Nu Bouwen» arteklop van een dynamische sektor TE KOOP Sint-Niklaas-De Klinge: van spoor tot natuurgebied? Hof ter Saksen in Beveren als edukatief centrum? Markante Wase evenementen voor binnenkort Zeldzame knobbelganzen in Sint-Niklaas Uilenspiegel verjaart it-Niklaas 1 tot 4 februari k in Temse is de winter vergangen De Voorpost - 25.1.1985 - 11 In november vorig jaar formuleerde de milieuvereniging Abllo t.a.v. het gemeentebestuur van Beveren een aantal opties met het oog op een ekologisch verantwoorde beheersaanpak van het Hof ter Saksen (gebouw en parkbos) in die gemeente. Geruchten hadden de ronde gedaan dat Beveren dat het domein had aangekochtvan het Saxenhof (Hof ter Saecx eigenlijk) een «uitheems» arboretum wilde maken. Het aanplanten van exotische plantensoorten was gesug gereerd. Abllo formuleerde een alternatief. Door de milieuvereniging werd gesteld dat een beheers- kommissie zou moeten op de been geholpen worden. Verder heet het dat het Hof ter Saksen een edukatieve funktie hoort te krijgen. Abllo is van oordeel dat alle recent ingeplante exotische plantensoorten moeten verwijderd worden. Een groot deel van het bospark behoudt z'n halfnatuurlijk uitzicht. Een deel van het park moet als echt parklandschap in z'n oorspronkelijke toestand hersteld worden. Nog volgens Abllo zou het aanleggen van een kruidentuin zinvol zijn. Ook een heemtuin met daarin een verzameling inheemse Wase planten kan betekenis vol zijn. Een arboretum met bomen en struiken uit eigen streek hoort volgens Abllo tot de mogelijkheden. Verder pleit Abllo voor het aanbren gen van een verzameling representatieve groenten en kuituurgewassen, een hoogstamboomgaard met oude fruitvarictciten uit eigen streek en een hooiland dat als plukweide dienst kan doen. Het geheel zou dan worden voorzien van een edukatief wandelpad. Ter begeleiding zou een brochure worden samengesteld. (wv) De Waaslanders schieten uit hun krammen, na de winterslaap en de vrieskou. Alom staan er vry boeiende initiatieven op stapel. Ik deed een greep uit het aanbod, lukraak bijna. Onthou alvast het volgende, duid aan in je agenda. Vlaanderen. Vanavond, vrijdag 25 januari, in de Sint-Niklase bibliotheek een debat over Welk Vlaanderen". De Wase Jonge Leeuwen, die deze gespreksronde organizeren, zetten op 22 februari in de bibliotheek een debat op het getouw rond Vlaamse beweging en arbeidersbeweging». In Temse kan je op 2 en 9 februari in café Reinaert aan het marktplein terecht voor een kursus i.v.m. de geschiedenis van het Vlaamsnationalisme, initiatief van de Amedee Verbruggenkring en hel Dosfelinstituut. Een aktiviteit van de WB i.s.m. de WJL in Lokeren wordt elders in dit blad aangekondigd. Davidsfonds. Weldra meer gegevens over de viering van 110 jaar Davidsfonds in Sint- Niklaas. Dinsdagavond 29 januari zakt Willy D'Havé (ACW) opnieuw naar Sint-Niklaas (Het Centrum, Grote Markt) af. Zaterdag 16 februari wordt in de Sint-Niklase schouwburg een totaalspektakel met ruime kulturele inslag aangeboden. Beurzen. Voor aantrekkelijke salons en beurzen moet je in de Sint-Niklase stadszalen zijn. Dit weekend (26-27januari) kan je gaan sjacheren, d.w.z. kopen en verkopen wal je maar wil. Vanaf 1 februari loopt de beurs Nu Bouwen, vier dagen lang: voor wie de baksteen uit z'n maag wil opdelven beslist een bezoek waard. Naar verluidt zou het NCMV ook een «lentesalon» organizeren (9 tot 11 en 15 tot 17 februari), maar daaromtrent hebben we alsnog niet méér gegevens dan dat het zou gaan om een manifestatie in de vrijetijdssfeer. Poppenkast. De Wase jongelui die van dat spektakel houden kunnen terecht op de jeugdhappening van volkskunstgroep Reintje Vos, te houden op 9 en 10 februari in zaal 't Helleken in Stekene. Jazz. Twintig jaar Lokerse Jazzklub wordt op indrukwekkende wijze gevierd. Nu zaterdag 26 januari met een happening in de klub zelf, op 9 februari met de komst van Dee Daniels en het Jack Van Poll-trio naar de Oude Heerweg en op 2 maart