m Administratieve formaliteiten vereenvoudigen en overheidskontroles reduceren (II en slot) II Aalsterse jongeren laten zich de das niet omdoen Tweede Zeelse Kultuurbeurs Schoolverlaters voor het eerst naar de stempelkontrole 8 - 1.2.1985 - De Voorpost Maandag moesten de schoolverlaters van het schooljaar 1983-1984 zich voor de eerste keer gaan meiden voor de stempelkontrole. Voor die allereerste stempel moeten zy zich wenden tot de RVA dienst. Het betekende meteen dat er tussen het verlaten van de school en deze eerste stempeldag, 150 dagen zyn verlopen, de ruimte waar binnen men eigenlijk een job zou moeten kunnen vinden. Helaas, voor velen is dat alleen op de marktdag tussen 9 u. en maar een mogelijkheid, want 12 u. zullen de ABW-werklo- de meesten vinden geen werk. zen alle werklozen van ons Geen wonder, wanneer men gewest een tas soep aanbieden weet hoeveel werklozen er zijn ter gelegenheid van het droevi- en in hoeveel gevallen men nu ge feit dat er op die dag dui- een beroep gaat doen op ar- zenden jonge mensen voor het beidskrachten met enige erva- eerst moeten gaan stempelen ring. Daarnaast is het ver- Dankzij de regering van CVP schijnsel ook in het arrondisse- en PW kunnen deze mensen ment Dendermonde geldig dat eerst 150 dagen wachten voor de laagste kategorie ook het ze een kleine uitkering krijgen, eerst afvalt. Wie kan er nu leven van 8.000 Een en ander had voor gevolg fr. per maand? U zal de CVP dat er in het Dendermondse en PW toch ten gepaste tijde een ruwweg geschat 500 jonge uw rekening aanbieden?! Sluit mensen naar de stempelkon- aan bij de ABW werklozen- trole dienden te begeven. Nu werking. Wij verdedigen uw niet bepaald een rooskleurig belangen». vooruitzicht voor deze men sen. De twee grote vakbon- In de late namiddag zou de post terug te vinden zijn aan den, ABW en ACV, waren het rond punt, waar met span- deze gedenkwaardige dag voor doeken en vlaggen duidelijk velen niet uit het hoofd verlo- werd gemaakt wat men in feite ren en hadden ieder voor zich, zou willen en wat zou moeten, maar toch ergens gelijklopend In een ander foldertje wordt omdat hetzelfde doel werd na- gezegd dat de ABW werklo- gestreefd, voor de deuren van zen werking info-namiddagen het RVA te Dendermonde organizeerd. Er zijn ook de hun mensen geposteerd. De ateliers voor koken, kleding, bedoeling was via allerhande Frans, Engels, Duits, steno en foldertjes en pamfletten de daktylo, je kan er je pas ver kennis uitbreiden of iets totaal nieuws aanleren. jonge en nieuwe werklozen at tent te maken op hun situatie. Dichtsbij de RVA poort ston- Eenzelfde beeld op de ACV den de mannen en vrouwen post, die geen soepbedeling van het ABW, die aan iedere deed, maar aan iedere jonge jonge stempelaar ook een tasje RVA-bezoeker een briefje ter hete soep aanboden en een ondertekening voorlegde, pakket met informatie over- Daarop de tekst: «Ondergete- handigden. Daarop stond te kende werkloze schoolverlater lezen «Op maandag 28 januari heeft kennis genomen van de eenzijdige aanpak door de re gering van het werkloosheids probleem en het tewerkstel lingsbeleid. Hij/zij dringt er dan ook met alle kracht op aan dat alle politieke verantwoor delijke nu eens gaan strijden voor: de afschaffing van de wachttijd; een volwaardig in komen voor elke werkloze, ook voor schoolverlaters; een drastische arbeidsduurvermin dering, bij voorkeur door de invoeren van de vierdagen- week en met kompenserende aanwervingen; zinvol, vast en kreatief werk in plaats van minderwaardige nepstatuten; geen heksenjacht op werklo zen; afschaffing van de dage lijkse stempelkontrole; een harde aanpak van kumuls, overuren, zwartwerk, fïskale fraude om aldus de tewerkstel ling te bevorderen». Dit