Voortaan AtC.W.-Erembodegem onder één dak! Amnestiemotie unaniem goedgekeurd in Aalsterse raad Kerstvreugde en gelukwensen voor kreatieve inzet bij KVLV-Erembodegem Uit de Aalsterse gemeenteraad Herdersem met eerste kermis van 1985: St.-Antoniusviering Nieuwjaarsbrief van KP-Aalst aan Premier Martens 14 - 4.1.1985 - De Voorpost Het is een traditie van KVLV-Erembodegem by ieder «ontdekt» dat wat andere jaareinde, alle leden uit te nodigen op een sfeervol «j°ngere>> mensen zo «handig» kerstfeest. kunnen, ook nog binnen haar Zo'n vreugdevol samenzijn, in een geest van vrede en SKaïbJdeu tfki'nnen vriendschap, had ook plaats op zondag 23 december '84 in treden en iets van haar aan de het Parochiehuis van Erembodegem. anderen te mogen tonen. Uitzonderlijk was ditmaal wel de huldiging van mej. Anais Daarom werd ze herhaaldelijk Fahy naar aanleiding van haar «bekroning» op de KVLV- gefeliciteerd en programmeer- handwerktentoonstelling «Kreatie '84» van 13 tot 18 de het KVLV-bestuur Erem- september 1984 te Antwerpen. bodegem een korte huldiging voor haar kreatieve inzet, tij- Wat vooral verwoord werd op dikwijls onbekende werk dens de recente feestvergade- deze recente feestvergadering technieken die in KVLV-kur- "n8 van de afdeling. Het werd te Erembodegem: KVLV staat sussen met toewijding en ge- meteen duidelijk: «draden leg open voor iedere vrouw die duld worden aangeleerd en na- 8f n verbindingen» met mensen :ich wenst te ontplooien en derhand met persoonlijke die eikaars ervaringen uitwis- ervolmaken op godsdienstig, kreatieve inzet worden uitge- «ten en een gezamenlijke be- izinsgericht, huishoud-tech- werkt naar het grote pu- langstelling delen voor het -ch, gezondheids- en sociaal- bliek te brengen. Ook het kreatief-omgaan met de ltureel vlak. haakwerk van mej. Anais Fahy dingen. Ie leden kennen een gevoe- hoorde er bij! Is dat soms niet feestelijk? Ze heeft daar ongetwijfeld DB Aalst. Mej. Anais Fahy in de bloemetjes voor kreatieve inzet, tussen voorzitster ABoel - De Ligne en groepsverantwoordelijke A. Demuynck-Rasschaert van KVLV Erembode gem (a) .eid en een intense interesse >r allerlei vormen van krea- e handvaardigheid. Reeds scheidene jaren organiseert /XV als vormingsbeweging n grote handwerkwedstrijd. >or 1984 was het tema van ze wedstrijd «Teken van Le- n». Dit onderwerp inspireer- Zaterdag 29 december 1984 werd voor de Kristelyke Arbeidersbeweging van Erembode- VI vTd ff ^remb2degems gem nieuwe mijlpaal in haar geschiedenis! december 84 SO^aar!) Ze ^'e ging immers de inhuldiging door van een nieuw lokalenkompleks waar al de icht er lang over na, tekende takken van deze beweging voortaan onderdak zullen vinden. :n ontwerp, maakte met ijve- nieuwe lokalen werden opgetrokken op de hoek Denderstraat - Kaai te Erembodegem ge handen enkele prachtige en worden nu betrokken door de sekretariaten A.C.V. en C.M. en ook, in de loop van ersoonlijke haakwerkstukjes bet eerste kwartaal 1985 door het B.A.C.-agentschap. Verder kunnen de besturen van Vervolgens werden het n deed mee aan de wedstrijd. K.A.V., K.W.B., C.V.C., C.M., Ziekenzorg en A.C.V. gebruik maken van de passende gebouw ingezegend door ver- 'aar «kreatie» samen met vergaderzalen. Ook een speciaal bureau is voorzien voor dienstbetoon. En ten laatste en bondsproost De Backer. En .eer dan 500 andere inzendin- zeker niet te verwaarlozen, een café «Volkskring» waar iedereen natuurlijk welkom is en van septcm- dat als .trefpunt, zün bestemming zal verniimen. er 1984 tentoongesteld, beke- jn, bewonderd tijdens «Krea- Het dagelijks bestuur van het e '84» te Antwerpen, waar- A.C.V.