Marckx: kruiden ondersteunen de gezondheid Onderwijsschepen Jan De Ridder: Met beperkte middelen onderwijs op peil houden Kruiden van bij ons: een praktisch, door iedereen te begrijpen kruidenboek Grappen en grollen van Rik Gorissen bij WJL Kruibeke De Voorpost - 4.1.1985 - 23 «Kruiden van bij ons», het eerste kruidenboek van de hand van Adrienne Marckx, bevat in totaal 128 bladzijden. Na een inleidend woordje van de auteur, waarin ze o.a. de grote interesse voor een natuurlij ke levenswijze beklemtoont, vindt de lezer er, in een eenvoudige en duidelijke taal, de verschillende toe- passingswijzen - sap, tinktuur, siroop, thee, gelei, enz. van kruiden van bij ons in uiteengezet. Vervolgens wordt elk kruid van de aarbei over het duizendblad, het Lieve-Vrouw-bedstro, de vlier tot zelfs de witte kool (in totaal meer dan vijftig kruiden en planten) van dichterbij behandeld, krijgt de lezer naast een foto ook deskundige uitleg aange boden (hoe siroop, gelei te maken enz.) en wordt het boek besloten met een overzicht van de diverse kruiden die bij de behandeling van honderd en een aandoeningen en ziekten ter ondersteuning kunnen toegediend worden. Een voorbeeld? Over de meidoorn schrijft Adrien ne Marckx wat volgt: «Wie is er in de meimaand nog nooit eens blijven staan bij onze witte doornhagen of struiken? Deze struiken kunnen wel 200 jaar oud worden. Als we de bloempjes in de meimaand verza melen, moeten we oppassen voor de dorens aan de takken. We plukken de bloemen voor ze open zijn, de bloemen moeten nog in de knop zijn. De bloemen moeten echter vlug drogen. Als thee gebruiken we de bloempjes tegen jicht. Hij is ook aan te bevelen tegen witte vloed. De meidoorn regelt ook de bloeddruk en de hartslag. Mensen die lijden aan aderverkalking, nerveuze krampen en hart kram penhartkloppingen en angstgevoelens, geef ik ook de raad meidoorn te gebruiken. Het helpt ook bij mensen met oorsui zingen. Al deze kwalen vinden baat bij meidoorn, maar men moet hem lange tijd nemen. Thee van bloemen drinken we drie kopjes per dag. In ieder kopje doen we een theelepel gedroogde kruiden, vervolgens kokend water op gieten en zeven. We kunnen ook siroop of gelei maken. Hiervoor nemen we vier handvol bloemen in één liter water. Aan de kook brengen en van het vuur nemen. Als het afgekoeld is, zeven. De siroop maken we met rietsuiker of honing. Gelei maken we met witte suiker. Koken tot de gewenste dikte.» (p.v.h.) publiceerde kruidenboek Marckx - precies, knikt ze, net als Merckx, maar met een a i.p.v. die langs de Brusselsesteenweg te Lebbeke woont, is zesenvijftig. De tien jaar zijn de kruiden, die al of niet geurige in het wild groeiende belangrijke rol in haar leven gaan spelen. In die mate zelfs, dat :x vandaag de dag niet alleen diverse jams op basis van kruiden maar daarnaast ook stropen, zalven en tink turen bereid, her en geeft en bovendien de auteur is van «Kruiden van bij ons», dat op een zeer eenvoudige en bevattelijke wijze de lezer vertrouwd met de wereld van de kruiden en hun gebruik zowat één maand om het te kruiden duidelijk wordt ge- plukken. maakt. En dat is «Kruiden Wie zich voor kruiden in- van bij ons»zo luidt de titel teresseert? Meer mensen van het boek, ook gewor- dan je denkt, benadrukt den. Het werk is te verkrij- Adrienne. De grootste in- gen in nauuurwinkels en bij teresse manifesteert zich bij de auteur zelf, Brusselses- de jongeren, twintigers teenweg 291 te Lebbeke. vooral, zwakt af bij veerti- Volgend jaar, stipt A- gers - die hebben de weelde drienne Marckx aan, komt er een tweede boek op de markt. Insiders hebben me trouwens verzekerd dat de oplage van mijn eerste werk beslist het lO.OOO-tal moet halen. Adrienne Marckx koes tert trouwens nog andere plannen. Besprekingen zijn aan de gang om in de buurt van de jaarwisseling met maandelijkse kruiden praatjes op een belangrijke radiozender te beginnen. En nog geen kleine zender, voegt ze eraan toe. Ook zijn kontakten gelegd om haar kruidenkonfituren in de ons