Vriendenkring Dendermondse hartpatiënten werkt aan avondtrainingen Onze woordvoerders te Brussel Leve de dorpsschool Boeken-, strip- en platenbeurs in gemeenteschool Baasrode De toekomst van de De Bruynlaan in Dendermonde Dendermondse ABW- jeugddienst publiceert twee nieuwe brochures iat mevrouw Bruy heer Boué ook te I jn in het stedelijk it kan door overschrijf 100 fr. op rekeningtij 783-5325601-57 vaoj 6 - 25.1.1985-De Voorpost 'Op naar de 150.000' Sedert eind december 1981 is in Dendermonde een vriendenkring voor hartpatiënten aktief. Geen overbodige weelde, want men rekent in het Dendermondse op een 500-tal hartlgders die allen behoefte hebben aan morele steun. Een kring waarin ze zich kunnen thuisvoelen, kunnen terugvallen op begrip en hulp, op gezelschap en vriendschap kunnen rekenen is meer dan op zijn plaats. Ondertussen is deze vriendenkring, die zich de toepasselijke naam Cato heeft gegeven, zo sterk gestruktureerd, dat men niet alleen maandelijks ten minste een aktiviteit organizeert; maar dat men ook is begonnen met een tijdschrift «Harteblad» en meer nog: men wil de zo noodzakelijke avondtrainingen onder deskundige begeleiding starten. Initiatieven genoeg en dat allemaal door mensen die ooit werden 'geveld' door een hartinfarkt. Redenen genoeg dus om er even bij stil te staan. Het begin Bij de start van een nieuw werkjaar, wordt gewoonlijk ook eens gekeken naar de weg die reeds is afgelegd, maar wordt vooral de aandacht ge vestigd op de toekomst. Voor zitter Constant Vermeulen van de vzw Cato zette ten over staan van de talrijk opgeko men schare leden en sympati- zanten uiteen hoe het allemaal is begonnen. Aan de basis van de oprichting van de vzw Cato Vriendenkring van hartpatiën ten liggen mevrouw Bruy- nincx, die sociaal verpleegster is in het stedelijk ziekenhuis en de heren Bomhals en Vermeu len. Op 24 december 1981 wer den de statuten van de vzw in het Belgische Staatsblad gepu bliceerd en daarin staat onder meer te lezen dat de vereniging tot doel heeft zonder onder scheid van politieke of konfes- sionele strekking, aan de le den-hartpatiënten psycho-me- dico-sociale hulp te verlenen. Deze hulpverlening is niet li mitatief en mag in de ruimste zin worden uitgeoefend. Een hele opdracht dus die boven dien inzet, verbeeldingskracht en heel wat doorzettingsver mogen vergt. De vzw Cato heeft zich sterk gewapend om deze uitdaging ook biezonder goed aan te kunnen. Men heeft immers al onmiddellijk begre pen dat men lang niet genoeg heeft aan het betrekken van de patiënt alleen bij de werking, maar dat men ook de mensen uit zijn onmiddellijke omge ving moet kunnen aanspreken en motiveren Vandaar dat ook de familieleden van de hartpatiënten steeds worden uitgenodigd op de maandelijk se aktiviteiten en bijeenkom sten. De aktiviteiten een voor een opsommen die men sedert de oprichting heeft georgani- zeerd, zou ons veel te ver lei den. Maar het valt op dat ze met zorg en vooral met in spraak van de leden worden tekozen Is er geregeld een ezoek aan een teater waar men bij voorkeur een komisch stuk gaat bekijken, dan staan er ook wandelingen op het Dendermonde. De nieuwjaarsvergadering van de vzw Cato werd door heel wat leden bijgewoond (foto Piet Hermans) programma, zijn er dieetavon- den, wordt deelgenomen aan info-beurzen om de zelfhulp groep beter kenbaar te maken, zijn er algemene leden- en be stuursvergaderingen, er zijn de uitstappen die tweeërlei kun nen zijn: louter rekreatief