endermonde krijgt een nieuwe kaai Weekblad van leader- Burma -1 iehelies! Aalst met «Eerste Week van de Immigrant» Diversiteit en kwaliteit primeren bij Lokerse Jazzklub Twintig jaar na de Comblainuitstapjes De Voorpost Van haven naar parkeerplaats f VRIJDAG 18 J i NR. 3 - 34 F Dendermonde is dank zy de samenvloeiing van Dender en Schelde in het verleden steeds een niet onbelangrijke haven geweest. Maar de tijden kunnen veranderen. Er is niet alleen de verlegging van de Denderbedding net buiten de stadskom, er is ook en vooral de snel gegroeide tonnemaat van de schepen die maakte dat bievoorbeeld de Dender niet langer geschikt was voor het drukke scheepvaartverkeer. Het gevolg was dat de boten die de Schelde gebruikten, Dendermonde voorbij vaarden wat dan weer leidde tot eerst een sterke vermindering en later het verdwijnen van de havenaktiviteiten in de Denderstede. Daarbij is dan ook nog de konkurrentie gekomen van de spoorwegen in het begin van de twintigste eeuw. ii «Week van de Immigrant* in Vlaanderen een uniek gebeuren is weten we niet. I dat het op het vlak van het betrachten van integratie van de reeds lang op wettige is in ons land verblyvende vreemdelingen een baanbrekende stap is. p die te Aalst verleden vrydag gezet werd met de organisatie van de «Eerste Week i de Immigrant* door de Stedelijke Adviesraad voor Immigranten m.m.v. het >stuur, het provinciebestuur, het ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, de iades van Turkye en Marokko, de Turkse en Marokkaanse gemeenschappen, i-Wereldwinkel en het Vlaams Overlegorgaan Woon wagen werk. de opening van deze «Week» in de belfortzaal dat het de bedoeling is kennis te maken met vreemde culturen wat kan leiden tot meer respect en aan vaarding. Niet alleen een expo die het zou hebben over .kunst, literatuur e.d.m. maar ook over de alledaagse gedragin gen, de huisvesting, kledij en niet in het minst de taal. Waar bij we wel konden vaststellen dat de meerderheid van de volwassen immigranten - de tweede generatie spreekt Ne derlands zoals het hoort - zich alleszins in het Oiljsters ver staanbaar kan maken. immigranten stad als Aalst waar zich 1500 immigranten be- onder wie zo wat 230 300 Marokkanen en 87 Spaanse families, is dergelijk gebeuren alles- 5 op zijn plaats. Schepen Borms stelde dan ook bij 1st. Koen Liebaut centraal op de toeristischeweek van de immigrant (a) De tentoonstelling met een di versiteit aan gebruiksvoorwer pen als tapijten, sjaals, bed spreien, koperwerk, muziek instrumenten e.d.m. is een projekt op korte termijn. Op langere termijn is er de perma nente bedoeling de integratie te promoveren. Integratie die volgens spreekster een aanpas sen is aan een niet-eigen leef wijze met nochtans behoud van de eigenheid. Een enigs zins kontradiktorisch proces dat moet groeien doch door gebeurtenissen als deze een sprong voorwaarts doet. Het gaat om het kunnen respekte- ren van iedere eigenheid, ook als het een numeriek geziene minderheidsgroep betreft. 1500 immigranten noemt de schepen een aanvaardbaar aantal. Beleidsmensen moeten er echter voor zorgen dat een aangroei ervan geen rem vormt voor de reële kansen van wie hier reeds lang op wettelijke basis verblijft. Voor de stedelijke adviesraad rest een permanente opdracht: opsporen van en een oplossing zoeken voor hindernissen die de weg naar integratie verhin deren. Gastronomie De hele avond lang kon Aalst samen met de immigranten zich te goed doen aan culinaire specialiteiten van Turkije en Marokko. Waarom Spanje niet aktiever deelnam is ons een raadsel. Wetende dat de liefde van de man door de maag gaat en de kennis van een vreemd land Vervolg op b!z. 4 voorzien van stevige kaaimu