvoor een toelage te verle nen van driehonderdduizend frank. Dit wat de kursussen betreft. Burgemeester Strobbe voegde tijdens de bespreking n dit punt eraan toe dat het ziekschool heeft echter geen statuten en is een feitelijke vereniging. In het bestuur zijn leden opgenomen van de plaatselijke koren, scholen en harmonie. Ook is het soms een probleem om lesgevers voor de diverse instrumentenleer te vinden. meenschap diende de gemeen- tevlag van Waasmunster te Voordrachten Blikvanger in de aktivitciten- gamma: de voordrachtenreek- scn. Bij deze voorstellingen komt én het toeristische luik en het kulturele aan bod. Beeld, tekst en eventuele toe lichting achteraf aksentueren deze zaken. Op de voordracht avonden mocht men telkens een zestigtal aanwezigen ver welkomen. Flash is toe aan zowat negentig voordrachten. Daarbij moeten nog geteld een reeks gastvoorstellingcn: in Tielrode bijvoorbeeld, in de feestzaal te Temse (i.s.m. het Davidsfonds), in Kruibeke en Bazel, in Aalst en Gent, etc. Een vijftal gesonorizeerde dia- vertoningen in ovcrvloeiing zijn voor binnenkort gepland. Ze worden telkens op maan dagavond gehouden, om 19.30 uur in de feestzaal van het Volkshuis, Kam. Wauters- straat 14 in Temse. Over Wal lis handelt E. Weyn op 14 januari, de heer Schoenmaker praat over Sri Lanka op 28 januari, F. Van der Doodt be licht Costa del Sol op 25 fe bruari, E. Bauwelinck neemt op 18 maart Bretagne onder de loep en A. D'Haens brengt impressies van Marokko op 1 april. Flash kan je dus in het Volks huis «aan de slag» zien. Bellen naar 771.10.80 als je interesse hebt, of kontakt opnemen met Arthur Muys, Kon. Albertlaan 40 in Temse, tel. 771.09.09. (wv) Sedert 1 januari behoren de Sint-Niklase Bond Moyson en de Dendermondse Gezondheid-Arbeid tot het verleden. Dendermonde en Sint-Niklaas vormen voortaan één mu tualiteit met 40.000 leden, 16 kantoren en een hoofdzetel in Sint-Niklaas. De nieuwe Federatie van Ziekenfondsen van het Schelde- en Waasland kwam er vooral op aan drang van de Dendermondse socialistische mutualiteit. Het Dendermondse ziekenfonds kampte met zware finan- cieel-budgettaire moeilijkheden. En toekomstige rege ringsplannen, de hetze van dr. Wijnens artsensyndikaat en een dertig pagina tellende interne nota van de Dender mondse ziekenfondsschatbewaarder gaven aan het kleine verbond weinig overlevingskansen, verduidelijkte Patric Jacobs, voormalig federatievoorzitter en vanaf 1 januari de eerste voorzitter van de grotere federatie. Patric Jacobs was één van de het kollege van Vlaamse zie- 4* sprekers tijdens de akademi- kenfondssekretarissen. ML,, - g sche zitting naar aanleiding Hoewel ze allen het feestelijke van de versmelting van beide karakter van de fusie beklem- i ziekenfondsen. Na hem voer- toonden kwamen de sprekers -wL.'Bm I I W den de afscheidnemende Den- toch telkens terug op de pre- 'fm JMfil- O dermonds federaal sekretans caire financiële toestand waar- »K-.: Jh-, t £Mf 4 Jef De Vos, de aantredende in de socialistische mutualitei- algemeen federatiesekretaris ten zich bevinden. Ook in ons WÊÊËm^ïy fe yÊm René De Winne en voormalig gewest. mmwmm minister van ekonomische za- Patric Jacobs wond er geen liSie ziekenfondsen Sint-Niklaas-Dendermonde. Harmonie De Toekomst luisterde de ken Willy Claes het woord, doekjes rond: «Een bewaren akademische zitting in hotel Serwir op (Iv) Claes sprak als voorzitter van van de autonomie zou voor Fusie ziekenfondsen Sint-Niklaas-Dendermonde. Tijdens de akademische zitting werd het woord gevoerd door o.m. voormalig minister Willy Claes. Links van hem, op de achtergrond bijna, Patric Jacobs (Iv) Dendermonde enorme budget- taire-financiële inspanningen gevergd hebben». Ziekenfondsen hebben het moeilyk Trouwens, amper één jaar ge leden versmolten al verschei dene Antwerpse socialistische ziekenfondsen tot één grote federatie, omdat de kleine ver bonden onoverkomelijke fi nanciële problemen hebben. De nationale instanties van de socialistische mutualiteit gaven bovendien zowat een jaar gele den aan elke federatie hoe klein ook de verantwoorde lijkheid voor het financiële be leid, verklaarde Willy Claes. Patric Jacobs, Jef De Vos en Willy Claes legden uit waarom de socialistische mutualiteiten het zo moeilijk hebben. Jacobs schetste de werking van het Dendermondse verbond tijdens de laatste twee jaar. De leeftijdsstruktuur van het personeel, de administratie kosten en de uitgaven voor dienstverlening wogen zwaar op de Dendermondse zieken fondsfederatie, verklaarde Jacobs. Jef De Vos verwees ook naar de