Week van de Immigrant te Aalst Bevolking daalt nog in Erpe-Mere Geen geschenken meer in Erpe-Mere Jan Caudron steeds verder aktief AKTIE «VREDESEILANDEN»: 11-12-13 januari 1985 J.V.S.-Kern Sirius Aalst schreef kursus sterrenkunde Vereremerkten van de L.S.W. Aalst Werken in Meldertse kerk 2 r 11.1.1985- De Voorpost Kamerlid-Quaester Jan Caudron toonde zich ook de laatste periode zeer aktief op het parlementair vlak. O.m. over het taalevenwicht op «Buitenlandse Betrekkingen» waar hij het niet neemt dat een Vlaming een vermeend onevenwicht in de diplomatie wil herstellen daar waar in andere departementen waarover Leo Tindemans de voogdij heeft het echte oneven wicht zwaar in het nadeel van de Vlamingen uitvalt. Zo bij Buitenlandse Handel en nog erger in de ABOS. Ook bij het Rekenhof waar Caudron een amendement zou indienen om het boni van Geel en Rekem in te schrijven op de Vlaamse begroting en het tekort van Doornik en Bergen ten laste te leggen van de Franse Gemeenschap. Dit nadat kamervoorzitter Defraigne er door Rekenhof-voorzitter Van de Velde, een Meldertenaar, was op gewezen dat er een ernstige overtreding van de wetten op de staatshervorming te merken is op de begroting 1985 van Volksgezondheid door een Waals tekort van 80 miljoen te doen dragen door de nationale schatkist en aan de Vlaamse Gemeenschap een overschot van 42 miljoen te ont trekken. Bij de bespreking van de begroting van Volksgezondheid stelde hij verder dat veel patiënten die in psychiatrische instellingen verblijven wel begeleiding doch niet te dure medische omkade ring nodig hebben. Hij vroeg de middelen om gedurende een jaar een experiment met begeleid wonen optimaal te laten werken waaruit dan beleidskonklusies zouden kunnen worden getrokken. Voor 50 patiënten en 4 personeelsleden is 4 miljoen nodig. Het RIZIV zou dan meteen 21 miljoen besparen. Indien de helft van de overtollige psychiatrische bedden afgebouwd wordt (2.000) kan ruim een miljoen bespaard worden. Wat betreft de slachthuizen wijst hij op een ontstellend gebrek aan hygiëne en ook de keuring beantwoordt vaak niet aan de normen. Wat dan aan de EEG-vereisten niet voldoet en de EEG-stempel problematisch maakt. Van de 25 door EEG- ambtenaren bezochte instellingen beantwoordt er geen enkele aan die normen. Wat betreft het anti-gif-centrum zou een degelijke permanentie slechts mogelijk zijn mits de aanwerving van 2 supplementaire geneesheren. Wat dan betreft zijn werk als VU-fraktievoorzitter in de Aalsterse gemeenteraad, wijst Caudron er op dat hij inderdaad schepen Bogaert van manipulatie heeft beschuldigd in de zaak van het OCMW-Labo. Waarvan akte. L.H. In samenwerking met het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap (Culturen worden Buren), de Provinciale Dienst voor Sociale en Economische Aangelegenheden, het stadsbestuur Aalst, de stedelijke adviesraad voor vreem delingen, de ambassades van Marokko en Turkije, de Marokkaanse en Turkse gemeenschappen, Oxfam-We- reldwinkel en het Vlaams Overlegorgaan woonwagen- werk, wordt te Aalst van vandaag vrijdag 11 tot en met vrijdag 18 januari de «Eerste Week van de Immigrant» georganiseerd met volgend welgevuld en gevarieerd pro- Maandag 14 januari 1985 9-12/14-17 uur: Doorlopen de tentoonstelling in de bel fortzaal. Dinsdag 15 januari 1985 9-12/14-17 uur: Doorlopen de tentoonstelling in de bel fortzaal. Woensdag 16 januari 1985 9-12/14-17 uur: Doorlopen de tentoonstelling in de bel fortzaal. 