ADERDE VELDLOOP- WEEKEND VAN SPARTA RORNEM Een beetje geschiedenis van de schoolstrijd te Aalst en omgeving JEAN JANSSEN - TERUG IN GELE SHIRT! "«'«ZONDAG: HERENVELDLOOP De Voorpost - 1.2.1985 - 43 -Deel 1 ield larc Het onderwijs was in de eerste helft van ard de 19de eeuw zo goed als onbestaande, eet Allereerst waren onze gewesten gebrand- b-ischat door verschillende vreemde mo- iaej eendheden en de burgerij was verfranst. v/nsOnder het Oostenrijks bewind was er wel mi een opbloei van het volksonderwijs ge dweest bij zover dal velen konden lezen en schrijven en in het beste geval ook nog wat «cijferen». I'liAlhoewel er in 1817 te Lier een kweek- ieerschool voor onderwijzers opgericht was, ich-toch zou de kennis van onze kinderen rusi nog vele jaren afhankelijk zijn van het jojtjntelligentium van kosters, kleermakers, -4) Wevers en zelfs van herbergiers. De ,erjvoorlopers van onze moderne scholen (jj waren dus de werkplaats, de keuken of He,,de herbergzaal en het meubilair bestond )0~geenszins uit schoolbanken. Integendeel, •tbjide kinderen zaten op stoelen, kisten of jee| op de grond met een houten boekentas op de knieën die als lessenaar gebruikt werd. De betaling aan de lesgever - een bijverdienste - gebeurde ofwel door de 22gemeente ofwel door de pastoor, maar in i yÈommige gevallen ook door de ouders. 2fjHet kon ook zijn dat giften in natura j;aanvaard werden. jj Ook tijdens het Hollands bewind was j\men geïnteresseerd in het lager onder lijs. De geleverde inspanningen stuitten Achter op verzet van de geestelijkheid ■omdat de houding van de koning inzage 5vrijheid van godsdienst en onderwijs be- Avistbaar war. Volgens deze geestelijk heid was het onverenigbaar dal een pro- 'estanise regering zich met het katholiek inderwijs in onze gewesten zou bemoei- 7-3 >,1 Long zou deze toestand niet duren -invant na de omwenteling in 1830 riep de mBelgische Grondwet de vrijheid van on- i2-ierwijs uit. Alle beperkingen werden net ingedaan gemaakt en het was aan ieder- 1-2, ren toegelaten een school te openen ook e ill had men nooit onderwijsopleiding jenoten. Maar de geestelijkheid zou aan lit euvel verhelpen door de oprichting ■livan zeven normaalscholen en elke paro- \en:hie kreeg zijn kosteloze lagere katolieke hn 'tchool. Dit war in eerste instantie niet om !m.jronbevoegden» uit te schakelen maar vooral om het lager onderwijs te beheer sen. Pas na het monopoliseren van het onderwijs beseften de liberalen hoe zij met hun eigen wetten het episkopaat bevoordeligd hadden. Een feit war ze ker: men zat opgescheept met twee grondwettelijk evenwaardige schoolwet ten, een openbaaren een «konventio- neel» want enerzijds was het onderwijs «vrij» en anderzijds was het onderwijs gegeven op staatskosten geregeld bij de wet». Zo ontstond een «neutraal» staatsonder wijs en een «vrij katoliek» onderwijs. Ook hierin zou verandering komen toen op 23 september 1842 de eerste organieke schoolwet ingevoerd werd. Door deze wet kreeg het lager onderwijs eigenlijk zijn bestendig en officieel karakter. Uit deze wet putten we enkele belangrijke artikelen, nodig om enige klaarheid te brengen in het hoe en het waarom de strijd zo hevig gevoerd werd: - Er zal in elke gemeente van het Rijk, waar het partikulier onderwijs niet voldoende wordt gegeven minstens één school wor den opgericht, waarvoor een bestaande partikuliere school als