WS' ff* jSm 1 ff fr V. vfc Jeugdharmonie Dynamic uit Dendermonde verzorgt puik kerstkoncert «6 Hoogstaand V.T.B.-Kerstkoncert door Cantate Domino te Wieze Zeer geslaagd kerstkoncert te Affligem Hoogstaand kerstkoncert vanlnDulci Jubilo Koninklijke Katolieke Stedelijke Harmonie van Lokeren Jonge koorzangertjes welkom bij In Dulci Jubilo 22 - 4.1.1985 - De Voorpost le Op zaterdag 22 december 11. verzorgde de Jeugdharmonie Dynamic in de Ros Beiaardzaal van het Dendermondse Stadhuis een kerstkoncert onder de leiding van haar dirigent Johnny Eeckhaut. In aanwezigheid van zeer veel toehoorders tussen wie we schepen Maes opmerkten maakten een vijftigtal jonge mensen, jonge muzikanten met een muziekschoolopleiding, muziek op een niveau dat vele gevestigde harmonies en fanfares hen mogen benijden. Jeugdharmonie Dynamic Deze jeugdband bestaat am per een viertal jaar en telt een vijftigtal muzikanten tussen de twaalf en de ze sentwintig jaar, allen uit Dendermonde en omge ving. Jeugdharmonie Dy namic staat onder de lei ding van Johnny Eeckhaut, een nog jonge dirigent die echter reeds zijn sporen verdiend heeft in het we reldje van de blaasmuziek. In zeer korte tijd wist deze dinamische, jonge dirigent de jeugdharmonie op te til len tot een benijdenswaar dig niveau. En de resulta ten lieten dan ook niet op zich wachten. In september 1983 behaalde de band een eerste prijs op de Interna tionale Muziekwedstrijd in Leest, waar hij het moest opnemen ge gen ervaren korpsen uit België, Neder land, Noorwegen, Duits land e.a. In augustus van het voorbije jaar werd o.m. een koncert gegeven op de Place d'Armes in Luxemburg, in het Groot- Hertogdom. Voor dit jaar (het Jaar van de Jeugd én het Jaar van de Muziek) trekken de jonge muzikan ten voor een vierdaagse naar Duitsland om er op te treden. Programma Het koncert bestond uit drie grote delen: in een eer ste sessie werden komposi- - ties uitgevoerd die normaal voorzien zijn voor de afde lingen Uitmuntendheid en Eredivisie; het tweede deel programmeerde werken waarin diverse solisten de kans kregen hun be kwaamheid tentoon te spreiden, terwijl het derde deel het lichtere genre, jazz en big-band-muziek op de voorgrond bracht. Na de herkenningsmelodie «Mach n», een werkje van Jacques Devogel, opende de band met Sugar», een stukje simfonische jazz met sterk ritmische inslag De driedelige «New Baroque Suite» van Ted Huggens kreegeen erg mooie ver klanking, waarbij het the ma in het derde deel vanuit de tuba's overging naar de hoorns en vervolgens naar de saxofoons en de houtbla zers en verder een fugati- sche uitwerking kreeg. In het prettige «Skatako» van Jabovski viel vooral het effïóiënte en degelijke werk op van de sax-bariton in de begeleiding. Na de vurige «Amparita Roca» van Aub rey Winter, een passo doble die met iets te weinig scha kering werd uitgevoerd, kregen we de prachtige «Music for Band» van An- dré Waignein te horen. De ze Vlaamse komponist werd vorig jaar nog derde in de Kompositiewedstrijd van het Wereldmuziekver- bond, waarin de Sint-Nikla- zenaar Werner Van Cleem- put met de hoofdvogel ging lopen. Deze «Muic for Band» werd trouwens prachtig uitgevoerd; met een zeer mooie klarinetpar tij in het tweede deel. Het eerste deel werd afgerond met «Thundred-crest», een werk van Eric Osterling in echt Amerikaanse big bandstijl. Het tweede deel program meerde werken met solis ten zodat verscheidene jon ge muzikanten de kans kre gen solistisch hun kunnen tentoon te spreiden. «Skaing Jamaica» van Jef Penders bood aan trompet tist Wim