Tom Lanoy baggerboy Jean Ceelen toont kunst in Ter Dilft JONG KUNSTENAAR «Oscar» voor Verbroedering Grembergen Tentoonstellingen in het Waasland BRENGT MODERNE KUNST IN DEN BOOMGAARD Fotosekwenties van Antoon Dries in galerie Ecru 12 - 11.1.1985 - De Voorpost Als Lanoye er op 23 februari bij is op de poëziemani festatie in Sint-Niklaas, 's avonds of 's nachts, zal het lachen geblazen wezen. Tom wordt zo nu en dan dichter genoemd, of performer, of kabaretartiest. Hij wist de voorbije jaren het studentikoos-satiri- sche milieu met z'n gedachten en gedichten zoniet op stelten te zetten, dan toch te kruiden. Stel dat Tom Lanoy op die hoogkulturele bijeen komst in de schouwburg straks, geprangd tussen b.v. Anton Van Wilderode en José De Poortere, voordraagt uit z'n onlangs verschenen werkje «Bag ger»... Stad op stelten dan. groot schandaal! Maar overleefden de Wazenaren vorig jaar niet Toms «Jamboree»? Kutluurattaché Jan Bral zal wikken, en de selektiekommissie zal beschikken (of omge keerd). «Bagger» is het jongste produkt van de Sint-Nikla- zenaar. Samenraapsel van zgn. nep-limericks en advertentietjes, van kuituur- en puberteitsmijme- ringen. De jongeman prikt naar parastatale instel lingen, schikt versjes bijeen over tampons en foetus sen. Platvloers, ongetwijfeld. Kan je er close-rea ding op toepassen? Of closet-reading? Het zijn, vluchtige impressies zoals je die zou ver wachten op de moderne bescheurkalenders. Ze heb ben allerminst niveau. Maar dat zal wel de bedoeling zijn geweest. Vijftig paginaatjes «Bagger», bij Kritak verschenen, kosten 195 frank. Erg? Héél erg. Je hebt er die het verfoeien, je hebt er die het leuk vinden. Zo gaat dat in de wereld. (wv) Aalst. De Aalsterse Icartoenist Erick Monsaert stelt i derijen en tekeningen tentoon aan de Hopmarkt (a) T De Grembergse toneelkring snel tempo opvolgen. 1 «Verbroedering» zet het to- daverend lachsukses dij neelseizoen in met het on- Voor de akteurs van overtroffen blijspel «Oscar» broedering» de Franse auteur Clau- een uitdaging. Maar i. de Magnier. Een komedie regie van Eddy Baert die haar gelijke niet kent en zij zich zoals steeds bie| waarin de komische situa- der goed van hun ties zich in een biezonder kwijten Wie «Oscar» wil zien,!'- An moet op zaterdag 19 er. januari, op zondag 20w® nuari of op vrijdag 250"8- nuari met bekwame spnigii naar de zaal Uilenspiegdnt f Grembergen, waar agen 20.00 uur stipt het daarh opgaat. Men kan er dan in de v welijke rollen bewondef Huguette Siccard, Sim® Roels, Michela Fierens, Fanl< rarda Van Mele en Eli? v°°. Fierens. Zij krijgen J mannelijke tegenspel Herman Burghgrave, chael Fierens, Hu£ Baert, Chris Fierens !°r Wouter De Caluwé 6 Prc De toegang bedraagt ct" fr. Men kan plaatsen reP1" z veren op de volgende t®e de foonnummers: (fdeau 211178 (Edward M®1 Bondt. sekretaris), Lokeren. De katolieke harmonie was te gast in het Kultureel Centrum voor een fel g1 rt) 1*f 'o52/2w[ 80 gesmaakt kerstkoncert (polo) Baert) of 052/21.41.80 lokaal) Het portret in de schilderkunst (1900-1950) wordt in het stedelijk museum van Sint-Niklaas, Zamanstraat 49, belicht van 20 januari tot en met 10 maart. Het belooft een unieke overzichtsten toonstelling te worden met werken van onder meer Ernest Albert, Jean Brusselmans, Herman Courtens, Hipolytte Daèye, René De Lannoye, Georges Fonteyn, Werner Heyndrickx, Isidoor Opsomer, Walter Vaes, Ernest Welvaart, Rik Wouters. Olieverfschetsen en schetsen van beeldhouwers komen van 13 januari af aan bod irir het exlibris- centrum aan de Regentiestraat in Sint-Niklaas. Opening op 13 januari om 11 uur. De werken zijn van leerkrachten van de Sint-Niklase akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas: M.