ren, zodat daar ook binnen schepen konden aanmeren. In 1878 kwam er ook een nieuw Dendersas en in 1896-1899 een nieuwe Veerbrug en 350 meter kaaimuren langsheen de Schel de. De Visgracht werd ge dempt en vervangen door een nieuwe kaaimuur. Deze wer ken hadden een gunstige in vloed op de scheepvaart. De tonnemaat liep op tot 522.523 ton in 1887-1888 en tot 785.595 ton in 1909. Een groot gedeel te was evenwel doorvarend verkeer. Zo werd er in Den dermonde in 1904 uit 699 sche pen slechts 48.763 ton koop waar gelost en in 265 schepen in totaal 15.449 ton koopwaar geladen. In 1909 werden in Dendermonde 4.467 binnen schepen versast. De scheepvaart ondervond toen reeds de konkurrentie van de spoorwegen. De invoer met kleine zeeschepen beperk te zich tot stokvis en teer. Deze evolutie zette zich door in de 20° eeuw. Meer en meer bedrijven gingen zich buiten de vroegere stadsmuren vesti gen, zodat de aktiviteiten in de binnenhaven praktisch tot nul werd herleid. De Dender werd in 1922-1923 rechtgetrokken en het echte havenleven ging stilaan aan de stad voorbij. In 1949-1950 volgde dan de dem ping van 't Vestje en sedert Dendermonde. Vroeger speelde de havenaktiviteit zich af om en rond de vestingsmuren. 1978 werd de de koopwaren stond er op de GESCHIEDENIS In de inleiding tot de katalogus Werf zelfs een grote houten uitgegeven naar aanleiding van kraan. Die werd bediend door de Scheepvaarttentoonstelling leden van de broederschap van die in juni van vorig jaar op het de kraankinders. De kraankin- stadhuis van Dendermonde ders waren rr?*inen die in plaats had, schrijft de stedelij- dienst stonden van de kapel- ke konservator-archivaris van meesters van de apel van On- de stad, Aime Stroobants, dat ze Lieve /rouw op de Werf. In de stad Dendermonde tot in de 1545 werden deze kraankin- 19* eeuw volledig was omslo- ders opgenomen in het pijn- ten met vestingen. De haven- dersambach.. De pijnders be- aktiviteiten speelden zich zaten L' alleenrecht op het vooral af binnen de stadsmu- laden. los?:. vervoeren van ren, langs de oevers van de onder meer zt, wijn, olie, kronkelige Dender. Ondertus- azijn, vlas, hop, lijnolie, sen werd de Dender rechtget- stroop, smout, vis, boter, roet, rokken (1922-1923) en later uit pakken, koffers en murw het stadsbeeld geweerd, graan. Die voorrechten moes- (1978). Daarbij kwam ook nog ten zijn voortdurend bescher- dat «Het Vestje» werd ge- men tegen de vrije pijnders, dempt (1949-1950). De eigen- die niet in het ambacht waren lijke binnenhaven situeerde opgenomen en het recht had- zich langsheen de Werf, dat wil den op het laden, lossen en zeggen de kaai vanaf de Bo- vervoeren van onder meer gaerdbrug tot aan de burcht turf, steenkool. lijnzaad, van de heren van Dendermon- kemp, raapbrood, sparren, de praktisch over de hele lang- kuiphout, ander gezaagd hout, te van de voormalige Schelde- wijmen, de produktcn van de straat die nu de Franz Cour- marktschepen en alle graan en tensstraat heet. Op deze plaats zaad en zakken verpakt. In vertakte de Dender en via een 1672 waren er in Dendermon- zijarm, de Visgracht, werd de de 79 onvrije pijnders. Later verse vis naar de nabij gelegen werd hun aantal beperkt tot 60 vismarkt gevoerd. Daar kon de en werden ze zakdragers vracht ook worden overgela- genoemd, den op kleine schuitjes om via uivvn vnno een van de grachten, zoals de B|NNFN 7FFSrHFPFN Oude Vest, de Torregracht en B,NNEN- en ZEESCHEPEN de Kerkgracht, dichter bij de De meeste schepen in die tijd plaats van bestemming te wor- waren natuurlijk zeilschepen Dendermonding I den gebracht. De scheepvaart in Dender- werden de schepen langs een monde was in hoofdzaak in jaagpad voortgetrokken door handen