Janssens en aan tenorsacofonist Ronny De Wever te schitteren in hun solowerk. Perkussionist Frangois Van Extergem op vibrafoon schitterde solis tisch in «Horse Jump» van Al bet Noyez, al was de ko- herentie op ritmisch vlak tussen orkest en solist niet altijd optimaal. «Samba sensation» ging aanvanke lijk een beetje de mist in door de ritmische verwar ring (een samba zijn jonge mensen van deze tijd mis schien niet meer zo ge wend!) maar tenorsolist Ronny De Wever maakte er toch een prachtige vertol king van. Na een eerder aarzelende solistische start viel Wim Janssens in «Air d'Ambiances» van Ted Hug gens toch snel op zijn muzi kale pootjes; Wim Janssens lijkt ons wel beter te zijn op trompet dan op bugel. De boeiende kompositie «Cap riccio for tuba and band» van William Presser stelde de tuba en Eric Baels voor het voetlicht. Dit werk is erg modern van klankkleur en de solist was steengoed; en toch leek deze komposi tie ons een beetje te hoog gespannen: sommige van de jonge muzikanten had den duidelijk last met het ritme en de niet te spelen maten rust. «Bugler's Holi day» van Leroy Anderson is een overbekende melodie, prachtig gearrangeerd, die vooral de trompetsektie re leveerde. Jeugdharmonie Dynamic bewees in dit deel niet alleen over een goed homogeen ensemble te be schikken maar ook over zeer degelijke solisten. Het lichtere genre, jazz en echte big-bandmuziek kwam aan bod in het derde en laatste deel. De titel van het eerste nummer spreekt eigenlijk voor zich «Intro ducing the Band» van de bekende Nederlander Kees Vlak, waarin achtereenvol gens de diverse instrumen- tensekties en solistische in strumenten aan bod ko men. Een bravourenummer dat met veel bravoure werd uitgevoerd. «Bandfever» van Jef Penders is een echt big-bandnnummer dat, naar onze smaak althans een beetje te luid en met te weinig zin voor schakerin gen gebracht werd. Op nieuw Kees Vlak met «Big band Stomp», een mooi swingend werkje waarin tenorsax Ronnny De Wever zich nogmaals kon in de kijker spelen, maar waarin toch een prachtige drumso lo te bewoneren viel van Francois Van Extergem. Deze laatste heeft heel wat in zijn mars. Jeugdharmo nie Dynamic vervolgde met twee komposities van De Mey; eerst «Can't gake my eyes of you» en dan een collage van Abba-suksessen «Abba Cadabra». Beide be hoorden tot de minst ge slaagde uitvoeringen van de avond: luidruchtig, zon der attentie voor fijne scha keringen; al "kunnen we dit misschien wel toeschrijven aan de vermoeidheid. Het laatste nummer (voor «Mac- hiii', de herkenningsmelo die van de band) was «Lati- na» van Bencriscutto, erg prettig en zeer ritmisch. Hoef het gezegd dat het pu bhek opgetogen was over deze avond; een muzikaal toemaatje kon dan ook niet uitblijven; «New York, New York» sloot definitief deze avond af. Het muzikale ge deelte tenminste. Vermelden we dat de pre sentatie van dit koncert in handen was van Martin De Ryck, penningmeester van het Muziek verbond van Bel gië en penningmeester-ge neraal van het Wereldmu- ziekverbond; vakmanschap met veel humor doorspekt. We hopen de jeugdharmo nie Dynamic dra weer aan het werk te horen want wat ze brachten was kwaliteit! Dendermonde. Koncert in het stadhuis. Het jeugdorkest Dynamic bracht een biezondet genietbaar koncert (v) Voor de vijfde maal reeds organiseerde Jos Abeel en V.T.B. uit Wieze een afsluit. De uitvoering van kerstkoncert. Voor dit lustrumgebeuren was een beroep gedaan op de ^eze vier nummers door Aalsterse Scola Cantate Domino o.l.v. Michael Gilijs, de organist Jacques De ^?