Meubelontwerper Pieter De Bruyne en kunstschilder Walter Schelfhout in het museum «Oud Hospitaal» te Aalst Keramiste Lieve De Pelsmaecker overleden Tentoonstellingen in het Waasland Temse te gast in «De Notelaer» te Hingene 20 - 4.1.1985 - De Voorpost Even vóór de jaarwende bracht volgend overlijdensbe- verwierf in 1964 de gouden Lieve De Pelsmaecker trad, dene groepstentoonstellin- richt beslist nog grote verslagenheid in Erembodegem en medaille van de Verenigde vooral als keramiste, vanaf gen in het buitenland o a i zeker in de Aalsterse kunstenaarswereld: Italiaanse Kunstenaars te i963 zowat overal in het in Canada Duitsland' De Heer Ludo Van Geert, dochter An en familie, melden U Faenza (Italië). Ze werd ge- Vlaamse land met haar Frankrijk, Italië Neder- het overlijden van Mevrouw Lieve De Pelsmaecker, Kera- selekteerd voor de Olivetti- werk naar buiten. Ze ver- land Oostenrijk Polen miste- prijs voor beeldhouwkunst raste heel wat kunstmin- Spanje, Tsiechoslovakiie' Geboren te Haaltert op 16 maart 1936 en overleden te in 1967 en voor de Berthe naars tijdens tentoonstel- Zuid-Afrika Isola Maggiore, Lago, Trasimeno (Italië) op 29 december Artprijs voor beeldhouw- lingen te Aalst, Antwerpen, Ze woonde sinds 1960 in 1984 en aldaar begraven in alle intimiteit. kunst in 1969. In datzelfde Brussel, Brugge, Dender- Erembodegem Nekker- T D jaar behaalde ze ook de pro- monde, Gent, St.-Niklaas, spoel 10. Lieve De Pelsmaecker stu- Aalst waar zij in 1963 be- vinciale prijs van Oost- Tielt Vlassenbroek Vin- n B deerde aan de Akademie kroond werd met de prijs Vlaanderen voor beeld- derhoutem Wetteren Ze voor Schone Kunsten te Valerius De Saedeleer. Ze houwkunst. nam ook deel aan verschei- Jaarlijkse algemene tentoonstelling van de Ko ninklijke W&3C Kunstkring tot 6 januari in het stedelijk museum van Sint-Niklaas aan de Za- manstraat 49 in Sint-Niklaas. Op weekdagen open van 14 tot 17 uur, op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur, op zaterdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Het portret in de schilderkunst (1900-1950) wordt in datzelfde museum belicht van 20 janua ri tot en met 10 maart '85. Een unieke overzicht stentoonstelling met werken van Ernest Albert, Jean Brusselmans, Herman Courtens, Hippolyte Daeye, René De Lannoy, Georges Fonteyn, Wer ner Heyndrickx, Isidoor Opsomer, Walter Vaes, Ernest Welvaert, Rik Wouters en nog veel andere. De tentoonstelling met grafiek en keramiek van Max Kisslinger is nog tot 6 januari toegankelijk. Exlibriscentrum, Regentiestraat 65 in Sint-Ni klaas. Op weekdagen open van 14 tot 17 uur, op zaterdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur en op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 Olieverfschetsen en schetsen van beeldhouwers komen van 13 januari af aan bod in het exlibris centrum, Opening op 13 januari om 11 u De werken zijn van leerkrachten van de Sint-Niklase akademie voor schone kunsten; M.-L. De Cauwer, Fr. Duverger, V. Neels, H. De Volder, U. Marin, K. Mechiels, U. Van Duyse, B. Van Dyck, A. Tersago en B. Wellens. Werken gemaakt in de ateliers van het lager sekundair onderwijs aan de akademie voor scho ne kunsten van Sint-Niklaas worden van 11 januari af tentoongesteld in de tentoonstellings zaal van de Bank Brussel Lambert, O.L. Vrouw plein 28 in Sint-Niklaas. Opening om 20 u., 11 januari. Toegankelijk tot 27 januari. Van maan dag tot donderdag van 9 tot 16.15 u.vrijdag van 9 tot 18.30 u. en zondag van 10 tot 