Davidsfonds Sint-Niklaas viert 110-jarig bestaan OCMW-studie over de sociale toestand van Sint-Niklaas Met tijd en vlijt: het Davidsfonds gedijij Ja ombudsdienst of neen ombudsdienst? Akademische zitting en kulturele happening Sociale huishuur in Sint-Niklaas Toekomst noodzaakt ander sociaal OCMW-beleid «Nood in eigen sta' te Sint-Nikl Half miljoen Waas geld voor Britse mijnwerkers 6 - 1.2.1985 - De Voorpost De Davidsfondsafdeling van Sint-Niklaas gooit haar honderdentienjarig bestaan in de schaal. Het is wat méér dan een eeuw, mag dat? Tien jaar geleden immers was er niet veel reden tot feest. Het leden aantal van deze centenaire tak van de grootste kulturele vereniging van Vlaanderen had een be schamend dieptepunt bereikt. Maar later onder impuls van voorzitter Leo De Meulenaer, ging het weer crescendo; de afdeling haalt nu met ongeveer vijfhonderd leden en jaarlijks een dozyn relatief talrijk bijgewoonde aktiviteiten, de nationale Da- vidstop tien. De frustatie van '75 is verleden tijd, het honderdentien jaar in touw zijn voor de Vlaamse zaak niet. De viering in sourdine wordt binnenkort in majeur overgedaan: op zaterdag 9 februari met een akademische zitting en één week later met een gevarieerde kulturele avond. De zitting Het zal met stijl zijn dat 110 jaar Davidsfonds wordt her dacht. De akademische zitting van zaterdag 9 februari a.s. begint om 15 uur en vindt plaats in de feestzaal van het stadhuis. Feestredenaar is na tionaal voorzitter Clem De Ridder. In zijn toespraak heeft hij het wellicht over de uitda ging van de algemene kulturele krisis en de oriënterende taak van zijn vereniging die met overtuiging de spits van de niet-partij politieke Vlaamse Beweging bemant. Het hoofd bestuur te Leuven draagt Sint- Niklaas trouwens in het hart: de voorstelling van Anton van Wilderodes «Daar is maar één land» en de Theo Mertens el pee 'Parels van Grote Meesters' waren ko-realiza- ties. Naast gastheer burgemeester Paul De Vidts voert nog de Nederlander dr. Hans Hees termans het woord. Heester mans is redakteur van het Woordenboek van de Neder landse Taal en van Van Dales Groot Woordenboek. Hij zou een boeiend kauzeur zijn en, net als onder anderen wijlen Willem Melis de Grootneder landse gedachte voorstaan. Laurent en Godelieve Van den Bergh uit Mechelen verzorgen op klavier de muzikale inter mezzi. Vader Van den Bergh, tussen twee haakjes, werd aan gezocht om tijdens het pausbe zoek het orgel van de Sint- Rombautskathedraal te bespe len. Na afloop van de zitting biedt het stadsbestuur de aan wezigen een receptie aan. Matigheid is evenwel geboden, want aansluitend, om 17.30 uur, volgt een plechtige eucha ristieviering in de Onze-Lieve- Vrouwkerk. Kanunnik Kamiel Vinck, eredeken en erevoor zitter van Davidsfonds Sint- Niklaas, gaat deze mis voor, spreekt ook de homolie en het Koninklijk Gemengd Koor Sint-Gregoriusgild, op orgel begeleid door Erwin Van Bo- gaert, zingt de Deutsche Messe van Schubert en liederen van Van Hulse, Tinei en Fere- mans. De feestelijke Davids- fondsnamiddag is er voor iedereen die met de vereniging sympathizeert, maar om prak tische redenen is het gewenst voorzitter Leo De Meulenaer (Berkenlaan 27 te Sint-Ni- klaas, tel.: 03/776.66.23) voor af van je komst te verwittigen. Vers, lied, spel en dans Een volkse viervuldigheid, noemer ook van de avondvul lende happening van 16 fe bruari. Groots en hoogstaand, eenmalig