dusdanig kan er kend worden; de arme kinderen, wier ouders zulks verlangen en waarvan het aantal door het gemeentebestuur en het Bureel van Weldadigheid zal worden vastgesteld, zullen kosteloos onderwezen worden, hetzij in de gemeenteschool, hetzij in gelijk welke andere onderwijsin stelling; het toezicht over de scholen zal worden uitgeoefend door het gemeente bestuur en een schoolopziener; de onder wijzers zullen door de gemeente be noemd worden en deze kan slechts voor de duur van drie maanden ontslagen worden; hij zal minimum 200 frank loon ontvangen en de gemeente moet zorgen voor een woning die tevens schoolhuis zal zijn. In 1843 zal de minister een einde stellen aan de wilde inplanting van scholen want hij verbiedt dat er nog zou school gehou den worden in een herbergzaal en het jaar daarop, op 11 juni 1844, wordt een nieuw besluit uitgevaardigd waarbij het niet meer toegelaten is aan herbergier, beenhouwer, barbier, metselaar, winke lier, omroeper, notarisklerk en schatter, het beroep van onderwijzer uit te oefe nen. Uitzondering werd voorlopig nog gemaakt voor de koster, organist, kerkzanger, postmeester, gemeentesek- retaris en landmeter. Welke maatstaf in deze indeling gebruikt werd is onduide lijk alhoewel zowel in de eerste groep als in de tweede, mensen met een zekere graad van intelligentie vertegenwoordigd zijn. Reeds in 1848, op het liberaal kongres, eiste men voorrang voor het staatsonder wijs om... alle kinderen tot goede staats burgers op te leiden. Het ongenoegen groeide en jarenlang zouden de liberalen strijd voeren om «hun scholen» zoveel mogelijk op de voorgrond te brengen. In 1878 behaalden de liberalen een dui delijke electorale overwinning wat leidde tot de werkelijke eerste schoolstrijd. In 1879 werd, op voorstel van Pierre Van Humbeeck, een wet gestemd die bepaal de dat elke gemeente een openbare lagere school moest bezitten waar het gods dienstonderricht alleen op uitdrukkelijk verzoek van de ouders, buiten de norma le lesuren, door geestelijken mocht wor den gegeven. Godsdienstonderwijs werd dus eenvoudigweg uit de lijst van de verplichte leen'akken geschrapt. Weinig later bekwam de regering dat overal in het land rijksscholen opgericht werden. Minister P. Van Humbeeck be gon aan een renovatie in het onderwijs en voerde nieuwe vakken in als aardrijks kunde, geschiedenis, natuurwetenschap pen e.a. Niet daarom woedde de school strijd op dat ogenblik zo hevig. De oorzaak was vrijwel uitsluitend te zoeken in het afschaffen van de godsdienstles sen. Meteen verscheen een herderlijke brief van het episkopaat en hieruit werd een slagzin genomen die maandenlang geskandeerd werd: «Van scholen zonder God, en van schoolmeesters zonder ge loof, bevrijd ons, Heer!» Maar toch zal men met leedwezen hebben moeten vast stellen dat elk dorp een gemeenteschool moest bezitten of oprichten en dat als gevolg daarvan het katoliek monopolie van het lager onderwijs doorbroken werd. De katoliek gezinden reageerden bijgevolg op een manier zoals nooit te voren en dat hel er soms fel aan toeging bewijzen de vele klachten van onderwij zers die allerhande plagerijen moesten ondergaan. Zij werden gehinderd in hun werkzaamheden, zelfs door officiële ge meentelijke instanties, en indien sommi gen wilden behulpzaam zijn, werden ze op allerhande manieren gewraakt. Om al de misbruiken te onderzoeken werd een