«iüSSd JteékS Mey en de sopraansoliste Leentje Lootens. Het programma omvatte vooral be^e,^ ons de vokaal werk van Haendel en Nederlandse kerstliederen. De weinig talrijke huidige trend naar «auten- aanwezigen kregen een avond aangeboden die op hoog muzikaal niveau ticiteit») toch een ietsje te stond. Het opzet van de Affligemse Kultuurraad onder voorzitterschap van Victor Van Frachen een groot kerstkoncert te brengen kende duidelijk sukses. De kerk hep inderdaad eivol. Een koncert trouwens met een niet-alledaags programma dat zich mocht verheugen in aandachtige belangstelling. Niet in het minst omdat heel wat werk van eigen bodem er in eerste uitvoering werd gebracht. Na een ontroerende kerst boodschap door Victor Van Frachen bracht het Sint- Michielskoor vier oud- vlaamse kerstliederen in bewerking door de diri gent. Verder in het programma hoorden wij het koor in een uitgebreide reeks koorwer ken, waaronder bewerkin gen van Van Frachen, met Nederlandse tekstaanpas singen door Laurette Bos- teels en Angèle De Bremae- ker. Ook het Gregoriaans werd niet vergeten. Hier hoorden wij eens echt «con amore» zingen. De klank en kleurschoonheideven als de kracht die van Van Frachen met zijn koor be reikt is enig. De juistheid waarmede hij de verschil lende inzetten geeft en de wijze waarop hij de klank in zijn dirigeerbewegingen voorbereidt strekken deze grote dirigent tot eer. Or ganist Jos Mertens speelde orgelwerken van hemzelf, D. Zipoli, D. Buxtehude en twee veeleisende werken van V. Van Frachen. Jos Mertens gaf een indruk wekkende demonstratie van zijn organistiek talent en temperament. Wat de composities van Van Fra chen betreft, wat hij ook schrijft, vokaal of instru mentaal in alles blijft hij groot. Een meesterlijk har monist die in zijn komposi ties een afwisseling en een harmonische spanning weet te verkrijgen. Als doorvoelde voordrachtkun stenaar bracht Van Fra chen schilderachtige poëti sche parels van Bert Pele- man, K. Vertommen, A. Van De Velde en W Gijs- sels. Het frisse Meisjeskoor van de St.-Vineentiusschool o.l.v. Zuster Benigna oogst te veel bijval met enkele kerstliederen De pracht- prestatie van Van Frachen als kunstzanger met war me baritonstem was prima verstaanbaar met een vol maaktheid in de stemvoe ring, nuancering en ge voelsuiting. Zo hoorden wij hem in een Oudnederlands kerstlied en in liederen van Jacques Van Bommel en Angèle De Bremaecker- Marc Liebrecht. Het duo V. Van Frachen-Frans Moort- gat zong met ruime vocale middelen, muzikaliteit en juiste stijl. De kommentaar door Jean-Paul Vande- meerssche en V. Van Fra chen deden het koncert vlot en aangenaam verlopen. Als slot van dit onvergete lijk kerstkoncert vertolkt het Meisjeskoor en het St.- Michielskoor «Kerstwiege liedjes» van Jef Lesage-Jos Mertens. Hier bereikte de geestdrift van het pubhek zijn hoogtepunt Alle uit voeringen heten een diep- artistieke indruk na. Met dit concert bewees V. Van Frachen zijn topklasse. LH Nadat het koor van achter aan in de kerk zijn intrede had gedaan - terwijl het «Rorate Caeh» zong - ver welkomde V.T.B. -voorzit ter Jos Abeel het pubhek en de uitvoerders. Jammer ge noeg moeten we vermelden dat uitvoerders en toehoor ders zo ongeveer gehjk in aantal waren. De Scola Cantate Domino voorstellen hoeft waar schijnlijk wel niet: het koor behoort tot de elite van onze Belgische koren en is meer maals de zingende ambas sadeur van Vlaanderen over de hele wereld ge weest. Het heeft zich een benijdenswaardige plaats veroverd in ons muziekle ven; niet in het minst dank zij