14 uur: 14 uur: Kindema- middag. De Marokkaanse en Turkse kinderen nodigen uit om met hen de tentoonstelling te be zoeken. Aansluitend filmvoorstelling - frisdrank - versnaperingen. Donderdag 17 januari 1985 9-12/14-17 uur: Doorlopen de tentoonstelling^ in de bel fortzaal. Vrijdag 18 januari 1985 9-12/16-19 uur: Doorlopen de tentoonstelling in de bel fortzaal. 19 uur: Slot van de «le Week van de Immigrant». Muziek - Volksdans. Trekking van vliegtuigticket naar Marokko. Trekking ,van vliegtuigticket naar Turkije. Aalst. Kerstfeest bij de PW vrouwen in Aalst (a) r kort dagelijkse jg| De hongerbeelden en de stervende mensen in Ethiopië waren tot taferelen op ons televisiescherm. Helaas blijft de situatie in verschillende Afrikaanse landen, vooral in de Sahellanden, voorlopig allesbehalve rooskleurig. De droogte in de Sahel maakt het de bewoners uiterst moeilijk. En toch zijn er mogelijkheden. Zo'n mogelijkheid wordt door VREDESEILANDEN aangegrepen, om samen met de 25.000 mensen, die de streek van Yalogo in Boerkina Faso (vroeger Opper- Volta geheten) bewonen, iets te veranderen aan de situatie. Met kleine en bescheiden middelen tracht VREDESEILANDEN een ontwikkelingsproces op gang te brengen. Twee jaar reeds begeleidt VREDESEILANDEN initiatieven op landbouwgebied. Stapsge wijze leren de boeren om aan irrigatielandbouw te doen, door het water van het Yalogo- meer op hun akkers te brengen. In een plaatselijk atelier worden technici opgeleid, die voortaan het landbouw-alaam, ezelskarretjes en pompen kunnen onderhouden en herstel len. Mensen leren putten graven, die drinkbaar water in de dorpjes brengen. Om het analfabetisme te bestrijden worden 's avonds kursussen gegeven voor mannen en vrouwen, die willen leren lezen en schrijven. Een ongelooflijke toeloop! Voedselvoorziening, vorming en scholing, hygiëne en gezondheid, technische ondersteu ning... het zijn allemaal sleutelwoorden, waarrond VREDESEILANDEN iets tracht te doen. VREDESEILANDEN heeft tot doel: de mensen de kans te geven zelf hun lot in handen te nemen. Dat kan, ook in de barre en moordende Sahel. VREDESEILANDEN doet een beroep op onze solidariteit, om de 25.000 mensen in Yalogo een kans te geven op een zelfstandig, menswaardig bestaan. Op 11-12-13 januari 1985 houdt VREDESEILANDEN haar jaarlijkse campagne in geheel Vlaanderen, Tijdens dit weekend zullen U op vele plaatsen bouwsteentjes en stickers te koop worden aangeboden. Wie als vrijwilliger wil meewerken, kan zich opgeven bij Mevrouw Thoolen, tel.: 053- 703849. Vrijdag 11 januari 1985 19.30 uur: Opening van de eer ste week van de immigrant met aansluitend receptie. 20.30 uur: Marokkaanse en Turkse gastronomie - proeven van wijnen (belfortcrypte). Stemmingsmuziek gebracht door de groep Cior (Andalou- sische muziek). Turkse volksmuziek gebracht door de groep Sensoz. Doorlopend degustatie van Marokkaanse en Turkse spe cialiteiten op de Grote Markt (tenten). Zaterdag 12 januari 1985 14 - 18 uur: Doorlopende ten toonstelling in de Belfortzaal. 