r, Chocolaterie Callebaut nam afscheid '"fan zijn general manager Nido-werklieden vieren «zilveren» patroon Judo voor mentaal gehandikapten in Lokeren De Voorpost - 25.1.1985 - 5 aarlijkse suggestiewedstrijd Roger Van Hoorebeke als blijvende herinnering f10* p> wn reusachtig feest in de Oktoberhaile te Wieze hebben de personeelsleden van y^Jn^enn8en voorgedaan. comn%n tot laag afscheid genomen van Roger Van Hoorebeke, general manager van 1982 fusioneerde Callebaut n sorr.M* V u j j net Suchard en werd het de nv hocolaterie Callebaut, de stuwende motor achter de grootste chocoladefabriek van ons Sucal Later kwamen daar 3r de :nd. Het feest werd opgeluisterd door het orkest Theo Mertens en bijgewoond door de koffiebranderijen Zwarte eer dan 400 medewerkers die met aandacht luisterden naar de drie toespraken en het Kat en Clé d'Or bij, zodat men 'ozje cinkwoord van de heer Van Hoorebeke. thans spreekt over de nv CNL- Sucal die aansluit bij de inter nationale groep Jacobs Su chard. Hierin behoudt Calle baut echter zijn eigen entiteit als specialist chocolade- en couterturefabrikant. Per 1 ok tober 1983 werd de heer Van Hoorebeke hiervan de Gene ral Manager. Hij werd omwille da iiftjchnisch direkteur Louis Van enorme prestatiedrang, het ve- toen hij op 15 november 1949 ba 't bif1 Steen opende de rij spre- le werk dat werd geleverd. In in dienst trad van het chocola- il gele n. Hij zou de figuur van de tweede plaats de samenwer- debedrijf. Hij kreeg er al dade- jcheidnemend general mana- king in de goede richting. Ro- lijk de belangrijke taak van kama Van Hoorebeke belichten ger Van Hoorebeke heeft in hoofdboekhouder In 1963 om meerdere facetten. Hij die twee faktoren een geweldi- werd hij benoemd tot handels- ik ier..acht in de eerste plaats een ge inbreng gehad. Hij heeft het direkteur. In die funktie slaag- bot otfrme hulde aan de man die bedrijf dat ook moeilijke pe- de hij erin om samen met afge- d'er (Burende 35 jaar zijn beste rioden heeft gekend, met veel vaardigde beheerder Charles van zijn "vakbekwaamheid en achten aan het bedrijf heeft vaardigheid en moed doorheen Callebaut, dè fabriek in goede werkijver met heel wat erete- om zujwijd wat een voldoende re- de gevaren geloodst en vele banen te leiden en het kwali- ié Anï& is om feest te vieren en om konkurrentieslagen weten te teitsimago van Callebaut in i Zenjj te zijn. Maar er is tevens overwinnen. Dat kwam omdat binnen- en buitenland als een Ibeir (in beetje droefheid, want Roger Van Hoorebeke een rij- vaste waarde te doen aanvaar- en ffèzelfde man gaat nu met ke en uiterst gevarieerde per- den. Zo nam het oorspronke- Da kth t. Hij bracht in herinnering soonlijkheid bezit. Hij heeft lijke familiebedrijf stilaan uit- jie ktr Roger Van Hoorebeke in een grote werklust die hij al- breiding. Men mikte vooral op mmen 49 in Wieze is aangekomen, licht heeft meegekregen van de uitvoer, eerst binnen de djene alles behalve gunstige om- zijn vader die een bakker was. grenzen van Benelux, later in erkit: ndigheden België telde Hij is zeer sportief, speelde de Europese Gemeenschap en iomei n een dertigtal chocoladefa- voetbal, neemt dagelijks een andere landen van het konti- kom eken en Callebaut behoorde duik in zijn openlucht zwem- nent om uiteindelijk ook de et eens tot de grootsten. Er bad, deed aan zeilen en heeft verTe markten als het Midden- ival ;.aren immers maar een dertig nu zijn hart verpand aan de Oosten, de Verenigde Staten i werknemers die gemotiveerd paardensport. Bovendien is hij en Japan te bereiken. len door de heren Octaaf de promotor van de bedrijfs- In 1965 wordt de bouw van een (oAllebaut en Borms. Die twee Sp0rt in de fabriek. Velen ken- nieuw produktiekompleks