-L, De Cauwer, Fr. Du verger, V Neels, H. De Volder, U. Marin, K. Mechiels, U. Van Duyse, B. Van Dyck, A. Tersago en B. Wellens. Werken gemaakt in de ateliers van het lager secundair onderwijs aan de akademie voor scho ne kunsten van Sint-Niklaas worden van 11 januari af tentoongesteld in de tentoonstellings zaal van de Bank Brussel Lambert, O.L. Vrouw- plein 28 in Sint-Niklaas. Opening om 20 u., 11 januari. Toegankelijk tot 27 januari. Luc Meersman toont zijn abstrakte werken uit de periode '60-'75 in het gemeentemuseum van Tem- se aan de Kasteelstraat 16. Tot 13 januari toegan kelijk, op zaterdagen van 14 tot 19 en op zondagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u. Op afspraak (03) 771.15.90. Tot 14 januari stelt Eddy Verstichel zijn «Goden uit een blinde wereld» tentoon in Apostrhof, Apostelstraat in Sint-Niklaas. Alle dagen open vanaf 10 u. Tot 13 januari stelt fotogroep Cycloop tentoon in het kultureel centrum Ter Dilft in Bomem In de kalfac van het kollege in Sint-Niklaas loopt een tentoonstelling met de originele tekeningen waarmee Hugo Heyens de recentste dichtbundel van Anton Van Wilderode «Een tent van Tamari- na» illustreerde. De tentoonstelling is tot 31 januari toegankelijk op schooldagen van 8.30 tot 17 u. en op afspraak. In galerij De Nieuwe Tijd loopt een tentoonstel ling met foto's van Jef Smet: Danny's Bar. Prins Albertstraat 60 in Sint-Niklaas. Open van 12 tot 19 u., gesloten op maandag, dinsdag en op feestdagen. Hedendaagse grafiek wordt getoond in kunstga lerij Lindenhof aan het Kon. Astridplein in Bazel. Werken van bekende grafische, Belgische en buitenlandse kunstenaars zijn te bekijken van 13 januari af. Toegankelijk op zaterdag van 16 tot 18 u. en op zondag en feestdagen van 14 tot 19 u. Kunstgalerij De Vuyst in Lokeren brengt een tentoonstelling met schilderijen, akwarellen en tekeningen van Frans Masereel. Er loopt even eens een tentoonstelling met werk van Romain De Saegher en een met werk van Jan Burssens en Kurt Peiser. Al deze exposities lopen tot 14 januari. De galerij is open van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u., gesloten op dinsdag. Jean Ceelen, afkomstig uit Hamme, is een kunstschil der die nu reeds in het oog springt. Alhoewel zijn nog jonge verschijning, gewa gen zijn doeken reeds van een zeker vakmanschap. Jean liet zich van in zijn kinderjaren reeds inspireren door een familielid die ook schilderde en zijn eerste probeersels met olieverf da teren van zijn veertiende jaar. Negen jaar akademie zitten er op voor Ceelen, wat zeker niet te onderschatten is. Doch hij heeft zijn per soonlijkheid weten te bewa ren. Zijn eerste zoeken zet er de kunstenaar toe aan om al vlug over te stappen naar de definitieve stap van het kunstschilderen. Hij bezit duidelijk een sterke kleuren- beheersing. Na jarenlang zoeken en testen heeft Cee len zich een techniek eigen gemaakt. Het is juist dit genre van schilderen dat hem een zekere allure