on dergetekend briefje zou nog dezelfde maandagavond te recht komen bij premier Mar tens in Gent. In het ACV pamflet zijn de zelfde eisen terug te vinden van het ABW, wat ook nor maal is. Belangrijk daar op was het «dopkontrakt tussen de Belgische regering en de schoolverlaters». Aan de zijde van de schoolverlaters vindt men op de plaats waar de handtekening komt te staan in grote letters terug «hier uw dood tekenen». Het is dus dui delijk dat de twee vakbonden hoegenaamd niet opgetogen zijn met het tewerkstellingsbe leid. De ACV post onder streepte dat trouwens ook aan het station waar men via wat muziek en een bedelaar de aandacht opeiste van de bus- en treinreizigers van Dender monde. Studie subregionaal tewerkstellingskomitee Dendermonde wijst uit: Bespreken we in een eerste deel de remmende faktoren voor de tewerkstelling in het arrondissement Dendermonde, vooral op het vlak van de bedryfsekonomie, en de makro-ekonomische remmen evenals de aanwervingen, dan gaan we in een tweede deel dieper in op de resultaten omtrent deeltijdse arbeid, de investeringen, de steunmaatrege len ter bevordering van de tewerkstelling, de mogelijkheden aangaande de tewerkstelling en tenslotte de voorstellen aan het subregionaal tewerkstellingskomitee. Dendermonde. Franz Courlens bekeek het allemaal even koelbloedig (c) Deeltijdse arbeid Na afloop van het onder zoek stelde men vast dat in de enquête een belangrijke vraag ontbrak, namelijk: welke be drijven pasten reeds deeltijdse arbeid toe en welke niet. Toch heeft men kunnen vaststellen dat slechts een gering aantal bedrijven de deeltijdse arbeid toepassen. Het zijn vooral de grotere bedrijven (71 bedrij ven stonden positief tegenover de deeltijdse arbeid) in de sek toren textiel en voeding die tegenover deeltijdse arbeid po sitief staan. Een gering aantal ondernemingen is de mening toegedaan dat met deeltijdse arbeid de produktiviteit van de werknemers stijgt. Voor 17 on dernemingen is de produktivi- teitsverbetering een uitermate positieve vaststelling. Een an dere positieve vaststelling is dat het absenteïsme daalt, ter wijl een groot deel van de ondervraagden de mening is toegedaan dat het invoeren van deeltijdse arbeid toelaat het werk op een meer flexibele wijze te organiseren. Andere voordelen die worden opge somd zijn: grotere tewerkstel ling, bestendigheid, rende mentsverbetering, minder stress. Er zijn ook nadelen, zeggen de ondervraagden, en de grote zwakte van een deeltijdse ar beid zit voor 37% van de be drijven in het sociaal recht. De stroefheid van de reglemente ringen verhindert in veel geval len een verruimde toepassing ervan. Inzake werkloosheid wordt het door de bedrijfslei ders als onrechtvaardig be stempeld dat werklozen die deeltijds gaan werken nog van een werkloosheidsvergoeding kunnen genieten, maar dat voltijdse werknemers die over schakelen naar een deeltijdse baan, dat niet kunnen tenzij na ontslag en wederaanwerving. Nog een voorname hinderpaal is het gebrek aan informatie over deeltijdse arbeid. En dan zijn er de bedrijfs- ekonomische moeilijkheden: opsplitsen van werk gaat niet steeds; ploegensystemen ma ken de invoering bijzonder moeilijk, bij werk op verplaat sing (bouwsektor) is het een grote rem, de informatiever snippering vormt bij bedien den een grote rem, sommige taken kunnen (vooral in klei nere bedrijven) onmogelijk worden gesplitst en voor som mige kategorieën van perso neel is een langere opleidings- en omschakelingsperiode no dig wat het invoeren van DA minder interessant maakt. Voor de bedrijfsleiders zijn er ook een aantal nadelen: toe name van de personeelsadmi nistratie, toename van de tus senkomst verplaatsingsonkos- ten, toename werkgeversbij