DE WASE JUBILEUMPARADE of een vooruitblik op markante evenementen en verjaardagen "11985: een langgerekt kultureel jaar Twee Sint-Niklase eeuwelingen Wazenaren die in '85 «speciaal» verjaren Het Davidsfonds in Sint-Niklaas De jazzpioniers van Lokeren Het exlibriscentrum in Sint-Niklaas Reintje en de vossen De Voorpost - 4.1.1985 - 9 Volkskunstgroep Reintje Vos, op een foto van zeven jaar geleden. Men was toen zowat halfweg op 't trajekt naar Deze pagina staat bol van wat in 't journalistieke jargon primeurs genoemd wordt. Wat dus zeggen wil dat je hier voor het eerst een aantal nieuwtjes lezen kan. Regionale nieuwtjes. Nu heb ik die vanzelfsprekend niet uit m'n duim gezogen. Want nieuws dient zich aan. Maar je moet het bespeuren, ontwaren. Een rits evenementen van 1985, de heel nabije toekomst derhalve, heb ik niét in m'n kristallen bol, wel in de Wase katakomben ontdekt: een lijn van soms lang geleden naar weldra, naar straks. De feiten van toen zijn opnieuw nieuws geworden. Omdat nen, ook in 't Land van Waas, verjaardagen pleegt te rieren. Het is (ook) in 't Waasland traditie dat uit /talendernotities festiviteiten of happenings worden ge puurd, retrospektieves, massaspelen en zo. Zie vorig jaar i Sint-Pauwels, zie langer geleden Meerdonk en Kallo. Een volk voedt zich kultureel uit het erfgoed, en dat is goed. Beschavingen rijpen door de eeuwen en jaren heen. Wat gebeurde er tien, vijftig, honderd, vierhonderd jaar geleden in 't Waasland? Daarop attendeer ik u hier. Me beperkend tot het signaleren van feiten, soms met een woordje uitleg erb(j. In hoeverre men aan die jubilea her en der, by de betrokkenen zélf dus, aandacht besteden zal valt af te wachten. Is trouwens afhankelijk van het [initiatief dat aan de dag gelegd wordt bij verenigingen en [overheid. ''Ronde getallen', die dienen als leidraad. Als aanleiding om te verkondigen dat straks zowel de Lokerse Jazzklub .als het Sint-Niklase Exlibriscentrum in de belangstelling 'zullen staan. Steendorp is honderdvijftig jaar parochie, Reintje Vos bestaat vijftien jaar. Dat soort dingen. 1980, 5 jaar geleden. De Wase gemeentebesturen opteren ?voor een gemengde interkom- munale voor energievoorzie ning, Intergem wordt opge- icht. De boeren betogen, vre- 'elievend: ze willen dat de ndbouwprijzen worden aan- ;past en bezetten de gemeen- j huizen, traktoren tuffen i oor de stad en in Sint-Gillis roberen ze de opmetingen iet het oog op de ruilverkave- ing te beletten. Sint-Gillis Waas in de aktualiteit, ook omdat het daar gevestigde konfcktiebcdrijf Vander Lin den dicht gaat en de Sint-Hele- nakliniek (deels) afbrandt. Branden bij de vleet in Sint- Niklaas, op en rond het markt plein: de Stad Nantes, De Spiegel, bij de Broeders Hië- ronymieten, enz. Anton Van Wilderode krijgt de Vondel prijs, Freddy Willockx is eerst staatssekretaris voor financiën en dan PTT-minister. 1975, 10 jaar geleden. Het ge westplan Sint-Niklaas-Lokeren wordt vastgesteld en Doel lijkt gedoemd om te verdwijnen. Voor het eerst wordt in dat kleine Wase Scheldedorpje een Scheldewijding op 't ge touw gezet. Het Subregionaal Tewerkstellingscomité gaat van start. In Waasmunster wordt de nieuwe Rozenberg- abdij ingewijd, Kieldrecht wordt uitverkoren als Vlaamse sportgemeente, in Sint-Niklaas gaat na jarenlange onderbre king de Sinterklaasstoet weer uit. Een rekordrage 'teistert' het Land van Waas: graflig gers, paalklimmers. etc. In Sint-Niklaas een primeur voor de (internationale) kunstwe reld: de start van een exlibris centrum. Overlijden van Ju- liaan Severin, etser die in Krui- beke was komen wonen, en Luc Degelin, architekt uit Be- veren. Het weekblad De Voor post start met een autonome Wase editie. 