-verbond Aalst, het lee meteen beoogd werd het plaatselijk bestuur van Erem- Maele één dak zijn gekomen: de gen wij voor alle vrijgestelden droom en rechtmatige ver- die er morgen werken, de be- zuchting van velen die om de sturen die er vergaderen, de toekomst van de Christelijke leden die er komen, Fons Van Arbeidersbeweging in Erem- de Maele, militant, werkman bodegem bekommerd zijn». en dichter, naar wie wij deze zaal noemden als teken van dank ter herinnering: «Trek voort de kar nu Vlaamse werk man: voor uw recht, voor uw gezin en blijf geloven ook als de storm komt. Toon aan een gezin hierna hield verbondssekreta- ris Van Tittelboom de eigenlij ke feestrede: De eersten, ieder: het kan!» de pioniers, die de eerste vor men van onderlinge solidariteit bodegem en de heer en mevr. A.C.V.-militant José De Vlee- De Vleeschauwer-Van De schauwer, zal er zorg voor dra- van gen dat «de Volkskring» voor- in Erembodegem hebben ge- taan openstaat voor iedereen, sticht voor de Knstelijke geor- maar ook een duidelijk etiket ganiseerde werknemers zijn er krijgt van de Christelijke Ar- niet meer bij, maar nun daden: beidersbeweging! hadden 87 jaar geleden bij de oprich- vooraf alle leden van de hele ting van het Kristelijk Zieken- Christelijke Arbeidersbewe- fonds «Ondersteunt elkander» ging, vrienden en sympathisan- en 77 jaar geleden bij de op- ten uitgenodigd om samen met richting van de A.C.V.-afde- hen op 29 december 1984 de ling «De wederzijdse Hulp- nieuwe ontmoetingsplaats van zijn de kracht geweest die van- de Christelijke Arbeidersbe- daag een bekronmg vindt, weging te Erembodegem Alle geëngageerden in de plechtig in te huldigen en er K.A.B. van Erembodegem het glas der vriendschap op te zullen kontent zijn. Een eigen heffen. woonst maakt vrij. Daarom zet Er stond die dag dan ook heel de K.A.B. er haar leden ook wat op het feestprogramma. toe aan. Maar ook wijzelf had- Er was vooreerst een Eucharis- den die vrijheid nodig... De tieviering, opgedragen door laatste 20 jaar zijn wij in deze E.H. Dirk De Backer, ver- dorpskom 6 keer verhuisd... bondproost, pastoor Colpaert Maar wij hebben onze plaats en onderpastoor Bauters, en opgeëist en gevonden. Alle- opgeluisterd door het A Capel- maal samen... Dat mag_ ge- lakoor Termuren. In vrede samenleven Aalst. Wegbeugels verhogen de verkeersveiligheid op het Stationsplein (a) «Na de verhuis van de dienst Volksgezondheid beschikt deze over geen enkele kast meer. Dokumenten liggen goedschiks kwaadschiks gewoon opengespreid op de vloer. Van orde en klasseren kan er niet de minste sprake zijn. Met dozen werd een ersatz-rek gefabriceerd». Aldus raadslid Danny Denayer (VU) bij zijn interpellatie in de jongste gemeenteraadszitting waarbij hij eist dat zo snel mogelijk kasten ter beschikking worden gesteld, «'t Is een schandalige toestand» voegt hij er aan toe. Schepen De Maght stelt dat het makkelijk geweest ware bons op te maken om nieuwe kasten te kopen doch ze wil haar departement beheren als een goede huismoeder. Toch stelt ze over die toestand bekommerd te zijn en belooft dat er spoedig een einde zal worden aan gesteld. «Die toestand duurt reeds twee maanden» zegt Denayer die er de waarschu wing aan toevoegt dat het gebouw boven het