Dendermondse huisdokters noemen thuisgezondheidszorg een kwestie van teamwork CM Dendermonde: meer dan tien jaar bezig Imet thuisgezondheidszorg Primulantus Lebbeke: aktief, als altijd Informatiecentrum Gezondheidsopvoeding Kristelijke Ziekenfondsen - Waasland De Voorpost - 25.1.1985 - 7 n overleg met vertegenwoordigers van de huisartsen van de regio Dendermonde, I Wit-Gele Kruis, de diensten voor Gezins- en Bejaardenhulp van KAV en |Familiezorg Oost-Vlaanderen, de Bond Moyson, de Liberale Mutualiteit en het ■istelijk Ziekenfonds, werd in 1973 het initiatief genomen om deel te nemen aan Ie experimenten «Home-care» opgezet door het Ministerie van Volksgezondheid. )e toenmalige minister beoogde met deze experimenten onder andere meer inzicht jte krjjgen op de kostprijs van de thuisverzorging enerzijds en anderzijds op de ite waarop patiënten vlugger uit het ziekenhuis konden worden ontslagen leer althans in het thuismilieu de nodige opvangmogelijkheden en hulpverle- voor handen was of kon georganizeerd worden». Dat is de aanheft van een irsnota die door de Christelijke Mutualiteiten werd vrygegeven nadat het itief van de Vehamed omtrent de thuisgezondheidszorg was bekend gemaakt. Naast de zeer waardevolle bijdrage die het Dendermonds projekt leverde tot de twee en een half jaar durende ministeriële studie, werd door het experiment een grote nood aan ordening, koördinatie en samenwerking van alle eerstelijnsgezondheidsvoorzieningen meer lat Man duidelijk. In de praktijk betekende dat ook, een meer dan noodzakelijke samenwer- /21.92.Jung tussen de diverse zorgen- of hulpverleners, die tot dan toe zo goed als onbestaande was hris Een dan heeft men het hier over de huisarts, de thuisverpleegkundige, de gezins- of 9 tcfcejaardenhelpster, de maatschappelijke werker, de kinesist en andere mogelijke medewer- ere. Jodel voor Vlaanderen nweglperwjjl de huisartsenvertegenwoordigers, de Bond Moyson en de Liberale Mutualiteiten (haakten toen het experiment voorbij was, beslisten de Christelijke Mutualiteiten, het Wit iele Kruis en de diensten voor Gezins- en bejaardenhulp, met eigen doelstellingen en niddelen verder te werken aan de verbetering van de samenwerking onder de voornoemde üensten en hun hulpverleners. Uit de experimentele periode was immers gebleken dat een joede samenwerking, met duidelijke afspraken en regelmatig overleg, tussen de huisarts, verpleegkundige, maatschappelijke werker en gezins- en bejaardenhelpster de kwaliteit ran de hulpverlening sterk verbeterde. let belang van de medewerking van de huisarts werd hierbij niet uit het oog verloren. Dat ïbeurde en dat is nog steeds zo, op individuele en vrijwillige basis vanwege de huisarts, eze samenwerking en koördinatie van de hulpverlening kreeg vaste vorm in teambespre- igen. waarin men poogt te komen tot gemeenschappelijke afspraken inzake de rganizatie en uitvoering van de hulp in een of andere thuissituatie, waar moet gezorgd irden voor de opvang van een zieke. Geregeld ontmoeten deze hulpverleners elkaar om gemaakte afspraken niet alleen op te volgen, maar evenzeer bij te sturen. Het ndermonds initiatief, dat vele jaren in deze vorm als het enig aktief samenwerkingsver- ad funktioneerde, werd meermaals als voorbeeld en leermodel vooropgesteld. Waar ook Vlaanderen men een samenwerkingsprojekt wou opstarten, kwam men vooraf nadei kennis maken met wat in Dendfermonde leefde. ■Centrum van diensten De zieke, de hulpbehoevende bejaarde of de gehandicapte, met hun lichamelijk lijden ol bngemakken, vaak verpakt in een netwerk van sociale, relationele, materiële of financiële fin ook emotionele problemen is de focus of de persoon om wie het gaat. Het is