12.30 u. Culturele Centrale Aktiva organiseert een groepstentoonstelling in kasteel Walburg in Sint-Niklaas. Tot 5 januari toegankelijk op week dagen van 18 tot 20 u, en in het weekend van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. Dirk Maris stelt zijn werk tenton in kunstgalerij Artistiek aan de Ster 64 in Nieuwkerken. Tot 6 januari toegankelijk op weekdagen van 14.30 u. tot 19 u., op zaterdag en zondag van 10 tot 12 u. en van 14.30 tot 19 u. Luc Meersman toont zijn abstrakte werken uit de periode '60-'75 in het gemeentemuseum van Tem- se aan de Kasteelstraat 16. Tot 13 januari toegan kelijk op zaterdagen van 14 tot 19 u. en op zondagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u. Op afspraak. (03) 771.15.90. Tot 14 januari stelt Eddy Verstichel «Goden uit een blinde wereld» tentoon in Apostrhof, Apostel straat in Sint-Niklaas. Alle dagen open vanaf 10 Tom Mc Kenzie en Lebuïn D'Haeae stellen respek- tievelijk etsen en keramiek tentoon in Floreal, O.L. Vrouwplein 26 in Sint-Niklaas. Tot 6 januari. Tot 13 januari stelt fotogroep Cycloop tentoon in het kultureel centrum Ter Dilft in Bornem. De opening van de tentoonstelling van de origi nele tekeningen waarmee Hugo Heyens de recen te dichtbundel van Anton Van Wilderode «Een tent van Tamarina» illustreerde, gaat door in de kalfac van het kollege, Kollegestraat in Sint- Niklaas, op 6 januari om 10.30 u. De tentoonstel ling is van 7 tot 31 januari toegankelijk op schooldagen van 8.30 tot 17 u. en op afspraak. In galerij De Nieuwe Tijd loopt een tentoonstel ling met foto's van Jef De Smet: Danny's Bar. Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. Open van 12 tot 19 u., gesloten op maandag, dinsdag en op feestdagen. Hedendaagse grafiek wordt getoond in kunstga lerij Lindenhof aan het Kon. Astridplein in Bazel. Werken van bekende grafische, Belgische en buitenlandse kunstenaars zijn te bekijken op 13 januari. Toegankelijk op zaterdag van 16 tot 18 uur en op zondag en feestdagen van 14 tot 19 uur. Kunstgalerij De Vuyst in Lokeren brengt een tentoonstelling met schilderijen, akwarellen en tekeningen van Frans Masereel. Er loopt even eens een tentoonstelling met werk van Romain De Saegher en een met werk van Jan Burssens en Kurt Peiser. Al deze exposities lopen tot 14 januari. De galerij is open van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u. Ze is gesloten op dinsdag. K.L. Op uitnodiging van de kunstvereniging «De Rank» stellen twee Aalsterse kunstenaars van 11 januari tot 28 januari 1985, hun recent werk tentoon in het «Oud Hospitaal» te Aalst: meubelontwerper Pieter De Bruyne en kunstschilder Walter Schelfhout. De vernissage waarbij minister Mare Galle het werk van beide exposanten zal inleiden heeft plaats op vrijdag 11 januari 1985 te 20 uur. Laten we vooraf even ken nismaken met beide kun stenaars en hun werk. Meubelontwerper Pieter De Bruyne behaalde reeds ver scheidene nationale en in ternationale prijzen bij meubelwedstrijden. Hij stelde reeds tentoon in Ita lië, Frankrijk, Duitsland, Nederland, Polen, Argenti nië, USA e.a. In eigen land verrast hij ook regelmatig het ontwerpersmidden met zijn persoonlijke meubel kunst. Zijn meest recente ontwerpen zijn gebaseerd op verhoudingen en maten die hij na jarenlange studie ontdekt heeft in de Oud- Egyptische kuituur. Op de tentoonstelling in het Oud-Hospitaal zal hij met nooit eerder getoond werk uit 1983-'84 naar buiten treden: ontwerpen zowel in zuiver abstrakte vormen