met een in de stadsfeestzalen te houden dansfeest. Jongeren. Nog een beurs, maar dan in Lokeren. Alle jongerenverenigingen en individuele jongelui kunnen deelnemen aan een op 2 februari in de Durmestad te houden jongerenbeurs. Welsprekende jongeren richten hun schreden naar de door JCI-Waasland op 9 februari in Sint-Niklaas te houden selektie voor het welsprekendheidstomooi. Vedetten. In Tielrode (Temse) wordt op zondag 3 februari door het gemeentelijke feestkomité een grote vedettenparade georganizeerd, in zaal De Kring. Kwis. Waasmunster volgt het voorbeeld van Sint-Pauwels (of omgekeerd!). Vrijdag 1 februari kunnen verenigingen van ter plekke gaan kwissen in zaal Hoogendonck aan de Nijverheidslaan. Tentoon. Een lawine aan markante exposities, vooral dan in Sint-Niklaas zelf. De Voorpost verschaft tekst en uitleg op de kuituurpagina's, elke week. Te gek. Ook de kamavalvierders zijn weer gesignaleerd. Zelfs in 't Land van Waas. Het duurt tot in maart. In de polder, aan de Scheldekant, in het Lokerse, en aan de westkant van Sint-Niklaas. Alaaf! W.C. De wfl is er Direkteur André Audenaert van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf volgt de situa tie in zijn sektor, z'n werkge bied, op de voet. Nationale statistieken houden hem bezig, de regeringspolitiek bekom mert hem. Want het zou wel eens kunnen dat de btw op de bouw volgend jaar terug van 6 procent (de nog immer van kracht zijnde gunstmaatregel) op 17 wordt teruggebracht. Dat terugschroeven zou op nieuw afremmend gaan wer ken, net nu het aantal aanvra gen tot het bekomen van bouwpremies aan het stijgen is. Is er sprake van een leeg stand van woningen in Vlaan deren? Naar het oordeel van André Audenaert is het niet onmogelijk dat we binnenkort op «Nederlandse toestanden» afstevenen, dus met een wo ningtekort worden gekonfron- teerd. De wil tot bouwen is er wel, maar het kader moet gunstig blijven. In die trant redeneert men bij de bouwvakorganisa ties, bij de aannemers. vuftig Vorig jaar bezochten ruim vijf tienduizend mensen het bouw salon in de stadszalen. Wordt dit jaar de kaap van twintigdui zend overschreden? Het kan. Net zoals de klanten, de poten tiële klanten eigenlijk, danig veel interesse lijken op te brengen voor deze beurs, to nen ook de exposanten zich in hun nopjes. Sommige stand houders van vorig jaar werden dermate met bestellingen over stelpt dat ze nog volop bezig zijn, deze opdrachten af te werken. En dus überhaupt geen tijd vinden om nu op Nu Bouwen aanwezig te zijn. Dat wordt vanzelfsprekend moeiteloos gekompenseerd door de komst van nieuwelin gen, die door het nadrukkelij ke sukses van de vorige mani festatie overtuigd werden om ook mee te doen. Nu Bouwen is dus een vaste waarde geworden, niet wég te denken uit de beurzenrij in De Wase milieuverenigingen, en met name dan de milieu- werkgroep Wilg uit Sint-Gillis, opteren vow het herwaar deren van het baanvak Sint-Niklaas-De Klinge van de ooit roemrijke spoorlijn Mecbekn-Terneuzen. Respekt vow de natuur ligt daaraan ten grondslag. Ze pleiten vow een beperkte heraanleg van het tr^jekt: een groene spoor berm. Nu Bouwen in Sint-Ni klaas. Bob Christiaens van Exporama verwacht op nieuw een massa volk op de beurs (delro) poorten, van veranda's tot sa nitair, van badkamers tot dak bedekkingen, van traditionele bouw tot systeembouw. Toch de beperking dat enkel de bouwnijverheid en wat daar eventueel zijdelings bijhoort, aan bod komt. De organisato ren gingen selektief te werk, wat de kwaliteit van het bouw salon ten goede komt. Er zijn wel vijftig exposanten. Nieuw Op Nu Bouwen zullen een reeks innovaties worden voor gesteld. Een greep daaruit. Chemisch je gevel reinigen, zonder dat het materiaal wordt beschadigd. Een nieuw soort troffelvloeren. Héél speciaal en sterk glas. Een nieuwe spouwplaat. Een inzetbad. Een eenvoudig aan te brengen douchekabine. Een nieuw soort wandtekstiel. Speciale verf voor het ontmossen van daken. Een uit Japan inge