ge- Mijerven kort na elkaar en dat nen hem beslist als een man start, dat vanaf 1968 in gebruik jataakte dat Charles Callebaut die bezorgd is om zijn mede- wordt genomen Deze ver- ch verplicht zag de leiding mens, aldus technisch direk- schillende realizaties zijn onge in het bedrijf op zich te teur Van den Steen die erop twijfeld voor een groot deel te |men. rekende dat het geen definitief danken aan de kwaliteitsge- fabriek was lang niet wat ze afscheid wordt, maar in tegen- richte leiding waarin Roger a is en had in zich zowat alle deel een adieu. «Roger Van Van Hoorebeke de hand had tmenten om spoedig te ver- Hoorebeke is immers veel te Na het overlijden van Charles krijnen. Maar dat gebeurde veel verbonden met Callebaut, Callebaut in 1973 en de vor- ket en 35 jaar later is Calle- om er zo maar van vandaag op ming van een tijdelijk beheer- Jaut de grootste chocoladefa- morgen weg te blijven». Hij komitee, wordt de heer Van [pikant van ons land met 450 had ook een speciaal woord Hoorebeke in 1974 benoemd Tfersoneelsleden in dienst en Van dank voor mevrouw Van tot algemeen direkteur. ren jaaromzet van 50.000 ton. Hoorebeke die haar man zove- Nog meer dan ooit huldigt hij Met is een van de vijf chocola- je late uren heeft moeten mis- sedertdien het devies: «kwali- refabneken die ons nog resten sen omdat zijn aanwezigheid teit voor alles». Die slogan i «den ten dage op het bedrijf gewenst was, heeft niet alleen betrekking op dank ook aan de kinderen van het produkt. maar evenzeer op de general manager. het gebruikte materieel, de grondstoffen, de werkmetodes en vooral het personeel, voortbestaan van de ondeme- Roger Van Hoorebeke was De laatste jaren hebben er zich 'oing. In de eerste plaats de een gegradueerd accountant bij Callebaut enkele ingrijpen- mwerking troef faktoren hebben een x>mame rol gespeeld in het Kwaliteit voor alles kens bekroond. Onder meer het bronzen ereteken van lau reaat van dé arbeid in 1972, het ereteken van de arbeid eerste klas in 1974, het zilveren ereteken van de laureaat van de arbeid in 1979 en ook nog in dat jaar eredeken van de ar beid. Onder zijn leiding groei de het aantal werkplaatsen van 62 naar 450 en steeg de omzet van 30.644.000 fr. in 1950 tot 7.000.000.000 in 1984. Cijfers om bij te duizelen. Het zal dan ook niemand verwonderen dat de op pensioenstelling van de heer Van Hoorebeke een grote leemte betekent bij de vele werknemers. Veel begrip Als voorzitter van de onderne mingsraad bracht de heer Van den Brempt de gelukwensen over van het hele personeel. Ook hij onderstreepte de enor me verdiensten van de heer Van Hoorebeke die in de fa briek zijn tweede verblijfplaats had gevonden. Het afscheid doet pijn in het hart, aldus spreker die zei dat hij grote waardering opbracht voor de wijze waarop de heer Van Hoorebeke de talrijke verga deringen met de verschillende raden en komitees had geleid. Hij noemde de afscheidne mende general manager een sterke hoeksteen van het soms Hoorebeke de grote gave had op het juiste ogenblik ook de juiste beslissingen te nemen. Tot slot nam de heer Pierre Vermaut, de opvolger van de heer Van Hoorebeke het woord. Hij kondigde als een blijvende herinnering aan zijn voorganger, het organizeren van een jaarlijkse wedstrijd aan die onder de naam Roger Van Hoorebekeprijs bedoeld is om het leidmotiv van de fabriek nog verder uit te bou wen en de medewerkers op alle vlakken ertoe wil aanzet ten suggesties binnen te bren gen om het begrip perfektie nog meer kracht bij te zetten. Callebaut zal overigens onder dit streven naar perfektie een hele publiciteitscampagne op zetten. De wedstrijd zelf is gedoteerd met prijzen van 50.000, 30.000 en 20.000 fr. Tot slot overhandigde