ongunstige samenstelling van het ledenaantal van de federatie en de zwaardere risi- ko's van de leden. De socialis tische ziekenfondsen boeken de zwaarste verliezen, aldus Fusie ziekenfondsen Sint-Niklaas-Dendermonde. Jozef De Vos, maar daar hebben De Vos tijdens z'n afscheidstoespraak (Iv) °°k de dokters en het hele systeem van de ziekenverzeke- ring schuld aan. «Die ziekte verzekering is op een tragische wijze scheefgegroeid, er is geen kostenbeheersing en de dokters drijven het aantal prestaties alsmaar op ten koste van de verzekering», verduide lijkte Jef De Vos. Bovendien ontstond een «anti- ziekenfondsmentaliteit», een ware vooringenomenheid te gen de mutualiteiten, die zelfs tot in onze rangen merkbaar is, voegde Jef De Vos er nog aan toe. Automatiseren een plicht Willy Claes richtte zijn pijlen op de regering. De overheid vraagt steeds meer van de zie kenfondsen op vlak van admi nistratie, statistische gegevens en dienstverlening, waardoor de mutualiteiten versneld moe ten investeren in automatisatie en computers, maar de over heid geeft niets in ruil behalve inleveringen en te late uitbeta lingen, meende de voormalige minister van ekonomische zaken. Toch pleitte Willy Claes voor een doorgedreven automatise ring van de socialistische zie kenfondsen: «Dat is een ver domde plicht». Het betekent een afbouw van arbeidsplaat sen in de hoofdkantoren, aldus Willy Claes, maar om het ge vaar van de onpersoonlijke computer tc bezweren moet de dienstverlening en service naar de leden toe uitgebreid worden en daar kan dan weer tewerk stelling ontstaan. Patric Jacobs, de nieuwe fede ratievoorzitter, sprak ook over de rol van het personeel. Ge durende de fusiebesprekingen was de toekomst van het per soneel één van de grote ge spreksonderwerpen. Er kwam zelfs een protokol aan te pas dat de werkzekerheid en de verworven rechten van het personeel waarborgde. Niette min besefte Patric Jacobs dat de versmelting niet voor ieder personeelslid een verbetering is. «Voor sommigen betekende de fusie h;t niet-realiseren of uitstellen van bepaalde ver wachtingen», gaf Jacobs toe tijdens zijn rede op de akade mische zitting. Andere fusieobstakels Het al vernoemde protokol, dat de Sint-Niklase Bond Moy son en de Dendermondse Ge zondheid-Arbeid beloofden na te leven en in december 83 tot stand kwam, waarborgde bo vendien een uitbreiding van de dienstverlening en de pariteit van beide federaties in de or ganen van het nieuwe verbond. In de loop van 1984 effenden beide besturen het pad voor de uiteindelijke «onvermijdbare» eenmaking. De personeelspro blemen oplossen, de dagelijkse werking en leiding van het nieuwe verbond uittekenen, het overbrengen van de admi nistratie, de gelijkschakeling van de ledenbijdragen, de dienstverlening.Gedurende een algemene vergadering in september klonk voor de laat ste maal de grote bezorgdheid op over de komende fusie. In Dendermonde maakten perso neel en leden zich vooral zor gen over de toekomst van de plaatselijke mutualiteitsgebou wen aan de Noordlaan en het verlies aan dienstverlening en invloed nu de hoofdzetel van het verbond naar Sint-Niklaas verhuisde. Een ander probleem waren de nevenorganisaties. De Socia listische Vooruitziende Vrou wen (SW) telt in de i federatie 23.000 leden; de Mu- tualistische Jongeren (MJA) zijn nu met 6.000; de socialisti sche gepensioneerden met 9.000 en de gehandikapten met 2.200. Al deze socio-kulturele organisaties dienden zich te beraadslagen over de fusie en noodzakelijke schikkingen treffen om ook voor hen de fusie zo vlot mogelijk te laten verlopen. Een nieuw élan Met de versmelting moet er ook een nieuwe wind door de socialistische mutualiteit waai en, hoopten de feestredenaars. De nieuwe Federatie van Schelde- en Waasland moet goed begrepen worden, waar schuwde Willy Claes. Het mag geen overdreven centralisatie betekenen, maar wel een bete re en grotere dienstverlening en een persoonlijker kontakt met de leden. Patric Jacobs beaamde deze woorden. De nieuwe mutuali teit zou pas geslaagd zijn als de aansluitende leden dit bewust en gemotiveerd zouden doen. zoals het gebeurt bij een vak bond of partij. Hij betreurde dat hedentendage de aanslui ting zelden uit militantisme of overtuiging gebeurt. En wat René De Winne vertelde heb ben we al in onze vorige uitga ve gemeld. P.S. Fusie ziekenfondsen Sint-Niklaas - Dendermonde. Prominenten uit de socialistische beweging van belde arrondissementen aanwezig op de akademische zitting in de Wase hoofdstad (Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 12