legiofilm Poolse volksdansgroep Tatra in Beveren Dagomwisseling bij Volkskunstgroep Reynout te Dendermonde Vlaamse tekenkunst «Kabberdoech» in Netwerk Aalst dansgroep Shaida "Treedt op te Zele Tentoonstelling provinciale prijs beeldhouwkunst tentoonstellingen in «Oud-Hospitaal» te Aalst De Voorpost - 1.2.1985 - 21 KREMLINS remlins zijn vreemde diertjes die geen eten mogen •jjgen na middernacht en daarenboven het dag- Echt schuwen, maar ja... Een paar jaar terug was S. Spielberg het nieuwe mwonder, een stelling die we erg konden bijtre- pnar op zijn 35e lijkt hij uitgeblust, door het maar herhalen (uitmelken) van hetzelfde wat danig op de zenuwen begint te perken. SLOVERS alowsky's onbenullige verhaaltje over een va- ante van een 'mariage a trois'. Tussen nummer één _a nummer drie is N. Kinski de aanleiding van al tat ongeluk, maar ook de reden dat de film het mercieel nog redelijk bekomt. The Terminator De wegpiraten Franken- 3 90 Ghostbusters Gremlins Gebroken spie- Maria's Lovers. /ü4reystoke Slieuwe en iets meer doordachte visie op het Tarzan- rerhaal, waarbij de oerwoudkreten in de kast wor- ien gelaten. Qrovjiet zomaar een verhaal k la Weismuller, maar een jblijvende interpretatie over hoe het eventueel zou ien, maar achteraf beschouwd toch een vrij ilende bedoening ondanks het Engelse vakman- ïap dat in deze film werd gelegd. 3 OF FIRE wee gangs nemen het tegen elkaar op, de ene heeft liuzikale aspiraties, de andere probeert diezelfde ipiraties te jatten, letterlijk nog wel omdat ze met 1: le zangeres aan de haal gaan. }p het eerste zicht een verhaal als een ander, maar fisseur Walter Hill, probeert zijn werk toch een ■ciale kick mee te geven door de eigentijdse rock a plaats te geven waar ze in de film recht op heeft, senagers en twens zullen deze film best aardig inden. •ndermonde: Streets of fire Greystoke Robin '0IieVHE SHINING en herneming van een minder goed geslaagde film van u 3. Kubrick, met Jack Nicholson. Hij speelt de rol van Vaj»en huisbewaarder in een verlaten toeristenhotel. Door omstandigheden wordt hij er halfgek. Van feubrick verwacht je steeds superkwaliteit, hoewel aij ook maar een mens is, en gerust in een mindere lag kan hebben geleefd. ÖLICE ACADEMY jnbenullig verhaal over een stel jongeren die door jen speciale maatregel worden opgenomen in het ilitiekorps van een grote Amerikaanse stad. e film van dat soort goedkoop amuzement heeft ij tijd wel een paar leuke momenten, maar daarmee je nog steeds geen negentig minuten film (ond. ikeren: Man that evil do Police Academy The PHOSTBUSTERS p een kwade dag worden er in New-York spoken zien, echte nog wel. Kan het ook anders dat de iopas opgerichte firma 'Ghostbusters' gouden zaken Det en de antwoorden om hulp amper kan beant- i. Gelukkig komt alles na een apocalyptisch ihouwspel flink in orde, spoken weg en het volk ferust weer de straat op. (CE UPON A TIME IN AMERICA ■gio Leone, beroemd geworden als regisseur van hetti-westems had dertien jaar van zijn leven 'lodig om deze twee miljard dure superproduktie m) (ver een stuk Amerika uit de jaren '30 min of meer p pellikule te krijgen 5e film op zich is technisch perfekt, met zeer jorgvuldig gekozen lokatieplaatsen, maar dertien jaar arbeid heeft zijn sporen nagelaten. Niemand jigenlijk geraakt uit het verhaal dat heen en weer wordt geslingerd tussen heden en verleden met als resultaat dat je als kijker zit te wachten op enige filmdrift die helemaal niet komt. Bovendien wordt deze film in twee delen gebracht wat ook al niet bevorderlijk is voor het verhaal. Geen aanrader, hoewel iedereen deze film zal willen bekijken, maar dan op video misschien. t-Niklaas: Greystoke Ghostbusters Police Aca- my Once upon a time in America, deel 1 en 2 >p Secret. LUBS '[K.F L. Donderdag 7 februari 1985 te 20.15 oiné e, Schoolstraat te Aalst. AGTIME i uit 1981 van Milos Forman. Verfilming van de longseller met dezelfde naam en ehreven door E L. Doctorow. 