V Wlm Van Damme, nieuwe karnavalprlns van Denderntonde Alumico (Temse) op zoek naar nieuw kapitaal Komt nationaal informatiecentrum voor ruimtevaart (BSIC) in Erembodegem Miljoenenbrand in Temse ÈitiaMe Po yi Wfi LimBeRagn 6 $V Voor wie iets beter zoekt De Voorpost 1 vat cale» :It< rrei« VRIJDAG 1 FEBRUARI 19B5 38' JAARGANG NR. 5 - 34 F Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie jk l waren er weer allemaal: de mannen met de lange pauwenstaarten op de hoed, met de blauwe, witte, rode, gouden en 1 allerlei franjes omzoomde capes, met de skepters en omhangen met breuken, kortom het karnavalgild van ideren was u dermate overvloedig present in de sporthal van Appels waar de verkiezing plaats vond van de nieuwe ivalprins van Dendermonde. Twee kandidaten hadden zich gemeld: Pierre I De Proft, herbergier van beroep en Van Damme, ook al de eerste, piepjong en als adelbrief lid van de Dendermondse karnavalvereniging De bikkebollen. En die karnavalvereniging was ook aanwezig. Uitgebreid en luidruchtig. Wim Van Damme had een Jna Amerikaanse campagne opgezet, was maanden geleden begonnen met de voorbereiding van het grote feest, had h als eerste kandidaat gemeld en stevende volgens insiders regelrecht op een overwinning af. Maar in het verleden is tg wel eens gebleken dat logika bij karnavalfeesten niet altijd is wat men kan veronderstellen dat het zou moeten zijn. ceiJts Pierre I De Proft maakte een kans. Ook hij had een uitgereide aanhang, had zijn troepen in de sporthal op ne.grategische plaatsen geposteerd en wachtte geduldig af. h'Jlk in overvloed in de Appel- binnentreden van de zaal. al toen Wim de reus voorzich- iporthal. waar wij het aantal kreeg elke bezitter van een tig maar toch vastberaden en- iwezigeri schatten op een toegangskaart ook nog een kele stappen voorwaarts deed. "j" thonderdtal Daartussen stemstrook. waarop de namen De sporthal kraakte in zijn 3ten kleed en gekleed Groepen gebracht en achter hun naam Wim Van Damme begon met *0f uitbundige uniformen, zoals een vakje, dat men zwart dien- zijn regeringsverklaring, die Stouse Plekkers die een de te maken. Voor 24 uur hij herhaaldelijk moest onder- h ügcle of helrode pitteleer moesten die stemstrookjes, sa- breken vanwege het oorverdo- vende applaus. Maar hij was niet van zijn stuk te brengen. Hij zei dat er meer toelagen moeten komen voor het karnaval, zodat men uit eindelijk eens een echte stoet zou kunnen maken. De zaal Belgica moet in de toekomst dienst doen als waterdichte plaats waar de karnavalgroe- pen hun wagen kunnen bou wen. Gejuich en gejubel na- en oud, man en vrouw, van de kandidaten waren aan- voegen tuurlijk. Hij verplichtte het schepenkollege en ook en vooral de schepen van Baasro de, om de karnavalshow bij te wonen. Dat is een feest dat nu al in de politieke agenda moet genoteerd worden, aldus Wim die elke cafébaas nu al oplegde een karnavalvereniging te moeten oprichten en bij elke vergadering een gratis vat bier te schenken. Dat ook dat punt de goedkeuring kreeg van het publiek zal niemand verwon deren. Iedereen was het er ook mee eens dat indien Wim werd verkozen, niemand voor 8 uur de zaal mocht verlaten. Het zou dus nog een dolle nacht worden. Wim Van Damme be sloot zijn optreden met wat wij de kamavalschlager 1985 van Dendermonde durven noe men. Vooral omdat die met zeer luide stem werd meege zongen. Het hek was helemaal van de dam toen Wim de