en uniek, ondertitelt de afdeling. Oordeel zelf. Al les samen zo'n 120 mensen verlenen hun medewerking aan het avondprogramma. Een bonte avond wordt het. rijke lijke porties van voormelde in grediënten. Het Gemengd Koor Sint-Gregoriusgild zingt o.l.v Robert Hellemond werk van de komponisten De Sut ter, Van Durme, Benoit, Fere- mans. Van Hoof en een ge toonzet gedicht van Paul Snoek. Meer muziek is er van het trio Koen Hellemond. Herman Cnop (celli) en Ro bert Hellemond (piano). Zij spelen het Concerto in g van Antonio Vivaldi en de Sonate Opus 2 nr. 8 van G.F. Handel. Poëzie dan Leo Vertongen en Rita De Mulder verzorgen een poëtische evokatie rond Paul Snoek en priester-dichter Gery Helderenbergh en samenge steld door Guido Goedemé en Leo De Meulenaer. Rita De Mulder uit Dendermonde, ook is het, die lyrische teksten over Vlaanderen van de hand van Filip De Pillecyn op band heeft ingesproken voor de diamon tage 'Filip De Pillecyn Woord en Beeld' van Rom Duprez, een man die in Da- vidsfondskringen reeds enige faam verwierf met zijn monta ge 'Daar is maar één land, dat mijn land kan zijn' op tekst van Anton Van Wilderode. Op het jubileumprogramma staat ook een hoofdstukje 'Wase dichters lezen voor uit eigen werk'. José De Poortere, Wim Persoon, Armand Van Asschc en Anton Van Wilderode heb ben elk één gedicht gekozen daarvoor. Anton Van Wilde rode zelf en Guido Goedemé stellen de dichters voor. Tot daar vers en lied. Dansen, dat doen Roger Van Passel en volkskunstgroep Drieske Nijpers uit Sint-Gillis. Zij brengen «kunst uit het volk»: de heiluizcr, zwaard dans, vierkante ronde, de Sint- Valentijntjesdans... De to neelvereniging De Vlasbloem uit Nieuwkerken, die in '83 met een eerste kategorie in het provinciaal klasseringstornooi gewaardeerd werd, en het pop pentheater Oekedoeleken ne men de moot 'spel' voor hun rekening. Voor De Vlasbloem bewerkte regisseur Pol Goossens de novelle 'De zeer Schone Uren van Juffrouw Symforosa' van Felix Timmer mans voor toneel. Een sober dekor. maar een stuk om van te snoepen, beweert Guido Goedemé, ondervoorzitter van de afdeling en zelf iemand met heel wat regie-ervaring. 'Een glaasje poptail' is een werkstuk van drie onderwij zers uit de normaalschool: Ro- main Bombeke, Bernard Fou- bert en Jan Verschelden, sa men: Oekedoeleken Het wordt «een cocktail van korte fragmenten voor poppen en spelers met een afwisseling van vleugjes mijmering, poëzie, spot en vizualizering». Hele maal op het eind van deze toch wel behoorlijk gevulde avond, zegt voorzitter Leo De Meule naer het gelegenheidsgedicht 'Dierbaar Davidsfonds' van Van Wilderode en daarna wordt met luide stem en samen met het gemengd koor Sint- Gregorius de Vlaamse Leeuw gezongen. Hoe anders kan men een Vlaamse manifestatie als deze besluiten? De algemene leiding en koör- dinatie van deze avond is in handen van Guido Goedemé. De Davidsfondsafdeling van Sint-Niklaas heeft het klaar ge kregen dat het bijwonen van deze produktie helemaal niets kost. Kaarten bestel je het best vooraf op volgend telefoon nummer: 03/776.35.75. Je kan ze ook afhalen in de stads schouwburg, Van Britsom- straat 19, waar je op 16 februa ri vóór 20 uur verwacht wordt. N.'a.v. het jubileumgebeuren geeft de afdeling ook een keu rige brochure uit, een bunde ling van bedenkingen op pa pier gezet door Maurits Cop- pieters, Ferdinand De Bondt, eredeken Kamiel Vinck en na