9 film spitst het verhaal zich toe op de fanatieke cht van een neger om gelijk te krijgen na een che konfrontatie. Forman behoort tot mijn hvoriete regisseurs, hij is de maker van Amadeus, en film die hopelijk niet te lang op zich meer zal laten wachten, maar met deze Ragtime valt hij een L «tje tussen twee plooien, omdat hij maar geen krijgt in zijn verhaal. Hoed an ook. toch de Op uitnodiging van VTB-VAB Zondag 10 februari organiseert de VTB-VAB-afde- woners een heel aparte be ling Beveren in de zaal Oud-Beveren aan de Sta- volkingsgroep met eigen tionsstraat 40, een uitzonderlijke volksdansavond, taal, klederdracht en Gast is daar de Poolse groep Tatra, die een toernee kuituur, maakt door Europa en die door toedoen van de heer vereniging telt ruim 300 r leden, waarvan 45 dansers, Kajpus en mevrouw Majewska, die bindingen heb- muzikantelli en „I ben met Beveren, kon gekontakteerd worden. Dat tiaüeke begeleiders, het hier om een uitzonderlijke groep gaat, bewijzen de talrijke referenties en de rijke historiek die de Spektakulair groep kan voorleggen. Wie ooit een optreden mee maakte van deze groep zal beamen dat het hier om een apektakulair gebeuren gaat. Sprongen, dansen, gekombineerd met heel Dendermonde. Een beeld van de wekelijkse dansronde bij Reynout. Toen ze in 1948 met enkele jongeren van start gingen met de dansgroep kwamen ze samen de zondagnamiddag. De ouderdom was toen bepaald op minimum is jaar. Daar de jongens toen ook graag naar de KA.VD gingen supporteren, werden de dansronden verlegd naar de zondagvoormid dag. Zij hadden toen plaats in de stadslagere jongensschool (Aria) en er werd aangevangen met vendelzwaaien. Toegangskaarten voor het optreden van 10 februari zijn te bekomen bij C. Kaj- pus. Pastoor Steenssens- straat 109, Beveren, Zij verhuisden naar zaal Sportparadijs bij Pierre Van Aarschot en er moest gezocht worden naar het gepaste ogen blik in de week voor de herha lingen. De dinsdagavond scheen de beste tijd omdat er heel wat studenten in de internaat terwijl er nog een paar jongens voor soldaatje spelen, waardoor ze allen van die wekelijkse dinsdagavond dans verstoken blijven. Op een paar bestuursvergade ringen werd deze toestand be sproken en men besloot na groep zaten en de woensdag onderzoek een dagomwisseling vroeg niet zoveel voorberei- J door te voeren. Vanaf februari Verder rekent Reynout op een worden de wekelijke dansher- gunstig antwoord vanwege het Tatra ontstond in 1952 in primus gelauwerd. Zakopane, een stad in het Tatra trad in het verleden zuiden van Polen. De stich- ook op in diverse films, ters en eerste leden waren waaronder de Franse prent een groep arbeiders uit de «Mandrin». Zowel in Polen aparte volksmuziek, werkplaatsen waar de be- als in Oostenrijk, de USA zang, naast prachtige kie kende Poolse wandtapijten en de Duitse Bondsrepu- vervaardigd worden. büek werd htm optreden Na suksesrijke optredens via de televisie uitge- in alle Poolse steden, werd zonden, in 1957 een begin gemaakt Klimet Bachleda is de pa- van buitenlandse reizen, troon van de groep. Hij is Hierbij werd aangedaan: een Poolse berggids, die bij Tsjechoslowakije, USSR, een reddingsoperatie in (03) 775.93.29 of bij H. Pi Bulgarije, Oostenrijk, Ka- 1910 om het leven kwam. queur. Pastoor Steenssens nada, USA, de Duitse Het bijzondere van deze