zaal wuivend en springend verliet op de tonen van «het Ros Bei aard». Daarop brak het bange af wachten aan. Het verdikt van de jury, de stemmen van de zaal. De vraag: wie zou het halen. Al bleek voor velen het antwoord op die vraag duide lijk: Wim Van Damme had meer aanwezige supporters, bracht een prima en vooral karnavaleske show. Die me ning werd blijkbaar gevolgd door de jury. Want nadat in aanwezigheid van twee getui gen van elke kandidaat een man en zonder enige diskus- sie de stemmen en de punten waren geteld, werd door de voorzitter van de jury de win naar en nieuwe prins 1985 be kend gemaakt: zijn naam luidt Wim I. Gejuich, applaus, gefluit, ge dans, de supporters van Wim wisten met hun vreugde geen blijf meer. Wim was uiteraard ook uitermate tevreden, liet zich de gelukwensen welgeval len, werd behangen -.et de versierselen van zijn waar digheid en beloofde dat karna val 1985 het gekste feest zal zijn dat Dendermonde heeft meegemaakt. Wie Wim en de Chikkebollen kent, zal daar aan niet durven twijfelen. Op 24 februari breekt dus de hel voorgoed los. Sfeer genoeg Een goed idee van het Dender- monds Karnavalkomitee was in elk geval om voor de eigen winkel wat reklame te maken. Al twee jaar na elkaar werd er een karnavalshow opgezet. Tot groot genoegen van de groepen en van heel wat kijk- lustigen. Speaker Freddy De Paepe kondigde aan dat die show nog een keertje zal wor den opgevoerd op een zater dagnamiddag in de maand a- pril. Eregasten zijn dan de be jaarden van Dendermonde die talrijk worden verwacht en bij deze ook zijn uitgenodigd. Vervolg op blz. 4 b 2j>j Een einde aan financiële problemen? De 150 arbeiders en bedienden van het metaalver werkend bedrijf Alumico in Temse leven al enkele weken in de grootste onzekerheid over de toekomst van hun bedrijf en werkgelegenheid. De onderne ming, vooral bekend voor haar aluminiumwerken in de bouwsektor, lijdt al enkele jaren zware verliezen, wat het kapitaal van de onderneming ernstig aan tastte. In de afgelopen weken zocht Alumico ijverig naar kandidaten, die vers kapitaal willen inbrengen. Vorige week was er sprake van enkele belangstellende Nederlandse ondernemingen en de Gewestelijke Investe- rings Maatschappij Vlaanderen (GIMV), maar die laatste haakte enkele dagen later af. In vakbondskringen hoorde men dat het gebeurde onder druk van Gaston Geens, voorzitter van de Vlaamse regering en gemeenschapsmi nister van ekonomie en werkgelegenheid. De GIMV investeerde in '84 al zo'n 110 miljoen frank in Alumico en is zelfs de grootste aandeelhouder in de onderneming. Nochtans delen momenteel nog steeds dezelfde beheer ders als vóór de overheidssteun de lakens uit. Deze week dinsdagvoormiddag, meldde de direktie aan de ondernemingsraad dat men onderhandelde met twee Bel gische bedrijven. Deze ondernemingen zouden 125 mil joen frank investeren. De kontakten met nieuwe kandi daat-investeerders wendden ook het spookbeeld van een bezoek aan de rechtbank van koophandel af, voor dins dagnamiddag geprogrammeerd. De rechtbank, onder voorzitterschap van rechter Tas, verleende het bedrijf veertien dagen uitstel. Ondertussen dient Alumico wel verslag uit te brengen over het verloop van de onderhan delingen. De financiële problemen van Alumico zijn geen verras sing. Het bedrijf ontplooit vooral aktiviteiten in de bouw sektor. De ineenstorting van de bouw begin jaren '80 bracht ook Alumico in grote