E.H. Piet Geenens (Stekene) benoemd tot pastoor in Erondegem Wase ACW neemt afscheid van sekretaris Bert De Cock Sinaai deed onderpastoor Bracke uitbundig uitgeleide N Het Waasland van weleer te Lokeren Verkeersmiserie op 't Hertjen in Sint-Niklaas 10 - 25.1/1985 - De Voorpost van God Vooraleer Bert De Cock zelf aandacht voor iedereen!) Overrompeling als het ware in zowel de Katharinakerk als de parochiezaal van i n.a.v. het afscheid van onderpastoor Bracke. Er waren huldeblijken door o.m. pa Verpoest en schepen Rogiers, en vanuit het verenigingsleven werd de aanwezi, genoteerd van delegaties van o.m. Chiro Wij, KSA, KVLV, BGJG, e.a. (dw) E.h. Piet Geenens, medepastoor te Stekene-centrum, werd door mgr. Van Peteghem, bisschop van Gent, benoemd tot pastoor van Erondegem (Erpe-Mere). De plechtige aanstelling zal plaatsvinden op zondag 3 februari door deken De Pelecijn, tijdens een eucharistieviering om 15 u. in de plaatselijke parochiekerk. De Stekense parochianen willen de scheidende priester dank zeggen en het allerbeste toewensen tijdens een afscheidsavond in het Gildenhuis. Het spreekt voor zich dat èlle Stekenaren van harte worden uitgenodigd om hun medepastoor uit te wuiven. Voor de aanstellingsplechtigheid worden vanuit Stekene bussen ingelegd. Pietje Geenens werd in Ronse géboren in 1936 in een gezin van vijf kinderen. Na z'n studies werd hij op 11 juni 1960 priester gewijd te Gent. Dit jaar is hij dus 25 jaar priester, een jubileum dat hij als pastoor te Erondegem zal vieren.Piet Geenens was achtereenvolgens werkzaam te Zevergem, Berchem- Oudenaerde, Gent, Welle en Stekene (waar hij toekwam op 18 november 1976). Ruim acht jaar verbleef hij dus te Stekene en nu gaat hij terug naar «zijn streek». Want de streek rond Aalst is hem niet onbekend: hij stond namelijk zes jaar in Welle. «Op die bijna 25 jaar is er enorm veel veranderd», mijmert hij niet ten onrechte. «Maar ik ben steeds graag priester geweest, met m'n volle goesting en overtuiging. En nog». Of het er op is verbeterd of achteruit gegaan kan hij niet zeggen: «Het is gewoon anders geworden, andere uitdagingen, andere problemen, andere oplossingen...». Bly en niet bly Of hij echt blij is nu hij tot pastoor werd benoemd? Ja en nee. Ja omdat ik nu pastoor ben. Het was trouwens mijn tijd en dan ga je er naar uitzien. Nee omdat ik niet graag mensen-die-vrienden zijn geworden verlaat, omdat ik m'n werk hier onafgewerkt moet achterlaten. Ja ook omdat ik pastoor word van een kleine gemeenschap, want Erondegem telt amper 1800 zielen. Het is dus ais bij een geboorte waarbij de moeder sterft: droefenis om het heengaan van de moeder, blijdschap om het nieuwe leven!» Maar Piet Geenens gelooft niet dat deze benoeming z'n leven zal veranderen: «Ik zal ongeveer dezelfde lijn doortrekken zoals ik steeds heb gedaan en steeds op de allereerste plaats een met Wef zal de aanpassing gemakkelijker zijn als toen hij in Stekene kwam', want als niet-Waaslander was het ruim acfct jaar geleden moeilijk: een totaal andere streek, een andere mentaliteit, ver van huis.. Parochiepriester Piet Geenens is een priester met eigen ideeën. «Ik ben op de allereerste plaats parochiepriester, dus voor iedereen-Ook voor de ouderen, de zieken... Pas nadien komen de organisaties. Wanneer je de organisaties bereikt, kom je amper tot één Stekene-Erondegem. Pie, Geenens verhuis, ais zielekerder SSSÏSSU, van