omliggende landen op de markt te brengen. Naast het bereiden van haar kon- fituren houdt Adrienne Marckx zich ook nog bezig met het maken van zalven (op basis van varkensvet en kruiden vanzelfsprekend), tincturen (kruiden op alko- hol) en siroop. Haar 7-krui- densiroop is een probaat middeltje tegen hoest. Met de lekkere smaak van de vlierbol in de mond, verlaten we kruidenvrouw Adrienne Marckx. Net wan neer we in de wagen stap pen, stopt een ander voer tuig. Kijk, roept Adrienne ons nog na. Dat is Mary Lee, de bekende zangeres, die haar provisie kruiden- konfituur komt opdoen. Ook zij is een overtuigd ge bruiker van mijn gelei. Ex tra voor de stem, beweert ze. Pierre Van Rossem Lebbeke. Andrienne Marckx met haar boek (c) BUGGENHOUT Een aktieve dame dus, Adrienne Marckx, Iemand die er bovendien van houdt geen tijd te verhezen. Wat wilt ge weten, vraagt ze meteen bij het begin van het gesprek. En in haar stem klinken nog Hofstaadse klanken, ook al woont ze al 36 jaar in Lebbeke. Met de mond vol van een door A- drienne zelfgemaakte (lek kere) vlierbol, vuren we. zo goed en zo kwaad dat gaat, onze vragen op haar af. Kruidengelei Adrienne Marckx stamt uit een landbouwersgezin. Vader was een fervent aan- hanger van kruiden. Als kind, herinnert ze zich, kon ik me vaak ergeren aan de vuile theepot op tafel of op de Leuvense stoof. Vaak moest ik ook, in opdracht van vader, voor vrienden en kennissen die aan een of andere kwaal leden, krui den gaan verzamelen in de buurt. En zo is het dan alle maal begonnen.. fornuis te gaan experimen teren. Op zeker ogenblik, wellicht de klassieke prui men-, aardbeien- en krie- kengelei beu, besloot A- drienne Marckx gelei te gaan maken van kruiden. Kruidenthee kent iedereen, maar een kruidengelei, die zowel smakelijk is als de gezondheid ondersteunt, was haar onbekend. Op ba sis van de kruidenrecepten van haar vader zette Ad rienne zich aan het experi menteren en zorgde er daarbij voor dat de gelei niet alleen heilzaam, maar ook smakelijk was. Haar experimenteel kokkerellen kende bijval, want de vrien den en kennissen die ze van haar gelei het proeven, von den hem allen om te smake lijker. Kruidengelei maken is ei genlijk niet zo ingewik keld, legt Adrienne uit. Je moet natuurlijk kennis hebben van de kruiden en ze bovendien voorzien van een gepaste smaakmaker. op visite en enkele tijd later krijgt ze diverse konfituur- fabrikanten op bezoek, die bereid zijn haar ambachte lijke produkten te verdelen. Met één van hen besluit A- drienne in zee te gaan. Sindsdien zijn haar konfi- turen ook in natuurwinkels te verkrijgen. Momenteel, zegt ze fier, zijn al veertien konfituren - brandnetel, brem, den, klaver, lijster bes, munt, paardebloem, pompoen, duizendblad, lin de, rozebottel, sering, ver- geet-mij-niet en weegbree - te verkrijgen. Kruiden in opgang Of je vandaag de dag nog makkelijk kruiden vind? willen we weten. Och jong, antwoordt Adrienne Ze groeien toch volop in de na tuur! Vier vijf jaar gele den was het niet zo makke lijk er nog te vinden. De land- en tuinbouw maakte toen immers overvloedig gebruik van pesticiden en gekend - en flakkert op nieuw op in de oudere leef- tijdskategorieën. Hoewel in de grond mensen van alle leeftijden, dunkt me, zich meer en meer dan vroeger interesseren voor de krui den als middel om de ge zondheid te ondersteunen. Kruiden van bij ons Over het overdragen van mijn kennis van en mijn ervaring met kruiden aan anderen, heb ik nooit pro blemen gemaakt, aldus A- drienne Marckx. Jaren ge leden heb ik ook ettelijke voordrachten gegeven om trent het bloemenschikken Nu doe ik precies hetzelfde wat de kennis en het ge bruik van de kruiden betreft. Uit die voordrachten is trouwens de idee geboren een boek uit te geven. Vorig jaar verzorgde ik in Ware- gem een lessenreeks. Die kursus viel dermate mee, dat heel wat kursisten me waarom zet je dat By de bespreking en goedkeuring van de Buggenhoutse gemeentebegroting 1985 verduidelijkte onderwysschepen Jan De Ridder, via