als met poëtische en architek- turale intenties. In 1983 werd Pieter De Bruyne be vorderd tot hoogleraar. Hij is ook voorzitter van de We reldraad voor Kunstam bachten-Vlaanderen Hij is met werk vertegenwoor digd in het Museum voor Moderne Kunst te Brussel, het Museum voor Sierkunst te Gent en in privé-kollek- ties. Begin vorig jaar ont ving hij de Staatsprijs ter bekroning van zijn kunste naarsloopbaan In het jaarboek 1983 van «Vorm in Vlaanderen» schreef Lieven Daenen, konservator van het Mu seum voor Sierkunst te Gent, het volgende: «Van Pieter De Bruyne mag zonder gevaar voor over drijving gezegd worden dat zijn meubelkunst tot de meest vooruitstrevende in de hele wereld behoort. Door het bewust doorbre ken van de onafscheidbaar gewaande relatie tussen functionalisme en vormge ving (bij De Bruyne reeds aanwijsbaar op het einde van de jaren '60 en zeer markant vanaf 1973) kan hij beschouwd worden als een voorloper van het Ita liaanse post-modernisme. De sterk geprononceerde ruimtelijke kontrasten en het gebruik van diverse ma terialen (gelakt hout, me taal, glas, spiegels) bena drukten de monumentale kracht van zijn meubels. Een monumentaliteit die nog vergroot werd door het meubel weg te halen uit de isolerende wand-funktie en het als een plastisch-sculp- turaal element in de omge vende vrije ruimte te plaat sen. Het beredeneerd over nemen van vormelementen, symboliek en verhoudin gen uit oude culturen (bv. uit de Oud-Egyptische meubelkunst, waarover De Bruyne in 1982 een uiterst merkwaardige studie publi ceerde) geven aan zijn meu bels een toegevoegde gees telijke waarde waardoor ze ver boven de louter utilitai re waarde uitstijgen. Walter Schelfhout wijdde tot op heden zijn ganse kunstenaarsloopbaan aan de abstrakte schilderkunst. Na zijn opleiding evolueer de hij vrij vlug van een lyri sche naar een konstruktie- ve abstraktie, sedert 1967 schildert hij zuiver kon- struktivistisch. Hij werd reeds geselektioneerd voor verscheidene prijzen en stelde reeds tentoon in ei gen land, in Frankrijk, Duitsland, USA en Neder land. Zijn werk werd al op genomen in de verzamelin gen van de Belgische Staat, in de steden Aalst, Nieuw- poort en Berlare. Hij is ver bonden aan het Stedelijk Museum van Aalst. Het werk van Schelfhout is voornamelijk op twee ele menten gebaseerd: kleur en kompositie. Zij vormen een steeds weerkerend tema waaruit talrijke varianten ontstaan die op hun beurt als vertrekpunt dienen voor nieuwe kreaties. Bij deze kunstenaar vindt men kleur, kleur en vorm, vorm, nergens is er een lite raire, symbolische of senti mentele bedoeling. Hij brengt puur zakelijke ab straktie. Recent werk van beide kun stenaars is te bekijken in het museum «Oud Hospi taal» te Aalst van 11 janua ri tot 28 januari 1985, alle werkdagen, uitgezonderd vrijdag, van 14 tot 17 uur, op zondag van 10.30 u tot 12.30 u en van 14 tot 18 uur. Vernissage op 11 januari te 20 uur! DB. Toneel in Sint-Gillis-Waas. De KLJ bracht voor het voetlicht het blijspel «Hoogheid, uw kameel staat klaar», in regie van Lucien Van Acker en Roger Beck (lv) neel in Sint-Niklaas. «En waar de ster bleef stille staan» werd opgevoerd door eelvereniging Tijl (lv) Hammenaar Jean Ceelen expozeert in Bornem Berlare. De toneelgroep Pantha Rei bracht «Nachtdienst» voor het voetlicht en speelde j driemaal voor een nokvolle zaal (jj) Reeds van bij de aanvang was het de bedoeling om in het Toeristisch Rekreatief Onthaalcentrum van de Schelde «De Notelaer» te