tionaal voorzitter Clem De Ridder, het gelegenheidsdicht in het handschrift van Anton Van Wilderode en ook nog de 'petite historie' van Davids fonds Sint-Niklaas. Leo DE BOCK Er bestond al de vereniging 'Met Tijd en Vlijt', een Leuvens studentengenootschap. Leden ervan stichtten op 15 januari 1885 samen met enkelen van hun professoren en met de bedoeling het antiklerikale Willemsfonds van antwoord te dienen, het Davidsfonds. Jan Baptist David, de man naar wie de vereniging werd genoemd, was een Leuvens hoogleraar die leefde van 1801 tot 1866. Het streven van de studenten lag ruim, de grootste gemene deler was nochtans een Vlaamse reflex in denken en handelen. Men nam zich voor «de studie en het gebruik van de 'Vlaamse taal' aan te moedigen, alles wat kon strekken tot de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van het Vlaamse volk te behartigen en de nationale geest op te bouwen en te behartigen». In de eerste logo van het Davidsfonds stond «Voor Godsdienst, Taal en Vaderland» geblokletterd. Hoe beter Vlaming... Pas twee weken later, op 25 februari 1875, werd in Sint- Niklaas als gevolg van toevallige kontakten een plaatselij ke afdeling opgericht. Partijafdelingen volgden binnen datzelfde jaar het voorbeeld van Sint-Niklaas. De Vlaam se Beweging had vanaf dan twee vuurhaarden: een katho lieke en een liberale. Een belangrijke figuur in de plaatse lijke afdeling was Hendrik Claeys, leraar poëzie aan het kollege, een gewaardeerd redenaar en gelegenheidsdich ter ook en goede vriend van Jozef Stillemans, de superior van het kollege en latere bisschop van Gent. In diens gematigde houding inzake de relatie kerk-Vlaamse Bewe ging, heeft Claeys wellicht de hand gehad. Een andere spilfiguur, kanunnik Basiel Martens, kwam ook uit het kollegemidden. Een merkwaardige situatie toch. De school was, zoals de meeste gereputeerde scholen uit die tijd, duidelijk ver franst. Misschien lieten de Davidsfonds-voormannen zich precies door deze overweging leiden bij de ontwikkeling van hun engagement. Dank zij een tolerante direktie kon de Vlaamse gedachte zachtjes blijven gedijen. Tot zelfs in het parlement sprak men tijdens de bespreking van de taalwet op het officieel middelbaar onderwijs met eerbied over de rust in Sint-Niklaas. Dixit Hendrik Claeys: «Het is omdat men wist hoe de superior het Vlaamse beginsel was toegedaan, dat de moedige Vlaamse Beweging van het studentenvolk in het Klein-Seminarie van Sint-Niklaas gene betreurlijke gisting teweeg bracht, maar de geesten rustig en bevredigd liet: de studenten en hadden gene reden wantrouwig te zijn van hunne meesters». Claeys, de eerste sekretaris van de afdeling (Ludovic Janssens was voorzitter en kanunnik Stillemans onder voorzitter) kon in 1875 103 leden inschrijven. Later, wanneer leraar aan en direkteur van de Normaalschool Amaat Joos nogal wat normalisten voor de Davidsfonds- kar spande, de vereniging nog aan belang. Een flink J van Joos' belangstelling ging uit naar de oprichtin bibliotheken. Hij volgde daarin de talrijke initiatieve„ het Willemsfonds. Verder spitste het Davidsfonds zich op de organizatie van muziekavonden, 11 juli-vieringe voordrachtavonden met gasten als vader Alberdi—, Thijm, Jan-Ignaas De Beucker. Rond 1882 werd het dZrJ Joos samengestelde Wase dialektwoordenboek uitgeg*^ te Gent en Sint-Niklaas. Over een in 1892 geho feestvergadering werd geschreven dat ze «baadde