Nieuwe Stekense bibliotheek is waarachtig uitleencentrum Bloemenwijkkomitee Stekene verricht zinvol werk André Brijs en Erik Westerlinck winnen NCMV-kwis in Temse Konjunktuuronderzoek in Sint-Niklaas «Het Waasland 1984 in Cartoons» Runenschrift in Zwijndrecht Kristelijk Ziekenfonds Beveren zamelt geneesmiddelen Wilde eend beschoten met kruisboog in Sint-Niklaas Sint-Tone en z'n zwijn in Puivelde 10 - 11.1.1985 -De Voorpost Onlangs had te Stekene de plechtige heropening plaats van de vernieuwde openbare bibliotheek aan de Stadionstraat. Er was eerst een akademische zitting met enkele eminente sprekers, waarna in de vernieuwde bibliotheek een recep tie werd aangeboden. Een vernieuwde bibliotheek waar ondermeer de nalatenschap van «vossenjager» Maurice Nonneman een onderkomen heeft gevonden. Uit het Davidsfonds gemeentelijke sporthal (zo Het akademisch gedeelte had wordt die ook nog eens ee- plaats in de bovenzaal van de bruikt als vergaderzaal), waar het lawaai uit de cafetaria ech ter «nogal» storend werkte. Schepen van kuituur Heyse verwelkomde de genodigden en las een lange reeks veront schuldigden voor. Senator Pros Matthijs en z'n dame wa ren er wél. Voor eventjes... De kuituurschepen zwaaide met lof naar z'n voorganger Jo Comu, ondermeer omwille van «de hele heksentoer om Vernieuwde bibliotheek in Stekene. In de sporthal vond een akademische zitting plaats die druk werd bijgewoond (gremar) met bescheiden middelen én binnen het kader van het de kreet deze vernieuwde biblio theek klaar te stomen». Lof ging ook naar de inzet van het personeel, de begeleiding van de architekt én het verbazend vakmanschap van enkele ge meente-arbeiders. Daarna liep hij diagonaal door de geschiedenis van de Steken se bibliotheek, waarvan we hieronder toch volgende pun ten willen aanhalen: 1927: oprichting van een Davidsfondsboekerij door Ar- mand Waterschoot; 1930: overname door de gemeente Stekene (werkingskosten 0,25 fr per inwoner); daarna kwam Evarist Van Pottelberghe als bibliothekaris; 1940: bibliot heek verhuist naar bovenzaal van het gemeentehuis; na de oorlog werd Frans Van Over loop bibliothekaris, die de Ste kense bibliotheek konsolideer- de met beperkte middelen; vanaf 1964: nieuw elan door realistische subsidiëring en die houding werd tot op heden doorgetrokken. Zin van openbare bibliotheek Na de bibliotheek «de rugge- graat van het kulturele leven» te hebben genoemd formuleer de schepen Heyse nog een dubbele hoop dat de leiding van de bibliotheek ning, die de gemeentebesturen zich hebben getroost, zal doen renderen en dat deze ver nieuwde bibliotheek enkele decennia dienst zal kunnen doen. Daarna was het de beurt aan André Stoop, hoofdbibliothe- karis-archivaris van de stad Sint-Niklaas. Hij vroeg zich ondermeer af of bibliotheken wel zin hebben. Een vraag die hij uiteraard uitvoerig beant woordde. Wanneer een biblio theek vroeger enkel voor de elite was bestemd, kwam de allereerste «openbare biblio theek» er in 1810. In de Ver enigde Staten. André Stoop zei nog dat er thans slechts enkele gemeenten zijn zonder erkende bibliotheek. In het ar rondissement nog slechts één. aanhoud'Vemieuwde bibliotheek in Stekene. In ie leesinstelling verzorgde kuituurschepen fljli een korte rondleiding (gremar, Overloop (tot bloei gebracht) en Monique Joos (verder uit bouwen) omschreef Stoop de zin van de openbare biblio theek als middel tot kuituur- overdracht ten dienste van de hele gemeenschap. «En