Loeken Tatjen zal Aalst regeren tijdens karnavaldagen Wielewaal 's Heerenbosch-leden stuwende krachten Prinsjeverkiezinhin 4 - 25.1.1985 - De Voorpost emmenl Aalst. Dansmariekes mogen niet ontbreken (a) Aalst. Loeken Tatjen, alias Freddy Nerinckx weet met zijn vreugde geen blijf, hij is de nieuwe prins (a) Lippelo-bos geklasseerd Op 14 september van vorig jaar verscheen in het Staatsblad het besluit van de Vlaamse Executieve het Hof te Melis - 1ste fase - Lippelosbos, gebied gelegen op het grondgebied van de gemeenten St.-Amands en Malderen, als landschap te klasseren. Een hart onder de riem, dit besluit, voor Mark Aerts en Willy Van Ingelgem, beiden aktief in de Wielewaalafdeling, 's Heerenbosch en al jaren bezig met de klassering van dit waardevol stukje natuurgebied. Zij stelden o.a. een dossier samen rond Lippelo-Bos, dat ook een waardevolle inventarisatie bevat van de fauna en de flora en zorgden ervoor dat het dossier niet zoek raakte in de rompslomp waarvan de Belgische administratie nog altjjd synoniem blijkt te zyn. In het jongste nummer van het tijdschrift van «Wielewaal 's Heerenbosch» besteedden Mark Aerts, voorzitter van de afdeling, en Willy Van Ingel gem, redakteur, ruime aan dacht aan de klassering van Lippelo-bos. Het voortbestaan van Lippelo- bos, aldus Mark Aerts en Willy Van Ingelgem, werd in het verleden diverse malen be dreigd. Zo liep het tracé in de eerste plannen voor de aanleg van de A-29 dwars door Lippe lo-bos. In de winter van 71-72 werd er volop gerooid (beuken en eiken). Het rioolwater van een groot deel van Malderen- dorp, verontreinigde het El zenbroek, zodat honderden bomen en struiken afstierven. Met de verbredingswerken van de Lippelostraat verdwenen opnieuw tientallen majestati- sche beuken. In de jaren 73-74 werden beide natuurliefhebbers gekonfron- teerd met plannen van het Mi nisterie van Openbare Wer ken, die in Lippelo-bos een mastodont rekreatie-oord (476 ha) planden, voorzien van kampings, een bungalowpark, vijvers voor de beoefening van allerlei sporten, invalswegen, parkings, enz. Deze vijvers moesten het nodige zand leve ren voor de aanleg van wat later de A-29 werd genoemd. Om de uitvoering van deze plannen te beletten, belegden beide milieuwerkers echte volksvergaderingen in de be trokken dorpen. Uit die perio de dateert ook het begin van de sensibilisatie van de betrok ken bevolking. In die tijd ook werd de Wielewaalafdeling 's Heerenbosch opgericht. Het is een boeiende tijd: natuurstu die en -beleving. Er gebeurt alles en nog wat: bosopruimak- ties, nestkasten, ringwerk, in ventarisatie, wandelingen, uit dieping van de kasteelvijver, natuurleerpad, tentoonstelling enz. In die periode groeit bij Mark Aerts en Willy Van Ingelgem ook de idee een dossier op te stellen, een «voorstel tot klas sering». Nieuwe bedreigingen stevenen echter op Lippelo-bos af: de verkoop van bospercelen, gesi tueerd aan de rand van het bos. Op aar dringen van beide Lippelo-bosbeschermers koopt Waters en Bossen een perceel. Waters en Bossen heeft van dan af een voet in huis, wat interessant kan zijn voor dc toekomst. Want, vragen bei den zich af. wat gaat er gebeu ren met Hof te Melis wanneer de gravin (vruchtgebruikster) overlijdt? Wat gaat de eige naar, die in Honduras woont, dan met het bos verrichten? Wat de intentie was van de landbouwer die in oktober 80 een stuk bos kocht, weten we, benadrukken Mark Aerts en Willy Van Ingelgem. Bos om zetten in landbouwgrond. Met een na de aankoop liet hij zijn koeien in het bos weiden. Met alle gevolgen vandien voor de vegetatie. Zelfs na de definitie ve klassering liepen zijn koeien er soms nog. Bij al die bedreigingen mag niet uit het