in~l sfeer van identifikatie met de Vlaamse Beweging me sociale beweging en het antisocialisme». Je rijmt het a. van de huidige betekenissen niet zondermeer aan el De slogan «Hoe beter Vlaming, hoe beter Belg» toen ook nog in. Feestvergaderingen werden talrijk J ganizeerd. want «ze verzetten de geest en veredeld' ziel» Nieuwe episode In 1925 maakte de afdeling in de hovingen van \f- museum tijd voor de viering van haar gouden jubilea De Katholieke Gilde bracht toen, in een regie van MickT^1 Van Vlaanderen, «De Spiegel der zaligheid van Elck:* lijc». Twee jaar later kreeg het Davidsfonds Sint-Nikl» een vzw-statuut en kwam derhalve in aanmerking staatstoelagen. Tijdens de oorlogsjaren werd cnkelZl bibliotheekdienst nog gehandhaafd In 1948 hield Ano»" Demedts een opgemerkte toespraak over de Boerenkri. De viering van het 75-jarige bestaan in 1950 ging gepaS I met een paar toneel- en operavoorstellingen. En alfll jaren waren er de talloze voordrachten met namen j Hugo Verriest, Ernest Claes, Hendrik Borginon, Ga fried Bomans. de kursussen ter bevordering van tJët algemeen Nederlands, de welsprekendheids- en opsteltifle nooien voor scholieren uit het middelbaar onderwijs, 'ee: Ijzerbedevaarten en de 11 juli-herdenkingen. In de lofda van de vijftiger jaren aktualizeerde het nationale besttfc, de werking met de oprichting van het Jong Davidsfonds de doorvoering van een inhoudelijke aksentverschuivijr^ naar een ruimere maatschappelijke en politieke vu?e.f Maar geen twintig jaar nadien kreeg het Davidsfonds v*1' moeilijk. «Vele ouderen die meenden dat men te ver üde de oorspronkelijke doelstellingen afweek of dat menjve een te ruime interpretatie aan gaf, hebben toen n beweging verlaten», verslaat voorzitter Leo De Meulpnc naer. Hij is de man die in 1975; toen het plaatselijlplc bestuur resigneerde, zoveel mogelijk sympathizanten ad-et ter modern geïnterpreteerde doelstellingen trachtte Iro scharen. Met hem en zijn bestuursploeg is, zo blijkt, .•n r afdeling aan een nieuwe episode in haar geschiede» a begonnen. J v vc Leo DE BOOjr r -1.1 «Het doel is de kansarmen, andersvaliden en bejaarden langer en beter in hun eigen omgeving te betrekken. Dit om vereenzaming en verpaupering tegen te gaan». Dat is één van de (belangrijkste) besluiten van een studie waarin de sociale toestand van de Sint- Niklase bevolking wordt doorgelicht. De studie werd gerealizeerd door de Ombuds- dienst, een btk-projekt uitgaande van het stedelijke OCMW. Men pleit voor een nieuwe, gedecentralizeerde aanpak van het sociale beleid door het OCMW. De stad moet worden verdeeld in zones en telkens moet men een dienstencentrum oprichten. Deze zonale dienstencentra or ganiseren dan een aantal OCMW-aktiviteiten (o.m. de maaltijden voor bejaarden); zoeken een oplossing voor so ciale noden, en trachten de inspanningen van alle sociale organisaties, zowel uit de pri- vésektor als uitgaande van de overheid, te koördineren. De btk-ers konstateerden immers tijdens het maken van de so ciale doorlichting, dat noch de mensen in sociale nood, noch de vele Sint-Niklase sociale or ganisaties een duidelijk, over zichtelijk beeld hadden van de werking en aktiviteiten van de vele sociale werken In februari doet de OCMW- raad een uitspraak over de voorstellen van de Ombuds- dienst. De Ombudsdienst stel de een projektdossier samen, waarin de oprichting van dien stencentra in zones organisato