r TURNKRING MORGENROOD ZORGDE VOOR EEN GEZELLIG TURNGALA I ROGER VAN G00L NAAR SINT-NIKLAAS EG UNITED FC: DE EUROPESE VOETBALPLOEG EEN CANJELSEFFEKT? De Voorpost - 4.1.1985 - 25 SPORT I Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. lei. 05221.4160 TURNEN fijn ngReeds om twintig voor zeven zat het zaaltje van 't Ros Beiaard in Grembergen halfvol. rinVele grootouders hadden er immers aan gehouden een goede plaats te veroveren voor het enturngala van Morgenrood. Tussen deze mensen van de derde leeftijd uiteraard ook vele deouders en natuurlijk nerveuze turners in hun kleurrijke trainingen. I0" Tijdens de voorstelling mag men er gerust een pintje drinken en een sigaar aansteken. Geen mens doet je er wat voor. Daarom ook dat het ons niet kon schelen dat de >raktische voorbereidingen enige tijd langer duurden. Ondertussen was het zaaltje goed rolgelopen en mochten enkele prominenten uit partij en vakbeweging verwelkomd orden. [urnen. De seniors-heren van Morgenrood schuwden ook het zware werk niet tijdens het tarlijkse gala (c) VOETBAL Toen het licht dan toch volle dig werd gedoofd de enkele tooghangers hadden blijkbaar bezwaren werden de groot ouders verwelkomd door de kinderen, die rond een reuze- kerstboom geschaard, enkele gedichtjes voordroegen, ge dichtjes die getuigden van eer bied en dank, van begrip en vertrouwen. Na deze ope ningsscène waaraan vrijwel al le jonge kornuiten van Mor genrood deelnamen, huppel den ze de zaal in om hun grootouders met een kerstge schenk te verrassen. Voorzitter Patrick De Landts- heer had ondertussen de aan wezigen keurig verwelkomd en enige uitleg gegeven over de werking van een dergelijke turnkring, die zich de laatste jaren voor vrijwel onoverko melijke lasten geplaatst ziet. Na de hulde aan de grootjes, lief en dus aandoenlijk, ver schoten we wel van het geluid dat een trommelkorps in een besloten ruimte kan produce ren. Je wordt het echter ge woon en het ritmische gedreun klinkt zeker niet onaange naam. Af en toe begint zelfs voor de leek een zekere struk- tuur merkbaar te worden. Knappe drummers zijn het daar bij Morgenrood met een indrukwekkende grote trom en hardwerkende landsknecht- trommelaars. Verrassend mooi eigenlijk, een openbaring, Turnen. Bij Morgenrood in Grembergen kunnen ook de huismoeders terecht. Zij toonden een mooie ritmische oefening onder leiding van Linda Van Elzen (c) EINARSSON NAAR LOKEREN Sint-Niklaas heeft misschien de meest opvallende transfer van dit seizoen gelukt. Andere ploegen deden het eerder schoorvoetend of helemaal niet. De krisis zit ook diep in de beurs van de voetbalklubs. De Klaasjes hebben een Braziliaan met een zeer lange naam, maar weinig faam op hun lijsten en nu hebben ze ook nog de meer bekende Roger Van Gooi aangetrokken. Toch zijn de onderhande lingen met Van Gooi niet vlot verlopen. Gelukkig kon ondervoorzitter De Bauw nog net op de valreep een overeenkomst bereiken. Van Gooi lag nog steeds onder kontrakt bij het Franse Nimcs, maar hij speelde er al maanden niet meer omdat hij er als buitenlander te veel De 34-jarige'ex-Antwerp en ex-Keulenspeler heeft een kontrakt ondertekend tot het einde van het seizoen. Het is vrijwel zeker dat Van Gooi tegen Seraing nog niet zal aantreden omdat alle formaliteiten met de Franse voetbalbond nog niet in orde zijn. Voor het Wase derby tegen Bcveren zou er wel een kansje bestaan, als natuur lijk de konditie van Roger in orde blijkt. De Braziliaan Ylysscs Manuel do Nascimento blijft een maand op proef. De Ijslandse belofte Einarsson is als een soort kosteloze aspirant aangeworven door SC Lokeren. We zien wel wat het wordt, maar veel verandering zal het allemaal niet brengen, tenzij Van Gooi tijdens de eerste wedstrijden wat meer volk naar de koude stadions zou lokken. HIDALGO EN CRUYFF MET KOMBINATIE VAN KRACHT, TECHNISCH DOORZICHT, VERBEELDING EN NATUURTALENT In het decembernummer van «Europa-bericht», het anders altijd doodernstige maandblad van de Kommissie van de Europese Gemeenschappen, verscheen een artikel waarin