oog verloren wor den dat in Lippelo-bos haast geen beheer bestaat. Bij ge brek aan toezicht tiert het sluikstorten er dan ook welig. Klassering Met het doel Lippelo-bos te behoeden voor voornoemde bedreigingen, namen M. Aerts en W. Van Ingelgem, aller eerst kontakt op met B. Van den Broeck, toen lid van de Koninklijke Kommissie voor Monumenten en Land schappen. In 1977, zetten ze het vervolg van de procedure uiteen, stel den we het dossier «voorstel tot klassering» samen. Dit om trent drie natuurgebieden, tel kens gelegen rondom een kas- teclpark: het Groenhof, het 's Gravenkasteel en het Hof te Melis. Het werk omvatte o.a. een inventarisatie van de plan tengroei, vogels, zoogdieren en ook een indrukwekkende lijst van paddestoelen. Het tweede luik gaf een opsom ming van eigenaars met kadas- tergegevens. En dat waren er heel wat, want het ging hem om 475 ha. Op 12 november 1977 over handigden we het dossier op het Kabinet van de Minister van Kuituur Rika De Backer. Ons voorstel werd ontvanke lijk verklaard. De Rijksdienst voor monumenten en land- schapszorg het administra tief orgaan van de KCML kreeg de opdracht een verslag op te stellen. Men stelde wel de klassering in drie fasen aan te pakken. Het Hof te Melis, Lippelo-bos dus, behoorde als meest bedreigde gebied, tot de eerste fase. En bleef dus ver der onderwerp van de hele procedure. Ons dossier werd nogal kri tisch, maar uiteindelijk gunstig geëvalueerd door het RMLZ. In het verslag lazen we o.a. dat het voorkomen van vier soor ten uilen kerk-, bos- rans- en steenuil als broedvogel, het voorkomen van de fluiter en de nachtegaal als broedvo gel en de variatie aan padde stoelen, waaronder heel wat zeldzame variëteiten, bijzon dere waardemeters voor het gebied vormen Het verslag was klaar op 13 maart 1978. Het belandde op KCML. die het gunstig advi seerde. Alles verliep wonder lijk snel. In een begeleidend schrijven werd zelfs voorzien dat binnen de twee maanden zou overgegaan worden tot de «voorlopige klassering». Politiek Toen echter vielen regeringen en wisselden kabinetten We schreven brieven en bleven telefoneren, benadrukken Wil ly Van Ingelgem en Mark Aerts, maar de zaak bleek stropvast te zitten. Jaren verstreken. Naar aanlei ding van de openbare verko pen in oktober 80 probeerden we in een uiterste inspanning, vóór de bewuste koopdag de klassering te laten geschieden. Drie dagen voor de koopdag vernamen we telefonisch van RMLZ dat de klassering bete kend was. Op de verkoopdag deelden we dit via een bericht mee aan de kandidaat-kopers in de zaal. Diezelfde avond vernamen we echter nog dat er bij RMLZ een administratieve nalatigheid was gebeurd. Geen klassering dus. Door de verkoop waren er nieuwe eigenaars en het dos sier moest aangepast worden. Wat blijkbaar een eeuwigheid duurt. Eén positief punt noch tans: wij hadden inspraak bij het samenstellen van de erf dienstbaarheden. Ondertussen waren we ook in de periode van de regionalise ring beland: geharrewar over de bcvoegheid van de leden van de Vlaamse Executieve. Jaren verstreken. Jaren van telefoneren, brieven schrijven, bezoeken en een tentoonstel ling over Lippelo-bos, met als thema «Bescherming door Klassering». Voorlopige en definitieve klas sering Het aandringen van Mark Aerts en Willy Van Ingelgem naar aanleiding van toenemen de bedreigingen, werd be loond. Op 28 februari 1983 werd Hof te Melis, fase 1voor een periode van negen maan den voorlopig geklasseerd Tijdens het openbaar onder zoek dat volgde bereikten 1.000 kaartjes het kabinet van minister Poma. De minister werd bedankt en de hoop werd uitgedrukt op een spoedige de finitieve klassering. De eigenaars van de percelen dienden echter bezwaarschrif ten in. Ze baseerden zich op landbouwmotieven, jacht en bosbeheer. De provincies Bra bant en Antwerpen gaven ech ter gunstig advies. Ruimtelijke ordening en Stedebouw meld de geen enkele obstruktie te kunnen waarnemen. De ge meente St.