het Land van Waas naar he, Aalslerse (gremar) mate„„| werk kan men een beroep doen op leken, op bereidwillige mensen die men moet opleiden. Ondermeer daarom gaat m'n grootste aandacht naar de katechese. En dat betekent voorbereiding op de plechtige kommunie en de nazorg. Daaruit is trouwens het fameuze «Zwoezelhuis» ontstaan, een verzamelplaats voor jonge mensen die niet georganiseerd zijn maar die ook een kans moeten krijgen om zich te ontplooien. Zij staan ten dienste van anderen, zonder dat hun rechterhand weet wat hun linkerhand doet. Dit ondermeer in de katechese, ze spélen toneel, enz...». Ook ging speciale aandacht van e.h. Geenens naar de «ministranten», de misdienaars van vroeger Maar hij leidde ze op tot werkelijke «altaardienaars»: voorlezen, kommunie delen. Een bewijs dat er toekomst in deze visie zit, is ongetwijfeld het feit dat sommige ministranten acht jaar en méér «altaardienst» doen! «Het komt er dus in feite op neertm jonge mensen klaar te maken voor de toekomst», omschrijft Piet Geenens z'n opdracht «Het Zwoezelhuis staat dan ook volledig in dienst van de parochie». In die optiek worden ook de misblaadjes opgesteld en in elkaat gestoken. Opk dat is een dienst aan de parochie, aan de gelovigen. Ook proost Piet Geenens is dus voornamelijk priester voor de mensen, niet om de organisaties te steunen. «Ik zeg met dat die organisaties niet noodzakehjtzijn. Integendeel! Maar mensen gaan vóór. Vanaf 27 januari is z'n a.dres Kapelhof 21, te 9410 Erondegem (Erpe-Mere) tel. 053/78.32.74. Ook daar zal hij proost zijn van tal van parochiale en jeugdverenigingen. Te Stekene was hij proost van dt Landelijke Gilde, het KVLV, Ziekenzorg CM, zorgde hij dus voor de katechese, de pastorale in de RBS, beroepsschool Cor Jesu en technisch instituut Sint - Andries. Zijn wijk strekte zich uit van Bormte, Brug over Bosdorp en Molenbergstraat tot Bergen Polken. Alles samen zo'n drieduizend mensen! «Een proost moet er bijvoorbeeld zijn om een bezinning te houden», meent de scheidende priester. «Maar men moet tegenwoordig reeds drie of meer verenigingen samen nemen om genoeg mensen bijeen te krijgen voor dergelijke bezinning». Afscheid en aanstelling Stekene-centrum, de wijkbewoners, de leden van de verenigingen waarvan hij proost was nemen officieel afscheid van Piet Geenens op vrijdagavond 1 februari met om 19u. een plechtige eucharistieviering in de H. Kruiskerk, opgeluisterd door het jeugdkoor. Om 20.15u. is er in het Gildenhuis de afscheidsviering met dankbetoon en nadien een receptie Natuurlijk zullen de verenigingen waarvan hij proost was zorgen voor een sketchke of iets dergelijks en zullen de gebruikelijke toespraken niet ontbreken. Voor de aanstelling in Erondegem op zondag 3 februari worden vanuit Stekene bussen ingelegd, met vertrek aan de kerk (markt) om 13.30 u. stipt. Vertrek terug naar Stekene om 17.45u. prijs 180 fr. Geïnteresseerden kunnen inschrijven bij de zuster (Kerkstraat 4), Karei Van den Bergen (Stadionstraat 80), Truus Heirman (Dorpsstraat 97), Andrea Goossens (Heistraat 17), Jozef De Witte (Bosdorp 13), Willy Van Waesberghe (CM- Gildenhuis) en bij de geeelijken e.h. Vermeersch of Verhelst. Inschrijven kan tot en met woensdag 30 januari Bij deze mensen kan men ook een bijdrage afgeven (in een omslag) voor een afscheids- en dankgeschenk. Eventueel kan men ook overschrijven op rekening 000-0470363-10 van