voerde natuurlijke, vezelachti ge muurbekleding. Het loont zo te zien, de moeite om eens langs te komen. Nu Bouwen wordt opgezet voor wie bouwen of verbouwen wil, er voor wie plannen in die richting heeft. Vrijdag en maandag van 15 tot 21 uur, zaterdag en zondag van 14 tot 20 u. Vier dagen lang, van 1 tot en met 4 februari. Wouter Vkiebergh Over de spoorlijn Mechelen- Temeuzen, voor een belang rijk deel toch een Wase ver keersader, verscheen vorig jaar in De Voorpost n.a.v. de publikatie van een boek door de Nederlandse verkeersspe- cialist Hesselink, een bijdrage. De oprichting van die Üjn da teert uit de jaren zeventig van vorige eeuw. In 1967 reed tus sen De Klinge en Sint-Niklaas de laatste trein, maar al werd het station van De Klinge in 1970 gesloopt, de echt laatste officiële rit op de MT-lijn da teert van 2 oktober 1975, toen de laatste in De Klinge uitge weken wagons werden opge haald. Plannen tot heropening van de in de volksmond als «Mèren Terug» bestempelde lijn doken zo nu en dan op. Maar de NMBS besloot, de lijn te ont mantelen. MT, Mechelen-Ter- neuzen dus, lijkt definitief ge schrapt. Respekt voor de natuur De spoorberm biedt door de grote variatie in de planten groei vrijwel het ganse jaar door een uitbundige bloemen- rijkdom. In het tijdschrift 't Groene Waasland (januari) wordt melding gemaakt van 250 voorkomende planten soorten. Door de gemeentebesturen van Sint-Gillis en Sint-Niklaas wordt thans overleg gepleegd met het oog op een mogelijke heraanleg van het trajekt. De spoorwegberm is ook een deel van een wandelpad dat door de WV werd uitgestippeld. De Sint-Gillisse milieuvereniging Wilg deed al in september 1983 een voorstel tot beperkte her aanleg en het gemeentebestuur van Sint-Gillis had daar wel De milieuvereniging(en) zijn van oordeel dat de aanleg moet beperkt worden tot het wegwerken van oneffenheden op het middendeel, zodat de berm moeiteloos gebruikt kan worden voor fietstochten en wandelingen. Gemotorizeerd verkeer moet geweerd wor den, aldus Wilg en andere groeperingen. Aangepast on derhoud dringt zich op en ge dacht wordt ook aan bewei ding door schapen. Wilg vindt dat verharding met asfalt en beton vermeden moet worden. (wv) Gedurende een dag of vijf hebben enkele werknemers van de stad Sint-Niklaas zich ontfermd over twee uit Finland afkomstige knobbelganzen. Fons Smet, Gilbert Pieters en Patrick Vereecken, die voor het onderhoud van het stadspark instaan, gaven ze te eten in de verwarmde serres van het nabij kasteel Walburg gelegen park. Dinsdag al konden de ganzen, die bij hun «vangst» niet meer vliegen konden en helemaal ondervoed waren, opnieuw de vrije natuur in. Ze waren weer hersteld. (wv) Nog een re ak tie-op de onlangs in De Voorpost verschenen bijdrage omtrent Wazenaren die in '85 «speciaal» verja ren. Bert Peleman zou op 3 april zeventig worden, zo werd (verkeerdelijk) afgedrukt. De zetterij zat op dezelfde golflengte als Bert Peleman', en veroorloofde zich een Uilenspiegelstreek. Het moet 13 april zijn, na Pasen derhalve. (wv) Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf Waasland, een svereniging die zowat 460 bedrijven overkoepelt, eert van vrijdag 1 tot en met maandag 4 februari in Int-Niklase stadszalen de gespecializeerde beurs «Nu iiwen». De in het Antwerpse gevestigde n.v. Exporama tent bijstand, zorgt ervoor dat het gebeuren een vlot i krijgt, dat zowel standhouders als bezoekers choots aan hun trekken komen. De samenwerking i beide instanties is voortreffelijk. Waar Exporama il door Bob Christiaens) veeleer op het achterplan _eert, nijver en plkhtsbewust, nestelt de Syndikale 'Imer zich tussen deuren, ramen en vloertegels: aanwe- I beidspolitiek dus, via velerlei vertakkingen, t bouwvak volop in de belangstelling, een sektor voor voetlicht. Informatie bezorgen, advies geven, de (gelegenheid stimuleren ook. De vaklieden staan hun ine(je. «Nu Bouwen» als harteklop van een branche jr gewroet wordt, waar innovaties niet