maar ook bedrijfsbezoeken staan hoog aangeschreven en er is het eindejaarsfeest en na tuurlijk de nieuwjaarsreceptie. Tijdens de vergadering in het gezellige zaaltje van Intercom viel het ons op dat er niet werd gerookt door de leden. Roken is zoals men allicht weet, een van de grote taboes voor hart patiënten. Vandaag en morgen Voorzitter Vermeulen wees er ook op dat er op het doorma ken van een hartinfarkt geen leeftijd staat geplakt. Was het vroeger inderdaad zo dat men de meeste gevallen noteerde bij mensen van hogere leeftijd, dan is dat nu afgevlakt en treft men heel wat 24 en 25-jarigen aan die een infarkt hebben gemaakt. Het komt er dus niet alleen op aan mensen bij te staan, maar meer nog ze op nieuw de moed en kans bieden opnieuw zichzelf te worden zo doende dat een aantal onder hen opnieuw aan het werk kunnen. Ondervoorzitter Reinhold Verleyen gaf een kort over zicht van de aktiviteitenkalen- der voor de eerste drie maan den van 1985. Hij vroeg aan dacht voor de toneelvoorstel ling van vrijdag 22 februari, datum waarop een dertigtal le den naar het MMT reizen voor de voorstelling van «K2» met in de hoofdrollen Jaak Van Assche en Tuur De Weert. Op zaterdag 16 maart is er een wandeling voorzien in Waas munster en op donderdag 21 maart trekt men op bedrijfsbe zoek. De bestemming is Ize- gem waar men de nv Vande- moortele aandoet. Dan reist men door naar Lo, waar de lekkerste kazen van ons land worden gemaakt. Op donder dag 11 april staat er opnieuw een tweevoudig bedrijfsbezoek ingeschreven. Dit keer heeft men het aan de zoete kant gehouden en reist men naar de wafelbakkerij Corona te Oost- akker en naar de speculoosfa- briek Lotus in Lembeke. Naar we begrepen hebben uit de woorden van de voorzitter en de ondervoorzitter zijn deze aktiviteiten zeer in trek en ziet men zich soms verplicht - ge zien het soms beperkt aantal plaatsen - heel wat leden te leur te stellen. Dat is onder meer zo voor het teaterbe- zoek, waarvoor men maar der tig plaatsen heeft kunnen los peuteren. Aktie 150.000 De vzw Cato heeft zich tot doel gesteld in 1985 van start te gaan met avondtrainingen voor hartpatiënten. Volgens voorzitter Constant Vermeu len een dringende noodzaak wil men de begeleiding zo de gelijk mogelijk maken. «De noodzaak van dergelijke trai ningen stelt zich van dag tot dag sterker. Zij die revalidatie- trainingen hebben gevolgd we ten best welke morele hulp achter deze revalidatie steekt binnen het geheel van het ge nezingsproces naar een even tuele werkhervatting toe en voor het verder geloof in eigen mogelijkheden» aldus de voor zitter die zegt dat ook in een later stadium deze trainingen van kapitaal belang zijn voor het op peil houden van fyziek en gewicht. Wanneer iemand het zieken huis verlaat na een hartinfarkt of een hartoperatie, dan is men normaliter aan revalidatie toe. In steden als Gent en Aalst schept dat geen probleem meer. Daar wordt men auto matisch ingeschakeld in het re- validatiesysteem en op latere termijn kan men overschake len naar avondtrainingen. Die steden hebben ook een hartbe- wakingsdienst. Dendermonde beschikt ook over een goed werkende hartbcwakingsdienst in het stedelijk ziekenhuis. Maar de revalidatiemogelijk- heden zijn er al te beperkt. Dat heeft tot gevolg dat ie mand die intens aan zijn revali datie wil werken, naar Aalst of Gent moet, inzoverre daar nog plaatsen vrij zijn. De vzw Cato wil nu proberen dit tekort op te vangen. Wat men nodig heeft is een