kf j PU m r rij Drie zware verkeersongevallen ■in het Dendermondse Spoorlijn 57 Aalst - Dendermonde blijft opgeheven Stadsbestuur Dendermonde waarschuwt bevolking voor besmettelijke geelzucht Het Berlaarse sneeuwdebat •n I TE KOOP Sir 1 m Solidariteit voor Britse mijnwerkers Kursusweekend spreken in het openbaar in Waasmunster Ging 1 iÉ JÉ Luk Yrs H De Voorpost - 1.2.1985 - 11 icht schep»: van. vellicht de var. H God Dendermonde. Luc Goedgezelschap zat in deze auto en kwam er dus biezonder goed van af (v) Het eerste ongeval gebeurde op vrijdagavond 25 januari. Aan de Volaardestraat te Sint- Gillis-Dendermonde kwamen de personenwagens bestuurd door Karei Van den Bossche. Hoeksken te Sint-Gillis-Dendermonde, en Luk Goedgezelschap uit Buggenhout, frontaal met elkaar in botsing. De klap was buitengewoon groot. Karei Van den Bossche, politieagent van beroep, zat in zijn zwaar toegetakelde wagen gekneld en de brandweer van Dendermonde had heel wat tijd nodig om hem uit het wrak te bevrijden. Karei Van den Bossche werd bij dit ongeval zwaar gekwetst naar het ziekenhuis gebracht. Luc Goedgezel schap, wiens wagen een heel eind verder in de gracht terecht kwam, hield aan deze aanrijding lichte verwondingen over. Dendermonde. Zo zag de wagen van Eddy Ydens er uit na de aanrijding v) Dendermonde. Het totaal verhakkelde voertuig van Eli Verwaeren die aan zijn verwondingen bezweek. Inzet; Eli Verwaeren, een verwoed kwisser (v) Ernstiger nog was het ongeval dat zich voordeed op de weg Dendermonde-Wetteren op de üj i"fg^nC.' ar 8cb€urdc een aanrijding tussen twee personenwagens, waarbij een dodelijk slachtoffer te betreuren viel. Zaterdagnacht, het was buiten glad geworden, kwam de personenwagen bestuurd door Eli yerwaeren uit Berlarc, frontaal in aanrijding met de personenwagen bestuurd door de 19- jange Eddy Ydens uit de Rijkelstraat te Appels. De wagen van de 32-jarige Verwaeren werd tegen een huisgevel geslingerd. De brandweer kwam eraan te pas om Eli Verwaeren uit zijn totaal verwoest voertuig te bevrijden. Helaas, hulp kon niet meer baten, want kort na zijni aankomst in het ziekenhuis, overleed hij. Eli Verwaeren is bekend in de kwismiddens en nam onder meer deel aan de wedstrijden van het AddcIs Kwisverbond. Maandagavond rond 23 uur verongelukte de 24-jarige Patrick Windey, Mechelsesteenweg u rm°n ,OC? j mct ZIJ" Personenwagen terecht kwam onder een zwaar transport Het ongeluk gebeurde op de Dendermondsebaan in Zelc. Hij zat gekneld in zijn voemug en de hulp van de brandweer kon niet meer baten. Naast hem had de 21-jarige rS ?C WaeSeneer u" de Torrestraat 48 te Sint-Gillis Dendermonde plaats genomen, uie diende met zware verwondingen naar het ziekenhuis van Zele te worden gebracht ™*.hc' on8eval gebeurde, is nog niet bekend. Wel dient gezegd dat het zwaar transport geschiedde met een speciaal daartoe uitgeruste vrachtwagen, die voorzien was van de nodige signalisatie en dat signaalauto's voor en achter de vrachtwagen reden. Gemeenschapsminister Mare Galle vroeg in verband met de afgeschafte treinvakken Dendermonde - Hofstade en Hofstade - Dendermonde (KB's van 1966 en 1969) aan minister van verkeerswezen Decroo of de NMBS zou willen peilen naar het reizigerspo- tentieel op deze Ijjn b(j eventuele heropening en of ze een kosten-baten-analyse wilde doorvoeren. Mare Galle stelt immers dat twee niet onbelangrijke Oostvlaamse Dender steden door afschaffing van deze spoorlijn in hun onderlinge betrekkingen fel gehinderd z^jn. i Ri Minister Galle stelt dat de af schaffing van de lijn Aalst- Noord naar Oudegem alleszins een vergissing was. En dit om diverse redenen. Enerzijds bood de lijn Aalst-Dender- monde de mogelijkheid bij technische hinderpalen het rei- zigersvervoer uit Dendermon de naar Gent of naar Brussel om te leggen via Aalst. Ander zijds verliezen pendelaars cri gewone reizigers een mogelijk heid vanuit Aalst tot recht streekse verbinding naar Den dermonde en makkelijk te be reiken Lokeren of Mechelen. De minister stelt daarenboven