Minister Lenssens mengt zich in Pluvi-debat indermondse deurwaarders nemen het niet langer uderkomitee Boonwijk Dendermonde lageert op krantenbericht aides stuurt open brief san V.V.A.K. Informatica opleidingen Dendermonde Kursus Algemene Vorming «Werkloos, doch niet werkeloos...» in Dendermonde Twee voorzitters spreken elkaar tegen Het gaat minder goed met de bouwnijverheid in Dendermonde Doppen bij Uaars licht Parlementair nieuws De Voorpost - 4.1.1985 - 7 isting op deurwaardersexploten omng 3 iden m asten voor d :1 niet lans geb q Andr riaal he lurgeme de hee materia 984 wei ernacht in de e beslissing van hel gemeen tebestuur van Wetteren De arrondissementskamer van de Gerechtsdeurwaarders Dendermonde heeft tijdens een perskonferentie te Wette- ren protest aangetekend tegen het invoeren van een belasting op deurwaardersexploten. Een dergelijke belas ting is ten zeerste asociaal, zo zegt de kamer. Een dergelijke belasting was al de straat. Diezelfde gerechts- ingevoerd in Gent, waar i 1.000 fr. taks vroeg op deur- deurwaarder zal nu in de ge meente Wetteren 500 fr. meer waardersexploten. De stad moeten aanrekenen aan de kwam evenwel later op deze toevallig afwezige. Deze 500 beslissing terug. Toch meende fr. zal onmiddellijk aan de ge- gemeente Wetteren haar fi- meente moeten betaald wor- nanciële put te moeten helpen den om de gemeentelijke fi- vullen door een gelijkaardige nanciële put te helpen vullen. belasting in te voeren. «Op de Dat kan natuurlijk niet, zeg- rug van de minst bedeelden» gen de deurwaarders. Wan- dus, zo zeggen de deurwaar- neer er iemand thuis is om de ders. In een persnota stellen de akte in ontvangst te nemen, is deurwaarders dat het bedroe- er geen vuiltje aan de lucht. deurwaarders van het arrondissement Dendermonde zijn bepaald niet opgetogen vanjj december maakten we er •traaf, fling van het feit dat de uurtbeiowijkschool omwille van ateverschijnselen diende loten te worden. In bepaal- faanten werden die berich- [evenwel sterk overdreven, k alleen werd de school zelf ken slecht daglicht gesteld, Ir werden ook de leerlingen oningeq school en hun ouders 'eren, i cmpeld als mensen van la de Kw<komaf. Dat namen de :rthof j ntwoordelijken van het getro erkomitee van de Boon- eid vat 501,001 raat af"6"5 een vergadering werd aden z oten een persmededeling zou m 'aangaande uit te geven. ien. Op 'nn w°rdt onder meer ee- begin vend is «te moeten vaststellen dat een gemeente een dienst verlening, waartoe ze wettelijk verplicht is, doet betalen door een indirekte belasting te hef fen, die uiteindelijk en meestal uit de zak van de financieel zwaksten zal komen.» Dat men om deze klus te klaren de deurwaarders inschakelt, vindt de Arrondissementskamer 1 Anders wordt het wanneer er niemand thuis is en de afwezi ge door de gerechtsdeurwaar der wordt uitgenodigd de akte af te halen op het politiekom- missariaat. Daar wacht dan de onaangename verrassing: 500 fr. belasting op een dienstver lening van de gemeente. Nu weten de deurwaarders ook to's, tl ii deze i planif" reeds eenteli igezien Uw voorzitter, dhr. Jan Van der Hulst, onlangs en 'erwacht in het openbaar onze lcefmilieu-aktie ernstig bekri- erd heeft (Uw jongste Jaarvergadering ten stadhuizc), zien ons genoodzaakt via de pers toch kort de puntjes op de i te (B dat k onder •ch wa elaten steld dat sinds half november geregeld gevallen van hepatitis A zijn opgetreden in de Boon- wijkschool. Het ouderkomitee voegt eraan toe dat deze vorm goedaardig is en niet leidt tot erge ziekteverschijnselen en dat er een relatief snelle gene zing is. Het totaal aantal geval len bedroeg ongeveer 28 op een schoolbevolking van 191. Het PMS-ccntrum van de school besloot eerst dat er