Maurits Coppieters nu toch Wase jaarfiguur Bezieling, scherpte, verdraagzaamheid, taaiheid Een greep naar de sterren Maurits ley se C De Voorpost - 25.1.1985 - 13 in viervoud. Links een opname van zaterdag meteen na z'n uitverkiezing tot Wase jaarfiguur. Dan Coppieters aan het woord tijdens een bijeenkomst van VU-Waasland, in gezelschap van Nelly Maes, Arnoud en Wies Govaerts (Beveren). De derde opname: Maurits op stap met echtgenote. En tenslotte Coppieters omringd door Nelly Maes en Hugo Schiltz, op een meeting in hotel Senvir, negen jaar geleden (foto's Iv en Bekroning van een drukke loopbaan Omtrent Maurice Coppieters farige week zaterdag 19 januari kwamen zo'n dertig van Ie meer dan vijftig leden van de «Wase Persklub» bijeen n hun stamlokaal, de vroegere «Stad Nantes», om hun aarfiguur 1984, de zevende Figuur in de ry, aan te luiden. De kandidaten die uit een voorafgaande rond draag naar voren kwamen, waren het Alfabetizeringspro- uekt Waasland, de veelzijdige politikus Maurits Coppie- %rs, de kulturele vzw De Spiegel uit Beveren, klokkebou- Ver Edgar Heirman uit Waasmunster en de Stichting [unst in de Stad. In de laatste kiesronde spraken de journalisten zich uit voor Maurits Coppieters. Alfa- :ring Waasland, dat tot dan mee in de run was ileven, kreeg enkele stemmen minder achter zijn naam. Spiegel en Edgar Heirman vielen het eerst af, dan lunst in de Stad. De stemming verliep vrij onbewogen al ;k wel enige ongenoegen na de vroege afvoering van '"Vzw De Spiegel, een vereniging van vrijwilligers die in ^Antwerpen, Sint-Niklaas, Boechout en Beveren theater voorstellingen programmeert, een vereniging ook die vorig jaar al tot de kanshebbers behoorde. Toen werd ze r de loef afgestoken door Drieske Nij pers, de volkskunst- e. groep uit Sint-Gillis. m Evenmin werd VU-voorman Maurits Coppieters voor het eerst genoemd i.v.m. de verkiezing tot jaarfiguur. Begin ;dtvorig jaar immers verliet hy na een verdienstelijke °TK>litieke loopbaan het politieke bedrijf. De Nieuwkerke- "jiaar was gemeenteraadslid, senator, voorzitter van de )ar*aad voor de Nederlandstalige kuituurgemeenschap en Ic jen (yd lang ook Europarlementslid. Alhoewel Coppieters salelde enigszins verrast te zjn over zijn verkiezing, omdat hïjeen jaar voor hem totnogtoe zo onverdienstelijk was als -p 1984, bly'ft hy toch door zijn aanwezigheid in een aantal Maurits Coppieters meteen na z'n uitverkiezing tot Wase jaarfiguur in gesprek met Leo De Bock en Wouter Vloebergh van De Voorpost en met de kersverse persklubvoorzitter Gerard Bontinck (dw) Turken of Marokkanen langrijkste gebeurtenis van het ilk zag deze verkiezing waar- voorbije jaar op persoonlijk schijnlijk iets té Waaslands» meent Coppieters: «Ik had vlak was voor hem de China- die hij in september op verwacht dat jullie Bert De uitnodiging van het Volksinsti- Cock zouden kiezen. Mis- tuut voor Internationale be- schien heeft hij zijn afscheid trekkingen ondernam. Coppie- iets te laat gegeven, misschien ters bezocht de volksrepubliek wordt hij het volgend jaar wel». Misschien, inderdaad, huldigt de Wase Persklub met enige I eerder: in '78, als partijvoor zitter, samen met zijn toenma- 's Jos Van Eynde, lige kollega' Willy De C Clercq i nauw betrokken bij de items die hem altyd hart lagen: de ontwikkelingssamenwerking, de vredes- natiek en de ontvoogding van geografische minder- Zo is hy voorzitter van het Nationaal Centrum Ontwikkelingssamenwerking (het NCOS), een koepel ;e!van alle niet-goevernementele organizaties gestut op een i militante 11.11.11.