daarop dal jde hulpverlening van de CM in al zijn facetten steeds meer en beter moet worden gericht. Het Centrum van Diensten tracht door zijn bestaan en werking dit daadwerkelijk te timuleren en de ombuiging van louter thuisgezondheidszorg naar Centrum van Diensten, ras een volgende stap in de ontwikkeling, inhakend op het evoluerend ziekte-aanbod en de aaruit ontstane andere noden en de nieuwe .'deeëen over gezondheidszorg en hulpverle- ing. Via het Centrum kan men rechtstreeks een beroep doen op maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenhulp, verpleging, vrijwilligershulp en hulpmateriaal voor de opvang en "verzorging van een zieke thuis Het Centrum stimuleert en organizeert, daar waar nodig, de samenwerking tussen de hulpverleners en alwie enigszins kan meehelpen aan het oplossen of vooruit helpen van een probleemsituatie. Zowel in het aanbieden, organizeren als uitvoeren van de hulp wordt getracht de maksimale zelfstandigheid van de patiënt en zijn omgeving na te streven. In deze optiek moet de organizatie worden gezien van de kursus «ziek zijn thuis». Met deze kursus richt men zich naar gezins- of familieleden die thuis moeten instaan voor de opvang en verzorging van een zieke. Tijdens deze kursus leert men inzichten, vaardigheden en technieken om de opvang en verzorging van de zieke komfortabeler te maken. Er worden eveneens initiatieven in het vooruitzicht gesteld voor de opvang van demente bejaarden thuis en projekten rond gezondheidsvoorlichting en opvoeding. Om zo veel als ook maar mogelijk, de leemten van dc bestaande, georganizeerde hulpverlening op te vangen, werd een nauwere samenwerking met de verbondelijke en Waatselijke ziekenzorgwerking opgezet. Meer dan duizend vrijwillige medewerkers, 'erspreid over het arrondissement Dendermonde, kunnen aangesproken en ingezet worden )m wat menselijke hijstand en hulp bij uitvoering van kleine taken bij de zieke thuis te ■bieden. ^Vlotte samenwerking met huisartsen {De huisarts wordt steeds uitgenodigd om aan deze initiatieven zijn medewerking te Jverlenen Hij is immers een onmisbare schakel in het geheel van de thuisgezondheidszorg. ■Waar dit destijds bij een minderheid aan huisartsen gebeurde, mag nu worden gesteld dat, Bop enkele uitzonderingen na, alle huisartsen van het arrondissement Dendermonde op een Rpositieve en opbouwende wijze hun medewerking verlenen. I De bekommernis om een optimale thuisopvang te realizeren, stoelt ook bij hen op het L inzicht dat ziekte en ziek zijn alle levensfacctten van de mens omvat en beïnvloedt. Een vlotte samenwerking met de verpleegkundige, de maatschappelijke werker, de gezins- en bejaardenhelpster cn andere, en regelmatige kontakten tussen deze hulpverleners bieden optimale kansen om de zieke en zijn/haar gezin in zijn totaliteit te kunnen helpen. Uit de f cijfers van het werkjaar 1984 blijkt dat bij 119 teambesprekingen 90 ervan door de huisarts werden bijgewoond. In zeven gevallen was hij/zij verontschuldigd wegens een dringende oproep. De CM hoopt deze opbouwende samenwerking ook in de toekomst te kunnen verder zetten en nog meer dan vroeger in overleg te kunnen uitbouwen en organizeren. Het Centrum van Diensten kan men bereiken op het sekretariaat. Kerkstraat 36 te Dendermonde (052- 21.02.75). Koördinator is Leopold Van Damme en sekretaresse Tinneke Van den Berghe- Peleman. Het Centrum is open elke werkdag van 8.30 tot 17.00 uur door rechtstreeks telefonisch kontakt met de koördinator of de sekretaresse. Na de diensturen en tijdens de weekends en de fcestadgen, via de permantieregeling van het Wit-Gele Kruis (052- 21.41.53), huisarts worden de onderschei den hulpverleners vrijelijk ge