1970, 15 jaar geleden. Tussen Sint-Niklaas en 't centrum van Antwerpen rijden er recht streekse treinen, het geëlektri ficeerde spoor wordt eind sep tember ingehuldigd. De auto weg E3 tusserTAntwerpen en Sint-Niklaas wordt begin sep tember ingewijd. De Sint-Ni- klase sporthal is af. In de Dur- mestad ontstaat de fusieklub Sporting Lokeren, men pro moveert naar tweede klasse. Sluiting van de tapijtweverij Meert in Sint-Niklaas en Ar- mand De Baer, de laatste brouwer van Sint-Niklaas, stopt die aktiviteit. 1965, 20 jaar geleden. Lokeren Twintig jaar Lokerse Jazzklub. Een terugblik op de officiële inhuldiging van het nieuwe lokaal, met burgemeester Liebaut aan het woord (arch) bestemming zou vijf jaar later 1925, 60 jaar geleden. Oprich- gewijzigd worden). Sporting ting van de KAV in Sint-Ni- Sint-Gillis promoveert naar vierde nationale voetbalafde- klaas. 1920, 65 jaar geleden. Op een ling. Overlijden van de socia- schutterskampioenschap n.a.< listische politikus Karei Van de Olympische Spelen in Ant- Hoeylandt uit Temse en van journalist Alfons Martens (verwant met Filip De Pille- cyn) in Sinaai. 1955, 30 jaar geleden. Vierhon derd jaar markt in Lokeren, werpen behaalt een boogschut tersteam uit Sint-Gillis-Waas een gouden medaille. 1905, 80 jaar geleden. In Sint- Niklaas wordt het bedrijf Scheerders-Van Kerchove groot feest daar. De Schelde- (SVK) als pannen- en steen- brug in Temse wordt in decern- bakkerij opgericht. Op het Re- ber door koning Boudewijn opengesteld, maar pas enkele maanden later kan het verkeer gentieplein in Sint-Niklaas wordt het Rolliersgedenkteken ingewijd. mei-bedevaart van het ACW naar Gaverland in Melsele. 1945, 40 jaar geleden. 'Vliegen de bommen' in oostelijk Waas land: Doel, Melsele, etc. Stich- den van kunstenaars Alfred Ost en Tony Van Os. 1940, 45 jaar geleden. Bombar- Se" vijftienjarig bestaan (arch) Iederéén verjaart in 1985, dat spreekt vanzelf. Ook de Waaslandcrs. Maar sommige streekgenoten verjaren dit jaar een beetje méér. Ik heb ze per leeftijdscategorie bijeengeschikt. de prominente Waaslanders die in 1985 aan een «ronde» verjaardag toe zijn. Vanaf zestig jaar, dat lijkt een behoorlijke leeftijdsgrens. 60. Zestig jaar geleden werden geboren de Sint-Niklase koereur Karei De Bacrc (5 februari), de Sint-Niklase kunstenares Vera Neels (18 juli), de Lokerse televisiejour nalist Lucien Boussé (8 november). Zestig jaar geleden rverleed Oscar Van Durme (9 september), organist uit Eksaarde en ook de Sint-Niklase theoloog mgr. Henri Janssens overleed in 1925 (17 juli). 65. Vijfenzestig jaar geleden werden geboren de Sint- Niklase dichter en BRT-mcdewerker Arthur-Kamicl Rot- tiers (5 maart), die nu in Mortsel woont; voormalig VU- senator en Europarlementslid Maurits Coppieters (14 mei) uit Nieuwkerken; de Sint-Niklase kunstenaar-hoogleraar Marcel Maeyer (23 juli); KWB-voorman Robert De Gendt (17 september) uit Sint-Niklaas; en de in Sint- Niklaas wonende geneesheer Marcel De Brabanter (7 november) van het artsensyndikaat met die naam. 70. Zeventig jaar geleden werden geboren dichter-publi- cist Bert Peleman (3 april), de Lokerse fotograaf Edgar De Geest (20 juni) en deken John Geilleit van Sint-Gillis (31 oktober) 75. Vijfenzeventig jaar geleden, 1910. Geboortejaar van de Sint-Niklase portretschilder Lucien Van de Velde (12 juni); de etser-ikonograaf Romain Malfiict (17 mei) die zowat alle straten en pleintjes van het Waasland vereeu wigde; Sinaainaar Albert Vermacre (10 november), KAJ- promotor en ACW-voorman, schepen, interimburgemees- ter, parlementslid en dissident bij de CVP; de Stekense kunstenaar Albert Peeters (20 november), die in Puivelde ging wonen. 