Wase Socialisten porren interkommunale aan tot verzet i.v.m. Grote Ring Hamme gaat toeristische bezienswaardigheden bewegwijzeren Moeiteloos de Schelde over Breuk bij metaalbond PN1B gelijmd De verzekerde aannemers Lege karretjes in Sint-Niklaas Gespreksavond afgelast A. Nelissen, nieuwe rektor van bedevaarts oord Moerzeke 6 - 11.1.1985 - De Voorpost kader van dtWa de Sint-Niklaoie' richting Hamme. Zowel omliggende steden en geJar' ten, als in groot-Hammejna Het ekonomisch nut van de Grote Ring weegt niet op tegen de nadelige gevolgen voor het reeds zo geteisterde Wase Leefmilieu. Dat zegt het arrondissementsbestuur van de SP-Waasland in een rapport dat zondag 6 januari naar voren werd gebracht door Robert De Greyt, voorzitter van de verkeerswerkgroep. De Wase socilalisten zijn van oordeel dat het Waasland zich in de strijd tegen de Grote Ring geen enkele aarzeling kan veroorloven. Ze verzoeken de Interkommunale van het Land van Waas dringend, het Wase ongenoegen op dat stuk te gaan vertolken bij Antwerpse, gewestelijke en nationale instanties. Bij de SP konstateert men dat men zich in het Waasland vrij wel unaniem tegen het projekt kant. Heel wat organisaties, partijen, gemeentebesturen en parlementsleden manifesteer den dat al ondubbelzinnig. De SP-Waasland bespeurt een mogelijke link van Grote Ring naar Liefkenshoektunnel toe, of omgekeerd. De instanties in Brussel wordt de wenk gege ven dat de privé-exploitatie van die oeververbinding géén voorwendsel mag worden voor de aanleg van de Grote Ring. Miskleum Men weet dat de aanleg van de Liefkenshoektunnel het fiat kreeg van de regering (zie De Voorpost van vorige week). De investeerders (privéonder- nemingen) mogen tolgelden vragen in ruil voor hun finan ciële inbreng. Volgens de Wa se socialisten zet de invoering van tolgeld de klok tientallen jaren terug. Tegelijk vindt SP- Waasland het ondoordacht dat de tunnel wordt aangelegd zonder dat daarbij een koker voor de spoorweg wordt voor zien, zulks is volgens de Wase socialisten zowel ekonomisch als ekologisch een grove miskleum. Terwijl het arrondissements bestuur van de SP de socialisti sche mandatarissen binnen de interkommunale opdroeg, de leiding van die instantie te in terpelleren over de te volgen taktiek omtrent de Grote Ring, werd naar dezelfde in terkommunale toe een impuls uitgestuurd met betrekking tot de rijksweg 10. Ook in deze aangelegenheid moet, aldus de Wase SP, de Interkommunale van het Land van Waas haar rol «op een meer aktieve ma nier» vervullen. In die mate dat de intergemeentelijke een forum zou vormen voor open dialoog tussen de betrokken bevolking enerzijds en de Wa se en nationale beleidsverant woordelijken anderzijds. Met «de betrokken bevolking» wordt bedoeld de mensen die in Stekene, Sint-Pauwels en omgeving wonen. Met name in Stekene protesteert men volop tegen «al te grootschalige be doelingen van het ministerie van openbare werken», zo heeft senator Pros Matthys on langs nog tijdens een debat in die gemeente kunnen ervaren. Volgens de SP-Waasland mag de aansluiting van de rijksweg Het konflikt dat in december ontstaan was bij de socialisti sche metaalvakbond PMB is bijgelegd. Spilfiguur in deze materie was/is René Stroobant, sekretaris van de Wase metaalbond. Het kwam zoals uitgebreid gemeld in De Voorpost tot een breuk tussen het Waasland en de Antwerpse koepelorganisatie, met als resultaat dat de Wase afdeling zich autonoom verklaarde. De hele socialis tische beweging van het Land van Waas stelde zich toen solidair op met de Wase «dissidenten». René Stroobant, die eigenlijk geschorst was, mag nu in funktie blijven. En de Wase PMB gaat voortaan afhangen van de Oostvlaamse koepel. De Wazenaren krijgen dus hun zin. 60 met de Sint-Niklase binnen ring géén eindpunt betekenen. Dat zou de leefkemen van Sint-Niklaas, Sint-Pauwels en Kemzeke nog méér belasten. Binnen dit kader moet volgens de SP een evenwichtige oplos sing worden nagestreefd. Uit het rapport De Greyt is nog gebleken dat het openbaar vervoer aan impakt inboet, ten voordele van het privé-ver- voer. Ook de spooorinfra- struktuur boet relatief aan be lang in. En het vervoer van gevaarlijke produkten neemt een steeds belangrijker plaats in, met alle gevaren vandien. Karwats Op de jongste vergadering van de SP-Waasland werd ook aan dacht besteed aan het gemeen schappelijk standpunt van de Wase bediendenvakbond t.a.v. de sociale herstelwet. Van