personeel zou kunnen instorten. Worden de Bethune- en Kapucijnenlaan een maanlandschap Danny Denayer stelt dat de bomen op de Leo de Bethune- en de Kapucijnenlaan er eerder verlabberd bij staan. Het evolueert er stilaan tot c n maanlandschap. Een beroepssnoeier die dezelfde platanen te Vilvoorde behandelde stelt dat deskundig snoeien nog een verjongingsproces kan inluiden. Na wat het stadsbestuur de jongste dagen zou zinnens zijn stelt interpellant dat de veiligheid van de fietsers hoger zou liggen als er minder doorsteken komen dan zoals gepland met twee Getspaden. een aan elke kant. Platanen zouden vooral te lijden hebben van sproeien tegen onkruid tussen de bomen. Tenslotte pleit spreker alleszins voor het behoud van mooie volwassen bomen Schepen Anny De Maght stelt dat het ministerie van openbare werken bevolen heeft 24 gemerkte bomen te laten verdwijnen. Wat Denayer zo maar niet neemt en waarbij hij dan alleszins stelt dat deze bomen dadelijk moeten worden vervangen door jonge eksemplaren. Lambert Van de Sijpe (CVP) zegt dat die bomen bijna allemaal ziek zijn en dat het hier daarenboven om een rijksweg gaat waarbij de stad hoogstens inspraak heeft. Wagens laten parkeren verdicht de bodem door het gewicht wat belet dat water nog zou doordringen tot bij de haarwortels. Daardoor zouden de bomen tot sterven gedoemd zijn. Er blijft dus de keuze: parkeerverbod aldaar of kompromis met het departement. Ast rid park uitbreiden of niet? André-Emiel Bogaert, «de partikulier», schreef naar het stadsbestuur in verband met de bestemming van onbenutte braakliggende gronden Gentsestraat-Gentsesteenweg. Gron den die op vraag van het vorig stadsbestuur moesten dienen als uitbreiding van de groenzone, het bestaande Astridpark. Bij de opmaak van het struktuurplan Klein-Aalst en van de BPA's Aalst-Centrum dienden de ontwerpers deze groenzone in hun planning te voorzien. Momenteel worden ze gebruikt gedeeltelijk als parking en gedeeltelijk als sluikstort. Drie van de 5 betreffende grondstukken zijn eigendom van de stad. A. Bogaert vernam recent dat de stad een stedebouwkundig attest zou hebben aangevraagd voor het bouwen van drie woningen op het stuk palende aan de Gentsestraat. Anderzijds zou er een voorstel zijn tot ruilverkaveling tussen de stad en De Smet waardoor de stad een groter stuk zou bekomen aan de Gentsestraat. Bogaert verzocht dan ook het stadsbestuur te vragen of die inlichtingen juist zijn. Persoonlijk opteert hij echter voor het aanhouden van de voorziene bestemming, nl. kleinschalig groen aan de rand van het centrum Deze gronden zouden optimaal geschikt zijn voor uitbreiding van het bestaande Astridpark. Ook zou er dan een goede voetgangersverbinding mogelijk worden tussen de Gentsesteenweg en de dieper gelegen woonkernen rechts van de Gentsestraat. Noodoplossing Slechts in zeer ondergeschikte orde zou er kunnen gedacht worden het straatgabarit te sluiten met rijbebouwing om dit stuk straat haar vroeger uitzicht terug te geven. Dit zou echter alleen een noodoplossing zijn waarbij de achterliggende gronden nog als actief groen dienen te worden aangelegd als uitbreiding van het Astridpark. Geen baggerspecie te Erembodegem storten Raadslid Roger D'Hondt (SP) vroeg welke de houding van het stadsbestuur is in verband met het storten van baggerspecie ter hoogte van de sporthal te Erembodegem. Het zou de bedoeling zijn van het ministerie van openbare werken 97 