Hingene (Bornem), naast het vaste tentoonstellingsgedeelte waarin de Schel de in al haar dimensies wordt voorgesteld, ook thematische tentoonstellingen te organiseren. Een eerste konkreet resultaat betreft de organisatie van een wisseltentoonstelling met Temse als onder werp. De voorbereidende besprekingen werden tijdens de voorbije weken gevoerd onder leiding van Schepen voor Toerisme Monique De Ryck (Bornem), tevens voorzitster van de v.z.w. De Notelaer en Schepen Luk De Ryck (Temse). Deze wisseltentoonstelling rond Temse werd ont worpen door Valère Peirsman, üd van de raad van beheer van het Gemeentemuseum van Temse, die ook het leeuwenaandeel had in de inrichting van het Gemeentemuseum. Bekende personaliteiten, bedrij ven en toeristische wetenswaardigheden worden op deze tentoonstelling in het daglicht gesteld. Zij worden aanschouwelijk geëvoceerd in een vertrek op het gelijkvloers dat de bestemming heeft van ruimte voor wisseltentoonstellingen. Voor de uit werking werd gebruik gemaakt van het patrimo nium van het Gemeentemuseum. In een aanpalend vertrek worden etsen geëksposeerd van Romain Malfliet eveneens met Temse als onderwerp. Alle etsen zijn eigendom van de gemeente. De tentoonstelling wordt officieel geopend op zater dag 12 januari en loopt tot en met zondag 24 maart 1985. Onafhankelijk van deze gelegenheidstentoonstel ling is inmiddels ook de nieuwe diareeks «Schelde: van bron tot monding» gerealiseerd en zal vanaf januari bestendig vertoond worden in het dialokaal van «De Notelaer». Deze diamontage werd gereali seerd door Fotoklub «Wit Huizeke» uit Win tam. «De Notelaer», toeristisch-rekreatief onthaalcen trum van de Schelde (in de volksmond kortweg 'museum van de Schelde' genoemd) is elke dag open (behalve vrijdag) van 14 uur tot 18 uur. Toegangsprijs: 30 fr. (in groep: 20 fr). Adres: Notelaarsdreef 2, 2671 Bornem-Hingene, tel. 03/889.69.20. I 1 In het kultureel centrum Ter Dilft te Bornem expo zeert Hammenaar Jean Cee len zijn werken van 4 tot 13 januari. Het gaat hem om schilderijen met onder an dere ceolagedruck en elek trische binnenlicht-effekt. Een hoogste eigenaardige techniek die een ware ver openbaring is. De vooropening van deze Hamme. KLJ Kastel speelde toneel. Ook de klucht «Een baby van 1000 weken» werd tentoonstelling heeft plaats opgevoerd (vh) op vrijdag 4 januari 1985 om 20 u. De tentoonstelling zal worden ingeleid door Julien Maerevoet, voorzit ter van de Bornemse kui tuurkring en schepen van kuituur Karei Maerevoet van Bornem zal de expositie voor geopend verklaren. De tentoonstelling kan bezocht worden alle dagen van 14 tot 19 u. en op zondag van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u. Het kuituur centrum Ter Dilft is gelegen aan de Sint- Amandsesteenweg Bornem. Buggenhout. MMT te gast in Prins Albert Heem. Met het stuk «Echo's» werd een zeer gevoelige problematiek benaderd (vh) Voor de zesde keer wordt het internationaal salon voor de XfjÊjt kampeerauto en toebeho- i)- ren georganizcerd in de Hallen WÊ jÈÊiÊÊÊÊfoLL te Kortrijk, Het salon heeft B ,J - vil!Jmt plaats van 5 tot 13 januari en is li mi /It - vl toegankelijk elke dag van 14 Hamme. De Jong KLJ van Kastel bracht een prima toneelstuk op de planken. Men koos to' u- en °P zondag van 10 voor «Sloeber, de geluksvogel» (vh) ..l°? J: ,u; Buggenhout. MMT te gast in Prins Albert Heem. Op uitnodiging van de Ronde tafel I speelde het MMT voor een goed gevulde zaal (vh)

De Voorpost | 1985 | | pagina 20