geen maatregelen nodig wa ren, gezien de goedaardige vorm. Wegens het aanhouden van de epidemie besloot de inrjehtende macht, na aandrin gen van de oudervereniging, toch maatregelen te nemen. Dat betekende een sluiting van de school gedurende zes da gen, aansluitend op de kerstva kantie. Van die periode werd gebruik gemaakt om de school te ontsmetten. Gerechtsdeurwaarders des te dat de politie soms onwilhgen spijtiger. Zij verzetten zich moet opsporen. Maar dat trouwens met klem tegen deze veegt nauwelijks als argument praktijk. Voor hen is de deur- ?P tegen het asociale van de waarder vaak om niet te zeg- ingevoerde maatregel. De 1 in de meeste gevallen de meeste betrokkenen komen enige schakel tussen de gerech telijke overheden en de man in zich immers zelf melden op het politiekommissariaat Ides vraagt zich af waar het WAK gebleven is in het debat of aktie inzake de stadsherwaarderingsgebieden Aalst, linker rechteroever en de verkeersproblematiek in de binnenstad! arom was het WAK niet aanwezig op de leefmilieu- en dbouwtentoonstclling in de Keizershallen (september jl.)? nse Ri 'arom s,e'1 het WAK zijn kandidatuur niet in de adviesraden •fmilieu en ruimtelijke ordening? In - ook voor het WAK - gelijke fundamentele werkingsvelden is Raldes wel aktief weest). Zou de WAK er niet goed aan doen, alvorens de ieuverenigingen op hun specifiek werkterrein aan te pakken, 'breid st zc'^ ^un e'8en werkingsvelden te behartigen? dt van 'iet WAK trouwens wel de aangewezen vereniging om een den la oor^ee' U'1 te spreken over de aanwezigheid van erenbt ust"e 'n c'e binnenstad, waar zij in 1984 100.000 fr. van •kono 1J'um kado kreeg? Wij vragen ons in dit verband af of deze reniging Voor Aalsters Kultuurschoon wel laten bestuderen a ïft welke de invloed is van de uitwasemingen van deze ustrie op de historische gebouwen? Er zijn ernstige aanwij- en, dat dit niet zo positief is! Wij verwijzen bv. naar een ie van de U.I.A. door prof dr. R. Van Grieken: «Effekten in luchtpollutie op historische gebouwen». Wij verwijzen bv. ik naar een onderzoek dat de bevoegde minister ingesteld :eft over de schade van zure regen op het koper van klokken p kerken en beiaarden). Het VU-parlementslid Johan De Mol :ft trouwens recent een parlementaire vraag gesteld naar een "tgelijk onderzoek in België. Is men er wetenschappelijk zo r van dat de luchtvervuiling in Aalst (Amylum, De Wolf ijns) geen invloed heeft op historische gebouwen? durven de WAK aanraden toch wat voorzichtiger en luanceerder te zijn in uitlatingen over industrie binnen het J «ntrum. Wat het aspekt «landschappen» betreft durven we zover nog nodig een abonnement suggereren op het maandelijks tijdschrift «Monumenten en Landschappen» akanJitgcgcven door het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap) rbli v» r lantlschaPPen terecht als semi-natuurlijke en kultuurrijke 'monumenten worden beschouwd en bescherming nodig hebben, unens Raldes: Peter Dauwe, verantwoordelijke Milieucen- en Siegfried Van Nuffel, sekretaris.» Zowel het Lebbeekse VU kamerlid Johan De Mol als de Dendermondse volksvertegenwoordiger Norbert De Bat- selier hadden in de Vlaamse Raad gemeenschapsminister Lenssens, die verantwoordelijk is voor het leefmilieu, het waterbeleid en het onderwijs, gevraagd zijn veto te willen stellen tegen de inplanting van een pluimenverwerkend bedrijf op het Dendermondse industrieterrein. Beiden hadden de klemtoon gelegd op de grote milieuhinder die dit bedrijf zou betekenen en aangedrongen op een objek- tief MER rapport. In zijn reaktie op deze verzoe- aanvaard. Ik eis dat mijn poli ken zei gemeenschapsminister tieke en persoonlijke integri- Lenssens dat hij zowat 250 tot teit wordt