kozen. Wanneer de behande ling van de patiënt haar eind punt heeft bereikt, is ook het bestaan van het team voorbij. van de diverse sociale organi- zaties als daar zijn Wit-Gele Kruis, mutualiteiten, OCMW's en-familiehulp. Het zijn tenslotte zij die hun leden moeten vrij maken voor de vergaderingen over de patiënt en zijn probleem. Vehamed zegt dat het gewettigd is te verwachten dat de deelnemers aan de teamvergaderingen voor thuisgezondheidszorg in de toekomst zouden vergoed worden, zowel wat betreft de zelfstandige zorgenverstrek- kers als wat betreft de instan ties die hun leden beschikbaar stellen. Ook de administratie ve kosten moeten betaald wor- genomen ten overstaan van de patiënt. De huisartsen zeggen dat volgens de huidige regle mentering de thuisgezond- Reeds meer dan honderd jaar bezit Dendermonde een Medische Eenheidskring. Een tiënt en zijn familiale omge- eerbiedw aardige instelling die in 1880 werd opgericht en naast de gewone huisartsen ook ving- In samenspraak met de de specialisten in een kring bij elkaar brengt. Binnen die kring is er nu een Vereniging Huisartsen van de Medische Eenheidskring Dendermonde ontstaan, die naast het organizeren van de wachtdiensten zich nu ook de thuisgezondheidszorg ter harte gaat nemen. Daarmee waagt de Vehamed, want dat is de afkorting van deze vereniging, zich op het terrein van de gelijkaardige dienst voor thuisgezondheid die de Christelijke Mutualiteiten van het gewest Dendermonde al een tijd op na houdt. Men is zich daarvan ook ten volle bewust, zo zeggen de geneesheren die eraan toevoegen dat het niet in hun Eerst de patiënt bedoeling ligt deze dienst konkurrentie aan te doen. De grote bekommernis gaat dus in de eerste plaats uit naar De medische regio Dender- mensen. Een rekensom is vlug rapeuten. Ook voor een maat- de patiënt. Die is in feite ook monde is historisch gegroeid gemaakt. Om een efficiënte schappelijk werker. Het is een een zaak van de huisarts, van en dat maakt dat de grenzen praktijk te bezitten zou men 1 vaststaand feit dat de kwaliteit daar dat deze ook de spilfiguur van het gebied voor de wacht- arts op 2000 inwoners moeten van de zorgenverstrekking op moet zijn en blijven van het dienst bievoorbeeld lang niet hebben. Dendermonde haalt overtuigende wijze toeneemt team. «Wanneer wij als huis- samenvallen met de provincie- dat gemiddelde overduidelijk wanneer de betrokken hulp- artsen een vzw voor thuisge- grenzen, laat staan met de niet. verleners als team gaan funk- zondheidszorg oprichten, dan grenzen van de huidige ge- Met 110 artsen zit men dus doneren. Dokter Verplancke, is dit niet zozeer omdat er op den. Tenslotte moeten ook fi- meenten. Deze regio omvat de biezonder hoog op de ladder die voorzitter is van de vzw dit gebied nog niets zou be- nanciële maatregelen worden huisartsen wachtdiensten van en die 110 mensen ook samen- Vehamed, ziet het zo dat huis- staan binnen onze regio, maar Berlare, Buggenhout, Dender- brengen en houden, vergt heel artsen verpleegkundige, kine- wel omdat we de mening toe- monde centrum, Hamme, wat inzet en inspanningen, sitherapeut, gezins- of bejaar- gedaan zijn dat thuisgezond- Lebbeke, en Zele en is opge- Daarom een duidelijk gestruk- denhelpster, maatschappelijk heidszorg gezondheidszorg is deeld naar de deelgemeenten tureerde kring, waarbinnen en dan krijgt men volgend iedereen zich makkelijk kan beeld: de wachtdienst van Ber- terugvinden. Men streeft er in lare omvat de gemeenten Ber- elk geval naar om in het belang lare, Uitbergen en Schoonaar- Van de zieken, de bevolking en de; de wachtdienst Buggen- de huisartsen zelf een zo goed hout is bestemd voor de ge- ais maar mogelijke dienstver