dat Aalst deel uitmaakt van het gerechterlijk arrondisse ment Dendermonde, wat heel wat verplaatsingen van Aalste- naars naar Dendermonde im pliceert. Komt daarbij dat in de onmiddellijke omgeving van de vroegere spoorstations Hofstade en Gijzegem nieuwe sociale woonwijken zijn ont staan met heel wat reizigers in potentie. Voldoende redenen stelt Mare Galle om lijn 57 te heropenen. Geen trein, wel een bus Verkeersminister Decroo ziet het echter anders. Toen de NMBS in de jaren 60 er nog veel beter voorstond dan mo menteel was lijn 57 reeds der mate verlieslatend dat eerst de reizigersdienst werd afgeschaft waarna de lijn volledig geslo- «De media hebben reeds uitgebreid aandacht besteed aan de onderscheiden gevallen van hepatitis die werden vastgesteld onder de bevolking en meer in het bijzonder onder de schoolbevolking van Dendermonde. De eerste geïsoleerde gevallen werden vastgesteld in augustus 1984. Tijdens de herfst van 1984 werd een ongewone explosie vastgesteld via een plaatselijke school waardoor de ouders sterk verontrust raakten. Ook elders in Vlaanderen werden gevallen gesignaleerd van deze ziekte wat erop wijst dat ze een licht epidemiologisch verloop schijnt te kennen. Aangezien onwetendheid aanleiding geeft tot ongepaste reakties ziet het Stadsbestuur het als haar taak de bevolking zo volledig mogelijk te informeren, dit met de bedoeling zowel overdreven paniek als nadelige onbezorgdheid te voorkomen,» aldus schepen van Volksgezondheid Thérèse Van Gucht in een nota die bedoeld is om de bevolking van Dendermonde op de hoogte te brengen van de gevaren van besmettelijke geelzucht. Geelzucht (gele verkleuring der huid) als uitdrukking van vernietiging der levercel, wordt voornamelijk veroor zaakt door een virale besmet ting. De hiervoor meest ver antwoordelijke virussen zijn: het Hepatitis A en het He patitis B virus. Deze virussen zijn wel erg weerstandig aan allerlei ontsmettingsprodukten en dito ingrepen van de mens. Dit maakt de preventie en be handeling biezonder moeilijk. Vandaar dat medici en para- medici bijzonder attent zijn m.b.t. de opsporing en behan deling van deze ziekte. Hoewel beide virussen bij de mens konden aangetoond worden (door zeer bijzondere opspo ringstechnieken) in het speek sel, het bloed, de stoelgang en urine, wordt algemeen aange nomen, dat de overdracht van mens tot mens voor het Hepa- titus A-virus langs de volgende weg verloopt: stoelgang - HANDEN - MOND en STOELGANG - VOEDSEL - MOND. Terwijl de overdracht van het hepatitis B-virus zal plaats vinden door het inbrengen (langs naald of transfusie) in het lichaamsvocht van met dit virus besmet bloed of serum. De opflakkering van geelzucht die zich momenteel voordoet, behoort tot de eerste groep. Het is duidelijk dat dit een goedaardige vorm van hepati tis is. Infektueuze hepatitis komt vooral voor in kleine epi demieën in gesloten gemeen schappen (bijv. scholen). Kin deren en adolescenten worden vlugger aangetast dan oudere personen omdat zij nog niet in kontakt kwamen met het virus en evenmin antistoffen hebben Na 11 maanden staking lijken de Britse mijnwerkers en hun gezinnen meer dan ooit vast besloten om hun strijd voor vrijwaring van hun tewerkstel ling en de toekomst van hun kinderen voort te zetten tot het bittere eind. De conservatieve regering-Thatcher en de kolen- raad (National Coal Board) maken het hem daarbij noch tans niet gemakkelijk. Tot tweemaal toe werd geprobeerd de mijnwerkers opnieuw in de mijn te lokken met belas- tingsvrije premies van nage noeg 100.000 frank. Niettegen staande de toenemende ar moede in de mijnwerkersstre ken, heeft nagenoeg elke kom pel deze omkooppraktijken verontwaardigd van de hand gewezen. Regelmatig worden ook mijn werkers gearresteerd, geslagen en voor de rechter gebracht. Deze intimidatiepogingen mis lukken evenzeer, mede dank zij de verbeten grimmigheid waarmee de strijd gevoerd wordt, maar beslist ook dank zij de internationale solidari teit. Deze solidariteit is nu, na bijna een