Bezield met het idealisme van Cardijn n de Kaf otters Regisseur verlaat Gildenhuis De Voorpost sprak met Bert De Cock Exit Bert De Cock De Voorpost - 11.1.1985 - 7 :n Waaslander die 33 jaar lang het we! en wee van het gewest mee beleefde maar ook twijfel over bestaan. «Televi- bepaalde nam op 1 januari afscheid. Zijn naam: Bert De Cock. In 1951 Bert De sieomroepsters zijn wei popu- l was nauwelijks 28 jaar volgt hy Albert Vermaere op als sekretaris van het lair. maar ze maken geen tele- ondissementeel Christelijke Werkersverbond (ACW). Hy zou meer dan dertig jaar visie!», van de voornaamste posities in één van de machtigste Wase organisaties uitoefenen. Bert Df Co^k ^°]udt blijkbaar ant met het Wase ACW dient men rekening te houden. Hoeveel Waaslanders liepen van zo n ro1, Polltiek ,s heel et het Gildenhuis binnen om een beroep te doen op die diensten? :rt De Cock was de uiteindelijke verantwoordelijke voor de goede werking van de organiseerde Wase kristeiijke arbeidersbeweging. Dit betekende: de akties koordine- moeien.» :n van alle organisaties die in het Gildenhuis wonen, de eigen diensten beheren en het Bert De Cock wil enige afstand ditieke beleid van de beweging bepalen. Uit hoofde van zijn funktie zit een ACW- bewaren t.a.v. het politieke le- ikretaris ook in verschillende beheerraden. Zonder overdryving: Bert De Cock was ven> om dan als 'buitenstaan- b renlang één van de politieke, ekonomische en sociale zwaargewichten in het Wase der een oordeel te vormc- ïraèpiaatschappelijke leven. '"jedert 1 januari 1985 is het en je beseft dan pas de beteke- den natuurlijk de handen vrij 'er^chter afgelopen. Een nieuwe nis van het woord 'onvrij'. om te kiezen voor wie of wat \CW-sekretaris trad aan. voor Die vijf jaren hebben ook bij ze wensen. Aan de bestuursle- vie Bert De Cock niets dan lof Bert De Cock onuitwisbare den en yrijgestelden kunnen politiek in het leven, maar als leeft. «Bruno Machiels is de sporen nagelaten. Hij woonde tijdens het volgende ACW- we het er toch over hebben: toekomst, hij bewees in het toen in Stekene. Zo werd zijn kongres wel eens striktere eerlijkheid is in politiek de rerleden al zijn bekwaamheid broer opgepakt en naar Duits- richtlijnen worden opgelegd.» voornaamste deugd.» :n heeft mijn volste ver- land gevoerd en hoorde hij de Bert De Cock gelooft in de rouwen». verhalen over nachtelijke raz- Christelijke Volkspartij en 3ert De Cock kan het in de zia's na verklikkingen, waarbij weerlegt alle verklaringen over Eerlykheid, S oekomst wellicht veel rustiger mensen van zolders en uit de teloorgang van de partij, lanpakken. Hij blijft wel zaak- hooimijten werden gehaald. belangrijk voor hem. «Zo be langrijk, dat ook niet-politici zich mee moeten be over de problemen. Hij be strijdt ook het overdreven be lang hechten aan politiek. «Men mag er zich met op blindstaren, er is méér dan rw De opiniepeilingen? Ik hecht tyoerder-beheerder van de «Het waren allemaal jonge geen belang aan zulke bevra- int-Niklase Maatschappij mensen en zo'n gebeurtenissen gingen. Men vraagt amper 1.500 mensen naar hun politie- de voornaamste politieke deugd «Ik hou niet van oneerlijkheid en volksmisleiding». Opeens ke opinie en men neemt beslui- duiken in het gesprek ook de ten terwijl éénvierde van hen politieke tegenstanders pp en nog niet eens weet voor wie ze 'n het bijzonder de socialisti- gaan stemmen. Ik stel mijn sche. vertrouwen in de niet verwach- «De socialisten zijn niet eer- en het enthousiasme hjk. De hele Westerse wereld waarmee die massa eerste mi- bezuinigt fors, ook al maken nister Wilfried Martens vorige de socialisten deel uit van be- maand in het Gildenhuis heeft paalde regeringen en de s> begroet.» En heeft de kristeiijke arbei dersbeweging niet te weinig in spraak in de CVP? «Ach, welnee. Tel