-basis, ondervoorzitter van het Inter n-nationaal Vredesinstituut te Antwerpen, lid van de kom- missie Noord-Zuid van Pax Christi en voorzitter van de bestuurskommissic vande stedelijke akademie te Sint -Niklaas. De aandacht van Maurits Coppieters bly'ft ook uitgaan naar de Europese Vrye Alliantie en vooral naar de f kritiek op het plan Spinelli die ondertussen byna het waarmerk van deze partyenbond is geworden. I B-'De Wase Persklub stelde za- pektievelijk Gerard bontinck terdag ook een nieuw alge- en Hugo De Looze aan als meen bestuur samen en wees nieuwe voorzitter en sekretaris —in opvolging van Guido De van de vereniging. Munter en Jo Van Duyse res- vertraging. De verkiezing van Martens. Nu begeleidden hem, deze flamingant ware vorig onder andere de charmante jaar, na de afronding van zijn Wivina De Meester (CVP) en uitzonderlijke loopbaan, logi- Lydia De Pauw (SP). De scher geweest dan ze dat nu is, Vlaamse raad was pas weg uit geef toe. God weet echter door dit Oosterse land. O ja, men welke overwegingen de Wase voe'1 China veel sympathie regioverslaggevers zich laten voor de Belgen. Wij zijn gin- leiden bij het aankruisen van der nummer één vertelt Mau- die en geen andere naam. rits Coppieters: gewone stu- I.v.m. de kandidatuur van het denten ginds weten méér over Alfabetizeringsprojekt Waas- de Europese Gemeenschap land (Walburgstraat, Sint-Ni- dan de meeste van hun leef- klaas), b.v. werd mij met arg- tijdsgenoten hier. Ze zijn ook waan gevraagd of ze «daar z° verschrikkelijk nicuwsgie- toch zeker geen Turken of Ma- rig, praatziek. Voor het eerste rokkanen leren lezen en schrij- °°k werd in het Chinees parie ven». ment de lof gesproken van de Maar goed, het werd Maurits Vlaamse pater Verbiest. Op Coppieters, een veelzijdig, een die passus van bewondering boeiend man en beslist een voor een missionaris van bij passend figuur in het rijtje van ons had de Belgische ambassa- vroegere laureaten. De be- de 'ang gewacht. Wie is Maurits Coppieters, hoe situeer je hem, wat is z'n geaardheid? Bij enkele medestanders van toen en nu peilde ik naar reakties op de uitverkiezing van de eresenator tot Wase jaarfiguur. Burgemeester Paul De Vidts van Sint-Niklaas: «Ik ben verheugd dat de persklub eens te meer één van onze stadsgenoten geëerd heeft. Ten tweede ben ik blij dat men een oude vriend van me heeft gelauwerd. En ten derde moet ik zeggen dat Maurice Coppieters veeleer de figuur van een léven is i.p.v. een jaar. U weet dat ik hem op 't kollege gekend heb en in de scoutsbeweging. Politiek mogen we dan al enigszins anders denken, fundamenteel gaan we toch akkoord, we vertrekken van dezelfde gronden. Ach, Coppieters is een ander type dan ikzelf. Hij had en heeft een zeker charisma, ik sta meer met beide voeten op de grond, ben een manager. Hij behoort dan weer tot de bezielers. We zijn altijd komplementair geweest». Ignaas Lindemans, voorzitter Pax Christi-Vlaanderen: «Coppieters is ec'n buitengewoon man. ik zeg dat zonder reserve. Hij is erin geslaagd, z'n idealen gaaf te houden en toch stap voor stap en met veel overleg en rekening houdend met de mogelijkheden, vooruit te gaan met de koppigheid en de vastberadenheid die niet veel anderen hebben. Op velerlei vakken is hij altijd een wegbereider, een baanbreker geweest. Maar toch weet hij goed wat behouden moet worden uit het verleden, wat waardevol is. Overal wordt hij gerespekteerd, ook bij mensen die zich politiek of ideologisch anders opstellen. Maurits Coppie ters weet wat hij wil, hij is niet de vage of schimmige figuur. Hij is even scherp als zijn profiel». Senator Nelly Maes, van de Volksunie, Sint-Niklaas: «Ik heb hem altijd heel erg bewonderd. Hij is één van die mensen die erin geslaagd is, gedurende z'n hele loopbaan kreatief te handelen en openheid en luisterbereidheid aan de dag te leggen. Nooit heeft hij zich aan de ambten vastgeklampt, hij is altijd vrijwillig gekomen of ook weggegaan. Maurits is boeiend als politikus en als mens. Hij is het bewijs dat je jong kunt blijven ook als je de zogenaamde aktieve leeftijd voorbij bent. Hij heeft het Waasland méé een identiteit helpen geven, hij heeft z'n stempel gedrukt op de niet-politieke Vlaamse Beweging. Ook z'n onderwijsaktiviteit mag je niet vergeten. En een aantal nieuwe thema's: zijn aktie i.v.m. de Orde van Geneesheren, z'n belangstelling voor de buitenlandse politiek (die hem naar Europa leidde). Z'n aktiviteit bij de