a laaggelegen terrein eigendom van de stad Aalst, op te spuiten met baggerspecie afkomstig uit de Dender. In totaal zowat 23.000 m3 en dit gespreid over een periode van 20 jaar met twee stortingen per jaar. De bovenlaag zou, wat blijkt uit diepsonderingen uitgevoerd n.a.v. het leggen van een nieuwe brug over de Dender, weinig stabiel zijn en zeer zompig. Verontreiniging van grondwater door de baggerspecie is dan ook verre van denkbeeldig. Hij vraagt verder of er vanwege Stedebouw toelating is tot reliëfwijziging. Zullen omwonenden geen milieuhinder ondervinden? Schepen André Dooms kan het raadslid gerust stellen. Het stadsbestuur heeft immers de exploitatieaanvraag ongunstig geadviseerd omdat ze zou indruisen tegen het gewestplan, omdat het terrein bestemd is voor herkalibrering van de Dender, omdat het esthetisch onverantwoord zou zijn en omwille van de aanleg van een nieuw voetbalveld. «Dat standpunt van het kollege is definitief», zegt schepen Doorns. LH vierd worden... Het A.C.V.- bestuur van Erembodegem is moeilijke kunst. De lezingen daar steeds motor in geweest... en de homilie door E.H. De Op 16 augustus 1983 werd de Backer gaven enkele bruikba- eerste spadesteek verricht, re richtlijnen. Elkeen werd uit- Zestien maand heeft deze De inhuldigingsplechtigheid werd tenslotte passend afge rond met een receptie. En... of er nog enkele uurtjes flink werd getoast!... Het aanbrengen van deze nieu we mijlpaal in de boeiende wordingsgeschiedenis van de Kristelijke Arbeidersbeweging van Erembodegem is mogelijk geweest dankzij de inzet van volgende bestuursploeg: voor zitter Jozef Lambrecnt. onder voorzitter Denise D'Haese, se- kretaris Conruyt Paul, vrijge stelde sekretaris Leroy Jan, schatbewaarder Van Lippevel- de Eddy, proost E.H. Vinck Alfons en de bestuursleden Baetens Maurice, Bayens Louis, Paerewijck, Karei Borms Achiel, Fonck Hubert, Van Damme Paul. Verfaillie Arseen, Coppens Willy, Bos man Josephine, Baetens Pier re, Remi Etienne, Wizien Pa trick, Eeckhaut Geert, De Meyer Aldo en Bosman Leona. genodigd om overal de diepe bouw geduurd. Het heeft ons wortels van de vrede in haar zorg en werk gekost, maar hij vele dimensies te verstevigen. Na deze plechtigheid en een staat er. Steviger dan ooit. Op palen van 16 meter diep in 77 jaar geleden wtrd de eerste mijlpaal in de Erembodegemse voedingsbodem geheid, toen Fons Van de Maele 22 ja nuari 1874, t 30 september 1938) samen met zijn schoon- I broer Frans Cardoen en Petrus beid» verzamelden honderden een nieuwe periode voor de Verbestel er «De wederzijdse genodigden en sympathisanten arbeidersbeweging. We brach- in de nette en sober afgewerk- ten veel naar mekaar: er is e~ te feestzaal van het nieuwe ontmoetingsplaats, e kompleks aan de Denderbrug Volkskring die mag gezien cn Frans Cardon de eerste bo- korte optocht, begeleid door deze dendergrond... In het de fanfare «Niets zonder Ar- nieuwe jaar 1985 begint hier Hulp», de ACV-afdeling stichtte. Fons Van de Maele werd toen de eerste voorzitter waar het hele feestgebeuren worden; er is een sekretariaat zich verder afspeelde Daar was het vooreerst plaat voor de C.M., Op 30 juli 1939 vierde het jaren schei- Kristen Syndikaat reeds zijn ding, er is plaats voor sociaal 550ste De doorbraak selijk A.C.V.