drage rijkssociale zekerheid. Voor veie werknemers is er dan het financiële verlies, de benadeling inzake sociale wet geving, de grotere kans op af danking en de verplaatsing die in tijd te groot is in verhouding tot de gepresteerde uren. Ook zijn er geen of weinig kansen op promotie, zijn de verplaat- singsonkosten groter dan de bezoldiging en ligt het arbeids ritme te hoog. Investeringsanalyse De studie deed ook een on derzoek naar de bedrijven die investeringen voorzien. Op een totaal van 177 bedrijven zijn er dat toch nog 94, waarbij het zowel gaat om vervanging, rationalisatie, omschakeling, oprichting en uitbreiding. Dat bij deze investeringen ook nieuwe arbeidsplaatsen horen, is een positief geluid. In de sektor van de textiel lijken de meeste investeerders thuis te horen, In de bouwnijverheid moet men de eerste jaren een spektakulair herstel verwach ten, dus daar ligt het aantal investeringen aan de lage kant. Dat geldt ook voor de konfek- tiebedrijven. Maar de meer derheid van de metaalbedrij ven gaat wel over tot investe ringen, net zoals de bedrijven uit de voedingssektor. De in vesteringen en de graad ervan, hangen nauw samen met de grootte van het bedrijf. Steunmaatregelen Volgende tewerkstellings maatregelen worden als gun stig ervaren: de Maribel-ope- ratie (33,7%), de wijziging van de indeks (28%), de devaluatie (22,3%) en de arbeidsduur (10,9%). Wat de devaluatie betreft, beschouwt men dit als een middel om de konkurrentiepo- sitie van de Belgische onderne mingen in het buitenland te verbeteren en rekent men op een heropleving van de export en op een vermindering van de werkloosheid. Maar lang niet alle sektoren denken daar het zelfde over. De wijziging van de indekskoppeling kadert in het geheel van een loonmati- gingspolitiek. De positieve reakties op het loonmatigings- effekt zijn - met uitzondering voor textiel en metaal - matig te noemen. Zo beschouwt 75% van de ondernemingen met meer dan 50 werknemers in de metaalsektor de indekskoppe ling als een gunstige steun maatregel. Voor de textielsek- tor is dit 57% van de bedrij ven. Wat de Maribeloperatie betreft, ook hier staan metaal en textiel op de eerste rij van de voorstanders. Uit het on derzoek blijkt dat men de voorkeur geeft aan een pro centuele regeling, dan wel aan een forfaitaire toeslag. Tewerkstelling Uit het onderzoek blijkt dat ongeveer 90% van de bouwon dernemingen grotendeels af hankelijk is van openbare aan bestedingen. Het overgrote deel van de tewerkstelling bin nen deze sektor is terug te vinden bij de kleinere bedrij ven, die bijna alleen aktief zijn in de sektor woningbouw. De woningbouw zelf kwam in de enquête te weinig aan bod en is ook in mindere mate onderhe vig aan de kriteria van de rem men die eerder werden bespro ken. In de textielsektor ervaart men problemen bij het vinden van de juiste mensen. Men zoekt immers geschoolde werknemers, meer specifiek technische bedienden textiel, onderhoudsmechaniekers en electrotechnici gespecializeerd in textielmachines. Verder ook breiers, spinners die op de hoogte zijn van de laatste tech nieken. In deze sektor zou een nieuw en diepgaander onder zoek nodig zijn om de juiste noden te leren kennen. In de sektor konfektie stelt men een licht herstel vast. Vooral vrouwelijke werk neemsters zijn in deze bedrijfs tak tewerkgesteld zodat er mo gelijkheden bestaan voor een verruimde toepassing van deel tijdse arbeid. In de metaalsektor wordt heel wat geïnvesteerd. Liefst 18 bedrijven doen dat en bij 11 daarvan is er een tewerkstel- lingsbehoud, voor 6 bedrijven een toename van personeel en bij 1 bedrijf gaat de tewerkstel ling dalen. De bedrijven zelf zien de toekomst rooskleurig tegemoet. In de voedingssektor