NCOS illustreert zijn daadwerkelijke verdraagzaamheid. Maurits Coppieters deed in 1965 z'n intrede in 't parlement, als volksvertegenwoordiger. Tegelijk zou de Wase VU Gerard De Paep naar de senaat afvaardigen al heb ik hem nog nooit horen pleiten voor verdraagzaam heid, wat impliceert dat hij verdraagzaam is. Hij heeft altijd de vrije handen t.a.v de machthebbers bewaard, maar Maurice Coppieters beseft wel de betekenis van macht, het belang ervan». Oud-senator Maurits Van Haegendoren, Heverlee: «Mau rits Coppieters zie ik als idealist, in welke beweging hij ook terechtkwam. En als een man die taaiweg, maar zonder koppigheid, de idealen volgt. Hij heeft z'n hele leven lang veel diensten bewezen aan Vlaanderen. Toen ik verbondskommissaris was bij WKS was hij adjunkt in die scoutsbeweging. Kardinaal Van Roey heeft mij eruit gegooid, Coppieters volgde me op. Ik was misschien stouter dan Maurice Coppieters. W.V. Coppieters koos rechts, tegen diarree Maar er roert entwat in het land van de rijzende zon. «Enerzijds is het nog tijdlozer dan zelfs Latijns-Amerika. als ie er een mis bijwoont, waan je e vijftig jaar terug», aldus de jaarfiguur. «Anderzijds weekt de trage, maar bestendige eko- nomische liberalizering van het land de tongen los. De vleien de houding voor Japan valt op. Confusius is weer «in». Hij past goed in het kraam van de zachte hervorming. Zes jaar tevoren verpestte een Vlaamse partijvoorzitter nog een avond door de geloofsethikus te ver dedigen. Niemand liep toen hoog met hem (Confusius) op. Ambtenaren zijn niet bepaald tevreden met de hoge winsten van de boeren. Het is zo nu, dat de rollen omgekeerd zijn in China, het land wordt nu be stuurd door de slachtoffers van de Kulturele Revolutie. De li- Twintigjaar Wase Volksunie in 'tparlement «Links? Rechts? Gemakshalve wordt Coppieters nogal eens ingedeeld bij de progressieve vleugel van de Volksu nie. What's in a name? Op de keper beschouwd is hij nergens indcclbaar. Tenzij bij de allerbeste en de aller breedste traditie van het Vlaams-nationalismc. Moyson de socialist. Dosfel de nationalist, Daens de kristen-demo- kraat: bij Maurits Coppieters vloeien ze samen tot de brede syntheze van een nationalisme dat Vlaams is, zonder het klassieke verbindingsstreepje. Van gisteren en van altijd, maar voor de mensen van vandaag». Wie de auteur van deze karakterizering is weet ik niet. Misschien Joris Dedeurwaerder wel, want die heeft ooit met het oog op een bij de Sint-Niklase uitgeverij Danthe te verschijnen boek over Coppieters een biografie geschre ven van Maurits. A propos: een liber amicorum M.C. zou boeiend zijn, zou gelezen worden. De proeve tot omschrij ving van hierboven heb ik geplukt uit een druksel dat n.a.v, de Europese verkiezingen in 1979 naar me toewaai tic. Het is min of meer rcklametaal natuurlijk, maar eerlijk. Daarom nog een vleug impressies. «Witte kuif boven een warm hart». «Besneeuwde vuur berg». «Een politikus met groot gezag, breeddenkend en pluralistisch cn naar de wijde wereld gericht, maar onver valst Vlaams-nationaal». «Federeren betekent voor Cop pieters «verbinden», vanuit en met deugdelijke eigen schakels, gesmeed in het vuur van eigen kuituur en volksgemeenschap» (dat doelt op de Europese eenwor- tling). «Een hart van koekebrood. Maar lastig. Lastig als het gaat om de dingen die hij verafschuwt. Geweld. Ideologische oogkleppen. Liefdeloosheid». «Zijn kracht cn ook zijn zwakte. Moeilijk neen kunnen zeggen. Mens |c zijn tussen mensen. Emotioneel en dus beïnvloedbaar. Naast de koude berekenaars in de politiek iemand die naar de sterren grijpt. Soms naast de sterren grijpt. Maar het nooit lager gaat zoeken». Vlaanderen en vrede Verwacht van me geen komplete, èffe biografische notitie °vcr Coppieters 't Zou op herkauwen neerkomen van wat eerder, vaak ten voeten uit, in De Voorpost heeft gestaan. Eind december verliet Maurice Coppieters de Sint-Niklase arena, konsekwente afronding van een in het vooruitzicht gestelde beslissing