speciale kommissie opgericht die op 16 juni 1880 een tweetalig manifest verspreidde en waaraan de meeste rucht baarheid gegeven werd. Men voerde pro paganda op grote schaal want het mani fest werd zelfs opgenomen in het Staats blad, medegedeeld in alle nieuwsbladen van het land, overgemaakt aan alle ge meentebesturen, armenkamers, burger lijke godshuizen, onderwijzers en aan alle geestelijken. Allen werden hierin aangespoord om alle drukkingsfeiten, misbruiken van gezag of macht en beris pelijke daden kenbaar te maken in een daartoe speciaal opgesteld formulier. Ook werden deze «inlichtingsbulletins» gestuurd naar de politieke verenigingen en de Kamerleden. Sommigen beant woordden de oproep positief, maar an deren zoals Ch. Woeste liet in een open brief bekend maken «dat zijne vrienden en hij besloten hadden, geen deel te nemen aan het onderzoek». Meer nog, de klerikale pers bestreed de maatregelen en werkte het onderzoek tegen door de mensen aan te sporen niet te getuigen. Ondanks de geweldige propaganda tegen het onderzoek, kon de kommissie op vrij korte tijd heel wat inlichtingen inza melen. De zittingen, die reeds in augustus geopend werden, vonden plaats in het vredegerecht van elk kanton, werden op voorhand aangekondigd en de gemeen tebesturen moesten aan de inwoners plaats, dag en uur van de zittingen bekend maken. De getuigen zelf waren in het begin door een deurwaarder gedagvaard, maar aangezien het groot aantal werden zij gewoon per post uitge nodigd om op de zitting te verschijnen. Er werden 88 kantons uitgekozen om het onderzoek in te stellen en zowat ruim 5.000 getuigen kwamen opdagen, waar onder ook personen om grieven tegen te spreken of te bepleiten. In het kanton Aalst werden bijna hon derd getuigen verhoord uit de verschil lende gemeenten in het omliggende. Wij zullen hier enkele getuigenissen integraal laten volgen en het is typisch hoe eenvou dig maar kleurrijk de wantoestanden weergegeven werden. Als men nagaat wat er allemaal op een dorp gebeurde en aan welke maatregelen ze bloot stonden is het verbazingwekkend dat de getuigen nog zo talrijk durfden opkomen om de grieven officieel kenbaar te maken. In Bavegem beklaagt de 70-jarige land bouwer, Karei Deporre, er zich over dat de pastoor, neef van de burgemeester, erg tegen de nieuwe wet gepreekt heeft en de parochianen bang maakt door ze te bedreigen geen absolutie te geven als ze hun kinderen naar de gemeenteschool durven sturen. Volgens hem, kan de onderwijzer, de koster, van de vrije school maar weinig bekwaam zijn want hij is niet gediplomeerd. Getuige nummer 31 komt uit Hofstade. Het is de gemeenteonderwijzer Frans Meerschman, die een lang relaas doet en het loont werkelijk de moeite om zijn verklaring in haar geheel weer te geven, des te meer omdat er te Hofstade meer strijd geweest is dan in de andere dorpen van het land van Aalst. «Vóór den eersten Juli 1879, werden er reeds door den pastoor van Hofstade voetstappen aangewend, om te bekomen dat ik het officieel onderwijs zou verlaten hebben, hetgeen ik verstooten heb. De wet is afgekondigd. Dan heeft men mij gevraagd (de pastoor) mijne plaats te behouden, maar niets te doen en de zaak te laten varen. Ik zou mijne jaarwedde ontvangen hebben zonder iets te doen. Ik heb dit aanzien als een verraad en heb het verworpen. Dan heeft de heer pastoor mijne hulponderwijzers onder