zien de meeste en dan vooral de grote bedrijven een stagnatie ofwel een vermindering van hun te werkstelling. De bedrijfslei ders uit deze sektor staan ook het meest huiverig tegenover overheidsinmenging en over heidsbemoeiingen. Bijna alle bedrijven namen trouwens de stagewetgeving op de korrel. In de papier- en kartonnij verheid met een gering aantal bedrijven, vertoont de kurve een grote tewerkstelling. Deze bedrijven verkeren in een ge zonde ekonomische situatie. In de hout- en meubelindustrie doet zich een teruggang van tewerkstelling voor. Maar stelt men anderzijds ook een ge brek aan geschoold personeel vast. De sektor heeft sterk te lijden onder de afnemende koopkracht van de bevolking. De grafische sektor heeft binnen het arrondissement een grote impakt maar opvallend is de positieve ingesteldheid van deze vier bedrijven die overi gens niet denken aan een af bouw van de tewerkstelling. Ook hier is er nood aan ge schoold personeel. In deze sektor wordt deeltijdse arbeid matig positief geëvalueerd. Men is van oordeel dat de kollektieve arbeidsovereen komst voor de drukkerijen zou moeten aangepast worden om deeltijdse arbeid ruimere kan sen te bieden. In de transport- sektor kent men een relatief grote uitbreiding van de te werkstelling en op korte ter mijn verwacht men een nieuvtre zij het lichte uitbreiding. Voorstellen Blijft dan nog het hoofdstuk over de voorstellen aan de op drachtgever van het onder zoek: het Subregionaal Te werkstellingskomitee. Wat de werkgelegenheid betreft wordt van de overheid verwacht dat ze rente en inflatie laag houdt en het overheidstekort beperkt wordt gehouden. Het vermin deren van de sociale lasten wordt niet door alle sektoren op eenzelfde wijze benaderd. Maar een terugkeer naar de oude Maribel-regeling is een voorstel van veel bedrijven. Veelal hoort men de vraag om de korikurrenlievervalsing te bestrijden en het zwartwerk in te dijken, worden beschermde markten aangeklaagd en wordt gepleit voor het beschermen van de koopkracht van de kon- sument. De belangnjfc beveling is evenwel <h ministratieve formality nen vereenvoudigd etlult' v tal kontroles van oveaF,?tl' ge binnen het bedrijr0^'"' gereduceerd worden. R^c Aangaande de berci van ding zegt de studie d^omis duidelijk en zelfs onty Yla; tekort is aan geschocï eige neel. Men stelt ook£e''"8 aan deze wens binne$on'e derwijsbestel niet ka;* dc beantwoord op een «same mijn. Er bestaat een^®^ kennisuitbreiding en Pu^' meer specifiek gendJ met zou men aan de wee komen of er een echsf1 zov aan bijkomende o;.,ewel jeslaa centra. Omdat vele bedrijf staat zijn hun nod toekomst te specifït ook moeilijk c van het onderwijs 1 wensen te formuler mene regel is wel d gen die momenteel worden gegeven, komst en dit wannj stendig zijn en er to« spektieven voor 4 staan, door het ondefl den moeten worden. Verder beveelt de dat er aparte zouden gedaan w< deeltijdse arbeid de sektoren die mt hebben om bepa: rieën van personeel j Ook de mogelijkhi perkingen van het vervoer zouden d« uitmaken van studie. Het Subregionaal F-' stellingskomitee zou moeten oriënteren d samenwerking met vlugger kan inspela behoeften van de pk markt. Zo zou men nen het komitee moen houden met het opzei werkgroepen die ni specifiek met een I sektor inlaten. De vijf rijkste sektoren zou evenveel werkgroepes j onderbrengen. Verde men de arbeidsmar onderzoeken en moetf' mogelijkheden nag< middelaars van de Rik voor Arbeidsvoorzienfc 0> betere toegangsweg pnec schaffen tot de bcdrifaak om de meldingsplichtlüma katures beter te lal ges beuren. I En idigt Oom; Vele honderden achttienjarige schoolverlaters meldden zich verleden maandag aan de gebouwen van de RVA na hun verenigingen overgemii®ve