80. In 1905 werden geboren Roger De Neef (1 april), Lokeraar en bij de wielerfans bekend als «de rosten», talentvol zesdagenrenner; Georges De Kecremaeker (29 oktober) Sint-Niklazenaar. sekretaris generaal van het bisdom Gent en nadien vikaris-generaal en ook, terloops, dichter; en Robert Houben (5 mei) die in Sint-Niklaas het levenslicht zag en als nationaal voorzitter van de CVP-PSC (de laatste unitaire), hoogleraar en ook minister karrière zou maken. 85. Vijfentachtig jaar geleden werd (5 juli) in Melsele geboren Gustaaf Hulstacrt, pater, kenner van Afrikaanse talen en volkeren, vorig jaar nog intens betrokken bij het op 't getouw zetten van de Mongo-expo in Sint-Niklaas. W.V. volop in het nieuws, met de realisatie van een nieuwe COO-kliniek, een nieuw ge bouw voor het slachthuis en de stichting van de jazzklub. Be- veren krijgt als eerste Wase gemeente een kult ure Ie raad. In Temse wordt het kasteel afgebroken. In Sint-Niklaas wordt Frantz Van Dorpe bur gemeester. Schilder Albert Servaes, terug uit ballingschap in Zwitserland, komt zich in Doel vestigen. Overlijden van Jos Hoste (Temse), de Sint- Niklase kunsthistorikus Leo Van Puyvelde en Prosper Thuysbaert, ereburgemeester van Lokeren, eminent jurist en promotor van het Economisch Comité Waasland. 1960, 25 jaar geleden. De Sint- Niklase gemeenteraad reser veert de terreinen aan De Ster voor industriedoeleinden (de dementen, ook in 't Land van Waas. In mei vallen bij lucht aanvallen in Sint-Niklaas en Lokcren ettelijke dodelijke slachtoffers, de Scheldebrug in Temse wordt door het Belgi sche leger opgeblazen. Toneel vereniging De Goudbloem (Sint-Niklaas) wint de eerste prijs van het Nationaal Toneel verbond en die van een tornooi in Gent. 1935, 50 jaar geleden. Geboor tejaar van de latere politici (parlementairen) Georges An- thucnis, Walter Peetere en Ju- lien Vergeylen, en van de late re Sint-Niklase dichter José De Poortere. 1930, 55 jaar geleden. De buurtlijn Anlwerpen-Hamme is aan clcktrifïkatie toe (vroe gere stoomtram). Eind novem ber staat de streek van Hamme onder water. oost ende van Vlaendren», is vooral bekend uit het Rei- naertepos. Zo zie je maar hoe een histo risch dubbeltje rollen kan. Dat van de Reinaert en z'n Wase konnekties is een dubbeltje op z'n kant, maar het historische aanknopingspunt voor 't Wase Reinaertjaar hebt u dan toch meegekregen, zodat z'in Sint- Niklaas en verre omgeving in '85 volop reden hebben om feest te vieren, ter ere van de van deze verbinding gebruik 1900, &5 jaar geleden. Amaat maken. In Rupelmonde wordt Joos publiceert z'n Waasch de vzw Mercatoria opgericht. 1950, 35 jaar geleden. In Waas- ting van voetbalvereniging Sint-Niklazenaar Nicolaas Sporting Sint-Gillis. Overlij- Vincke konstrueert een auto- Het is dit jaar honderd jaar geleden dat in Gent (8 september) baron Karei Lode wijk De Maere overleed. Hij werd in 1802 in Sint-Niklaas geboren als telg uit een oud Waas geslacht. De Maere, schoonzoon van burgemeester- senator Pierre-Jean Van Remoortere, bezat een katoenfa- briek in Sint-Niklaas, maar zou, als vurig orangist, in 1830 naar Hengelo in Nederland uitwijken. Uit Sint-Niklaas nam hij weefgetouwen én wevers mee en hielp de Twentse textielnijverheid heropleven. In Nederland introduceerde hij het snelspoel. Hij richtte in Zwolle een katoenweverij op en stichtte in 1833 een weverschool. In 1842 werden hij en z'n gezin in de Nederlandse adelstand verheven. In 1856 kwam De Maere weer naar ons land. In Gent gooide hij het over de artistieke boeg. Hij deed aan poëzie en muziek. Hij schreef Franstalige gedichten; is trouwens de auteur van het antirevolutionaire lied «La St. Nicola- sienne». Leopold II verhief hem in 1871 tot baron. In Nederland wordt zijn naam en faam in ere gehouden door het (jaarlijks) toekennen van de De Maerepenning, er bestaat