daar voor zijn drie pijlers nodig», meende A. Stoop als besluit. «Een voortreffelijke kollektie, goed voorgestelde en aan de tijd aangepaste boeken, verder een kundig en gemotiveerd bi bliotheekpersoneel én een be hoorlijke huisvesting en dege lijke uitrusting». Het heeft lange tyd geduurd, maar nu is het er in volle kracht: een wijkkomité in de Stekense Bioemenwijk dat is de «Sociale woonwyk» tussen Kerkstraat, Molenberg straat en Sparrenhofdreef. Een wyk die al «oud» is en toch nog in volle expansie. Straatnamen als Vlasbloem straat en Korenbloemplein klinken vertrouwd in de oren van de Stekenaars, want zijn ondertussen ook meer dan tien jaar oud. Ook Ranonkel- en Paardebloemstraat zijn geen nieuwigheden meer, maar Klaverbloem-, Boter bloem-, Madeliefjes- en Veldkersenstraat liggen nog niet zo gemakkelijk in de mond van de Groot-Stekenaren... En binnenkort komen daar nog Brem- en Klaproosstraat bij. Bloemenwijkkrantje problemen, aktiviteiten en ver- Ondertussen heeft het komité slagen daarvan, tuintips, er al twee aktiviteiten opzitten ideeën van inwoners, een re en werd het tweede Bloemen- bus en kruiswoordraadsel en in wijkkrantje in de bussen gede- de toekomst ook plaatselijke poneerd. En dat op amper en- zoekertjes, kele maanden bestaan. Het Ideeën, suggesties e.d. kan tweede wijkkrantje werd zelfs men daarvoor steeds kwijt op een lijvig tijdschriftje, met ne- volgend adres: Bloemenwijk- gen bladzijden tekst en teke- komité, PB 30 te Stekene. In ningen, dat gratis wordt rond- dit krantje ook familiaal gedeeld in de wijk. nieuws zoals geboorten, jubi- In het tweede nummer wordt lea> huwelijken, enz. het voorlopig bestuur (tot ein- In het tweede krantje (natuur de 1985) voorgesteld: Geert lijk) ook nogal wat aandacht Benniks (voorzitter), Rudy voor het geslaagde Sinterklaas- Van Vlierberghe (ondervoor- feest voor de kinderen van de zitter). Mare Van Mossevelde wijk. (sekretaris), Ingrid De Kesel Tijdens een algemene vergade- (penningmeester) en Freddy ring werd ondermeer ook het Verheeken (boekhouder). Dit doel van het wijkkomité uit- krantje zal driemaandelijks eengezet: gezelligheid in de worden uitgegeven en handelt wijk verhogen door o.m. het over algemene informatie, trachten oplossen van proble men (bemiddelaarsrol) en or ganiseren van allerlei aktivi teiten. Om aan de noodzakelijke fi nanciën te geraken zal het ko mité oud papier inzamelen en reduktiekaarten aanbieden. Met dat geld worden dan de akti- of festiviteiten ingericht. We vernamen ook dat het wijkkomité erkend werd door het gemeentebestuur en aan vaard door de bouwmaat schappijen Wase Landmaat schappij en Kleine Landeigen dommen. Het komité is momenteel bezig met enkele «problemen» zoals het laten plaatsen van borden met snelheidsbeperking, bor den met «Welkom in de Bioe menwijk», een glaskontainer, een telefooncel, het eventueel oprichten van een kinderkomi- té, een voetbalploeg... Andere aspekten kwamen nog aan bod: veiligheid, beschadig de brievenbussen door firma die voortuintjes aanlegt, in spraak in verfraaiing wijk, speelplein, gebreken aan hui zen, bushalte enz.. Programma 1985 Natuurlijk werd reeds één en ander op papier gezet voor het pas gestartte jaar: aktiviteiten, festiviteiten, Bloemenwijk- feesten, vergaderingen... Voor de geïnteresseerden geven we hieronder het (voorlopige) programma van de Stekense Bioemenwijk. februari: bezoek aan de be jaarden van de wijk mét ge schenk; 10 maart: wandeltocht; 7 april: paaseierenzoek- tocht en spelen voor de kin deren; in mei zijn er de wijkfees- ten met op 24/5 schieting in een tent, op 25/5 volksspelen, springkasteel en geitenshow en 's avonds bal met miss-verkie- zing en bingowedstrijd, op 26.5 een play-backshow voor kinderen en 's avonds voor volwassenen, op 27/5 kinder spelen, een zeskamp met ploe gen van 12 (wisselbeker) en op 28/5 een koffietafel voor be jaarden gevolgd door gezellig samenzijn. 