wachtperiode van 7 maand te hebben doorlopen. KAJ, VKAJ, ACV-Jongeren en ACV-Werkzockendenwerking afschaffing van dcift d: hadden er een protestaktie georganiseerd waarbij aan de doppers in spe een kontrakt werd aangeboden, maar dan wel tj-d B jewc een dopkontrakt. Onder wuivende groene ACV-vIaggen en begeleid door slogans als «Geen heksenjacht op werklozen» Een volwaardig inkomfpP1 en «Schoolverlaters willen de strop niet rond de hals worden geknoopt» werden ze op de binnenkoer van de RVA wcrkloze, ook \'a,ieN toegesproken door de met de driekleurige sjerp getooide «Minister van Teleurstelling» geassisteerd door een inspekteur schoolverlaters. |s,e" in Waals Nederlands toegesproken. De jongeren werd kond gedaan dat ze zich gelukkig konden achten en ze eerlang Een drastische arbt per maand zowat 9000 fr. zouden krygen. Toch een hele som, vond de minister. Vooral omdat de wachttyd niet vermindering, bij zodanig lang was geweest en zo vlug doorlopen was. Om zo te zeggen voorbijgevlogen. Die som zouden ze uiteraard Wel had de minister voor Aalst verbinden voor het vinden van alleen kunnen genieten als ze een zeer speciale attentie: «de werk geen enkele speciale in- in orde waren met de formulic- zak van de Aalsterse RVA», spanning te zullen leveren, ren Cl, Cll en ClII met de Men kon eruit trekken, gratis. Wel kan het kontrakt op elk Dendermonde. Zijn de schoolverlaters minder waard? (c) Dendermonde. Met vlaggen en spandoeken werden de jongeren eraan herinnerd dat het hun eerste stempeldag was (c) diverse A-formulieren en van- en een paar gelukkigen -haal- zelfsprekend mits voorleggen den er de hoofdprijs uit: een, van de nodige school- en andc- zelfs misschien te verlengen re attesten. BTK-projekt en een DAC- En mochten ze per toeval on- projekt. Stages, TWW's en an der hun lotgenoten een huwe- dere dergelijke hoofdprijzen lijkspartner ontmoeten dan kwamen er ongelukkigerwijze zou de minister hun gezamen- niet uit te voorschijn. Onder lijk inkomen zelfs opdrijven tussen was door het gloedvol tot ruim 20.000 fr. In deze tijd optreden van de zo vlotte mi- dan toch een onverwachte nister van teleurstelling de weelde, vond de minister stemming zodanig ten top ge- Zulks zou uiteraard enkel zo dreven dat in koor werd gezon- lang duren als de kandidaten gen van «Hip, hip, hoera. Leve braafjes zonder morren in de de R.V.A.». rij blijven lopen en zich alles zins aan geen enkel protest Dopkontrakt bezondigen. Een zeker geen Waarna aan de jongeren een karweitjes voor hun grootou- heus kontrakt werd aangebo- ders zouden uitvoeren als bvb. den, zij het dan een dopkon- de vuilnisbak eens buiten zet- trakt. ten van hun 80-jarige oma. Tussen de Belgische regering Dan zou de inspekteur immers enerzijds en de schoolverlater onbarmhartig tegen dit mis- die zijn tijd heeft «uitgezeten» drijf optreden. De inspekteur werd overeengekomen dat een stak echter een vermanende voortdurend krimpend wacht- vinger uit naar de vele geboei- geld zou worden uitbetaald de luisteraars en hoopte dat ze doch dat geen enkele onkost zich minder lamlendig zouden een tussenkomst zou implicc- gedragen als het specimen dat ren vermits een wcrkloze toch hij had meegebracht. Een (Ie- niets doet. In principe zou dit depop)dopper die gewoon kontrakt gelden voor onbe- door de knieën zakte en het paa|de duur en kan het enkel vertikte blij te fluiten als hij door het vinden van werk ver- zich naar het stempellokaal in broken worden. De regering een of andere krot begaf. ZOu er zich echter formeel toe door de invoering van fl dagenweek en met ko» kontrakt geeft de wcrkloze aan rende aanwervingen. °r de regering de volmacht dit Zinvol vast en kreatief kontrakt op om het even welk plaats