de mogelijkheid werd overwogen een Europese voetbal ploeg op te richten: EG United FC. De lezers van De Voorpost wilden we in korter bestek dit droomfenomeen even voorstellen. Op de top van Fontainebleau, afgelopen zomer, kreeg hel verenigd Europa een nieuwe impuls. Verenigd door een purperen paspoort, verenigd door een Europees volkslied, verenigd door een Europese vlag. en dan de mogelijkheid van een nieuwe Europese voetbalploeg. De wieg van 's werelds populairste sport stond in Europa en ondanks de atletische gratie van de Zuidamerikanen, de koppige kracht van de Oostblokvoetballers en hel ontegen sprekelijk talent dat schuilt in bijvoorbeeld de VS of Afrika, blijft Europa ook nu het internationale voetbalgebeuren beheersen. Sommige nationale ploegen maken momenteel een dieptepunt door, we denken aan Nederland en bijvoor beeld Italië, terwijl andere naties precies nu in volle bloei verkeren, en daar zijn Frankrijk en Denemarken treffende voorbeelden van. De benadering van de voetbalsport verschilt echter van land tot land hoewel die verschillen binnen Europa niet zo groot zijn als de verschillen tussen Europa en Zuid-Amerika. Europese voetballers moeten het nog steeds hebben van een perfekte taktische samenwer king, discipline en ijver, met hier en daar een speler die uitblinkt in persoonlijk talent. Hidalgo en Cruyff Een Europees team dat zowel de huidige tien lidstaten als de twee kandidaat-leden Spanje en Portugal, kan omvatten, zou een kombinatie kunnen leveren van de kracht, de visie en het technisch doorzicht van spelers uit het Noorden en de verbeelding, de techniek en hel natuurtalent van het Zuideu- ropese voetbal. Aan spelers zou het elftal trouwens geen gebrek hebben en de vraag is vooral hoe men Luxemburg en Griekenland een plaats in het elftal kan geven. Het grootste probleem voor de manager zou het bijeen houden van de diverse spelers met elk hun systeem worden. En wie wordt de coach? Verschillende voormalige spelers en managers zouden in staat zijn EG United FC te selekteren en onder hun hoede te nemen. Franz Becken- bauer bijvoorbeeld, pas benoemd tot Duits selektieheer, of Johan Cruyff, onbetwistbaar Europa's beste speler aller lijden, of Ron Greenwood die een baantje zoekt. Maar misschien wordt het toch maar best Michel Hidalgo die zoveel sukses had met het Franse elftal en meteen een populaire keuze zou zijn. Neen, Raymond Goethals krijgt bij de Europese ploeg geen kans. Hidalgo dus, als manager, en Johan Cruyff als coach met jarenlange ervaring op hel hoogste voetbalniveau. Hoe zouden ze hun elftal samen stellen? Het Europese elftal? Ongetwijfeld zou het Verenigd Koninkrijk de doelman leveren, de laatste verdedigingslinie. Men kan Margaret Thatcher dat moeilijk ontnemen. De voorkeur zou dus uitgaan naar Peter Shilton boven Arconada uil Spanje, Harald Schumacher uil Duitsland, de Nederlander Van Breukelen of onze Jean-Marie Pfaff Als libero krijgt de Deen Morten Olsen zijn plaats bij EG United FC. Hij doet het bij Anderlecht en bij de Deense nationale elf al lang zeer goed. De rest van de verdediging wordt bevolkt met Eric Gereis, maar hoe zit het met zijn konditie, met Max Bossis die vanuit het hart van de verdediging vrij in de aanval zou kunnen en met Hans-Peter Briegel, de sterspeler bij het Italiaanse Verona, een rots in de verdediging. Voor het middenveld heeft men nog meer keus. Zo zijn er Platini, Brady, Robson, Wilson, Giresse, Souness, Carlos Manuel, Schuster, Strachan, Hoddle, Vercauteren, Scifo en Chalana. Als kapitein van Juventus en van de Franse nationale ploeg valt de keuze onvermijdelijk op Platini met naast hem Liam Brady, de Ier bij Inter Milaan en Brian Robson uit het Verenigd Koninkrijk. In de voorlijn zou Hidalgo zonder twijfel Preben Larsen, lan Rush er. Karl-Heinz Rummenigge selekteren. Larsen, ook bij Verona na zijn Europees sukses, voetballer van het jaar in Denemarken en een zeer talentvol aanvaller; de Welshman lan Rush als klassieke scoorder en Rummenig ge, die momenteel voor een indrukwekkend