*Pe grote en de kleine k Meisjes beste woordkunstenaars in Sint-Niklaas Curenbouck van Heer enbodegem»: curosium, zeker voor genealogen! Legiofilm Herdruk van boek over Appels, Oudegem, Schoonaarde en Mespelare De Voorpost - 11.1.1985 - 11 een wetenschap die zich tot doel stelt de afkomst, de voorouders aan onaangeboorde gege- verwantschappen tussen families op te zoeken... vens i.v.m. de geschiedenis nasporen van verwantschap is zo oud als de wereld, maar tot het begin van de meierij: Erembode- de XX' eeuw was het een voorrecht van de adel, de geestelijkheid en de gemj., Teralfene, Iddergem zijn zowat overal in het Vlaamse land «stamboomopzoekers» ijvig. Ook zij willen hun voorouders kennen, de paats waar ze hebben, zelfs de samenstelling van hun gezin, hun beroep, hun doen n, him voor- en tegenspoed. Ze zoeken de geschiedenis op van hun doorheen de eeuwen, door oorlogen en epidemieën heen. Vereniging voor Familiekunde, afdeling Aalst organiseert ook maandelijkse bijeenkomsten, met de bedoeling alle leden de juiste s tonen en hulp te bieden in hun «genealogische» speurtocht in het i /Sleden. en Welle, met de plaats- naamkunde, het gewoon terecht, het kerkelijk recht en ook, en niet het minst, met de genealogie. zich in ieder geval uit tot over de grenzen van de hui dige Aalsterse deelge meenten. De band tussen de kerk van Erembodegem en deze van «Sint Maarten» te Aalst, de samen- en de tegenwer king, doen het boek ook Waarom ligt uw betover- aan betekenis winnpn ge 1985 een jaar zijn, 5 vele heerlijke •k» waren opnieuw wel- nieu wj aars wen- bodegem (G. De Schepper- andere. Om die reden wordt straat 43) een uitzonderlij- er op de vergaderingen van en vooral sukses bij het ke voordracht gewijd aan de V.V.F. ook aan lokale vorsings- «Het Curenbouck van Heer- geschiedenis gedaan. In dit enbodegem» samengesteld kader dient de spreekbeurt door Pastoor Mercier Egi- van dhr. Daelman ge- van het aktieve bestuur dius, parochiepastoor van plaatst. Zijn onderwerp: de eerste bijeenkomst Erembodegem van 1731 tot «Het Curenbouck van Heer- nieuwe jaar 1762. Beslist materiaal van enbodegem». 9 januari 1985onschatbare waarde voor Deze voordracht verdient it Apoetelken» te Aalst, alle genealogen uit de Aal- ruime belangstelling omdat lien stond op het pro- sterse regio! dit «Curenbouck» zo ver- mma: les oud-schrift Elke maandelijke vergade- nemen wij binnenkort r. dhr. Wilfried Vemae- ring van deze aktieve Aal- zelfs zal uitgegeven worden oplossen van genealogi- sterse vereniging is een in originele versie, maar B problemen; allerlei in- trefpunt voor mensen met voorzien van voetnoten. Het natie. eenzelfde liefhebberij... Wie werd tussen de jaren 1745 d september 1984 start- zich met genealogisch op- en 1755 geschreven door V.V.F.-Aalst met een zoekingswerk wil bezig- Pastoor Eegidius Mercier. sus familiekunde voor houden wenst vooreerst te toenmalig pastoor van lelingen Woensdag weten waar nuttige gege- Erembodegem en op zich- luari geven dhr. Ver- vens kunnen opgespoord zelf reeds een boeiende en mej Rita Coppens worden en houdt er beslist figuur, lureleden) les 5: «In- aan interessante gegevens Het boek zelf is een curio- ig tot het oud-schrift» uit te wisselen. sum. In vergelijking met >p 27 februari volgt les Wie zich met hart en ziel heel wat geschriften uit de- grootvader begraven in zijbeuk van de kerk? Waarom wordt uw naam geschreven met kleine be ginletter? Waarom worden er ééns per jaar koeken ge deeld in de St. Amanduska- pel van Erembodegem? Waarom werd de overbe kende O.L.Vrouw Termu- renkapel te Erembodegem in 1772 verplaatst? Welke waren de studiemogelijkhe den van de jonge Erembo- degemnaren in 1750? Deze en duizend andere vragen komen aan bod in dat kurieus boekje. Het be vat daarenboven een schat aan gegevens over plaats- naamkunde, handel, land bouw en noem maar op... De toestanden door Pastoor Mercier meer dan twee eeu wen geleden opgetekend zijn misschien wel streek gebonden maar strekken Naar aanleiding van de 50e verjaardag van de Kredietbank verschijnt in april van dit jaar de derde herbewerkte uitgave van de Gids voor Vlaanderen van VTB. Bij