Een huis met een tuintje in een gezellige buurt Rederijkerskamer «De Catharinisten» jubileerde in Aalst PEDILUX f*\ A li f\-r M Sint-Niklase metrokunst voor de paus -r l KERKSTRAAT 18 AALST |03-Jarig «Louisken» Verhofstadt uit i/ichelen overleden f Gooit regering 6 miljard over de balk? De Voorpost VRIJDAG 4 JANUARI 1S85 38- JAARGAN6 NR. 1 - 34 F K r: GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen V.' Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1/6/40/25/302 Telefoon 053/21.59.23 A.W.D. en de bejaardenwoningen wonen de Dendermondse bejaarden, niet zozeer in de rusthuizen, maar wel in de woningen die hen door sociale 30% van de vrouwen vroeger buren. Maar toch ontvangen ngbouwmaatschappijen te huur of te koop worden aangeboden? We stellen ons die vraag niet altijd en by het ccn beroeps buitenshuis heeft ze meer bezoek dan dat ze zelf Beem van de bejaardenwoningbouw blijven we helemaal niet stilstaan. Moeten bejaarden liefst wonen in een [gewone buurt, of doet men er beter aan voor hen cp een rustig plekje een reeks huisjes te bouwen? Verwachten de Arden van deze tijd meer dan de bejaarden uit de zestigers, de veertiger jaren? In opdracht van A.W.S. deed het uidissementeel Welzijnsorganisme Dendermonde in de zomer van 1983 een onderzoek naar de wensen en de Jachtingen van bejaarden over een woning die aan hun verlangens tegemoet komt. In het onderzoek ging men uit |de gegevens van de 8 sociale bouwmaatschappijen die bejaardenwoningen in hun programma hebben uitgeoefend. Volgens gegevens gaan. Vaak voorkomende over het gezinsinkomen, ziet moeilijkheidsfaktoren zijn: men dat 44% van de bejaarden trappen lopen, boodschappen een inkomen heeft dat schom- doen, de tuin onderhouden, melt tussen de 20.000 en In 33 procent van gevallen zijn 25.000 fr. Voor alleenstaanden de huizen tijhuizen, waarvan dit tussen de 15.000 en twee derde is bewoond op het Ichreven. Hamvraag was: hoe zien die woningen eruit, waar zyn die gelegen, in hoeverre kunnen die de bejaarden 25-000 fr. Het inkomen komt gelijkvloers. Is er een verdie- ligt hoger: 66 jaar. Opgedeeld naar het vroeger beroep van de man stelt men vast dat 63% Jden stellen. Men sprak voor het onderzoek ook 30 kandidaat huurders aan om aan de weet te komen waarom zy fcn verhuizen en hun intrek wensten te nemen in een bejaardenwoning en daarnaast werden 53 huurders van elyke woningen ondervraagd naar hun ervaringen. De onderzoekers hadden dus meteen stof genoeg voor een Kaande, vooral leerryke studie. De neerslag van het onderzoek vindt men terug in een AWD-schrift 6 met als titel ale huisvesting bejaarden», een studie die heel wat interessante gegevens inhoudt. bouwmaatschappijen gen als om appartementen in een onaangepaste woning delde leeftijd van de mannen is it arrondissement Dender- Gemeenschappelijk hebben ze van de maatschappij wonen en 61 jaar, die van de vrouwen le houden acht sociale evenwel dat ze alleen zijn gele- die een aanvraag hebben ge- maatschappijen zich be- gen in een gezinswijk of er diend om te verhuizen naar ftet het optrekken van be- nauw bij aansluiten en dat een meer aangepaste woning, lenwoningen In totaal sommige woningen ook dicht voorrang. Er zijn nog andere blijkt tot de kategorie van de [en zij 882 woningen ter bij sommige diensten liggen. prioriteiten, maar het zou ons ongeschoolde arbeiders en dat pikking gesteld in woon- De voorwaarden om in aan- te ver leiden die allemaal op te i in alle gemeenten van merking te komen voor het sommen. Daarvoor kan men rondissement. Deze acht huren van een sociale woning, beter de AWD studie raad- maatschappijen zijn kunnen samengevat worden in plegen. IGeluk in ons Huis, S.M. drie punten: men moet zich fcwelzijn, N V. Hulp in laten inschrijven in een regis- >1' kandldnat-huur- Étgnood, S.B.M. Zonnige ter dat wordt bijgehouden re; nst, de Gewestelijke door de sociale huisvestings- Ef zijn >'Og wel eens wat ver schappij voor Woning- maatschappij en waarin men in schillen op dit vlak. Zo is de S.V.. Eigen Dak, volgorde van aanmelding helft alleenstaande, een derde Veilig Wonen en de wordt genoteerd, men moet vormt een duo en de rest