tot afschcidnemcn: stapsgewijs haakte hij af, nationaal, Europees en tenslotte lokaal. De uitver kiezing tot jaarfiguur van Waas en héél verre omstreken had begin vorig jaar horen te geschieden, maar Drieske Nijpers won het, was een niet onterechte keuze overigens. Eind '83 heb ik in De Voorpost onder de titel «Maurice Coppieters exit: twintig jaar politieke bewogenheid» het breedgeschakeerde leven van de Wazenaar getracht na te vertellen. De hoofdlijnen daaruit dan maar, enkele sleu telwoorden. De tussentiteltjes uit dat artikel van ruim een jaar geleden. Geschiedenis, rechten, scouts. Federalisme. Vlaamsge zind, progressief. De VU in 't Waasland. Macht niet, rechtvaardigheid wel. Kultuurraad, Europa. De Sint- Niklase koalitie. Bitter kruid. Waar slaat dat laatste op? Op de teneur van een toespraak die Maurits eind '83 in de gemeenteraad van Sint-Niklaas hield. Politiek mag dan al een bitter kruid zijn, bittere kruiden zijn de sterkste. Zo ongeveer. Zeg dus gerust dat Coppieters het overleefd heeft. En voeg erbij dat menigeen daar wél is bij gevaren. In het Land van Waas gaat het natuurlijk over de Volksunie. Nelly Maes attendeerde me deze week op het feit dat het Wase gewest twintig jaar in 't parlement vertegenwoor digd is. De viering, door de perslieden, van binnenkort krijgt dus toch enigermate een politiek tintje, in de jubileumsfecr. In 1965 belandden immers zowel Gerard De Paep uit Beveren (senaat) als Maurits Coppieters (kamer) in het parlement. De hoogkonjunktuur zou tot aan 't begin der zeventiger jaren aanhouden. In 1971 maakte Coppieters de baan vrij voor de politieke karrière van Nelly Maes: Nelly kwam in de kamer, Maurice ging naar de senaat. De Vlaamsgezindheid van Coppieters werd vrij laat naar de Volksunie toe gekanalizeerd. In 1958 zwenkte hij weg van een (aangeboden) karrière bij de CVP, een partij die naar zijn oordeel op Vlaams gebied te kort schoot. Federalist Coppieters kreeg onderdak bij een bij de VU aanleunende partij, hij deed z'n intrede in de gemeente raad van Sint-Amandsbcrg (1964). In 1965 al mocht hij de kamerlijst voor het arrondissement Sint-Niklaas aanvoe ren, de lijst van de Volksunie. Hij was toen 45 jaar. In breed-flamingantische kring genoot Coppieters aanzien. Tot in 1963 was hij immers voorzitter van de Vlaamse Volksbeweging, een pressiegroep die hij samen met o.m. Paul Daels, Ferdinand De Bondt en Wilfried Martens op de been had geholpen. Vlaams, maar ook maatschappelijk engagement. In het federalisme zag, ziet hij de hefboom tot pluralistische maatschappijhervorming. Pleidooien voor rechtvaardig heid cn tolerantie in het onderwijs, in de héle samenle ving, hield hij. Tegen de vestiging van Shape in België stelde hij zich in 1966 op en de macht van de producenten van kernenergie zinde hem niet zo. Solidariteit dan: het Europa der volkeren b.v., of de door hem in 1983 gelanceerde kampagnc ten bate van Saint-Nicolas, Waals gastarbeidersnest en naamgenoot van Sint-Niklaas, geteis terd door een aardbeving. Rechtvaardigheid, vrede: Cop pieters' inzet ten bate van de Derde Wereld (via het door hem voorgezeten NCOS, Nationaal Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking), zijn aktiviteit ook als lid van de beheerraad van Pax Christi-Vlaanderen en van het aan de Kerkstraat in Antwerpen gevestigde internationaal vrede- centrum. Brede interesse Maurits Coppieters ("Sint-Niklaas, 14 mei 1920) heeft op velerlei gebieden een toonaangevende rol gespeeld Bij de scouts ook (WKS), by de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen, bij het vormingscentrum Dosfelinslituut, bij akties ten bate van amnestie. Een autodidakt: licentiaat geschiedenis (aan de RU Gent), doctor in de rechten (via de Centrale Examenkommissie). Steeds de horizon verrui men, door veel lektuur én door heel wat te publiceren. Twintig jaar beminnelijk boegbeeld van de partij, zijn partij. Landelijke politiek, lokale, internationale. Voorzit ter van de VU-fraktie in de Nederlandse