zijn dirigent, de heer Michael Gijs. Het aanvangsnummer was van Heinrich Schütz, uiter aard «Cantate Domino», een mooie kompositie van de Dresdner Hofkapelmeester die in 1985 (Jaar van de Muziek) wel zal gevierd worden met heelwat kon- certen, vermits hij dan (op 14 oktober) vierhonderd jaar geleden gestorven is. Het koor vertolkte bij het begin van het koncert nog werk van Vodnansky (een prachtig «Rorando Caeh» met echo-zang), van Arca- delt (een «Ave Maria» voor dubbel koor in een bewer king van Van Lngelgem) en van Alessandro Scarlatti, de 17de eeuwse Italiaanse komponist van opera's en kantates in Napohtaanse stijl en van kerkmuziek (een jubelend «Exsultate Deo»), De hoofdbrok van het pro gramma was echter werk van Georg Friedrich Haen del. In 1738 komponeerde Haendel een uitgebreid an- V - -V -1. A./» wil Lebbeke. In de kerk van Wieze verzorgde de Schola Cantorum Cantate Domino het kerstkoncert (c) them (een religieus motet), dat hij kort daarop uit breidde tot een van zijn 32 oratoria, namelijk «Israël in Egypt». Het aksent in dit werk ligt duidelijk op het koor. Uit dit oratorium ver tolkte Cantate Domino drie nummers: «And the child ren of Israël...» (eigenlijk voor contratenor en koor) waarin het koor er prachtig in slaagde hetzuchten weer te geven, «But as for His people» waarin vooral de mannenstemmen schitter den en het slotkoor voor sopraan en koor «Sing ye to the Lord, for he hath trium phed gloriously». Uit het meesterwerk van Haendel «The Messiah» (in 1742 gekomponeerd in drie weken tijd) vertolkte het koor vier nummers uit het eerste deel, waarin de kom ponist de voorspellingen over de verwachte Messias tot onderwerp neemt. Dit oratorium heeft geen han deling, maar bestaat uit bij belwoorden die door de li brettist van Haendel geor dend werden. De koren die door Cantate Domino ver tolkt werden zijn: nr. 3 «And the glory of the Lord...» die juicht over de heerlijkheid des Heren die geopenbaard zal worden, nr 6 «And He shall puri fy.. waardoor het apoka- lyptisch toneel ons helder voor de geest komt en dat bestaat uit twee fugato's die telkens machtig homofoon afgesloten werden, het nr. 12 «For unto us a Child is born...» waarin het koor vi sionair in de toekomst ziet zoals Jesaja de geboorte van Jezus profeteerde en ten slotte het nr 19 «His yoke is easy...» uit Mattheus waarmee het koor het eer ste deel van dit oratorium romantisch V.T.B. had eveneens beroep gedaan op de sopraan Leentje Lootens, een nog jonge soliste met een mooie toekomst. Zij is laureate van de Nationale Muziek wedstrijd van het Gemeen tekrediet van België dat trouwens mee dit konoert sponsorde. Het eerste num mer dat ze vertolkte was de aria «Höchster, mache dei- ne Güte» ui de cantate Jauchzet Gott in allen Lan den» van Johann Sebastian Bach (B.W.V. 51), wiens ge boortedag, 300 jaar gele den, eveneens herdacht wordt in 1985 Deze aria was duidelijk te hoog ge grepen voor deze toch nog tamelijk onervaren stem, die vooral in de hogere re gionen op 8temtechnisch gebied nog te veel moeite heeft. Daarbij kwam dat de cantinuobegeleiding een ietsje te nadrukkelijk was. Haar tweede nummer «o quam pulchra es» een can tate voor sopraan en basso continuo van Giacomo Ca- rissimi (op oratoriumge- bied een voorloper van Haendel), was heelwat beter vertolkt. Leentje Lootens beschikt over een mooie stem, een geschikt stem- timbre voor dit soort kom posities. Het laatste deel van dit kon cert was voorbehouden aan Nederlands gezongen 1 ■kerstliedjes. Naast de oud- j Nederlandse kerstliederen i «Eens zongen