van minden# punt en op het even welke tijd nepstatuten. ogenblik door de regering wor- dit kontrakt eenzijdig te wij den opgezegd wanneer de RVA-inspekteur oordeelt dat werkloze zich niet naar beho ren gedraagt. Het kontrakt is thuis uit te voeren in de luie zetel en zeker niet in enigszins verdachte plaatsen en bij het Maandagavond werden dan de eisen van de jongeren aan de eerste minister door afgevaar- Geen heksenjacht opPnal lozen. j re2 Afschaffing van de dal stempelkontrole. m Een harde aanpak van b j,. overuren, zwartwerk, Eev fraude, om aldus de w digden van de organiserende stelling te bevorderen. Ook de schoolverlaters uit het Waasland weigeren de strop». Maandag voerdt heel het gewest aktie aan de RVA-kantoren. Ruim driehonderd schoolverlaters a kenden het dopkontrakteen fiktieve overeenkomst tussen regering en wel waarin de eisenbundel van KAJ, VKAJ en ACV-Jongeren werd naar voren gebraL eigenlijke «stroppenaktie» betrof een pamfletlenbedeling op het Sint-Niklase marlt Meer dan duizend vlugschriften werden in een minimum van lijd bij de schi verspreid. Tijdens de komende Paasdagen wordt van zaterdag 6 tot en met maandag 8 april 1985 door de Gemeentelijke Kulturele raad een tweede kultuurbeurs ingericht. In de gebouwen van de Gemeentelijke Scholen Bookmo- lenstraat kan u dan terug kennis maken met de werking van tal van Zeelse verenigingen. De positieve ervaring opge- beurs in te richten, daan tijdens de eerste kuituur- Wij herinneren graag aan de beurs en zeker de vraag van de doelstellingen van deze organi- verenigingen tot herneming satie: van tiit initiatief, hebben ons het zich kenbaar maken doen besluiten deze tweede van de verenigingen, voorna melijk naar de jeugd toe; het bevorderen van de samenwer king tussen de verenigingen onderling; de Zeelse kuituur- verenigingen nog beter aan el kaar leren kennen zodat begrip en waardering voor Hk"»-' kan ontstaan. Voor alle verenigingen herha len wc nog enkele organistori- schc afspraken: iedere vereniging kan over een stand beschikken van 2,4 tot 6 meter breed, 2,4 meter diep en 2,4 meter hoog; er is de mogelijkheid om film- en dia-voorstellingen te houden; op het podium kunnen allerlei aktiviteiten worden ingericht; de panelen voor de standen worden gratis ter beschikking gesteld; het inrichten van de stand dient door de verenigin gen zelf te gebeuren. Tot op heden zijn er 30 vereni gingen ingeschreven: Ballet school, bibliotheek St. Ludge- rus, BGJG, Conccrtvcreni- ging. CMBV, Fodiaz, De Goudvink, HOK, Juvenes, KAV Kouter en KAV Cen trum, Harmonie Kunst Adelt, Kon. Werk van de Volkstuin, Landelijke Organisaties, Min- nezangersfamilic. Ouderver eniging Gemeentelijke Scho len, Rethorika, Vlaamse Volksbeweging, Volksfanfarc De Leerzuchtige Broeders, VTB-VAB, Were Di, Ziac, Blaaskapel Den Bookhamcr, Rode Kruis, Toeternitoc, Cul turele Centrale, Makeblydc, Gymelensemble, Gemeen telijk Groencomité, Gemeen telijke Jeugdraad en NCMV. We danken die verenigingen die zich lieten verontschuldi gen niet te kunnen deelnemen. En tevens hopen we terug op de Gemeentelijke Brandweer te mogen beroep doen om me de voor de veiligheid van de werken te zorgen. Voor de deelnemers kunnen we reeds bepaalde data's mel den om deze alvast vrij te hou den: werkvergadering woens dag 20 maart, opbouw van de standen donderdag 4 april cn inrichten van de standen vrij dag 5 april. De werkgroep kultuurbeurs: De Wilde Ignace, Meirsman Frans, Van Cauteren Mare. Naar aanleiding van kantoren in het Vlaa^ bantse Halle en Sint-G Rode drukt dc VTB-\| nog maar eens zijn t over uit dat het huidigfc rondissement BrussïT Vilvoorde nog steeds pg, gesplitst, ofschoon dn( doende redenen v

De Voorpost | 1985 | | pagina 8