risch, financieel en juridisch staat beschreven. Ook bevat het dossier de aanvraag tot tewerkstelling van enkele dac- ers in het eerste dienstcen- trum, verbonden aan het be jaardentehuis te Sint-Niklaas. Vanaf 1986 moeten de vijf an dere dienstencentra in Sint- Niklaas hun werking starten. Eén in de zone west (de buurt van Dalstraat, Westerstraat en Hazewindwijk), één in de zone noord (de omgeving van de Driekoningenstraat) en één in elke deelgemeente. De afgelopen maanden onder vroeg de Ombudsdienst ook de inwoners van de zone west en noord over de dienstencentra en hoe de bewoners zo'n cen trum konkreet zagen. Sint-Niklaas sociaal doorgelicht Het pleidooi tot decentralize- ring van de sociale aktiviteiten van het OCMW vloeide vol gens de auteurs van «De socia le doorlichting van Sint-Ni klaas» voort uit de bevindin gen van deze studie. Door het 268 bladzijden tellende rap port krijgt iedere beleidsver antwoordelijke een duidelijk beeld van de globale sociale toestand van hun stad, menen ze. Vijf maanden lang verzamelde de Ombudsdienst cijfers, gra fieken en tabellen, sprak met «bevoorrechte ooggetuigen», aktief in de stedelijke sociale organisaties; en bezocht OCMW's in andere Vlaamse steden, waar vaak de decentra lisatie in dienstencentra en projekten van dienstverlening aan kansarmen, bejaarden, werklozen, enz. al konkreet gerealizeerd werden. Zo'n studie maken was geen uitdrukkelijke opdracht, toen het btk-projekt Ombudsdienst van start ging. De btk-taak vermeldde wel allerlei zeer al gemene en vage bepalingen, zoals: «dienstverlening aan kansarmen». Een sociale doorlichting drong zich echter al vlug op. Ge sprekken met verantwoorde lijken uit de Sint-Niklase socia le sektor leverden twintig ver schillende antwoorden op van het begrip «kansarm». Dc helft van de ondervraagden durfde niet eens een omschrijving te geven. Hoe moet de dienstver lening aan kansarmen gebeu ren, vroegen de btk-ers daar na. Het leidde weer tot vele verschillende antwoorden Vooraleer men kan komen tot een hervorming van de sociale hulpverlening van het OCMW en dc hele stedelijke sociale zorg, moest duidelijk worden wat sociale nood, kansarm, hulpverlening en mensen met sociale problemen konkreet betekenen in Sint-Niklaas. De Ombudsdienst stelde 97 Diverse berichten hebben bij een deel van de bevolking en bij diverse huurders van de Sint-Niklase Maatschappij voor de Huisvesting verwar ring gezaaid. Het bestuur van de vennoot schap SNMH ontkent niet dat het nieuwe huurstelsel, geba seerd op de berekening van het netto-belastbaar inkomen, moeilijkheden oplevert. Het heeft hierom aan bijna 500 huurders speciale verminderin gen toegekend voor een maandbedrag van erica 400.000 frank. In enkele uitzonderlijke geval len was de berekening van de huishuur niet juist, maar dat was meestal te wijten aan een niet-opgave van het korrekte fiskale inkomen of van de fa miliale toestand. De huurders kunnen steeds voor deskundi ge uitleg terecht op het kan toor van de vennootschap. Het bestuur vestigt er de aan dacht op dat volgens het nieu we huurstelsel, van de 1.200 huurders er slechts 24% zijn die de basishuurprijs moeten betalen en er aan 66% vermin dering werd teogekend. Inzake reële huurprijzen be taalt één vierde van de huur ders minder dan 3.000 fr. en zijn er bovendien nog prak tisch de helft van de huurders die minder dan 5.000 fr. beta len. Aldus de Sint-Niklase