een De Maerefonds (dat op sociaal-ekonomisch vlak verdienstelijk is) en herinneringen aan de baron vind je in 't Textielmuseum van Enschede. Het is honderd jaar geleden dat in Grembergen gebo ren werd Albert Van Driessche (16 mei). Hij zou zich als longspecialist een gedegen reputatie opbouwen, maar was ook buiten de geneeskunde om aktief. Van Driessche had in 1914 in Engeland een «hospitaal voor boretlijders» gesticht. Tijdens z'n legerdienst had hij in Frankrijk de tuberculoseproblemen bestudeerd. Na de oorlog vestigde hij zich als longspecialist in Sint-Niklaas, werd direkteur van het dispensarium en zou zich sterk inlaten met de bestrijding van tbc. Hij publiceerde studies over Pasteur, Vesalius en de Wase geneeskundige Filips Verheyen (uit Verrebroek). Hij was üd, en in de vijftiger jaren voorzitter, van de Kon. Vlaamse Akademie voor Geneeskunde. Ook als flamingant zou Albert Van Driessche zich doen opmerken. Ondermeer toen hij in Leuven tijdens een jubileumfeest met de «verboden» verbondsvlag zwaaide. Onder het pseudoniem Berto van Kalderkerke speelde hij literator. Z'n novellenbundel «Uit donkere dagen» (1913) werd zelfs bekroond met een provinciale prijs, die van Brabant. Andere werken: «Het glorieloze lot» (1923) en «Rietvelde» (1933, het gaat over de huisartspraktijk). Zoon Raf van Driessche zou de voetsporen van z'n vader drukken. Raf verongelukte enkele jaren geleden toen hij, bij het oversteken van de Parklaan in Sint-Niklaas, door een auto werd gegrepen. W.V. Idioticon, een dialektwoorden- boek voor de streek, munster wordt een brug over 1895, 90 jaar geleden. Een de Durme aangelegd. Eerste 1 brug over de Schelde, vanop het Vlaams Hoofd (Linkeroe ver), verbindt het Land van Waas met Antwerpen. Voor het eerst zetelen socialisten in dc Sint-Niklase gemeenteraad. mobiel. 1890, 95 jaar geleden. De siga- rennijverheid ontwikkelt zich in Sint-Niklaas: stichting van een (eerste) fabriek. 1885, 100 jaar geleden. Koning Leopold II bezoekt Temse. In Sint-Niklaas wordt De Vrien- denbond gesticht, voorbode van de toch aloude toneelvere niging De Goudbloem. 1835, 150 jaar geleden. De kerk van Steendorp (Sint-Jan- Evangelist) wordt bij KB van 3 februari een zelfstandige paro chiekerk. Het patrimonium van deze bidtempel wordt ver rijkt met het Delehay-orgel, dat bijna honderdvijftig jaar later zou geklasseerd worden als waardevol kunsthistorisch element. E.h. Pauwels wordt pastoor in Steendorp. 1810, 175 jaar geleden. Terwijl Sint-Niklaas langzamerhand de rol van Lokeren overnemen zal, als belangrijkste Wase ge meente, wordt het kerkhof na bij de hoofdkerk in Sint-Ni klaas verwijderd. 1635, 350 jaar geleden. In Krui- beke sticht Maria Goubeau het klooster van de Zwartzusters. 1585, 400 jaar geleden. Op het Singelbergkasteel in Bevcren tekent Marnix van Sint-Alde- gonde op 17 augustus de over gave aan Alexander Farnese, hertog van Parma: de «vrede van Antwerpen». De in fe bruari van dat jaar voltooide schipbrug van Farnese wordt in september afgebroken. De gemeente Buaeht zou in dat ultieme oorlogsjaar volledig verwoest worden. 1485, 500 jaar geleden. In Kal lo wordt strijd geleverd tussen de Vlamingen en de Antwer penaars. 1235, 750 jaar geleden. Otto van Utrecht verleent toelating om in Hulsterlo (Kieldrecht, nu Nieuw-Namen) een kapel te bouwen. In de middeleeu wen werd daar het O.-L.