een beleidsnota, de politiek welke de bosgemeente, op het vlak van het gemeentelijk onderwys uiteraard, zal voeren. Als algemeen principe werd vooropgesteld dat elke onderwystak zich zoveel mogelyk zelf moet bedruipen met de staatstoelagen die hy ontvangt. Wat van de directies en de leerkrachten van de verschillende scholen byzondere inspanningen zal vergen om met beperkte middelen kwalitatief op peil te blijven. Deze inspanning, aldus de bevoegde schepen, kan gaan van persoonlijke inzet tot het nemen van initiatieven, die de vroegere door de gemeente toegekende toelagen kompenseren. Lebbeke. Haar jampotten wijken niet van haar zijde (c) Let wel, voor ze zich op 46-jarige leeftijd volop in de kruiden «stortte» had Ad rienne Marckx een meer dan gewone interesse ver toond voor alles wat groeit en bloeit. Als jong meisje studeerde ze o.a bloemen- sierkunst. Eens het diplo ma op zak besloot ze een bloemenwinkel te begin nen. Ook toen reeds toonde ze zich enorm aktief en op een sakker en een vloek had ze niet alleen een man en twee kinderen, maar ook drie bloemenwinkels. Haar kennis van de bloemsier- kunst bracht ze bovendien, via een eindeloze serie voor drachten, over aan anderen. Kinderen worden volwas sen. Beide telgen namen elk een winkel over en Adrien ne zag haar taak heel wat lichter worden. Ze kreeg opnieuw vrije tijd en die gebruikte ze om achter het Dat kan citroen ziin sinaasappelsap of een vleugje gember. Dat mevr Marckx de ge paste kombinatie van krui den, suiker en smaakma kers te pakken heeft, kon den we achteraf zelf vast stellen. De konfituur van brandnetels die we mochten proeven smaakt overheer lijk en, had ze eraan toege voegd, is aan te bevelen voor mensen die lijden aan reuma, jicht, gewrichtsont steking en suikerziekte. Bij gebruik daalt het suikerge halte in het bloed. Lever, aalvleesklier, gal en bloed worden bovendien gezui verd. De netel werkt ook nog waterafdrijvend. De bijval van Adriennes kruidenkonfituur steeg alsmaar Ze toont ons diver se brieven van gebruikors die haar bedanken Een weekblad krijgt lucht van de zaak, gaat bij Adrienne herbiciden. Ook die mensen zijn zich echter milieube wuster gaan opstellen - «spuiten» is bovendien duur - met het gevolg dat de bermen van de wegen momenteel niet langer met giftige stoffen bewerkt worden, maar gewoon ge maaid worden. En de krui den opnieuw de kans krij gen ongehinderd te groeien en te bloeien. De kruiden, voegt A- drienne Mai*.<cx eraan toe. groeien en bloeien dermate dat je het gehele seizoen lang konfituur kan berei den. Eerst heb je de brand netel. dan volgen de paar debloem, de den, de rozebot tel, de sering - inderdaad «zjozzeminnen» zijn een uitstekend hoeetwerend middel bij griep of verkoud heid -, vergeet-mij-nietjes, weegbree enz. Je beschikt, bovendien, wat elk kruid afzonderlijk betreft, over alles niet op papier? Aan vankelijk had ik daar ech ter minder interesse voor, zodat ik de initiatiefnemers van de kursus de toelatig gaf de neerslag van die les sen zelf op papier te zetten. Dat werkje werd toen ver kocht tegen 100 fr en alle 33 deelnemers schaften zich meteen een exemplaar aan Dat, benadrukt Adrienne Marckx, heeft me meteen de ogen geopend. Bestaat er werkelijk zoveel interesse voor wat ik vertel, heb ik me toen afgevraagd. En meteen stond mijn besluit vast: ik zou zelf een krui denboek schrijven. Echter geen boek als er al zovele op de markt zijn, een bunde ling van geleerde termen, waaraan in de grond haast niemand wat heeft. Wel een werk waarin in een door iedereen bevattelijke taal, het praktische nut van de Lager onderwys In toepassing van het KB van 30 augustus 1984, houden de organisatie van het gewoon kleuter- en lager onderwijs op basis van het lestijdenpakket voor het schooljaar 1984-85, diende het aantal ambten van 22 tot 21 teruggebracht te wor den. Hierbij, aldus schepen De Ridder, dient nog een voltijds en een deeltijds ambt van godsdienstleraar te worden ge voegd. Het aantal lesuren godsdienst per