problemen. Sedert 1980 stapelde Alumico de verliezen op. In 1981: 11,8 miljoen frank, in '82: 13 miljoen frank en in '83 zelfs 104 miljoen frank. In 1984 kwam de Vlaamse overheid tussenbeide en via de GIMV investeerde men in april 40 miljoen en in juh' 70 miljoen frank. De GIMV verwierf een meerderheid van de aandelen. Begin augustus voerde Alumico een kapi taalsvermindering door van 105 miljoen frank, waardoor de bedrijfsschulden verdwenen. Toch moet Alumico momenteel opnieuw op zoek naar kapitaal... bij de Vlaamse overheid, Nederlandse en Belgische bedrijven. De Wase Socialistische Partij ver langt een.nieuwe geldinjektie van de Vlaamse regering. De socialisten eisen echter wel waarborgen. Het mag geen passieve staatssteun zijn «die een falend bedrijfsmanage ment als sneeuw voor de zon laat smelten». Ingeval van nieuwe overheidsinvesteringen, moet de Vlaamse regering het management aanpakken, zo luidt het. P.S. 0e Voorpost sprak met Philippe Van Nedervelde Sinds de Russische kosmonaut Jocri Gogarin met de WOSTOK 1 als eerste mens in de ruimte geschiedenis maakte met zijn ruimte vlucht hij cirkelde eenmaal rond de aarde op een hoogte van 320 km hebben reeds honderden mensen de ruimte bezocht. In 1969 verbaasden Armstrong en Aldrin de hele wereld toen ze voor 't eerst voet op de maanbodem zetten. Ruimteonderzoek, bemande en onbemande ruimtevaart, is daarbij zeker niet het exclusieve domein van geleerden en technici. In alle talen, her en der, werden reeds heel wat hoogtepunten van het veelzijdig ruimteavontuur besproken en beschreven. Wie zich in ons land aan ruimtevaart interesseert heeft het meestal niet zo gemakkelijk om aan specifieke informatie te geraken over wat er allemaal in de wereld van de kunstmanen en ruimtependels gebeurt. Juist dit euvel wil Philippe Van Nedervelde, een jongeman uit Erembodegem, in de toekomst verhelpen. We maakten voor 't eerst kennis inet hem, één jaar geleden, tijdens een interessante voordrachtavond te Erembodegem, gerealiseerd door JVS-Kern Sirius Aalst, met als onderwerp «Op reis door het heelal» Toen verraste hij er heel wat belangstellenden met een erg leerrijke schets van de geschiedenis en ontwikkeling van de ruimtevaart en een boeiende diamontage over dit tema. hdermonde. Wim I Van Damme heeft zopas vernomen I hij en niemand anders Prins Karnaval 1985 is (c) st"ldcn aangetrokken, de men met de afscheurstrook nnen en vrouwen van Zot- aan de kaart waarop men de lantnie met hun roodwitte naam van een kandidaat dien- lan Rier, de Chikkebollen met de te schrijven in de stem- e SI uitermate gevarieerd en bus worden gestopt. Ander- iden leurd kostuum en nog vele zijds was er een jury die zou d dj ere die in de ruime zaal een oordelen over het optreden va kelijke plaats hadden ge- i lc PWcn en het duidelijk niet Mtfhun hart lieten komen. van de twee kandidaat prinsen. Dol feest Die jury bestond uit voorzitter ie, werden de allerlaatste llettcn uitgedeeld, affiches gauw-gauw opgehangen lier en daar stiekem door ■laars weer weggemof- Dat allemaal terwijl de songs-braintrust van de kandidaten de wijfelende spe probeerden mening op te dringen, "^rkiezing verliep waardig, itelijk, met veel takt, volgens het voorziene en werd ook door de mderd toeschouwers 'tig gevolgd. Bij het tw orkest speelde ondertus- icde de mooiste karnavalwijsjes burgemeester Cool, ex-pnns inl de karnavalisten voelden Stefaan van