de afsluiting van ,tete les vindt plaats in grootvader? Waar het gezin niet opgehelderde historie de voorintekening kon de op- Jen familiegeschiedenis :tisch samenstellen» heeft r dhr. André Braet (be- stambomen toewijdt zelfde periode lijkt het ver- nog meer verlan- rassend modern geschre- Is het niet leerrijk in ven en ondanks de doorsta- Erembode- de stamboom te ontdekken ne perikelen is het vrij goed welk het beroep was van bewaard. Er is ook een nog jhief van Aalst, destijds woonde? Waaruit verbonden aan het boek zich He loop van de maand de woonst bestond? Hoeveel Het verdween te Erembode- jrt: een geleid bezoek kinderen het telde? Wat er gem en dook na twintig t. dhr. Vemaeve. van sommige van die kinde- jaar op te Muizen. eerstvolgende ren geworden is, vooral als Hoofdzaak blijft natuurlijk idelijkse bijeenkomst het om «speciale gevallen» de inhoud. De bedoeling tgankelijk voor niet- ging als gesneuvelden, uit- van Pastoor Mercier was op woensdag 6 wij kelingen, slachtoffers ongetwijfeld een vademe- 8. te 20 uur in 't van epidemieën... Over der- cum samen te stellen voor °'',&8telken (tegenover de gelijke inlichtingen be- zijn opvolgers. Hij kopieer- k van Mijlbeek) wordt schikken is één zaak. Deze de ondermeer akten, zelfs r dhr. Marcel Daelman, in hun juiste kontekst kun- uit de XTVe eeuw Het «GU I'. F.-lid uit Aalst-Erem- nen onderbrengen is een renbouck» bevat een schat lage worden vastgesteld op liefst 1.000.000 eksemplaren. In de VTB boekhandel en bij de erkende boekhandelaars kan men nog, voor zover de voorraad strekt, tot 1 maart 1985 intekenen tegen de prijs van 650 fr. Na 1 maart wordt de prijs 990 fr. Het boek zal beschikbaar zijn in april en wordt rechtstreeks per post aan huis besteld. :ek- mgebfe leven in een nieuw jaar met perspektieven "Srwachtingen om de tweede helft van dit decen- lum op een vruchtbare en zinvolle manier te over- gen jd om even stil te staan bij wat is geweest, bij wat ifinitief voltooid verleden tijd is geworden. [et zal wel zijn zoals met alles in het leven, dat een tens een boel zaken moet ervaren om er toch een mooie herinneringen te kunnen uit puren, vaststelling dat in het voorbije jaar de Engelstali- film bijna met alle prijzen aan de haal ging zal il niemand meer verrassen, daartegenover is de .tie van de Europese film des te opvallender, •ankrijk, steeds een groot producent, is de laatste in helemaal weggezonken tot het aanmaken van ludevilles, die daarenboven in het Vlaamse lands- leelte niet leuk worden bevonden. de grootste vaststelling is en nu hebben we tót over ons eigen bed dat zeer goede films omzeggens niet aan de bak komen. Het is geen punt >m te aanvaarden dat film ook een kommerciële m dtorm is en dat zaaluitbaters hun winst zoeken waar ^ijztte het kunnen vinden maar dat ze zich al te dikwijls :id e laten verleiden tot on zinfilms die meestal dan nog »n variante van een variante zijn is niet goed te /eldepraten. Het is wel waar dat de provinciale zaaluitba- or djers in de tang zitten van de grootstedelijke roelatie, iennjnaar dan moeten ze zich maar hardnekkiger opstel- vaten tegen de groten. Klein duimpje kon het destijds :iKin£ok halen tegen zijn grotere broer. Indien dat wat te %eer zou gebeuren, zouden er nevenverschijnselen n cils franstalige affiches verdwijnen die in 1985 sto- overkomen, ten we het houden bij vier films om voorgaande te ustreren en die tevens mijn persoonlijke be won- "'ng en vreugde als filmkijker in 1984 heeft ihouden. ie Big Chili. Een reünie van '68-igers die een iend helpen begraven en in het daaropvolgende 'eek-end hun frustraties afpraten. Een prent die "volkt is met akteurs die zeer binnenkort het mooie zullen maken. Deze film kreeg precies één ik roelatie te Aalst. Texas. Een ietwat gekke man brengt op een ide manier zijn dochter terug bij haar moeder. Texas verwierf de gouden palm op het filmfes- te Cannes wat kan tellen als referentie. Deze int is, drie maanden na zijn release te Brussel, nergens te bespeuren geweest in de regio. leus. Gewoon een schitterende film over het ieke leven van de muzikant met dezelfde naam 'k nog nergens te bejubelen, ondanks het