volledig jaar van inko mensderving meer dan ooit no dig. Nog steeds krijgen de sta kers geen stakersvergoeding. Alleen wie mee pikket staat, heeft recht op een dagvergoe ding van 1 Pond (ongeveer 75 frank). Voor de rest zijn de stakers aangewezen op de OCMW's voor een steungeld van 825 frank per week. Het hoeft ons dan ook niet te verbazen dat de berichten die ons uit Engeland bereiken over koude, honger en ziekte steeds alarmerender worden. Het «Dendermonds Steunko- mitee Britse Mijnwerkers», waar alle progressieve organi saties deel van uit maken, heeft daarom gemeend in op volging van de Info- en Bene fietavond van 18 oktober 1984, en de inzamelaktie van kleren, speelgoed en voedsel (novem- ber-december) een nieuwe so- lidariteitsaktie op het getouw te moeten zetten. Eén dezer dagen zal men zich aan alle huizen van het gewest Dendermonde aanmelden met een sticker die te koop zal aangeboden worden. De stic ker draagt de vermelding «So lidariteit met Britse Mijnwer kers!» en kost 40 frank. De opbrengst van deze aktie zal ook nu integraal overgemaakt worden aan de NUM (Britse mij nwerkersvakbond) ATB De Natuurvrienden organizeert in Waasmunster een kursusweekend met als tema «Spreken in het openbaar». Via deze kursus wordt gepoogd een antwoord te geven op de vraag hoe het komt dat vele personen klamme handen krijgen, nauwelijks nog hun stem kunnen verheffen of zich zenuwachtig en zwak voelen wanneer ze in het openbaar het woord moeten nemen. Er wordt in groep gewerkt aan spreken voor een publiek een het verwerven van de vaardig- prettige ervaring wordt. Daar- heid van rustig spreken in het bij komen aspekten kijken als openbaar. Door oefeningen een goede intonatie, een vlot wordt getracht het zelfvertrou- taalgebruik, bondigheid, wen te vergroten, waardoor klaarheid, duidelijkheid, de Naar aanleiding van het goedkeuren van een lening voor reeds aangekochte wagens besprak men in de jongste Berlaarse gemeenteraadszitting de voorbije sneeuwellende op de wegen. ten werd. Decroo stelt verder dat dc onderlinge relaties tus sen Aalst en Dendermonde in de loop van dc voorbije 20 jaar wel niet in zeer belangrijke mate zullen gestegen zijn doch dat de konkurrentie op het vlak van transport heel wat scherper is geworden. Bovendien, zegt minister De croo, wordt deze afgeschafte spoorlijn vervangen door auto buslijn 57 a met klokvastc uur regeling. In 26 minuten brengt de bus U van het station Aalst naar dat van Dendermonde. Minister Decroo besluit dat heraanleg en heropening van spoorlijn Aalst-Dendermonde niet zou verantwoord zijn. LH Volgens P.V.V.-fraktiewoord- voerder M. Leys liet de sneeuwbestrijding nogal wat te wensen over, ondanks het gro te wegenpark waarover men toch beschikt. Hij kwam dan ook terug op enkele vroeger geformuleerde voorstellen. Volgens de P.V.V. zou men zeker de kruispunten moeten bestrooien. Omdat daar toch veel geremd en gedraaid wordt, is er veel kans dat de auto's het zout meedragen naar de binnenstraten. Verder stelde deze fraktie voor in de toekomst strooizout aan kost prijs ter beschikking te stellen aan partikulieren. Zo kan ie der tenminste voor de eigen oprit de baan vrijmaken. Burgemeester Van Sande ant woordde dat de voorbije we ken wel veel inspanningen ge leverd waren, maar dat het vrijmaken van een wegennet van zo'n 164 km zeker geen gemakkelijke opdracht is. Schepen van openbare wer ken, Van Hove, stelde dat Berlare, zoals de meeste ge meenten wel wat verrast was door de hevigheid van het win terweer. Het beschikbare zout bevroor dan nog op -10°, zodat strooien weinig hielp. Wat het verkopen van zout betreft, dacht de schepen dat men zo vlug zelf zonder zout zou zitten en dat het zout dan vooral zou dienen voor het vrijmaken van de tuinen en de voetpaden. S.P.-er Van Gijsegem kon zich akkoord verklaren met de ge dane voorstellen. Hij vroeg te vens aan schepen van sociale zaken hoe bejaarden en gehan dicapten bijstand konden vra gen. Schepen Verheyden zei dat bij ieder die er om vroeg hulp geboden was. Bij de ene werd sneeuw geruimd, bij een ander werden kolen gebracht, enz. Achteraf werd dit door O.C.M.W.