perfek- te uitrusting, naast een ruimte waarin ten minste twintig per sonen samen kunnen trainen. De aanwezigheid van een defi brillator is noodzakelijk en moet dus worden aangekocht. Daarvoor heeft men 150.000 fr. nodig. Daarom dus de «Ak tie 150.000». De Lionsclub van Dendermonde heeft die nood kreet gehoord en heeft alvast een begin gemaakt om de aan schaf mogelijk te maken. Een bedrag van 20.000 fr. gaat naar de vzw Cato, aldus de heer Walter Daens die de Lionsclub vertegenwoordigde en voor dit sympatieke gebaar een dank baar applaus kreeg. Dat is het begin van de 150.000 fr. Het spreekt vanzelf dat iedereen zijn steentje kan bij dragen en dat de vzw Cato iedere milde schenker ook van harte dankbaar is. Een finan ciële bijdrage kan worden overgemaakt op het rekening nummer 783-5325601-57 van de vzw Cato Dendermonde met de vermelding «Aktie 150.000». U maakt er iemand blij mee. Ondertussen staat men ook zo ver dat een aantal artsen en kinesiterapeuten graag willen meewerken aan het projekt avondtrainingen. «Harteblad» Naast de «Aktie 150.000» is de vzw Cato gestart met een twee de initiatief. Om de drie maan den zal een ledenblad verschij nen. Het kreeg als titel «Harte blad» en zal een aantal vaste rubrieken bevatten. Sekretaris Prudent Boué daarover: «Har teblad is er gekomen dank zij zijn teamwork en heeft als be doeling aan de ene kant de leden nog dichter bij elkaar te brengen en aan de andere kant de vzw Cato ook bij anderen kenbaar te maken». Het tijd schrift wordt dan ook ver spreid onder hen die op een of andere wijze belangstelling hebben voor de vzw Cato en zijn realisaties. In de rubriek «Op doktersron de» wil men bij de hartpatiën ten een aantal vragen loswe- Dendermonde. De bestuursleden van de vzw Cato (foto Piet Hermans) ken. Die worden dan in een volgend nummer door een be voegd persoon beantwoord. Er is ook plaats voor korte en nuttige berichten, ook voor humor. Daarnaast is er een pagina voorbehouden aan de leden die zelf eens wat willen schrijven of vertellen wat ze allang kwijtwillen. Over Cato, over zichzelf, over alge meenheden, kortom een ru briek speciaal voor de hartpa tiënten. Veel aandacht gaat naar de voeding. En dat is logisch, want de voeding is in het gehele genezingsproces ook van kapitaal belang. Een aantal gerechten worden uitge legd en de bereiding duidelijk beschreven. Dan volgt er een rubriek omtrent de aktiviteiten van de vereniging met ener zijds een bondige bespreking van wat voorbij is en ander zijds een summiere aankondi ging van wat komen gaat. On der de titel «sport» wordt erop gewezen dat hartpatiënten niet gedoemd zijn om eeuwig en drie dagen te blijven stil zitten. Zij hebben ook beweging no dig. De vraag is: welke? Op de laatste pagina vinden we de kontaktadressen van de vzw Cato en allicht is het voor de lezers ook belangrijk die te kennen. Voorzitter is Constant Vermeulen, Weggevoerden- straat 48 te Dendermonde (052/21.29.64); ondervoorzit ter Reinhold Verleyen, Spoor wegstraat 40 te Dendermonde (052/21.58.78); penningmees ter Gilbert Baeke, Omme- gancklaan 98 te Dendermonde (052/21.74.33); kommissaris Maurice Bracke, Otterstraat 6 te Dendermonde (052/ 21.46.07); beheerder Wilfried ord« Verleyen, Torrestraat 6jjan Dendermonde (052/21.9Lfcinj sociaal verpleger Chris ten nincx, P. Gorusstraat 9 tCbei: (052/44.58.56) en het sebken riaat is in handen van Priw^ Boué, Mechelsesteenwegfcr te Dendermonde in., 22.13.35). Vermelden wt^jJ nog dat