straat 145/1 Beveren, tel. Bondsrepubliek, Frank- groep is dat hij een eeuwen- (03) 775.09.15. rijk, Griekenland, Spanje oude traditie vertolkt, die De toegangsprijs bedraagt me aan volksdansfeesten, be- enz. Reeds in 1974 was de in de Tatra (een groep berg- 180 ft-.; voor VTB-leden en zoeken, wandelingen, kursus- groep in ons land te gast. toppen in de Karpaten) nog in voorverkoop 150 fr. sen van vlaamse of uitheemse Op diverse internationale steeds voortleeft. Binnen Deuren om 19.30 u. dansen, het jaarlijks eigen festivals werd de groep als Polen vormen de Tatrabe- (wvdv) groepsfeest, de komst van Sin terklaas, ontvangst van buiten landse groepen, jaarlijkse mei boomplanting en dito Euro- peade. Voor dit jaar hopen zij voor hun eigen meiboomplanting op zaterdag 11 en zondag 12 mei op de deelname van een Roe meense Volkskunstgroep. De ze zal zowel op zaterdag bij de «barbecue ofte braaivlees» als de zondag bij de eigenlijke meiboomplanting, op de speel plaats van hun lokaal optreden met dansen, zang en muziek. dingen voor de school. Bij de opbouw van hun nieuw halingen voor Reynout gege- Ministerie te Praag (Tsjecho- lokaal in de St. Elooistraat te ven op vrijdagavond van 19u30 Slowakije) voor een toernee in tot 21u30 in de St. Elooistraat Grembergen dat hun door het stadsbestuur werd ter beschik king gesteld bleef de dinsdag de herhalingsdag maar kwam er de zaterdagvoormiddag bij als wekelijkse werkronde. Voor verschillenden was het ook zaterdagnamiddag. De zondagvoormiddag bleef voor de trommelaars en de vende liers. Volkskunstgroep Reynout groeide en groeide. Wij zagen de geboorte van een muziekgroep, onder de leiding van Jan Janssens. Kalleke Step, het marionettentheater zag het levenslicht en als laat ste, 2 jaar terug de Reynout Dit is volksdans voor ouderen boven de 25 jaar. Die komen 2 maal per maand de vrijdag samen. Kalleke Step heeft be- 15 (oude jongensschool van de Kapellestraat). De Reynout gaat zijn herha lingen houden op iedere eerste en derde woensdag van de maand van 20 tot 22 u. in dezelfde lokalen. Daar schijnt men wel een tekort te hebben aan mannen. Dus mannen van bij het grootse volksfeest van en 'beo Meert (rechts) - dw. Aa j u «San Giovanni» ingelegd wor den. U ziet het; de traditie dit land gedurende de grote vakantie. De post en de staats- administratie schijnt cr nog trager te werken dan bij ons. Indien die reis niet kan door gaan in 1985 dan kan de reis naar de Europeade in Turijn BBL-Sint-Niklaas exposeert figuurtekeningen. Direkteur Karei Mechiels (midden) van iaar'op"^ en'^Tluni ontraden de Sint-Niklasc kunsiakademiëin gesprek met bankdirekteuren Luc Vandewalle (links) TUor, \Aoart rofhti - Wu; boven de 25 tot.... (en ook dames natuurlijk) hier ligt aangename ontspanning voor wordt voortgezet, u open. Zet de eerste stap! Reynout was in de loop der De vendcliers blijven oefenen jaren gastheer voor 27 buiten- tedere zondag^ bij goed weer gj. UI BBL SlIlt-NlklaaS planting wordt het er dan 28. Reynout zelf toonde onze ei- Dat men in Sint-Niklaas van kunsttentoonstellin- hield Karei Mechiels, direk- gen Vlaamse volkskunst met gen houdt bewijst deze expo met figuratieve teke- teur van de stedelijke aka- dans, zang, vendelspel en ook ningen uit Vlaanderen nu nog maar eens. Ze demie voor schone kun- marionettenspel in 13 verschil- weerspiegelt de verschillende naoorlogse strekkin- sten, 6011 toespraak waarin - lende landen waarvan het ver- in d„ Vlaamse tekenkunst en oroeneert 59 vertelde dat de teken slag gelegd op de wekehjke opname op speelband. Bijko- ste de Republiek van Zuid A- kunstenaars onder wie meerdere JS heTWaas- kunst