-voorzitter Me- ganck bevestigd. Het opvorde ren van werklozen werd niet beslist omdat er niet zo veel oproepen waren en. volgens secretaris Lippens, omdat de gemeente dan zou moeten in staan voor de vergoeding van de opgeroepenen. P.V.V.-er Dierickx vroeg nog naar het bestaan van een nood plan en of het niet mogelijk was een bedrag in de begroting in te schrijven om derden aan te spreken bij het sneeuwrui men, bv. met bulldozers. Schepen Van Hove bevestigde dat er een noodplan bestaat bij politie en rijkswacht. Zij kun nen de gemeentediensten dag en nacht oproepen. Volgens dit plan moeten vooral de ver bindingswegen tussen de deel gemeenten en met aanpalende gemeenten eerst vrijgemaakt worden. Voor Groot-Berlare zijn dit de weg Overmere-kerk naar Uitbergen en zo via de dijk naar dc Scheve Villa, de weg van de Bontinckstraat naar de Heikant en de verbin ding van het Sluis via de Hoog straat, Dorp, Gaver, Kool straat naar Kamershoek. Hij twijfelde er wel aan dat derden graag hun materiaal zouden ter beschikking stellen voor de sneeuwruiming. Tot slot zei de burgemeester dat ook hogere instanties blijk baar slechts achteraf de nodige richtlijnen konden geven. Als de sneeuw al weg was, kwa men er brieven op het gemeen tehuis toe om te zeggen hoe men het best de sneeuw zou ruimen (N.K.) houding, kontakt houden met het publiek, maar ook de vra gen hoe iemand inleiden of danken, wat vertellen en hoe voorbereiden. De kursus heeft plaats op za terdag 16 februari en 2 maart telkens van 9u30 tot 12u30 en van 13u30 tot 16u30 in het Natuurvriendenhuis Heide bloem, Oude Heirweg Oost 20 te Waasmunster (03- 772.32.62). De kursus staat open voor iedereen die uit hoofde van zijn beroeps- of verenigingsaktiviteiten gere geld voor een groep moet spre ken. Het inschrijvingsgeld be draagt 300 fr. voor leden en 400 fr. voor niet-leden. Hier voor krijgt men een gedrukte syllabus waarin een massa in formatie is terug te vinden, evenals adressen en tips. Inschrijven kan op het adres ATB De Natuurvrienden, Pro vinciestraat 53 te 2018 Antwer pen (03-236.18.61) en bij de inschrijving moet men vermel den of men de maaltijden neemt. Het aantal inschrijvin gen is beperkt tot 15 deelne mers. opgebouwd. (Statistisch is aan getoond dat de ziekte na ver loop van 8 jaar een explosie kent - meer ziektegevallen). De besmetting gebeurt via de stoelgang. De mens is kiem- drager van het virus gedurende de inkubatieperiode De be smetting wordt nogal eens overgebracht door besmet wa ter (zwembaden) maar kan ook overgedragen worden door besmette groenten en fruit. Het virus kan ook door rechtstreeks kontakt met be smette voorwerpen worden overgedragen: vaatwerk, lin nen, handdoeken, thermome ters, enz. De hygiëne van voedsel, sanitair en gebruiks voorwerpen zijn dus heel be langrijk bij het voorkomen van de ziekte. Infektueuze hepatitis of geelzucht kent een traag ver loop. Gedurende een periode van 15 tot 30 dagen nestelt het virus zich in het lichaam en vooral in de lever. De klachten van de patiënt gaan van mild tot erg met verscheidene symp- tomenkombinaties. Bij een be smetting door hepatitis A-virus gaat het meestal om een op griep lijkende toestand: - klachten van vermoeidheid, futloosheid, koorts, minder eetlust, braakneigingen, diar ree nopen tot het raadplegen van de geneesheer. - Ongeveer gelijktijdig krijgt de zieke een gele, vale huidskleur. Deze ontstaat eerst ter hoogte van het wit der ogen en neemt daarna uitbrei ding over heel het lichaam. Bij een groot aantal gevallen breekt de geelzucht niet door. De ziekte gaat dan ongemerkt voorbij als een griepale toe stand. De gele kleur die eerst merkbaar wordt ter hoogte van de oogbal is een uitdrukking van de levercelbeschadiging. Deze beschadiging kan zo mi niem zijn dat bij zintuiglijk onderzoek niets opvalt. De ge zonde levercellen vormen da gelijks de kleurstoffen vrijge komen door het afsterven