meenten Buggenhout, Baasro- lening te verschaffen. Dat be de en Malderen; de wacht- tekent onder meer dat men de dienst Dendermonde-centrum huisarts moet gaan integreren bereikt Dendermonde, Ap- jn het huisartsenbeleid, zeg pels, Smt-Guhs, Oudegem en maar in de thuisgezondheids- Denderbelle; voor Hamme ko- zorg. Vandaar de oprichting men de gemeenten Hamme, van een vereniging thuisge- Moerzeke en Grembergen in zondheidszorg binnen de Me- aanmerking en de wachtdien- dische eenheidskrmg. sten van Lebbeke en Zele be strijken uitsluitend deze ge- Waarover gaat het? meenten. Iedereen kent allicht de term Die wachtdiensten, zo vertelde thuisgezondheidszorg. Maar dokter Steyaert, zijn goed dat wil lang nog niet zeggen georganizeerd en funktioneren dat iedereen ermee vertrouwd ook in verhouding. Al gaat het is en weet wat er precies mee hier wat beter dan elders, want wordt bedoeld. Beschouwt de perfekt is het nooit. Dokter thuisgezondheidszorg louter Steyaert zette trouwens de ge- en alleen als het bezoek van de schiedenis van de Medische huisarts aan een zieke patiënt. Eenheidskring Dendermonde dan is er natuurlijk geen enke- op een rijtje en wees erop dat le nieuwigheid. Maar wanneer in 1910 deze kring wettelijk individueel medisch optreden werd erkend en dat men pas in niet langer toereikend is, met 1974 kon beschikken over andere woorden wanneer de nieuwe statuten, die zelfs in patiënt meer nodig heeft, dan het Nederlands zijn opgesteld, alleen de hulp van de behande- In 1978 is men binnen de kring lende geneesheer, dan is er begonnen met de uitbouw van koördinatie noodzakelijk wil de eerste lijnsgezondheids- len de verschillende hulpvcrle- zorgd. Een lang niet eenvoudi- nende diensten zo efficiënt en ge opgave. Dendermonde kent adekwaat mogelijk op elkaar o immers een grote groep huis- kunnen inspelen. Dat kan men daagse dimensie. Thuisge- ganismen van de regio Den- artsen, vandaar dat de nood- pas volwaardige thuisgezond- zondheidszorg wordt dan de dermonde zal aanmelden om zaak aan een sterke stnikture- heidszorg noemen. behandeling van de patiënt aan zich kenbaar te maken en zijn ring noodzakelijk is. Liefst 110 In de thuisgezondheidszorg is huis door een team van hulp- diensten aan te bieden. In de huisartsen voor een bevolking er dus ook een plaats voor de verleners. Een team wordt ge- derde plaats, en niet in de die schommelt rond de 130.000 verpleegkundigen, de kinesite- vormd rond een bepaalde pa- minste wil de vereniging de thuisgezondheidszorg van en voor de huisarts stimuleren, supervizeren en later ook orga nizeren. Het is de uitdrukkelijke be doeling van de vzw teams te gaan vormen met alle hulpver leners van een bepaalde pa tiënt. tot welke strekking of organizatie ze ook mogen be horen. Vehamed rekent dan ook op een positieve respons van de betrokken instellingen. Men is er zich ook van bewust dat alles niet van vandaag op morgen prima zal georgani zeerd zijn. Men moet een ste vige administratieve infra- struktuur uitbouwen. Er moet iemand zijn die de teamleden bij elkaar brengt, men moet over een lokaal kunnen be schikken en men moet in de mogelijkheid zijn een \erslag op te maken over de bespre kingen. Tot op heden kan men enkel en alleen een beroep Dendermonde. Belangstelling van huisartsen, kinesisten en medisch personeel voor de doen op de edelmoedigheid bekendmaking van de dienst thuisgezondheidszorg (foto Piet Hermans) van de zelfstandige zorgenver- strekkers en op de bereidheid de nieuwe dienst, aan het woord naast hem zit sekretaris Poppe en op de voorgrond mevrouw Van Praet, schatbewaarder (foto Piet Hermans) werker, eikair moeten kunnen op de eerste lijn en dat zij vinden, op