de 11111181 toegankelij- mende herhalingen worden er frika met met minder dan 23 kunstenaars, onaer wie meerdere uit net waas ke ifJ van kunsten en optredens. Wie komt de Rey- land- -*"1 daar Ra' Coorevits, Hubert De Vol- M daardooP „„j, duide. noutrangen vervoegen in één der, Roland De Winter, Paul Goris, Roland Massa, hjk minst populair is. «In leider dat de kerngroep bij de treden staan of als laatste voor- of soms meerdere afdelingen Karei Meohiels, Frans Minnaert, Vera Neels, André feite is tekenen schrijven en 10 uur. De marionetten spelers van Kalleke Step be houden hun donderdagavond van 19u30 tot 21u30. Bij het instuderen van een nieuw stuk komt daar nog wel een dagje in de week bij voor de stemmen- donderdagavond. Sinds het begin van het nieuwe ook bij de volksdansers inge- schooljaar ondervindt de dans- legd wanneer ze voor een op- wekelijkse oefeningen sterk is bereiding van een buitenlands opdat die traditie in de volgen- geslonken. De minimum ouderdom is nu Bij Reynout valt er altijd wat 16 jaar en heel wat zitten in te beleven: optredens, deelna- de jaren zou gestand blijven? Let op: er is wel een minimum leeftijd doch geen maksimum! Roelant, René Smits, Bruno Van Dijck, Wim Van zoals het schrift zijn auteur Remoortel en Jozef Van Ruyssevelt. De tentoonstel- verraadt, zo is dat ook met ling loopt tot 17 februari in de tentoonstellings- tekenaar het geval» en: ruimte van de BBL aan het O.L.Vrouwplein. «tekenen is zo moeilijk cm- e een synthese e a n »t schoolfeest van Pi us X Instituut, dat plaats ^"fft op zaterdag 2 februari in de feestzaal van de i hooi om 20 uur, wordt, uit dankbaarheid voor de a 'boden gastvrijheid meestal opgeluisterd door de .rale kulturele groepen: Minnezangers, Koreo Piko 3 b. het ensemble Allegro, die hun thuishaven in het 'ituut hebben. F jaar echter wordt met B traditie gebroken in die p dat. in het vooruitzicht i een grandioze Korec Opremière. de groepen Schoolfeest niet zelf op- "ren. Het zal. op uitno- van Koreo Piko, nep Shaida uit hV.-Waver zijn die een zal ver- ida is een dansgroep sa- geeteld uit leerlingen het Ursulineninstituut Waver. Deze jongedames agen er wonderwel in hun Jbliek op de meest aange- troe wijze te boeien met f spektakel waarin dans, iek en licht tot een ui- genietbaar geheel sa- ivloeien. Het hoeft dan geen verwondering te dat ze reeds talloze lens kenden in bin- en buitenland, en dit 'el life als via televisie, bezochten ze de meeste 'Pese landen en maak- tekenen is z dat het in feit maken is». De vzw De Gulden Sporen sten van Antwerpen, de his- Het portret van Jan Van uit Kortrijk, die zich tot toriek van de tekenkunst. Eyck naar kardinaal Alber- doel heeft gesteld de Vlaam- Voor begeleidende teksten gati tekende ziet men vol- Deze Vlaamse volksmuziekgroep brengt in Net- staat op de voorgrond; an- se kunstenaars en de ver- bij de foto, curriculum vitae gens Mechiels als de eerste werk, De Ridderstraat, op zaterdag 8 februari dere door de groep bespeel- schillende kunstdisciplines en reproduktie van een zuivere tekening, vanaf 20.30 u. een avondvullend programma, geor- de instrumenten: diato- te promoveren, nam hetini- werk van elke khnstenaar, Een impressie over de ten- ganiseerd door «Niemandsland» en met als toe- r"8C^1 accordeon, vlier, tiatief tot de rondreizende stonden zesendertig toonstelling vindt u volgen- gangsprijs: 120/100 fr. trekzak, fluitjes en perkus- expositie «Figuratief teke- kunstkritici in. De uitge- de week in dit blad. sie allerlei, viool, schalmei, nen in Vlaanderen», die verij Lannoo zal met het Openingsuren: maandag Initiatiefhemers voor deze augustus '83 deelname aan draailier (waarbij eigen ge- eerder al in Aalst hep en na boek deelnemen «»n de tot donderdag van 9 tot avond zijn de mensen van het internationale Volks- bouwde instrumenten). Sint-Niklaas nog de stad wedstrijd «Het gouden 16.15 uur, vrijdag van 9 tot Niemandsland. «Niemands- muziekfestival te Strako- De naam «Kabberdoech» Leuven aandoet. boek» in Leipzig. 