18 uur: Marokkaanse en Turk se gastronomie - proeven van wijnen (belfortcrypte). Vanaf 20.30 u.: Marokkaanse volksmuziek en dans: optreden van de groep El Mawahib. Turkse volksmuziek en dans: optreden van de groep Guldali. Doorlopend degustatie van Marokkaanse en Turkse spe cialiteiten op de Grote Markt (tenten). Zondag 13 januari 1985 10-12/15-18 uur: Doorlo pende tentoonstelling in de belfortzaal. Aalst. Het afgeladen vol fietsenrek aan het Aalsterse station (a) In het jaarverslag van de gemeente, dat loopt van september 1983 tot september 1984, zijn heel wat interessante gegevens over het reilen en zeilen van ons dorp te noteren. Opvallend is dat de bevolking opnieuw teruggelopen is en dat het aantal met 131 eenheden gedaald is met als gevolg dat men einde 1983 in Erpe-Mere nog een bevolking had van 18.753. Het belangrijkste verschil wordt teweeggebracht door de verschuiving van in- en uitwijking, nl. 561 inwijkelingen tegenover 659 uitwijkelingen. Ook het sterftecijfer overtrof dit der geboorten (244 en 211), een faktor die uiteraard meehielp bij de daling van het eindgetal; ook werden 143 huwelijken afgesloten en 30 echtscheidingen genoteerd In het kader van de Jongerenvereniging voor Sterrenkun de, d.i. de jeugdafdeling van de Vereniging voor Sterren kunde, zijn jongeren aktief die zich interesseren voor sterrenkunde en/of ruimtevaart. Een JVS-kern zoals Sirius-Aalst vortm een plaatselijk samenwerkingsverband binnen hetwelke die jongeren kunnen samenwerken en hun hobby beleven. Sirius be staat nu reeds ruim twaalf jaar en vormt organisatorisch een onderceel van het jeugdcentrum 't Satellietje. Zopas stelde de vereniging een kursus sterrenkunde voor beginners aan het publiek voor. Iedere zaterdag te 14 uur ko- ruimtevaart. Sinds kort kun- men de Sirius-leden samen in nen de leden er zich ook ver- hun lokaal, Kapucijnenlaan 9-5 trouwd maken met informatica in Aalst. Het zijn jongens en en dat met behulp van een meisjes uit heel Aalst en om- eigen microcomputer. In het streken. Hun leeftijd varieert verleden werden ook in Aalst van 12 tot 19 jaar. Het zijn en omgeving meermaals ten- amateurs die belangstelling toonstellingen en spreekbeur- hebben voor sterrenkunde of ten met sterrenkijkavonden ruimtevaart en hun hobby voor verzorgd. Ook deelname aan hun plezier bedrijven. Daar de nationale sterrenkijkdag wordt telkens een uiteenzet- staat steeds op het jaarpro- ting gegeven over een aktueel gramma, tema in de sterrenkunde of Siriusleden hebben nu ook een kursus samengesteld: «Kui Sterrenkunde voor Amateun in zeven lessen». Op 140 pag na's staat alle basisinformatie over ons zonnestelsel, melkweg en de kosmos, even als over waarnemingsinstnT menten en dergelijke. Er geen sterrenkundige voorketf nis vereist om de kursus t' begrijpen. Het boek kost 200 fr. Wie belangstelling heeft vo« deze dergelijke introduktie of de sterrenkunde en de ruimte vaart is hartelijk welkom of één van de volgende zaterdag namiddagvergaderingen va Sirius in het klublokaal. Voc71 bijkomende informatie over dj- kursus of over de vereniginr kan men steeds terecht bij Kt"~ rin Ghyssens, Vrijheidsstraf- 45 9300 Aalst, tel. 05J,IJ 21.48.16. D.F| Het dichtst bevolkt is nog al tijd de deelgemeente Mere met 9,18 inwoners per ha., gevolgd door Burst met 8,23 en vervolgens Erpe met 5,44 en Bambrugge met 5,41. In Erpe-Mere verblijven ook 118 vreemdelingen waarvan het meest Nederlanders en Ita lianen, gevolgd door Fransen en Spanjaarden. Het gemeentelijk lager onder wijs telde in totaal 407 leerlin gen van wie 85 kleuters; er zijn 308 jongens en 99 meisjes. De werkloosheid daalde met 184 eenheden en werd terugge bracht tot 1213 waarbij de deelgemeente Mere (394) en Burst (176) het meest getrof fen zijn. De brandweer verleende voor al