de heemlen», «Nu sijt wellecome», «Hoor de englen!» en «Eer zij God in onze dagen», zong Can- r tate Domino ook het «Ades- jc te Fide les» in Nederlandse vertaling en als slotnum- mer natuurlijk «Stille Nacht». De Aalsterse Schola Canto rum bewees in de kerstlie- deren én in de overige num- j mers nog maar eens zijn I degelijkheid én grote muzi- kaliteit. Dirigent Michael Ghijs had 1 zijn falanksen stevig in handen; de tenoren en bas sen zijn erg degelijk en be vatten erg mooie Btemmen, ook de alten trouwens. Jacques De Mey bespeelde het orgel. Veel valt hierover niet te vertellen vermits de ze brave man voor oen moei lijke en ondankbare op dracht stond, een dergelijk kerkorgeltje als dit van de Sint-Salvatorkerk van Wie ze is allerminst geschikt voor dit werk (zeker voor de komposities van Haendel), voeg daarbij dat het een flinke opdoffer had gekre gen door een vallend brand- scherm en u weet genoeg. In ieder geval een mooie I muzikale avond met een koor dat duidelijk tot de j hoogste toppen van ons Vlaamse muzikaal instru- mentarium behoort De inrichters en de uitvoer ders hadden meer publiek verdiend! Op vrijdag 21 december bracht In Dulci Jubilo o.l.v. Godfried Van de Vijvere een merkwaardig kerst koncert ten gehore in de eigen kollegekerk te Sint- Niklaas. Dit koncert werd ingericht door de Vere niging tot Promotie van Jonge Kunstenaars. Koorleider Godfried Van de Vijvere, leraar aan het Lem- men8instituut, greep enorm hoog met zijn reper toire. Behalve het grego riaans reikte hij ook zuive re absolute muziek aan uit de hoogbloei van de polyfo- De talentvolle organist Erik Van den Brande vertolkte er bij wijze van zinvolle af wisseling werken van M. Micheelsen, H. Andriessen en Theo Dubois op het An- neessens-orgel, dat blijk baar aan restauratie toe is. nie, die tot de toppen van het Europees koorrepertoi re kan gerekend worden. Het betreft de vier- tot acht stemmige koorwerken van Praetorius, Schütz, Swee- linck en Scheidt. Men moet wel een groot koorpedagoog zijn om zon der enige pretentie ook elf jarige knapen met grote zuiverheid en enorme stem- beheersing de moeilijke «Psalm 111» van Schütz te laten uitvoeren. De hoge in zetten kwamen zuiver over. Ook de plotse overgang van de binaire naar de tern aire ritmische beweging in «Ho- die Christus natus est» van J.P. Sweelinck verliep soe pel en vlekkeloos. Het achtstemmig koraal motet «Nun komm der Hei den Heiland» van Scheidt vroeg wel een iets gevoeder bezetting en was nog niet voldoende gerijpt. Door gaans hadden we wel iets meer zwier en durf ver wacht, zoals dit wel gebeur de in «Brich an, o schoner Morgenlicht» van J.8. Bach, waardoor de koorklank van de mooie sopranen nog meer tot hun recht kwamen. Psalm CXLI «Voce mea» van J. Van Nuffel vormde het kroonstuk van deel I. Het bevestigde de hoge kwaliteit van het koor: de zeer moeilijke modulaties Sint-Niklaas-Beveren. Het knapenkoor In Dulci Jubilo verzorgde een kerstkoncert. Hel ervan verliepen rimpelloos. programma werd én in de kollegekerk van Sint-Niklaas én in de Sint-Martinuskerk van Het mannenkoor diepte de Beveren uitgevoerd (Iv) poene uit die achter de no ten steekt. In deel n vormden de Vlaamse kerstliederen van dezelfde toondichter, uitge voerd door driestemmig mannenkoor, weer een hoogtepunt. De kerstliederen uit ver schillende landen werden niet steeds gediend door de instrumentale begeleiding: in «O, du Fröhliche» was de stemming van sommige in strumenten t.o.v. hot koor wel eens zoek. Dergelijke kombinaties blijven steeds kwetsbaar en