Aalst, Mark God- oct elijk de benen jeuken, deeris en dat is de voorziter len de dansvloer op, hots- van de Karnavalfederatie van n botsten dat het een lieve Oost-Vlaanderen, Henri De >m zien was. Ondertussen Vriendt die prins van Relgië i kwistig omgesprongen en van de derde leeftijd is en konfetti en slingers aller- sekretaris van de Karnavalfe deratie van Oost-Vlaanderen, André Neyt, kommissaris van dezelfde federatie en de sche penen Marcel Borms en Pa trick Mculebroek. Zij kregen de helft van de zaal- stemmen toegewezen. Eerst moesten ze Pierre De Proft jureren. Hij had inspiratie ge zocht in een nummer van An dré Van Duyn. Op het podium geroepen door Freddy De Pae pe, maakte Pierre er iets grap pigs van, luid aangemoedigd door zijn supporters en in stille stilte bewonderd door de Van Dammekes die zich al in de handen wreven en zich op warmden voor het optreden van hun kandidaat. Gewapend met ski's en met grote schoenen aan de voeten, beperkte Pierre zich tot een degelijke play-back- Of dit vol doende zou kunnen zijn om de jury op zijn kant te krijgen, durfden we betwijfelen. Toen Wim Van Damme werd aangekondigd, brak een stormachtig gejuich los in de zaal. Met luide trom. want ver gezeld van Tsjing Boem. waar van Wim overigens ijverig spe lend lid is, maakte hij zijn intrede Als een volleerd prins en volksmenner. Met een rode kiel, de pet op het hoofd en een verkiezingafiche onder de arm. Wim I heeft karnavalallu- res, dat was zonder meer dui delijk. Zijn supporters achter aan in de zaal, klommen op stoelen en tafels en schreeuw den zich de kelen schor. Voor- pracht van die maanvluchten ging verdiepen. Zelf ben ik ervan overtuigd dat het in die momenten was dat mijn eigen lijke interesse geboren is. In feite ben ik van toen af steeds geïnteresseerd geweest in alles wat maar met de ruimte of ruimtevaart te maken heeft. En dit in niet geringe mate door het lezen van een aantal heel goede SF-romans. Gezien sterrenkunde me ook erg inte resseerde (en dit nog steeds doet!) kwam ik op 12-jarige leeftijd in kontakt met de Aal- sterse sterrenkunde- en ruim- tevaartklub JVS-Kern Sirius. Dèèr lag de nadruk vooral op sterrenkunde natuurlijk. Het was toen dat ik begon te horen over de Amerikaanse pendel. Mijn voorkeur voor ruimte vaart was niet meer te stuiten en ik begon ijverig boeken en dokumentatie te verzamelen. Ook begon ik met het bijeen brengen van allerlei informatie en materiaal. Na een poosje kon ik zelfs gebruik maken van het briefhoofd van Sirius om zodoende nog meer materiaal te ontvangen (gedeeltelijk ten bate van Sirius dan). Ik kreeg de smaak pas echt te pakken toen ik in oktober '81 de kans kreeg een uitgebreid gesprek te hebben met NASA-astro- naut Fred Haise (maanmodu- lepiloot van Apollo 13, de maanvlucht die bijna op een katastrofe eindigde). Wanneer men me toen op de koop toe vroeg een artikeltje te maken over dit gesprek (mijn eerste artikel, en nauwelijks 14 jaar!), was ik de hemel te rijk. En wie één artikel schrijft, die schrijft er een tweede... Het sneeuwbaleffekt was voorgoed bij mij begonnen. Met vertien- dubbelde ijver begon ik me met ruimtevaart bezig te hou den. Relatief kort daarna kon ik het BSIC uit de. grond stam pen. Sindsdien heb ik me dus vooral bezig gehouden met BSIC. Sporadisch schrijf ik een artikel(tje), interview ik een astronaut (bvb. Joe Engle (STS-2) en de Spacelabbeman ning) en dies meer. En daar