klas werd van 3 op 2 uur per week gebracht. Hoewel het aantal leerlingen licht daalde - 376 tegenover 382 vorig schooljaar - kan in dit opzicht van een meer dan bevredigend resultaat gespro ken worden. Op pedagogisch vlak, be klemtoont De Ridder, blijft onze school net als vorig jaar, een vooraanstaande rol spelen bij de uitwerking van het piu- jekt «Vernieuwd Lager Onder wijs». De voorbije jaren heeft de lagere school, in samenwer king met de «Vereniging van Belgische Steden en Gemeen ten» en de Interkommunale D.D.S. een belangrijke rol ge speeld in het realiseren van een gewestelijk VLO-projekt. Met steun van het Pedago gisch Bureau van Gent (Stede lijk Onderwijs) werd meege werkt aan sociale initiatieven als het niveaulezen en de spel ling. In toepassing van de wet van 16 juli 1983, houdende oprichting van de Nationale Dienst voor het Leerlingenver voer, wordt begin 1985 gestart met de aktieve organisatie van het leerlingenvervoer voor alle lagere scholen van Buggen- hout. Door de voornoemde dienst werd aan de inspektie van Financiën een voorstel ge formuleerd om met ingang van 3 juni 1985 van start te gaan. De realisatie van dit projekt zal een wezenlijke besparing inhouden voor de gemeente en biedt tevens voordelen voor de leerlingen. De vernieuwbouw van de gemengde afdeling Opdorp is gestart op 13 november 1984. De planning laat voorzien dat de nieuwe klassen in gebruik genomen zullen worden bij het begin van het schooljaar 1985- 86. Byzonder Lager Onderwijs Evenals in het vorig school jaar, aldus Jan De Ridder, werd een lichte daling van de BLO-schoolbevolking te Bug- genhout vastgesteld. Dit ver schijnsel is het gevolg van de daling van het leerlingenaantal in het algemeen in het lager onderwijs en van het feit dat leerlingen die normaal in het bijzonder lager onderwijs thuishoren, omwille van het op peil houden van de eigen ef- fektieven, door het gewoon la ger onderwijs niet naar het BLO gestuurd worden. De noodzakelijke uitbrei ding van de bestaande gebou wen kon nog niet verwezen lijkt worden omwille van het uitblijven van de «Rationalisa tie- en Programmatiewet» voor het bijzonder onderwijs, voor waarde die de tussenkomst van het waarborgfonds voor de scholengebouwen konditio- neert. In de begroting 1985 werden echter kredieten inge schreven om de noodzakelijke uitbreidingswerken uit te voeren. Het leerlingenvervoer ge schiedt in samenwerking met het MPl-Blijdorp en wordt georganiseerd door de dienst leerlingenvervoer van het Mi nisterie van Onderwijs. Het brengt voor het gemeentebe stuur aldus geen financiële ge volgen mee. BUSO Met ingang van het school jaar 1984-1985 kon met een volledig uitgebouwde school gestart worden. Wat betekent dat de school thans vijf leerja ren telt met als afdelingen: bouwwerken, houtbewerking en gezins- en nijverheidstech nieken. Dit schooljaar is het aantal leerlingen opvallend gestegen. De school telt nu 97 leerlingen, vorig schooljaar waren er dat slechts 77. Deze stijging, aldus de verantwoordelijke schepen, is te wijten aan de goede repu tatie van de school, aan het gebrek aan doorstromingsmo gelijkheden in het BLO in de streek en aan de wet op de verlengde leerplicht. In de loop van de volgende maanden zal het aangekochte gebouw in de Bovendonck- straat verder kunnen afge werkt worden, zoals vroeger gepland. Ingevolge de opval lende stijging van het aantal leerlingen zal de volledige uit bouw - bovendien rekening houdend met de financiële mo gelijkheden - met een zekere vertraging dienen te ge schieden. Net als voor de BLO-school ontbreekt voor BUSO de 'Na tionalisatie en Programmatie wet'. In de begroting Van 1985 werden kredieten ingeschre ven om de meest noodzakelij ke uitbreidingswerken te kun nen verrichten. Met veel vol doening, aldus de schepen, hebben wij kunnen vaststellen dat het merendeel van de leer lingen dat vorig schooljaar de school verliet, werk heeft kun nen vinden. Tenslotte kan aan gestipt worden dat de afdeling «Bouw» vanwege het «Fonds voor