nomen, en daar hij van hen niets be kwam, heeft hij de ergste bedreigingen aan 't geheel huisgezin toegesproken. Hij zegde namelijk aan de moeder, die reeds ziekelijk war, terwijl zij omringd was van hare vijf kinderen, dat indien hare kinderen in het officiëel onderwijs ble ven, zij, met geheel hare familie, zouden geëxcommuniëërd worden en uit de ge meenschap der Heilige Kerk gebannen. Dat zij, in geval van overlijden, in de gewijde aarde niet zou begraven worden. Deze vrouw, die zes maanden nadien gestorven is, heeft mij dikwijls gezegd dat zij, door de aanspraak van den pastoor, zoo diep getroffen was geweest, dat zij sedert dit oogenblik geen gezond uur meer gehad heeft. De pastoor zegde ook dat het huis waarin zij woonde en winkel hield, aangekocht war door de heeren Mathys, die de stichters zijn der vrije school, om deze er in op te richten. Hij zegde dat zij vier dagen tijd hadden om zich te beramen en te beslissen of zij tot het vrij onderwijs zouden overgaan. Twee dagen nadien kwam de heer Sil- vain Mathys, een der eigenaars, haar hetzelfde zeggen. Er is niets bijzonders gedaan tegen mijne school, tenzij 3 of 4 dagen vóór de prijsuitdeling van 26" Augustus 1879. Maar dan is er eene bijzondere drukking gebeurd op de ouders van de kinders, die eene rol moesten spelen in de stukjes, ter prijsuitdeeling uit te voeren, na den avond van dien dag. Zelfs war er eene groote betooging, een groot getal studen ten van het college van Aalst, waarbij zich eene hoeveelheid ingezetenen onzer gemeente gevoegd hadden, waaronder de twee schepenen, vormden zich in eene bende, gingen mijn huis vvoorbij al schreeuwende en gebaren makende. Zij zongen namelijk een lied dat sedert in groot gebruik gekomen is: «Wij willen van geen geuzen niet meer weten, Slaat ze dood, stampt ze dood. Dien dag zijn er nochtans geene bijzon dere gewelddaden gepleegd. (vervolgt) Iet derde veldloopweekend is qua organisatie en het slijk en als slijkduivel achter zich voor de tweede Tjj lassaopkomst een spektakel geworden van de bo- nr. 1 kwam Geerinck Dany plaats. Hier eindigde de enste plank. De afwezigen hadden ongelijk. We als primus over de eindmeet plaatselijke atleet. De Cock 15 ïogen gerust een proficiat wensen aan de vele gelop®n. Guy verdienstelijk achtste. Httedewerkers van atletiekklub Sparta Bomem, maar B., de kad.M.n 1971 stond er Voo, de plooisel,,ke atleet ,,F i c, geen maat op de zegednit Van den Abbeel Theo - parcourbouweren duivel-doet-al Seps H. ïon Claus Ignace. Hij ging scheen op de bewuste 27 7 ht is geen bloem van OKB alleen, maar van veel met 2o seconden voorsprong januari 1985 rond het kasteel 7 ïtleten die we hebben gesproken het afgelopen Kahan Nathan vooraf. d'Ursel eindelijk de zon. treekend. Om de woorden van Theo Van den Abbeel Bij de oudste kadetten 1970 Want Theo liep op een schit- Ie herhalen «Sparta Bomem heeft laten zien dat het was Florus Patrick de snel- terende manier naar zijn v de kinderschoenen ontgroeid is. Ze zullen zeker ste vóór Bayens Chritian en eerste seizoenzege (en zeker verder doen! «Maar nun iets meer over de veldloop- de plaatselijke Bomem at- zijn laatste niet). De wijze Wedstrijden zelf. Met een fantastisch aantal inschrij- leet V™ die,hier" ,wa"op aP'oskl. ^delen. j mee zijn konditie aantoon- in de eerste roinde bleven ringen (zeshonderd atleten) mag men gerust spre- d„ Wlj'verwachte„ hem één de gelederen gesloten en zo- ken van een reuze-sucvces. van deze weken nog enkele doende kreeg Theo het op Dnder die zeshonderd atleten bevonden zich tal van plaatsjes hoger. zijn heupen. Met een rustige bekende namen en veel 2de klas atleten d.w.z. q Peerlinck Luc stond er in foulé liep hij van zijn tegen- jrtleten die geen startpremie moeten hebben om aan de kateaorie scholieren standers we9 en bouwde iet vertrek te komen. 