Dendermonde. De S.M. inkomsten hebben twee jaar woont samen n.et kinderen of welzijn spant de kroon voor men begint te huren en ouders. Men een an- uim 270 bejaardenwonin- men mag geen eigen woning dere indeling makt'.i: 62% we- Al wie te voort uit een pensioen in 87% ping, dan is er ook meestal een van de gevallen, uit een be- lift te beschikking. Apparte- roepsbezigheid in 5% van de menten zijn duidelijk minder gevallen en verder uit een ziek- in trek en vaak zoeken de te- en invaliditeitsverzekering, bejaarden een woning vlakbij Bij deze bejaarden komen het centrum. Alle huizen be- vaak de kinderen over de schikken over de nodige nuts- vloer. Ook de kleinkinderen in voorzieningen. Opmerkelijk is mindere mate toevallige be- dat de wc bij 29% buitenshuis zoekers, kennissen en buren staat en dat slechts 1 man, 1 en uiterst zelden broers of zus- vrouw en 1 gezin dat als lastig sen. Vele bejaarden gaan ook ervaart. In zeer weinig huizen op bezoek. Lang niet alleen bij treft men een lavabo, warmwa- hun verwanten, maar ook bij Vervolg op blz. 4 De paus mag dan al niet naar 's lands grootste marktplein komen, straks, de heilige vader wordt toch gekbnfronteerd met het oeuvre van alvast één ingezetene van Sint-Niklaas. Tony Van de Voorde, 27 jaar, werd aangezocht om een indrukwekkend dekorum van wel honderd meter breedte te beschil deren. Zevenendertig stenen van drie bij drie meter zullen het metrostation Brugmann in Brussel opsie ren, op het perron. Het projekt moet over enkele maanden voltooid zijn, vóór de komst van de paus dus, zodat de Heilige Vader het werk van de SLnt- Niklazenaar kan in ogenschouw nemen. Het kunstwerk wordt gerealizeerd door een team onder leiding van direkteur Vlerick van de Gentse kunstinstellingen en kineast Raoul Servais. De kun stenaar-restaurateur uit Sint-Niklaas neemt het portretteren voor z'n rekening. Een en ander ge beurt in een grote fabriek aan de Visserij in Gent, een pand dat voor de gelegenheid werd afgehuurd. Elke steen weegt achthonderd kg. Tony Van de Voorde uit de Beneluxstraat in Sint- Niklaas is een bezig man. Drie dagen per week geeft hij les in het Limburgse Genk, zaterdag verstrekt hij onderricht aan de Beverse afdeling van de Sint- Niklase kunstakademie en in Gent krijgt mede dankzij hem het metrodekor gestalte. Restaurateur van oude schilderijen, dat is het meest recente diploma dat Tony Van de Voorde verwierf (hij restaureerde o.m. een Van Gogh). Van de Voorde is overigens niet aan z'n proefstuk toe inzake het schilderen van dekors. Hij maakte een dekor voor het kindermuseum in Brussel én voor het reizend theatergezelschap van Arca-Gent. In de inkomhall van de Vrije Universiteit Brussel vind je schilderijen van hem. Tony verwierf ook een zilve ren medaille voor de internationale Grand Prix St. Raphaél, in Frankrijk. Gaat Van de Voorde een briljante artistieke karrière tegemoet? Het zou best kunnen. Toen hij nog piep jong was en in de tweede bewaar klas van de Heilige Familie zat had zuster Octavi al ontwaard dat Tony een kunstenaar-in-de-dop moest wezen. Van de wereld van de tweewielers (Tony's wieg stond in de zaak Fietspaleis, in de Nieuwst raat in Sint-Niklaas) naar het getuf van tram- en treinstel len, in de Brusselse metro. Leidraad: de kunst, de kreativiteit. W.V. Kaat om eengezinswonin- ten. Zo hebben personen die vertegenwoordigd. De gemid- de vroege ochtend, zaterdag 29 december jl., is Wichelens 103-jarige Louise Verhofstadt Irerleden. Zij werd 103 jaar op 13 november jl., dag dat traditiegetrouw het schepencolle- k van Wichelen haar kwam feliciteren, samen met de leden van het feestcomité, die er ter Blegcnhcid van haar honderdste verjaardag in 1981 voor zorgden dat gans Wichelen een vergetelijke dag beleefde. Ter gelegenheid van haar eeuwfeest, en de verjaardagen arna. zond ook haar grote favoriet, bergkoning Lucien Van Impe bloemen en zelfs eens .i «bolletjestrui» uit de Ronde van Frankrijk. Bij de viering van haar honderdste trjaardag werd ook heel nauw haar geboortedorp Oudegem betrokken, puise Verhofstadt huwde met Dominicus Van Hauwermeiren op 16 april 1912. Haar man verleed op 16 december 