- Vrouwbeeld vereerd, Hulster lo werd een vermaarde bede vaartplaats. Hulsterlo, «in 't De kerk van Steendorp. Het is precies 150 jaar geleden dat de steenbakkersgemeente, bij KB van 3 februari, een zelfstandige parochiekerk kreeg (arch) 't Memorabele Wase jaar 1985: vieringen voor weldra Nu is 110 géén «rond getal», maar als je zo oud wordt dwingt zulks toch respekt af. De Sint- Niklase afdeling van de kulturele vereniging Davidsfonds bestaat in '85 honderdentien jaar. Ze werd op 25 februari 1875 gesticht en was, na Heist-op-den-Berg en Gent, de derde afdeling te lande. Mensen als Louis Janssens - Smits en z'n broer Alfons Janssens, promotor en sekretaris e.h. Henri Claeys, pastoor-deken Van Necke, burgemeester-senator Jozef Van Nacmen en kanunnik Stillemans hebben geschiedenis geschreven. In 1907 was DF Sint-Niklaas zo'n vierhonderd leden rijk, in 1910 werd in Sint-Niklaas het algemeen kongres gehouden. Over het jubileum van DF-Sint-Niklaas, dat gepaard gaat met nogal wat kulturele manifestaties en de publikatie van een brochure, binnenkort nieuws in De Voorpost. Wie in 't Land van Waas over jazz praat en mijmert denkt allereerst aan Lokeren. Op 1 februari 196*! werd ze opgericht, de Lokerse Jazzklub. Het prille begin situeert zich in de T-klub aan de Prosper Thuysbaertlaan. Het lokaal aan de Oude Heirweg werd gaandeweg de vaste pleistcrplek: maart 1967 nam men z'n intrek op de markt boven 't café van Tante Leen. Jazz in Lokeren. Het borrelde op uit belangstelling voor elders gehouden manifestaties (Comblain) en een kern van atheneumstudenten vormde de basis, terwijl ook de Jazz Labo's van de Lodewijk de Raetstichting impulsen gaven. Aan de jazzklub van Lokeren zijn en blijven de namen verbonden van Guido Ros, Willy de Fleurquin, Mare De Gryze, Alajos Van Peteghem, Herman Van Moeseke en vele anderen. In Lokeren werd eind der zestiger jaren het eerste Vlaamse jazzfestival georganizeerd, en ondermeer daaruit ontstonden de onderhand vermaarde Lokerse Feesten. Zowat al wat naam heeft en had op jazzgebied was de voorbije twintig jaar te gast bij de Lokereii Upstairs Jazzklub. Heel vaak het Roger Van Haverbeketrio, Rita Reys en Pim Jacobs, Toots, Stella Marre, The N.O. Train Jazzband. Johnny Griffin. etc. Zaterdag 26 januari a.s. verjaardagshappening met The Van Ha New Look Trio en The N.O. Train. Sedert 15 maart 1975 is Sint-Niklaas een op Europees vlak unieke kulturele instelling rijk: het internationale exlibriscentrum, gevestigd aan de Regentiestraat 65. Dé promotor van het exlibriscentrum was Gerard Gaudaen. eminent grafikus en thans akademiedirekteur in Antwerpen. Het binnenkort jubilerende centrum beschikt (1978) over zowat vijftigduizend exlibris, enkele honderden gespecializeerde boeken en tijdschriften over exlibris, wel honderdvijftig koper- en houtdrukblokken. Als basis diende de verzameling Rhebergen (Amsterdam). In het centrum een atelier met drukpersen, hout- en linoblokjes, etsplaten. Wie wat over exlibris weten wil moet de bibliotheek van het exlibriscentrum raadplegen, kan ook terecht op de bestendige expositie in het gebouw. Elk jaar worden ook enkele wisselende tentoonstellingen georganizeerd. In het exlibriscentrum kreeg ook het (stedelijke) poppen theater Oekedoeleken onderdak. Een jubileumjaar voor het internationale exlibriscentrum aan de Regentiestraat in Sint- Niklaas. Op 15 maart bestaat het tien jaar (Iv) Uitgerekend in wat het Wase Reinaertjaar worden moet hijst de Kemzeekse volkskunst groep Reintje Vos zich in het nieuws. De groep werd in de zomer van 1970 geboren. Enkele Chiro- en KAJ-mensen uit Kemzeke moesten inspringen voor Drieske Nijpers tijdens een 11 juliviering. Wies Mortier in de beginfaze en Chris Van Remoortel nadien zouden de vereniging orkestreren en stimuleren. In heel Europa, in Zuid-Afrika zelfs, zijn ze op tournee geweest en naar Kemzeke nodigde men natuurlijk ook een schare uitheemse volkskunstenaare uit. N.a.v. het tienjarig bestaan werd een plaat uitgegeven. Wat er dit jaar te gebeuren staat verneemt u via De Voorpost. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 9