uit de lucht zyn; {nijverheidstak van belang in een (soms) bouwvriende- i gewest. winterpret anno 1985. Een opwarmertje na het schaatsen. Gemeenteraadslid Gaston jHoskens was van de partij toen de volleybalspelers even verpoosden na het schaatsen 5 jaar oud, toog L-vorm (1), wiel met neon (2), kast dubbel gebruik (ves tiaire (3) bergruimte (4) 4 drogers (5), kaptafel voor 4 personen (6), met spiegels en verlichting, kolom voor 4 personen (7) met verlichting, 3 was plaatsen (8) met boven aan bergruimte, 3 grote spiegels als wandversie ring, 7 stoelen, grote eta- leerkast (9) verdeeld in vakken. Prijs overeen te komen. Tel. 052/21.14.81 5ë dames- en herenvolleyploegen van Temse volley klub verbroederden op het ijs (dw) bouwaktiviteiten stimuleren. De stedelijke dienst ruimtelij ke ordening doet zowat het zelfde. Met onze stand willen we de stedelijke verkavelingen in de belangstelling brengen. Op Tereken hebben we een herverkaveling doorgevoerd, daar zijn nu meer mogelijkhe den. Ook in Sinaai bijvoor beeld zijn er een hoop kansen. En we gaan het gebied in de Lamstraat promoveren. De dienst ruimtelijke ordening heeft een informatieve taak. De mensen zijn te karig inge licht over de saneringspremies en -plannen. Je moet op een bijna agressieve wijze promo tie voeren wil het doordringen. We zullen op de tentoonstel- va/iiwvriendelijkheid. De stad kategorie kunnen onder ter ^Ï-Niklaas meet zichzelf de brengen», enschap in de overtreffende p aan. Terecht, misschien. Renovatie i mi als je de naam hebt, wat De Nu Bouwen-beurs heeft jr de bouwsektor over te een bij uitstek informatieve rol aben, moet je er permanent te vervullen. «Het grote voor- lr handelen. deel van zulk een gespeciali- 'oorzitter van de SKBW zeerde beurs blijft dat vrijblij- 'De Geest: «Ik betreur het vend inlichtingen kunnen wor- :grip van het stadsbestuur den ingewonnen bij de diverse de bouwvriendelijkste stad standhouders. Men heeft zeker Vlaanderen. Tussen de vo- niet het gevoel dat men onmid- I uitgave van Nu Bouwen dellijk verplicht is tot een be- die van weldra hebben we slissing», stelt Bob Christiaens. tweemaal toe bericht ge- Het informatie- en adviespak- dat de huurprijs van de ket is breedgeschakeerd en len verhoogd werd», daar kan de konsument z'n iek van schepen Jeanine profijt uit puren. Boever: «U hebt enigszins Voorlichting over produkten ijk. We hebben de tarieven en diensten wordt verstrekt len aanpassen. Het gaat door fabrikanten en handela- om een kommerciële ren door privé-ondememingen Selling, d.w.z. dat ze dus. Maar ook door de over- :li eerste gezicht kommer- heid. Diezelfde stad Sint-Ni- lijkt. Toch vervult u met klaas van daarnet is met een manifestatie een grote in- stand present. Nogmaals sche- stieve rol, en eventueel pen De Poever: «De organisa- :n we u bij een èndere toren willen d.m.v. de beurs de Nu Bouwen in Sint-Niklaas, tweede editie. De mensen van het bouwbedrijf die het initiatief schragen: v.l.n.r. direkteur André Audenaert van de SKBW, voorzitter Edgard Maes en honorair voorzitter José De Geest (delro) Temse kiekte onze fotograaf schaatsende volleybalspelers. Ze haalden hun hartje op de dichtgevroren visvijvers (dw) ling de mogelijkheden van en in de woonwijken voorstellen: de Clementwijk, de speelplei nen op Tereken. Ook de Nieuwstraat komt in het dag licht, en de stadskemvemieu- wing daar. We beschikken se dert kort over drie herwaar deringsgebieden: de Stations wijk, de Hazewind, de Lam straat. Net als de Tabakstraat zou het gebied Polderstraat - Sint-Vincentiusstraat tot woonerf kunnen omgebouwd worden». beurzenstad Sint-Niklaas. Vol wassenheid, robuustheid, al van vóór de tweede uitgave: wie zoiets wil presteren moet wel uit het bijzonder goeie bout gesneden zijn. Hout? Steen, plastic óók na tuurlijk. En glas, en vloerbe kleding. Het assortiment dat op Nu Bouwen wordt geëxpo- zeerd is gediversifieerd Dat gaat van tuinhuisjes tot garage-

De Voorpost | 1985 | | pagina 11