zeer grote sukses bij het publiek. Reuben, Reuben. Over een aan lager wal geraakte gchrijver die zijn frustraties kwijtraakt aan het herleiden van de vrouwen en de drank. Prachtig Beschreven film, met een vrijwel onnavolgbare ver- biking van een dronken Conti. Hoed af als deze film het ooit presteert om in de regio op het witte scherm pe komen. ?ijn dat nu allemaal cinefielenfilms? Helemaal niet. Omdat ik evenmin houdt van experimentele, meestal vervelende films. Deze films zijn kwalitatief net iets beter dan de tonnen onzin waarmee de kijker wordt zoet gehou den. ik heb soms het gevoel dat kwaliteit in de Jtnnst, de enige prijs is die meestal niet wordt petaald in tegenstelling tot dikwijls nutteloze piegoederenWe kunnen alleen maar de wens toten op enige verandering ten goede opdat iedereen F wel zou kunnen bij varen. Maria's lovers zijn aan het eind van de 2' wereldoorlog. Ivan Jkeert terug van het front en vindt zijn jeugdliefde jMaria in de armen van GriseUi, een Italo-ver leider ®n formaat. Trouwen doet Maria wel met haar 1»rste vriend, maar die gaat zo onderuit van haar •ohoonheid dat zijn minnestrelen niets voorstellen, film die gemaakt werd rond Natassja Kinski, met het onbenullige verhaaltje als tijdvuller. Noch het één, noch het ander is boeiend. Kinski kan nog steeds niet akte ren -en de omfloerste prentjes van regisseur Konchalowsky zullen ook al niet voor het mooie weer zorgen in deze barre tijden. Gremlins Een paar jaar terug was Steven Spielberg hét nieuwe film wonder, die goud maar vanuit de goot te rapen had. Aanvankelijk konden we die stelling ook erg bijtreden, maar hij is zich hopeloos aan het herhalen wat binnenkort moet leiden tot frustraties bij deze heer, of als hij wat slimmer is lekker geniet van zijn bulkende bankrekeningen wat hem ook wel ge gund is uiteraard. De Gremlins zijn vreemde diertjes die geen eten mogen krijgen na middernacht en het daglicht schuwen, maar ja, het gebeurt toch en die wezentjes planten zich kwaadaardig voort. U heeft E.T. gezien, moest deze film niet uit dezelfde produktiestal zijn gekomen, dan was deze film al lang voor de rechtbank gedaagd voor plagiaat, warempel niet bemoedigend. The Natural Robert Redford, terug van weggeweest. Deze keer speelt hij de rol van een baseballspeler die na een boel tegenslagen, zich terug opwerkt en warempel zijn oude liefde terugvindt. Redford is steeds een kwaliteitsjongen geweest, maar in The Natural verliest hij zijn tijd voor een vrij matte en omzeggens nutteloze produktie, die ondanks zijn blauwe ogen niet heeft gerinkeld aan de respektievelijke kassa's. Begrijpelijk. The woman in red Teddy is een trouwe en keurige huisvader met twee kinderen. Hij wordt overdonderd door drie boezem vrienden die hem met hun avontuurlijke slippertjes konfronteren. Door één blik op een adembenemende vrouw, breekt ook voor hem de bom los. Wat volgt is een vrij uitvoerig maar mat verhaal van hoe ver een man wil gaan. Centen uitgeven aan de uitstekende muziek van Stevie Wonder is een veel beter idee. Aalst. The Terminator - Streets of fire - Woman in Red - The Bounty - Maria's Lovers - Thieves and Robbers - Gremlins - The Natural. Co nan, the destroyer Of de nieuwste avonturen van Jan Spier in dé jaren stillekens. Dendermonde. Conan - The Bounty - Karate Kid. Ghostbusters Op een kwade dag worden er in New-York spoken gezien, echte nog wel. Kan het dan ook anders dat de zopas opgeriohte firma «Ghostbusters» gouden zaken doet en de oproepen om hulp amper kan beantwoorden. Gelukkig komt alles na een apoca lyptisch schouwspel flink in orde, spoken weg en het volk gerust de straat weer op. Kolder, scienoe-fiction en horror zijn de hoofdingre diënten van deze pittige film, hoewel er aardig werd gegluurd naar het werk van Steven Spielberg. In Amerika woog deze film zeer zwaar door aan de kassa en was er meteen goed voor de grootste publiektrekker van het afgelopen jaar, voor Indiana Jones en Purple Rain. 8int-Niklaas. Ghostbusters - Dubble Trouble - Police Academy - Le Juymeau - Off Limits. Lokeren. The Bounty - Fanny Hill - Jacky Chan. Filmforum. Sint-Niklaas op woensdag 16 januari te 20.15 u. Zaal Selekt. Vroeger kon je lachen Film uit 1983 van Bert Haanstra Tien verfilmde kuraiefjes van Simon Carmiggelt uit het dagblad Het Parool (NL) die tot één avondvullende film werden gemonteerd, met de figuur van de schrijver als overbruggend element. Ben Baetens wie belang stelt in de ge schiedenis en de leefge woonten te Aalst. Dus woensdag 6 februari 1985 te 20 uur in 't Apostel ken te Aalst een V.V.F.