eens de po litieke mandaten op die politici uit het ACW-huis bezetten. In het arrondissement dragen ACW-ers drie burgemeester- sjerpen en in andere gemeen ten beheren ACW-schepenen toch gewichtige materies. Zoals Sint-Niklaas met Marcel Verdonck op financiën, Jeani- De Boever voor ruimtelijke listische gemeenschapsminis ters besparen zoals de kristen- demokraten in de nationale re gering. Welke drastische maat regelen legt socialistisch minis ter Mare Galle dc gemeenten niet op? Ze vallen de kristen- demokraten aan, maar ze zwij gen over hun eigen ministers». De recente uitspraken van Freddy Willockx als zouden reeds vele kristeiijke arbeiders of kristendemokraten overge lopen zijn naar de socialisti sche partij tengevolge van de 'Doorbraakpolitiek' vinden ordening en huisvesting en Staf weinig genade in de ogen van Van Daele voor bevolking en Bert De Cock. «Hij liegt! toerisme. In de Wase OCMW's en interkommuna- les, in de Vlaamse deelrege- ring en de nationale regering is het ACW ook uitstekend ver tegenwoordigd. Natuurlijk, verschillen de syndlkale tennis met Cardijn tijdens de (orlog. lij bezielde ons, de Kajotters tekenen je voor het leven. De man achter de schermen in de oorlogsjaren, met een Komt daarbij de repressie van rm idealisme. We wilden die eerste naoorlogse bevrij- Ondanks zijn uitgesproken po- lgewoon de wereld veran- dingsdagen. Vele Waaslanders litieke voorkeur bleef Bert De verbeteren. Inzet, hebben het niet vergeten en Cock toch buiten de aktieve itbaarheid en steeds ande- het sukses van de Volksunie in politiek. Hij vervulde nooit m laten voorgaan kenmerk- de jaren '60 is er voor een deel een politiek mandaat. Sinds :n de akties van Cardijn en ik door te verklaren. Ik kan het 1980 leek dat te veranderen, ■b altijd getracht om diezelf- begrijpen». De ACW-sekretaris nam de waarden in mijn eigen werk Bent u een vlaamsnationalist? tweede rang in op de CVP-lijst m leven te respekteren vraagt de interviewer. voor de parlemenlsverkiezin- Cardijn zegende ook mijn hu- «Ik ben een Vlaming en elk gen van 1981 en recentelijk relijk in». Bert De Cock zegt jaar op 11 juli hangt aan mijn verkozen de Sint-Niklase ^t met fierheid in de stem huis de Vlaamse Leeuw. Vroe- CVP-leden hem tot voorzitter, irdijn en de KAJ beteken- ger ging ik ook naar de IJzer- «Uit noodzaak, want de Wase :n voor mensen als Bert De bedevaart, maar sinds men de CVP en het ACW verloren op ock een houvast gedurende CVP daar weghoonde ga ik korte tijd heel wat politieke de oorlogsjaren niet meer». tenoren. Albert Smet over- 05ft leed, Julien Vergeylen en Mar- rm,Werkweigeraar De CVP: z(jn party cel Van der Aa werden het en voortvluchtig Bert De Cock is Vlaming en slachtoffer van het kumulatie- «De oorlog was een enorm kristendemokraat. Het Gil- verbod. Het ACW drong een harde tijd. In die jaren werd ik denhuis met De Cock aan het jaar aan opdat ik mijn kandi- 21 jaar en dat betekende ver- roer heeft de Christelijke datuur zou stellen voor de par- 'lichte tewerkstelling in Duits- Volkspartij steeds gesteund lementsverkiczingcn» ind. Ik dook onder, sliep nu «Voor de kristeiijke arbeiders Bert De Cock is echter vooral thuis, dan weer bij vrien- is de CVP het aangewezen een man achter de schermen, of familie. De bezetter middel om woorden in daden die grote politieke invloed uit duwde je voortvluchtig om te zetten. Onze leden hou- oefent. Hij laat daar zelf geen Bert De Cock geflankeerd door ondermeer Van>Eyck en Jordaens (in het boekenrek) en Wouter Vloebergh (op de zetel). Staan straks Berts mémoires ook in het boekenrek? (foto Delro De Cock praat zijn mond niet voorbij. Waasland, jong land Een ACW-sekretaris breekt zich dagelijks over de vele po litieke en sociaalekonomische problemen. Toch is Bert De Cock het voorbeeld