Vakopleiding in de Bouwnijverheid» net als vorig schooljaar, een wezenlijke ma teriële steun ontvangt. Taal- en Handelsleergangen Het blijft de bekommernis van het gemeentebestuur, be nadrukt schepen De Ridder, de kursussen zoveel mogelijk aan te passen aan de noden en de evolutie van de moderne ekonomie. Aldus wordt de vo rig jaar met veel bijval opge richte kursus «Informatica» verder uitgebouwd. De vorig jaar opgerichte kursus «Spaans elementaire kennis» krijgt van af volgend jaar een doorstro ming via een kursus «Grondige kennis Spaans». Net als vorig jaar heeft het invoeren van een schoolgeld en een financiële tussenkomst voor het gebruik van de leer boeken geen opvallende in vloed uitgeoefend op het leer lingenaantal. De leerlingen, onder wie tal van volwassenen, zijn goed gemotiveerd. Muziekschool Niettegenstaande de leerlin gen van de muziekschool kur- susgeld moeten betalen én een bijdrage voor het gebruik van muziekinstrumenten, vergt de werking van de muziekschool van de kant van het gemeente bestuur een financiële inspan ning. Enkel de personeelsuit gaven worden immers betoe laagd door de staat, de overige werkingskosten vallen ten laste van de gemeente. Vanaf het schooljaar 1984- 1985 werd gestart met een kur sus akkordeon, een instrument dat als volwaardig konservato- riuminstrument werd erkend. De afdeling «Diktie» werd uit gebreid met een kursus Voor dracht. Evenals vorig jaar zullen be gin 1985 aperitiefkoncerten georganiseerd worden. Vanaf het huidige schooljaar zullen bovendien een aantal leerlin genaudities belegd worden. Aldus worden de ouders en belangstellenden in nauwer kontakt gebracht met de mu ziekschool. Kontaktdagen spe ciaal voor de ouders zullen eveneens georganiseerd worden. Veel belang wordt gehecht aan de kontakten met de ver schillende muziekmaatschap pijen en zangkoren van de ge meente. Deze kontakten moe ten de integratie van de leerlin gen in de maatschappijen en koren bevorderen. Verder worden de leerlingen van de klas «Samenspel» steeds be reid gevonden op te treden bij allerlei kulturele manifestaties. Tenslotte, aldus schepen De Ridder, is het verheugend vast te stellen dat het aantal vol wassen leerlingen steeds toe neemt. Pierre Van Rossem Toen de Kruibeekse kern van de Wase Jonge Leeu wen (WJL) in oktober jl. opgericht werd, besloten de bestuursleden een grootse kulturele manifesta tie op het getouw te zetten voor de jaarkring rond zou zijn. Hiermee wilde WJL Groot Kruibeke zich in de gemente kenbaar maken, jeugdigen voor de werking aanzetten tot participatie en een jong vlaams kleinkunsttalent naar onze kontreien lok ken: Rik Gorissen. Onder grote publieke be langstelling (zowat 180 personen vulden de zaal) mocht Wim Peirsman de avond openen. Daar er in de zaal niet gerookt mocht worden, boden de Jonge Leeuwinnen ieder een prali ne of lollie aan. Ook als surrogaat voor de meest verstokte rokers. De sfeer zat er dan ook van bij het begin in! Kabaretier, trou badour en imitator Rik Go rissen kon het dan ook ab soluut niet laten om allu sies te maken op die lollies. Toen twee meisjes een, op doek getekende, notenbalk hoog hielden en zij stemmi ge zangeresjes bleken te zijn, verwees Rik naar ze als «mijn lolliepops». Dit soort humor bleef de hele avond de toon aange ven. Rake sketches zoals «De drinkeboer», «No- thomb» en de «Sprookjes- vertellende grootvader» de den de zaal daveren van ge lach en applaus. Grappen en grollen rolden uit Riks «spreekbuis». Tot slot had de voorzitter Wim Peirsman van WJL Groot-Kruibeke woorden van dank en bloemen voor Rik Gorissen en zijn bege leider Pierre Beyers, voor de Amedee Verbrug- genkringen, de FW-Her- melijn, het Davidsfonds van Kruibeke en de Genera le Bankmaatschappij die al lemaal bijgedragen hebben tot het welslagen van deze humorvolle avond. En dan nog dit: «Wie rüet waagt, niet wint» luidt Riks publiciteitsslogan. WJL Groot-Kruibeke heeft het gewaagd en heeft zeker niet verloren, in tegendeel.

De Voorpost | 1985 | | pagina 23