- avond die belooft! En... let wel: deze maande lijkse vergaderingen zijn kosteloos en toegankelijk voor niet-leden. Iedereen is welkom! D.B. In 1982 werd door de v.z.w. Parochiale Werken Appels een boek uitgegeven met daarin de geschiedenis van de gemeenten Appels, Oudegem, Schoonaarde en Mespelare. Het boek was in feite een anastatische herdruk van de uitgave «Geschiedenis van de gemeenten der provincie Oost-Vlaanderen» geschreven door Frans De Potter en Jan Broeckaert. Die'publikatie dateerde van 1889 en verscheen in twee delen. Het eerste deel was gewijd aan Appels en in het tweede deel kwamen de gemeenten Mespelare, Oudegem en Schoonaarde aan bod. De heruitgave kende een dermate groot sukses, dat men zich verplicht heeft gezien een herdruk op de markt te brengen. Het boek, dat 300 fr. kost kan besteld worden bij de pastoor van Appels, e.h. Oste (21.14.33) of bij stadsbibliothecaris Gerard Beirens. Naast een beschrijving van de vier Dendermondse deelgemeenten, verfraaid met enkele tekeningen, is in het boek ook een biografische nota opgenomen over de auteurs Frans De Potter en Jan Broeckaert. Men vindt er ook een uitgebreide bibliografie in terug, evenals een aangename kennismaking met Westelinck, de man die in Appels werd geboren en zorgde voor de tekeningen. Deze laatste beschrijving is van de hand van de inmiddels overleden dichter en kaliograaf Alfons Lamb recht. Burgemeester Cool schreef het voorwoord. Dr. De Gruyterwedstrijd Annie M.G. Schmidt, Frederik Van Eeden, Simon Carmiggelt, Luc Verateylen, Gaston Dumez, Godfried Bomans, Paul Van Ostayen, Louis Verbeeck, Toon Hermans. Jos Ghysen. Ze waren niet lijfelijk aanwezig in de Sint-Niklase stadsbibliotheek, vorige zaterdagnamiddag. Hun kreativiteit werd echter vinnig voor het voetlicht gebracht Door enkele tientallen jongelui Het gebeurde n.a.v. de schiftingsproeven voor de dr. J.O. De Gruyterwedstrijd voor voordracht. Drie kategorieën of leeftijdgroepen. In de reeks 8 tot 12 jaar dienden zich 42 jongeren aan, bij de 12- tot 15-jarigen 26, in de serie 15 tot 18 jaar waren een tiental jongeren ingeschreven, met de meisjes zwèkr in de meerderheid. Het hoeft dan ook nauwelijks betoog dat het op één na allemaal meisjes zijn die op zondag 24 februari in Gent hun beste beentje zullen gaan voorzetten, of hun keurigste Nederlands zullen bovenhalen bij het opdissen van de verhaaltjes of gedichten. Ook zaterdag kwam elke voordrachthouder met én een gedicht én een prozastukje op de voorgrond. De jury bestond uit voorzitter en schepen van kuituur Daan Anthuenis, mevrouw De Temmerman-Viaene van De Melomanen, regisseur Miel Geysen en Dré Poppe, akteur-regisseur Luc Philips en voormalig diktieleraar De Bruycker. We legden alle kandidaten die in Sint-Niklaas aantraden en ook de jury (onderste foto) op foto vast. De bovenste opname is de eerste, jongste kategorie, 8 tot 12 jaar. de meest omvangrijke groep. Hier haalde Elise De Vliegher 85 procent en Ilse Goossens 83. Zij mogen naar de eindronde in Gent, in gezelschap van Wim Poeck (80 procent). Elise, Ilse en ook Griet Claus (82 procent) werden met een prijs van de stad Sint-Niklaas bedacht. By de tweede kategorie, 12 tot 15 jaar, tweede foto, prijzen van de stad Sint-Niklaas voor Leen Van Garsse, Hilde De Roeck en Kristel Verhelst. Ze behaalden respektievelijk 91, 90 en 84 procent. Sint-Niklaas vaardigt Leen en Hilde naar de Arteveldestad af. In de derde kategorie, 15 tot 18 jaar, won Isabel De Clerck het pleit met 88 procent. Ze mag ook in Gent aantreden. Isabel kreeg een prijs van de stad Sint-Niklaas en die werd ook toegekend aan Greetie Vercauteren (87 procent) en Kristel Van Meel (85 procent). W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 11