gerespekteerd, wat 300 beroepen per jaar te ver- ik ook in dit dossier zal beslis- werken krijgt. Hij benadrukte sen», aldus de minister in zijn nog maar eens dat hij voor- reaktie. De minister zei ook stander is van een preventief nog dat hij zich een beetje als beleid, maar dat hij niet wist een rechter voelt die in beroep dat men in de Vlaamse Raad moet oordelen. «Van een rech- preventieve interpellaties kan ter die in beroep over een houden. Het is, aldus gemeen- rechtsgeding een oordeel moet schapsminister Lenssens, niet vellen, kan men niet verlangen de eerste maal dat kamerlid dat hij uitspraken doet,» aldus De Mol met een dergelijke Lenssens die verder ging, «ik tussenkomst komt aandraven, ga mij strikt houden aan de Waarna de minister de insinua- deontologische regel en mij ties laakt die de interpeilant in niet laten verleiden op de zijn betoog had ingelast. Vol- grond van het dossier in te gens kamerlid De Mol zouden gaan». Tegen kamerlid De er in het dossier «eigenaardig- Batselier zei hij dat hij het heden» zijn gebeurd. Lenssens Pluvi-dossier nog niet had ont- vond een dergelijke taal hele- vangen en het dus ook niet maal niet passend voor de grondig kon kennen. Wel gaf Vlaamse Raad. «Ik vind het minister Lenssens toe dat hij ongepast dit probleem op die een aantal elementen had op- manier te benaderen. L' ont- gevraagd, maar het dossier is kracht een aantal van uw argu- dusdanig «met de vereiste ad- menten van technische aard viezen in beroep, in uitvoering door dergelijke toon aan te van de reglementering van het slaan. Onthoud echter dat ik afvalstoffendekreet, is mij nog dergelijke beschuldiging niet niet bekend». Lenssens zal ter zake trouwens geen publieke verklaring afleggen vooraleer een beslissing zal genomen zijn. Hij verzekerde volksver tegenwoordiger De Batselier in zijn beslissing rekening te zullen houden met alle aspek- ten van het dossier, dus ook met alle milieuhygiënische ef fekten van een dergelijk be drijf op een plaats zoals de nu vooropgestelde inplanting ten opzichte van de woonkernen. Het spreekt vanzelf dat ook het advies van Ovam bij het dossier zal gevoegd zijn. Wat dan het milieu-effekten- rapport betreft zei gemeen schapsminister Lenssens dat in het ontwerpdekreet inzake mi lieuvergunning ook het «VR- beginsel» is opgenomen. Hij hield een pleidooi voor een snelle behandeling van het ont werpdekreet in de kommissie. Hij zei ook nog dat een MER niet enkel tot doel heeft weige- ringsbesluiten uit te lokken, maar wel een volledig inzicht te krijgen in alle milieu-effekt- gegevens, alsook in de preven tieve middelen die er zouden kunnen bestaan, zowel techno logische als andere, om de mi lieuhinder te voorkomen. Ook Ovam kan trouwens in beroep gaan en hij besloot: «Ik zal met alle elementen, ook van be- drijfs-ekonomische aard en met de milieu-effekt-elemen- ten die uit het dossier duidelijk zullen worden, rekening houden». Dendermonde. Dank zij een financiële steun van Marnixring Dendermonde kan de vzw Openluchtleven Gehandicapt Kind Dendermonde zijn aktiviteiten hervatten. Een veertigtal voornamelijk mentaal gehandicapten worden door de vzw bereikt. Maar helaas, men kon niet de nodige financiële middelen bij elkaar brengen om er wat van te maken. Nu kreeg men een bedrag van 50.000 fr toegeschoven door Marnixring Dendermonde en wordt de werking gestart. Naast het aanschaffen van aangepast speelgoed, denkt men ook aan een zomerwerking voor deze groep minder-validen. De vzw heeft een speelterrein in de Eekstraat te Zele (v) Reeds geruime tijd stelde men een grote behoefte vast in de streek van Dendermonde aan informaticakennis en -kunde. Om geen nutteloze verplaat singen te moeten doen naar Antwerpen - Gent of Brussel hebben een groep jonge infor matici uit eigen streek besloten er iets aan te doen. Doelstellingen bij deze oplei dingen is: - praktijkgericht te werk gaan gebruik makend van micro- en personal computers; - alle informatie naar konkreet gebruik toe te spitsen en te werken met een groep lesgevers die allen in de prak tijk staan met een gedegen informatica-opleiding en erva ring. Om deze doelstellingen te kun nen bereiken, werd gekozen voor het begeleiden van kleine groepen (10 12 mensen) om zo de kwaliteit van de kenniso verdracht te garanderen (per soonlijke begeleiding) en eva luatie ten aanzien van de leer doelen mogelijk te maken. Om iedereen de kans te geven deze opleidingen te volgen, werd voor avondopleidingen gekozen. De opleidingen omvatten zo wel basisopleidingen (modules 1-2-3), opleidingen om paketten te gebruiken (modu les 4 - 5 - 6 - 7), programmeer talen (2 - 9 - 10 - 11 - 12) als vorming om de juiste keuze ten aanzien vin apparatuur te maken (1 - 8 - 13 en 14). Een getuigschrift wordt door het centrum uitgereikt aar de gene die met vrucht de cyclus volgde. Het programma is modulair opgebouwd zodat iedereen kan kiezen wat hem het meest aanspreekt en op zijn eigen tempo kan bepalen hoe hij zijn kennis wenst op te bouwen. In het voorjaar 1985 zullen een reeks van volgende vormings cycli gestart worden, gericht op de verschillende kennisni veaus van de deelnemers. Programma's: 1Introductie tot de informati ca - 6 avonden - geen voorop leiding. 2. Inleiding tot Basic - 8 avon den - Basiskennis (min. 1). 3. Werken met de Personal Computer - 6 avonden - basis kennis (min. 1). 4. DBase II-III - 6 avonden - basiskennis (min 1-3) (werken met bestanden. 5. Programmeren in DBase II- III - 6 avonden - voorkennis (min 4). 6. Lotus 1-2-3 - 6 avonden (min 1 - 3) (spread sheet software). 7. Displaywrite 20 (tekstver werking) - 8 avonden (min. 1 - 3). 8. Boekhouden op computer (keuze welk pakket?) - 8 avon den (min. 1). 9. Cobol voor beginners - 15 avonden - (min. 1, voorkeur 2). 10. Basic gevorderden - 10 avonden - (min. 1 2). 11. Cobol voor gevorderden - 18 avonden - (min. 1 2 9) 12. Inleiding Pascal - 8 avon den - (min. 1 voorkeur 2) 13. Kantoorautomatisering - 4 avonden - (voorkeur 1) 14. Kiezen van computers - 4 avonden - geen vooropleiding 15. Werken met MS-Dos - 3 avonden - (voorkeur 3). Voor wie meer informatie wenst, gelieve te schrijven of te telefoneren naar het Cen trum voor Informatica VZW, Ridderstraat 5, 9330 Dender monde. Tel. 052-22.26.42. Je ovi Het Centrum voor Werkende Jongeren Dendermonde, no digt alle werkloze jongeren (tot ong. 25 jaar) uit voor een kursus «Werkloos, doch niet werkeloos...» De kursus biedt jongeren de kans om samen te praten, sa men te werken, samen bezig te zijn omtrent dingen, onder werpen die zij zelf belangrijk vinden. We kunnen ook samen aan sport doen of kreatieve handenarbeid beoefenen. Het C.W.J. organiseert deze kur- sussen met de bedoeling aan werkloze jongeren de kans te bieden om binnen een gezelli ge groepssfeer te leren wat ze zelf belangrijk vinden. We werken helemaal niet op een schoolse manier. Werklozen kunnen de kursus volgen met vrijstelling van stempelkon- trole. Elke week er een dagje uit jf Ie neem de pen ter hand want elke kursusdag begint om 9 uur en eindigt omstreeks 17 u. Voor 's middags is een broodmaaltijd voorzien tegen de kostprijs van 50 fr. De kur sus is gratis. De eerste kursus in 1985 start op dinsdag 8 januari 1985 te Hamme en loopt de tien daar opvolgende dinsdagen. De kursus heeft plaats in JK Den Trap, Markt 45 te Hamme. Deze kursus loopt in samen werking met de plaatselijke jeugdhuizen, ACV-werkzoe- kende werking, KAJ en de plaatselijke