1968-69 geen maat. Hij ging ™s,igzijn v1°orsPro,ng, op' zegevierend over de eind J™ Bad de lij de pupillen 1975 kwam spurt Van Damme Peter. In meet met bijna zestien se- jPCL a a ee, ruim vieren votet tot een duel tussen Van deze reeks eindigde de conden voorsprong op de er ,ig ^,OIJ en 'ujten Broeck, De Visscher en Sparta atleet, Muyshondt tweede de Lyra atleet Huy- 2P e. 6 se ,ee, 1,n mi'7an de Perre. Van den Bosch Geert, verdienstelijk vijfde, gen Stefaan. jPruY em *9 0 ^er rands was de snelste in de Voor de miniemen 1973 zorg- Met bijna vijftien seconden ien er y op JujL, .J print. Minnebo Jurgen ein- de De Prins Johan bijna voor voorsprong wist Govaerts 00CO1} 0 °°r 00 1 .igde verdienstelijk veer- een thuisoverwinning maar Peter er in de juniores met °Pe 1J e s ar an moest slechts Blommo.tt het eremetaal vandoor te J?10 'T "Ij de pupillen 1974 stond er Bart laten voorafgaan. gaan. Van Geyte Bruno liet wedstrijd voor de op Lambrecht De miniemen 1972 ploeter- De Keyser Wim met eenen- rw«. i,„_ versloeg in de den met grote snelheid door dertig seconden voorsprong crosscuP- a SPORTA EN DOPING Naar aanleiding van het do- pingdebat in de tv-uitzending Extra-Time van maandag 7 ja nuari, feliciteert het dagelijks bestuur van Sporta vzw dokter M. Debackere en dokter Rog ge voor de beginselvastheid waarmee zij de dopingsproble- matiek hebben benaderd. Sporta vzw staat achter de visie die beide dokters tot uiting brachten. Sporta ijvert immers al jaren voor een zuivere sport, bedreven op een «cleane» en gezonde basis en verwerpt elke poging op doping te liberali seren. TIEN JAAR FALOS KEUR Falos Keur is één van de top- ploegen uit de KWB-Liefheb- berskompetitie. Met een he- renploeg in de hoogste en een in de tweede reeks, een dames- ploeg in de Hamse Liefheb berskompetitie, is Falos de grootste liefhebbersklub uit de streek. In maart 1985 is Falos tien jaar jong. Daarvoor wor den allerlei organisaties op het getouw gezet. Men denkt daar bij vooral aan de spelers en speelsters. Sportief denkende mensen kunnen een volleyba' schenken aan de klub en in rui daarvoor worden die uitgenc digd op het jaarlijks privé-ba uiteraard gratis! Geïnteresseerden kunnen kor takt opnemen met Willy D Cocker, Korte Dijkstraat 48 Dendermonde, tel.: 05; 21.52.67, na 18 uur. De prü van een volleybal bedraag 1300 fr. en dat bedrag kat gestort worden opnr. 088 0756410-96. Luk Peerlinck (Hamme) win naar bij de scholieren (evr) Theo rekening moeten ge houden worden. Als klap op de vuurpijl zorg de, begeleider en trainer van Theo Van den Abbeel, Mon Van Ranst, nog voor een tweede Sparta Bomem- overwinning. Hij liep schit terend naar zijn tweede sei zoenzege. We hadden ach teraf een gesprek met Mon Van Ranst. Hij was zeer ge lukkig met zijn overwinning voor eigen volk, maar zeker met de pracht organisatie en de massa deelname der atleten. Hij achtte zich zeer gelukkig in zo'n een dyna misch bestuur te