gewaagd. De jonge begeleiders wisten zich echter te herpakken in «Heer, hoe zijt Gij ge komen». Een toegeving in het hoog staande programma waren enkele Negro-spirituals, waarvan «Hallelu, to the Lamb» o.i. de beste vertol king kreeg Alles bij elkaar een merk waardig en hoogstaand koncert dat in de lijn lag van wat de vroegere koor leider e.h. Marcel Van Dae- le bracht, die overigens nog steeds in het koorbestuur zetelt en het koncert met zijn aanwezigheid ver eerde. Welgemeend proficiat aan de inrichters, het koorbe stuur en in het bijzonder aan koorleider Godfried Van de Vijvere en zijn repe titor Jaak van Holen Jos D'HOLLANDER De Koninklijke Katolieke Stedelijke Harmonie van Lokeren bracht haar laatste koncert van 1984. In de Stedelijke Feestzaal van het Kultureel Centrum. Ondere bezielende leiding van de dirigent werd dan begonnen met de Marche der Medici van R Wichera. Aan Kathleen Verstuyven heeft men niet alleen een vaardige m uzikan te, maar ook een welbespraakte aan- kondigster van de stukken. Na de «Medici» kwam dan Three Pieces van R. Wag- nein, een tamelijk moeilijk werk, dat voor twee jaar op het repertoire stond voor de provinciale wedstrijd. Solist Rik Janssens mocht na de uitvoering een spe ciaal applaus oogsten. Daarna volgde «Sctaeo» van Jabkovski, een stuk waarin vele Spaanse elementen uit blonken. Met de marche «Play Back van Fraver ein digde het eerste deel van dit koncert. Na de pauze nog een marche van Fraver: Disco Style en dan nog twee suites: de «Kleine Vlaamse Suite van Karei De Schrij ver, en de «New Baroque Suite van Ted Huegens». Hier was het solist bugel Wim Janssens die terecht in de bloemetjes werd gezet. Met nog een laatste marche «Saint Pol sur Mer» van R. Cardon eindigde dat ge slaagd winterkoncert. J.V.L. Jaarlijks moeten zowat 15 jongens het koor In Dulci Jubilo tijdelijk of definitief verlaten omdat zij hun knapenstem verliezen («baard in de keel», zoals men zegt). Voor de koorleiding is dit een ware nachtmer rie, want het betekent: steeds weer opnieuw be ginnen. Maar voor jonge kinderen, die graag willen leren zingen, betekent het dat er plaatsen vrijkomen in deze enthousiaste groep die regelmatig koncerten geeft waarbij dan telkens grote werken worden uitgevoerd (zoals het Weihnachtsoratorium, de Mat- theuspassie en cantates van J.S. Bach, de Pauken- mis van J Haydn enz.) in samenwerking met be roemde orkesten en solisten o.l.v. internationaal bekende dirigenten Het koor is ook regelmatig te gast in het buitenland en ook geregeld koncer- treizen Zo was het vorig jaar nog te gast in Polen, Neder land, Bourgogne en Wenen. Op die manier leren de zangers grote muziek kennen en waarderen én kunnen ze met verschillende mensen uit verschil lende kuituren in kontakt komen. Deze jongens zijn dan ook welkom, nog voordat ze de middelbare aanvangen, vanaf de leeftijd van 9 jaar (4de leerjaar). Een aangezien de herhalingen na de schooluren liggen (in de voravond of 's avonds) kunnen jongens van om het even welke school en wonend in Sint-Niklaas of daarbuiten hun aanvraag doen. Voor hen organiseert In Dulci Jubilo een toelich- tingsproef in het Sint-Jozef-Klein-Seminarie, Kolle gestraat 31, 2700 Sint-Niklaas (ingang Van Brit- somstraat, tegenover de Stadsschouwburg) op zater dag 12 januari van 14 u. tot 16 uur Inlichtingen worden graag verstrekt door koorlei der Godfried Van de Vyvere, Blokstraat 103, 2870 Sint-Gillis (tel. 03/770.76.20) en door M. Stockman, Kollegestraat 31, 2700 Sint-Niklaas (tel. 03/ 776.07.34).

De Voorpost | 1985 | | pagina 22