19.30 uur en zondag van 10 land» is een tehuis waar niche. Een toernee door de kent verscheidene verkla- Naar aanleiding van dit ge- Op de perskonferentie die tot 12.30 uur, gesloten op jong-volwassenen met so- DDR op uitnodiging van de ringen, in de eerste instan- beuren werd door uitgeve- aan de tentoonstelling in zaterdagen, ciale en psychische proble- FDJ (Augustus '84, Oost- tie is het de toenaam van rjj Lannoo te Tielt een Sint-Niklaas vooraf ging K.L. men terecht kunnen. Ze Berlijn Postdam). Het re- een beruchte boswachters- kunstboek uitgebracht. Het kunnen er een maand ver- pertorium van de groep be- familie uit het Zoniënwoud, boek «Figuratief tekenen in blijven. Tijdens deze perio- staat voornamelijk uit volk- is ook de bastaardbena- Vlaanderen» werd gedrukt de wordt samen gezocht se liederen en een leuk me- ming «Cabaret Doux». An- op tweeduizend exempla- TWPA naar oplossingen. Op dit lodietje uit onze gewesten, dere verklaringen krijgt u ren, telt 160 bladzijden en ogenblik zijn er in dit huis Ook enkele wijsjes uit wellicht bij het optreden, ruim tachtig illustraties e verbouwingswerken aan de West-Europa komen aan Zo. nu met z n allen storm zal via de boekhandels wor- gang. Onlangs werd een bod en wat zeker niet onbe- lopen voor deze unieke den verspreid. Als inleiding nieuwe leefruimte af ge- langrijk is: 'n hele resem «Kabbardoech-benefiet- schetst Lydia Schoonbaert, eigen kreaties. voor-Niemandsland». kunstkonservator van de Vooral doedelzakmuziek LH akademie voor schone kun- ten tournees in Canada en de Verenigde Staten. De kritieken uit de Ameri kaanse kranten kon je toen in één woord samenvatten «Fantastic». het programma van deze groep bestaat uit een zeer gevarieerde aaneenschake ling van losse nummers. Zo brengen ze zowel Moderne Dans, Dansexpressie, Jazz- Ballet, klassieke en reli gieus getinte nummers. Het hoogtepunt van het programma dat ze ons brengen is echter wel hun eigen bewerking van Cop- pelia op de aiover bekende muziek van Leo De li bes. Het hoeft dan ook geen be toog dat de ruime zaal van het Pius X Instituut ook nu weer tot de nok zal gevuld zijn voor wat opnieuw een grandioos feest beloofd te worden. Beno werkt. Het volgende pro- jekt is de noodzakelijke herinrichting van de slaap vertrekken. Zoiets kost ech ter veel geld en is slechts mogelijk dank zij de steun van velen... Daarom dus de ze benefietavond. «Kabber doech» voorstellen, de groep die deze avond muzi kaal inkleurt, dat is een he le klus. Deze groep toert nu zo'n zestal jaren rond in z'n Door de bestendige deputa- Sint-Niklaas Vandaag vrijdag 1 februari in het stedelijk mu seum Oud-Hospitaal, Oude Vismarkt, opening van twee tentoonstellingen te 20 u. De «Informatiebeurs over De tentoonstelling «De bei de studie en het behoud van aard van Aalst» behandelt het industrieel erfgoed in een in Vlaanderen nog min- Vlaanderen» is een realisa- der gebruikelijk thema: - - Bockstaele uit Wette- dagen van 9 tot 12 en van tie van de Vlaamse Vereni- klokken en beiaarden. In oorspronkelijke bezetting, tie van de provincieraad ren en met meerderheid 14 tot 17 uur, de zondagen ging voor Industriële Nederland is de studie van Bij sommige gelegenheden van Oost-Vlaanderen wordt van stemmen een eervolle van 10 tot 13 en