zetelen. Zijn vooruitzichten voor de nabije weken en maanden, nog eens meedingen naar de provinciale titel, geen deelname aan het Belgisch kampioenschap eind maart omdat dan veel te lang de konditie moet worden aan gehouden. Hij wil zich nog eens extra inspannen dit jaar op de piste en ook oefe nen voor de marathon van Amsterdam half mei. Even aan lezers eraan herinneren dat Mon Van Ranst de 6 april 47 jaar woprdt en spreekt of hij juist zijn eerste seizoen gaat starten. Met zo veel motivatie is het niet moeilijk om de jonge Sparta Bornem atleten naar goede prestaties te leiden. Wat we hem zeker toewensen! Sisse Sportlaureaten in Aalst. Louis De Pelsmaecker presenteerde de laureaten (ad) VAN PUY VEL DE KNAP TEGEN BORNEM De Zeelse doelman Danny Van Puy velde, binnenkort twee weken geschorst wegens zijn uitsluiting op Izegem, deed het bijzonder goed tegen Bornem. In de moeilijkste pe riode, toen de bezoekers het zwaar te verduren kregen on der de druk van de thuisploeg; bleef hij overeind. Hij legde in feite de basis van de mooie Zeelse zege. nd i DAMHOEVE DUIZEND KRIJGT MOTORRIJDERS NIEUWE MANEGE NAAR AALST Goed nieuws voor de paarden liefhebbers. De diensten van volksgezondheid, stedebouw en de gemeenteraad hebben hun goedkeuring verleend aan de oprichting van een nieuwe overdekte manége voor de Damhoeve in de Damstraat te Sint-Niklaas. De werken moesten normaal aangevat worden op 15 januari en zullen vermoedelijk teneinde zijn op 1 maart. Op 19, 20 en 21 april organi seert Motor en toerisme klub Cobras Groot-Aalst een mo torrijdersbijeenkomst, het achtste Cobrastreffen. Er wor den meer dan duizend deelne mers verwacht uit binnen- en buitenland. De organisatoren zijn nu dringend op zoek naar elke vorm van sponsoring. Voor financiële giften kan men terecht op nr. 001-0991138-68 met vermelding steun Cobras treffen 1985. Wat niemand in Bornem of elders had kunnen dromen is toch waar. Sinds april 1984 niet meer in kompetitieverband verschenen, heeft de Raad van Beheer van S.V. Bomem Jean Janssen gevraagd om de rest van het huidige seizoen de gele shirt van Bornem toch terug aan te doen. Jean Janssen had immers nog altijd een spe- lerskaart van Bomem en kan alzo onmiddellijk opgesteld worden. We vroegen aan Louis Leysen wanneer Jean in het elftal zou opgesteld worden. Het antwoord was kort en bondig: nu zondag tegen Merchtem, want we moeten geen man binnenhalen om hem eerst nog enkele weken te laten proefsto- chi men bij de reserven. Jean zal zondag zeker aan de aftrap staan of het zou moeten zijn dat Jean zegt van niet. Doch zijn ingesteldheid kennen de, staat hij er zeker, evenals Raoul Van Trim- pont, zo hij geen last heeft van zijn oude kwetsuren, zondag het doel van S.V. Bornem zal verdedigen. Ik heb Raoul zaterdag een helft zien keeperen en die jongen heeft zelfvertrou wen, maar vorige zondag was het nog iets te vroeg. Ik moest eerst weten hoe hij na lange afwezigheid deze match heeft verwerkt en dat is zo op het eerste zicht uitstekend. Dus voor zondag tegen Merchtem twee grote wijzigingen: Jean Janssen en Raoul Van Trim- pont terug in de basiself van S.V. Bornem. Voor de trainer geen gemakkelijke opdracht, maar alle spelers moeten weten dat het allemaal gebeurt in de hoop van het behoud in derde. En dat is S.V. Bomem echt gegund! Jean Janssens, terug van weggeweest

De Voorpost | 1985 | | pagina 19