Jeuedraad. Een tweede kursus start op donderdag 10 januari 1585 te Dendermonde. En dit gedu rende de tien daaropvolgende donderdagen. De kursus heeft plaats in het C.W.J.Gentsesteenweg 58 te Dendermonde. Voel jij ook iets om mee te doen, geef het CWJ dan een seintje of wens je meer uitleg dan kan je steeds telefoneren op het nr. 052/21.78.48 of je kan ook steeds eens binnen wippen in heë C.W.J. Alvast tot dan! De twee sprekers op het tien jaar humanistisch verbond in Dendermonde spreken elkaar tegen. De h. A. Cools zou er goed Jan doen zijn geheugen wellicht beter op te frissen. Hij spreekt Evan pesterijen ten opzichte van de II. zedenleer door schoolhoof den, hij beledigt zijn oud-collega's met lukrake beschuldigingen. Ik heb vier schoolhoofden gekend in drie verschillende instcllin- I gen, die in het begin van het schooljaar de wettelijke briefjes van I vrije keuze door hun studiemeesters in alle klassen lieten I ui delen aan de leerlingen. Velen kozen, zelf zonder de circulai- f re aan hun ouders te tonen en tekenden zelf, daartoe aangezet a door de leraar moraal. De leerlingen moraal zelf zegden luidop 1 aan de leraar moraal «vandaag geen les, hoor, wij gaan kaarten I of wij gaan naar een tentoonstelling» en de sukkelaar moest dan I wel mede, zonder dat het een week op voorhand ingeschreven I was. Ik heb onder een instellingshoofd door leerlingen moraal r de kruisbeelden weten vernietigen of wegnemen, die in de r klassen hingen, zonder maatregelen te treffen. Zijn voorstel om L de uren godsdienst uit het lessenpakket te lichten is ondoordacht j en dwaas, want ook volgens hem staat vast dat ofwel godsdienst ofwel zedenleer het voornaamste vak is dat op humanistische f basis de gehele mens vormt en opvoedt. Is het wellicht pluralis me van tentoonstellingen te organizeren van werken van uitslui tend vrijzinnige kunstenaars. De kunst kent geen onderscheid tussen geloof en vrijzinnigheid. Het blijven bovenal kunste naars, die bij hun toeschouwers estctische ontroering willen verwekken. Hij wijst er op dat het vrijzinnig Humanisme in wzen niets te maken heeft met politiek. Toch valt hij de Minister van Onderwijs Cocns aan met de vraag of de wet inzake vrije keuze in alle scholen wordt doorgevoerd, welke scholen? de staatsscholen? of de vrije scholen, waar men de keuze doet, als men er naartoe komt, katholiek onderwijs of protestants onderwijs of joods onderwijs. Hij verheugt zich over de stijging van het aantal leerlingen die zedenleer volgen, maar vergeet er bij te voegen wat een propaganda ze gevoerd hebben, wat druk ze op de ouders uitgeoefend hebben, wat bedrog sommige leerlingen gepleegd hebben. Als Coens het systeem van gelijk heid, vrijheid en broederlijkheid toepast, leuze van de Franse Revolutie en van sommige vrijzinnigen, waarom hem dan de steen werpen? Hij noemt positief dat er dankzij de vereniging voor krematie eindelijk resultaten zijn wat betreft de doodsbezorging. Er zijn ook al vele katoliekcn, die de krematie voor zich vragen en toepassen In Zwitserland is er een bisdom waar wegens de rotsachtige bodem het begraven niet mogelijk is. Maar wees voorzichtig want van iemand die gekremccrd is, kan men nog moeilijk onderzoeken of hij vermoord werd of vergiftigd werd of op een andere wijze uit de weg werd geruimd! Wat hij wil beduiden met «Dan pas zal de lat op gelijke hoogte liggen» begrijpt men niet goed. Hij vraagt verdraagzaamheid ten aanzien van de vrijzinnigen, kan men van hen dezelfde verdraag zaamheid vragen wat de gelovigen betreft, hetzij katolieken, hetzij protestanten, hetzij joden, hetzij mohamedanen etc.? De katoliekcn, de protestanten, de joden zijn ook niet vertegen woordigd in bepaalde raden en kommissies. Men