16 juni. wedstrijd voor mooist versierde gevel, 23 juni: fietstocht; augustus: barbecue en te- ken- en knutselwedstrijd; 1 september: zonnebloem wedstrijd; oktober: algemene verga dering met verkiezing bestuur voor 3 jaar, november: komst van Sin terklaas, december: film- en diana middag over het Waasland en de aktiviteiten van het komité met prijsuitreiking van allerlei tijdens het jaar georganiseerde wedstrijden. Gremar Metamorfose... Daarna kwam de feestrede naar: Anton Van Wilderode met een poëtische, bijna «zwe vende» toespraak, die begon bij Horatius die z'n boeken toesprak, en eindigde met een ander gedicht. Hij had het uit gebreid en overvloedig geïllus treerd met voorbeelden over de ontwikkeling, de gedaante verwisseling van de biblio theek, over de evolutie die het boek doormaakte en over de wijziging in de smaak bij het lezen. De feestredenaar had de bi bliotheek zien evolueren van opslagplaats waar mooie, dure boeken waren opgeborgen en die werden bewaakt, naar een waarachtige uitleenplaats waar een bibliothekaris alles in het werk stelt om iedereen ervoor te interesseren. Een metamor fose. «Het boek is oud en... toch niet!», zei hij daarna, en ver klaarde dat het toen hoofd zakelijk kijkboek inderdaad vijfduizend jaar oud is maar dat de drukkunst pas ontstond midden de vijftiende eeuw. Over het «pocketbook» evo lueerde het boek een beetje terug tot kijkboek. Dan de smaak van de lezer. Hier ontstond een rage van «non-fiktie» zoals lichaamsver zorging, gezondheid, dieet, re cepten, kruiden, sport, vrije tijd, reizen, enz. In het genre poëzie komen vooral verza melde werken (mét terugkeer naar gevestigde waarden!) aan Vernieuwde bibliotheek in (gremar) bod, terwijl de roman en dat betreurde hij is geëvo lueerd tot een pamflet, dik wijls over een «gedurfd» the ma. «Maar; stelde hij hoop vol vast, «het verhaal en niets dèn het verhaal keert stilletjes- aan terug...». En Van Wilderode eindigde met een bitter verwijt aan de kritici in ons landje: «Zij ken nen hier drie vuistregels wèt men schrijft is niet belangrijk, maar wel wié het schrijft; wat men schrijft is niet belangrijk maar wél wie het uitgeeft en tenslotte is het niet belangrijk wat men schrijft maar wel waar men het bespreekt en woor wie het wordt besproken!». Als slot gaf de priester-dichter aan alle lezers een raad: «Ga informatie in verband met boe ken halen bij andere, onbe vooroordeelde lezers of bij het bibliotheekpersoneel; En hij zei dat de jeugd moet worden gestimuleerd om te lezen, maar ook om een kleine biblio theek aan te leggen. Stekene: veeleer ontmoetingsruimte dan opslagplf Elk jaar wordt in Temse ter afsluiting van de tombola- aktie «Koop en win» door de plaatselijke middenstand (NCMV) een hoogstaande kwis georganizeerd. Voor de kwis en tijdens de pauze worden dan telkens de winnende nummers getrokken van voornoemde aktie. De kwis ging afgelopen zaterdag voor de zevende maal door. In de beginjaren dat de kwis liep (1979 en 1980) was het onderwerp «De