zit ik nu ongeveer. Wat is het BSIC en wat heeft het tot doel? «Het letterwoord BSIC staat voor «Belgian Space Informa tion Center», hetgeen in het Nederlands kan vertaald wor den als Belgisch Informatie centrum voor Ruimtevaart. Het BSIC is een organisatie die bestaat uit vrijwillige deel nemers die de administratie (vooral korrespondentie) en het verwerken, uitbreiden en onderhoud van het archief ver zorgen NVDR. Het merendeel van het werk wordt door Van Nedervelde zelf opgeknapt!) Er is nog geen officieel statuut daar wordt aan gewerkt maar principieel staat het vast dat het BSIC niet tot doel heeft winst te maken. Finan cieel is BSIC dan ook aange wezen op de medewerkers NVDR ook hier vooral Van Nedervelde die er zelf al ca. 30.000 BF in stak en op de okkasionele steun van sympa- tiserende buitenstaanders. Er wordt ijverig gezocht naar vas te subsidies o.a. voor de hoognodige aanschaf van een tekstverwerker maar zoals alle socio-kulturele organisa- Vervolg op blz. 4 en uitgave van EVERIJ DE CUYPER Vaat 34 0 Dandermondo 1 40.60 k. KB 442-8601481-36 n lot nummer 34 F cuypeI rdelilke uitgever Aalst. Philippe Van Nedervelde bouwde een uniek ruimte- dokumentatiecentrum uit (a) Reeds verscheidene jaren om enkele persoonlijke «ruim- heeft hij, als verwoede ruimte- tevaart bedenkingen» de we- vaartfreak. ontelbare uurtjes reld in te sturen... besteed aan de studie van het heelal. En nog steeds maakt HoeJ8 uw pas;s,e voor ruim,e" hij tijd om verder door te drin- vaart ontstaan, gen in de aktuele wereld van Wc'. dat wel een lang ver- kunstmanen en ruimtependels, haal... Ik ben geboren net vóór Hij s.aagde er reeds in heel wat de eerste bemande maanvluch- specifiek informatie en do- ,en begonnen. Van het Apol- kumentatiemateriaal insig- lo-projekt zelf heb ik dus niet nes, maquettes, adressen, do- zoveel persoonlijke herinne- kumenten, film- en diamate- ringen. Niettemin hebben mijn riaal. teksten en boeken in ver- ouders me verzekerd dat ik de scheidene talen te vergaren 'eerste man op de maan' (21 En erg ijverig werkt hij thans jy'' 1969) als baby indirekt ge- aan de uitbouw van een echt zien heb, hetgeen me alhoe- dokumentatiecentrum dat hij wel ik me er hoegenaamd niets BSIC, het «Belgian Space In- van herinner toch een zeke- formation Center» noemde. re voldoening schenkt. De in- Hij droomt ervan dit kantoor teresse, of eerder 'passie' was verder uit te bouwen tot een cr natuurlijk niet in één klap. «Nationaal Informatiecentrum We' herinner ik me vrij goed voor Ruimtevaart» waar ieder- dat mijn vader een beperkte een terecht kan. verzameling 'Parismatch' en Hij nodigde ons zo pas uit voor had die over de maanvluchten 'n "et vleeswarenbedrijf Damer aan de Eurolaan in Temse brak zaterdagnamiddag rond halftwee brand uit. In de een informatief bezoekje en handelden en dat ik me als fabrikageruimte en de koelkamers werd een ware ravage aangericht. Zowat twintig ton vlees bleven in de vlammen. een «eerste ruimteverkenning» nieuwsgierig jongetje vaak Men slaagde er wel in, de kantoorruimte te vrijwaren, ook al omdat de brandweer in een minimum van tijd ter plaatse van zijn huidig centrum. En we knusjes m een klein hoekje was. Het bedrijf Damar is een familiale onderneming die wordt geëxploiteerd door de familie Van den Berghe - De in de beelden- Daele (dw) bicden hem nu graag de ruimte weggedoken in de beelden-

De Voorpost | 1985 | | pagina 1