Maatschappij. WIJ KUNNEN NIET GELUKKIG ZIJN ZONDER DE ANDEREN» (abbé Pierre) De bekendmaking, d.m.v. een perskonferentie, van het projekt 'Bureau-Ombudsdienst', was voorzien voor half november van vorig jaar. De ontmoeting bleef uit. Nu wordt februari-maart genoemd. Het dac-projekt, dat in opvolging van het oorspronkelijke btk-initiatief, de uit voerende faze van de Ombudsdienst moest inleiden, kwam er niet. In de plaats daarvan werd het laatstgenoem de dienstverband met zes maand verlengd. De hele ombudstoekomst wordt daardoor onzeker. Eind februari moét de OCMW-raad terzake een fundamentele beslissing nemen: ombudsdienst ja of ombudsdienst neen? Vanwaar, in afwachting hiervan, deze terughoudendheid? Technisch staat de hele zaak immers op poten, de bezet ting van de dienst kan geen probleem vormen. Het is niet zonder meer uitgesloten dat vanuit een bepaalde politieke hoek terzake nogal gevoelerig wordt gereageerd. De vrees voor konkurrentie is niet fiktief, ook al vindt dit gevoel in de aard van het initiatief helemaal geen grond. Evenmin is het de bedoeling de reeds bestaande diensten te herhalen Bovendien is de ombudsidee in Sint-Niklaas niet nieuw; ze dateert van 1977. Onduidelijke opdracht In 1977 werd in de raad van het OCMW voor het eerst de oprichting van verschillende dienstencentra gesuggereerd. De CVP-SP-koalitie kon gebruik maken van een nationaal btk-projekt. De plannep van maart '80 zijn vergelijkbaar met het huidige opzet, alleen zou er destijds meer personeel bij te pas zijn gekomen. Het avontuur liep echter slecht af: het hele ontwerp belandde in de lade. Als oorzaken werden een onduidelijke opdracht, een methodisch erg zwak en té technisch vooronderzoek en een politiek ongunstig kli maat aangewezen. In '83 nam de vers geïnstalleerde CVP- VU-raad, onder voorzitterschap van VU-er Roger Van Ranst, de draad weer op. De opdracht was even onduide lijk: preventie, koördinatie, detektie, inventarizatie en aanvullende probleemoplossing. De welzijnskaart, het vademecum van bestaande sociale instellingen en vereni gingen en onmisbaar instrument voor de ombudsdienst, is nog niet voorhanden. De dienst, bemand door een typiste en twee specialisten, stelde een onduidelijkheid van me ningen vast en besloot, in overleg met de raad, een doorlichting van de sociale problematiek samen te stellen om later daaruit een oriënterend, konkreet projektdossier te kristallizeren. Deze maand wordt dit dossier voorge legd. Eén norm geldt alvast de objektiviteit van de doorverwij zing. Een formalizering moet de evaluatie van dit proces mogelijk maken en de preokkupatic van de sociale lobbies dat het initiatief hen misschien een stuk dienstverlening uit handen zal nemen, ontzenuwen In dit verband is uiteraard de keuze van een ombudsman uiterst belangrijk. Hij moet in ieder geval iemand zijn zonder politieke belangen en ambities en over wie in de raad de ruimste konsensus bestaat. Hoe dan ook zal dc instelling van een ombudsdienst in Sint-Niklaas zoals elders, de mondigheid van de zorgvrager versterken en zo leiden tot een ruimer participatief beleid. L.D.B. verantwoordelijken uit de Sint-Niklase sociale sektor (30 uit OCMW-kringen, 67 uit de 'privé') vragen over hun orga nisatie, de werking, de voor naamste problemen, de taak van een ombudsdienst en een dienstencentra, enz. Nadien vergeleek men de antwoorden en vaak vertoonden die veel