enige afbouw van het be diendenstatuut willen de syndi- katen niet weten, en de SP verheugt zich over de kracht dadige stellingname van de be dienden. CVP-parleraentslid Miet Smet, van ACW-strekking, trachtte - zo oordeelt SP-Waasland - het wetsontwerp nog voor nieuw jaar te doen goedkeuren. Met de karwats, zoals de Wase so cialisten dat formuleren. Maar de oppositie stak daar een stokje voor, aldus de SP. Toch wees alles erop dat het ont werp één dezer dagen zou wor den goedgekeurd, en op die wijze krijgt volgens de socialis ten de geloofwaardigheid van het ACW (weer) een deuk. «Hoe lang dulden de ACV- arbeiders en -bedienden heel deze tragikomedie nog?», zo vraagt de SP van het Waasland zich af. Huishuur Het arrondissementsbestuur van de SP eist ook de onmid dellijke opschorting van de huishuurverhoging, die groten deels het gevolg is van het nieuwe fiskale stelsel van de vervangingsinkomens. Het be stuur herinnert eraan dat volksvertegenwoordiger Fred dy Willockx al in april 1982 de regering attent maakte op de ze, te voorziene, gevolgen van het KB 209. Volgens de Wase socialisten werden de waarschuwingen van Willockx genegeerd door de regering, die verantwoorde lijk wordt geheten voor de hui dige verhogingen. De toestand is verward, en de Wase SP schuift hier de verant woordelijkheid in de schoenen van PW-minister Buchmann: het huurbesluit werd op impro visatorische wijze uitgevaar digd. De Wase SP vraagt aan haar vertegenwoordigers in de bouwmaatschappijen, de op schorting van de huurverho ging via deze instanties op te eisen bij de bevoegde dien sten. W.V. Tydens de voorbije gemeenteraadszitting besliste de ge meenteraad unaniem om toeristische wegwijzers aan te kopen om haar aantrekkingspunten te bewegwijzeren. Verscheidene toeristische bezienswaardigheden, monu menten of merkwaardige landschappen zijn onvoldoende bewegwijzerd, zodat zij soms moeilijk terug te vinden zyn voor de toeristen. In samenwerking met de andere bewegwijzering, zullen V.V.V. zullen de wegwijzers de toeristische platen vastge- aangebracht worden. Er zullen hecht worden en dienen er alu-platen aangekocht worden, geen bijkomende palen te wor- wit geschilderd, langs de voor- den geplaatst. De kosten wor- kant bedekt met een lichtwe- den geraamd op 100.000 fr. De rende film, waarop de naam kredieten zijn opgenomen in van de bezienswaardigheid de gemeentebegroting 1984. vermeld staat. Deze platen zul- Aangezien het een minimum- len bevestigd worden aan bedrag is, zal men zich moeten steunpalen, die 1,2 meter bo- beperken tot de voornaamste ven de grond zullen staan, toeristische aantrekkelijkhe- Daar waar steunpalen voor- den van Groot-Hamme. handen zijn, ingevolge één of in de eerste plaats zal het «Centrum» van de gemeente beter worden aangeduid. Van uit het Centrum zal dan de toeristische bezienswaardighe den worden bewegwijzerd, die in de onmiddellijke omgeving liggen van het centrum, zoals het Museum Van Bogaert- Wauters, Windmolen De Gro te Napoleon, het sport- en re- kreatiedomein Meulenbroek, het sportcentrum Vigor-Wui- tens, de Oude Durme, De Bunt en Driegoten. Ook in de onmiddellijke nabij heid van de nieuwe Rijksweg 60, die Hamme doorkruist, zullen plakkaten worden ge plaatst, met vermelding van de bezienswaardigheden. Vanop het Dorpsplein Moerzeke zal een richtingswijzer de wijk «Kastel» aanduiden. Ook het Toreken, de Kille, de Priester Poppekapel en de nieuw ge spoelde visput aan het Moer- zeekse pompstation zullen vanuit het Dorpsplein worden bewegwijzerd. Er zijn nog an dere bezienswaardigheden die in aanmerking komen, omwille van het beperk drag, moet men lecteren. Het Ministerie van Werken melde aan pencollege dat er een wijzering «Hamme» zalH den aangebracht vanaf r dermonde, via het kruipp, Mechelsesteenweg en broekbrug. Langs de 14, ter hoogte van de te St. Niklaas zal ook wijzer Hamme den, in het passing van de wegwijzering. In ter hoogte van het aan de Hoogstraat dienst yan Bruggen e ok een wegwijzer richting Hamme. zal de uitgebreid en worden. Sint-Niklaas De verzekeringsproblemen van de aannemers en onderaannemers komen ter sprake tijdens een komst van de Juniorskamer Bouw van het Vrijdag 18 januari om 20 u spreken in hotel Serwir te Niklaas de heren Boon (Royale Beige) en De Wilde Federale Verzekeringen). Naderhand is er vragenstellen en diskussiëren. De vergadering geldt als nieuwjaarskonfrontatie jongerenafdeling van de Syndikale