bedrag bij Inter Milaan voetbalt, staan in de Europese selektie op hun plaats. Als Michel Hidalgo er echt een Europees elftal wil van maken, een elftal waarin alle landen van de EG vertegen woordigd zijn, moeten ook Van Breukelen, Nederland, Maceda en Michos, Spaans en Grieks verdediger, Tardelli (Fr.) en Chalana (Portugal) en tenslotte de Luxemburger Hellers een plaats krijgen. Als invallers dan wel- De purperen spionkop Blijven dan nog een paar praktische problemen. Alle maal op te lossen trouwens. Zou EG United FC zijn thuiswedstrijden allemaal in bievoorbeeld het Heizelstadion moeten afwerken? Of zouden de spelers telkens weer op een andere plaats, in en andere lidstaat, aan het werk moeten? Misschien is de beste oplossing om de zes maand, met de wisseling van het EG-voorzitterschap, van thuishaven te veranderen. Het elftal zou ongetwijfeld een enorm publiek aantreffen en alieen de grootste stadions zijn dus groot genoeg. Dan blijft er nog het probleem van de beruchte voetbalsupporters Zouden de aanhangers van Anderlecht, Chelsea, Ajax, Bayern, Inter Milaan, Porto, Paris St.Ger main..., lange afstanden willen afleggen om gezamenlijk een en hetzelfde team, uitgedost in het purper, aan te moedigen? Die van Anderlecht zouden daar ongetwijfeld het minste last mee hebben. «Europa-Bericht» stelt het allemaal nuchter voor. Zoals alles wat in het maandblad wordt behandeld, op de andere bladzijden vinden we bijvoorbeeld een Euro-Arabische studie, een bijdrage over de Europese investeringsbank, de politieke toestand na de Euroverkiezingen 1984 en een stuk over het onvermijdelijke Ethiopië. Men is echter nog ver verwijderd van EG United FC. Er blijft bijvoorbeeld nog steeds het probleem van de voetballers in het buitenland. De Europese grenzen liggen ook voor voetballers open en de Denen bijvoorbeeld zwierven over gans Europa uit. Maar nog steeds bestaan er in verschillende landen beperkingen ten aanzien van vreemde voetballers. Een probleemEen kwestie die het Europees parlement bij de EG-kommissie aanhangig heeft gemaakt. Hugo Aerts dankzij Alex Pensaert en Hu- go Blommaert die de leiding over het korps hebben. De kleutertjes onder leiding van Linda Van Elzen, die samen met de kleine mannen op het podium moest, deden het met een eenvoudig dansje, sympa thiek en spontaan. Af en toe was er eentje dat duidelijk wou tonen aan grootmoe waar ze stond en als de oma dan nog begon terug te wuiven, was het helemaal in orde. De langematoefeningen van de knapen onder leiding van Paul Mertens en Alfons Van Der Heyden konden ons minder bekoren. Het kleine podium is trouwens niet geschikt voor een dergelijk optreden. Som mige jongens verdwenen bij het einde van een sprong zelfs achter de coulissen. Martine Scholliers had de meisjes een mooie ritmische oefening aangeleerd, waarna de juffers met «Vorming door beweging» onder leiding van Martine Van Muylder toch weer knap werk leverden. Acht zeer goede seniors onder leiding van Leo Heireman brachten een zeer sierlijke rit mische reeks «Bella Delina». Goed ingestudeerd en bijzon der akkuraat uitgevoerd. De dames, onder leiding van Betty Mertens zijn, hoewel de kinderschoenen allang ont groeid nog duidelijk gemo tiveerd en ze brachten een zeer vloeiende turnreeks. De meest indrukwekkende groep bestond uit turnsters, aangevuld door enkele toptur- ners. Toch kregen we hier weer te kampen met de proble men die de langematoefenin gen kunnen opleveren. Rita Leybaert zorgde nochtans voor een goede koördinatie. Waar schijnlijk speelt ook de plan kenkoorts in deze oefeningen een rol omdat de deelnemers individueel moeten tonen wat ze kunnen. Passend en billijk is het de huismoeders te prijzen voor hun inzet. Traditiege trouw komt deze groep net voor de pauze en men kan niet Turnen. Turnkring Morgenrood uit Grembergen organiseerde het jaarlijks gala. Enkele beter doen om de aandacht van de aangesloten dames brachten turnreeks onder leiding van Betty Mertens c van de kijkers niet te laten Turnen. De turnsters en turners