dat er nog tijd en energie overblijft om zich te wijden aan hobby's. Of zijn het passies? Zoals de geschiedschrijving van het Land van Waas. Hij beschreef in «Zestig jaar on mondigheid van het volk» een tijdperk waarin enkele adellij ke families het Waasland be heersten. «Het tijdperk van de Vilains en de Verwilghens is lang voorbij. De demokratizering van het onderwijs, de sociale organisaties, de verlaging van de kiesdrempels zorgden voor een politieke demokratie waarbij meer en meer mensen hun stem kunnen laten horen. De macht versnipperde, en daar ben ik heel gelukkig om! Tot in het kleinste dorp ont wikkelt men een eigen oordeel over het politieke leven, over de hele maatschappij. Vroeger waren er hoogstens vier in vloedrijke personen in een dorp. De burgemeester, de dokter, de pastoor en de on derwijzer. Zij overheersten, temeer daar zij meestal de eni ge intellektuelen waren in de gemeenschap. De andere dorpsbewoners, vaak te werkgesteld in traditionele in dustriële takken, hadden die notabelen nodig voor allerhan de zaken. Zelfs voor het invul len van een belastingsbrief». In 'Welig en woelig Waasland' bezorgde Bert De Cock dan weer de maatschappelijke kro niek van het Land van Waas sedert de jaren dertig. «Mis schien schrijf ik Wel een ver volg, want ik konstateerde dat zelfs wetenschappelijke krin gen het boekje raadplegen. Of ik schrijf een werk over de wording van het Wase gewest in al zijn facetten. Weet u, het Land van Waas, zoals we het nu kennen, bestaat nauwelijks achthonderd jaar. Voordien overstroomden zee en Schelde regelmatig grote delen van ons gewest. Het Waasland is een jong land, misschien zal het boek wel zo heten.» De duisternis begint in te val len. Tijd om op te stappen. Als yve afscheid nemen en via de hall van huize De Cock-Van Cleemput opnieuw het bitter koude winterweer opzoeken, valt ons oog op het familie- schild. Het leven van zijn eigen familievoorvaderen interesseert hem zoals het verleden van het Soete Land van Waas. «De familiestamboom van mijn vrouw gaat terug tot 1300 Overigens, één van mijn voor vaderen was schepen van Sint- Niklaas». P.S. Trouwens, de socialisten kun nen beter de sneeuw ruimen die voor hun eigen deur ligt. De ruzies in dc socialistische beweging en zelfs de afzetting van een vakbondssekretaris, dat maakten we in de kristeiij ke arbeidersbeweging nog niet mee!». Zijn niet de speakerinnen die de televisie maken... chter de koulissen van het politiek-sociale schouwtoneel eelde Bert De Cock een toonaangevende rol (foto strevingen en de politieke be- i elro) langen». t de Huisvesting en stede- CVP-voorzitter, maar dat ook niet lang meer duren, it hij uitschijnen tijdens een ibbel met De Voorpost. «In vrije tijd schrijf ik mis- lien een boek». Vooraleer dat boek begon, beant- irdde hij toch nog een paar van De Voorpost, die :m thuis opzocht. rkdte start: U/ije oorlog en Cardyn De Cock eindigt begin een levensepisode die be- in tijdens de tweede wereld- irlog. Als jonge arbeider ijkt hij op naar Cardijn, de mdlegger van de Kajotters- iweging. De Cock maakt gy 0pening van het vrijetijdsatelier Kreatiek. Bert De Cock rond de tafel met al wie .nn,. - naam en faam heeft in het Gildenhuiswezen in Sint-Niklaas (archieffoto). Dokument. Bert De Cock, derde van links, in gesprek met Jan Lenssens (nu jemeenschapsminister), burgemeester Marcel Van Der Aa van Beveren, eerste minister Wilfried Marlens, de betreurde Wase arrondissementsvoorzitter van de CVP Mark De ie\Nil en CVP-voorman uit Temse Freddy Gyselinck (archieffoto) Ekonomisch: nog vele troeven Maar er is méér in het leven dan alleen politiek. De sociaal ekonomische toestand bijvoor beeld. Bert De Cock toont zich optimistisch over de toekomst van het Land van Waas. «Het Land van Waas wordt getroffen