van de leden van het ossen, paarden of mensen. De Dendermonds schippersam- armste schippers moesten zelf bacht. Zij stonden zowel op de hun 15001 trekken, de meer Schelde als op de Dender in begoeden konden gebruik ma- voor een deel van het vracht- 'cen van gehuurde en betaalde en personenvervoer. Er be- arbeidskrachten. In de nog stond tussen Antwerpen en smalle stadsgrachten moesten Dendermonde trouwens een de schippers gebruik maken overeenkomst betreffende de van een oem een 'ange stok wekelijkse beurtdienst. Het om zich in het water voort te WWM vu a„utl ,tllllclu vervoer van allerlei produkten bewegen. Pas vanaf de 19* over de plechtige opening van ippiiu/ uffrnpn Hp orntp crhpnpn J T D Dendermonde. De binnenstad was eertijds helemaal inge nomen door rivieren en grachten. Geen wonder dat de op de Schelde. Op de Dender werden de schepen langs een havenbedrijvigheid toen uitermate druk was. ook de navenakttviteiten aan de Scheldekaai toegenomen. Om in de toekomst ook grote binnenschepen en zelfs kleine zeeschepen te kunnen ontvan gen, werden er na 1840 aan deze kaar werken uitgevoerd. Drie jaar later waren die wer ken voltooid. In een stadsvers lag van 6 september 1843 staat immers een en ander vermeld was overigens zeer nauwkeurig eeuw werden de grote schepen de Dendermondse haven, met aan regels onderworpen. In de °P oe Schelde getrokken door de aankomst van de schepen 18* eeuw ging het de schippers stoomsleepboten. Die zouden -» - bkeren, vrijdagavond. - Dusko Goykovic en Johnny Griffin waren er èt, Guido Ros en Mare De Gryze wél. En in het etablissement van de vereniging langs de Oude Heerweg klonk géén muziek, wel noes. Ze serveerden drankjes, de dertigers en ook twintigers fin de ooit upstairs gesitueerde klub, ze praatten zich fluks doorheen el twéé decennia muziekmakerijNiet dat ze er niet prat op gaan, op it jubileum, de jazz te no ren uit de Durmestad. Maar 't ging zo te zien Jemaal zo vanzelf, zo spontaan. Triomfalisme hoeft dus niet. Men 'Bdijt gewoon, men organizeert koncerten, men kabbelt tussen kul- Tur en amusement in. Twenty, om in het jargon te blijven. Happy Kek. in, ging samen platen be luisteren, trok in groeps verband naar koncerten en festivals. Gaandeweg ech ter werd het aksent ver legd: men zou zich toeleg gen op het organiseren van kluboptredens. Volgens Guido Ros, voorzitter van de klub, «benadert deze vorm van jazz beleving trou wens het dichtst de essentie van de gepromote muziek». Gestart werd in de T-klub langs de Durme. In 1967 vond men onderdak op de zolder van Café Handels huis. Aan deze knusse ruimte, waar de klub tot 1977 pleisterde, ontleende de vereniging haar bijnaam «Lokeren Upstairs Jazz Club». Sedert 1977 wonen de jazzferventen van Loke ren en verre omgeving aan de Oude Heerweg Geen etiket Twintig jaar. Je kan het samenballen in vijf regels. Sheik vind ik sympathiek Je kan het ook via het voor- als naam. Neem gerust aan leggen van een waslijst met dat er sféér was de voorbije namen memoreren. Ik pij- jaren, kwaliteit ook. Het nig u met met al die voices, swingde, Tete Montoliu klinkt mooi, niveau. Rita Reys vind ik mooi. Kid het had vaak Vervolg op blz. 4 «La Philothea» en «L'Emma- ir kwam toen ook een reglement en tarief kaaien. Een eigen ha ter kreeg de taak de :n in de haven en de •luizen te kontroleren. De plaatselijke industrie, zeg maar textiel, olie en touwen. in de tweede helft van de negentiende eeuw een dui delijke bloei. Dat had ook zijn gevolgen voor de havenaktivi teiten. In 1859 werd de Den dermondse haven aangedaan door 78 zeeschepen van in to taal 6.494 ton en door 109 schepen (103 uit Nederland en 6 uit eigen land) die via de binnenwateren de haven