O. Vermeersch, Polenlaan 5 te 9090 Stekene. Gremar Vrijdag jl. nam de parochiegemeenschap van Sinaai (Sint-Niklaas) afscheid van uwvr Bracke. Hij wordt onderpastoor in Zegelsem, in de Vlaamse Ardennen. U ziet ^Nik Bracke hier in gezelschap van z'n moeder en van de jongste parochianen (dw) straat 47, 9100 Lokercn schooltijd dat Julius Cac j 57 voor Kristus Gallic Vergadering en voordracht op vrijdag 25 januari hcci. dc - - Slalaï van de «ekretaris en de "°kkcn=" penningmeester. h'" Daarna volgt een voordracht v,nd.c" ,n dC,l8rH°"d! met dia's d<5>, H. Thoen, over Antwoorden op al die -Het Waasland in de Romein- b"'«> f 25 I™»" x tjjd(( 20 uur in de lorenstraat Wie weet niet meer uit zijn Lokeren- De Wase kristelijke arbeidersbeweging nam vorige week vrijdag afscheid van Bert De Cock, gedurende bijna 34 jaar de se kretaris van het Wase Arrondissementeel Christelijke Werkersverbond (ACW) Vóór Willy D'Havé, nationaal hebben ingezet voor de bewe- ApW-voorzitter, is het weg- ging eti de arbeiders,» ver gaan van Bert De Cock zeer klaarde D'Havé in zijn toe- bétekemsvol. «De kristelijke spraak, aibeidersbeweging neemt af- In de voormalige bioskoopzaal scheid van een oorlogsgenera- Renova luisterden heel wat tie jonge arbeiders die. begees- personaliteiten - naar deze tefd door Cardijns idealen, woprdcn. Onder andere de Jrti- zi^h hun hele aktieve leven nisrers-'Öéhaëhé. 'Lehsséris én D'Hondt. Willy D'Havé waardeerde het werk van Bert De Cock «Bert was goed voorbereid voor zijn taak door zijn akties in de KAJ, KWB, enz., genoot het vertrouwen van de arbeiders; had een grote dossierkennis, was kritisch; toonde een voor liefde voor cijfers en statistie ken, maar dan wel de juiste en hield ervan om ingewikkelde vraagstukken op te lossen». Volgens D'Havé kan over het werk van Bert De Cock nooit een kruis worden gemaakt, al hoewel er nu wel een kruis Afscheid van Bert De Cock in Sint-Niklaas. Massale opkomst in het Gildenhuis. Helemaal op de voorgrond herkent u Berts opvolger Bruno Machiels (dw) over zijn aktieve loopbaan is getrokken. Een buitenbeentje «Voor mij is Bert De Cock een buitenbeentje» zei Omer De Mey, Als verbohdsvoorzitter werkte De Mey jarenlang met Bert De Cock samen. «Hij had niet gestudeerd m^ar beschikte over zeer veel gé- zond verstand en een goede, radikale en scherpe pen.» Omer De Mey zag in de af scheidnemende ACW-seKreta- ris een man die steeds bekom merd was om dc kleine man. hield van tradities én zeer «eli tair» was Elitair omdat hij een voorbeeld was voor de arbei ders en nóóit van zijn stand punten afweek. De Mey meende dat dc ge boorteplaats van Bert De Cock hierin zeker een rol speelt. «Hij werd geboren in Stekene en de inwoners staan bekend als keikoppen, «messentrek kers», mensen die zeer hard nekkig volhouden waarmee ze begonnen zijn». Niet alleen Willy D'Havé en Omer De Mey belichtten de kwaliteiten van Bert De Cock. Foto- en diaklub Vakantiege- noegens vertoonde een dia montage over de vele facetten van het leven van Bert De Cock. Een originele en soms pittige kijk werd het, met on dermeer beelden van een jon ge De Cock, die als metser Op klompen óvér Wase daken wandelt. Uitstekend in dienst het woord nam, speldde de verbondsproost hem het hoog ste kerkelijke ereteken op. De medaille bevatte een Latijnse tekst. Verbondsproost Schreyen vertaalde het in «uit stekend in dienst van God» Daarna dankte de gehuldigde de