overeenstemming. De btk-ers toetsten de praktijkervaringen ook aan de verzamelde tabel len en grafieken. Opmerkelijke bevindingen «De sociale doorlichting van Sint-Niklaas» konstateerde dat enkele stedelijke bevolkings groepen met veel voorkomen de problemen kampen. Be jaarden vereenzamen, migran ten vinden geen behoorlijke huisvesting en hebben integra tieproblemen en jeugdige werklozen hebben vaak finan ciële problemen. De cijfers over de sociale bij stand van het OCMW lokten ook kommentaar uit. In 1984 steeg de armoedegrens Het OCMW moest 40% méér uit geven om sociaal noodlijden den een bestaansminimum te geven. In 246 Sint-Niklase straten woont iemand die leeft van het OCMW-bestaansmini- mum en een steeds groter aan tal aanvragen tot OCMW- steun worden goedgekeurd. De studie maakt ook duidelijk dat er steeds grotere mazen in het net van sociale welzijns zorg ontstaan. In Sint-Niklaas is de nood aan ontmoetings ruimten voor bejaarden zeer groot, maar buiten dc kaar- tershuisjes bestaat er niets, en niemand neemt een initiatief. Door de organisatie van dien stencentra in zones zou men zulke problemen veel beter en sneller kunnen opsporen en er een oplossing aan geven. De hulpverleners leven immers sa men met de bevolking van hun zone en betrekken de inwoners ook bij het oplossen van socia le problemen Een nauwere band met de bewoners zou zelfs moeten leiden tot preven tief optreden en snellere op sporing van sociale noden. De ze vorm van hulpverlening draagt de naam «Patchwork». Patchwork wil een gekoördi- neerde en op welzijn gerichte dienstverlening in zones. De inspraak en participatie van de bevolking wordt in het nu voorliggende projektdos sier bovendiei. zeer konkreet omschreven. Elk zonaal dien stencentrum krijgt een stuur groep, waarin de zonebewo ners een zeer belangrijke rol spelen. Juridische hulpverlening onbestaande Naast het gebrek aan ontmoe tingsruimte voor bejaarden loopt ook de juridische dienst verlening in het Land van Waas totaal mank. Vakbonden geven advies over het recht van de arbeider en de verbrui ker, en het Bureau voor Kon- sultatie en Verdediging verde digt pro deo voor een recht bank. In beide gevallen zit men echter al in het stadium dat advokaten ingeschakeld zijn. «Rond advies is er weinig struktureel uitgebouwd», ont dekte de Ombudsdienst. Vol gens hen is hier een taak voor het OCMW weggelegd. Wat gaat het kosten? De decentralisatie in diensten centra kost volgens dc auteurs van «Dc sociale doorlichting van Sint-Niklaas» ook heel wat minder dan de huidige sociale politiek. Ze maakten een schatting. Wat kost meer? De uitbouw van de rustoorden of het starten van dienstencentra, waardoor meer bejaarden in hun eigen huis en omgeving kunnen blijven. De Ombudsdienst waarschuw de wel voor het overdreven belang hechten aan de finan ciële kant van de zaak: «Het financiële aspekt mag niet lei den tot een dwingende keuze. Goedkope oplossingen zijn niet meteen welzijnsbevorde- rende oplossingen». Niettemin maakte men kosten- prognoses. Sint-Niklaas moet er zich van bewust worden dat het in het jaar 2000, 18.500 bejaarden zal huisvesten. Dat is 27,1% van zijn bevolking. Momenteel wonen zo'n 8.600 bejaarden in Sint-Niklaas. De toename van het aantal bejaar den brengt een groeiende nood aan voorzieningen voor de toe komst met zich mee, aldus de «Sociale doorlichting van Sint- Niklaas». Een bejaarde in een rusthuis kost per dag zo'n 1.100 frank, huisbcgeleiding zo'n 450 frank, aldus de studie. Als men er naar streeft om 7% van de bejaarden uit een rusthuis te houden dan bespaart men van NOOD IN EIGEN STAD Tijdens het weekend v 10 februari bezinnen W< zorg Sint-Niklaas en Si centius zich over «Noo gen stad». Men denkt c ciaal aan de eenzame armden, zieken. 