tussenkomsten voor het ver delgen van wespen maar ook voor schouw- en zelfs meerde re woningbranden werden ze opgeroepen. Volgens de laatste telling van het Nationaal Instituut voor Statistiek bezit Erpe-Mere nog 1478 ha kultuurgrond, dit op een totale oppervlakte van 3.402 ha Hiervoor staat Aai- gem aan de kop met 572 ha en Erpe en Mere staan ongeveer op gelijke hoogte, respektieve- iijk 300 en 294 ha. Het bedrijfsleven wat het industrieterrein betreft breidt zich ondanks de krisis nog altijd uit. Een definitieve vestiging van het voedingswa- renbedrijf Aldi, werd trou wens de grootste inplanting en biedt een ruime tewerkstelling. Intussen is men ook bezig met de opbouw van E.T.B.S., een studiebureau met opleidings centrum voor installateurs van Korrugal-produkten. Verder voorziet men nog de vestiging van twee nieuwe bedrijven wat het aantal op 18 zou brengen. Als bijzonderste prestaties van de dienst openbare werken kunnen aangestipt worden de verschillende verbeterings- en uitbreidingswerken aan het waterbedelingsnet, het verlich- tingsnet, de rioleringen en de buurtwegen. De begroting voor het dienstjaar 1985 is wel in evenwicht en vertoont zelfs een boni van een paar miljoen maar dit heeft toch heel wat gecijfer gevergd waarbij minder JV populaire besnoeiingen moesten doorgevoerd worden. Men kan zich wel beroepen op het stagneren van de belastingen maar toch werden er nieuwe in het leven Filmavond in More 8eroePen zoa,s deze 8ele8d op wapens en schroot. Het gemeentebestuur heeft bijdrage met een kwart ver- In het kader van de filmcyclus heeft op vrijdag 5 januari a.s. de volgende filmavond plaats in het ontmoetingscentrum van het ex-gemeentehuis Mere. Misschien toevallig, maar men vertoont de film Vrijdag van Hugo Claus. Na de vertoning is er bovendien de mogelijk heid om aan een soort forum gesprek deel te nemen vermits er een nabespreking van deze film voorzien is. JV Op de nieuwjaarsreceptie van het LSW, de Liberale Sociale Werken, bood volksvertegenwoordiger Willy Van Renterghem de traditionele wensen aan aan het personeel van de LSW, het medisch korps en personeel van de polyklinieken, aan politieke mandatarissen en bestuursle den waarbij op politiek vlak de balans werd opgemaakt van de liberale inbreng bij de regeringsdeelname en een prognose werd gemaakt naar de toekomst waaruit dan gekonkretiseerde beleidsopties groeien. Waarmede in 1985 dan naar de kiezer wordt gegaan. De stembusuitslag zal dan bepalend zijn voor de toekomst. Balans Positief noemt spreker de ver beterde konkurrentiepositie van de bedrijven, de verbete ring van de konjunktuur die leidde tot herstellend vertrou wen qua investering, de moge lijkheid tot het voeren van een beter tewerkstellingsbeleid, fiskale ontlasting via de deku- mulregeling en fiskale stimuli naar de bedrijfswereld toe en tenslotte de sanering van de openbare financiën. 1985! Voortgebouwd moet worden dit jaar en de volgende jaren met inachtname van volgende opties: verminderen van de lastendruk op de aktieve be volking volgens een meerja renprogramma, verdere af slanking van de overheidsuit gaven door strukturele sane ringen en bezuinigingen en verdere versoepeling van de talloze reglemente-ringen en remmende formaliteiten Eretekens Vijf personeelsleden van de LSW werden vereerd met het ereteken van de arbeid eerste hierbij zowat de lijn gevolgd die door het provinciebestuur gesuggereerd wordt, nl. een