-voorzitter Jozef dienstbetoon aan de arbeiders, werd een feit. Gedurende Lambrecht die op een erg ge- SÊ j fififitff A"" u'~'' vb e„ er is een sekretariaat voor het nicer dan drie kwarteeuw heeft moedelijke toon iedereen ver- A.C.V. en deze keer vast!; er men steeds geijverd voor een welkomde en «zich gelukkig is vergadermogelijkheid voor optimale sociale werking en alle takken van de beweging; het welzijn van de arbei dersklasse. voelde omdat nu eindelijk na vele jaren, alle takken van het er komt in maart een perma- A.C.V.-Erembodegem» onder nent B.A.C.-kantoor... Bren- Unaniem werd door de gemeenteraad Aalst een motie ingediend door Willy Van Mossevelde (VU) om de gevolgen weg te nemen van repressie en epuratie voor de slachtoffers ervan en hun nakomelingen. Goedkeuring van de motie - dezelfde trouwens als verleden jaar - die volgens de burgemeester niet inhoudt dat ook de argumentatie terzake wordt aanvaard. Wanneer raadslid Floris De en daarom ongenadige krijgs- dus no8 steeds- zc worden Winter, vraagt over hoeveel auditeurs. De resultaten waren aangegrepen. navenant. in h». Er werden 346.000 repressie personen het te Aalst konkreet wordt geantwoord dat In het dossier van de naoorlog se bestraffing moet echter de het niet over het aantal maar dossiers aangelegd. Er waren ,aatste bladzijde nog steeds wel over het principe gaat. 53.000 veroordelingen, 1.247 omgeslagen worden. Alleen de Hierbij dan de argumentatie doodvonnissen, waarvan 242 Belgische overheid kan dat Willy Van Mossevelde. werden uitgevoerd. Daarnaast ooen. Het is eigenlijk bescha- werden talloze personen zon- mend voor onze maatschappij en haar politieke gezagdragers dal de Paus' daar een initiatief uitgesloten van TAK met dit gegeven, on- nog geconfronteerd een gezaghebbende Vlaamse krant nl. door Manu Ruys. Zo hoort u het ook eens van «Nadat het Duitse leger in sep tember 1945 ons land verlaten der veroordeling, gebrood- had, brak een wilde vervolging roofd, zij verloren hun burger- los tegen «de incivieken».. Dat rechten, werden uitgesloten verzamelwoord omvatte: een van het recht op oorlogsscha- ,a"g? kleine groep van marginalen, devergoeding, op pensioen, op die kriminele hand- en span- bouwpremie, enz.. De meeste Mr. de burgemeester, colle- diensten verleend hadden aan straffen waren veel te zwaar, 8a s- ,ot daar een tekst die als de vijand, een grotere groep de onrechtvaardigheid was oe- Commentaar geschreven werd van idealisten die gemeend verloos, de verbittering bij de door een onverdacht iemand in hadden, hun volk te moeten betrokkenen algemeen p,*n 0"a0 r *n "m" dienen door Staat en samenle- meestal terecht, ving nieuw te ordenen en ten- Het amnestie-dossier is slotte een menigte van burgers veertig jaar oud. Nog betalen aderen, die hoog tot laag het ekonomi- mensen voor wat er destijds sche en bestuurlijke raderwerk gebeurd is. Zij naderen de der- van het land hadden doen de leeftijd of zijn reeds met draaien ten bate van de bevol- pensioen. Voor de jongere ge king en die daarvoor soms met neraties is het een verre en Er bestaat nu ook een «Liga de bezettende overheid had- onwezenlijke geschiedenis, van de belastingbetaler» in ons den moeten onderhandelen. Blijft volledig rechtsherstel 'and. Die liga geeft een tijd- Een zwakke regering die in echt onmogelijk? Wordt de schrift uit met als titel «De 10e Londen maatregelen met te- spons nooit meer gevaagd? penning» waarin geageerd rugwerkende kracht had uitge- Een biezondere werkgroep wordt tegen een verkeerde fi de kollaboratie van de Vlaamse Raad heeft nanciële politiek die