geeft. Zijn oeuvre blijft een poëti sche uitdrukking uitstralen. Het is 5 jaar geleden dat Jean voor het eerst naar het publiek toe trad met zijn werken en dit gebeurde eveneens te Bomem in het Cultureel Centrum. Intus sen heeft deze kunstenaar een lange weg afgelegd. Niet een weg van vele le vensjaren, doch van grote ondervinding. Zijn eeuwig taat hebben opgeleverd. Ook de schilderingen met een electrisch binnenlicht effect verlenen de werken de eigenheid van de kunste naar. Zijn visie en fantasie in het kunstwerk geven aan Ceelen de waardigheid van een kunstenaar die zeker in de toekomst nog van zich zal laten horen. Voor de Bornemse kui tuurkring is het zeker een pluspunt om een dergelijk kunstenaar kansen te geven in een tentoonstellings reeks. Niettegenstaande het bar slechte winterweer waren toch heel wat mensen die de koude en de sneeuwval had den getrotseerd en zich naar de vooropening hadden be geven om zich met de wer ken van de jonge kunste naar te konfronteren. Cee len wordt regelmatig gese- lekteerd voor grote tentoon stellingen, wat zeker be wijst dat er toekomst in deze kunstenaar schuilt. Wie wil kennis maken met het werk van Ceelen kan nog terecht in Ter Dilft tot en met 13 januari 1985. Zeker een aan- radertje. Tijl zoeken naar vernieuwing geven aan zijn doeken e eigenheid. Zo zijn er de ceo- lagedruck-techniek die veel tijd in beslag nemen doch na een lang experimenteren toch een ongelooflijk resul- Luc Mathys, een nog onbe kende naam in de wereld van de kunst maar toch reeds een ervaren talent. Dit konden we vorige zondag, 6 januari, zelf ontdekken in het foyer van theaterzaal Den Boomgaard te Bomem. Geen inleiding met een spreker, geen welbespraak te attenties, maar een een voudige jongeman stopte ons een papiertje in de hand waarop enkele persoonlijke gegevens vermeld stonden. Enkele nota's bestemd voor de persmensen die ons moesten wegwijs maken in de mogelijkheden die Ma thys in de toekomst op artis tiek vlak te bieden heeft. Zo kunnen we er uit opmaken dat Luc 4 jaar grafiek heeft gestudeerd waarbij hij en kel de schilderkunst heeft beoefend. Aanvankelijk gouache om daarna over te stappen naar de olieverf. Deze scholing volgde hij aan het St. Lucas Instituut te Gent waar hij onderricht kreeg van Raf Coorevits. Dat Mathys niet zo maar de eerste de beste is blijkt uit het feit dat hij laureaat werd in de prijs voor schilder kunst van de stad Ninove in 1983. Hij deed ook reeds mee aan een groepstentoonstel ling in Gent (1082), stelde tentoon in Galerij «De Nieu we Tijd», te St.-Niklaas ('83) en in het Gemeentemuseum te Temse (1984). Hij werd tevens geselekteerd voor de Provinciale prijs Plastische Kunsten van de Provincie Oost-Vlaanderen in 1983. Zijn werken zijn zeer expres sionistisch en recent. De oudste dateren van 10 maanden terug. Van het oeuvre van Mathys kan men zeggen dat ze zuiver piktu- rale expressies zijn, breed van opzet, sterk koloriet en geven de indruk snel en tref zeker te zijn gemaakt, j Luc Mathys is een ge!, Temsenaar die uit naar Gent, maar intt toch een Waaslander ven is. Wie zich interes is in het werk van dezejviss zeer jonge kunstenacnj^j terecht in Den Boomif* tot en met 27 januari 'K Luc is een Idealist omdf aandurft om als kunsti. der zijn brood te verdie! Hij wil zich uitsluitend g leggen op de schildeihan