geschiedenis van de deelgemeente Temse». Sedert 1981 wordt er begin januari gekwist rond de aktualiteiten van het vorige jaar in groot-Temse. Vorige zaterdag hadden veel Band, onder leiding van Ala- belangstellenden de bittere jos Van Peteghem, zorgde ter kou getrotseerd om in de ge- omlijsting voor swingende mu- meentelijke schouwburg Roxy zikale klanken, acht ploegen aan het werk te De ploegen die de finale niet zien. Deze kandidaten waren wisten te halen even op een eerder geselekteerd uit de 13 rijtje: De Landlopers (vorig teams, die zich voor de prése- jaar nog tweede), Milieuvere- lektie hadden aangediend niging Ecotest, familie Van Kwismaster en samensteller Drom, KSA Temse Voor van de kwis was (naar jaarlijk- waarts (tweede ploeg) en de se gewoonte) Luk De Ryck. familie De Westerlinck. The New Orleans Train Jazz De acht die wel hun plaats bij «Het konjunktuuronderzoek als instrument van het onder nemingsbeleid en de evaluatie van de ekonomische toe stand». Dat is de titel van een voordracht die de heer B Meganck donderdag 24 januari om 17.30 u. zal houden in de grote zaal van het Patroonshuis aan de Grote Markt 24 in Sint-Niklaas. Meganck, adviseur en konjunktuurspecialist bij het studie departement van de Nationale Bank, voert het woord op uitnodiging van de Nationale Bank van België, zetel Sint- Niklaas, en de Kamer voor Handel en Nijverheid van het Waasland. Beslist boeiend voor wie belangstelling heeft voor de evolutie van de ekonomische toestand- (wv) de finalisten konden bemachti gen: Kulturele Vereniging Spi rit met Luc Verhulst en Jozef Vermeiren (winnaars vorig jaar): Dagblad Het Volk met André Brijs en Erik Wester linck (André Brijs had tevoren reeds driemaal de kwis gewon nen met als teamgenoot Oscar Van Der- Biest); Bibliotheek (Jacqueline Martellotto en Digna Coppieters); familie Brijs (Herman en Jozef); fami lie De Gendt (het echtpaar Jan De Gendt en Nadine Amc- linckx); Toneelkring De Ro- zeknop (Linda Van Buyndcr en Nicole D'Eer); KSA Temse Voorwaarts (Peter Brijs en Ronny Van Lijsebetten); Krabbeke Steur (Koen Cools en Jean-Pierre Van Damme). De gestelde vragen behandel den alle facetten van Temse: kuituur, sport, geschiedenis, personen, verenigingen. Net voor de «princesse-vraag», de laatste vraag van de eerste ronde, stonden Het Volk en Spirit op een gedeelde eerste plaats. De familie De Gendt en Bi bliotheek volgden allebei op vijf punten. Het was toen al duidelijk dat deze vier ploegen zouden doorstoten naar de su perfinale. De Rozeknop klas seerde zich als vijfde, de fami lie Brijs werd zesde, Krabbeke Steur zevende en KSA werd achtste De eerste ronde beëindigden Het Volk en Spirit zij aan zij met 39 punten op een totaal van 46. dat is 84 procent. Bi- In de maand maart verschijnt van de hand van Tony Van Drom (Temse) «Het Waasland 1984 in Cartoons». In 1984 werd van hem reeds een eerste cartoonboek uitgegeven door de Kulturele Vereniging Spirit. Het sukses van de publikatie «Het Waasland 1983 in Cartoons» (de oplage van 700 exemplaren was in minder dan géén tijd vrijwel volledig uitgeput) spoorde Kulturele Vereniging Spirit én de auteur aan, een vervolg op voornoemd boek uit te geven. Het nieuwe boek zal ongeveer 40 bladzijden tellen en een aantal Wase gebeurtenissen en toestanden uit 1984 op humoristische en schalkse wijze uitbeelden. Het boek kost 160 frank, de uitgever is Spirit. Bestellen kan bij de auteur Tony Van Drom Sint-Jonsstraat 130, 2690 