van rode bloedcellen, om tot gal- pigmenten. Deze worden op hun beurt uitgescheiden in de darm. Bij beschadiging door het virus komen deze galpig- menten in het bloed terecht, kleurt de huid en de urine geel, terwijl de ontlasting ontkleurt. Tijdens de herstelperiode neemt de koorts af en ver dwijnt geleidelijk de geel zucht. De periode met de aku- te verschijnselen kan 10 dagen tot 4 weken duren. De herstel periode kan maanden aansle pen. Naargelang de herstelpe riode vordert, wordt de mens immuun tegen de ziekte. Ver mits bij infektueuze hepatitis de besmetting gebeurt via het maag-darmkanaal is een goede algemene hygiëne uiterst be langrijk. Het regelmatig was sen van de handen nadat men het toilet bezocht heeft, een individueel gebruik van was handjes. handdoeken, eet- en drinkgerei zijn belangrijke aandachtspunten. In sommige gevallen zal het nodig zijn de zieke persoon af te zonderen. De behandeling van infektueu ze hepatitis steunt op 3 pijlers: - Rust: algehele rust tot lever- funktietesten hebben uitgewe zen dat de lever hersteld is, bij sommige kinderen reeds na een drietal weken. - Een licht verteerbaar, eiwit rijk dieet: vlees, vis, kaas ko men hiervoor in aanmerking. Voldoende vocht en suikers zijn noodzakelijk. - Een specifieke medikamen- teuze therapie bestaat niet. Een injektie met gammaglobu- linen kan de omgeving van de zieke beschermen tegen verde re uitbreiding van de kwaal. Tegen hepatitis infectiosa be staat geen echt vaccin. Sommi ge auteurs trekken de doeltref fendheid van de toediening van gammaglobulinen in twijfel. Infektueuze hepatitis is geen kwaadaardige aandoe ning. Ze vergt wel veel aan dacht van de zieke, zijn omge ving, het medisch en parame disch personeel omdat de ziek te gepaard gaat met een hard nekkige besmettelijkheid. Daarom heeft het College van Burgemeester en Schepenen niet geaarzeld om in overleg met de inspektiediensten van Volksgezondheid, de medici van de streek en de M.S.T.- centra de nodige maatregelen te nemen van zodra zich een opflakkering van de ziekte voordeed. (Sluiten van enkele klassen.) «In de toekomst zul len alle ouders van kinderen in wiens klas een geval van hepa titis werd vastgesteld, hiervan schriftelijk op de hoogte wor den gebracht. De goedaardige afloop van geelzucht maakt pa- niekreakties zeker overbodig, de nare symptomen en vooral de hardnekkige besmettelijk heid laten ons niet toe zomaar over de gevolgen van de ziekte heen te stappen. Slechts wan neer de bevolking aandacht heeft voor de preventie van deze ziekte, mogen we verho pen dat onze stad in de toe komst gevrijwaard zal blijven van een verdere opflakkering van hepatitis,» aldus de schepen. Ros Beiaardprijs voor Teledienst Dendermonde Voor de zesde keer hebben de CVP-jongeren van Dender monde hun Ros Beiaardprijs toegekend. Laureaat werd dit keer Teledienst Dendermonde, dat reeds in 1978 de Persprijs van de Dendermondse Perskring in ontvangst mocht nemen omwille van zijn vele verdiensten. De Ros Beiaardprijs wordt toegekend aan een persoon, groep, vereniging of beweging die zich in het Dender mondse biezonder heeft onderscheiden op ekonomisch, sociaal of kultureel vlak. Teledienst w^rd uitgekozen voor zijn belangrijke taak, gedurende nu reeds een dozijn jaren, van hulpcentrum voor de meest uiteenlopende noodsituaties. In het biezon der wordt hulde gebracht aan het vrijwilligerswerk. De prijsuitreiking heeft plaats gehad op het Dendermond se stadhuis, waar mevrouw R. Steyaert. gemeenschapsmi nister van Gezin en Welzijnszorg, de gastspreker was. 8. 3 wasbakkan kast i X X Kast 5 jaar oud, toog L-vorm (1), wiel met neon (2), kast dubbel gebruik (ves tiaire (3) bergruimte (4) 4 drogers (5), kaptafel voor 4 personen (6), met spiegels en verlichting, kolom voor 4 personen (7) met verlichting, 3 was plaatsen (8) met boven aan bergruimte, 3 grote spiegels als wandversie ring, 7 stoelen, grote eta- leerkast (9) verdeeld in vakken. Prijs overeen te komen. Tel. 052/21.14.81 6

De Voorpost | 1985 | | pagina 11