van 15 tot Archeologie vzw. Ze werd klokken en beiaarden in vers terkt door de medewer- elk jaar een prijs voor plas- vermelding aan Wim De 18 uur opgezet met het oog op de derdaad veel populairder king van een «gastmuzi- tische kunsten mtgeschre- Cauter uit Brakel (Ever- Tijdens de vernissage van vierde Vlaams-Nederland- dan bij ons. Men beschikt er kant». ven, beurtelings voor schil- beek). De bestendige depu- de expositie op zondag 10 se Ontmoetingsdagen voor over volledige inventaris- Volksfeesten, muziekfesti- derkunst, beeldhouwkunst tatie bekrachtigde het ad- februari 1985 te 11 uur industriële Archeologie die sen van alle klokken, hun vals, stadsammatie, hoeve- en grafiek. De prijs voor vies van de jury en besliste worden de laureaat en de op 5 en 6 oktober 1.1. plaats- ouderdom enz. Een hele feesten, wijkfeesten, brui- 1984 was voorbehouden bovendien een expositie te premiewinnaar gehuldigd, vonden in Amsterdam. De reeks oude klokken werd er loften, optredens in jeugd- aan de beeldhouwkunst en organiseren mei de inzen- De toegang tot de tentoon- informatiebeurs werd toen beschermd, huizen en kulturele centra voorzag in een prijs voor de dingen van de 5 finalisten stelling bedraagt 20 fr de in het Vlaams Kultureel De tentoonstelling werpt zyn bekende terreinen, 'n laureaat ten bedrage van en 1 of 2 werken van de katalogus wordt gratis Centrum «De Brakke een licht op het ontstaan Grond» opgesteld. Oude en Moderne kunst in Lokeren «Drie minuten» optreden in 35.000 fr. en een eervolle overige 6 geselekteerde aangeboden, een T.V.-programma van vermelding voor een be- deelnemers. Deze tentoon- ons aller BRT avond 'n drag van 15.000 fr. stelling van 22 beeldhouw- enorm klankbord in het Aan de provinciale prijs werken werd bovendien Vlaamse land. Deze «Drie voor beeldhouwkunst 1984 verruimd met een tiental minuten» werden intussen namen 22 kandidaten deel, skulpturen van Herman omgezet in ruim 3.000 die elk drie werken ter Bockstaele en Wim uren live-optredens! Waar beoordeling instuurden. De Cauter. en wanneer «Kabberdoech» jury was samengesteld uit De tentoonstelling, in sa- zoal heeft opgetreden is 'n gedeputeerde E. De Cuyper, menwerking met het stads- te lange lijst om op te som- voorzitter; Bert Coolens, bestuur van Sint-Niklaas, Op zaterdag 16 februari te veilen kunstwerken ten- men! 'n Beetje overal in het Lieve De Pelsmaecker, Fons heeft plaats in het interna- heeft in de Galerij De Vuyst toongesteld. Vlaamse landsgedeelte. De Vogelaere, Paul van Gy- tionaal exlibriscentrum, van Lokeren de 45e veiling Bij elke veiling verschijnt veel rondom Brussel, spo- segem en Maurits Wit- Regentiestraat 65 te Sint- plaats van «Oude en Moder- een katalogus. die voorzien Het is mogelijk groepsbe- Niklaas van 10 februari tot ne Kunst». De veiling vangt is van talrijke afbeeldingen zoeken aan te vragen in de in moor.» moe Zij is aan om 14u30. Vanaf don- met schattingsprijzen. voormiddag (tel. 053,' 70.26.60). van de beiaard als muziek instrument zo typisch voor het Nederlandse cul tuurgebied en verhaalt de geschiedenis van de bei aard van Aalst. Het stedelijk museum Oud Hospitaal, Oude Vismarkt 13 te Aalst is toegankelijk: In de week: van 14 tot 17 u.; 's zondags van 10.30 u. tot 12.30 u. en van 14 u. tot 18 radisch in Wallonië, Neder- douck, leden. land. Frankrijk en Duits- De jury advizeerde met een- 10 maart 1985. land. Op uitnodiging van parigheid van stemmen de geopend alle werkdagen derdag 7 februari tot en de Tsjechische regering: prijs toe te kennen aan Her- van 14 tot 17 uur, de zater- met 14 februari worden de J.V.L. LH

De Voorpost | 1985 | | pagina 21