mevrouw Bruys^j en de ken zijn in huis van Dendermonde nummer 052/21.55.81. hartpatiënt is en lid wil van Cato kan zich een van deze personen, kan ook steunend lid en dat kan door i 1" vzw Cato, met de vermeltr)e] «Steunend lid 1985». U k^,ar] dan ook een lijstje met aktiviteiten toegestuurd. j.;r jCe i Tijdens het weekend van 9 en 10 februari heeft in de gemeentelijke basisschool van Baasrode een boeken-, strip- en platenbeurs plaats, waarop heel wat stripteke naars hun werken zullen signeren. Zaterdag wordt de beurs geopend en zijn de bezoekers welkom van 10.30 tot 12.00 en van 13.00 tot 20.00 uur. Om 14.00 uur wordt het beslist dringen, want dan komen de volgende striptekenaars hun werken signeren. Karei Biddte- loo of de tekenaar van de Ro de Ridder, Jozef Broeckx die Dag en Heidi tekent, de teke- naar van de Ark van Noë Je- roen De Coninck die voor ei gen publiek aantreedt en Ed ward De Rop, de tekenaar van Jerom Om 15.00 uur is er een mode show gebracht door het huis Barbara (dameskledij) en het huis Dumpy (kinderkleding en kommunieklederen) Om 15.00 is er tijdens de mo deshow een kinderbioscoop en om 16.15 uur is er een optre den van de leerlingen van de muziekakademie van Dender monde. Zondag 10 februari is de beurs open van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 19.00 uur. Om 10.30 uur is er een kinderbios- koop en om 14.00 uur zijn opnieuw striptekenaars te gast. Ook nu weer Jeroen De Co ninck, Hecktor Leemans (Ba- kelandt), Pirana (kartoens, sa tirisch) en Sylvain Polfiiet uit Sint-Gillis Dendermonde (Brian Howell). Om 15.00 uur komen de heren Herman Van Molle (TV-kwis IQ en TV-touché) en Michel Follet (TV-kwis Cinemanie) hun boeken handtekenen. Om 16.00 uur is Francis Verdoodt, de bekende verteller in de tele visieprogramma's klein kleu tertje te gast. Hij komt enkele gedichten en sprookjes vertel len uit «Pa, er zit een dichter in mijn boom». Om 16.00 uur is er ook een optreden van de zanger Danny Nieulandt en om 16.45 uur wordt een diamontage voor zien door de heer Wouters de hoofdredakteur van Robbe does, over het maken van een stripverhaal. Men kan doorlo pend terecht in de bar, waar pannekoeken, hot-dogs en al lerlei dranken te verkrijgen zijn. De toegang tot de beurs is gratis en de organizatoren, de ouderraad van de Gemeen telijke Basisschool, Molenberg la uit Baasrode wensen de be zoekers veel genoegen op deze beurs met 1000 boeken, 1000 strips en 10C platen die aan biezonder gi'istige prijzen te koop worden aangeboden. Vredesbeweging geen misdadig karakter toeschrijven VU-kamerlid Johan De Mol heeft in de kamer justitieminis ter Gol geïnterpelleerd over de pogingen om de vredesbewe ging in ons land een misdadig karakter toe te schrijven. Aan leiding voor deze tussenkomst was de arrestatie van John Wood en de vredesmilitant Rudy Daems. De Mol is van oordeel dat de aanhouding van Daems bedoeld was om de vredesbeweging in diskrediet te brengen. De interpellant peilde naar de banden tussen de Nederlandse staatsveilig heid en de Belgische beveili ging van de militaire basis en de diepere redenen van de slordigheid. Ook werd gewe zen op de slordigheid van het onderzoek en de wankele basis waarop men een vredesmili tant opsloot. Minister Gol ant woordde dat het niet zijn taak is te zoeken naar een verband tussen de hoofdstukken van een roman om uit te maken of hij al dan niet een literaire prijs verdient. Hij zei ook dat wat de munitiediefstal te Flo- renncs betreft, de