Temse, tel. 03-771.20.32, PR 140-0546704-79. (r.v.) bliotheek en familie De Gendt gaven elkaar ook al geen duim breed toe, beiden totaliseer den 34 punten. Superfïnale In deze beslissende ronde startten de ploegen terug van 0 punten. Vanaf het begin van de superfinale was Het Volk gaan domineren. Spirit vestigde zich meteen op de tweede plaats. Na verloop van tijd (en vragen) kwamen familie De Gendt en Biblio theek nog sterk opzetten zodat Het NJSV (Nationalistisch Jongstudentenverbond) Zwijndrecht organiseert vrij dagavond 18 januari een vor mingsavond over het runen schrift. Spreker is Erik Claus, auteur van o.m. het boekje «Als runen rond het zon- nerad». Daar er de laatste tijd een hernieuwde belangstelling valt waar te nemen voor het runen schrift en allerlei oud-Ger maanse tradities en gebruiken als joel- en zonnewendefees ten, belooft deze avond alles zins interessant en leerrijk te worden. De heer Claus zal o.a. zin en symboliek van allerlei tekens verduidelijken en aanknopen bij wat daarvan vandaag nog leeft en terug te vinden is. Deze vormingsavond over het runenschrift is meteen dc tweede aktiviteit van NJSV- Zwijndrecht. Eerder dit schooljaar werd er al een ge slaagde zangavond georgani seerd. Het NJSV staat open voor alle Vlaamsgezinde jongeren. In samenwerking met de andere NJSV-kernen in het Waasland wil het NJSV-Zwijndrecht via allerlei sport-, ontspannings-, vormingsaktivitciten de jeugd van Zwijndrecht en omstreken bereiken. Door middel van ak- ties en gespreksavonden wil het NJSV haar ideeëngoed, het konsekwent en radikaal Vlaamsnationalisme, in Zwijn drecht verspreiden. Kontaktadres voor NJSV- Waasland is lokaal de Vrijbui ter, Casinostraat 10 te Sint- Niklaas. K.H. de strijd om de tweede plaats nob spannend werd. Familie De Gendt strandde uiteinde lijk op één punt van Spirit, Bibliotheek op drie punten. Het Volk won deze zevende NCMV-kwis op overtuigende wijze met 45 punten op 54 in de tweede ronde, 84% in het' totaal. In de superfinale werden de punten verder als volgt ver deeld: Spirit 36, familie De Gendt 35 en Bibliotheek 33. Over het geheel skoorde Spirit 75%, familie De Gendt 69% en de dames van de Biblio theek deden het ook erg dege lijk met 67%. (r.v.) Iedereen kent de schrijnende toestand in Ethiopië. Mensen hebben nood aan voedsel en medikatie. Het Kristelijk Zieken fonds van Beveren, gevestigd in het Gildenhuis, wil er wat aan doen. Onder het motto «vele kleintjes maken een groot» wordt leen inzameling gehouden van medikamenten. Alle mogelijke medikamenten die niet meer gebruikt worden en die zomaar in het apotheekkastje liggen, kunnen van onschatba re waarde zijn. Het is het moment om geneesmiddelen op te ruimen en te verzamelen. Breng ze naar het Kristelijk Zieken fonds bij Jef Bormans. (wvdv) In het Fabiolapark te Sint-Niklaas bevinden zich achter het vijfde gebouw twee vijvers, omgeven door een verwilderd terrein. Dit terrein is een uitstekend biotoop voor tal van diersoorten. Vooral vogels maken er gebruik van. Heel wat mussen, mezen, roodborstjes, winterkoninkjes, merels en ek sters, maar ook blauwe reiger» en een torenvalk zijn hier vaak waar te nemen. Laatstgenoemde is in onze streken een schaarse broedvogel. De vijvers zelf worden vooral bezocht door kokmeeuwen en een tachtigtal wilde eenden. Die worden elke dag zorgvuldig gevoe derd door de bewoners van de omliggende appartementen Sinds vorige maand is er al één en ander te doen geweest rond