door de ekonomi sche krisis, maar niet harder dan andere gewesten. Het Dendermondse en het Aalster- se hebben ongetwijfeld méér te lijden onder de krisis. Het Waasland beschikt bovendien over heel wat onbenutte moge lijkheden en zet de ekonomi sche herleving zich door, dan kan ons gewest rekenen op het havenkomplex op de Linker Scheldeoever, de uitstekende verkeersinfrastruktuur Kortom: een hemelsbreed ver schil met de ekonomische toe stand op het eind van de jaren '50. Toen heerste er echte ar moede en de bestaande indus triële sektoren boden geen toe komst» De Voorpost verwijst naar het laatste kongres van het ACV, dat de toekomst van het Land van Waas eerder somber in zag. «Natuurlijk, het is een bewijs van hun eerlijkheid. Men moet de huidige ekono mische moeilijkheden niet mooier voorstellen dan ze zijn, immers zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Ik kan u verzekeren: met één Waas 'bedrijf gaat het uitste kend. Het Gildenhuis, dat cir ca 570 personen tewerkstelt, doet het financieel heel goed en de komende jaren zullen we nog grote plannen verwe zenlijken.» Welke plannen?, vraagt de ar geloze interviewer. Maar Bert Stenen heeft hij leren cementeren, de stoere Stekenaar. Maar de huizen en tempels die hij, twee generaties lang, opmetselde zijn géén betonnen konstrukties; 't werden bouwsels gestut op sociale inspiratie, geheid in fundamen ten van kristelijkheid. Hoewel: de bouwers, de huurders kunnen op hem bouwen sedert hij een vinger in de pap heeft bij de Sint-Niklase Maatschappij voor de Huisves ting. Bert De Cock, voorman van de werkmannen, konsulent van partij en syndikaat, amateur-historikus, verzamelaar, reiziger. Onderwijzer had hij kunnen worden, maar hij wou niet. En metselaar, tot die stiel was hij opgeleid, maar de oorlog duwde hem naar maatschappelijk engagement toe. De KAJ, de KWB. 't Heeft in de geëigende organen gestaan, kronologisch, ten voeten uit. Een indrukwekken de lijst funkties en verantwoordelijkheden. Die genuan ceerd moet worden. Want een resem mandaten bekleed je automatisch als je ACW-sekretaris bent. De CVP-Sint- Niklaas blijft hij tot nader order voorzitten, dat wel. Zoals hij de Sint-Niklase Huisvestingsmaatschappij in goeie ba nen blijft leiden, voorlopig. Bert De Cock is ook het stond medunkt (nog) niet in de krant - provinciaal voorzitter van het ACW. Een «machtig» man derhalve. Een minzame vent. Wat niet wegneemt dat we met Bert De Cock óók en misschien voorèl over macht hebben gepraat. Over hoe vroeger slechts énkele families het voor het zeggen hadden in 't Land van Waas. Na de oorlog kantelde de maatschap pij, ten gevolge van o m de demokratizering van het onderwijs. Het Waasland (Bert hanteert bij voorkeur de historisch méér verantwoorde benaming Land van Waas) raakte ontvoogd, ontstond. In kleinere steden, in dorpen en gehuchten doken geschoolde lieden op. De multinatio nals diversifieerden, in de zestiger jaren, het industriële landschap van Waas. Het gewest werd gaandeweg ontslo ten. Maar 't heeft lang geduurd. Zoals ook het mondig worden van de Wazenaren een proces van lange adem was. Te veel, te vaak heeft de arbeidersbeweging gezwe gen in 't verleden, konstateert Bert: Die dus niet zonder vreugde konstateert dat er toch wat bereikt werd. Met allrounder De Cock praatten we over de politieke industrie in 't Land van Waas. We sprongen van de hak (Freddy Willockx) op de tak (Pros Matthys), van de os (Albert Vermaere) op de ezel. Ik heb de namen bij de attributen geschikt, zoek daar maar niks méér achter dan dat een zin ook nog moet aaneengeregen worden. Toch, terloops: Willockx ligt duidelijk niét in de bovenste la van De Cock; en Bert De Cock houdt staande dat het gerucht hardnekkig is dat Matthys weldra Stekenaar worden zou. We hadden het over