uitvoerende macht, gezien de scheiding der machten ter zake niet bevoegd is. Hij voegde er nog aan toe dat de beweringen, over de pogingen om de Belgische Vredesbeweging verdacht te maken, volledig voor rekening zijn van de interpellant. Oprichting van een instituut voor veterinaire keuring VU-kamerlid Jan Caudron heeft dc eerste minister ge ïnterpelleerd over de katastro- fale gevolgen voor de vleesnij verheid van het niet verschij nen van de uitvoeringsbeslui ten van de 3,5 jaar oude wet tot oprichting van een Instituut voor Veterinaire Keuring. Dat achterwege blijven van de uit voeringsbesluiten heeft vol gens hem geleid tot een ware chaos in de slachthuizen. Di- rekteurs noch keurders weten niet waaraan zich te houden. Ondertussen wordt er ge knoeid met hormonane, anti biotica en thyrostatica door een vleesmafia. Hij vroeg zich af wanneer die uitvoeringsbesluiten zullen verschijnen en hoeveel dieren artsen-keurders er als staats ambtenaren zullen benoemd worden in het instituut. Postzegel bij gelegenheid eeuwfeest vereniging beroepsjournalisten Op 11 februari geeft de Regie der Belgische Posterijen een speciale postzegel uit ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de Algemene Ve reniging van Beroepsjournalis ten van België. Het ontwerp van de zegel is gemaakt door Gerard Alsteens (Gal) die een grafische evoka- tie van het beroep van journa list instuurde. De zegel heeft een waarde van 9 fr en meet 35,4 op 24,5. centimeter. Er zullen 4,9 miljoen cksempla- verkoop van de zegel vindt plaats in al de postkantoren van het rijk vanaf 11 februari. In voorverkoop is de zegel ver krijgbaar tijdens het weekend van 9 en 10 februari in het Internationaal Press Center (IPC), Karei de Grotclaan 1 te 1040 Brussel van 9.00 tot 16.30 uur, in Frameries «Salon Ie Cercle», in Gent op de eerste verdieping van de ASLK in de Zonnestraal 2 (van 9.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 De dijk die voor de De Bruynlaan werd opgetrokken is reeds substantieel hoger dan de rest van de kade, zo schryft de heer Wolfgang Vermeir, zaakvoerder van pvba Grapha in een brief aan de Dendermondse schepen van openbare werken, naar aanleiding van een artikel in een krant, waarin naar zyn gevoelen moet gereageerd worden op enkele elementen. De heer Vermeir zegt ook van heer Vermeir die ook beden- de De Bruynlaan zou uiteraard specialisten vernomen te heb- kingen heeft bij de historische een massa beslommeringen ben dat «indien de dijk nog waarde van het gebouw: «het meebrengen, en een ernstige verder zou moeten worden op- herinnert zowel aan de eertijds afremming betekenen op de gehoogd, dit langs de zijde van belangrijke haven, als aan de uitbreiding van deze firma's, de Schelde moet gebeuren, en grootste industriële onderne- niet langs de straatzijde, daar ming die Dendermonde in En zo iets kan helemaal niet de Schelde in het andere geval haar geschiedenis heeft ge- worden omgerekend in een fi- te haaks zou komen te liggen kend. Het is het laatste over- nanciële vergoeding. Als wij in de bocht.» De briefschrijver blijfsel». konstateren dat de belangrijk- merkt ook op dat de De Volgens de heer Vermeir is het ste zorg in België de tewerk- Bruynlaan nog meer dan breed ook «een belangrijk onderdeel stelling is, dan begrijpen wij genoeg is om deze gebeurlijke in de industriële archeologie uiteraard niet waarom een werken zonder al te grote hin- van de stad Dendermonde. stukje van de verbetering cr- der