stelt hem wel de vraag of de vrijzinnigen boven bepaalde politieke partijen staan. Hij kan dat toetsen aan zijn eigen persoonlijke ondervin ding. Omdat men van het staatsonderwijs stilaan socialistische scholen gemaakt heeft, zijn vele zonen cn dochters van liberalen overgestapt naar het vrij onderwijs. Bij de drie deugden, die hij vernoemt, van geloof, hoop en liefde, kan hij ook het berouw toevoegen voor de misopvattingen, vergissingen en fouten, die de vrijzinnigen soms begaan. Hij volgde toch de kursus van Prof. De Bruin over de femcnologic van het spijt en het berouw, of heeft hij het niet begrepen? Mevrouw Lydia Blontrock, nationaal voorzitster van het Huma nistisch Verbond, begint al direkt aan politiek te doen en aan onverdraagzaamheid door te beweren «dat men in 1984 nog leeft in een machtig bolwerk van katolieke strukturen». Contra facta non valent argumenta. Moest het andersom zijn, wat zou het dan zijn? Zij valt al dadelijk de C.V.P. aan, waar ze dan nog een geschiedkundige vergissing begaat. Na de tweede wereldoorlog sloegen een tijdlang de kommumstcn de maat en dc socialisten beijverden zich om zoveel mogelijk «zwarten» te redden uit de dwaze vervolging en zo voor hun partij te winnen. Ze werpt zich ai vlug op als verdedigster van abortus. Spreekt zij in naam van alle vrijzinnigen? Er zijn een hele hoop vrijzinnigen, die ook tegen abortus zijn. Zij looft de humanist dokter Peers, die een strijder was voor de abortuslegalizcring. Men zou er goed aan doen ieder feit afzonderlijk te onderzoeken en dan de toepassing van abortus of niet abortus aan te wenden. Natuurlijk dat de mens recht heeft op zelfbepaling maar dan in het kader van zijn echt en diep mens zijn. De mens heeft recht op vrijheid, maar niet op losbandigheid. Ook zij zingt hetzelfde liedje als Alfons Cools waar ze beweert dat «het neutraal onderwijs sterk is gehavend door een katoliek minister» omdat de privilegies ontnomen worden en ieder onderwijstak op gelijke voet behandeld wordt, (b v. het personeel in dc keuken wordt in de staatsscholen betaald door dc Staat, de vrije scholen moeten daar zelf voor zorgen, ook wat betreft de kuisvrouwen etc.). Ik vind het duidelijk dat de stichter en voorzitter van het Humanistisch Verbond van Dendermonde radikaal het tegen overgestelde verkondigt als de huidige nationale Voorzitster van het Humanistisch Verbond. Ondertekend, Jan Van Der Hulst Aalst Het Beroepsverbond van Hout en Bouw van het arrondisse ment Dendermonde telt nog 5.247 leden. Dat is een achter uitgang in vergelijking met het jaar voordien, toen men nog 5.550 telde. Dat cijfer komt ook overeen met de achteruit gang in de bouwnijverheid in de streek. Een en ander werd gesteld tijdens het jaarlijks kongres van dit Beroepsver bond Er zijn enkele eigenaardige vaststellingen: in de privé-wo- ningbouw is er een geringe heropleving vast te stellen. Maar, en dat is een lichte tegenspraak, de tewerkstelling is er geen haar op verbeterd. Het tegendeel is waar want de tewerkstellingsmogelijkheden zijn gedaald. Tegenover vorig jaar zijn er 279 bouwvakkers meer werkloos. Gelukkig heb ben een aantal onder hen in andere sektoren een job ge vonden. Het is vijf voor negen en bitter koud als de Mespelaarse stempelaars staan aan te schuiven voor de deur van het oud gemeentehuis om er hun dagelijks routinekarweitjes te vervullen. Ondertussen heeft de stadsbediende binnen de kaars aangestoken. Dat is dan ook het enige licht- en warmtepunt in dit gebouw. Er staat wel een soort gasfor nuis, maar dat blijkt niet te werken. Het oud-gemeentehuis, hoewel nog niet zo lang geleden gebouwd, staat er helemaal vervallen bij, net zoals het vroeger kultureel centrum. Daar zijn enkele