-Amands ant woordde dat het advies van Landbouw moest worden ge vraagd "wat overigens ge beurde Londerzeel van zijn kant schrijft op 26 april 83 dat zij de klassering volledig steunt, op voorwaarde dat er rekening gehouden wordt met het bezwaar van een landbou wer, maar op 31 mei 1983 Karnaval in Haasdonk. De Nachtvlinders verkozen voor de twaalfde maal een prins. Sekretaris Willy Blommaert himself haalde het. Hij wordt gefeliciteerd door prins Eddy van Soest (dw) Karnaval in Sint-Pauwels. Bij De Vrije Genieters werd Stella De Ruysscher in de bloemen gezet. Ze wordt ook Stella I genoemd, omdat ze de onderscheiding van provin ciale prinses (Oost-Vlaanderen) behaalde in Gent (dw) schrijft de gemeente een twee de brief, waarin zij het be zwaarschrift van nog een ande re landbouwer steunt, die de klassering afkeurt. In juni 1983 mogen Mark Aerts en Willy Van Ingelgem, samen met de RMLZ, op het kabinet van Kuituur, de erf dienstbaarheden bespreken, voor ze in een definitieve vorm gegoten worden. Op 20 okto ber is het hele dossier afge werkt. Dan is het nog wachten geblazen tot 9 april 1984, wan neer minister Poma, het be sluit van de Vlaamse Executie ve, houdende bescherming Hof te Melis, 1ste fase - Lippe lo-bos, ondertekent. Op 28 ju ni 1984 wordt bij besluit van de Vlaamse Executieve het Hof te Melis gerangschikt als land schap Op 27 augustus 84 wor den dc eigenaars betekend: dc definitieve klassering is van kracht. Op 14 september 84 verschijnt het besluit in het Belgisch Staatsblad. De klassering is echter geen eindpunt, beklemtonen Mark Aerts en Willy Van Ineeleem. Het is slechts een start, een wettelijk instrument ter beteu geling van gebeurlijke overtre dingen. Elkeen die overtredin gen vaststelt kan klacht neer leggen ofwel bij de politie van de gemeenten St.-Amands of Londerzeel, ofwel bij de Rijks dienst voor Monumenten en Landschappen. Ook bij Mark Aerts (Eiken- dreef 99, Buggenhout) of bij Willy Van Ingelgem (Lemme- ken 30, Malderen) kan men terecht. 2Lij geven de klacht dan wel door aan hogerge- noemde instanties. Waak zaamheid blijft immers geboden. Pierre Van Rossem Karnaval in Meerdonk. In deze poldergemeente werd Gino I de nieuwe prins. Hij geflankeerd door een eredame. De Gilde van de Blokfnakers richtte de verkiezing Karnaval in Sint-Pauwels. De Vrije Genieters vierden voor de vierde l Albert Teirbroodt werd uitgeroepen tot prins Albert I. Hij volgt Danny I op. vrijdagavond traden ook de Star Sisters op, met daarbij drie leden van De Genieters: Danny I, Johan De Paepe en P. Van den Berghe (dw) Aalst. Prins Goelby dankte voor de vele gelukkige karna valdagen (a) Vervolg van blz. 1 Loeken Tatjen presenteerde een playback-show van «Radio Vroi Oiljst» waarbij heel wat politici niet alleen werden af gebeeld doch ook op de korrel, al dan niet gepast of minder gepast, genomen. Steeds geassisteerd door twee (man nelijke) stadhuishostesses in hun ceremoniekledij met alles derop en deran. Een briljante show in wervelend tempo ge presenteerd en met heel wat variatie. Paco Milou als Dritte im Bun- de kwam Emiel Van den Broeck, alias Paco Milou, naam die hij in spanje kreeg als een «groot Belgisch bok ser». Paco. die duidelijk veel supporters in de zaal zitten had, presenteerde een stand die hij zou bezetten op een liefst bevoorrechte plaats in de volgende jaarbeurs. De stand met sportartikelen die hij een voor een aan een politicus of karnavalist