op korte die zopas een merkwaardig verslag opgesteld over de nog blijven de menselijke en sociale gevol gen van de repressie- en de epuratiewetgeving. - - hetze en de geweldcampagne De kans om toch een humani- Toussaintstraat 12a te 1050 van zgn. verzetsgroepen De tair slot te geven aan dit mens- Brussel, 02-640.91.02. rechtspraak werd uitgeoe- onterende hoofdstuk in de Bel- fend door jonge, ambitieuze gische geschiedenis, bestaat vaardigd, te kunnen bestraffen niet wist wat er werkelijk der de bezetting gebeurd w bood bij haar terugkeer Brussel geen weerstand termijn alle klassen van de maatschappij kan ruïneren. Voor meer Informatie kan men terecht op het adres: «Liga van Belastingsbetalers», Fritz Over een paar weken is het weer allemaal Sint-Antonius wat te Herdersem de klok zal slaan. Op vrydag 18 januari organiseert «De Toren» een interklub- schaakavond in café Sint-Antonius, Grote Baan. Op zaterdag 19 januari opening van de tentoonstelling «Aller hande zeldzaamheden» te 15 u. in het parochiaal centrum, te 19 u. St.-Antoniusmis met zegen waarna St.-Antoniusspel o.l.v. Roger De Cock. Te 20 u. 8ste dorpsbal in «De Kletser» met de gebroeders Matthijs. Op zondag 20 januari te 12 u. eetfestijn ten voordele van duivenliefhebbersbond «De Jonge Liefhebbers» en te 13 u. folkloristische stoet met vertrek aan café «'t Bolspel», Pontweg I M.M.V., de harmonie, de H. Gudula, de St.-Antoniusgilde, prins karnaval, het stedelijk feestkomitee en de Herdersemse bevolking. De stoet trekt langsheen de Boskant, Kapel, Grote Baan, richting Harding naar het oud-gemeentehuis. Te 16 u. 22ste folkloristische pensenworp met de zilveren pens als hoofdprijs voor kinderen tot 12 jaar en de houten pens. Te 17 u. disco-TD in «De Kletser» ten voordele van «De Sportvrienden». Op maandag 22 januari te 10 u. de traditionele «Moorselse Mis» en verder doorlopend tentoonstelling, eetfestijn van «De Jonge I Liefhebbers» en pensenkermis in «De Kletser» ten voordele van «De Sportvrienden». LH Jos De Geyter stuurde, in opdracht van de KP-Aalst, volgend schrijven naar eerste minister Wilfried Martens met kopij aan minister van buitenlandse betrekkingen Leo Tindemans Geachte Heer Eerste Minister, Uw reis naar Washington interesseert ons bijzonder, gezien del problemen van de Eurostrategische raketten zeker ter sprake! zullen komen. Wij hopen dat u zich tijdens uw gesprek zult laten leiden door de wensen van de overgrote meerderheid van ons volk, door de stellingnamen van de grote sociale organisaties en van de meeste partijen waaronder uw partij, de CVP. Wij staan er op dat er niet toegegeven wordt aan de Amerikaan se druk om toch de plaatsing van de kernraketten te forceren in 1985 of nadien. Wij wensen integendeel dat de huidige plaat-' sing van kernraketten bevroren wordt en dat alles in het wert gesteld wordt om de onderhandelingen over ontwapening tt doen lukken. Ten overstaan van de gevolgen van een kernoorlog zijn er geer grote of kleine landen. Wij verwachten dan ook dat U al! woordvoerder van België aan president Reagan onze afkeel van elke verdere bewapeningswedloop duidelijk zult maken. Met de meeste hoogachting Aalst Borden plaatsen aan de Sint-Annabrug, zo te zien een prettig tijdverdrijf (a) Aalst. De tot verdwijnen gedoemde platanen op de Bethu-\ ne- en Kapucijnenlaan die meteen het uitzicht van een! maanlandschap krijgt (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 14