75 vrijwilligers van de Vincentiusgroepen en 1 willigere van dc Welzij bieden dagelijks daadw kc hulp bij materiële ei ciële problemen. Ze een houvast voor een zieken en bejaarden. In alle kerken van Sint-I wordt door «Nood in stad» een inzameling den, dat weekend. Wie wil overmaken kan zti rekeningnummer 035-0 26 van de werkgroep W< zorg in Sint-Niklaas. l(je 1984 tot het jaar 2000 309 mil joen frank per jaar. De planning Indien alles naar dc wens van de Ombudsdienst verloopt, ontstaan tussen 1986 en 1991 zes dienstencentra. Eén voor de bejaarden, één in elke deel gemeente en twee te Sint-Ni klaas. Het bejaardendiensten centrum zal eerst van start gaan, daarna deze te Sint-Ni- klaaS. Als inplantingszoncs in Sint-Niklaas koos de Ombuds dienst allereerst een zone west, begrensd door Westerstraat, Plezantstraat, Parklaan, Broc- dersstraat en Tereken. Hier wonen heel wat bejaarden (23,4% van de zonebevolking) en enkele straten hebben een grote migrantenkoncentratie. Een tweede zone tussen Spoorweglaan, station. Drie koningenstraat en Heistraat is representatief voor de sociale toestand van de stad. Er wo nen 7 842 personen waarvan 18,2% bejaarden en 6,1% mi granten. Het zijn de stadsge- middelden. In de zone west en de zone noord zullen de dienstencentra met hun personeel mensen op- i opjSd i bcifel vangen die door dc mazs de sociale voorzieningen» len; een snellere en cffk|l| re hulp bieden en een kl nerende rol vervullen. ML die met een probleem na£f* centrum komen, dat c kan worden door een b dc sociale dienst, zullen lèor mogelijk doorverwezen j^or den. Voor deze koördi|,ei moet men wel kunnen boL ken over een goed inzichtk|a; werking en aktiviteiten v( j! verschillende sociale orn" tics. Het ontbreken vanlsc 'inventaris' draagt er nxEj, teel toe bij, dat heel wat t£^( energie verloren gaan. om^i van verkeerde doorvcrv£nc gen van mensen met s^jc problemen. Het stadsbestuur heeft ef~~ zo'n inventaris in de la za& Het resultaat van het bt« jekt. Welk statuut het in <--cn|M stencentra tcwerkgestcldpll soneel moet krijgen. staa| niet vast. Voor het eerster"* bonden aan het bcjaarJjJei huis, wordt alvast een gedaan op mensen uit helfd de arbeidscircuit. to" De solidariteitsaktie ten bate van de stakende en noodlijdende Britse mijnwerkers werd goed nagevolgd I Land van Waas. Men zamelde al ruim een half miljoen fnl~~ In Sint-Niklaas werd middels een huis-aan-huis koliekterP 200.000 fr bijeengebracht. In Lokeren werd 110.000 L ingezameld en ook in Temse kon ruim 100.000 frank opgehaald. Ook op de Boelwerf betuigde men z'n steunt daar kollekteerde men zowat 100.000 frank 100.000 frank. Bovenop deze centen moet je rekening houden met dc J toegezegde steun van de vakcentrales, kledij, voedsel werden al naar Engeland getransporteerd. Vanuit dc g< lelijke beleidsinstanties deed vooral het gemccntebestul Kruibeke z'n duit in het zakje door z'n volledige medev toe te zeggen, Lokeren en Temse ondersteunden dc al moreel en logistiek vlak, terwijl men in Sint-Niklaas a bleef.

De Voorpost | 1985 | | pagina 6