reeks besparingen doorvoeren om de krisis tegen te gaan met als gevolg dat het minst nood zakelijke uit de begroting ge weerd wordt of drastisch ver minderd. Opvallend voor Erpe-Mere is dat vooral de sektor «Volks ontwikkeling en Kunst» zwaar getroffen is. In de tak van de sport blijven de onderhouds kosten stabiel of stijgen licht jes doch de werkingskosten worden met een derde vermin derd of zelfs gehalveerd. Ook de jeugdverenigingen worden minder bedeeld want van de openbare biblioteek is reeds minderen. De sportverenigin gen zullen ook naar bijkomen de middelen moeten uitkijken want van de 370.000 fr. vorig jaar staat voor hen op de be groting nog een bedrag van 210.000 fr. ingeschreven. Kunst is uit den boze want de post hiervoor komt in de be groting niet meer voor. Ook al zijn dit maar ramingen, toch mag men praktisch met zekerheid zeggen dat de kui tuur en de sport in Erpe-Mere zeker niet bevoordeligd zijn, laat staan in de watten gelegd. Biblioteek Het al dan niet starten met een 104.000 fr. verleden jaar v lang en dikwijls ter sprake ge- ziet men voor 1985 nog slechts wecst. Uiteindelijk werd de 78.000 fr.; de instellingen voor knoop toch doorgehakt en vrijetijdsbesteding zullen nog heeft men de nodige bedragen 34.000 fr. en het socio-kultu- voor de werking ervan in de reel vormingswerk mag nog begroting van 1985 opgete- 270.000 fr. verdelen, wat op kend. Voor de administratieve een vermindering van 90.000 werkingskosten is een bedrag fr. neerkomt. De toelage voor uitgetrokken van 50.000 fr. en de gemeentelijke kulturele slechts het dubbele voor de raad wordt gehalveerd en men aankoop van kollekties ei) nog bekomt nog 25.000 fr.; de ar- eens evenveel voor de verzor- tistieke kunstenaars zullen het ging ervan. Voor de aankoop met 120.000 fr. 30.000 fr.) van biblioteekekonomisch ma- moeten rooien, terwijl het kur- teriaal heeft men een bedrag susfonds volledig geschrapt van 200.000 fr. geraamd, werd. Evenmin worden nog Hopelijk is dit maar een begin toelagen in geld aan jubilaris- want om een biblioteek uit te sen toegekend, terwijl de va- bouwen naar wens en volgens derlandslievende verenigingen de behoeften van de lezer zal ook moeten inleveren en nog er heel wat meer nodig zijn 20.000 fr. toegestoken krijgen, ondanks er een startkollektie Voor de 11 juliviering is nog reeds voorhanden is, maar 15.000 fr. voorzien en ook de waarvan een gedeelte zal moe- paardenommegang ziet zijn ten afgevoerd worden. Het zal echter aan de bibliotckaris lig> gen om er, met de middelet waarover men beschikt, de po®* vere middelen, toch iets van tf®r maken en vooral de inwoneq van Erpe-Mere opnieuw te «lc'f ren lezen». c Eredienst De overdrachten van allr~J kerkfabrieken van de deelgc-jjjf meenten samen worden on I.758.833 fr. geraamd met uitl zondering van Mere waarvo< een nihilstatus aangeduid i» Nochtans ware het niet over, dreven ook hiervoor t drag te voorzien vermits pastorij een goede beurt nodi^ heeft en er nog twee kapelle^ tjes moeten heropgebouwd, worden. Andere kerkfabrie?? ken hebben elk jaar heel waf nodig terwijl deze van Men praktisch nooit iets vraagt. jer Zelfs de protestantse kerr krijgt nog een bedrag var, II.314 fr. op de raming. e f Huisvuil p® Het ophalen van huisvuil docf gespecialiseerde Firma's kosj,1 aan de gemeenschap heel wa geld. We leven in een tijd d#T men huisvuil «fabriceert» zo dat het niet meer is zoals toei^ j men