Cardijn (die Bert en Clara Van Cleemput getrouwd heeft en hem het wezen van het Kajotter-zijn inlepelde), We praatten over de media in Waas, waarbij Bert niet naliet aan te stippen, in hoeverre «onze gedachten verspreid werden» in dit of dat blad. Gedachten van kristelijkheid en aanhankelijkheid aan de partij die dat gedachtengoed koestert en uitdraagt, de CVP. Zwoegend en veelal zwijgend klauterde Bert De Cock naar de «macht»: het ACW, de CVP in 't Land van Waas. De openbaarheid niét schuwend, maar toch veeleer opte rend voor een rol van man-achter-de-schermen. Bijna is hij parlementariër geworden, z'n naam werd genoemd als kandidaat-burgemeester, 't Zijn echter niet de speakerin nen die de televisie maken. Wél dus de producers, de regisseurs. Bert De Cock als regisseur, als realizator. In 1951 werd hij arrondissementeel sekretaris van het ACW, da's méér dan drie decennia geleden. Heel wat anderen heeft hij laten voorgaan. Wat impliceert dat je veel dienstbaarheid aan de dag moet gelegd hebben. Hij zegt het zélf niet, maar zo zal het wel in z'n werk zijn gegaan. Bert De Cock als publicist. Boeken en brochures met een sociale dimensie. Hij registreerde de ontluikende dyna miek van het Wase gewest; middels wat hij als amateur- werk bestempelt kiemde de sociale geschiedschrijving van 't Land van Waas op. De vorsers, de universitairen, komen wat graag snuisteren in de druksels van de metse laarsknecht. Een vervolg op de in 1976 verschenen kro niek «Welig en woelig Waasland»? Als dat zou kunnen, jawel. Onthou dat Bert De Cock bijdragen verzorgde voor de Encyclopedie van de Vlaamse Beweging, voor het tijdschrift De Gids op Maatschappelijk Gebied ook en voor de Vlaamse Vereniging voor Familiekunde een Bert De Cock bij de presentatie van z'n kroniek Welig en woelig Waasland». Het realizeren van een vervolg op dat tijdsdokument zegt hem wel wat (archief- foto) artikel schreef over de verwantschap adel-burgerij. «Zes tig jaar onmondigheid van het volk» (1969) vind ik Berts belangrijkste publikatie, omdat het een heel spektrum van machtsassociatie(s) voorlegt. Ze gaan hem op 18 januari, daags vóór de onderscheiding «Wase figuur van het jaar» toegekend wordt door een aantal persmensen, uitgebreid vieren bij het ACW en al die geledingen van z'n eigen Gildenhuis. Hij, de bijna 62- jarige Stekenaar (°16 maart 1923), heeft ruimschoots z'n stempel gedrukt op het Werkersverbond. Mede dank zij hem gedijt de sociaalkristelijke zuil in het Land van Waas zo gul, floreert het dienstbetoon en het verlenen van bijstand: het Gildenhuis-samenstel in 't Land van Waas kon duchtig tot bij de mensen penetreren, langs vrijetijds- service en verzekeringswezen, geruggesteund door duizen den KAV-sters, KWB-ers. bestuurders, kassiers, krediet verleners, vrijgestelden. Schrap al die Gildenhuizen uit hel Wase landschap en je maakt een kruis over enkele honderden jobs: om maar te zeggen dat het wat betékent, om aan te duiden dat Bert De Cock er zéér toe bijgedra gen heeft dat Gildenhuis en zo danig veel impakt hebben verworven op de Wase samenleving. Is Bert De Cock een «machtig» man? 't Is maar hoe je 't bekijkt. Hij wou de kristeiijke arbeiders mondig(er) maken, langs kanalen die vanzelfsprekend zijn (zéker in zijn ogen): het ACW, de CVP. Met stielkennis, inzet en door veel studie en kontakten verworven inzichten heeft hij zich naar een eersteplansrol toegewerkt, net échter het podium. De historieschrijvers zullen zijn betekenis relati veren of uitvergroten. Ze moeten echter nog een poos geduld oefénen. Tot Bert De Cock klaar is met het schrijven van z'n mémoires. En als hij niet van plan was. die gedachten en belevenissen te boek te stellen, moet hij dringend van gedacht veranderen. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 7