Kamer van het bedrijf Waasland. Ook de echtgenoten van de leden welkom, en vanzelfsprekend de seniors. Na de beurten en debatten wordt een nieuwjaarsdrink boden. Onlangs zette de socialistische vakbond ABW in Sint-Niklaas aan het Koopcentrum een aktie op het getouw. Aanleiding was het gegeven dat een warenhuis reklame maakte met de slagzin «Het goedkoopste karretje». Militanten van het ABW hielden een betoging. Zij konstateren dat op het ogenblik voor heel wat mensen zelfs het goedkoopste karretje duur uitvalt. Volgens ABW-Sint-Niklaas is de koopdracht van de Belgen fel aan het slinken. Dat is niet enkel een gevolg van de krisis, zo wordt gesteld. Veeleer zou de zogenaamde matiging de koopkracht van arbeiders, gepensioneerden en mensen met lage inkomens ondermijnen; de handelaars en bedrijven worden met een dalende verkoop gekonfronteerd, de werkloosheid stijgt. En onderwijl gaan volgens het ABW de hoge inkomens vrijuit. Het ABW wil dat een eind wordt gemaakt aan wat genoemd wordt «het rampzalige regeringsbeleid». De Sint-Niklase of Wase afdeling van het ABW schuift een alternatief naar voren: de index herstellen, de werklozen werk bezorgen, de toename van de belastingsdruk op de rug van de gewone man een halt toeroepen, een gezondheidsbeleid voeren dat gericht hoort te zijn op het voorkomen van ziekten, het herstel van de sociale uitkeringen en het beter kontroleren en beheersen van de prijzen. Pas dan zal de gewone man weer geld hebben om te spenderen, zo zegt het ABW, en kan een solide, basis worden gelegd voor ekonomisch herstel. W.V. Eind vorig jaar werd eindelijk een nieuwe rektor aangesteld in de persoon van eerwaarde heer A. Nelissen, priester van het bisdom Hasselt. De bede vaarten en gebedsdiensten zul len nu weer regelmatig verze kerd zijn, mits tijdige afspra ken met de rektor. In de week zijn er missen op maandag, donderdag en zaterdag telkens om 8 uur. De maandelijkse gebedswake zal regelmatig worden gehouden op de eerste zondag van de maand van 15" tot 16 uur. De zaak van de zaligverklaring van priester Poppe is ook in een gunstig stadium gekomen en zou bespoedigd worden als men over een goed gedoku- menteerd en duidelijk mirakel zou beschikken. Daarom wordt om een gebed gevraagd en worden de gelovigen uitge nodigd om met hun intenties en problemen met vertrouwen te komen bidden door de voor spraak van Edward Poppe, de promotor van de eucharisti sche beweging in ons land. Voor meer informatie kan men steeds terecht bij rektor A. Nelissen, Kasteellaan la te 9168 Hamme-Moerzeke (052/ 47.20.76). Men kan zich ook abonneren op het tijdschrift «De Stem uit Moerzeke» op hetzelfde adres. Voor retraites en bezinningsdagen kan men zich richten tot Retraitehuis Onze Lieve Vrouw Middela res, Kastccllaan 1 te 9168 Hamme-Moerzeke (052/ 47.72.76). Kruibeke. Tijdens een verkiezingsbal waar méér dan vijftig verenigingen uit West-Vlaanderen vertegenwoordigd waren, werd Eddy Verbeeck verkozen tot prins van Kruibeke. (dw) Een keizer in Belsele. En hij heet Gilbert De Vos. Hij woont in de Moortelhoekstra J' Wi Als je driemaal prins bent mag je je immers keizer noemen, en zulks geschiedde i NU Gilbert I. De nieuwe keizer volgt de oude op, en de ex heet Emiel. Op de foto de nia keizer in gezelschap van vrouwtje Erna en tante Lucie (dw) Temschc, Ta misc. Disfeigeyrozei» Schelde 1890-1891L'Escaut gélée pende.K l'feiver IS90-1891 Temse, einde vorige eeuw. De Wilfordboten dus, en het toerisme dat nog volop in expansie was. Als het niet vroor natuurlijk. Maar een dichtgevroren Schelde bood dan weer andere voordelen, 't Was een plezante bedoening. En je kon probleemloos van 't land van Waas naar Klein-Brabant toe, over hel ijs. Geen last van «faze F» van het spoorwegen-noodplan en evenmin van tegenspartelende automotoren. Overgrootmoeder heeft het allemaal meegemaakt. Belsele. Mark Godderis van de Oude Baan werd tot voorzitter van de KFO, Karnavalfederatie deren. Mark is én vrijgezel én heel aktief (dw) Men meldt ons dat de vanavond vrijdag 11 januari in Sint- Niklaas te houden gespreksronde over «Het gehandikapte kind in de instelling», voorzien in het CM-verbondsgc- bouw aan de De Castrodreef, uitgesteld werd tot de weersomstandigheden wat beter zijn. Jeugd en Gezond heid van de gewesten Sint-Niklaas-Dendermonde, organi sator, zal laten weten wanneer de vergadering dan wel zal plaatsvinden. (wv) Tetnscfu Tamise

De Voorpost | 1985 | | pagina 6