hij in naam van het personeel een geschenk, een mooi schilderij dat zeker en vast een ereplaats zal krijgen in de woning van de heer Van Hoorebeke. Duidelijk ontroerd dankte de heer Van Hoorebeke om de vele woorden van lof. Maar, zo zei hij, die «woorden» zijn niet alleen voor mij bestemd, maar voor de hele ploeg, gaande van direktie, kaderleden tot werk nemers. Samen hebben wij dit gerealizeerd. Hij dankte voor deze 35 jaren van trouw en samenwerking en wenste zijn opvolger alle suk- ses toe, waarna hij eerlijk be kende dat hij met gemengde gevoelens afscheid nam. Blij omdat het voorbij is, maar droef omdat hij er niet meer bij is. Hij had nog drie wensen die recht uit zijn hart kwamen: dat het goed moge gaan met het bedrijf, dat alle mensen die bij Callebaut aan de slag zijn het goed zouden blijven heb ben en dat men samen zou blijven streven om bloei te be- Lebbeke. Met velen waren ze gekomen om afscheid te nemen van general manager Roger Van Hoorebeke (v) Lebbeke. De familie Van Hoorebeke luisterde met veel genoegen naar de toespraken (v) leven. Tot grote opluchting naar «zijn» Callebaut zou ko waarna het orkest Theo Mer- van velen beloofde hij dat het men kijken. tens zorgde voor een aangena- geen definitief afscheid zal Daarop werd een receptie én me avon<^ gezellige dansmu- zijn, maar dat hij nog vaak een koud buffet aangeboden, ziek- afdeling stelt 35 werklieden te werk. f Iele. Theofiel Nies ontving een herdenkingsschaal ter ere van het 25-jarig bestaan van le firma Nido (gb) Primeur te Zele De personeelsvereniging van de p.v.b.a. Nido, een firma die te Zele gevestigd is en zich specialiseert in kabellegging en Kerk van O.L.-Vrouw van Ze- woningbouw, vormde een feestkomitee en wilde hun patroon Theofiel Nies vieren om zyn zilveren jubileum als ven Weeën te Zele. ondernemer. Het was immer 25 jaar geleden, 31 december 1959, dat de vennootschap in het staatsblad verscheen. Een verbazingwekkend resul- Theofiel Nies was duidelyk onder de indruk van al die huldeblijken en noemde het een primeur dat werklieden hun taat- *n die P^ode werd baas vieren. Hy zag daarin een gebaar van achting en waardering, waaruit blykt dat in de maatschappij gezag en m2 grond bebouwd. De produktie moeten samenwerken en één geheel moet vormen. Het initiatief dat van de vriendenkring van het personeel a e mp s e wer ,p pn p uitging, was voor Theofiel Nies, tevens een bewys dat met oproer, stakingen en geweld niets te verdienen is. De «buitenwerkers» of «travauxmannen» zoals ze wel eens pejoratief werden bestempeld, bewezen nu door het huldigen Hulde van hun «baas» dat ze zeker niet de mindere werklieden zijn, en hebben hier, aldus Theofiel Nies de werkmakkers uit Tijdens de akademische zitting andere bedry ven een voorbeeld gegeven. Het werd een feest-zaterdag voor elkeen die van dichtby of van ver enigszins reikte burgemeester De Bruy- betrokken was bij de Nido. - - Rik Geerinck, de werfleider van de sektor bouw ontleedde zijn afdeling, die in 1965 werd opgericht. Voor diverse bouw maatschappijen werden meer dan 500 sociale woningen ge- o -- ---was uuasi ïanuoouwer uuuciuciiiiiig up ecu suicscsnj- bouwd, waarvan 52 huizen te Dc Kroon Het hoogtepunt ook veehandelaar en het is niet ke manier runde, was ook zeer Zele, verder te Berlare, St.