slechts weinig afval hafi^ die bovendien nog organised was en bijgevolg kon gebruik^,, worden als meststof. Nu zitten we geplaagd met at)u| lerlei wegwerpverpakkingen die wij betalen om aan te kontjf pen en nog eens om kwijt t raken. De gemeente heer:' voor dit jaar een raming gt.n maakt dat de ophaling van ht huisvuil 6.250.000 fr. zou ko^ ten terwijl voor het stortejj daar nog eens twee miljoc bijkomt. Aan de lezer nu ol te overwegen of zijn geld goe^ of slecht gebruikt wordt. jrK Ernie! Van den Berghe (1926), in dienst bij LSW sinds 1949 te Zottegem als uitbetaler en bo- de-geldophaler te Strijpen, TW-ondervoorzitter Zotte gem, gemeenteraadslid sinds 1958 en 25 jaar bestuurslid PTHI. Herman Holderbeke (1932), magazijnier, spoorlegger en sinds 1954 bij LSW te Aalst en te Zottegem, lid van het Uit voerend Comité van het Mu- tualiteitsverbond Oost-Viaan- deren en hulpsekretaris van het Verbond der Liberale Mu tualiteiten Oost-Vlaanderen, lid van vele verbonden in de gezondheidssector en be stuurslid van PW-verenigin- gen. Fraas Barrez (1935), in dienst Aalst. Nieuwjaarsreceptie in het LSW met volksvertegenwoordiger Van Renterghem, Diane D'Haeseleer en gemeenteraadslid Alois Adriaenssens (a) g, bij LSW sinds 1952 in de tak dienstbetoon, specialist in pen sioenaangelegenheden en ge zinsvergoedingen, muzikant bij de «Oude Garde», sekreta- ris van PW-Hofstade en be stuurslid van talrijke politieke, kulturele en sociale vereni gingen. Louis Van Houdenhove (1925), in dienst van LSW sinds 1954 en bode-bijdrageophaler te Aalst, aktief in PVV-Aalst, penningmeester van Wijkklub Schaarbeek en lid van «Oude Garde» en «Voor Taal en Vrij heid». Pierre Troch (1920), in dienst bij LSW sinds 1958, verant woordelijk voor PW-kanto- naal, lid van het uitgebreid PVV-bestuur en van het dage lijks bestuur kanton Aalst, se- kretaris van wijkklub Schaar beek, voorzitter van de gepen- sioneerdenbond «Saf» en hou der van een aantal onderschei dingen in de nationale orden. Tot in 1965 politiek mandataris in de C.O.O. Lede. De vereremerkten werden sa men met hun echtgenote in de bloemen gezet en mochten een geschenk in ontvangst nemen. LH Wetsvoorstel «Nols» in Aalst verworpen N.C.M.V.-voorzitter schepen Etienne Bogaert meldt dat bestuur en leden van het N.C.M.V.-Aalst, in vergadering samengekomen, het wetsvoorstel «Nols» verbandhoudend met de afschaffing van de winkelsluiting en de wekelijkse rustdag hebben onderzocht. Het N.C.M.V.-Aalst protesteert met klem tegen dit voorstel omdat de beslissing vroeger genomen werd op verzoek en voor de ganse middenstand gerealiseerd werd. LH l Nu Meldcrt een nieuw kerkhof Het orgel is aan restauratie heeft aan de Langeweg en de en ook het schilderij «De V« lange weg die diende te wor- rijzenis« van Kasper I den afgelegd vooraleer de ou- Crayer, het paradestuk vani de kerkhofmuur hersteld ge- parochiekerk moet dringeC-, raakte voorbij is heeft pastoor een deskundige beurt krijgen André Degrez met de Wat betreft de parochiale stfUn kerkraad onder voorzitter- 1984 deelde de pastoor meiOjj: schap van Hilloné Van Brempt dat er 23 doopsels waren wat™ heel wat plannen. van 12 jongens, 40 vormeli™ Het herschildcren van het koor gen, 17 huwelijken ingezegeL van de Sint-Walburgakerk zal te Meldert en 23 overlijde' eerlang gebeuren en gehoopt waarvan 13 wordt dat daarna de hele kerk een valabele beurt krijgt. Pri|

De Voorpost | 1985 | | pagina 2