1960. Zij bracht drie dochters en twee zonen ter wereld en >onde sedert haar huwelijk in de hofstede, Paepcgemstraat 61 te Wichelen. Haar jongste thter huwde, maar bleef inwonen en omringde al die jaren haar moeder met de tederste gen. let geboortehuis van Louisken Verhofstadt in Oudegem werd destijds gebruikt voor veel wen- en buitenopnamen voor het televisie-feuilleton «De filosoof van Hagem». Aalst zowat met kuituur te maken had was op het appel. De «Koninklycke drie gemeenten, hebben of een woning in duwen of weduwnaars en 34% Aloude Rederyckerskaemer De Catharinisten binnen de graevelijke stadt van Aelst ipvallende is dat het voor vruchtgebruik. Daarnaast gel- gehuwd. De leeftijdsgroep van onder bescherming van Maegd en Marteiaresse de heilige Catharina van Alexandrië» bouwmaatschappijen zo- den nog ccn aantal prioritei- 60 tot 75 jaar is het sterkst vierde immers een trits van gebeurtenissen. rtn. f/»n 7 r\ hphhon norennan H ia Vprtf Opn WnnrHInrt O#» UfmiH. Vooreerst was er het feit dat de Katrienen 25 jaar terug werden aangesteld als hoofdkamer van het Land van Aalst dat zich destijds uitstrekte over de steden Aalst en Geraardsbergen en de baronieën Rode, Zottegem, Scorisse, Boelare en Gavere. Secundo was er de viering van drie leden die 50 jaar lidmaatschap tellen, Ludovic Moyersoen, prins, Louis De Smedt, akteur en Jtf Francois, vaandrig ca du vcl-doet-al en Antoon Van Nuffel die in het zilver werd gezet. En ten derde was er. niet in het minst, de uitgave van het boek «De Catharinisten in de 19de en 20ste eeuw» door Luc Kieckens en Clemens Uyttersprot. Redenen genoeg dus om te vieren. Behoeders van ons tentieel op en akteren bij voor- tot «kultuurverenigingen» patrimonium keur onder eigen regisseurs. doch een aantal behield de Na een passende en geappre- Spreker citeert het boek wan- oude benaming. Zo ook de deerde, niet van humor en neer hij stelt dat de Catharinis- Catharinisten die enkele de- zinsspelingen gespeende ver- ten trachten het bewustzijn le- cennia terug de oude titulatuur welkoming door Jetje De Ko- vendig te houden dat zij de herinvoerden, ninck, herinnerde gemeen- bewaarders en behoeders zijn Spreker memoreert de zitting schapsminister Mare Galle aan van een waardevol patrimo- van december 1959 toen de zijn jeugd met erin nogal wat nium, enerzijds door het bewa- Catharinisten werden aange- toneelervaring toen hij bij Tijl ren van uiterlijke getuigenis- steld tot Hoofdkamer van het onder regie van Karei Colson sen en anderzijds door het ver- Land van Aalst nadat ze in de opdracht kreeg op de scène talen van innerlijke waar en in 1951 reeds was gekonfirmeerd Willy De Swaef dronken te de moderne taal voor de mens als «Broederschap» met als maken. Wat lukte met alle ge- van vandaag. In haar doelstel- leuze» Amor vincit omnia», volgen vandien. Gewoon niet lingen beoogt ze de eigen le- te overzien. den als mens, zowel indivi- Amateurstoneel Mare Galle heet «de Katrie- dueel als kollektief. naar eigen basb van kuituurspreiding nen» een begrip dat uit het haard te ontwikkelen met blij- Lie. Goedeme analyseert dan cultureel leven van Aalst nau- vende aandacht voor vriend- het zeer komplekse begrip welijks weg te denken is door schap en fijne levensstijl in de «kuituur» dat hij enigszins kan hun spuien van ideeën en de menselijke omgang met echt omschrijven en waaraan to- permanente inzet van hun le- pluralistische openheid naar de neelgilden deelnemen via ei- den in een vriendschappelijke gemeenschap toe. Investeren gen inventiviteit en kreativiteit sfeer. Vlaanderen had een in kuituur is ook vandaag nog was van stereotiepe schablo- zware kulturele achterstand een dringende noodzaak, be- die via toneel en boek kon sluit de minister, worden goedgemaakt. Ver schijnen van de TV werkte Hoofdkaroér in het zilver echter remmend. Zo op het Prof. A. Van Elslander brenet lezen als op het toneelspelen, de broedergroet van de' Gent- De Catharinisten deden echter se Rederijkerskamer «De Fon- moedig verder Toneel was teyne» en situeert het ontstaan ook voor hen zeer belangrijk van de «const van rhetorijeke» tot instandhouding van de Ne- in de 