- Na de dankmis, waarin de Familiale demokratie ste klasse. Op 16 april 1965 werklieden in hun werkkledij Tijdens de akademische zitting werd gestart met een afdeling n rr rn a fr m f raa c. burgemeester Jozef woningbouw, die erkend werd De Bruyne, schoonzoon van in klasse, dit betekent werken Theofiel Nies, het tot stand tot 35 miljoen, komen van Nido. Theofiel Theofiel Nies die zijn eigen offerden, had er in de raads zaal van het gemeentehuis ec akademische zitting plaats. Avonds verlegde de feestvie- van die avond was zeker de rekonstruktie van 25 jaar Ni do. Het «werkvolk» gaf in to- gemoedelijk aan toe gegaan. Het bleek één grote familie, waar problemen in de leefka- 100.000 km. kabels en 500 sociale woningen nemers werden genoemd, heb- van het uitvoeren van openba- ben steeds oog gehad voor hel re werken, het leggen van familiale aspekt. openbare nutsvoorzieningen. Het waren al die kleine zaken, Burgemeester De Bruyne be- De verantwoordelijken van de die een familiebedrijf groot- stempelde de opkomst van Ni- verschillende Nido afdelingen maken, die aan bod kwamen do als een mijlpaal. Er werden gaven een aktiviteitsvcrslag. tijdens de «retrospektieve Ni- zeer hoge lonen uitbetaald, tot Petrus Nies, zoon van Theo- do», gebracht door de werkne- groot ongenoegen van het pa- Gel, is verantwoordelijk tronaat, dat heel wat werklie den zag vertrekken. Voor het uitvoeren van openbare wer ken bekwam men de erken ning voor werken in de hoog- rheofiel en Elisabeth Nies D'Hollander. door hun werk mers. Aandoenlijke toneel tjes, waar eens hartelijk werd om gelachen, maar die ook aanleidingen gaven wegpinken A>an een traantje. Tijdens de akademische zitting werden verschillende eretekens uitgereikt. Theofiel ontving de gouden medaille van Leopold II, Petrus Meersman en Jozef Piessen en het ereteken van de arbeid tweede klasse (gvw) - "l»V. 1 IIWUCI ...VW..V. w.v nng ach naar^de feestzaal van Njes> was naast landbouwer onderneming op een suksesrij ar en het is niet ke manier runde, was ook zeei makkelijk om met een gezin aktief in het sportieve leven Agatha Berchem, St.- van negen kinderen de eindjes van de gemeente. Als fervente Amandsberg, Hamme, Moer- - aan elkaar te knopen. Hij trok fan van de kaatssport, kreeg de zeke, Hamme St.-Anna, neelvorm met pittige sketches a|s grondwerker naar de on- naam Nido Zele bekendheid in Waasmunster. Temse en nu of grote cn kleine anekdootjes dememingen De Ridder te de nationale kaatskompetitie. nog 14 in uitvoering te St.- het gebeuren weer van aan- Dendermonde. 's Avonds na Hij zorgde later dat de Zeelse Amands aan de Schelde. Te werving, werkomstandigheden werktijd verzorgde hij de die- basketbalklub opnieuw een be- Zele werden negen industrie- en de omgang met de baas. ren fjet idee groeide om zelf tere periode tegemoet ging. kompleksen opgericht en ook het ondernemerschap van een Viking-Nido promoveerde in, in Hamme en Sint-Niklaas was Het is er bij Nido altijd zeer bedrijf op zich te nemen. Er die tijd van tweede provinciale Nido aktief in de industriezo waren thuis wel enige tegen- naar vierde nationaal. Later nes. Verder private woningen, kantingen. De risiko's werden drukte hij zijn stempel op de bankgebouwen, appartements afgewogen en uiteindelijk voetbalsport en hij maakte van mer werden besproken in kwam het tot een demokrati- Zele het mekka van de boks- plaats van achter een statig sche stemming tussen vader, sport. Onder zijn voorzitter- bureel. «Lisabeth en Fiel«, moeder en de vijf oudste doch- schap haalde B.C. Zele grote zoals de Heer en Mevrouw ters. Het werd een 6 tegen 1 suksessen. Sponsorship was Hunr^l xi:-T-, gebouwen, hotels, naast het Gildenhuis te Zele, PMS te Dendermonde, katechese lo kaal te Zele-Durmen en de ne eretekens uit aan Theofiel Nies, die de gouden medaille van Leopold II kreeg opge speld. Twee werknemers die 25 jaar ononderbroken voor dezelfde firma werkte, hetgeen in die branche een uitzonde ring is, kregen hiervoor het ereteken van de arbeid tweede klasse: Petrus Meersman en Jozef Piessens. Tijdens de feestzitting in de Kroon werden er nog werkne mers gehuldigd, die