geregelde tijdstip- derhalve door de huisarts zelf pen elkaar moeten ontmoeten moet georganizeerd worden», om ieder vanuit zijn bevoegd- aldus de voorzitter van de vzw heid de gegeven patiëntenpro- die daarmee een eerste en be- blematiek te bespreken en langrijke bestaansreden heeft konkrete afspraken te maken- opgesomd. Een tweede doel- voor de verdere behandeling, stelling is dat de vzw zich bij Dan krijgt thuisgezondheids- alle openbare instellingen en zorg een andere meer heden- alle verzorgins- en welzijnsor- heidszorg voor de patiënt duurder uitvalt dan hospitali- satie, maar dat er in deze trend stilaan een ommekeer komt. Bewezen is in elk geval dat hospitalizatie acht keer duur der is voor de gemeenschap dan thuisgezondheidszorg. Werkwyze Wanneer in een of andere huisartsenpraktijk een bepaal de patiëntensituatie het ver eist. zal er rond de betrokken patiënt een team worden ge- kreëerd. Indien men konse- kwent wil zijn en blijven met het principe van een onafhan kelijke eerstelijnsgezondheids zorg, moet elke huisarts bin nen de thuisgezondheidszorg zijn praktijk zelf in handen nemen. Een team wordt dus gevormd op initiatief van de huisarts of op verzoek van een van de andere zorgenverstrek- kers. Maar dat verzoek van de andere zorgenverstrekkers moet gericht worden aan de huisarts. Van zodra de vzw thuisgezondheidszorg regio Dendermonde over een gesub sidieerd sekretariaat zal be schikken, zal de vzw het bij eenroepen van de teamleden op zich nemen en zorgen voor een verslag van de vergade ring. Zolang dit niet het geval is zal de huisarts zelf de team leden bij hem thuis ontvangen, een verslag opmaken met be hulp van een formulier ad hoe en dat ook doorsturen naar de sekretaris van de vzw. I de vzw Primulantus, die de bewoners groepeert van 'at in de Lebbeekse volksmond vaak «de nieuwe wijk in de Opwyksestraat» genoemd wordt, één der meest aktieve «ebbeekse verenigingen is, weet iedereen die enigszins 'ertrouwd is met het socio-kulturele leven in de O.L.- 'rouwgemeente. Enkele dagen geleden blies de cn in de loop van november raw het sein tot de jaarlijkse trok Sinte-Mètten op bezoek Wgemcne statutaire vergade- bij 65 kinderen (uit 44 gezin- nng Niettegenstaande het nen) uit de wijk. Twee zwarte barre winterweer kwamen toch pieten bezochten de gezinnen ten twintigtal bewoners uit de die niet langer in die genereuse buurt opdagen Ze kregen niet heilige geloven, alleen een terugblik op de door Primulantus gerealiseerde ak- Onder de jongeren werd, naar liviteiten in het voorbije jaar, jaarlijkse gewoonte, opnieuw maar bespraken ook dc pro- een tekenwedstrijd - wens- blcmen die zich momenteel in kaarten tekenen, luidde de op- de wijk manifesteren en blik- dracht - georganiseerd en in _jen in de toekomst. de kerstperiode werd een ntv..rc. kerstboom in de wijk geïnstal- Wverse aktivite.ten ,eerd Dc wj] krantJ vcSrschecn Ook het voorbije jaar heeft vorig jaar tweemaal. En in de Primulantus niet stilgezeten, nicuwjaarsperiodc kregen alle mC a'8emcnc vergadering gezinnen een peperkoeken °P 1" februari 1984, werd bc-, hartje aangeboden eeapn maart, in zaal Reblo, een cbgnnterfeest aangericht, waar- De Primulantus-bewoners gin- en#an met minder dan 61 wijkbe- gen ook op de sportieve toer. 