omdat het voor hem zijgei ven betekent. ey ii Tijdens de opening van de tentoonstelling van Jean Ceelen (EVR) Sint-Niklaas Fotogalerie Ecru, Regentiestraat 51 in Sint-Ni- klaas, opent het jaar met een tentoonstelling van de fotosekwenties van Antoon Dries. Ze hangen er te kijk tot 28 januari. Eén van de fotoreeksen gen we komposities te zien heeft wat tuinmeubilair, waarin strukturen een pri- twee witte tafeltjes en een mordiale rol spelen. Tegels witte stoel, alles naast el- worden abstrakte vierkan- kaar opgesteld, als motief, ten, van elkaar gescheiden De dingen werpen in de eer- door scherpe, rechte of ge ste foto een scherpe scha- broken, brede of smalle lij- duw op de vloertegels af. De nen. Daarop al dan niet het tweede foto herhaalt dezelf- schaduwspel van bijvoor de kompositie van tafeltje, beeld een gekrulde tafel tafeltje, stoel, maar dan wel poot. Gewoon een stuk onder een zwakkere zon ge- krantenpapier of een servet fotografeerd. Weinig of kunnen voor Antoon Dries geen schaduwvorming dus. interessante bronnen van Antoon Dries laat het in de fotografische inspiratie daarop volgende foto's aan zijn. Dat toont hij in twee de schaduwen over om het andere zwartwitreeksen verhaal van de objekten De galerie is open op vrij- fragmentarisch te vertel- dag van 18 tot 21 u., zater- len. De twee verschillende dag van 14 tot 18 u. en van situaties, de fel en de matig 21 tot 24 u., zondag van 14 belichte, stelt hij telkens tot 17 3. en maandag van tégenover elkaar. 14 tot 17 u. In twee toontrappen krij- K.L. In galerie De Nieuwe Tijd te Sint-Niklaas stelt Stekenaar Jef De Smet foto's tentoon (Iv) In galerie Ecru te Sint-Niklaas kan je fotosekwentie, Antoon Dries gaan bekijken (Iv) Juliaan Maerivoet tijdens zijn voorstelling van de kunstenaar. Broer Karei (Schepen van Kuituur) en de kunstenaar luisteren aandachtig (EVR) Antoon Dries toont zijn fotosekwenties in galerie Ecru aan de Regentiestraat 50 in Sint-Niklaas. Tot 28 januari toegankelijk. De galerie is open op vrijdag van 18 tot 21 u., zaterdag van 14 tot 24 u., zondag van 14 tot 17 u. en maandag van 14 tot 16 u. Gordon Matta-Clark is de titel van een tentoon stelling die op 19-20 en 26-27 januari doorgaat in de GA, Kasteelstraat 21 in Waasmunster. Vanaf '72 had Gordon Matta-Clark in Europa en in de Verenigde Staten een twintigtal uitzonderlijke architekturale beeldhouwprojekten gerealiseerd. De beschikbare gebouwen, waarin zijn interven ties plaatsgrepen, waren meestal bestemd voor afbraak. Foto's en films en soms uitgesneden vormen zijn dan ook de enige getuigen die het nadien verdwenen projekt kunnen dokumente- ren. Op zondag 20 januari, 11 u. wordt in de GA dan nog de film Office Baroque, een project van Gordon Matta-Clark vertoont. Om de Lokerse kunstenaars te stimuleren, kan gratis geëxperimenteerd worden in de foyer van het nieuwe kultureel centrum aan het Kerkplein in Lokeren. Zowel individuele als groepstentoon stellingen kunnen maximaal één maand duren. Inlichtingen op het sekretariaat van het kultu reel centrum, Torenstraat 1, tel. 091/48.28.05 - 48.72.62. Eveneens in Lokeren loopt er een tentoonstelling met werk van kunstschilder Joost Van den Eyn- de in het BAC-agentschap, Poststraat 2. Open tijdens de kantooruren of permanent in zijn atelier, Oude Bruglaan 2.

De Voorpost | 1985 | | pagina 12