kultuurraad, kort nadien voorzitter van de hele kultuurraad. En in 1979 Europees parlementslid, voor de VU -Europese Vrije Aliantie. Grijze eminentie nu. Geleerd, geëerd man. Volksverbon den toch, en populair. Zelfs bij de regionale persmensen, zoals gebleken is. Wouter Vloebergh beralizering nochtans, blijft een gekontroleerd proces: met kapitaalsopname wordt alsnog uiterst voorzichtig omge sprongen». Een anekdote i.v.m. het ver blijf van drie weken van Cop pieters in China betreft de darmloop waardoor hij steeds erger geplaagd werd. Qe dele gatieleidster nam hem mee naar een soort van dispensa- rium waar hij kon kiezen tus sen twee gangen: links alterna tieve en rechts traditionele ge neeskunde. Coppieters koos rechts. Na één dag was zijn darmflora gestabilizeerd. «De Chinezen zijn meesters in de geneeskunde», meent hij, «op het vlak van de chirurgie zijn wij tegenover hen kleine jon gens». Op het vlak van de medische industrie krijgt Bel gië vaste voet in de Volksrepu bliek. De firma Jansens Far maceutica bouwt haar vierde bedrijf daar. «Die weigeren ze daar niets», weet Coppieters. Toespraak In zijn toespraak voor het Chi nese parlement benadrukte de politikus de belangrijke rol die beide blokken spelen inzake ontwikkelingssamenwerking. Hun beider bijdrage zou een stuk vruchtbaarder zijn dan het door de V.S. en de U.S.S.R. gevoerde, polarize- rende uitkopingsproces. De hulp van China is onvoorwaar delijk en van hoog kwalitatieve aard. In Afrika slagen de Chi nezen er het best van allen in de. autochtone bevolking te benaderen en bij de projekten te betrekken. Door hun lig ging, zo stelde Coppieters nog, kunnen de "Volksrepubliek en China een middenpositie inne men die van groot belang kan zijn voor de vrede in de wereld. Boek over 1920 Al heeft Maurits Coppieters zich dan teruggetrokken uit de politiek, hij rust allerminst op zijn lauweren Minder dan twee jaar geleden haalde hij nog een postgraduaat in de Oost-Europakunde. Nieuw is wellicht dat hij een boek in voorbereiding heeft over 1920: zijn geboortejaar. Het handelt over de wassende droom van een volkerenbond en het ont waken daaruit, de vele ont goochelingen. «Het Jaar van de Klaproos», zo zal het werk heten, wordt «een doorsnede van hoop en wanhoop in de wereld». Het treurt over de teloorgang van een militant avant-gardistisch verleden. Wanneer het boek zal uitko men kon Coppieters nog niet zeggen. Nieuw bestuur Bij het begin van de algemene vergadering van de «Wase Persklub» vroeg uittredend voorzitter Guido De Muntei om één minuut stilte ter nage dachtenis van Flor Van Was- senbergh. Flor van Wassen bergh was lid van de joumalis tenvereniging en overleed vo rig jaar. Volgens Guido Dt Munter zal de doelstelling var de «Wase Persklub», het ijve ren nl. voor betere werkom standigheden voor de bes tendige Wase regionale be richtgeving, in de toekoms een uitbreiding van de vereni ging met vertegenwoordiger van vrije radio's en televisie zenders noodzakelijk maken Een vereiste is wel dat die vriji media beroepsjournalisten ir dienst hebben. Tegelijk za. men dan voor de be- stuursstruktuur een nieuwe vorm moeten bedenken. Na de verkiezing van de Jaarfi guur 1984 duidde het nieuw samengestelde algemeen be stuur voor een periode van twee jaar een nieuwe voorzit ter en sekretaris aan: Gerard Bontinck en Hugo De Looze, een persmedewerker en een zelfstandig journalist. Samen met het bestuur, penningmees ter Frank Van Poucke en zijn kommissaris Marcel Verniers, zullen zij de «Wase Persklub» naar haar tienjarig bestaan lei den. De bestuursleden zijn in alfabetische volgorde: Gerard Bontinck, Walter Clippeleyr, Leo De Bock, Hugo De Looze, Pol De Malsche, Guido De Munter, Micl Dullaert, Gerard Lyssens, Marcel Oel- brandt, Wim Persoon, Frans Van Egghen en Frank Van Poucke. Karei Van De Velde en Roland De Block werden gekoöpteerd als bestuursleden omwille van het geografische evenwicht in de vertegenwoor- diging. Leo De Bock

De Voorpost | 1985 | | pagina 13