opdroeg met de no dige, zuurzoete kommentaar. Zowel alle prominenten van Ajuinenland kwamen er bij te pas en uiteraard toonde Miel ook zijn vokale kwaliteiten. Hij had trouwens een trio im migranten bij zich die in hun smeekbede tot Allah buigend vroegen «Est ver Miel?» waar bij werd geantwoord «Joot». Paco werd ook begeleid door zijn trouwe engelbewaarder die met diepe stem uit de he mel zijn beschermeling van misstappen zou behoeden. Tot hij er op het einde reeds twee zag naderen. Loeken Tatjen Prins-Karnaval 1985 De jury gaf volgende punten: 648 voor Loeken Tatjen, 576 voor Paco Milou en 504 voor Johny. En nu was het wachten op de punten toegekend door het pu bliek waarbij er wel angstvallig was voor gezorgd dat geen en kele aanwezige meer dan één stembulletijn in handen kreeg. Ook niet als hij bvb eens bui ten ging en met een andere toegangskaart terug zóu bin nenkomen. Ondertussen greep dan een Aalsterse show plaats waarbij heel wat prinsen en vooral de FS-band zich ver dienstelijk maakten maar die toch laat uitviel. Kwart na één de volgende morgen is wel van het goede te veel. Vanzelfspre kend moest het tellen van zo wel bulletijns wel een tijd in beslag nemen maar daaraan was wel een mouw te passen. Tenslotte was er volk genoeg om eventueel te helpen tellen. Wordt het Paco? Of Loeken? Johny was niet meer bij de kanshebbers. De zaal kende volgende punten toe 772 voor Loeken, 663 voor Paco en 333 voor Johny zodat zowel jury als publiek een zelfde klasse ring hadden opgemaakt. Wat nog niet zo vaak het geval was geweest. Loeken Tatjen, Freddy Ney- rinckx dus, is de man die drie dagen lang over Aalst zal heer sen, een ferme prijs inkasseren en een jaar lang na prins Goebby die geëmotioneerd af scheid nam Aalst als ambassa deur in binnen- en buitenland ve rtegen woordige n Een waardige prins wordt het alleszins. H Verleide zoterdag was 't verkiezink van de Prinsj van Of Loeken Tatjen eit gewonnen mé ne play-bach show. J Johnny Marcoen oi teigeslag. Ba 7 binnekommd zennen dekoor iniëngestekt (sabbotaasj zeggen som sten). Paco Milou eit ne schoeine show gebrocht moor de jfld. gaf oon Loeken Tatjen mier poentjen. eer Toch moege't van men hert dagge toch korrozje />mkv emmen om veiren èn boemvolle zool ne show te brin\- 7 Er kaan natierlek mor ienen prinsj werren, da netjehni weir allemool en de kandedoten wist'nt oeik van ba 7 btn St' Komt doorboi dad'as ge verliest, g' eiveveil gelits. 1 oitgegeiven as wannier dagge wintj. jchei In de Koizershallen was 7 er nog insj nen echte kamdt Va feir. Kamil kost allemool de supporters opsjaan om ie{ mi kandedoot te roepen. Spoiteg woren d'er oeik iflijcht onnoeizelkl... die terwoil nen andere kandedoot ocume optreide was «awoe» riepen. Moor ja, wa doeje d'er (dure Ónsjiër moe van ieder zé getal emmen. acht' Wie dammen door oeik noor langen toid vedrom was Prinsj Enrico I, vedrom va weggeweist en mé op schok. Wie datter niën was, was Cornangsken. oi in april de pille nie gepakt en azoei zat Albe kinjerbedde (dixit Paco Milou). Odilong Mortier en £*zel' Lowies zongen zonder Frans Wauters 7 lieken Da Oilsjt allienDomei was Polle Keipernaugel nie want dad'es lieken dazze van ém afgekeiken in den toid da Polle kandedoot-prinsj was, vertel Oeik de Gillessen woren van de partoi op de Van de joor zelle ze in de stoel vaveiren loeipen, d, ze gin alf ier noor de stoet op de mert toegestoeke Oeik da kost in Oilsjt allien. Ik aaf er toch oon eir allemool ne goeie kama\ wensjen en oon den nieve Prinsj Loeken Tatjen vrichtboor joor toewens jen kaan oon vraugen). Dat'n giel joor ons stad kaan gen. De Prinsj van Oilsjt es en bleift dé Prinsj de,

De Voorpost | 1985 | | pagina 4