deze eenden. Er loopt namelijk een exemplaar bij dat met een kruisboogpijl doorboord is (foto). Daar de pijl door de krop gevlogen is en vrijwel géén inwendige organen geraakt heeft, loopt de wijfjeseend al zes weken met het projekticl rond. Onlangs werd de vogelbeschermingvereniging CCBV van dc feiten op de hoogte gebracht. Er werd een ganse week gewerkt om het dier te vangen. Tevergeefs. Het dier is lichamelijk nog helemaal in orde en vliegt, loopt en zwemt nog als de beste. Het Coördinatie Comité voor de Bescherming van de Vogels (CCBV) zoekt nu achter een andere oplossing om het dier te vangen en te bevrijden van de pijl, want vroeg of laat wordt deze pijl het beest toch fataal. De Wase afdeling van het CCBV wil het gebied permanent kontroleren en eventuele rustverstoorders of schietgrage lui doorsturen naar politic of rijkswacht. Het moet maar eens uit zijn met die dierenmishandeling. Niets dan lof Nadat burgemeester Omer Boeykens wel bijzonder harte lijk de sprekers en medewer kers had bedankt wilde hij nog enkele persoonlijke klemtonen leggen. «Het openstellen van deze vernieuwde bibliotheek is een gevolg van de kontinuïteit waarvan voorgangers o.m. de fundamenten hebben gelegd. Het is het resultaat van samen werken, samen bouwen en sa men denken. Maar vooral de inhoud telt». Om eer te geven aan wie eer toekomt dankte hij nog alle vroegere medewerkers in het bijzonder Jo Comu en de huidige schepen van kuituur en het gemeentepersoneel. Ook z'n laatste officiële woor den op deze akademische zit ting waren er van hoop: «Dat dit deel van Stekene (van cen trumgebouw over sporthal, huis Tack tot huis De Bock) zou uitgroeien tot een sport-, en sociokultureel centrum waar de Stekenaren zich nen uitleven, dat hier voon^ kene iets zal uitgroeien *y naar we nu nog jaloers Lr uitkijken!». - Na deze slottoespraak btot het gezelschap zich naa^ vernieuwde en uitgebreid^ bliotheek, die meteen offtjgt werd open verklaard. Nadat schepen Heyse nog^. ge woordjes toelichting had: jr geven, werd het glas gehe op de verdere uitgroei en van de kuituur in StekeoL. konden de gcinteresseeK het vemieuwde gedeelten' zqeken en bewonderen.. De Stekense bibliotheek vestigd in het centrumgebf6 aan de Stadionstraat Kei- filialen in de Helles#*" (Preekeplein 9), te Koe# (Koewachtstraat 80), te f zeke (Kemzekedorp 29) 5 Klcin-Sinaai (Kasteela 21). Voor inlichtingen k steeds terecht op het nui 03-779.76.71. In het Land van Waas wordt Sint-Antoon vooral in dfor Belseelsc deelgemeente Puivelde geëerd. Op volkse wijze* h Het stemt de parochiegemeenschap tot veel vrolijkheid crate noopt tot feesten. Donderdag 17 januari vaart men biddend naar Puivcldefcra Er is om 9.30u. een plechtige mis, met homilie, voor bedevaarders en overleden bedevaarders. De vicrin£ai wordt opgeluisterd door het koor van de basisschool va ter plekke Na de mis verering van de reliek en uitreiking van de «gedachtenissen». Guido Vergauwen maakte d^^ tekening en Bert Peleman de tekst voor dat aandenken. ÉSs is gewijd water ter beschikking. Na de mis worden dfc,ni offergaven per opbod verkocht. Brcugheliaans als hcuti ware" llui Zondag 20 januari een bisnummer, een naviering. Plechti eri ge mis om 9.30u., opgeluisterd door de Sint-Jobzangei tjes. In deze plechtigheid zal superior Daan De Smet var het kollege in Sint-Niklaas voorgaan. Ook zondag 2 januari worden na de mis de offergaven bij opbo m verkocht. 671

De Voorpost | 1985 | | pagina 10