'A woners deelnamen. In de loop Dc voetbalploeg betwistte ze- syfl an de maand mei toog men ven vriendschappelijke wed- naar Zolder, om er een bezoek strijden, elke zondagvoormid- tc brengen aan de kolenmijn dag staat zaalvoetbal gepro- s grammeerd in het Lebbeekse onjvaaat in de paastijd alle gezin- sportkompleks en in de zomer i3l nen met paaseieren bedacht kwamen elke maandagavond ((f craen, kende het 6de Primu- de volleybaladepten aan hun «•mus Zomerfeest, georgani- trekken. In de wijk zelf. —•seerd eind augustus, een enorm grote bijval. Zowel Dat Primulantus een aktieve voor de bingo-avondde ravot- vereniging is, bewijst overi- Bsipi èn barbccue en het £ens het aantal bestuursverga- «T p'®y"hackkampioenschap, deringen, dat vorig jaar opliep •tola"°tli- rU'me Pub"e'ce be~ tot twintig. Het bestuur wordt "Kstelling. Op 1 september gevormd door voorzitter Oscar Pr'mu'an,us z'j" Aelbrecht, ondervoorzitter Jo ss|eke zaalvoetbaltornooi Van dc Moortclc, penning meester Luc De Munck, afge vaardigde-beheerder Willy Bo- gaerts en sekretaris Roland Van den Borre. Op 20 decem ber 84 werd het bestuur uitge breid met Jean-Pierre Van Do ren en Honoré Loverie. En tijdens de algemene vergade ring van 11 januari van dit jaar traden ook Mare Sanders, Maurits Moonen en Sonia Janssens tot het bestuur toe. Sportverantwoordelijke is nog steeds Francois Van Puyveldc. Doelstellingen 85 De feestelijke momenten uit het voorbije jaar beletten het bestuur van Primulantus ech ter niet oog te hebben voor bepaalde problemen die zich in hun vereniging en bij de bewo ners van de wijk stellen. Zo viel het op dat er door de laatst bijgekomen bewoners, minder deelgenomen werd aan dc diverse manifestaties. Daar over werd van gedachten ge wisseld. Mogelijk, aldus het bestuur, ligt dit aan het feit dat velen de historiek van onze vzw niet kennen, hoewel dan vastgesteld wordt dat aan be paalde manifestaties toch wordt deelgenomen. Aan deze toestand zal verholpen worden door het afleggen van bepaal de huisbezoeken. De proble men met DDS, zijn nog niet van de baan. Tot groot onge noegen van de gedupeerden. Mankementen aan dc huizen die zich nog steeds voordoen zijn hoofdzakelijk het binnen- regenen, slecht voegwerk cn loskomende stenen. Een dele gatie van het bestuur, zal deze problemen bespreken met DDS-verantwoordelijken Omtrent de gebrekkige wijze waarop het groen in de wijk onderhouden wordt, werd een klachtenbrief geschreven aan het schepencollege. Uit het antwoord van het college ver nam de vzw, dat naar de me ning van de burgemeester en schepenen op het onderhoud van het groen niets aan te merken valt. De bewoners, al dus het schrijven, moeten voor sommige dingen maar zelf de handen uit de mouwen steken. Alsof, repliceert Primulantus, dat nog niet gebeurt. In feite, stelt het college verder, is DDS nog altijd eigenaar van het groen, zodat het onderhoud nog niet ten laste valt van de gemeente. In DDS, aldus de vzw, horen we precies het tegengestelde. Eerlang zal over deze zaak om een gesprek met het schepencollege ge vraagd worden. Pierre Van Rosscm Ter gelegenheid van de eerste wereldverbinding van openba re elektronische koerier heeft de Regie der Posterijen twee speciale hcrdenkingsomslagcn vervaardigd, waarop een druk staat en een speciale dagteke ningstempel. Deze omslagen zullen tot uitputting worden verkocht aan de prijs van 150 fr. stuk bij het Bureau der Verzamelaars, afdeling 1.3..0.2. te 1000 Brussel. Startjaar '84 suksesvol Begin 1984 startte de Wase Federatie van Kristelijke Ziekenfondsen met een aantal gezondheidsopvoedingspro- jekten, die door de plaatselijke besturen werden ingericht. Een jaar later zijn de resultaten daarvan bekend. 16 lokale besturen kozen voor een G.V.O.-projekt van één of meerdere avonden. In totaal kwamen hiervoor 647 men sen samen. Tel hierbij nog eens 445 mensen die op een Ziekenzorgmiddag of -vakantie met G.V.O. in kontakt kwamen, dan werden met de G.V.O.