zalen nog in goede staat. Daarvoor zorgt dan het NWKW of de plaatse lijke verenigingen. Het regent er binnen, in sommige plaatsen staan plassen en het behang valt stilaan van de Er zijn natuurlijk nogal wat kosten als men een dergelijk gebouw wil onderhouden, maar voor de werklozen zou men toch misschien enige verlichting en verwarming kun nen voorzien? (v) AMNESTIE Door leden van de Volksunie, onder wie ook senator Peeters, werd een voorstel van amnestie-resolutie inge diend. Daarin werd onder meer gesteld dat 40 jaar na het beëindigen van de tweede wereldoorlog dringend een einde moet worden gemaakt aan de gevolgen van repressie en epuratie waardoor nog tal van landgenoten worden getroffen. In het voorstel werd ook gesteld dat het onaanvaardbaar is dat zelfs kinderen en kleinkinderen vandaag nog worden benadeeld door de bestraffing van hun ouders en. hun grootouders en wordt de regering gevraagd dringend een ontwerp voor algemene amnestie bij het Parlement in te dienen, waardoor al de gevolgen van repressie en epuratie worden weggewerkt. Het voor stel werd evenwel door de senaat niet aanvaard. Alle Franstalige partijen, met uitzondering van Ecolo stemden tegen. Ook alle Vlaamse socialisten, met uitzondering van Boel, en enkele PW-ers stemden tegen. BEPLANTINGSVERORDENING VU kamerlid Johan De Mol interpelleerde, gemeen schapsminister Akkermans over de beplantingsverordc- ning. Een paar honderd gemeenten van voor de fusie zouden beschikken over een bouwverordening over het vellen van hoogstammige bomen. In Vlaanderen zouden er bovendien ongeveer 80 gemeentelijke bouwverordenin gen van kracht zijn betreffende andere materies. Johan De Mol vroeg aan de minister een lijst per gemeente en per provincie van alle nog van kracht zijnde gemeentelijke bouwverordeningen sinds de stedebouwwijzigingen van 1970, met daarbij telkens de vermelding van de lamcn van het K.B. of het besluit van de gemeenschapsminister en de materie waarover het gaat. Ook een lijst van c: verkave- lingsverordeningen en beplantingsverordeningen werd ge vraagd. Hij wenste ook te weten of niet kan overwogen worden voor Vlaanderen een beplantingsverordening te maken die ook een syntesc zou inhouden van bestaande verordeningen op het vellen van hoogstammige bomen. Gemeenschapsminister Akkermans wees in zijn antwoord op het feit dat het samenstellen van deze lijsten niet makkelijk is en dat een beplantingsverordening voor Vlaanderen werd overwogen. Men opteert niet voor een eenvormige Vlaamse verordening omdat de verscheiden heid van natuur en landschap niet tot uiting kunnen komen in een enkele verordening. Men legt momenteel de laatste hand aan een model van gemeentelijke beplan tingsverordening. De volgende gemeenten beschikken over een verordening voor het vellen van bomen: Aalst, Bazel, Berlare, Beveren, Buggcnhout, Burst, Daknam, De Klinge, Dendermonde, Erembodegem, Erpe, Gijze- gem, Herdersem, Kieldrecht, Lebbeke, Lokeren, Mespe- lare, Moorsel, Nieuwerkerken, Nieuwkerkcn, Ottergem, Schellebelle, Sinaai. Sint-Gillis-Waas, Waasmunster en Wichelen. In Aalst heeft men ook een gemeentelijke bouwverordening, net als in Kruibeke, Stekene. In Erpe bestaan een verordening gas en elektriciteit in privé verkavelingen; in Hamme een voor de installatie van centrale verwarming; in Schellebelle voor de afsluitingen langs openbare wegen; in Sint-Gillis Dendermonde voor zonnetenten, in St.-Gillis-Waas voor centrale verwarming; dat geldt ook voor Sint-Niklaas en voor Sint-Pauwels en in Temse is er een verordening voor brandbeveiliging in dancings, reklame, uithangborden en centrale verwar ming. In Lede tenslotte bestaat er een verkavelingsveror dening.

De Voorpost | 1985 | | pagina 7