aanwezigen en al degenen die hem steunden in zijn leven en werk. Bert De Cock dacht terug aan de eerste vijf frank die hij ooit verdiende. «Het was als metser bij de vrouw van Frans Van Brussel, die ware vertegenwoordiger van het volk». Hij herinnerde zich zijn vader, een frontsoldaat, diedc eenzaamheid van zijn duivenkot opzocht toen de. tweede wereldoorlog op 10 mei 1940 uitbrak. Hij dankte ook Willy D'Havé, Omer De Mey en de diaklub voor hun vele vriendelijke woorden en omdat ze zoveel verzwegen hadden. «De foto- en diaklub heeft niet al mijn kasten geplunderd». Bert .Dc Cpck gaf zijn opvol gers ook nog enkele raadgevin gen mee. «Vroeger dachten we: sociale macht brengt poli tieke macht, maar in de huidi ge krisispcriode zal het streven naar en bezitten van politieke macht wel eens een vereiste kunnen blijken om onze socia le macht te behouden» Over de vele ruzies in de poli tieke en Gildenhuisfamilic sprak De Cock ook. «Het is zoals een vrouwenkous. We laten een steek vallen en met een hebben we een hele lad der. Op dit gebied kunnen we nog een en ander leren van dc socialisten», meende hij. Na het officiële gedeelte met de toespraken verplaatste de huldiging zich naar de feest zaal. Volkskunstgroep Reintjc Vos zorgde voor de muzikale intermezzo's. P.S. Zangkoor Gaudeamus Zong n.a.v. het afscheid van onderpastoor André Bracke. Dt Lochristi afkomstige priester verlaat de Tinelgemeente en wordt zieleherder in Brakelse deelgemeente Zegelsem (dw) Zopas verscheen het jongste nummer van het tijdschrift De Souvereinen. Dc kring ver wacht ten stelligste dat alle leden trouw zullen blijven en er zelfs zullen naar uitzien om het tijdschrift nog meer be kendheid te bezorgen. Het lid maatschap voor gewone leden bedraagt 200 fr en voor be- schermlcden 300 fr. Voor dit lidmaatschap ontvangen dc te- den het tijdschrift gratis. Dc redaktie van het tijdschrift berust bij Vedastus Verstegen, Luikstraat 12 en de zetel der administratie is in de Luik- Dat de verkeerssituatie op het Hertjen in Sint-Niklaas tot wanhoop leidt hoeft geen betoog. Niet alleen zijn er regelmatig zware ongevallen op het kruispunt Hertjen - j Rijksweg 14 (oude baan Antwèrpcn - Gent) maar vooral 1 heerst er, door de nooit onderbroken files aan dc verkeerslichten, een permanente onleefbare situatie op j het vlak van milieu en leefomstandigheden. Het aankloppen van de bewoners bij de officiële instantie! bracht geen aarde aan de dijk. Het herhaaldelijk aanbrengen van het probleem op de gemeenteraad lever» evenmin resultaat. Het uitblijven van dc meest eenvoudige verkcersingreep die dc situatie alleszins zou 1 verlichten bracht de bewoners ertoe zich te organiseren en zelf initiatieven te nemen om het verkeersprobleem zovéél mogelijk kenbaar te maken om via die weg enige aktic af j te dwingen van de overheid. Dc Aktiegroep Hertjen Vcrkeersleefbaarhcid heeft als 1 zoveelste stap in zijn strategie drie verschillende affiches ontworpen die inde wijk werden aangebracht. Zowel de. tekeningen als dusdanig als de teksten spreken voor zichzelf. Afscheid van Bert De Cock in Sint-Niklaas. Miet Smet, Jean-Luc De Haene, Willy Afscheid van Bert De Cock in Sint-Niklaas. De uittredende ACW-sekretaris in D'Havé, Paula D'Hondt en vele anderen wensten de Stekenaar good luck (dw) gezelschap van Willy D'Havé en van Clara Van Cleemput, Berts echtgenote (dw)

De Voorpost | 1985 | | pagina 10