-projekten bijna 1100 mensen bereikt en dit in een periode van amper zeven maanden. De huisapotheek» en «Slaap middelen» kwamen respektie- velijk vijf, twee, twee en één maal aan bod. Ook werd eind januari '84 gestart met een we kelijks gezondheidsmagazine «Op je gezondheid» bij een lokale video. Meer initiatieven Ook in 1985 staat gezondheids voorlichting en -opvoeding bij de Wase Federatie van Kriste lijke Ziekenfondsen op het voorplan. Er werden al ver schillende projekten gepland bij de plaatselijke besturen en er zal ook nauwer samenge werkt worden met Ziekenzorg en de Kristelijke Bonden van Gepensioneerden Op dinsdag 5 feburari organi seert het plaatselijk bestuur van het Kristelijk Ziekenfonds te Sint-Niklaas een informa tieavond: «Alternatieve ge neeswijzen: homeopathie en akupunktuur». Dezelfde Het projekt «Preventie hart en vaatziekten» dat in drie avonden informatie bracht over het ontstaan van hart- en vaatziekten en hoge bloeddruk en de preventie ervan door gezonde voeding en beweging, kwam elfmaal aan bod. Het projekt «Slapeloosheid en stress» gaf informatie over de ze problemen en trachtte door ontspanningsoefeningen een eerste stap te zetten naar de oplossing ervan. Dit projekt werd zoals «Mag ik eens wat vragen over alternatieve ge neeswijzen, driemaal ge bracht. «Stoppen met roken», een projekt om in groep van die gewoonte af te geraken, werd eenmaal georganiseerd. De naar Ziekenzorg toe ge richte projekten «Dieetvoe ding - gezonde voeding» of hoe je met een gezonde voeding zonder dure dicctproduktcn dieet kan volgen, «Geneesmid delen: gebruik en misbruik»; avond is gepland voor 25 maart te Steendorp. Op 19 en 26 maart komen dezelfde onder werpen aan bod in Melsele. Deelnemen aan het projekt «Slapen... zo eenvoudig» kan in Beveren op 4 en 11 februari, in Vrasene op 11 en 18 maart (met een middag speciaal voor de gepensioneerden op 20 maart) en in Temse. Bij dit projekt is het de bedoeling langs informatie over de slaap, slaapmiddelen, bioritmiek, er varingsuitwisseling en prakti sche ontspanningsoefeningen een eerste stap te zetten naar een oplossing van uw slaappro blemen. 5 maart is voor Sint-Gillis de startdag van het projekt «Om gaan met geneesmiddelen». In dit projekt zullen naast juist gebruik van geneesmiddelen, de huisapotheek, praten met de arts over uw medicijnen..., ook specifieke groepen ge neesmiddelen zoals slaapmid delen, kalmeermiddelen en pijnstillers aan bod komen. Wie in Eksaarde woont kan op 7, 14 en 21 maart in het Gil denhuis terecht voor het pro jekt «Preventie hart- en vaat ziekten». Ook in Verrebroek en Doorslaar zijn projekten gepland. Van thema cn data brengen we u tijdig op de hoogte. Voor 1985 is ook de opening van het Informatiecentrum voor Gezondheidsopvoeding van het verbond Sint-Niklaas gepland. Het centrum voor GVO staat nu al in voor de organisatie van de GVO-pro- jekten en de verspreiding van folders, affiches, etc. Weldra zult u ook terecht kunnen in de mediatheek van het Informa tiecentrum. Het informatie- Centrum, dat alles wat betrek king tot gezondheid bundelt (folders, affiches, didaktisch materieel, lessenpaketten) zal kunnen geraadpleegd worden door opvoeders, gesprekslei ders, studenten, enz., door iedereen die op zoek is naar iets over gezondheid. Van 1 tot 10 februari heeft in het Palcis voor Schone Kun sten te Brussel voor de negen de maal een aktuele kunst markt plaats. Men kan deze manifestatie bezoeken van 14 tot 19 u. en op zaterdag en zondag van 11 tot 19 u. Nieuw in Vlaanderen is het «Vakblad voor dc amateur wijnmaker en bierbrouwer». Het blad kent een groeiende belangstelling en ijvert voor een zo natuurlijk mogelijk ver loop van gistings- en botte- lingsproces. Geïnteresseerden kunnen zich altijd wenden tot Lccwcg 12 te 9270 Laarne (091-69.02.22).

De Voorpost | 1985 | | pagina 7