meer dan 20,15 of 10 jaar dienst hadden Bloemen en geschenken vielen de Heer en Mevrouw Nies- D'Hollander te beurt. De vriendenkring van het perso neel overhandigde aan zaak voerder Theofiel Nies zijn por tret, van de hand van de Zeel- se portretschilder Francois De Geest. pro-verhouding en de firma voor Theofiel Nies geen ijdel Nido was geboren. Het doel woord. de afdeling grondwerken en kabels en gaf enkele heel inte ressante cijfers. In 1960 startte de pvba met 56 werklieden. In de periode 1961-63 steeg het aantal werknemers tot 250 en dit gemiddelde bleef tot 1970, met een piek in 1968 met 350 werklieden en tien bedienden. Van 1970 tot 1975 een gemid delde van 200 man. Van 1975- 1980 daalde dat tot 150. Mo menteel zijn er nog 85 arbei ders in dienst. In die 25 jaar werden er de som van 835 miljoen frank aan lonen be taald. Ook de technische cij fers geven een duidelijk beeld van wat de afdeling de voor bije 25 jaar realiseerde. Er werd tussen de 80.000 en 100.000 km. kabel gelegd of ongeveer tweemaal de omtrek van de aarde. Er werd 3.500.000 m3 grond uitgegra ven en gevuld, wat overeen komt met 16.500.000 lengte/ meter gleuf van 30 breed en 70 diep of 48 keer de afstand van Oostende naar Aarlen. Het werkgebied strekt zich uit in Zaterdag 26 januari van 10 tot 12 uur heeft in BLO Windekind, H. Hartlaan 10 te Lokeren, een judodemonstratie plaats voor mentaal gehandikapten. Dat judo voor mentaal gehandikapten een middel tot zelfontplooiing is konden we wel opmaken uit het gesprek dat we hadden met de verantwoordelyken van deze klub die binnenkort in Gent tien jaar bestaat. In Gent werd bijna tien jaar geleden onder voorzitterschap van Jan Tusschans een judoclub voor mentaal gehandikapten opgericht. Aanvankelijk stond men erg argwanend daartegenover omdat men dacht dat judo de agressiviteit bij de jongeren zou aanwakkeren. De ervaring heeft het tegenovergestelde bewezen. Voorzitter Tusschans gaat er prat op dat in de klub nog niemand werd gewond. Bovendien word je er erg lenig van en leer je vallen. Veel van deze kinderen die mentaal verachterd zijn vallen vaak en judo leert hen hoe ze kunnen vallen zonder zich pijn te doen. Belangrijk is ook dat judo een vorm van lichamelijk kontakt is. In het gewone leven ondervinden deze kinderen dikwijls kontakjmoeilijkheden. In de België. Frankrijk. Luxemburg judoles leren ze omgaan met Zele. De firma Nido au grand complet voor het gemeentehuis (gvw) en Nederland. Een pittig de tail. Van dc zeven bestaande kerncentrales te Doel en Ti- hange zijn er maar twee aan de firma Nido ontglipt. In elk van die centrales trokken ze 1500 km. kabel. elkaar en worden er hechte kontakten gelegd. De vriendschap tussen de klubleden tussen 6 en 40 jaar, is erg opvallend. Het judo zelf wordt in spelvorm aangeleerd. Geleidelijk komt men tot het echte judo en de beste leden zijn er zelfs in geslaagd naar een gewone klub te gaan, zodat hier werkelijk van integratie kan gesproken worden. In Windekind Voorzitter Roger Bruggeman van het Windekind ouderkomitee heeft met de judoklub heel positieve ervaringen. De judosport brengt rust en ontspanning voor zijn dochertje dat reeds ruim zes maanden de judolessen volgt. Die positieve ervaringen hebben het ouderkomitee ertoe aangezet, de judo ook naar Lokeren te brengen, om aan de hand van de demonstratie te ervaren dat deze sport voor een aantal mentaal zwakkeren een volwaardige sport kan zijn die naast inzet en lichaamsbeheersing ook de nodige ontspanning brengt. De club De Buurtelaar is te gast in Windekind op 26 januari vanaf 10 uur. Wie belangstelling heeft om kennis te maken met judo voor mentaal gehandikapten is van harte welkom.

De Voorpost | 1985 | | pagina 5