van Morgenrood hadden duidelijk last van het kleine Grembergse podium (c) verminderen. Deze huismoe ders doen het immers met hart en ziel en het resultaat haalt een hoog peil. Linda Van El zen leidde deze ritmische oefe ning. Pauze dus en even nakaarten over dit eerste deel met voor zitter De Landtsheer die er ons op wees dat het tweede gedeel te veel beter was. We hebben waarschijnlijk de verschillende groepen te vrij gelaten in de keuze van de nummers, meen de hij. Daardoor zijn sommi gen misschien iets te ver boven hun mogelijkheden gegaan. En inderdaad. In de tweede helft stonden we verrast over de kwaliteit van de nummers. De jongens met «The River Kwai» en de meisjes met «Hel lo Dolly», respectievelijk on der leiding van Betty en Paul Mertens en van Martine Schol liers brachten er nu volop «schwung» in. De juffers toon den een reeks merkwaardige oefeningen op de bank, aange leerd door Martine Van Muyl der, waarna de turners van Paul Mertens een knappe turn reeks toonden. De dames met «Pop corn» gaven een goede vertoning weg, die toch wel een beetje overklast werd door de «pyramides» van de knapen onder leiding van Alfons Van digde nadien het leiderskorps De, Heyden. Echl een knap v£r de IotaJe ime, dankK nummer. medewerkers en het publiek, waarna hij speciaal André Cornelis in het zonnetje zette voor zijn kundige algemene leiding. Al bij al een genoeglijke avond, gebracht door turners met inzet en ambitie. Spijtig dat het zaaltje, hoewel oerge zellig, niet zo geschikt is voor een massaal optreden als dit. De werkploeg onder lording Mor,enrood dat het vro„„ van A nrirp Hnnopnhnnm meer van show moest hebben Alweer traditiegetrouw moch ten de turnsters tonen hoever ze bekwaam zijn in jazzdans, aangeleerd door Rita Ley baert. Met een dergelijke be geleidster kan het niet anders dan perfekt zijn. Rita Leybaert heeft zich immers gedurende vele jaren in deze specialiteit bekwaamd. André Hoogenboom bracht tot slot een komische sketch met als onderwerp de perikelen in een ziekenhuis. Sukses gewaarborgd! Voorzitter De Landtsheer hui tijdens deze gala's met schitte rende kledij en prachtige de- kors, heeft zich op stijlvolle wijze aan de krisis weten aan te passen. Uiteindelijk is E. Aalst tot de meest gezonde oplossing gekomen die zich opdrong wat betreft het leiden van de trainingen nadat Gilbert De Groote en Leo Canjels tot een akkoord zijn geraakt wat de oefeningen van de A-kern aangaan. Leo Canjels wordt dus de nieuwe hoofdtrainer en De Groote zal de ploeg in het veld voorbereiden. Nu maar afwachten of die samenwerking gunstige resulta ten zal opbrengen. Hoe dan ook, zondag a.s. start de eerste wedstrijd in het kader van de operatie redding, dé grote opdracht die Leo Canjels meekreeg van zijn nieuwe brood heer. De Nederlander, die momenteel in Keerbergen woont, is in de loop van de week alvast met de ontleding van zijn troepen begonnen. Een soort revue om het militair uit te drukken, een eerste kennismaking, want voor de rest zal hij zich voorlopig moeten bazeren op de inlichtingen van co-trainer De Groote, en die kent ondertussen zijn pappenheimers al een beetje. St.-Truiden heet de eerste tegenstander van de tweede ronde. Alvast geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, alhoewel de Trudojongens ter gelegenheid van de openingswedstrijd van het nieuwe seizoen werden geklopt door de Ajuinen. Ondertussen is er echter al heel wat donker water door de Dender gelopen en kan men de situatie waarin beide klubs verkeren door een verschillende bril bekijken. Volgens onze gegevens schiet Leo Canjels van start voor zijn eerste serieuze wedstrijd in het P. Cornelisstadion met een gehandikapte ploeg. De kwetsuur van Limpens geneest trager dan voorzien. Langs de andere kant zal men hoogstwaarschijnlijk Crahay kunnen rekupereren. Wie de Hongaarse ex-grootmeester Laslo Fazekas in de gaten zal houden, staat ook nog niet vast. Dat is misschien al ingekalkuleerd in het strategisch plannetje van Leo Canjels. (A.BL.

De Voorpost | 1985 | | pagina 25