15de eeuw. Geleidelijk dcrlandse taal en ontplooiing ontstonden dan de Gezel van onze volksgemeenschap, schappen en Broederschappen Iets waarvan Napoleon trou- («confrérieën») en later kwa- wens zich reeds bewust was men dan de 'rederijkerskamer toen hij tijdens de Franse over- enigszins qua organisatie dan heersing in de hoofdstad to- vergelijkbaar met de schutters- ncelopvoeringen in het Neder- gilden. Deze kamers speelden lands verbood. een niet onbelangrijke rol bij Mare Galle noemt de Cathari- de opkomst en de Hervorming nistcn amateurs wat hij dan en tegen het absolutisme van bedoelt als een eresaluut. Ze vorsten. De eerste rederijkers- leiden immers eigen spelerspo- kamers evolueerden dan later stelt dat amateurstoneel be vrijdend werkt vermits het een aktiviteit is die men uit vrije Auteurs Luc Kieckens en Clemens Uyttersprot Stadsarchivaris Karei Baert wil en zonder enige vergoeding steide daarna het 5oek <<De doet. Vergoeding ervan is dan Catharinisten in dc 19de en uiteindelijk de verrijking en de zelfontplooiing van het indivi du. In waar amateurstoneel moeten deskundigheid, vaar digheid en bekwaamheid on- 20ste eeuw» en de auteurs er van Luc Kieckens en Clemens Uyttersprot voor. Een naar in houd en vorm uitstekende mo- - ui- nografïe uitgegeven in eigen dergeschikt blijven want de beheer Een eenvoudie, zinvol waarde van een vereniging en stevig gefündeerd werk dat wordt finaal bepaald door de de historiek van de Catharinis- aard van de inzet van haar ten open benadert met erin als leden. Vervolg op blz. 4 wichelen Louisa Verhofstadt, gekiekt toen ze 101 jaar werd met km boekee» geschonken door Lucien Van Impe. Amateurstoneel ondergaat enerzijds de vigerende kui tuurtrend doch ent er ander zijds de eigen visie op in. Spreker heeft het vervolgens over de hedendaagse mens die agressiever is. meer kritisch opgesteld en wiens zelfvertrou wen wordt ondergraven door vrees voor zelfdestruktie. As- pekten waarop het toneel liefst inspeelt. In de eigentijdse to neelliteratuur onderscheid Goedeme enerzijds de drang naar het experimentele tot naar de absurde toe en ander zijds de gepassioneerde be langstelling voor problematiek van politieke of sociale aard. Toneel dat geëngageerd is, to neel met «een boodschap». Hij Aalst. Minister Ludovic Moyersoen, Prince van de Catha rinisten (a) 1.40.60 t. KB 442-8601481-36 >r los nummer 34 F innement 1.620 F 825 F 425 F Pantsertuigen in Aubange Enkele jaren geleden besliste de regering, 1.200 militaire pantserinfanterievoertuigen aan te kopen in Amerika. Nadien stemde de regering erin toe dat in België, in het Waalse Aubange. een fabriek zou worden gebouwd waar deze gepantserde infanterie voertuigen (dc M 113 en de AIFV) zouden worden gefabriceerd: van Belgische makelij dus. Oorspronkelijk was daarmee een bedrag van 13 miljard gemoeid; thans is gebleken dat dc kostprijs tot 25 miljard zou oplopen... Die konstatering deed VU-volksvertegenwoordiger Jan Verniers uit Sint-Niklaas onlangs in het parlement. De mandataris zei nog dat onlangs door betrokken fabriek een prijsofferte werd gedaan aan Libanon om dezelfde gepantserde voertuigen te leveren; gebleken is echter dat vijf miljoen frank minder per voertuig zou in rekening worden gebracht. Dus: de fabriek in Aubange zou aan 'Libanon vijf miljoen frank per pantsertuig minder vragen dan aan het ministerie van landsverdediging. Het rekensommetje is makkelijk: 1.200 maal vijf miljoen maakt samen zes miljard. Jan Verniers wil weten of de regering aan de fabriek in Aubange een eis voor terugbetaling van 6 miljard frank zal formuleren. De minister van ekonomische zaken, tot wie de interpellatie was gericht, antwoordde inmiddels. Ontwijkend, volgens Jan Verniers. De bal werd naar de minister van defensie toegespeeld. Jan Vcrnfers stuurt op klaarheid aan. W.V. Kamerlid-kolonel Jan Ver niers over pantsertuigen. Zes miljard foetsjie? Aalst. De auteurs van De Catharinisten» in de 19e en 20e eeuw. Clemens Uyttersprot (le van links) en Luc Kiecken (derde). Tussenin prins Ludovic Moyersoen en rechts deken Herman Slagmulder (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 1