te kunnen uitvoeren. «Ook Het is trouwens in die optiek van zou worden teniet gedaan voor de nieuwe wijk, die mo- dat wij voor het ogenblik het door een even nutteloze als menteel wordt aangelegd op gebouw renoveren In eerste historische wraakroepende de vroegere fabrieksterreinen instantie langs binnen, daarna onteigening», van Vertongen-Goens, biedt komt de buitenzijde aan dc de De Bruynlaan geen proble- beurt» Blijft dan nog de huidi- men daar de uitwegen voor ge funktie van het gebouw. Er De heer Vermeir hoopt in zijn deze wijk meer dan voldoende zijn drie firma's gevestigd die brief dat het stadsbestuur zijn zijn. In geval van overbelasting samen goed zijn voor 50 mede- aanvankelijke mening zal her kan men dit eenvoudig oplos- werkers in België, Nederland, zien en zal kiezen voor de sen door de De Bruynlaan par- Duitsland en Frankrijk. «Het eenvoudig realizeerbare altcr- keervrii te maken, aldus de uitdrijven van deze firma's uit natieven. Dal zullen vele kinderen en ouders uit de Boonwijk hebben geroepen, toen »|g maandag na vele weken het schooltje opnieuw zijn deuren opende. Nog voor de tin Kerstvakantie gingen de schoolpoorten immers dicht omdat er geval van ba hepatitis was gemeld. Uit voorzorgsmaatregel werd toen besloten de lessen te ec staken en konden de leerlingen en de leerkrachten naar huis. Minder goed is, dat zij die achterstallige lesuren nu moeten inlopen. Dat zal pr onder meer gebeuren op enkele woensdagnamiddagen en ook enkele dagen van tjv de Paasvakantie. Maar het weerzien was er maandagochtend niet minder blij m, om, vooral nu alle miserie achter de rug is (v) bli De jeugddienst van het ABVV heeft 2 handige nieuwe bro chures voor jongeren uitgege ven. De eerste hiervan: «Een vakbond, «ie heeft daar nu naar gevraagd?», behandelt ontstaan en huidige algemene werking van de vakbond, maar ook stuk voor stuk de voor naamste strukturen en dien sten van het ABVV Zo ko men ondermeer aan bod: de werking op een bedrijf, in dc centrale en in het gewest; de jonge militantenwerking, de werkloosheidsdienst; de dienst arbeidsrecht, de jeugddienst; de Kadcttcn; de werklozen- werking; de Culturele Centra le; de vrouwenkommissie en de vorming van militanten bin nen de vakbeweging. In^Mloten vind ie ook een tclbon voor de eveneens gratis, uitgebreide boekbrochure ter zake. Alvast een pak basisin formatie in een handige vorm. «Tips voor schoolverlaters» is de titel van de tweede nieuwe brochure, met als voornaamste kernpunten: hoeveel wacht geld zal je ontvangen, wat te doen bij ziekte, hoe sollicite ren en hoe je als werkloze organiseren. Deze brochure komt precies op tijd, genB1- dezer dagen een pak setoff" verlaters hun eerste stciflN moeten halen bij de RVA-*" zich daarvoor best laten sysVi ccren. n; tc Interesse voor zo'n gratis It®' chure of wens je meer inforn^ tic: Jeugddienst, Dijkstraat n' te Dendermonde (0SW 22.13.30). fa Het centrum voor toegepaste suggcstologie heeft nu ook een eigen tijdschrift. Het ver schijnt minstens viermaal per jaar en een abonnement kost 350 fr. en 1.000 fr. (steunabon- ncincnt) op rekeningnummer 290-0460761-32. Daarnaast worden voor het centrum ook kursusscn gegeven Voor meer informatie kan men terecht kei het centrum op het adres &v< ningin Astridlaan 158, te Grfn li Op vrijdag 25 januari heeft b Mclle dc officiële uitreibl; plaats van de prijzen aan o iaurcatcn van de Ebcs-«*k strijd voor jonge tuinarc? tekten.

De Voorpost | 1985 | | pagina 6