had den bereikt. Door de Dender- sluis versaste men in datzelfde jaar 3.796 schepen van in to taal 209.584 ton. In 1863 kwa men er in de haven recht- het stadsbeeld weggetrokken. Dat bracht ook de opheffing van het gemeentelijk havenbe drijf met zich mee in hetzelfde jaar. Meteen was het einde van de Scheldehaven ook in het vooruitzicht gesteld en ver dween een eeuwenoude aan wezigheid van de scheepvaart uit Dendermonde. De kranen van de haven wer den verkocht en ontmanteld. Een prive-firma kreeg tijdelijk nog een vergunning om er te lossen. Maar omdat er instor tingsgevaar van de kaaimuur was, werd besloten alle aktivi teiten in de haven stil te leggen. Dat betekende dat een heel terrein vrij kwam. Bij de be langrijke dijkversterkingswer- ken die het Ministerie van Openbare Werken, dienst der Zeeschelde, op het grondge bied van Dendermonde gaat uitvoeren (of reeds heeeft uit gevoerd) vormt de De Bruyn- kaai vermoedelijk het sluit stuk. Een ontwerp is er voor deze werken nog niet gemaakt. Wel heeft de stad Dendermon de aan de dienst van de Zee- schelde gevraagd om, gezien de zeer bouwvallige toestand van de huidige kade, deze te willen vernieuwen. Die vraag werd in overweging genomen. In afwachting van een defini- •keren. Op de foto v.l.n.r. Mark De Gryze en Guido Ros, twee stichters van de kerse jazzclub die aanwezig waren op de perskonferentie (Polo) 3°e het begon werd in De Comblain- la-Tour plach- »oorpo8t al vaker verteld, 't ten te reizen anderzijds. Lo- tan kort wezen. Zeggen keren had z'n jazzklub, «at op i februari 1965 een plots. J ,^elanceerd werd Drie pleisteroorden iik wnH n/KSp°n j Jazz uit de vergeethoek ha- SL len, dat waa het doel in den laptqtifhHn bodewijk De beginne, daarrond draaide ten enerzyds, bet. Initiatie dus. Het akti- ïaar hof ^OI¥*e die viteitenpakket deinde uit. jazzgebeuren in ^en riChtte voordrachten een uitgave van >x UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40 60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F 3 maand 425 F D DE CUYPER streeks 59 zeeschepen (4.764 ,jeVe herinrichting van de ka- ton) en onrechtstreeks 132 de, zal een nooddijk worden schepen. Vanuit de haven ver trokken er 95 schepen recht streeks naar het buitenland De invoer bestond hoofdzake lijk uit katoenzaad. nigers- zaad, teer. pek. kemp, stokvis. opgeworpen om overstroming te vermijden mocht de huidige kade instorten. De bestaande huizenblok in de De Bruyn- straat ter hoogte van de be staande nooddijk wordt volle- wijn, haring, pijpen uit Neder- dig onteigend voor de realiza- land, as, tras, klipzout, slijp- tie van de dijkversterkingswer- stenen. De uitgevoerde pro- ken Sint-Onolfs tweede fase. duktcn hadden vooral wat te Die werken zijn echter nog maken met katoenkoeken, njet goedgekeurd door het kasseistenen, blokstenen, hoofdbestuur van het Ministe- zinkstenen en kalk en natuur- ne van Openbare werken lijk ook afgewerkte produkten Ondertussen zijn dus alle ha- van de plaatselijke nijverheid, venaktiviteitcn gestopt. Laden VFDRDirniMr- en 'ossen van schepen is verbo- vtKUKtutivt, den omwjlle van veiligheidsre- Daarop brak een periode aan denen. In de toekomst wordt van tal van openbare werken, gedacht aan een volledige her- De toegankelijkheid van de inrichting. Dendermonde zal haven voor de binnenschepen opnieuw een kaai bekomen, en zeeschepen werd daardoor Maar noch de plaats, noch het ook verbeterd. In de 60-ger tijdstip noch het uitzicht zijn jaren werden de oude bruggen op dit ogenblik bepaald. De vervangen door metalen draai- vroegere haven wordt nu wel bruggen. De Oude Vest werd druk gebruikt als parkeermo- in 1868-1874 verbreed en ook gelijkheid.

De Voorpost | 1985 | | pagina 1